Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Andrlíková | 24.5.2017 13:35:53 

Dobrý den, chci nastoupit po mateřské dovolené do práce, budu pracovat z domova a do zaměstnání docházet jednou týdně, můžu nastoupit na stejnou pozici jako před mateřskou, ale na dohodu o provedení práce? Nebo musím na zkrácený úvazek? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen zařadit ji na její původní práci a pracoviště (§ 47 zákoníku práce). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí zaměstnavatel zaměstnankyni podle pracovní smlouvy. Pokud byste si přála pracovat v rozsahu kratší pracovní doby, musíte o to zaměstnavatele požádat. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud byste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o provedení práce musel by v ní být uveden jiný druh práce, než který vykonáváte podle pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Danielka | 11.5.2017 06:06:24 

Dobrý den,ač jsem žena, funguji jako druhý rodič syna mé přítelkyně. Sama děti mít nemohu. Zajímalo by mne,zda bych mohla jít na RD místo přítelkyně v případěnašeho dalšího dítěte. Moc děkuji.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Kateřina Lovitt

Danielka | 11.5.2017 06:06:22 

Dobrý den,ač jsem žena, funguji jako druhý rodič syna mé přítelkyně. Sama děti mít nemohu. Zajímalo by mne,zda bych mohla jít na RD místo přítelkyně v případěnašeho dalšího dítěte. Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru ne. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič dítěte (otec nebo matka), který celodenně pečuje o dítě.

Kateřina Lovitt

danka | 4.5.2017 14:59:09 

dobry den,

docitala som sa, ze pri poberani PPM nemozem prvych 6 tyzdnov pracovat. Je to myslene tak, ze nesmiem mat uzatvorenu ani DPP do 10 tis.kc? alebo tato dohoda mi neovplyvni narok na vyplacanie PPM?

dakujem, danka

Odpověď:

Dobrý den,
v době pobírání PPM nesmíte vykonávat činnost, ze které jste nemocensky pojištěná. V opačném případě nárok na tuto dávku ztratíte. Z DPP s měsíčním výdělkem do 10 tisíc korun nejste nemocensky pojištěná. DPP se pro nárok na PPM nezohlední. Podle zákoníku práce mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Před uplynutím šesti týdnů po porodu Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci.

Eva Fialová

danka | 4.5.2017 14:57:11 

dobry den, 1. otazka> mam 1.7 mesacneho chlapceka a som znova tehotna. poberala som PPM, a teraz poberam rodicovsky prispevok. Podla dostupnych informacii, mam narok na PPM aj pri druhom dietati, od septembra. Nemala som ziaden iny prijem. Teraz sa mi naskytla moznost privyrobit si mesacne ciastku 2000 kc na na DPP. no ja sa obavam, ze mi tato dohoda ovplyvni vypocet PPM, a nebudem mat narok, resp. budem poberat nizsiu ciastku, ako pri prvom dietati. Su moje obavy zbytocne? Mozem si tuto dohodu uzatvorit? 2/ ak sa mi narodi dietatko a ja sa odstahujem pocas poberania PPM na slovensko s celou rodinou / vsetci sme slovaci /, zanika mi narok na PPM, alebo si ju mozem dobrat na slovensku bez nahlasovacich povinnosti po uradoch? 3/ ked poberam rp, tak je pre mna vyhodnejsie nastupit na PPM 6 tyzdnov pred planovanym porodom? ak by som nastupila 8 tyzdnov tak by som prisla o dva tyzdne poberania RP. myslim si dobre? více

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Z dohody o provedení práce nebudete při tak nízkém výdělku nemocensky pojištěná, navíc je tento výdělek nižší než výdělek předchozí. PPM tento výdělek neovlivní. více

Kurčička | 26.4.2017 21:53:22 

Dobrý den,za dva měsíce mi končí rodičovská dovolená,mladší syn nastupuje od září do školky budou mu 3roky, starší do školy,na sociálce jsem si prodloužila o rok rodičovský příspěvek rozpočítali mi to na nižší částku,od 5.7.2017 mám nastoupit do zaměstnání se zaměstnavatelem jsem předběžně mluvila o prodloužení pokud to teda schválí vedení, mám napsat žádost o prodloužení ale nevím jak to mam napsat nebo co tam má být v textu žádosti. I když nastoupí do školky nemá mi je kdo vyzvedávat,babičky pracují a manžel jezdí kamionem.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Chcete-li zůstat doma do 4 let věku dítěte, musíte se dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu (nejedná se tedy o prodloužení rodičovské dovolené). Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět. Žádost zaměstnavateli o poskytnutí neplaceného volna je žádoucí sepsat písemně. Žádost bych doporučovala napsat ve smyslu: „Žádám Vás tímto o poskytnutí neplaceného volna navazujícího na rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte ...... (jméno a datum narození dítěte), tj. od … do …. Prosím o Vaše vyjádření, zda s poskytnutím neplaceného volna souhlasíte do 10 dnů od obdržení této žádosti.“

Kateřina Lovitt

L | 18.4.2017 20:02:05 

1.2.2017 jsem nastoupila do práce po rodičovské dovolené. nárok na rodičovský příspěvem mi zanikl 28.2.2017 z důvodu vyplacení celé částky. V únoru jsem musela mít ošetřovatelskou péči na dceru, protože byla nemocná. Mám nárok na vyplacení ošetřovného, když jsem nemohla být kvůli tomu v práci?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který po návratu z rodičovské dovolené vykonává práci a současně pobírá rodičovský příspěvek, má v případě nemoci dítěte na ošetřovné nárok.

Eva Fialová

Jana | 18.4.2017 19:22:36 

Dobrý den, pracuji jako bankovní poradce. Kolegyně vracející se po MD žádaly o zkrácený úvazek, ale nebylo jim vyhověno. Pokud bych též žádala o zkrácený úvazek a nebylo by mi vyhověno, mám nárok na odstupné? Před MD jsem pracovala na plný úvazek.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Nicméně, pokud zaměstnavatel důvody pro nevyhovění Vaší žádosti bude mít, musíte nadále vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výpověď s nárokem na odstupné byste měla, pokud byste byla nadbytečnou v důsledku organizačních změn. Pokud byste sama dala výpověď v důsledku nevyhovění žádosti, nárok na odstupné Vám nevzniká.

Eva Fialová

Ruzeka | 11.4.2017 21:33:26 

Dobrý den,
za půl roku mi končí rodičovská dovolená a jednám se zaměstnavatelem o návratu do práce. Chtěla bych zažádat o zkrácený úvazek na 4-6 hodin denně, maximálně do půl čtvrté, z důvodu vyzvedávání dítěte ze školky. Vedoucí místo má, ale odmítá mě zaměstnat na zkrácený úvazek z důvodu, že by nemohla rozvrhnout směny.
Je toto možné brát za vážný důvod?
Je tam dohromady osm zaměstnanců, kteří se mohou prostřídat, takže směny by dohodnout mohla, jen by se to ostatním nelíbilo, každý by chtěl končit dřív. Jak mám reagovat? Na plný úvazek pracovat nemůžu a výpověď dávat nechci.

Odpověď:

Dobrý den podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Provozní důvody musí zaměstnavatel přesně vymezit tak, aby z takového vymezení byly zřejmé konkrétní důvody, které neumožňují Vaší žádosti vyhovět. Vhodné je žádost zaslat zaměstnavateli písemně a požádat rovněž o písemné vyjádření zaměstnavatele. V případě, že tak neučiní, nebo s vymezením důvodů nebudete souhlasit, můžete se obrátit na inspekci práce nebo/a podat žalobu k soudu. Doporučovala bych Vám však řešení dohodou. Kateřina Lovitt více

Karolína | 11.4.2017 09:35:29 

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně návratu do práce po RD v srpnu 2017.Můj zaměstnavatel mi nabídl pouze jedno jediné pracovní místo,které je s nižší platovou třídou.14 dní na to bylo na stejném pracovišti vypsáno výběrové řízení na další dvě prac. místa, jedno se stejnou platovou třídou,jakou jsem měla před odchodem na MD a druhé s vyšší třídou.Obě se stejným zařazením,jako mám ve smlouvě,s nástupem červenec 2017.Zaměstnavatel mi ani jedno z těchto míst nechce dát,protože tam chce dosadit dosavadní zaměstnance,kteří mají smlouvu na dobu určitou.Ale můžu se klidně do výběrových řízení přihlásit,třeba některé vyhraju.Může takto zaměstnavatel postupovat nebo by mi měl správně nabídnout i ostatní volná místa?Jedná se o státní organizaci.Při návratu budu překlopena do služebního poměru.Smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené měl přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby, než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Porušování zákoníku práce Vaším zaměstnavatelem můžete oznámit inspekci práce.

Kateřina Lovitt

Barbora | 7.4.2017 16:29:05 

Hezký den,

v květnu mi končí rodičovská. Měla bych nastoupit na sezónu (do konce září) jako palubní průvodčí. Doma mám dvě děti (skoro 3 a skoro 5 let). Zaměstnavatel mi nechce vyjít vstříc se zkráceným úvazkem - je to jeho povinnost ve chvíli, kdy si o něj zažádám? V tuto chvíli mám smlouvu na HPP (od 28.3.2017 - 30.9.2017). Předem díky, Barbora

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud jsou u zaměstnavatele přítomny vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen tyto důvody specifikovat v písemné odpovědi na Vaši žádost.

Eva Fialová

Mahulena | 4.4.2017 09:17:55 

Dobrý den,
v červenci bych se měla vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nicméně vzhledem k dojíždění cca 25km a malým dětem bych ráda zkrácený úvazek s úpravou pracovní doby od 8,30 do 14,30.
Jedná se o práci na magistrátě, jako sociální pracovník OSPOD - tedy práce v terénu, služby u soudu, úřední dny do 17h. Jde však o velký úřad, na oddělení je nás cca 20, takže myslím, že zástup by měl být možný.
Myslíte si, že by byl zaměstnavatel v právu, kdyby mi tuto mou žádost odmítl s tím, že tomu brání provozní podmínky?
Děkuji za názor. Mahulena

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Mahulena | 4.4.2017 09:17:53 

Dobrý den,
v červenci bych se měla vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nicméně vzhledem k dojíždění cca 25km a malým dětem bych ráda zkrácený úvazek s úpravou pracovní doby od 8,30 do 14,30.
Jedná se o práci na magistrátě, jako sociální pracovník OSPOD - tedy práce v terénu, služby u soudu, úřední dny do 17h. Jde však o velký úřad, na oddělení je nás cca 20, takže myslím, že zástup by měl být možný.
Myslíte si, že by byl zaměstnavatel v právu, kdyby mi tuto mou žádost odmítl s tím, že tomu brání provozní podmínky?
Děkuji za názor. Mahulena

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. To, zda jsou u Vašeho zaměstnavatele přítomny vážné provozní důvody, nemohu posoudit. Pokud tomu tak je, je zaměstnavatel povinen tyto důvody specifikovat v písemné odpovědi na Vaši žádost.

Eva Fialová

Bara | 2.4.2017 20:29:36 

Dobry den, momentalne jsem na RD s 20ti mesicnim synem a v srpnu bych mela nastoupit na MD s druhym ditetem.Jsem zamestnana u stejneho zamestnavatele na dobu neurcitou a zaroven mam DPP u jineho zamestnavatele,kde si vydelam 1000 kc mesicne.Chci se zeptat,zda bude vyse PPM stejne vyse jako pri prvnim dítěti, i presto,ze jsem v prvnim tehotenstvi byla po celou dobu na PN. A zda neovlini vypocet PPM ta DPP.Predem dekuji za odpoved
Bara

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Kateřina Lovitt

Andrea | 31.3.2017 21:19:29 

Dobrý den, zaměstnavateli jsem nahlásila rodičovskou dovolenou 3 roky. Teď bych se chtěla vrátit po dvou letech. Musí zaměstnavatel vyhovět? Může mně v takové situaci zaměstnavatel zařadit na velmi podobné (stejné) místo, ale na jiném oddělení, kde je zpravidla prémiová složka mzdy (která není ve smlouvě zaručená) nižší, než na původním oddělení? Děkuji za radu. Andrea K

Odpověď:

Dobrý den, rozsah čerpání rodičovské dovolené si určuje každý z rodičů sám a zaměstnavatel je povinen mu rodičovskou dovolenou v požadovaném rozsahu poskytnout. V poslední době existuje mezi právníky nejednotný názor na předčasný návrat zaměstnance z rodičovské dovolené. Tradičně to bylo vykládáno tak, že pokud zaměstnanec zažádá o rodičovskou dovolenou např. v maximální délce do tří let věku dítěte, pak není povinností zaměstnavatele vyhovět žádosti zaměstnance o jeho dřívější návrat. Výhodou pro zaměstnavatele tak bylo, že takto dočasně uvolněné pracovní místo obsadil jiným zaměstnancem na dobu určitou. V poslední době se lze rovněž setkat s názory, že z rodičovské dovolené se lze vrátit kdykoliv, bez ohledu na rozsah čerpání, které si sám určil zaměstnanec ve své žádosti. Podle mého názoru, se můžete vrátit z rodičovské dovolené dříve, než jste zaměstnavateli nahlásila. více

matka  | 31.3.2017 09:12:49 

U svého zaměstnavatele (střední škola) mám pracovní poměr na plný úvazek na dobu neurčitou od srpna 2004. Dne 4.5.2013 se mně narodila dcera, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, pak jsem čerpala u svého zaměstnavatele řádnou dovolenou a od 18.12.2013 do 4.5.2016 (do 3 let věku dítěte) jsem byla na rodičovské dovolené. Po dohodě se zaměstnavatelem jsem rodičovskou dovolenou prodloužila do 4 let věku dcery (neplacené volno), tj. do 4.5.2017. Během mateřské dovolené jsem dostávala PPM, poté jsem pobírala rodičovský příspěvek, který jsem vyčerpala ve 2 letech dítěte, tj. v květnu 2015. Protože pracuji ve školství, zaměstnavatel mně předběžně ústně sdělil, že mě od 4.5.2017 nemůže zaměstnat a můžu nastoupit až 1.9.2017. V tuto chvíli čekám druhé dítě, termín porodu byl stanoven na 15.10.2017. Můj dotaz: 1. Budu mít opět nárok na PPM, pokud se vrátím do práce 4.5.2017, příp. poslední týden v srpnu 2017 a kolik musím odpracovat dnů? 2. Je zaměstnavatel povinen mně umožnit návrat do práce již 4.5.2017? 3. Jakým způsobem mám formulovat případnou žádost o prodloužení neplaceného volna od 5.5.2017 do 31.8.2017 (event. dřívější termín)? více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen umožnit Vám návrat do práce po 4.5.2017. Po návratu z neplaceného volna máte právo na přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy (stejně jako po návratu z rodičovské dovolené). U zaměstnavatele si můžete zažádat od 5.5.2017 o další neplacené volno. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte mít budete. PPM se Vám bude počítat z výdělku, kterého jste dosahovala v posledním měsíci, kdy jste měla na tento výdělek nárok. Žádost zaměstnavateli o další neplacené volno bych doporučovala napsat ve smyslu: „Žádám Vás tímto o poskytnutí neplaceného volna navazujícího na již poskytnuté neplacené volno z důvodu péče o dítě (jméno a datum narození dítěte), tj. od ….. do … ….. Prosím o Vaše vyjádření, zda s poskytnutím neplaceného volna souhlasíte do (např.) 7 dnů od obdržení této žádosti. více

Učitelka | 22.3.2017 13:42:31 

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a nyní jsem na mateřské se čtvrtým, ročním dítětem (třem předchozím jsou 4 a 3 a 3 roky - dvojčata). Nevracela jsem se do práce mezi mateřskými a rodičovskými, protože jsem měla děti rychle za sebou (maximální rozestup je 2 a čtvrt roku). Nyní mi zaměstnavatel řekl, že pro mě už nemá místo, protože přednost má paní, která nastoupila po mně a je na tříleté mateřské se svým prvním dítětem.
Je to pravda? Mám alespoň nárok na odstupné?
A kdy mi končí zaměstnanecký poměr, když mám smlouvu na dobu neurčitou? Musím dostat výpověď?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

Eva Fialová

Romana | 21.3.2017 21:47:45 

Dobrý den, mam zvolenou rodičovsku dovolenou na tři roky, synovi budou v dubnu dva roky a od září bych ráda začala pracovat na zkrácený úzavek (se zaměstnavatelem je dobrá domluva). Co je pro mě výhodnější? Pobírat i nadále rodičovský příspěvek a nechat se zaměstnat na dohodu, případně jinou smlouvu. Nebo upravit rodičovský příspěvek tak, aby mi byl vyplácen do srpna a od září se nechat dát zaměstnat na zkrácený úvazek (s normální zaměstnaneckou smlouvou)? Dle čeho se mám rozhodnout? Co je pro mě výhodnější? Např. i z hlediska zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. Po dobu rodičovské dovolené můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Pokud chcete u zaměstnavatele vykonávat práci, která je stejně druhově vymezena, nástupem do práce končí Vaše rodičovská dovolená. Pokud Váš výdělek na základě dohody o pracovní činnosti přesáhne 2.500 Kč a u dohody o provedení práce 10.000 Kč, budete Váš zaměstnavatel a poměrně i Vy odvádět z tohoto výdělku pojistné na sociální zabezpečení. Eva Fialová více

Lena  | 17.3.2017 22:32:21 

Dobrý večer, mám smlouvu na dobu neurčitou, byla jsem na pozici, která již neexistuje. Syn měl v únoru dva roky. V říjnu 2016, jsem nahlasila návrat do zaměstnání. Naše personální mi odpovědělo, ze pozice není volná, nemohou me tedy vzít na stejnou pozici, na to jsem jim odpověděla, ze moje pozice ani uz neexistuje. Požádali me o životopis a prý me zařadí do patřičného výběrového řízení. Následně jsem zjistila, ze jsem těhotná. RD a zároveň RP mi končí teď na konci března. Dohodla jsem se a měla jsem nastoupit do jiného oddělení a ze se jim výpomoc hod a peníze mi nechají, protože ty dva měsíce řešit nechtějí. Bohužel mi naše personální oznámilo, ze mi dají DPP a zmenší peníze. Údajně není závislý RP na délce RD. A prý RD mohu čerpat do doby, než nastoupím na další mateřskou, což je 1.6. 1) mohu změnit délku RD, když jsem ji měnila na konci ledna (z důvodu změny zákona =>byla mi zkracena RD do konce února). více

Odpověď:

Dobrý den. pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. Zaměstnavatel Vám ale z tohoto důvodu nemůže dát výpověď, pokud jste těhotná. Jestliže Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku až do odchodu na mateřskou dovolenou. více

Iveta | 17.3.2017 20:32:00 

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně dovolené po MD. Byla jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem z níž jsem na konci září přešla na Mateřskou dovolenou s druhým dítětem. MD mi končí začátkem dubna a následně bych chtěla čerpat řádnou dovolenou, na níž mi MD vznikl nárok. Chci se zeptat, kolik dní by mi mělo být vypočteno? V zákoně je uvedeno, že po "odpracování" 60 dnů vzniká nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Za rok 2017 (leden-zač.dubna) bych pak měla čerpat plnou, a za uplynutou dobu MD v roce 2016 (kon.září-prosinec) mi vznikl nárok také nebo nikoli? Zaměstnavatel si rád vykládá zákony po svém, tak bych chtěla být připravená. Jak je to tedy s čerpáním či vyplácením dovolené takto přes přelom roku?
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené je považována za výkon práce. Pokud čerpání mateřské dovolené činí v kalendářním roce alespoň 60 dnů, vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok. Pokud zaměstnankyně, které vzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok, nepožádá zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, to znamená začne čerpat rodičovskou dovolenou, bude jí dovolená z důvodu čerpání rodičovské dovolené po zameškání 100 a více směn (pracovních dnů) krácena, a to za 100 zameškaných směn o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 směn o další dvanáctinu.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 13 | | 15 | 16 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect