Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Měla jsem smlouvu na dobu určitou, otěhotněla jsem, nastoupila na mateřskou dovolenou a mezitím mi skončil pracovní poměr. Teď jsem podruhé těhotná, rodičovský příspěvek na první dítě mám pobírat do března 2017, ale druhé dítě se má narodit v únoru 2017. Mám tedy nárok na PPM na druhé dítě? Děkuji.
Odpověď:
Nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství z titulu předchozího zaměstnání Vám nevznikne. Mohl by Vám vzniknout pouze v tom případě, pokud byste nastoupila na druhou peněžitou pomoc v mateřství ještě v ochranné lhůtě, tj. 180 dnů od skončení zaměstnání. Podle mého názoru Vám bude náležet pouze rodičovský příspěvek ode dne porodu. Ohledně pobírání rodičovského příspěvku bych doporučovala obrátit se na úřad práce, který rodičovský příspěvek vyplácí.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych měla nárok na ppm pokud budu mít dpp či dpc a odpracováno 270dni na jednu z těchto dohod.dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete nemocensky pojištěná a doba Vašeho pojištění bude celkově činit 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, a to i pojištění založené dohodou o pracovní činnosti, kde Váš výdělek musí dosáhnout alespoň 2.500 Kč měsíčně, nebo dohodou o provedené práce, u které výdělek přesahuje 10.000 Kč měsíčně (výdělek na základě odměny z těchto dohod v jednom měsíci se sčítá), budete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok.
Eva Fialová
Dobrý den, momentálně jsem na RD, kterou mám na tři roky. Dceru, které bylo v té době 2,5 roku vzali nečekaně v září do státní MŠ, kam chodí každý den na celý den. (ještě má starší sestru 5,5 let, která také chodí do MŠ). Takže obě dcery chodí do MŠ, já jsem na RD a pobírám rodičovský příspěvek. Je tato situace právně v pořádku? Situace se dále komplikuje tím, že jsem si sehnala novou práci, kam nastupuji na 0,5 úvazku od 1.1.2017. RD mi trvá do 2.3. 2017(dceři budou 3roky), rodičovský příspěvek mám také pobírat do té doby. Je možné, pobírat rodičovský příspěvek až do konce i za těchto okolností? A jak mám stávající pracovní poměr ukončit? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pro výplatu rodičovského příspěvku se nesleduje výdělek příjemce příspěvku, pokud zajistí osobní celodenní péči o dítě, např. v předškolním zařízení. Od dvou let věku dítěte se doba v předškolním zařízení nesleduje. Ve Vaší situaci Vám bude rodičovský příspěvek nadále vyplácen. Stávající pracovní poměr můžete ukončit výpovědí s dvouměsíční výpovědní dobou nebo dohodou se zaměstnavatelem.
Eva Fialová
V případe, ze bych ukončila pracovní poměr z důvodu pece o dítě do 4 let jeho věku...
dočetla jsem se, ze abych měla nárok na nemocenské davky (řeším zároveň zdravotní problémy) nebo podporu v nezaměstnanosti, musím odpracovat alespoň 1-2 dny...do zaměstnání mam nastoupit 25.1.2017, kdybych ted podala výpověď a PP by končil 31.1.2017. Předpokladam, ze zaměstnavatel nebude chtít, abych na tak krátkou dobu nastoupila a da mi například překážky na straně zaměstnavatele. Byla by tím splněna podmínka" odpracovanych" dnů? Oporu v zákoně se mi bohužel pro tento pripad nepodařilo najit, děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
z hlediska podpory v nezaměstnanosti je pro Vás výhodnější nějakou dobu po rodičovské dovolené chodit do práce neboli neukončovat pracovní poměr spolu s rodičovskou dovolenou. Pokud ukončíte pracovní poměr zároveň s rodičovskou dovolenou, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat koeficientem z průměrné mzdy v národním hospodářství. Jestliže ukončíte pracovní poměr později, bude se Vám tato dávka vypočítávat z Vaší mzdy, což bývá zpravidla výhodnější. Pro účely čerpání nemocenských dávek plyne po skončení zaměstnání ochranná lhůta, která trvá 7 kalendářních dnů, vznikne-li v rámci této ochranné lhůty dočasná pracovní neschopnost, náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti nemocenské dávky. V období prvních 14 dnů pracovní neschopnosti však nebudou náležet ani nemocenské dávky, ani náhrada mzdy od zaměstnavatele (neboť již netrvá zaměstnání).
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, bude mi končit neplacené volno v zaměstnání, kde jsem pracovala před narozením dcery. Vloni nedostala školku, a tak jsem zažádala o neplacené volno navazující na rodič. dovolenou do 4 let věku dítěte - bylo mi vyhověno. Chtěla bych se zeptat, jaká mám nyní práva, pokud se chci vrátit zpět na zkrácený úvazek - zažádám o něj samozřejmě písemně. Mám právo žádat např. konkrétně o pracovní dobu 4 hod. denně a též odkdy dokdy, nebo toto je již právo zaměstnavatele, jak mi nařídí časový rozvrh? Obávám se předem, že zaměstnavatel není nakloněn zkráceným úvazkům, tudíž se chci ujistit, jakým způsobem postupovat, když mé žádosti nevyhoví - mám v takovém případě nárok na odstupné, příp. v jaké výši? Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Se zaměstnavatelem se můžete domluvit na vhodné úpravě pracovní doby i v rámci kratší pracovní doby. Zaměstnavatel nemusí vyhovět Vašemu návrhu na konkrétní rozsah pracovní doby, ale zároveň jím navržená pracovní doba musí být taková, abyste mohla pečovat o děti. více
Dobrý den, můj dotaz se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Od 1.5.2014 jsem bez zaměstnání (konec pr.poměru na dobu určitou), od tohoto data jsem začala pobírat PPM, nyní pobírám RP. V dubnu 2017 se mi má narodit další dítě. Dle vyčtených informací nebudu mít bohužel nárok na PPM, ale pouze na RP od data narození druhého dítěte. Je možnost, aby na PPM nastoupil nejprve manžel - je zaměstnán několik let. Jaké jsou podmínky pro následnou výměnu otce a matky na PPM a pokud by byl manžel na PPM, hradil by mi stát zdravotní pojištění? Nebo se musím hlásit na úřad práce? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má otec dítěte nebo manžele ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Příjemce PPM musí splňovat stejné podmínky pro nárok PPM jako matka dítěte, tzn. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a účast na pojištění v době nástupu na PPM. Otec může čerpat PPM od začátku 7. týdne po porodu dítěte. Nárok každého příjemce se posuzuje zvlášť. Příjemce PPM nesmí v době čerpání této dávky vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nemocenské pojištění, které je základem pro výpočet PPM.
V době čerpání PPM manželem bude tento státní pojištěnec z titulu pobírání rodičovského příspěvku. Za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát, pokud budete v té době v evidenci uchazečů o zaměstnání vedené Úřadem práce. Eva Fialová
Dobry den,CHtela jsem se optat...
Jsem na Rd mela ych dotaz ohledne odstupneho...V lednu 2017 mi konci RP..U zamestnavatele jsme zamestnana na dobu neurcitou...Muj dotaz zni kdyz nemam hlidani a Mš pro syna 3roky a Firmu odkoupil novy majitel,bohuzel ani nevim jaky..a nemohu se vratit do tehoz zamestnani,Jestly bych mela narok na odstupne platy.Nikdo me nekotnaktoval ze s emeni zamestnavatel vim to pouze od byvalich kolegin ktere byli kvuly zruseni pozice kde jsem byla zamestnana pred RP propusteni.Podotykam ze me doposud nikdi nekontaktoval a nechtela bych prijit na hul ..Zdaly by jste mi nemohla poradit dekuji za Vas cas a za Vasi odpoved ,preji krasny zbyte dne
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, je to důvodem pro výpověď ze strany zaměstnavatele. U tohoto výpovědního důvodu neplatí zákaz výpovědi na rodičovské dovolené. Pokud s Vámi zaměstnavatel skončí pracovní poměr výpovědí z tohoto důvodu, máte nárok na odstupné ve výši podle počtu odpracovaných let, nejvýše ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatele můžete kontaktovat buďto sama a vyzvat ho k řešení situace, nebo počkat na výpověď z jeho strany.
Eva Fialová
Dobrý den,
po mateřské dovolené se vracím do práce a s ředitelem jsem se domluvila na zkráceném úvazku na dobu určitou (do konce pololetí - pracuji ve školství). Osobní oddělení mi ale předložilo smlouvu o zkrácení úvazku do dobu neurčitou - prý zkrácený na dobu určitou neumožňuje účetní systém. Tu jsem nepodepsala, protože stávajícímu řediteli končí smlouva a nemám tedy záruku, že se můj úvazek v budoucnu vrátí na plný. Může být "účetní systém" vážným provozním důvodem podle § 241, odst. 2? Musí zaměstnavatel žádosti o zkrácený úvazek na dobu určitou vyhovět? Dokud se nedohodneme, zůstává v platnosti moje původní smlouva s nezkráceným úvazkem, přestože pro mne zaměstnavatel defacto nemá práci (rozvrh je už hotový)?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Pokud na straně zaměstnavatele nejsou vážné provozní důvody, je povinen Vaší žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět. Pokud uzavřete časově omezený dodatek k pracovní smlouvě stanovící kratší pracovní dobu pouze na určité časové období, budete mít zaměstnavatel povinnost Vám po skončení této doby opět přidělovat práci po dobu stanovené týdenní pracovní doby. Skutečnost, že takovou to dohodu účetní systém nedovoluje, a proto Vám nebude vyhověno, není vážným provozním důvodem.
Pokud se na dodatku stanovícímu kratší pracovní dobu nedohodnete, má zaměstnavatel povinnost Vám přidělovat práci v rozsahu pracovní doby uvedené v pracovní smlouvě.
Eva Fialová více
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli na mateřské musím vyčerpat celých 28 týdnů. Já bych se nejraději co nejdřív po porodu vrátila do práce, resp. bych co nejdřív ráda vydělávala, protože podle mé kalkulace, má PPM nebude dostatečná na dobré živobytí a manžel je momentálně bez prácovního poměru. Je možné si tu dobu mateřské rozdělit s manželem? A je případně možné v čase čerpání PPM pracovat na DPP, nebo mít alespoň nějaký jiný příjem?
Předem moc děkuji za pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
co se týká období po porodu, zaměstnavatel nemůže zaměstnat zaměstnankyni před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Obecně platí, že v průběhu mateřské dovolené nesmí rodič vykonávat tu práci, ze které čerpá mateřskou dovolenou a PPM, může však pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce nebo pracovní smlouvy, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru.
Nárok na PPM má i otec dítěte (nebo manžel ženy, která dítě porodila), pokud splňuje stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech přede nástupem na PPM a nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. více
Dobry den,v breznu 2017 budou synovi 3 roky a ja bych se mela vratit do prace po 3 lete RD.Bohuzel nemam pro syna zajistenu skolku a zamestnavatel mi nechce do zari 2017 dat neplacene volno.Cerpani rodicovskeho prispevku jsem mela nastaveno do 2 let veku ditete.Kdo za mne bude hradit zdravotni pojisteni v pripade,ze pracovni pomer v breznu 2017 skonci?Musím se evidovat na urade prace? Potrebuji zustat se synem do zari 2017 doma,nez zajistime skolku a do te doby mit pokryte vsechny povinne odvody.Predem dekuji za odpoved.MV
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete pečovat o dítě do 4 let věku po skončení pracovního poměru jako tzv. žena v domácnosti, nebudete povinna platit si sociální pojištění, neboť účast osob pečujících o dítě do čtyř let věku se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Plátcem zdravotního pojištění za Vás bude stát za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku. Podmínky této péče jsou splněny tehdy, pokud dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně. Povinnost evidovat se jako uchazeč o zaměstnání na pracovním úřadě žádný předpis nestanoví. Je pouze na Vás, zda a kdy tak učiníte. Cílem zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je zprostředkování zaměstnání, doporučovala bych tedy evidovat se na úřadu práce v momentě, kdy práci opravdu budete hledat.
Kateřina Lovitt více
Dobry den,
chtela jsem se zeptat zda budu mit narok na materskou: od rokz 2012 - 2016 jsem pracovala,leden 2016-srpen 2016 pracovni urad,zari 2016 hlavni pracovni pomer a od rijna tez dohoda o pracovni cinnosti,nyni nemocenska. Termin porodu kveten. Budu mit tedy narok na penezitou pomoc v materstvi? Moc dekuji za odpoved!
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu.
Eva Fialová
Jsem na RD (s 2.dítětem) a mám 3letou variantu na rodič. příspěvek. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že se ve 2letech věku dítěte vrátím na 1/2 úvazek (nebo dohodu o provedení práce) a až bude mít syn 3roky půjdu na plný úvazek. Do práce se už chci vrátit na trvalo.Další dítě neplánujeme. Zajímá mě, co je pro mě na ten rok výhodnější. Zda jít na 1/2 úvazek n. na dohodu o provedení práce? Myslím z hlediska důchodu (někde jsem slyšela že se dohoda o prov. prace nezapočítá do důchodu), sociálního a Dzdravotní pojištění, dovolené apod. Dále mě zajímá, zda můžu pobírat rodič. příspěvky a vrátit se do práce (pol. úvazek)? Děkuji LB
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy, byť na poloviční úvazek, ukončíte rodičovskou dovolenou. Pokud budete pro zaměstnavatele vykonávat práci na základě dohody o provedení práce, bude zaměstnavatel s této dohody odvádět zdravotní a sociální pojištění, pokud Váš výdělek překročí částku 10.000 Kč měsíčně. Na základě dohody o provedení práce ovšem musíte vykonávat práci, která je odlišná od Vaší pracovní smlouvy. I pokud bude Váš výdělek nižší než 10.000 Kč péče o děti do 4 let věku se považuje za náhradní dobu pojištění. Na dohody konaných mimo pracovní poměr se nevztahuje právní úprava dovolené na zotavenou.
Výdělek rodiče se pro nárok na čerpání rodičovského příspěvku nesleduje.
Eva Fialová
Dobrý den, v současné době jsme na RD (varianta do 3 let dítěte, synovi je 1 rok) a mám nabídku pracovat na HPP u jiného zaměstnavatele (pův.zl podniká v obchodní činnosti, novy pak ve výrobě), pracovní pozice a obor je stejný u obou zaměstnavatelů. Musím končit u stávajícího zl pracovního poměr, popr. nahlasovat novou práci? Po skončení RD si poté mužů vybrat, s kým ukončim PP? Děkuji za odpověď, s pozdravem
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 304 zákoníku práce zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Toto ustanovení platí i pro zaměstnance a zaměstnankyně na rodičovské dovolené. Podstatné pro určení, zda potřebujete souhlas stávajícího zaměstnavatele, je shoda Vaší výdělečné činnosti s předmětem činnosti zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se zaměstnání na dohodu o výkonu práce při rodičovské dovolené. V současné době mám 10 měsíčního chlapečka a pobírám rodičovský příspěvek (varianta na 3 roky). Nyní se mi naskytla možnost nastoupit k mému zaměstnavateli na stejnou pozici, na které jsem pracovala před nástupem na mateřskou-rodičovskou dovolenou ve formě dohody o výkonu práce, kdy rozsah nepřekročí 300 hodin ročně a odměna nepřesáhne 10000 Kč hrubého za měsíc. Hlídání syna bude zajišťovat jeho otec. Chtěla bych se zeptat, zda mohu tuto nabídku přijmout a zda neovlivní nějak pobírání rodičovského příspěvku popř. zda mám nějakou ohlašovací povinnost vůči ÚP.
Dále bych se chtěla dotázat, zda toto případné zaměstnání může ovlivnit výši dávky při nástupu na mateřskou dovolenou s druhým dítětem.
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen, nicméně Vám odpověď radši podám znovu. Pro nárok na rodičovský příspěvek se výše příjmu příjemce nesleduje. Proto ani výši příjmu nemusíte oznamovat Úřadu práce. Co se týká další peněžité pomoci v mateřství podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Eva Fialová více
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se zaměstnání na částečný úvazek při rodičovské dovolené. V současné době mám 10 měsíčního chlapečka a pobírám rodičovský příspěvek (varianta na 3 roky). Nyní se mi naskytla možnost nastoupit na částečný úvazek k mému zaměstnavateli na stejnou pozici, na které jsem pracovala před nástupem na mateřskou-rodičovskou dovolenou. Hlídání syna bude zajišťovat jeho otec. Chtěla bych se zeptat, zda mohu tuto nabídku přijmout a zda neovlivní nějak pobírání rodičovského příspěvku popř. zda mám nějakou ohlašovací povinnost vůči ÚP.
Dále bych se chtěla dotázat, zda toto případné zaměstnání může ovlivnit výši dávky při nástupu na mateřskou dovolenou s druhým dítětem.
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek se výše příjmu příjemce nesleduje. Proto ani výši příjmu nemusíte oznamovat Úřadu práce.
Co se týká další peněžité pomoci v mateřství podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Eva Fialová více
Dobrý den! V současnosti jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (9 měsíců). Smlouva u zaměstnavatele mi končí v červnu 2017. Protože můj manžel má smlouvu na dobu neurčitou a může si přivydělávat i prací z domu, rozhodli jsme se, že se vystřídáme - a já jsem udělala konkurz do nového zaměstnání. Zároveň jsem ale několik dní poté zjistila, že jsem čerstvě těhotná. Chci se zeptat, kdy musím o svém těhotenství nového zaměstnavatele informovat (po 12tt, kdy bývá zřejmější, jestli je všechno v pořádku)? A jak to bude s mateřskou dovolenou, ze kterého úvazku mi bude počítaná? Může jít manžel na rodičovskou dovolenou jen na půl roku? A je možné být na rodičovské dovolené souběžně (příspěvek bychom pobírali jeden, to je mi jasné)? Nevím si se svou situací rady, tak uvítám jakýkoli vhled. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu, ve které musíte oznámit nástup na mateřskou dovolenou. Obecně byste měla o překážkách v práci informovat zaměstnavatele bezodkladně poté, co se o jejich existenci dozvíte. Na mateřskou dovolenou budete mít v novém zaměstnání nárok. Peněžitou pomoc v mateřství budete čerpat z nemocenského pojištění jak z nového, tak z původního zaměstnání, pokud pracovní poměr v původním zaměstnání neukončíte. S manželem se můžete na rodičovské dovolené libovolně střídat. V čerpání rodičovského příspěvku se můžete střídat po jednom měsíci. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat současně, nárok na rodičovský příspěvek bude mít pouze jeden z Vás.
Eva Fialová
Dobrý den,
Ráda bych při rodičovské pracovala na zkrácený úvazek na stávající pozici u stávajícího zaměstnavatele. Zaměstnavatel mi v tomto vychází vstříc, došlo by ke změně smlouvy pomocí dodatku a snížení prac. doby. Chtěla bych se zeptat, jaká by byla výše příspěvku na MD v případě nástupu s druhým dítětem, resp. z jakého základu se v tomto případě počítá?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Eva Fialová
dobrý den, dcera je nezaměstnana a je na ÚP, pracovala v cizine ale pouze vzdy jen 6 mesicu pak 2 mes doma jako dovolena..podporu nepobíra,má nárok na porodné a materskou? otec je cizinec, žijící miimo EU. Dále mě zajíma zda ji bude případná materska vyplácena i pripade ze odjede s miminem za otcem ditete např na rok. Tkz střídavý pobyt..děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud Vaše dcera nesplňuje tyto podmínky, nárok na PPM mít nebude. Není vyloučen, že jí však v cizině vznikl nárok na podobnou dávku.
Pokud nemá Vaše dcera nárok na PPM a má bydliště v České republice, bude od porodu čerpat rodičovský příspěvek.
Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny.
Eva Fialová
Dobrý den, jak je to s prací na plný úvazek a dobíháním rodičovské dovolené na 3 roky. Jak se postupuje pokud jde o práci u téhož zaměstnavatele, u kterého jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a jak je to pokud jsem uzavřela smlouvu u jiného zaměstnavatele.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nastoupíte do práce po rodičovská dovolená tímto končí a Vy již rodičovskou dovolenou nečerpáte. Pokud budete pracovat u jiného zaměstnavatele po rodičovské dovolené, buďto může skočit pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele, nebo můžete mít dva pracovní poměry u dvou zaměstnavatelů. Pokud se výkon činnosti stávajícího zaměstnavatele shoduje s Vaší činností pro nového zaměstnavatele, je třeba, aby Vám stávající zaměstnavatel udělil souhlas s výkonem práce pro tohoto zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, před mateřskou a rodičovskou dovolenou jsem pracovala na ministerstvu. Vzhledem k tomu, že mi nepřijali tříleté dítě do školky, sjednala jsem se zaměstnavatelem dohodu o neplaceném volnu. To mi brzy skončí. Chtěla bych nastoupit na zkrácený úvazek a budu o to zaměstnavatele písemně žádat. Co se stane v případě, že mi zaměstnavatel z jakýchkoli důvodů nestihne na mou žádost odpovědět do konce trvání neplaceného volna? Budu muset nastoupit na plný úvazek a čekat, až se mi zaměstnavatel vyjádří? Nevím, jak postupovat. Na plný úvazek nastoupit nemůžu kvůli péči o dítě. V této souvislosti by mě ještě zajímalo, jestli teoreticky je možné nastoupit na plný úvazek a např. hned druhý den zažádat o zkrácený úvazek. Měl by mi zaměstnavatel i tak vyhovět?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, musíte vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy až do doby, než se se zaměstnavatelem dohodnete na kratší pracovní době.
Eva Fialová