Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a pracuji u farmaceutické firmy jako obchodní zástupce. Jsem těhotná a nyní jsem nastoupila na MD. Minulý týden mi nadřízený oznámil, že moje pozice obchodního zástupce byla k 31.5.2018 z organizačních důvodů zrušena. Zároveň bylo zrušeno prac.místo i dalším 4 kolegům, kteří nejsou v ochranné lhůtě a dostali 6 odstupných platů. Nyní mne HR nutí buď podepsat dohodu do konce května a vzít si odstupné platy nebo zůstat na MD. Chci se zeptat, zda mohu zůstat na MD a po 28 týdnech požádat o dohodu a rozvázat prac.poměr z organizačních důvodů stran zaměstnavatele a získat 6 odstupných platů, které dostali i kolegové? Nebo pokud odejdu na MD už nemám nárok na odstupné? HR mne tlačí, že pokud chci přistoupit na dohodu, musím ji podepsat k 31.5., tak jako kolegové, jinak bych prý získala výhodu a není to v rámci complaince. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
v těhotenství se nacházíte v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Se zaměstnavatelem můžete kdykoliv uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste se nedohodla se zaměstnavatelem jinak, dal by Vám výpověď z těchto důvodů po skončení rodičovské dovolené. Nárok na odstupné byste měla podle zákoníku práce, pokud Váš vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva nestanoví odstupné vyšší.
Eva Fialová
Dobry den,chcela by som sa spytat,z coho sa bude pocitat materska dovolenka u druheho dietata,ked som pred 1.dietatom bola zamestnana na dobu neurcitu a pocas RD s prvym dietatom pracujem na DPC u ineho zamestnavatela? Zalezi pri vypocitani druhej materskej,ci termin porodu,pripadne nastup na matersku dovolenku s druhym dietatom je pred alebo po skonceni 1.RD? Dakujem
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Toto pravidlo se bude týkat vyměřovacího základu se zaměstnání, ve kterém jste zaměstnaná na dobu neurčitou. Pokud Vám vznikne nárok na PPM i v případě práce vykonávané na DPČ, bude Vám PPM vypočítávána i z tohoto pojištění.
Eva Fialová více
Dobrý den. Jsem na RD a chci nastoupit na další MD. Můj pracovní poměr skončil v průběhu 1. RD, jako učitelka jsem měla smlouvu jen do konce školního roku. Nyní nevím jestli mám právo pobírat podporu v mateřství. A popřípadě kam mám zanést žádost od paní doktorky. Úřady jsem již obvolala, ale neshodují se jejich odpovědi.
Děkuji moc za rady.
Odpověď:
Dobrý den, děkuji za váš dotaz.
Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Může o ni zažádat i otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2).
Pokud tyto podmínky nesplňujete Vy ani otec dítěte, můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek. Ten se poskytuje matce či otci dítěte po skončení výplaty PPM nebo ode dne narození dítěte rodičům, kterým nevznikl nárok na PPM.
více
Dobrý den, jsem všeobecná registrovaná sestra, samoživitelka, mám dvě děti narozené po sobě, tudíž jsem rodičovskou dovolenou měla v kuse 5 let a pak jsem si ještě vzala 1 rok neplaceného volna. Před prvním porodem jsem měla 8 měsíců nemocenskou. Chci se zeptat, pokud se vracím zpět do práce jako všeobecná sestra, musím se ze zákona doškolit? Děkuji za odpověď. Hezký den.
Odpověď:
Dobrý den,
do doby výkonu povolání se započítá doba pracovní neschopnosti a doba mateřské dovolené v souhrnu se však nejvýše započte 6 měsíců v kalendářním roce. Podle § 4a zákona o nelékařských zdravotnických povoláních pokud zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník přerušil výkon povolání na dobu, která za posledních 7 let činila v celkovém součtu více než 6 let, je povinen se bezodkladně po skončení přerušení výkonu povolání doškolit v rozsahu nejméně 60 pracovních dnů na pracovišti poskytovatele zdravotních služeb, poskytujícího zdravotní služby v oboru povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka. Doškolení probíhá pod vedením zdravotnického pracovníka způsobilého pracovat bez odborného dohledu, který vydá o průběhu a ukončení doškolení potvrzení. Pokud přerušení Vašeho povolání netrvalo déle než 6 let společně s dobou, která se započítává jako výkon práce, nebudete povinna se doškolovat.
Eva Fialová více
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak to je s držením místa po dobu MD/RD a smlouvou na dobu určitou. Pokud mi smlouva končí k určitému datu, končí tím i pro zaměstnavatele povinnost držet mi místo?
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu trvání pracovní smlouvy Vám zaměstnavatel nemůže dát podle § 53 zákoníku práce výpověď. Taková výpověď by byla neplatná. Pokud ovšem pracovní smlouva končí v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené, skončí pracovní poměr dnem uvedeným ve smlouvě.
Budete-li mít další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám jako OSVČ nárok na mateřskou, když mám rizikové těhotenství. Nevím, jestli se mi vyplatí platit nemocenskou, abych dostala co nejvyšší mateřskou. Nevím, jestli mi rozumíte, můžete mi poradit alespoň na koho se obrátit? Má mi poradit doktor nebo nějaký úřad?
Odpověď:
Dobrý den,
u OSVČ existují dvě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Je jím trvání účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a účast na nemocenském pojištění OSVČ musí aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, která se započítává do výše uvedených 270 dnů. To, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství závisí na délkce trvání Vašeho nemocenského pojištění obecně a nemocenského pojištění OSVČ. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení.
Eva Fialová
Dobrý den, zbývá mi rok rodičovské dovolené a ráda bych začala podnikat (prodej vlasnoručních výrobků). Oficiálně bych chtěla zůstat na rodičovské i s ohledem k tomu, že nechci dávat syna do školky. Je lepší zařídit si živnostenský list na sebe nebo na partnera? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den, děkujeme za dotaz!
Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, není výdělečná činnost na RD problém ani neovlivní čerpání rodičovského příspěvku. Ve vašem případě (RD) půjde o vedlejší samostatně výdělečnou činnost a sociální pojištění byste platila pouze, když váš zisk překoná zákonný limit.
S pozdravem
Eva Fialová
Dobry den, som na rodicovskej dovolene, ktora konci k 5.7.2018. Mala by som sa vratit do povodneho zamestnania, ale nadriadena ma informovala, ze aj ked je moja pozicia volna (hladaju noveho cloveka), mna zobrat nemoze, lebo polovicny uvazok, o ktory ja usilujem, pre nu neprichadza do uvahy. Pozicia je totiz na plny uvazok a ona si nemoze dovolit dalsieho cloveka na polovicny (mna a pripadne niekoho, kto by pokryl zvysnu polovinu uvazku). Mam pravo ziadat odstupne, alebo ako to vyriesit? Dakujem za odpoved!
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Na odstupné byste měla nárok, pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď z důvodu nadbytečnosti. Jelikož nadbytečná nejste, protože zaměstnavatel neprovedl organizační změny, které by Vás učinily nadbytečnou. Taková výpověď by byla neplatná.
Eva Fialová
Manželka pracovala 11 let u jednoho zaměstnavatele odkud po letech odešla na mateřskou dovolenou s dvojčaty v pěstounské péči. Nyní se klukům bliží 24.4.2018 3 roky věku a pan majitel si vzpomněl, že by měla dát výpověď a jak to tedy s ní bude. Odchod na peněžitou pomoc v mateřství tehdy neproběhla v přátelském duchu. Zároveň je také zaměstnaná u Úřadu práce odkud bere odměnu pěstouna a má tam odpočet na daně. (již rok a půl). Rodičovskou dovolenou má nahlášenou do 4 let věku děti. Zaměstnavatel o tom ví. Zaměstnavatel na ní tlačí, protože prodavačka co byla za ní, tak má prac. smlouvu na dobu určitou. Pan zaměstnavatel zřizuje na všech svých provozovnách chráněné dílny a teď na manželku tlačí co a jak. Chtěl jsem se zeptat jestli by si měla manželka dát žádost na neplacené volno a vyčkat jak on zareaguje a nebo jak se
zachovat v této situaci.
Předem moc děkuji
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Pracovala jsem 11 let u jednoho zaměstnavatele odkud jsem po letech odešla na mateřskou dovolenou s dvojčaty v pěstounské péči. Nyní se klukům bliží 24.4.2018 3 roky věku a pan majitel si vzpomněl, že bych měla dát výpověď a jak to se mnou bude. Odchod na peněžitou pomoc v mateřství tehdy neproběhla v přátelském duchu. Zároveň jsem také zaměstnaná u Úřadu práce odkud beru mzdu a mám tam odpočet na daně. (již rok a půl)
Tak bych chtěla poradit jak se v této situaci zachovat.
Odpověď:
Dobrý den, děkuji za otázku.
Rodičovská dovolená Vám podle zákoníku práce náleží nejdéle do 3 let věku dítěte. Dále můžete požádat o neplacené volno – zaměstnavatel Vám však nemusí vyhovět. Pokud chcete v tomto zaměstnání později pokračovat, doporučuji zkusit zaměstnavateli poslat konkrétní písemnou žádost o neplacené volno. V průběhu rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel dát, až na výjimky, nemůže. Po skončení rodičovské dovolené Vám může dát výpověď jako jinému zaměstnanci, tj. z důvodů uvedených v zákoníku práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
Jsem na rodičovské dovolené, mám ji nahlasenou do tří let věku dítěte, což je 27.4.2018. Smlouvu mám na dobu neurčitou. V současné době pracuji pro stejného zaměstnavatele na DPC na jinou pracovní činnost na ca 8 hodin týdně. A nyní k dotazu. Ráda bych nastoupila zpet do prace na HPP az od zari 2018, kdy predpokladam ze syn nastoupí do státní školky. Do te soby bych pracovala pouze na DPC. Zaměstnavatel s tím nemá problém. Ale jak mám postupovat? Mám si v zaměstnání požádat o neplacené volno na období od 28.4. do konce srpna ? Nebo co by pro mě bylo výhodnější, jaké jsou jiné možnosti? Pokud bych měla neplacené volno, musím se hlásit na úřad práce? Mohu současně pracovat na DPC? A mam nějakou právní záruku, že mi zaměstnavatel místo od září opravdu poskytne, nebo uz jsem odkázána pouze na naší dohodu a věřit mu, že ji dodrží?
Moc děkuji za odpovědi a vaši pomoc!
Romana Dodavkova
Odpověď:
Dobrý den, děkuji za otázku.
Rodičovská dovolená rodiči přísluší nejdéle do 3 let věku dítěte. Poté můžete požádat o neplacené volno – pokud Vám zaměstnavatel vyhoví, bylo by dobré sepsat smlouvu obsahující konkrétní data (abyste případně měla na co se odvolat). Zaměstnavatel Vám musí i po skončení neplaceného volna přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, pokud nedojde k její výpovědi. v případě výpovědi v době neplaceného volna se Vámi může být ukončena pracovní smlouva výpovědí, jako s jiným zaměstnancem. Na úřad práce jako uchazečka o zaměstnání se hlásit nemůžete, protože Váš pracovní poměr neskončí. Na základě DPČ můžete pracovat i v době neplaceného volna. Pokud nepřesáhnete hranici 2 500 Kč u DPČ nebo 10 000 u DPP nebude se z této odměny platit sociální ani zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění Vám v případě péče o dítě bude platit stát, je ale třeba to oznámit pojišťovně. Péče o dítě do věku 4 let se Vám také bude počítat jako náhradní doba sociálního pojištění.
více
dobrý den,dcera bude mít 2 dítě.její přítel je dlouhodobě mimo republiku .mohu jako její otec žádat o placené volno na ošetřování člena rodiny .někdo se bude muset postarat o vnučku v době porodu a po.nedovedu si představit ž přijede z porodnice a povede dceru do do školky na nákup a starat se o domácnost sama a hned a kde by byla vnučka v době porodu .děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
péče o dítě mladší 10 let je překážkou v práci na straně zaměstnance. Překážka v práci z důvodu péče o takové dítě může být i v situace, kdy fyzická osoba, které o dítě pečuje, porodila. V takovém případě má zaměstnanec nárok na dávku ošetřovného (§ 39 zákona o nemocenském pojištění). Podmínkou pro překážku v práci a nároku na ošetřovné však je, aby zaměstnanec sdílel s touto osobou společnou domácnost. Tato podmínka neplatí pouze pro rodiče dítěte. Pokud nesdílíte domácnost požádejte svého zaměstnavatele o čerpání dovolené či neplaceného volna.
Eva Fialová
Dobry den, chci se zeptat, kdyz jsem osvc, kolik mesicu pred porodem bych musela byt klasicky zamestnana, aby mi vznikl narok na materskou dovolenou?dekuji
Odpověď:
Hezký den, děkuji za dotaz.
Pravděpodobně Vás zajímá peněžitá pomoc v mateřství – na tuto dávku má podle zákona o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Tato povinnost může být splněna, ať už jste zaměstnána, nebo si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění sama. O dávku může žádat i otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2).
více
Dobrý den.je mi 25 let a nedávno jsem se dozvěděla ze Můj biologicky otec (kterého jsem v životě nevidela) po mem narození z falsoval testy otcovství s pomoc jeho přítelkyně ktera pracovala v laboratoři a vyměnila vzorky.jedna se o trestny cin i po tak Dlouhé době? a jak ho mohu napadnout u soudu.diky
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz bohužel nespadá do rozsahu této právní poradny.
Eva Fialová
Dobry den, mam dotaz ohledne materske pri druhem diteti. Behem materske s prvnim ditetem mi skocila smlouva na dobu urcitou. Po materske jsem nastoupila na rodicovskou dovolenou. Behem rodicovske jsem nastoupila znovu na smlouvu na dobu urcitou na pul roku, ktera taky uz skoncila. Planujeme druhe dite, ktere by se narodilo v dobe kdy uz ani nebudu pobirat rodicovsky prispevek. Muj dotaz je, jestli budu mit narok na materskou dovolenou pri druhem diteti, i kdyz v dobe nastupu nebudu v pracovnim pomeru? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud nebudete v době obvyklého nástupu na PPM nemocensky pojištěná, ani Vám nebude v této době běžet ochranná doba z předchozího nemocenského pojištění, čili zaměstnání, nárok na PPM Vám nevznikne.
Eva Fialová
Dobrý večer! Jsem na RD, RP mám na 2 roky, zaměstnaná jsem na dobu neurčitou. Mohu se nechat zaměstnat na půl roku nebo 1 rok u jineho zaměstnavatele na HPP? Kdyby ano a chtěla bych druhé dítě, výše mateřské bych dostala stejnou jako u prvního ditete nebo by se to počítalo z toho druhého zaměstnání?
Odpověď:
Dobrý den,
u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.Pokud budete nemocensky pojištěná i v druhém pracovním poměru, tzn. Váš příjem bude vyšší než 2.500 Kč měsíčně, bude se Vám další PPM vypočítávat i z tohoto pojištění. více
Dobrý den,
nastoupila jsem od ledna po rodičovské (2 navazující) do nové práce - na poloviční úvazek a na dobu určitou. U původního zaměstnavatele mám HPP na dobu neurčitou, ale je to spolek, který aktuálně nemá žádné finance na mzdy a ani mít výhledově nebude. Rodičovská mi nyní v lednu končí a se spolkem řešíme, co dál. Plánujeme do roka ještě jedno dítě, čili bych ráda udělala rozhodnutí, které by mě pak neznevýhodnilo ve vztahu k výši mé další případné mateřské/ rodičovské. Spolek je vstřícný. Můžeme ukončit HPP dohodou, nebo nabízí, že bych mohla nastoupit na neplacené volno apod. Co byste mi doporučili? Předem moc děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
přestože Váš zaměstnavatel nemá prostředky na výplatu mezd, bude se peněžitá pomoc v mateřství vypočítávat se zúčtovatelného příjmu, tedy příjmu, a který by Vám vznikl nárok, pokud byste vykonávala pro zaměstnavatele práci. Jestliže budete souhlasit s neplaceným volnem, bude se Vám do čtyř let věku dítěte vypočítávat PPM ze stejného vyměřovacího základu jako předchozí PPM. U nového zaměstnavatele by Vám nárok na PPM vznikl, pokud byste před nástupem na PPM u tohoto zaměstnavatele dosáhla 270 nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Jestliže byste této doby nedosáhla a ukončila byste stávající pracovní poměr, nárok na PPM by Vám nevznikl.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám skvělou práci, opravdu skvělou, kterou mám moc ráda, za pár měsíců mi bude 39, jsem ve třetím měsíci těhotenství, jsem poprvé těhotná. V podstatě jsem už nepočítala s tím, že budeme mít s přítelem děti, moje práce a zájmy mě bohatě naplňovaly. Od ledna jsem byla povýšena, mám na starost širší oblast, pracuji jako ředitelka oddělení. Začíná mi pomalu docházet, jak velká to bude změna, protože se nebudu moci věnovat práci. Obávám se, že zaměstnavatel na mě nebude moci čekat a že svoji práci i do budoucna ztratím. Protože ani v případě dřívějšího návratu nebude možné jezdit na služební cesty, být flexibilně v práci apod. Potřebovala bych si s tímto nějak vnitřně poradit a promluvit si o tom s odborníkem na toto téma. Jak to mají jiné ženy v obdobných pozicích či v podobně situaci, jak to zvládli, jak se domluvili v práci?
Mám nyní pocit, že pro mě kariéra a práce končí, že mi ty roky strávené péčí o dítě budou chybět a ani po návratu do práce budu velmi omezená. Připadám si na to sama, přítel se o tom bavit moc nechce.
Bylo by možné se prostřednictvím Vaší organizace o toto téma s někým podělit? Popovídat si o tom? Byla bych velmi ráda. více
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Nezáleží tedy na vůli zaměstnavatele, zda Vám bude místo tzv. držet či nikoliv. Pokud nedojde u zaměstnavatele k organizačním změnám, kvůli kterým byste se stala nadbytečnou, zaměstnavatel se své povinnosti přidělovat Vám práci ředitelky nezprostí. Při péči o dítě lze v pracovním poměru uplatnit řadu možností slaďování pracovního a soukromého života. Jedná se možnost pracovat na kratší úvazek, využít možnosti pružné pracovní doby či práce z domova. Zaměstnavatel má povinnost vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Totéž právo má i otec dítěte. Na rodičovské dovolené se můžete s partnerem i vystřídat. Přeji Vám hodně štěstí.
Eva Fialová
Dobrý den, četla jsem, že mateřská se počítá automaticky na začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Už několikrát v průběhu těhotenství ale gynekolog toto datum změnil. Mám si tedy do papírů vyplnit to, co doktor předpovídá aktuálně a nebo to co předpokládal na začátku a nebo je to jedno a můžu si dát datum podle sebe? Děkuji za odpověď. Daniela
Odpověď:
Dobrý den,
do dokumentů se vyplňuje aktuální předpokládané datum porodu.
Eva Fialová
Dobrý den, je diskriminací vzhledem k věku situace, kdy dítě narozené v Hl. m. Praze 1. ledna obdrží od Prahy 15.000 Kč a dítě narozené v Praze jiný den, např. 2. ledna či 31. prosince nedostane nic? Je rozdíl několika hodin důvodem k tomu, zvýhodňovat některé děti na úkor jiných? Z veřejných zdrojů vyplývá, že Praha daruje všem dětem narozeným 1. ledna 15.000,- Kč...
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru se o diskriminaci nejedná.
Kateřina Lovitt