Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petr | 4.9.2018 12:02:46 

Dobrý den,
doslechl jsem se, že teď nově existuje něco jako otcovská dovolená. Chtěl jsem se zeptat, jak to funguje a jak o to mám požádat. Partnerka je v 6. měsíci těhotenství, tak bych to chtěl využít, ale nic moc o tom nevím. A nevadí, že nejsem s matkou dítěte ženatý?

Díky.

Petr

Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za otázku. Na otcovskou dovolenou můžete nastoupit v období 6 týdnů ode dne narození dítěte a podpůrčí doba (tzn. doba placené dovolené) je jeden týden. Výše otcovské dávky činí 70 % denního vyměřovacího základu denně (§ 38a - § 38d zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění). O otcovskou dovolenou žádáte svého zaměstnavatele a jeho prostřednictvím zároveň žádáte o dávku. (Formulář i další informace najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.) OSVČ, kteří platí dobrovolně nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před nástupem na otcovskou, podávají žádost sami. Není důležité, zda jste manželé – podmínkou je, abyste byl zapsán jako otec v rodném listě. Dále je také možné využít ošetřovné (pokud matka dítěte potřebuje po porodu péči), rodičovskou dovolenou nebo neplacené volno. více

Rene | 28.8.2018 12:50:01 

Dobrý den,

chystám se za pár měsíců odejít na mateřskou a našla jsem informaci, že se odchází 6-8 týdnů před plánovaným datem porodu. V rámci těch tří týdnu si tedy mohu vybrat, kdy chci na mateřskou odejít a záleží to pouze na mě? Je nějak výhodnější odejít dříve nebo naopak později, například finančně?

Odpověď:

Dobrý den,
to, kdy nastoupíte na mateřskou dovolenou je čistě na Vás. Celková doba mateřské dovolené je 28 týdnů při vícečetném porodu 37 týdnů. Pokud jste nemocensky pojištěná, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podpůrčí doba je stejná jako u mateřské dovolené. Pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou 6 týdnů před porodem, budete déle pobírat mzdu za vykonávanou práci.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Makina | 28.8.2018 12:49:34 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu po nástupu na mateřskou dovolenou, ale ještě před porodem, uzavřít DPP u jiného zaměstnavatele. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dohodu o provedení práce můžete uzavřít. Pokud však bude Vaše výdělečná činnost u nového zaměstnavatele shodná s činností Vašeho stávajícího zaměstnavatele, bude od něj potřebovat písemný souhlas s uzavřením nového pracovněprávního vztahu.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Lenka Š. | 20.8.2018 23:36:27 

Dobrá den, v březnu 2014 jsem nastoupila na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Pracovní poměr u zaměstnavatele byl uzavřen na dobu neurčitou, RD byla plánovaná do května 2017. V červenci 2016 jsem však navázala další mateřskou dovolenou (druhé dítě se narodilo 13.8.2016). Před skončením mateřské dovolené mi přišel od zaměstnavatele dopis, že k 1.1.2017 dojde k přechodu práv a povinností z pracovně-právního vztahu pod jiného zaměstnavatele. V lednu 2017 jsem tedy požádala o čerpání RD již nového zaměstnavatele (doporučeným dopisem s dodejkou), a to do 31.8.2018. Zaměstnavatel na mou žádost nijak nereagoval. Rodinná situace se u nás změnila a rozhodla jsem se zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019 (dle § 196 zák. práce). Zaměstnavatel mi odpověděl, že mé žádosti nemůže vyhovět, protože moje původní pracovní místo s účinností od 1.7.2017 z organizačních důvodů zaniklo. Můj nástup do zaměstnání očekávají až po dovršení 3 let věku dítěte, tedy 14.8.2019. Dále mi pak v dopise oznamuje, že další pracovně-právní vztahy budou projednány a řešeny až při mém nástupu do zaměstnání po RD. více

Odpověď:

Dobrý den, na čerpání rodičovské dovolené máte právo do tří let věku dítěte. Toto právo můžete využít, ale nemusíte. Rodičovská dovolená je překážkou v práci na straně zaměstnance. To, že budete rodičovskou dovolenou čerpat, musíte zaměstnavateli oznámit. Pokud mu oznámíte i délku překážky v práci, čerpáte rodičovskou dovolenou v oznámené délce. Délku rodičovské dovolené můžete prodlužovat. Naopak dřívější návrat z rodičovské dovolené nemusí zaměstnavatel akceptovat. Protože došlo z Vaší strany k prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019, Vaše rodičovská dovolená skončí tímto dnem. Od 1.8.2019 Vám je zaměstnavatel povinen přidělovat práci. O návrat do práce zaměstnavatele nežádáte, nýbrž ho informujete. Jiná situace by nastala v případě dřívějšího návratu. Pokud zaměstnavatel pro Vás práci mít od 1.8.2019 nebude, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. více

Kate | 20.8.2018 17:23:50 

Dobrý den, mám 6 letou dceru neuvedla jsem do RD listu otce lze po šesti letech zapsat?Jaké má práva otec když oní nikdy nejevil zájem.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do rozsahu této právní poradny.

Eva Fialová

Magda | 10.8.2018 10:26:21 

Dobrý den,
ráda bych se poradila ohledně výpočtu PPM: mám 14. měsíčního syna a jsem na rodičovské dovolené. Na podzim jsem chtěla nastoupit do práce na zkrácený úvazek, nicméně jsem zjistila, že jsem těhotná. Nová práce je samozřejmě hůř placena (jiný zaměstnavatel), takže pokud do ní nastoupím, tak si snížím svou druhou mateřskou? Existuje typ úvazku, který by se nepočítal do vyměřovacího základu? Třeba DPP? A v tom případě musím dát výpověď u předchozího zaměstnavatele? Moc děkuji

Odpověď:

Dotaz byl zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.

Eva Fialová

Romana | 5.8.2018 16:44:59 

Dobry den,

jsem češka, muj pritel slovak. Momentalne oba dva pracujeme v zahranici. Ihned po skole jsem odjela pracovat do zahranici, takze v cesku jsem nemela temer zadny pracovni pomer. V brzke dobe mame v planu pracovat i bydlet na slovensku. Chtela jsem se zeptat, jak je to s materskou/rodičovskou, kdyz trvaly pobyt mam v cesku a pracovat budu na slovensku? Mam narok na materskou/rodicovskou na slovensku? Zalezi na tom, jestli budu rodit na slovensku ci v cesku? Existuje podminka, ze musim odpracovat x mesicu na slovensku, abych vubec mela narok na materskou/rodicovskou? Musim zadat o prechodny pobyt na slovensku?

Predem dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za otázku.

Pokud budete žít i pracovat na Slovensku, měla byste mít nárok na mateřské dávky a rodičovský příspěvek tam za podmínek stanovených slovenskými zákony. O tom se budete muset poradit na Slovensku (www.socpoist.sk). Pokud byste na Slovensku nezískala potřebnou dobu pojištění nutnou pro nárok na dávku, lze započítat i dobu pojištění získanou v jiném členském státě EU.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Eliška Němcová | 31.7.2018 09:49:33 

Dobrý den,
jsem ve služebním poměru u policie na dobu určitou na 3 roky. Prodlouží se mi pracovní poměr v případě, že odejdu na mateřskou před uplynutím doby určité? Nebo mi s datem skončení smlouvy prostě služební poměr skončí a nebudu se mít kam vrátit? Služební zkoušku již před nástupem na mateřskou nestihnu vykonat. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz!

V případě smlouvy na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím sjednané doby i v případě mateřské dovolené.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

Dalila | 24.7.2018 12:39:08 

Dobrý den, nastupuji na mateřskou dovolenou cca v polovině listopadu t.r. a na konci t.r. mi končí rodičovská s prvním dítětem (budou mu 4 roky). Na rodičovské jsem pracovala pouze na DPČ a DPP. Jak se mi bude vypočítávat penežitá pomoc v mateřství? Před první mateřskou se mi to vypočítávalo z pracovní smlouvy na 0,8 úvazku. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz! Podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. S pozdravem Eva Fialová více

Jarka | 10.7.2018 21:48:14 

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, synovi je 22 měsíců. Za půl roku se nám narodi další potomek, tudíž ještě před tím než mi skončí rodičovská dovolená. A teď k otázce. U syna jsem měla nárok na mateřskou, kterou jsem čerpala po dobu 28 týdnů a hned navazoval rodicak. V té době mě ale skončila pracovní smlouva, která byla na dobu určitou. A nyní mě zajímá zda mám nebo nemám nárok na mateřskou? Bohužel u nás na úřadě mi nedokázali odpovědět, jen že si myslí že zřejmě ano, že se to posuzuje zda jsem měla odpracovane ty dny, které požaduje zákon. Ano, to jsem měla v zaměstnání kde mi skončila pracovní smlouva jsem před porodem pracovala rok a půl. Doufám že dotaz je srozumitelný a předem děkuji za odpověď .
S pozdravem
J.D.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, pokud jste v době začátku jejího čerpání zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (§15 zákona o nemocenském pojištění). Pokud vaše pracovní smlouva zanikla dříve, u druhého dítěte nárok na PPM mít nebudete, může je ale čerpat také otec dítěte (na základě písemné dohody podle §32 odst. 1 e). Jinak budete čerpat rodičovský příspěvek hned od narození dítěte.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Lucie Z. | 10.7.2018 21:11:59 

Dobrý den, jsem maminka na mateřské dovolené a rozhodla jsem se studovat( jsem již přijata). Můj dotaz je, zda mám nějakou oznamovací povinnost vůči zaměstnavateli. Také by mě zajímalo, jestli má mé studium vliv na vyplácení mateřské a později rodičovské a zda to mám oznamovat na příslušných úřadech. Zkrátka mě zajímá vše, co z této situace plyne =o)
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz!

Zaměstnavateli ani jiným úřadům nic oznamovat nemusíte. Na peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek nemá studium vliv.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Marie | 26.6.2018 17:12:46 

Dobrý den, ráda bych pracovala během těhotenství a zároveň vím, že pracuji v prostředí, které není pro těhotnou ženu nejlepší (je to spíše kancelářská práce, ale často lezu po štaflích k různým šanonům na vysoko umístěných policích a hodně chodím po objektu, do schodů, jezdím autem po republice (te´d se mi dělá špatně, později zase pravděpodobně nezapnu bezpečnostní pás), vedu různé prezentace, kde musím i tři hodiny stát apod. a z prvního těhotenství vím, že už v druhém trimestru takové věci mohou být pro mě problém), pokud navrhnu zaměstnavateli, aby mi takové úkoly nedával, je možné, že mě vyloučí z práce nebo si mě musí nechat docházet do kanceláře a vyhnout se jen těmto činnostem, kterému řeknu, že je dělat nemohu? a co když po vyloučení těchto činností prostě nebudu mít dostatek práce, aby se vyplatilo držet mě na plném úvazku?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz! Podle § 239 zákoníku práce Vás zaměstnavatel musí převést na jinou práci v případě, že konáte práci, která je těhotným ženám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje vaše těhotenství. Máte také právo na převedení z noční práce na denní, pokud o to požádáte. Těhotné zaměstnankyně navíc smějí být vysílány na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem (§ 240). Pokud byste na nové pozici dosahovala nižšího výdělku, náleží vám vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Pokud by pro Vás zaměstnavatel neměl vhodnou práci, na kterou by mohla být převedena, jde o překážku na straně zaměstnavatele a dostanete náhradu celé mzdy. Nejde-li v tomto případě o práci, která je těhotným zakázána nebo ohrožuje vaše těhotenství, můžete se samozřejmě zkusit se zaměstnavatelem domluvit na změně smlouvy. Vyhovět Vám však nemusí. více

Lea | 24.6.2018 10:00:24 

Dobrý den, chtěla bych mít dítě, ale chci ho vychovat sama. Ráda bych si předběžně spočítala, kolik budu dostávat dávky, ale ve všech kalkulačkách je nutné zadat výši příjmu otce dítěte, co když ale nechci, aby se otec podílel?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nechcete nebo nemůžete uvést příjem otce dítěte, nebude tento příjem příslušným orgánem při výpočtu dávky zohledněn. Pokud existují online kalkulačky, které příjem druhého rodiče vyžadují, nemůžete tyto kalkulačky pro zjištění přibližné výše dávky využívat.

Eva Fialová

Veronika | 22.6.2018 08:16:26 

Dobrý den, termín porodu mám 8.8.2018. Ráda bych,ale v zaměstnání zůstala až do 1.8. O PPM si tedy budu žádat k 1.8. Je nutné mít v rozmezí 27.6. (což je 6 týdnů před porodem) až 31.7. novou smlouvu se zaměstnavatelem na jinou pozici? Po tuto dobu nechci být na mateřské a pobírat ppm, chci být jednoduše dál zaměstnaná. Že se v při pozdějším nástupu na MD doba krátí na 22 týdnů po porodu jsem si vědoma. Děkuji a pěkný den

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání mateřské dovolené není Vaše povinnost, ale právo. Pokud toto právo využijete, musí zaměstnavatel omluvit Vaši nepřítomnost v práci z důvodu překážek na Vaši straně. Podle zákoníku práce Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci 6 týdnů po porodu. Před porodem pro zaměstnavatele takový zákaz neexistuje.

Eva Fialová

lenka | 18.6.2018 21:41:44 

dobrý den, zaměstnavatel mi přispíval na penzijní pojištění, teď jsem ale na mateřské a od kamarádky jsem se dozvěděla, že prý ode mě bude pojišťovna vymáhat peníze za příspěvek, který měl zaměstnavatel posílal v době mé mateřské dovolené a neposílal, protože v té době nemusel. Je to pravda? Můžu to začít platit už teď během mateřské, abych pak nemusela platit velkou částku po konci mateřské?

Odpověď:

Dobrý den,
příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění je benefit, který zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům. Zaměstnavatel může ve vnitřním předpise určit, zda budete tento příspěvek poskytovat zaměstnancům, kteří vykonávají práci. Pokud by však byl benefit nepřiznán pouze zaměstnancům a zaměstnankyním na mateřské a rodičovské dovolené dovolené, jednalo by se o porušení zásady rovného zacházení se zaměstnanci. Doporučuji zjistit ve vnitřním předpise zaměstnavatele, jak je nárok na tento příspěvek v tomto předpise upraven.

Eva Fialová

Michaela | 18.6.2018 21:13:05 

Dobry den,do dubna 2019 cerpam rodicovsky prospevek.Kdybych se vratila do prace v zari 2018,mohu si prispevek mesicne.rozpocitat,aby se navysil nebo o nej prijdu,kdyz ho nestihnu vycerpat.
Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
délku a tím i výši čerpání rodičovského příspěvku lze měnit. Výše výdělku rodiče se pro nárok na rodičovský příspěvek nesleduje. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě v mateřské škole nebo jinou zletilou osobou, nárok na rodičovský příspěvek neztratíte ani po návratu do zaměstnání.

Eva Fialová

Michal | 13.6.2018 11:52:18 

Dobry den,

chci se optat na jakou dobu mam narok placeneho volna?

Manzelka je na materske s 10 mesicnim chlapcem, ktery byl na operaci v Motole. Nyni tam jsou spolecne na luzku. Maji je propustit a ja pro ne pojedu. Praha je od nas vzdalena cca 140 km asi 2 hod cesta.

A dalsi otazka je pro nasledne kontroly v Motole, kde je specializovane pracoviste jedine v CR pro nasi diagnostiku.
Manzelka je sice ridic, ale ne moc zdatny a tak se chci optat zda mam narok na placeno volno pokud je tam povezu a v pripade ze ano tak na jakou dobu?

Dekuji za odpoved Michal

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod mimo dítěte. Má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu.
Sdělte svému zaměstnavateli, že Vaše manželka nemá možnost z důvodu absence řidičských schopností dítě doprovázet, a tudíž pracovní volno k doprovodu dítěte musíte čerpat Vy.

Eva Fialová

helga | 4.6.2018 12:22:52 

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli bude mít na něco vliv, ze bude mít naše dítě trvalí pobyt jako já matka a bydlet budeme na adrese otce. Máme každý jiný trvalí pobyt. Tak se ptám jestli si musím změnit trvalí pobyt nebo to nemá na nic vliv. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
trvalý pobyt slouží pouze pro evidenční účely. Pokud neuvedete jinou doručovací adresu, budou Vám orgány státní správy doručovat na adresu trvalého pobytu. V takovém případě si musíte hlídat poštu v místě trvalého pobytu.

Eva Fialová

Verča | 3.6.2018 23:14:48 

Dobrý den,nastoupila jsem do služebního poměru (PČR) na dobu určitou 3roky s následným prodloužením na dobu neurčitou. Co se stane,když v průběhu těchto tří let otěhotněním? Budu se moci vrátit zpět na své místo? Děkuji Verča

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 33 zákona písm. a) č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů jste po dobu rodičovské dovolené, tj. do tří let věku dítěte byla zařazena do neplacené zálohy. Po skončení rodičovské dovolené byste měla být ustanovena na služební místo, pro které je stanovena stejná služební hodnost jako pro služební místo, na něž jste byla ustanovena před zařazením do této zálohy (§ 34 odst. 1 zák. o služebním poměru).

Eva Fialová

Verča | 3.6.2018 23:14:00 

Dobrý den,nastoupila jsem do služebního poměru (PČR) na dobu určitou 3roky s následným prodloužením na dobu neurčitou. Co se stane,když v průběhu těchto tří let otěhotněním? Budu se moci vrátit zpět na své místo? Děkuji Verča

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

| 1 | .. | 6 | | 8 | | 10 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect