Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Aja | 2.6.2006 21:40:57 | Nástup po rodičovské dovolené

Dobrý den, pracovala jsem jako správce IT ve státní správě.Na tomto místě jsem působila 10let se svými třemi kolegy-jedním vedoucím oddělení,druhým kolegou na detašovaném pracovišti a třetím kolegou který má nejmenší praxi v IT a kterého jsem mnohé z našeho oboru naučila.V současné době jsem na rodičovské dovolené a u zaměstnavatele dochází k organizačním změnám.Jedno pracovní místo IT se ruší (ze tří stejných pozic)a bylo mi oznámeno, že se ruší zrovna místo moje.Byla mi dána možnost výběru, buď okamžitý návrat do zaměstnání, od tehdy půlročního dítěte a pak by bylo zrušeno místo méně zkušeného kolegy, nebo zůstat na rodičovské dovolené s tím, že bude zrušeno místo moje.Přečemž mi bylo vedením přiznáno, že mé znalosti jsou na vyšší úrovni než u jiných kolegů. CHtěla bych vědět zda se jedná o diskriminaci ženy na rodičovské dovolené a jak se mohu bránit?? více

Odpověď:

Zaměstnavatel má samozřejmě právo z organizačních důvodů zrušit jakékoliv místo, jeho jednání pravděpodobně nebylo nátlakem, ale snažil se zjistit, zda můžete nastoupit okamžitě a protože nemohl obsadit místo vámi a nechtěl propustit nikoho z vašich kolegů, zrušil místo vaše.Domnívám se proto, že dané jednání nebylo diskriminací.
Po návratu z rodičovské dovolené není zaměstnavatel povinen zařadit vás na vaši původní práci a pracoviště (tuto povinnost by měl pouze v případě, kdyby jste se vracela z mateřské dovolené), je pouze povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

Ivana Spoustová

MONIKA | 30.5.2006 19:08:38 | VYPOVED

DOBRY DEN CHTELA JSEM SE ZEPTAT JELIKOZ MI BUDE KONCIT MATERSKA A MALY BUDOU 3 ROKY A MUJ ZAMESNAVATEL MI NEPRODLOUZI MD VLASTNE O 1 ROK.A POSLAL MI VYPOVED AT BUD NASTOUPIM NEBO PODEPISU S 2 MESICNI LHUTOU JELIKOZ BYCH MELA NASTOUPIT V SRPNU.TAK SE CHCI ZEPTAT ZDA MAM NAROK NA ODSTUPNY 2MESICNI DEKUJI MONIKA

Odpověď:

Nárok na odstupné vzniká pouze v případě, že byla dána zaměstnanci výpověď zaměstnavatelem z důvodu uvedených v ustanovení § 46 odst. 1 písm. a) až c) nebo dohodou ze stejných důvodů tedy v případě : že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část že se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část že se stane zaměstnanec vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nadbytečným tedy z tzv. organizačních důvodů. Zákonný nárok na mateřskou resp. ve Vašem případě již rodičovskou dovolenou je do tří let věku dítěte, zaměstnavatel nemá povinnost ji prodloužit na čtyři roky. Čtyři roky jsou pouze vypláceny dávky z prostředků sociálního zabezpečení. Pokud vám tedy zaměstnavatel nevyhoví, jste povinna do práce nastoupit. Nenastoupíte-li, je zaměstnavatel oprávněn dát vám výpověď . více

Alena Srovnalova | 26.5.2006 15:20:37 | výběrové řízení

Dobrý den, v dubnu jsem se zůčastnila výběrového řízení na ředitelku příspěvkové organizace (vypisoval jej starosta města). Byli jsme pouze dva zájemci, já a kolega, oba zaměstnanci dané organizace. V současnosti jsem na rodičovské dovolené, dcera měla v květnu 3 roky. Komise se rozhodla pro kolegu bez toho, aniž by nám dala oficiální zdůvodnění. Při samotném pohovoru se mě sice ptali pouze na profesní věci, ale kolegyně, které v komisi byly mi pak sdělily, že se zde probíral věk mého dítěte, dokonce jeho hlídání. A jasně tam padlo, že bude vhodnější muž (údajně i proto, že se jedná o ženský kolektiv). Mám vyšši vzdělání než kolega, snad i lepší profesní predpoklady (doporučení od bývalé ředitelky, 2 profesionálové zastoupení v komisi hlasovali pro mě, komise byla 5-ti členná). Přesto nevím, zda-li v této věci můžu něco dělat. Do dnešního dne mi nepřišlo písemné vyrozumění o výsledku konkurzu (informovali nás přímo na místě ústně, bez udání důvodu), bohužel "prokazatelné" porušení zákona (otázky ohledně hlídání dětí apod.) byly položeny za zavřenými dveřmi, ale i přesto předsedkyně komise (místostarostka města) prohlašuje že dali přednost kolegovi, protože je muž. více

Odpověď:

Ze znění Vašeho dopisu vyplývá, že v daném případě došlo k diskriminaci na základě pohlaví, v jejímž důsledku jste pak nebyla vybrána. Domníváme se proto, že je na místě, abyste svá práva hájila, případně i soudní cestou. Další šance, jak upozornit na tento problém, je medializace Vašeho případu. Pokud by Vám kolegyně, které byly v místnosti přítomny, ideálně i včetně paní místostarostky , potvrdily, jak probíhala jednání za zavřenými dveřmi, pak bychom Vaší záležitost pravděpodobně řešily v rámci bezplatné právní pomoci. V případě zájmu se proto obraťte na naší právničku přímo , ať již v době bezplatných telefonických právních linek – tj. v úterý od 9 do 11 hodin nebo v pátek od 16.30 do 18.30 hodin na telefonním čísle 224 913 350 nebo 774 913 350 nebo přímo jednu z našich právniček na mobilním telefonu 774433002, abychom mohly domluvit osobní setkání. Ivana Spoustová

Jana | 23.5.2006 14:18:40 | Zástup za mateřskou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali je možné, že zaměstnavatel (v mém případě ÚP) může sepsat smlouvu za zástup paní na mateřské s dalším zaměstnancem, pokud již byla sepsána se mnou? Tudíž jsme v současné době za jednu paní zaměstnány dvě. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Zaměstnavatel může přijímat zaměstnance podle svého uvážení. Pokud máte pochybnosti, zjistěte si, jestli druhý zaměstnanec na zástup nemá vykonávat ve stejné funkci tu samou práci, tzn. pokud její pozice nevylučuje tu Vaší.

Eva Fialová

Eržika | 23.5.2006 14:16:29 | znovu na RD?

Dobrý den,
Jsem zaměstnaná na plný pracovní úvazek, mám 3letého syna (narozen 3/2003), na kterého bere rodičovský příspěvek manžel - osvč.a chodí na 4h. do školky.
Protože synovy bude pravděpodobně potvrzena dg. vývojová dysfazie - opoždění řeči, chtěla jsem opět zůstat doma na rodičovské dovolené a věnovat se mu (s manželem se "vyměnit").Je možné znovu nastoupit rodičovskou dovolenou, platí nějaká lhůta, po kterou musím ještě pracovat, nebo můžu nastoupit na RD hned od 1. příštího měsíce? (čekají nás další vyšetření cca 100km vzdáleném odborném pracovišti...) je nutné nějak zažádat u zaměstnavatele, jakým způsobem, musí mi to být umožněno?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
S manželem se vyměnit můžete. Problém může být u Vašeho zaměstnavatele. Protože Váš syn již dosáhl věku tří let, po kterou máte nárok na rodičovskou dovolenou. Na prodlouženou rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele nárok nemáte, on Vám vyhovět nemusí a pokud ano, tak Vám po jejím skončení nemusí nabídnout práci odpovídající Vaší pozici, kterou jste měla před odchodem na mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

piskotka | 23.5.2006 14:15:55 | ukonceni cinnosti

Dobry den.Chci se zeptat,nevim si rady...Pracovala jsem jako vedouci prodejny Zlatnictvi v jednom Hypermarketu.Po necelych trech letech prace jsem otehotnela,mela jsem rizik.tehotenstvi,takze jsem nastoupila po mesici prace nemocenskou az do porodu ditete.Dcera se narodila v roce 2003.Letos to budou jiz tri roky,co jsem na materske dovolene.Ovsem,aniz by mi dal z firmy,ktera zlatnictvi provozuje dal vedet,jsem cirou nahodou navstevou zmineneho supermarketu zjistila,ze zlatnictvi bylo zruseno.Majitel ma po cele republice dalsi provozovny,jak na Morave,tak v Cechach.Rada bych s ditetem zustala doma cele ctyri roky.A tady je kamen urazu.Absolutne nevim,co dal,kdyz zlatnictvi,kde jsem pracovala,bylo zruseno,nejblizsi provozovna je snad v Brne,ja mam v prac.smlouve napsano ze me pracoviste je PREROV.Navic udajne firma,pri zadosti o prodlouzeni mat.dovolene,ZAMITA.V tom pripade nema poneti,kam bych mela nastoupit,kdyz je provozovna uz delsi dobu zrusena.Nevim,co pocit,proc me o tom neinformovali,ze ukoncili v nasem meste provoz.Muzete mi prosim poradit,jak dal postupovat??Dceri budou 17.9.2006 tri roky. více

Odpověď:

Dobrý den,
Kontaktujte svého zaměstnavatele, a pokud firma prodloužení rodičovské dovolené zamítá a je pro Vás nevýhodné změnit pracovní smlouvu co do místa výkonu práce, žádejte výpověď z důvodu zrušení části zaměstnavatele (§46 odst.1 a) Zákoník práce) V tomto případě máte nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku, pokud v kolektiní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele není stanoven částka vyšší.

Eva Fialová

Reni | 23.5.2006 14:14:07 | Nástup po ukončenírod.dovolené

Jsem čtvrtým rokem na mateřské dovolené. Dcera bude mít 4 roky 26. prosince 2006. Jelikož se jedná o příjemné období svátků a následující pracovní dny většina firem i úřadů čerpá dovolenou, kdy mám nastoupit do zaměstnání? Nástupem v lednu by mi tak vznikla přetržka? Děuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Nastupte do zaměstnání klidně až první pracovní den v novém roce. Přetržka 4 dny vůbec nevadí. Za tyto dny Vám nebude vyplácena dávka v mateřství ani mzda. Uvažte, co je pro Vás přijatelnější.

Eva Fialová

OF | 23.5.2006 10:35:16 | Návrat po mateřské dovolené

Píši vzkaz za svou kamarádku, která pracuje u státní, kulturou se zabývající instituce ve středoškolské funkci od roku 1983. V minulém roce se vracela po tříleté mateřské dovolené zpět do zaměstnání. Je matkou - samoživitelkou. V zaměstnání na její místo nastoupila na záskok paní (věk asi 47 let), má již dospělé, oženěné děti ! Kamarádce však při návratu zaměstnavatel oznámil, že její místo již není a nabídl ji práci pro ni absolutně nevhodnou. Protože se jedná o muzeum, kde dříve původně pracovala jako správce sbírek, nyní ji nabídli pouze místo průvodkyně, kde je pracovní doba pro ni, která je s dítětem sama naprosto navyhovující (provází se od 8.00 do 16. 00, tzn., že po poslední prohlídce skončí až někdy v 17.00- 17.30 hodin ! Ve školce již v 15.30 její dcera zůstává a čeká s paní učitelkou sama. Nemluvě o tom, že se provází celý den i v sobotu a neděli. Přitom však paní, která ji v době mateřské zastupovala v instituci zůstala a její práci nadále vykonává, pouze s tím rozdílem, že tuto funkci jinak nazvali, aby mohli zdůvodnit, že byla zrušena. více

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám žen pečujícím o dítě. Navíc, pokud žena pečující o dítě mladší než 15 let požádá vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Po rodičovské dovolené musí zaměstnavatel nabídnout zaměstnankyni místo odpovídající její dosažené kvalifikaci a zkušenostem, tzn. ne stejné místo. Pokud takové místo nabídnout nemůže, vzniká výpovědní důvodu pro nadbytečnost s příslušným 2 měsíčním odstupným. Vaše kamarádka se může obrátit se stížností na úřad práce nebo na soud. Pokud ale bude zaměstnavatel tvrdit, že žádnou pozici odpovídající kvalifikaci a zkušenostem nemá, a dokáže to (např. že nepodal v poslední době žádné inzeráty hledající zaměstnance na místo odpovídající kvalifikaci a zkušenostem Vaší kamarádky), nezbývá Vaší kamarádce než zůstat a trvat na změně pracovní doby, nebo žádat o ukončení pracovního poměru s dvouměsíčním odstupným. více

22.5.2006 16:20:12 | Odstupné

Dobrý den,momentálně jsem na mateřské dovolené.Před 2 měsíci zkrachova firma,u které jsem byla před nástupem na MD zaměstnána.Můj dotaz je jestli se nárok na odstupné vztahuje i na mě?Děkuji

Odpověď:

Zákoník práce stanoví dobu, po kterou se zaměstnanec zdrží výkonu výdělečné činnosti , která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Toto není vázáno na placení žádných školení. Bylo by však třeba znát konkrétní smlouvu, zda jste se nezavázala k tomu, co po Vás nyní zaměstnavatel požaduje.
Vzhledem k tomu, že Váš dotaz se netýká problematiky diskriminace na pracovním trhu z důvodu pohlaví, doporučujeme obrátit se na občansko-právní nebo advokátní poradnu.




Ivana Spoustová

lucka | 22.5.2006 16:19:34 | vypoved dohodou

dobry den jsem na materske dovolene a kdybych podepsala vypoved dohodou o co vse bych mohla prijit.Co se tyka zdravotniho a socialniho pojisteni registrace na uradu prace musim se zaregistrovat a poenize na materske

Odpověď:

Po návratu z mateřské dovolené máte právo být zařazena na tutéž práci a pracoviště, kde jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou, pouze v případě, že Vaše práce odpadla nebo bylo Vaše pracoviště zrušeno, má zaměstnavatel povinnost zařadit Vás na jinou práci dle pracovní smlouvy. Ukončením pracovního poměru dohodou toto právo ztrácíte, můžete však dohodu získat jednorázovou finanční částku tzv. odstupné.
Váš dotaz se však netýká diskriminace na pracovním trhu a nelze na něj konkrétněji odpovědět, neboť je vymezen velmi stručně a obecně. Obraťte se tedy na advokátní event. občanskoprávní poradnu.

Ivana Spoustová

Ronny | 22.5.2006 16:18:59 | Rizikové pracoviště

Pracuji jako lékařka na oddělení,které je zařazeno mezi rizikové z hlediska infekce. Nyní jsem otěhotněla a zaměstnavatel nemá možnost mě přeřadit na jiné místo, kde není riziko, jak mám dále postupovat? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost Vás převést na jinou práci, zároveň Vás těhotenství chrání i před výpovědí ze strany zaměstnavatele / výjimkou jsou pouze důvody organizačních změn spočívající v rušení nebo přemísťování zaměstnavatele nebo jeho části event. výpověď dána pro hrubé porušení pracovních povinností/. Doporučujeme Vám trvat na tom, aby Vás zaměstnavatel převedl na jinou práci nebo jej požádat o placené mimořádné volno. Není dán důvod, proč by měla být Vaše mzda snížena.

Ivana Spoustová

Tara | 22.5.2006 16:18:13 | nástup po mateřské dovolené

Mám nastoupit po mateřské dovolené po 4 letech do práce. Zaměstnavatel slíbil, že mě vezme zpět pouze ústně a bude-li volné místo. Nyní mám neplacené volno na rok do věku 4 let dětí.(máme dvojčata)Pokud mne však vezme zpět, nechce mi zkrátit úvazek na 6 hodin denně, který potřebuji, protože mám dvojčata a nebude je mít kdo vyzvedávat ze školky a manžel je často služebně pryč a do práce dojíždíme z blízké vesnice. Je prosím nějaký zákon o zkrácení pracovního úvazku pro pracujícího rodiče, pokud ano,jak dlouho ho smí využívat a jak to ovlivní vyplácenou základní mzdu ?(je o hodně nižší?)
Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď:

V souvislosti s pracovní dobou je zaměstnavateli uložena povinnost, aby při zařazování zaměstnanců do směn přihlížel rovněž k potřebám žen pečujících o děti. Požádala-li žena pečující o dítě mladší patnácti let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu či o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, jestliže mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Výkon práce na po kratší pracovní dobu pak musí dovolovat provoz zaměstnavatele. Zaměstnavatel je přitom povinen vytvářet takové podmínky, aby žádostem žen o kratší pracovní dobu mohlo být vyhověno.
Nevyhoví-li tedy zaměstnavatel Vaší žádosti o sjednání kratší pracovní doby, přičemž mu v takovém sjednání nebrání vážné provozní důvody, pak máte možnost domáhat se Vašeho nároku soudní cestou.





Ivana Spoustová

Jitka | 22.5.2006 16:15:09 | Výpověď pracovní smlouvy

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli mi zaměstnavatel musí prodloužit pracovní smlouvu v případě, že jsem na nemocenské. Do zaměstnání jsem nastoupila loni, 1. 7. 2005 a dostala smlouvu na dobu určitou do 30.6. 2006. Od 14. ledna 2006 jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství a budu z ní rovnou nastupovat mateřskou dovolenou. Za odpověď děkuji.

Odpověď:

Pracovní smlouva byla sjednána na dobu určitou a tudíž končí uplynutím doby, na kterou by la sjednána tj. ve Vašem případě k 30.06.2006. Skutečnost, že jste těhotná nezakládá zaměstnavateli povinnost pracovní smlouvu prodloužit.

Ivana Spoustová

evelína | 21.4.2006 10:10:53 | návrat do práce po MD

Mam dítě narozené 10.5.2003. Kdy mám nastoupit do práce? Od 10.5. nebo už od začátku května? A jěstě mě zajímá, když mě zaměstnavatel propustí z nadbytečnosti, zda můžu zažádat znovu o rodičovský příspěvek na 4 rok nebo musím na pracák. děkuji za ryché vyřízení.

Odpověď:

Dobrý den,

Vaše rodičovská dovolená trvá do tří let věku dítěte, tzn. do 9. května 2006. Jestli ale do práce nastoupíte až nebo už od začátku května, je na Vás.
Nárok na tento příspěvek máte, jestliže osobně, celodenně a řádně pečujete o dítě do 4 let věku nebo o dítě do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Od 1. ledna 2004 není omezena výše příjmu rodiče, pobírajícího rodičovský příspěvek.
Pokud z různých důvodů pobírání rodičovského příspěvku přerušíte, máte možnost o něj opět požádat, pouze však do 4 let věku dítěte.

Mgr. Eva Fialová

www.rovneprilezitosti.cz
tel: 224 913 350
774 913 350

Eva Fialová

Jana | 20.4.2006 13:20:36 | těhotenství

Dobrý den,zaměstnavatel mi v těhotenství neumožnil přeřazení na jinou práci s tím, že si mám zažádat o neschopenku. Vím, že to není v pořádku, ale jak se mám bránit? Popř. jak by se to odrazilo na víši rodičovského příspěvku. Mnohokrák děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás na jinou práci přeřadit musí podle zákoníku práce § 153 umožnit. Měla by to být taková práce, kde budete mít možnost dosahovat stejného výdělku, jako při dosavadní práci. Pokud byste stejného výdělku nedosahovala, máte v rámci sociálního zabezpečení nárok na vyrovnávací příspěvek. Tzn. Vaše finanční situace se nezmění.
Pokud byste přistoupila na neschopenku, budete pobírat nemocenskou ve výši 69% z denního vyměřovacího základu, což jsou všechny započitatelné příjmy. (První tři dny nemocenské je to pouze 25%.)

S pozdravem
Mgr. Eva Fialová

www.rovneprilezitosti.cz
tel: 224 913 350 nebo 774 913 350

Eva Fialová

Petr | 22.3.2006 17:45:37 | Voják a rodičovská dovolená

Jsem voják z povolání a rád bych šel na rodičovskou dovolenou, může mě to zaměstnavatel nedovolit? A pokud mi během trvání rodičovské dovolené vyprší smlouva na dobu určitou, musí mi ji zaměstnavatel prodloužit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci / pochopitelně i zaměstnankyni / na jejich žádost rodičovskou dovolenou, otci pak od narození dítěte po dobu, o kterou požádá, a to nejdéle do tří let věku dítěte. Tato povinnost zaměstnavatele vyplývá ze směrnic č. 96/34/EC, o rodičovském volnu, která právo na rodičovské volno považuje za individuální a nepřenosné právo každého z rodičů. Je-li pracovní poměr sjednaný na dobu určitou, končí uplynutím této doby. Výkon práv vyplývající z rodičovské dovolené nemá na takto stanovenou dobu vliv. Pro úplnost připomínáme, že na pracovně právní vztahy státních zástupců a na příslušníky ozbrojených sil v činné službě se zákoník práce vztahuje, jen pokud to výslovně stanoví nebo pokud to stanoví zvláštní předpisy (ust. §4 ZP). Jinak je pracovněprávní vztah upraven zákonem č. 221/199 SB., o vojácích z povolání (§2 odst. 3). Ivana Spoustová více

15.3.2006 18:22:54 | při výpočtu odstupného

Zaměstnavatel se mnou ukončil PP dohodou pro nadbytečnost-§46 1c)ZP.Odstupné vypočetl z tarifní mzdy 18 220,-Kč/12.plat.tř.,8.tar.st./Odstupné vypočetl tak,že pravděpodobnou mzdu 18 220,- vydělil fondem prac.dnů srpna 05 a násobil dlouhod.průměr.měsíč.fondem prac.dnů-21,74,čímž prý získal pravděpodobný výdělek 17 223,-Kč,což násobil dvěma pro odstupné dle zákona.Protože PP byl ukončen ihned po skončení RD-neplaceného volna z důvodu péče o dítě do 4let věku,neodpracovala jsem ani den.Zaměstnavatel odstupné vypočetl jako průměrný výdělek za měsíc,v němž byl ukončen PP/rod.volno skončilo 28.8.,PP byl ukončen k témuž dni./ Dle §17 Zákona o mzdě měl vyjít z pravděpodob.výdělku.Pokud se rozhodl pro průměr.výdělek,který však nespočetl z předchozího kalend.čtvrtletí,ale pouze ze srpna,dospěl k částce,která mě značně poškodila,neboť jsem nedosáhla ani tarifní mzdy,kterou bych byla dostala,kdyby mi umožnil nástup do práce. více

Odpověď:

Dle ustanovení §46 odst. 1 ZP může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci, stal-li se vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nadbytečným. V těchto případech náleží zaměstnanci po skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, není-li v kolektivní smlouvě stanoveno pro zaměstnanci výhodněji. Zcela jednoznačně vám tedy ze zákona náleží odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Kategorie "pravděpodobný" výdělek tedy nemůže být v daném případě podkladem pro výpočet odstupného. Pro konkrétní vyčíslení výše odstupného bychom potřebovali znát konkrétnější informace, jejich výpočet však přesahuje rámec této pracovní poradny. více

| 1 | .. | 117 | | 119

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect