Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

K. | 19.12.2017 12:31:51 

Dobrý den, je možné si mateřskou rozdělit? Kdybych šla na mateřskou 8 týdnů před porodem, pak se ještě na týden nebo dva vrátila do práce (řekněme měsíc před porodem) a pak se zas vrátila do práce, šlo by to? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
obecně platí, že na čerpání mateřské dovolené se nastupuje 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Je to Vaše právo, nikoliv povinnost. Pokud tohoto práva využijete, nemůže Vám zaměstnavatel v této době přidělovat práci. Práva ovšem využít nemusíte, můžete pracovat až do porodu. Poté Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci po dobu 6 týdnů. S Vámi popsanou situací ohledně rozdělení mateřské dovolené, jak popisujete, jsem se nesetkala, doporučuji Vám kontaktovat příslušnou OSSZ.

Kateřina Lovitt

Marie | 15.12.2017 15:32:19 

Dobrý den, jsem těhotná (7. měsíc) a jsem na nemocenské. O Vánocích bych ráda navštívila s manželem rodinu, ale vycházky mám denně, ale jen od 1 do 7 hod. a to mi asi nebude stačit. Doktorka mi nechce prodloužené vycházky dát. Jaké postihy mi hrozí, pokud přijde kontrola a já nebudu doma? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanci jsou v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti povinni dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek. Za porušení této povinnosti může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. Tuto výpověď Vám nicméně nemůže dát v době těhotenství.
Při porušení režimu dočasně práce neschopného zaměstnance Vám Česká správa sociálního zabezpečení může dávku nemocenské zkrátit nebo i odejmout, a to po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

El | 14.12.2017 13:34:47 

Dobrý den, mám nárok na mateřskou, když jsem ještě na účelišti a před porodem mi nebude 18? Kdo vyřizuje papíry, abych peníze dostala? Děkuji, Eliška

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nejste zaměstnaná ani nemocensky pojištěná (např. ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti), nebudete mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož ta náleží pouze zaměstnancům, ani na na peněžitou pomoc v mateřství. Ode dne porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

Lenka | 14.12.2017 11:16:45 

Dobrý den,

nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nevím, jakým způsobem to ovlivní čerpání rodičovské příspěvku a délku rodičovské dovolené. Je pravda, že v mém případě, si to nemůžu rozhodnout sama? Jak dlouho tedy budu rodičovský příspěvek čerpat? 4 roky? Chtěla bych doma s dítětem být tak dva roky. Myslím, že je nespravedlivé, pokud bych si pak našla práci a o peníze z příspěvku přišla, protože jsem měla malé dávky rozvržené na dobu 4 let. Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nejste zaměstnaná, nečerpáte rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená náleží pouze zaměstnancům a zaměstnankyním do 3 let věku dítěte. Pokud nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete od porodu pobírat rodičovský příspěvek. Výši rodičovského příspěvku a dobu jeho čerpání si budete moci od příštího roku zvolit, přestože byste ani vy ani otec dítěte neměli nárok na peněžitou pomoc v mateřství. I v současné době si lze výši rodičovského příspěvku a délku jeho čerpání zvolit, pokud by měl otec dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tj. pokud je otec dítěte nemocensky pojištěn ať již ze zaměstnání, nebo jako OSVČ.

Eva Fialová

Snay | 10.12.2017 14:41:01 

Dobrý den, v dubnu se mam vracet do práce po rodičovské dovolené. Problém je, že zaměstnavatel pro mne nemá jinou pozici a není ochoten upravit ani pracovní dobu odpovídající péči o skoro 3letého syna. Prý mám dát výpověď dohodou a obrátit se na jinou instituci co se týká zaměstnání. Pokud bych nedala výpověď, protože tím pádem jsem kracena i na prispevcich UP, mám nárok na odstupné?

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby, než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy.
Pokud však u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné.

Kateřina Lovitt

Petr | 4.12.2017 17:00:26 

Dobrý den,
nedávno jsem se s manželkou vystřídal na mateřský, ale mám vedle toho se svým zaměstnavatelem ještě uzavřenou dohodu, takže pro něj můžu i trochu pracovat (sestavuju doma hotové výrobky z částí, které si ve firmě vyzvedávám). Stalo se mi ale, že jsem se při této práci doma zranil a zaměstnavatel mi to nechce uznat jako pracovní úraz - jsem prý doma na rodičovský a ne v práci, takže za mě nenese v tomto směru odpovědnost. Je tomu tak? Zranil jsem se opravdu při práci pro firmu, ne když jsem se staral o dítě. Co můžu v tomto směru dělat? Můžu od firmy požadovat nějaké odškodné?

Petr

Odpověď:

Dobrý den,
bude záležet na konkrétních okolnostech. Obecně platí, že zaměstnavatel musí odškodnit i pracovní úraz utrpěný při práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Bude ale záležet, zda Vaše dohoda zakládá nárok na dávky nemocenského. Pokud ne, neřeší zákoník práce odškodnění pracovního úrazu při dohodě formou náhrad za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel musí u pracovního úrazu utrpěného při výkonu činnosti na základě napr. dohody o provedení práce odškodnit mimo věcné škody náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění a náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením.

Kateřina Lovitt

Sandra  | 4.12.2017 16:53:12 

Dobré odpoledne,
jsem teď 2. rok na mateřský, ale chtěla bych nějakou korunu navíc. Kamarádka švadlena mi říkala, že by mi občas něco zadala, ale potřebuje, abych měla živnostenský list. Chtěla jsem se zeptat, jestli si můžu při mateřský živnosťák založit. A nesahnou mi kvůli tomu na dávky?

S.

Odpověď:

Dobrý den, je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená trvá maximálně 28 týdnů. Po skončení mateřské dovolené, má matka dítěte nárok na rodičovskou dovolenou. (Vy jste tedy teď zřejmě na rodičovské dovolené.) Rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku tvoří 220.000 Kč. Rodiče si sami zvolí, jak dlouho jej budou pobírat. Jak bylo uvedeno v minulé odpovědi, pokud zajistíte celodenně osobní péči o dítě, není výdělečná činnost a výše výdělku rozhodující. U dítěte mladšího 2 let se pro nárok na rodičovský příspěvek za osobní celodenní péči považuje navštěvování jeslí nebo jiného obdobného zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena. Kateřina Lovitt více

Jana | 4.12.2017 16:47:54 

Dobrý den,

jsem v současné době na rodičovské (synovi je 1 rok) a dostala jsem nabídku na práci na zkrácený úvazek. Existuje v tomto směru nějaké omezení, jaký typ smlouvy mohu uzavřít (DPP, DPČ, pracovní smlouva) a kolik si mohu vydělat, aby to nemělo vliv na dávky, které na rodičovské dostávám?

Děkuji,

Jana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenně osobní péči o dítě, není výdělečná činnost a výše výdělku rozhodující. U dítěte mladšího 2 let se pro nárok na rodičovský příspěvek za osobní celodenní péči považuje navštěvování jeslí nebo jiného obdobného zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.

Kateřina Lovitt

Lenka K. | 4.12.2017 13:32:35 

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli výši rodičovského příspěvku a dobu po kterou budu na rodičovské ovlivňuje to, zda jsem OSVČ, zaměstnankyně nebo na úřadu práce? Není mi to jasné. V současnosi jsem vedena na ÚP a chceme s manželem založit rodinu. Nevím,v jaké budu situaci pokud budu stále na ÚP ve chvíli kdy budu odcházet na mateřskou a pak na rodičovskou a jaký by byl rozdíl, kdybych byla zaměstnaná a nebo OSVČ. Přemýšlím totiž také o podnikání.
Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená trvá maximálně 28 týdnů. Na mateřskou dovolenou nastupuje zaměstnankyně mezi počátkem 8. a 6. týdne před očekávaným datem porodu. Po dobu mateřské dovolené má zaměstnankyně nárok na finanční podporu - peněžitou pomoc v mateřství. Tato dávka je dávkou nemocenského pojištění. Nárok na PPM vzniká, pokud je zaměstnankyně v posledních dvou letech před nástupem na PPM účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní. Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Uchazečům o zaměstnání, kteří jsou vedeni na Úřadu práce, PPM nenáleží, neboť nejsou nemocensky pojištěni. Nárok na PPM má OSVČ, která splňuje potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění - 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM, z toho musí být účast na nemocenském pojištění OSVČ po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. více

Lenka | 27.11.2017 16:11:03 

Dobrý den,

potřebujeme s manželem poradit ohledně rodičovského příspěvku.
Já pracuji pouze na částečný úvazek a mám tedy malý plat. Manžel je 4 měsíce živnostník. Předtím měl malý zisk a byl osvobozen od daně z příjmu a neplatil si sociální pojištění. Nyní má větší plat než já. Kamarádka, která měla také malý plat, to vyřešila tak, že rodičovský příspěvek je vypočítán z platu jejího manžela, což je pro ně výhodnější. Nevím, jestli to můžeme udělat stejně, když manžel vydělává více jen 4 měsíce? Za jaké období se příspěvěk vypočítává? Děkujeme.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství z důvodu nemocenského pojištění. Nárok na PPM Vás opravňuje k výběru délky čerpání rodičovského příspěvku a tím i jeho výše. Předpokládám, že otec dítěte si nemocenské pojištění neplatil. I přesto, že nyní jeho příjem stoupl, rozhodující pro nastavení délky čerpání je právě nárok na PPM z titulu nemocenského pojištění.

Eva Fialová

ratolesti | 27.11.2017 15:04:29 

Dobrý den,prosím vás mám rodičovský příspěvek na dobu 4let,nemohla jsem jinak.Malý se narodil 28.2.2014 kdy mě to prosím končí když to mám na 4roky,pobírala jsem po dobu 9měsíců -7600kč ,poté mám do 4let dítěte pobírat 3800kč,ale oznámily mě,že mě to končí 31.12.2017.Nerozumím tomu,vždyť malý má 4roky 28.2.2018 - kde jsou ty dva zbývající měsíce (vždyť mám nárok přece na čerpání 220000kč),nebyla ani žádná ochota na úřadě mě to vysvětlit děkuji za informaci s pozdravem Mirka

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 30 odst. 1 zákona o státní sociální podpoře má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220.000 Kč. Důvody, proč budete tuto dávku čerpat do konce roku, nedokáži odhadnout. Pokud víte, že jste nevyčerpala celou částku 220.000 Kč, požadujete po vedení příslušného odboru Úřadu práce písemné vysvětlení.

Eva Fialová

Renata | 27.11.2017 14:31:05 

Dobrý den,

jsem v prvním měsíci těhotenství a ráda bych si s nížila pracovní úvazek. O snížení úvazku jsem uvažovala už dříve a s těhotenstvím to nesouvisí. Bojím se teď, že pokud si pracovní úvazek teď snížím, budu mít malý příspěvek v mateřství a rodičovství. Bylo by to pro mě nevýhodné, si teď úvazek snižovat? Jakým způsobem se příspěvky vypočítávají?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
výše peněžité pomoci v mateřství Výše činí 70% denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se u u této dávky vypočítává ze započitatelného příjmu v rozhodném období, kterým je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou. Pokud budete před nástupem na mateřskou dovolenou dosahovat nižšího příjmu, budete pobírat úměrně nižší peněžitou pomoc v mateřství. Váš nárok na rodičovský příspěvek nebude zkrácením úvazku ovlivněn.

Eva Fialová

Štěpka | 21.11.2017 13:44:32 

Dobrý den, známá má dceru, která byla na rizikovém těhotenství a o víkendu porodila mrtvé dítě. Začínáme řešit praktickou stránku věci a proto bych se potřebovala zeptat, jak je to teď s čerpáním mateřské, když vlastně nemá dítě, ale nemá ani práci? Předem děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den, zákoník práce v § 195 odst. 4 stanoví, že jestliže se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů. Dle odst. 5 tohoto ustanovení mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Jestliže matka nastupuje MD 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, končí tato 6 týdnů po porodu mrtvého dítěte. Jestliže matka nastupuje MD 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, čerpá MD ještě 8 týdnů po porodu. Jestliže nastal předčasný porod (od cca 22. tt), má matka mrtvě narozeného dítěte právo čerpat MD v délce 14. týdnů od porodu. Po dobu čerpání mateřské dovolené náleží matce nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Formulář vydává a potvrzuje ošetřující lékař (gynekolog), odevzdává se zaměstnavateli, v příp. OSVČ pak pobočce OSSZ. více

Bára | 21.11.2017 13:40:22 

Dobrý den, můžu si během čerpání rodičovské rozmyslet a vrátit se dřív do práce? Děkuji, Bára.

Odpověď:

Dobrý den,
co se týká dřívějšího návratu do práce z rodičovské dovolené obecně - v poslední době existuje mezi právníky nejednotný názor na předčasný návrat zaměstnance z rodičovské dovolené. Tradičně to bylo vykládáno tak, že pokud zaměstnanec zažádá o rodičovskou dovolenou např. v maximální délce do tří let věku dítěte, pak není povinností zaměstnavatele vyhovět žádosti zaměstnance o jeho dřívější návrat. V poslední době se však lze rovněž setkat s názory, že z rodičovské dovolené se lze vrátit kdykoliv, bez ohledu na rozsah čerpání, které si sám určil zaměstnanec ve své žádosti.

Kateřina Lovitt

Markéta | 9.11.2017 16:08:53 

Dobrý den, jsem těhotná s druhým dítětem a v době, kdy bude prvnímu 18 měsíců, bych měla rodit. Budu mít nárok na mateřskou nebo budu pobírat jen rodičovskou? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne z titulu předchozího zaměstnání (pokud jste stále zaměstnaná). V případě narození dalšího dítěte v rodině zaniká rodičovský příspěvek, ať už je dočerpán či nikoliv, a vzniká nárok na PPM. Doporučovala bych Vám kontaktovat úřad práce, který Vám rodičovský příspěvek vyplácí a dohodnout se na přesném postupu.

Kateřina Lovitt

Lada | 8.11.2017 22:25:04 

Dobrý den,je prosím zločin si žádat o proplacené dovolené když už se jedná o třetí PPM v řadě ? 5let jsem pracovala,8let jsem na mateřské a po ní chci dál pracovat ve stejné firmě, klidně až do důchodu když tam bude dobře. Ale majitel firmy ve mě vyvolává pocit že jsem udělala něco co ho poškozuje ,že dělám něco hrozně nefér vůči němu, už minule se strašně rozčiloval a křičel kvůli tomu(naštěstí jsem u toho nebyla) ale přece mu ty peníze nenechám, tím spíše když nevím jestli mě nevyhodí hned jak se vrátím (důvod si vždycky najde když bude chtít) ? Zajímá mě jestli je časté nechat to propadnout aby měl člověk v práci klid ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru proplacení nevyčerpané dovolené po Vašem zaměstnavateli požadovat nemůžete. (Náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou je zaměstnavatel povinen a oprávněn zaměstnanci poskytnout pouze v případě skončení pracovního poměru.) Obecně se doporučuje po skončení mateřské dovolené vyčerpat dovolenou, na kterou vznikl nárok za dobu mateřské dovolené, případně zbyla z doby před jejím nástupem. S čerpáním dovolené bezprostředně navazující na mateřskou dovolenou je totiž spojena podstatná výhoda a to, že takto vyčerpanou dovolenou již nelze následně z důvodu čerpání rodičovské dovolené krátit.

Kateřina Lovitt

Zdena | 6.11.2017 21:29:47 

Dobrý den, zjistila jsem, že jsem těhotná, ale s přítelem jsme se už rozešli. Dítě si nechám, ale zajímalo by mě, jestli můžu expřítele napsat do rodného listu jako otce a jestli bude muset platit na dítě až se narodí. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel, tento dotaz nespadá do náplně této poradny. Děkuji za pochopení.

Kateřina Lovitt

Petra | 6.11.2017 21:23:37 

Dobrý den, jsem na rizikovém těhotenství od začátku listopadu a vůbec nerozumím tomu, jaký je rozdíl mezi neschopenkou a "lístkem na peníze" už je mi trapné se ptát účetní v bývalé práci a u doktorky jsem na to zapomněla. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste na nemocenské, setkala jste se nejprve s neschopenkou, kterou Vám vypsal Váš ošetřující lékař, ta má několik dílů, IV. díl, který vyplnil lékař, jste předala zaměstnavateli. Tzv. lístek na peníze (potvrzení o pracovní neschopnosti) vystaví lékař zpravidla při kontrole, opět se odevzdá zaměstnavateli, který ho odešle na OSSZ, která Vám pak nemocenské vyplatí.

Kateřina Lovitt

Jana  | 6.11.2017 21:19:49 

Dobrý den,

kdo rozhoduje jestli můžu práci vykonávat v těhotenství nebo ne?

Pracuju za pokladnou v hypermarkete a nechci si brát nemocenskou. Zatím je to docela dobré ale, později to asi nebude. Už mám jedno dítě, tak vím jaké, to je a nemyslím že bude možné celý den tam sedět. Pro těhotnou to moc vhodné není ale, bojim se že manažer nebude souhlasit a stejne tam budu muset sedět.

Poradíte mi?

Jana

Odpověď:

Dobrý den, pracovní podmínky těhotných žen upravuje zákoník práce. Platí, že zaměstnavatel má povinnost informovat těhotné zaměstnankyně o všech rizicích plynoucích pro ně z vykonané práce včetně rizika pro plod. Rovněž je povinen seznámit je s riziky a jejich možnými účinky na těhotenství a učinit potřebná opatření, včetně opatření, která se týkají snížení rizika psychické a fyzické únavy a jiných druhů psychické a fyzické zátěže spojené s vykonávanou prací. Dále platí, že koná-li těhotná žena práci, která je těhotným ženám zakázána (Ministerstvo zdravotnictví stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním vyhláškou) nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. více

Step | 4.11.2017 07:15:45 

Dobrý den,
jsem na RD a od ledna bych chtela nastoupit do práce. Může mě manžel vystřídat na RD, když je OSVČ? Pobírám příspěvek ve výši 11 000 Kč.Bude mít manžel nárok na stejnou částku? Popřípadě může příspěvek nadále chodit mně? A bude za manžela stát platit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
příspěvek můžete pobírat stále Vy. Zajistíte péči o díte jinou zletilou osobou, tj. Vaším manželem. Váš manžel bude po dobu péče o dítě státním pojištěncem. Toto je třeba zdravotní pojišťovně sdělit. Pro účely sociálního pojištění se péče o dítě považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Příspěvek může pobírat i Váš manžel. Pokud jste pobírala peněžitou pomoc v mateřství, bude mít Váš manžel nárok na stejnou výši rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 10 | | 12 | 13 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect