Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Marie | 14.9.2016 10:44:46 

Dobrý den,
mám pracovní smlouvu na dobu určitou, do konce roku 2017. Začátkem roku 2017 mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou, následně chci čerpat i rodičovskou. Moje otázka zní, budu-li mít druhé dítě a navážu tak na původní rodičovskou, budu mít nárok na mateřskou dovolenou s druhým dítětem?A z jakého vyměřovacího základu se mi bude počítat následně rodičovský příspěvek?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Eva Fialová

ferdik | 12.9.2016 21:41:24 

POBÍRÁM RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK SYNOVI JSOU 2 ROKY.JSEM ZAMĚSTNANÁ NA PRACOVNÍ SMLOUVU DO 30.6.2017 ÚVAZEK - 0.37.
ZAMĚSTNAVATEL ODVÁDÍ ZE MZDY SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ.JAKÁ FINANČNÍ SITUACE BY PRO MNE NASTALA,KDYBYCH
VÝHLEDOVĚ NASTOUPILA NA MATEŘSKOU DOVOLENOU.POPŘÍPADĚ BYCH SE MUSELA NAHLÁSIT NA ÚŘAD PRÁCE,KDYBYCH TUTO BRIGÁDU UKONČILA,KDYŽ JSEM NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ.POPŘÍPADĚ MÁM DÁT VÝPOVĚD NEŽ OTĚHOTNÍM ABYCH MOHLA POBÍRAT RODIČÁK NA DRUHÉ MIMČO DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
pokud splňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tedy účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech do nároku na tuto dávku, budete po nástupu na mateřskou dovolenou pobírat PPM. Pokud byste ukončila zaměstnání a v ochranné době 180 od konce zaměstnání by Vám vznikl nárok na PPM, budete pobírat tuto dávku a po uplynutí nároku, rodičovský příspěvek. Pokud by po skončení zaměstnání uplynula doba 180 dnů a Vy byste v této době nezačala čerpat PPM, čerpala byste rodičovský příspvěvek od porodu dítěte.

Eva Fialová

Hanka | 12.9.2016 11:04:52 

Dobry den, prave resim situaci, kdy me zamestnavatel nabizi jinou prac. pozici. Vracim se po materske dovolene. Zamestnavatel nechce pristoupit na zkracenou dobu. Rekl mi, ze by byl rad, kdyz nastoupim, ale budto na 8,5h nebo dohodou vypoved a odstupne. Musela jsem si vzit 1 tyden neplaceneho volna na rozmyslenou. Muj manzel pracuje ve stejne firme a tak nam zamestnavatel "radi" jeden bude vozit a druhy odvazet ze skoly. Vim, ze existuje paragraf do 15 let ditete. Je povinnen mi zamestnavatel vyjit vstrict? ( nevim, zdali se to tyka i manzelu).Mam 3 deti ( 2 deti 6 let a jedno dite 3 roky a pouze ja s nima mohu vykonavat skolni povinnosti,nebot manzel je cizinec) Jedna se o pozici v oddeleni zakaznickych reklamaci ( tu predeslou pozici mi jiz nemuze nabidnout nebot je obsazena). Hl. procesem v nasi firme je vyroba, vse ostatni jsou podpurny procesy v kancelarich. Ikdyz priznavam, ze zakaznicka reklamace si vyzaduje plny uvazek, je na teto pozici zamestnana dalsi min. jedna osoba, ktera me muze vzdy zastoupit. Muzete mi poradit jak tuto situaci resit? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud byste požádali o kratší pracovní dobu oba s manželem, musí zaměstnavatel vyhovět oběma, pokud mu v tom nebudou bránit vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Kateřina V. | 8.9.2016 12:22:35 

Dobrý den,
ráda bych se vrátila do práce před ukončením RD v polovině 10/2016. Ta mi končí k 20.2.2017. Syn bude celodenně navštěvovat soukromou školku. V práci mi bohužel nabídli jinou pozici. Nová pozice se mi líbí, ale mám i obavy. Pokud podepíšu nový dodatek smlouvy, lze se vrátit zpět (budou-li obavy) na rodič.dov.? Budu mít po rodič. dov. nárok na odstupné a z čeho se bude příp. počítat (u nové pozice)? Mohu pracovat a nepřijdu o rodičák, přestože bude syn v soukr.školce a jsou mu 2,5 roku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovskou dovolenou se můžete vrátit kdykoliv až do 3 let věku dítěte, i když podepíšete dodatek k pracovní smlouvě. Nárok na odstupné byste měla, pokud by Vám zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, svého zrušení nebo přemístění. Pokud důvody výpovědi nebudou dány, nemůže Vám zaměstnavatel dát výpověď.
Pro nárok na rodičovský příspěvek se nesleduje příjem rodiče a od dvou let věku dítěte ani docházka do předškolního zařízení.

Eva Fialová

Linda | 5.9.2016 16:10:49 

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Za pár dní mi končí tříletá RD. Bohužel během RD zaměstnavatel prodal firmu, zrušil provozovnu a nový majitel nijak nekomunikuje. Firmu ale nezrušil. Stále jsem vedená jako zaměstnanec, výpověď jsem nedostala. Podle obchodního rejstříku má nový majitel (cizinec a adresou v Bosně a Hercegovině) stále stejnou korespondenční adresu (adresa bývalé majitelky), kde nikdo poštu nepřebírá. Ani telefony nejsou funkční, pošta se vrací a nemám nijak šanci se s ním dohodnout na výpovědi. Jak mám postupovat? Dát výpověď sama? Bude platná, když se mi pak poštou vrátí? Podle jakého paragrafu, abych pak mohla na pracovní úřad a nekrátily se mi dávky? Když budu dávat výpověď já, budu mít nárok na odstupné? Změstnavatel vůbec nekomunikuje. Nebudu mít ani zápočtový list, potvrzení o výdělku , ani evidenční list důchodového pojištění. Může mi někdo tyto doklady vystavit? A co když nestihnu všechny tyto doklady sehnat před skončením RD?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
zrušení zaměstnavatele nebo jeho části bez přechodu práv a povinností ze zaměstnaneckých vztahů na nového zaměstnavatele je důvodem výpovědi ze strany zaměstnavatele. V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši podle počtu odpracovaných let, až do výše trojnásobku Vašeho výdělku. Sama výpověď dát můžete, ale v takovém případě byste neměla nárok na odstupné. Doporučuji obrátit se na inspektorát práce. Pokud nebude ukončen pracovní poměr, nebudete mít ani nárok na dávky v nezaměstnanosti.

Eva Fialová

Monika | 2.9.2016 14:59:42 

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Příští měsíc se mám vracet do zaměstnání po RD. Na mém oddělení pro mě ale nemají volné pracovní místo. Chtějí mi nabídnout místo v jiném oddělení (jiný obor), o to ale nemám zájem... Pokud toto náhradní místo odmítnu a nejspíš tedy dostanu výpověď, dostanu i odstupné nebo o něj přijdu? Děkuji za odpověď...

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě, že by zaměstnavatel neměl práci odpovídající pracovní smlouvě a nedošlo by ani k dohodě o změně pracovní smlouvy, jednalo by se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten by Vám byl povinen poskytnout náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. K upřesnění Vašeho dotazu se můžete obrátit na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Kateřina Lovitt

Ela | 1.9.2016 07:49:28 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s prací na DPČ v době 6týdnů před porodem. Je to možné? Je to nějak omezeno např. počtem hodin apod? Ovlivní to výši příspěvku? Stejný dotaz bych měla v souvislosti se situací po porodu a to jak na mateřské tak pak i na rodičovské dovolené. Je možné pracovat na DPČ na mateřské a dále pak na rodičovské dovolené? Jsou nějaká omezení ohledně počtu hodin nebo výše výdělku v případě, že jsem zaměstnanec?
Díky.

Odpověď:

Dobrý den, záleží, zda jste na základě DPČ účastna nemocenského pojištění a vznikne Vám tak nárok peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Platí, že v průběhu mateřské dovolené nesmí rodič vykonávat tu práci, ze které čerpá PPM. Nástup na mateřskou dovolenou a nástup na PPM si zaměstnankyně určuje sama. Pokud budete místo mateřské pracovat, bude se Vám krátit nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na mateřskou dovolenou také vůbec nemusíte nastoupit, ale nevznikl by Vám nárok na PPM. Co se týká období po porodu, zaměstnavatel nemůže zaměstnat zaměstnankyni před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Zákaz práce v šestinedělí platí, pokud byste čerpala mateřskou dovolenou a PPM. Pokud ne, můžete pokračovat v práci na DPČ. více

Hannah | 31.8.2016 16:40:58 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám postupovat, až si budu vyřizovat rodičovskou dovolenou?

Měla jsem pracovní smlouvu na HPP na dobu určitou do 31.3.2016 a tu mi kvůli těhotenství neprodloužili. Mateřská mi začala 21.4.2016 (mezitím jsem byla na neschopence). Mateřská mi po 28 týdnech skončí (někdy začátkem listopadu 2016) a já se neorientuji v tom, jak mám postupovat - kdy jít na pracák zažádat o rodičovskou dovolenou/příspěvek a co s sebou musím přinést. Přes zaměstnavatele si nic už vyřizovat nemůžu, když mi smlouva vypršela. Prý se ještě na sociálku posílá rodný list dítěte (kvůli vyplácení mateřské), ale zaměstnavatel mi rodný list vrátil, že tam již nepracuji, tak nevím, zda ho mám někam posílat sama, zatím se mi to nepodařilo zjistit.

Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den, o rodičovský příspěvek si zažádejte v měsíci, kdy vám PPM končí bez ohledu na případné čerpání dovolené. Dále platí, že nárok na výplatu dávek zaniká uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží, tzn. dávka může být přiznána nejvýše tři měsíce zpětně. Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby. Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV. Adresu krajské pobočky a pobočky pro hlavní město Prahu naleznete na http://portal.mpsv.cz/ssp/local. Formuláře žádostí naleznete na http://formulare.mpsv.cz/okdavky/ nebo na pobočkách ÚP. K žádosti je nutné předložit průkaz totožnosti, rodný list dítěte, potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. více

Lenka | 31.8.2016 12:28:37 

Dobrý den,
obracím se na vás s dotazem, jak postupovat.

29. 8. 2006 jsem nastoupila do prac. poměru na dobu neurčitou jako učitelka. 1.9.2010 jsem byla přeřazena z funkce učitelka do funkce zástupkyně ředitelky (nebyla mi udělána nová prac. smlouva, ale změna prac. smlouvy). V roce 2012 jsem nastoupila mateřskou dovolenou a následně rodičovskou dovolenou a stejně tak v roce 2014. Rodičovskou dovolenou budu čerpat do 3.9.2017. Mezitím jsem ve škole nepracovala a na mou pracovní pozici nebyl nikdo přijat. Od 1.1.2016 se škola sloučila s jinou školou a veškeré závazky přešly na druhou školu. Nyní jsem byla oslovena, zda bych mohla nastoupit na 0,37 úvazku jako učitelka, což sem přijala a měla bych nastoupit od 1.9.2016. Ředitel mi však předal změnu pracovní smlouvy, kde mi pouze snížil úvazek učitelky. To jsem odmítla, protože se domnívám, že když nastupuji na jinou pozici, mohu do příštího roku čerpat rd u zaměstnavatele. Předpokládám, že v příštím roce dostanu výpověď jako zástupkyně ředitele, protože pro mě nebude místo na plný úvazek.

Odpověď:

Dobrý den,
protože nastupujete na jinou pracovní pozici, musí s Vámi ředitel uzavřít dohodu o změně pracovní smlouvy, kde bude uveden druh práce učitelka, nebo s Vámi uzavřít na dobu Vaší rodičovské dovolené smlouvu novou pracovní smlouvu s druhem vykonávané práce učitelka. Zákoník práce zakazuje, aby zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele vykonával práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Druhy práce, které budete mít v obou smlouvách musí být odlišně vymezeny.

Eva Fialová

Zuzka | 29.8.2016 16:52:51 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak to je s nástupem do zaměstnání po ukončení mateřské dovolené. Zajímá mě jestli přijdu o rodičovský příspěvek nebo jak to je.Musím nastoupit kvůli ztrátě své pracovní pozice.Na mateřskou budu nastupovat až v pulce prosince ale už teď by mě zajímalo jak tuto situaci řešit.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Při návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené (28 týdnů) do práce je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště. Teprve, není-li to možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě (tj. v rámci sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce). Při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené (max. do 3 let věku dítěte), je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou. Rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Rodič pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti – pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní. Kateřina Lovitt více

Lucie | 16.8.2016 22:34:39 

Dobrý den,
ráda bych se informovala, zda budu mít nárok na PPM, když v 10/2013 jsem porodila, PPM jsem pobírala a RP mi končí 08/2016. Současně jsem 07/2016 nastoupila do zaměstnání na částečný úvazek. Smlouvu mám na dobu určitou do 31.12.2016, která nevím, zda mi bude prodloužena. Zajímá mne, zda bych měla nárok na PPM, pokud by termín porodu byl 16.4.2017.
Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s čerpáním PPM u muže, který splňuje podmínku 270 dní nemocenského pojištění. Vím, že je toto možné od 7. týdne po porodu. Je možné, aby muž tuto dávku čerpal pouze minimální dobu 7 dní a tato by následně přešla na ženu a muž dále vykonával zaměstnání?
Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Do uvedených 270 dnů se započítává i doba rodičovské dovolené. Doporučovala bych Vám kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace správu sociálního zabezpečení. více

Monika | 15.8.2016 10:37:19 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koncem listopadu mi končí rodičovský příspěvek, který trval 4roky. Po celou tuto dobu jsem stále zaměstnána. Ale koncem října musím podat výpověď, protože mi zaměstnavatel neumožní změnu pracovní doby.S manželem bychom chtěli další dítě, těhotná tedy nejsem. Když do konce listopadu otěhotnim, budu mit i přesto nárok na ppm? A pak následně na 3letou rodičovskou? I pokud bych již zaměstnana nebyla. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Tzn., pokud dáte výpověď v říjnu (výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi), musela byste nastoupit na PPM (8. - 6. týdnů před očekávaným dnem porodu) do konce června. Pokud Vám vznikne nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Od délky čerpání tohoto příspěvku se odvíjí i jeho výše. Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, pokud by nárok na PPM měl otec dítěte. Kateřina Lovitt více

Tomas Vlk | 7.8.2016 12:19:22 

Dobry den, mam tehotnou manzelku, ktera ma nastup na MD v obdobi 15/12 - 29/12/2016. Je z Polska, ale v Cesku ma prechodny pobyt. Pracovne je zde zamestnana kontinualne od zari 2013. Nyni ma smlouvu na dobu urcitou do konce 2016. Jak u ni bude probihat vyplata materske/rodicovske? Jaky vliv na to ma smlouva ma dobu urcitou do konce roku 2016 a prechodny pobyt (mela by narok i na trvaly, pokud by to melo na neco vliv)? Bylo by pro ni vyhodnejsi nastoupit na materskou hned 15/12, nebo co nejpozdeji, tj dle informace z tehotenske prukazky az 29/12? Dekuji Tomas Vlk, 737 718 281

Odpověď:

Dobrý den, Vaše manželka bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pokud v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM byla účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Rovněž bude mít nárok na rodičovský příspěvek, ten je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku tvoří 220.000 Kč. Rodiče si sami zvolí, jak dlouho jej budou pobírat, a podle toho se upraví jeho výše, přičemž platí, že rodičovský příspěvek nesmí tvořit více než 70% předchozího výdělku a nesmí činit více než 11.500 Kč měsíčně. Doporučovala bych Vám, abyste se ohledně Vaší situace obrátili na správu sociálního zabezpečení a úřad práce. více

Simona | 3.8.2016 11:02:01 

Dobrý den, 25.9.2016 mi končí rodič. dovolená, domluvila jsem se se zaměstnavatelem že nastoupíá od 1.10.2016. Těch 5 dnů co budu doma si musím zaplatit zdrav. a soc. pojištění? Jak mě bude zaměstavatel evidovat? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno. V případě, že Vám jej zaměstnavatel poskytne, nahlaste tuto skutečnost Vaší zdravotní pojišťovně. Plátcem zdravotního pojištění bude za Vás stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku, tzn. pokud dítě nebude nenavštěvovat předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně. Péče o dítě do 4 let věku se dále považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Platby na sociální pojištění se tedy neodvádí.

Kateřina Lovitt

Lucie | 3.8.2016 10:46:47 

Dobrý den. Čekám dvojčata a na mateřskou dovolenou nastupuji z ÚP.S otcem dítěte spolu nežijeme a tak mě zajímá na co vše mám a nemám nárok.Bydlím v podnájmu.TP je 28.2.2017.

Odpověď:

Dobrý den, jen pro ujasnění - mateřskou dovolenou lze čerpat jen ze zaměstnání. Protože jste však vedena v evidenci úřadu práce, na mateřskou dovolenou v daném smyslu nastupovat nebudete. V souvislosti s narozením dětí budete mít nárok na porodné. Zde platí, že nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny. V případě dvojčat porodné činí 23.000 Kč. Pokud jste vedena v evidenci úřadu práce a nevznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak ode dne porodu začnete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně do 9 měsíců věku dítěte a dále 3.800 Kč měsíčně do vyčerpání celkové částky 220.000 Kč, maximálně však do 4 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek náleží jen jeden. více

Věra | 2.8.2016 14:26:25 

Dobrý den, v případě, že bych nastoupila ve dvou letech věku dítěte po rodičovské opět do práce, ale namísto původního plného úvazku na 0,8 a za méně než rok bych znovu otěhotněla, z jaké mzdy by se mi vypočítala mateřská (mzda před dítětem, mzda z úvazku 0,8, procento z rodičovského příspěvku, kombinace rod.příspěvku a mzdy 0,8) ? Ze zákona mi to není jasné. Mockrát děkuji a zdravím

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Kateřina Lovitt

Kačule | 22.7.2016 20:29:41 

Dobrý den. V září bych se měla vrátit z mateřské do práce, ale už nyní mi zaměstnavatel oznámil, že mě pro nadbytečnost nevezme zpět a do předběžné výpovědi uvedl organizační důvody. Nyní jsem ale zjistila, že jsem opět těhotná. Prosím o radu, na co mám nyní nárok. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď až po skončení rodičovské dovolené, pokud má některé důvody uvedené v zákoníku práce. Zaměstnavatel by Vám mohl dát výpověď tedy až po návratu z mateřské, resp. rodičovské dovolené. Předběžná výpověď neexistuje. Výpověď z organizačních důvodů Vám však dát nemůže, protože jste těhotná. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci, budou po dobu nástupu na mateřskou dovolenou na straně zaměstnavatele překážky v práci a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Martin | 22.7.2016 17:07:40 

Dobrý den, žena pracuje na poloviční úvazek. Může ji zaměstnavatel nařídit noční směnu? Poloviční úvazek má z důvodu rodičovské.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost vyhovět žádosti těhotné zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci. Vaše manželka může však požádat zaměstnavatele o vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen žádosti zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Anna  | 22.7.2016 12:44:13 

Dobrý den,potřebuji nutně pomoc.Už si nevím rady.Muj ošetřující lekař /gynekolog,my nechce vystavit žadost o peněžitou pomoc v mateřství.Sice na ní nemám narok nebot jsem nebyla zaměstnaná,ale uřad práce mně posílá pro níže uvedeným tiskopis ke svemu gynekologovi,a ten my zas tvrdí pravy opak,že my má dá tiskopis uřad prace. Uřad práce po mně žada abych zašlla na Českou správu soc.zabezpečení a chce abych doložila že my peněžitá pomoc v mateřství byla zamítnuta,aby my byla přiznán rodičak.Jenže lekař my nechce dat tu žadost že sem nebyla zaměstnana,ale na uřadech to po mně chtějí,tak co mám dělat na koho se mám obrátit.Předem děkuji za pomoc.

Odpověď:

Dobrý den,
požádejte svého lékaře o vystavení tiskopisu týkající se žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, s tím, že podmínky pro schválení nároku na tuto dávku posuzuje až Česká správa sociálního zabezpečení. Popřípadě požádejte Českou správu sociálního zabezpečení o doklad, že Vám PPM nemůže být přiznána bez splnění podmínek. Doporučuji se obrátit přímo na právní oddělení úřadu práce v případě, že jeho úředníci po Vás budou požadovat doklady, které nemůžete předložit.

Eva Fialová

Andrea | 19.7.2016 20:31:20 

Dobrý den, jsem zamestnaná na HPP na dobu neurcitou jako manazerka nadacniho fondu. V srpnu odchazim na materskou dovolenou. Zamestnavatel mne nuti podepsat dohodu o ukončení pracovniho pomeru po 7 mesicich od nástupu na materskou dovolenou. V prípade, že dohodu nepodpíšu,tak chce ukončit cinnost a dat mi výpoveď z duvodu zaniku nadacniho fondu. Aktuálne je pred podpisem zamestnanecké smlouvy s novou zamestnankyni. Tvrdí, že nechce mi ďalší zavazek - zamestnankyni na materské. Konzultovala jsem vse s právnickou, ktera navrhla podpis dohody o ukončení pracovniho pomeru po 3 letech od narozeni ditete a podepsani žadosti o čerpaní rodičovské dovolené do 3 let veku ditete. Tím bych se zaručila, že na pozici manažérky nemám v prubehu tohoto období zajem nastoupit a do práce se jiz nevratim. Zamestnavatel ani s timto navrhem nesouhlasi a trvá na ukončení pomeru do 7 mesicu. Jsem si vedomá, že tak prichazim o nárok na ďalší PPM v prípade 2 tehotenstvi. Mam tedy tyto konkrétni dotazy: 1. Kdyz dohodu o ukončení pracovniho pomeru nepodepisu, zamestnavatel ukončí činnost a zašle mi výpoveď: více

Odpověď:

Dobrý den, nárok na odstupné v případě dohody o ukončení pracovního poměru byste měla, pokud by v dohodě bylo uvedeno, že Váš pracovní poměr končí z důvodů, pro který máte ze zákona nárok na dostupné (zrušení zaměstnavatele, jeho přemístění a nadbytečnost), nebo pokud si právo na odstupné v dohodě se zaměstnavatelem sjednáte. Zákon současné pobírání rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti nevylučuje. Jestliže by Vám 12 měsíců před žádostí o podporu v nezaměstnanosti byla vyplácena mzda, získáte nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. V opačném případě Vám ji Úřad práce vypočítá z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství. více

| 1 | .. | | 16 | | 18 | 19 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect