Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat....v květnu mi končí mateřská dovolená a podepsala jsem se zaměstnavatelem dohodu o neplaceném volnu do konce září, ale dcera bude již od září chodit do školky.Budu si muset platit sama zdravotní a sociální? A ještě bych se chtěla zeptat, zda mám nárok od státu na nějaký příspěvek po dobu neplaceného volna a pokud ano, na kterém úřadu se mám ptát? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pravděpodobně máte na mysli, že Vám končí rodičovská dovolená, která trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Předpokládám rovněž, že už ani nebudete pobírat rodičovský příspěvek. Pokud Vám zaměstnavatel poskytne neplacené volno, nahlaste tuto skutečnost Vaší zdravotní pojišťovně. Plátcem zdravotního pojištění je za Vás stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku, tzn. pokud dítě nenavštěvuje předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Platby na sociální pojištění se tedy neodvádí. Z toho vyplývá, že během září, pokud bude Vaše dcera ve školce už více než 4 hodiny denně, si budete muset platit zdravotní pojištění sama. více
Dobrý den,
ráda bych zeptala, jak nejlépe postupovat ve věci MD/RD. Jsem OSVČ, bohužel nesplňuji povinný počet dnů účasti na nemocenském pojištění, takže momentálně nepobírám PPM. Termín porodu mám cca za 2 týdny. Jelikož pracuji z domova, dohodli jsme se s přítelem, otcem dítěte, že bude o dítě pečovat on. Kdy může nastoupit na rodičovskou dovolenou, pokud nepobírám PPM? Peněžitou pomoc v mateřství čerpat otec nemůže? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, M. Kovaříková
Odpověď:
Dobrý den,
Váš přítel - otec dítěte - nemůže čerpat mateřskou dovolenou, může však jako zaměstnanec čerpat rodičovskou dovolenou, a to od narození dítěte, nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Aby mohl dostávat peněžitou pomoc v mateřství muž, musí splňovat podmínky stejné jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Muži je tato dávka poskytována maximálně 22 týdnů. PPM muži náleží, pokud není poskytována matce, nebo pokud matka nemůže či nesmí pečovat o dítě nebo pokud otec s matkou uzavřel písemnou smlouvu, že bude on pečovat o dítě. Tato smlouva může být uzavřena nejdříve šest týdnů po porodu a nejpozději do jednoho roku dítěte. Tiskopis - žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče - obdrží otec dítěte od zaměstnavatele, případně na kterémkoliv pracovišti OSSZ nebo na www.cssz.cz. více
Dobrý den, jsem na MD a od začátku jsem se zaměstnavatelem (mám smlouvu na dobu neurčitou)byla domluvená, že nastoupím až bude synovi 2,5 roku, což vychází od 1.května 2016. V říjnu 2015, když byli synovi 2 roky, jsem zaměstnavateli psala e-mail, že mám zařízenou školku a mohla bych nastoupit i dříve (od ledna 2016) na dohodu a od 1.května, tak jak jsme se dohodli. Zaměstnavatel mi odpověděl, že se mnou počítá, ale že stačí, když nastoupím až v tom květnu. Na konci března 2016 se mnou chtěl zaměstnavatel mluvit a řekl mi, že se situace změnila a on pro mě od května nemá místo. Můžete mi prosím poradit, na co mám nárok a právo, aby mě zaměstnavatel neošidil? Předem moc děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel po návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené musí zaměstnankyni přidělovat práci podle její pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a zaměstnankyni náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, a to do doby než jí buďto zaměstnavatel začne práci dle pracovní smlouvy přidělovat, nebo se se zaměstnankyní dohodne na změně pracovní smlouvy. Co se týká výpovědi, tu Vám zaměstnavatel může dát jen z důvodu výslovně stanovených v § 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná. Na odstupné byste měla právo, pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí z organizačních důvodů nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru uzavřenou z týchž důvodů.
Pokud budete mít zájem, obraťte se na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, jsem státní zaměstnanec a po rodičovské dovolené se budu vracet do zaměstnání (prac. smlouva na dobu neurčitou). Můj nadřízený mi sdělil, že se mnou k danému datu počítá, ale nabízí mi o třídu nižší pozici než z jaké jsem nastupovala na mateřskou dovolenou. Mám nárok vrátit se na pozici stejné platové třídy ze které jsem odcházela nebo zařazení zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené záleží pouze na zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To se týče i výše výdělku.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, jsem student magisterskeho studia na VŠ. Loni v červnu jsem ukončila bakalářské studium. Už nějakou dobu ( více než dva roky) pracuji na dohody. Nejdříve na dohodu o provedení práce a už více než rok na dohodu o pracovní činnosti. Muj měsíční limit je 88 odpracovanych hodin, který vždy splňuji. Nyní jsem těhotná, pracovat budu do poslední chvíle a studovat budu i nadále v příštím školním roce (termín mám 21.8.2016). Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství.?
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Zaměstnanec je nemocensky pojištěn, pokud jeho příjem z dohody o provedení práce je vyšší než 10.000 Kč za kalendářní měsíc a z dohody o pracovní činnosti vyšší než 2.500 Kč za kalendářní měsíc.
Eva Fialová
Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené, dcera bude mít třetí narozeniny 4.8.2016. Zjistila jsem si, že bych se do zaměstnání měla vrátit 5.8.2016 a musím toto datum oznámit zaměstnavateli. Nikde jsem ale nezjistila, kolik dní předem to musím udělat. Také nevím, jak to bude s platem, jelikož jsem učitelka na ZŠ a ty si o prázdninách čerpají dovolenou, kterou já nemám, když mi ji po mateřské proplatili. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce nezná žádnou lhůtu, ve které byste měla informovat zaměstnavatele o návratu do práce. Váš zaměstnavatel by měl o Vašem nástupu do práce vědět, jelikož jste mu již na začátku rodičovské dovolené sdělovala její délku. Doporučuji ale zaměstnavatele Váš návrat do práce písemně připomenout. Pokud jste v průběhu rodičovské dovolené nesouhlasila se změnou pracovní smlouvy ohledně výše platu, nebo pokud nedošlo ke změně platebního výměru, Váš plat se po návratu do práce nemění. Pokud nemáte nárok na dovolenou na zotavenou, dohodněte se se zaměstnavatelem, jak budete situaci během školních prázdnin řešit.
Eva Fialová
Dobrý den. Mám smlouvu na dobu určitou - do konce června 2017. Momentálně jsem do 25.května 2016 na mateřské dovolené. Původně jsem se chtěla vrátit do zaměstnání, bylo by to pro mě výhodné, nicméně pracuji v umělecké sféře, a můj budoucí přímý nadřízený (nastupuje v červenci) by mi dělal peklo. Rozhodla jsem se, že budu pokračovat na rodičovskou dovolenou. Dnes jsem se na osobním oddělení dozvěděla, že mi tedy rodičovská dovolená končí 30. června 2017. Rodičovský příspěvek budu pobírat - pokud jsem to dobře pochopila - nadále podle toho, jak se na OSSZ domluvím. Chci se zeptat: znamená to pro mě, že od 1. července 2017, pokud mi nebude prodloužena smlouva ani si nenajdu jiné zaměstnání, se musím přihlásit na úřad práce? Když budu mít od té doby nějaký vedlejší příjem, bude brán dále jako vedlejší bez povinnosti platit si celý rok sociální a zdravotní pojištění?
Odpověď:
Dobrý den,
jak uvádíte, pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby, tj. 30. června 2017, a tím skončí i Vaše rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek budete pobírat podle varianty, kterou si zvolíte (rodičovský příspěvek není automaticky vázán na rodičovskou dovolenou).
Záleží na Vás, zda a kdy se po ukončení pracovního poměru zaevidujete na úřadu práce. Je vhodné se evidovat v momentě, kdy budete nové zaměstnání skutečně hledat, neboť s evidencí je spojeno plnění povinností s cílem zprostředkování zaměstnání. Po skončení pracovního poměru můžete pečovat o dítě do 4 let věku jako tzv. žena v domácnosti, po tuto dobu si nebudete povinna platit sociální pojištění, neboť účast osob pečujících o dítě do čtyř let věku se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. více
D.den,vracim se do zamestnani po RD.Zamestnavatel neni ochoten vyhovet me zadosti o upravu pracovni doby z duvodu pece o nezaopatrene 3lete dite,pro ohrozeni chodu provozovny.Jestlize mi da vypoved s 2mesicni lhutou,musi mi tu pracovni dobu dle meho pozadavku prizpusobit aspon na ty 2mesice co budu muset chodit do prace?Kdyz ne,co mam delat dal,nema se mi o vikendech kdo starat o dite...jak dale postupovat,abych neprisla o odstupne a mohla se postarat o dite?dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce platí, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak jste požadovala.
Co se týká výpovědi, tu Vám zaměstnavatel může dát jen z důvodu výslovně stanovených v § 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná. Pokud došlo u zaměstnavatele k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď z organizačních důvodů podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. V takovém případě byste měla nárok na odstupné. Pokud byla Vaše pracovní pozice zrušena, nebude Vám moci zaměstnavatel ve výpovědní době přidělovat práci, a může Vás nechat doma. více
d.den,14.4 mi končí 3letá rodičovská dovolena.Pracuji v obchodním řetězci jako manažerka.Oznámila jsem písemně zaměstnavateli,že 15.4 nastupuji zpět do práce a poslala žádost na úpravu pracovní doby z důvodů péče o nezaopatřené 3leté dítě.V žádosti bylo uvedeno prac.doba Po-Pá od 7:30 do 15.30víkendy a svátky volno.Zaměstnavatel se vyjádřil,že mi dá místo zástupce vedoucí a přistoupí pouze na prac.dobu 7.30 až 15:30,ale víkendy a svátky mi volné zaručit nemůže z vážných provozních důvodů narušení řádného provozu zaměstnavatele,zachování provozní doby prodejny,nemožnost zachovat fungující rozvrh prac.doby(směn).Dále mi navrhl zařazení na místo prodavačky,kde by plně vyhověl mým požadavkům(to už by bylo samozřejmě za poloviční plat)nyní čeká na mé písemné vyjádření a já nevím na co mám nárok a co dále požadovat.děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené do práce je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy. Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit ke změně pracovní smlouvy. Dále platí podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Provozní důvody musí zaměstnavatel přesně vymezit tak, aby z takového vymezení byly zřejmé konkrétní důvody, které neumožňují dané žádosti vyhovět. více
Dobrý den,
má zaměstnavatel povinnost mě přijmout zpět do práce po mateřské i v případě, že na ni nastoupím v době, kdy mám jen mlouvu na dobu určitou nebo tam pracuji krátce (cca 6 měsíců)?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby. Pokud ale máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, má zaměstnavatel povinnost po Vašem návratu z mateřské dovolené zařadit Vás na Vaši původní práci a pracoviště.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, mám dvě děti( 3 a 5 leté) . V dubnu mi končí 3 letá rodičovská dovolená a pokud mi zaměstnavatel nevyhoví s ročním neplaceným volnem, budu muset nastoupit do zaměstnání. Za jak dlouhou dobu (kolik odpracovaných dní ) mám nárok na paragraf s nemocným 5 letým dítětem a svou nemocenskou, pokud budu nemocná? Rodičovský příspěvek pobírám do 4 let věku dítěte, mám nárok na paragraf i u 3 letého dítěte? Děkuji za odpověď. Hezký den.
Odpověď:
Dobrý den,
podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Dávka ošetřovného Vám bude vyplácena u každého dítěte nejdéle 9 dnů. Pokud jste osamělá zaměstnankyně, činí doba čerpání ošetřovného nejdéle 16 kalendářních dní.V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou.
Eva Fialová
Dobrý den...
Jsem nyní na rodičovské dovolené s desetiměsíčním synem...znovu jsem otěhotněla a předpokládaný den porodu je začátek listopadu...Jestli správně počítám, měla bych na mateřskou (rovnou z rodičovské) nastoupit někdy po polovině září, takže bych ji čerpala na konci roku 2016 a začátkem 2017...chtěla bych se zeptat, jak je to v tomto případě s řádnou dovolenou? Pracovala jsem ve školství, takže jsem mívala nárok na 40 dní ŘD, jak je tomu, když se láme rok? Dělí se? Zaměstnavatel nám nikdy dovolenou neproplatil nebo nepřevedl do dalšího roku, museli jsme si ji vybrat včas...vím, že je to předčasný dotaz, ale on si vykládá dost často zákony po svém, tak bych byla ráda připravena...
Předem děkuji za odpověď, v případě nejasností ráda upřesním...
S pozdravem
Iveta
Odpověď:
Dobrý den,
jestliže u zaměstnavatele vykonáváte práci, přísluší Vám dovolená za kalendářní rok, nebo její poměrná část. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Mateřská dovolená (nikoliv rodičovská dovolená) se pro výpočet nároku na dovolenou na zotavenou považuje za výkon práce. Za tuto dobu Vám tedy přísluší dovolená, jako byste vykonávala práci. Dovolenou Vám zaměstnavatel nemůže proplatit. To je možné až v případě ukončení pracovního poměru. více
Rodičovský příspěvek a práce
Dobrý den, mám dotaz, zda mohu pobírat rodičovský příspěvek - nečerpat však rodičovskou dovolenou - a zároveň pracovat ve svém zaměstnání - pedagogická činnost. Děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek se výdělek příjemce nesleduje, tudíž můžete vykonávat výdělečnou činnost a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě (od dvou let neomrzeně v předškolním zařízení nebo jinou zletilou osobou).
Eva Fialová
Děkuji paní Lovitt za odpověď, nerozumím přesně následujícímu:"...že pokud rodič končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence úřadu práce v zaměstnání fyzicky nepracoval, vypočítá se podpora v nezaměstnanosti v roce 2016 z průměrné mzdy..." Znamená to tedy, že pro vypočtení výše podpory vůbec není podstatná má mzda, kterou jsem před nástupem na MD, potažmo RD, pobírala?Rodičovská dovolenou bych ráda ukončila přesně po 2 letech,tedy v prosinci 2016. Děkuji za vysvětlení v.uvedeného.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, bohužel - díky péči o dítě máte nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti.
Kateřina Lovitt
Dobry den , pecuju o 2 maly deti 5 a 2 roky , chtela jsem se vratit na zkraceny uvazek do prace ale mi bylo receno ze muzu jen na plny uvazek z provoznych duvodu.zistila jsem ze nekolik lidi se vratili po rodicovske dovolene na zkraceni uvazek.Mam to brat jako diskriminace ? Jsem cizinka ale pracuju v tuto firmu uz 7 let a po prne dite jsem se vratila na polovicni uvazek a este i na home office.Ted ale to nejde ? Dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Eva Fialová
Dobry den,
jsem matka samozivitelka(1. dite 2roky), pracuji uz rok na polovicni uvazek(stejna pozice jako pred nastupem na materskou dovolenou) Behem tohoto polovicniho uvazku se mi 1x zvysoval plat(prijem z polovicniho uvazku je ale stale nizsi nez muj predchozi plny plat) Od rijna 2015 jiz mam vycerpan rodicovsky prispevek a jediny muj prijem je z tohoto polovicniho uvazku. V dubnu 2016 ocekavam narozeni 2. ditete.
1)Jak se bude vypocitavat vyse penezite pomoci v materstvi pro 2. dite? (z meho soucasneho prijmu nebo prijmu pred nastupem na prvni materskou dovolenou..)
2)Pri jake vysi mesicniho/rocniho prijmu (hruba mzda) mam narok na porodne? Zohlednuje se pri vypoctu naroku i rodicovsky prispevek ktery jsem pobirala do rijna 2015?
Predem dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Pro nárok na porodné na druhé dítě je hranice rozhodného příjmu 25.515 Kč měsíčně.
Eva Fialová
Dobrý den,
lze pobírat rodičovskou dovolenou a zároveň mít poloviční úvazek? Případně, lze pobírat mateřskou a k tomu mít ještě částečný úvazek? Pracuji na PC a nepředpokládám, že bych nemohla alespoň trochu pracovat. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud chcete pracovat u stávajícího zaměstnavatele, podle § 34b odst. 2 zákoníku práce platí, že zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. V průběhu mateřské dovolené rodič nesmí vykonávat tu práci, ze které čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nicméně může pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru. Po dobu 6 týdnů po porodu nesmí zaměstnavatel umožnit zaměstnankyni výkon jakékoliv práce. Po dobu rodičovské dovolené rovněž platí, že můžete u stávajícího zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší pracovní smlouvě. více
Dobrý den. Vím, že do svého zaměstnání po skončení rodičovské dovolené (nejmladší dítě dovrší 3 let) - znovu nenastoupím z důvodu změny našeho bydliště. Zaměstnavatel neprodlužuje ani na žádost dobu trvání rodič.dovolené do 4 let věku dítěte. Jaké mám možnosti v případě, že budu chtít zůstat doma s nejmladším dítětem do jeho 4 let? Jak to bude v jednotlivých variantách s placením zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji předem za Vaši odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte a není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Po dobu rodičovské dovolené je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát a pro účely sociálního pojištění jste v pracovním poměru. Po skončení rodičovské dovolené můžete dále požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět.
Pokud jste se rozhodla pracovní poměr ukončit, pracovní poměr můžete rozvázat dohodou ke dni, který si se zaměstnavatelem sjednáte, nebo výpovědí. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi. Pokud budete pečovat o dítě do 4 let věku po skončení pracovního poměru jako tzv. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co pro mne plyne po ukončení RD (prosinec 2016), když podám výpověď u zaměstnavatele před ukončením RD, tedy např.nyní.Do původního zaměstnání se vracet nechci, mj.proto, že nebudu moct vykonávat původní práci apod.Z čeho bude vypočítávána případná podpora atd?Ze mzdy nebo z výše rodičovského příspěvku?Děkuji moc za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že po dobu rodičovské dovolené je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát a pro účely sociálního pojištění jste v pracovním poměru. Pokud jste se rozhodla pracovní poměr ukončit, skončí i Vaše rodičovská dovolená. Pracovní poměr můžete rozvázat dohodou ke dni, který si se zaměstnavatelem sjednáte, nebo výpovědí. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi. Do případné výpovědi/dohody bych doporučovala uvést, že výpověď podáváte z důvodu nezbytné osobní péče o dítě do 4 let věku, abyste, pokud se v budoucnu budete ucházet o zprostředkování zaměstnání na úřadu práce, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Pokud budete pečovat o dítě do 4 let věku po skončení pracovního poměru jako tzv. více
Dobrý den chci se zeptat: Od května 2016 nastupuji na mateřskou dovolenou a v zaměstnání mám smlouvu na neurčito,tak jestli mi bude vyplácet nějaké peníze zaměstnavatel a nebo hned sociálka,a kolik je mateřská na tři roky.Děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená trvá maximálně 28 (při narození dvou a více dětí 37) týdnů. Na mateřskou dovolenou nastupuje zaměstnankyně mezi počátkem 8. a 6. týdne před očekávaným datem porodu. Po dobu mateřské dovolené má zaměstnankyně nárok na finanční podporu - peněžitou pomoc v mateřství. Tato dávka je dávkou nemocenského pojištění. Výše peněžité pomoci v mateřství činí sedmdesát procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na průměrný výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice platné pro daný rok (kalkulačka - http://www.mpsv.cz/cs/11580). více