Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Jsem rozveden otec s dítětem ve vlastní péči.Dítě mám v péči od jeho čtyř let.Dnes jsem byl u lékaře je mu 14let ,bylo nemocné chřipka.Mám nárok na doprovod s dítětem s celodenním ošetřením.Jak se to v práci posuzuje?Děkují Jarda
Odpověď:
Pokud zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte překážku na Vaší straně spočívající v péči o osobu blízkou či v jejím doprovodu do zdravotnického zařízení, je zaměstnavatel povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit (ustanovení § 191 zákoníku práce )a nemůže vás nutit v zaměstnání být.
Ivana Spoustová
Obracím se na Vás se žádostí o pomoc.
V září 2004 se mi narodila dcera. V době, kdy jsem odcházela na mateřskou dovolenou, jsem pracovala na Základní škole jako učitelka angličtiny-smlouva na plný úvazek a na dobu neurčitou.
V srpnu 2007 jsem se vrátila do práce, ale bylo mi sděleno, že jen na 16 hodin týdně, protože mám dítě a tudíž budu mít pořád paragrafy a nemocenské. A pokud se mi to nelíbí, že mě vezmou a následně ihned propustí.
Úvázek 16h jsem přijala a za celý školní rok 2007/2008 jsem nebyla na paragrafu či nemocenské ani jednou. Když byla dcera nemocná, vždycky jsme se s manželem prostřídali, jen abych mohla od začátku nového školního roku dostat konečně slíbený plný úvazek.
Situace v tomto školním roce se však ještě zhoršila. Od září 2008 už mám jen 13h týdně, navíc velmi nevhodně rozmístěných - do čtyř pracovních dnů v týdnu, spoustu volných hodin mezi vyučovacími hodinami, odpolední vyučování. Navíc mi přidělili neúměrný počet neplacených dozorů - mám jich stejně jako pracovníci na plný úvazek. více
Odpověď:
Situace ve školství se řídí zejména školským zákonem a dalšími interními předpisy. Doporučuji proto obrátit se se stížností na nadřízený školský úřad.
Ivana Spoustová
Moje maminka je držitelkou průkazu ZTPP, jelikož je zrakově postižená. Zaměstnavatel mi odmítl dávat propustku, abych s ní mohla zajít na lékařské vyšetření s odůvodněním, že mohu jít po pracovní době. Jenomže někdy musí jít na vyštření již ráno a ne až odpoledne. Mám na propustku právo a pokud ano, tak na základě jakého předpisu? Děkuji
Odpověď:
Pokud zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte překážku na Vaší straně spočívající v péči o osobu blízkou či jejího doprovodu, je zaměstnavatel povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit (ustanovení § 191 a následující zákoníku práce).
Ivana Spoustová
Mám dotaz, a prosím vás o rychlou odpověď na můj e-mail, Kdo platí nemocenku, pokud posledního opustím své pracoviště, a běherm 5denní ochrané lhůtě půjdu marodit, přitom jsem podepsala výpověď dohodou, je možné že mě nemocenku MUSÍ vyplácet bývalý zaměstnavatel? Pokud si jak říkám vyřídím do pěti dnů nemocenku. Děkuji za odpověď!!
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji proto kontaktovat odbor sociálního zabezpečení případně advokátní právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na MD, dceři budou v listopadu 3 roky.Můj zaměstanavatel firmu prodal a je údajně v konkurzu, což mi nebylo oznámeno. Jak mám postupovat. Děkuji Olina
Odpověď:
Máte paltnou pracovní smlouvu, oznamte zaměstnavateli, že ve stanoveném termínu nastoupíte. Pokud je již určena nástupnická firma, pak je povinna převzít původní závazky zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
otěhotněla jsem pravděpodobně v době rozvázání prac. poměru a to ještě jsem přijela z dovolené v září a podepsala jsem výpověd k 8.srpnu. Neplatili mi už ani
zdravotní a sociální a že prý výpověď už nejde posunout na konec měsíce že je vše uzavřené.
podepsala jsem to zpětně. Ale od 1.září jsem se hodila
marod, ale to prý je už nezajímá. V současnosti jsem v evidenci na prac. úřadě. Zjistila jsem pravděpodobné
těhotenství v době rozvázání prac. poměru.
Jak to dokáži a mám na něco nárok?
Odpověď:
Pokud jste byla v době, kdy vám byla doručena výpověď prokazatelně těhotná, je výpověď neplatná - neplatnost by však musel stanovit soud, a to na základě žaloby, kterou mu doručíte do dvou měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí. Tato lhůta je propadná a její zmeškání nelze prominout.
Pokud však byl pracovní poměr ukončen na základě dohody k určitému datu, pak nemá skutečnost, zda jste byla nebo nebyla těhotná, žádný význam.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je ošetřeno zákonem, když mám vypsaný paragraf na dítě a zaměstnavatel mě neumožní zůstat s dítětem doma. Bohužel pracuji v jedné nejmenované velké firmě, která má asi 1500 poboček. Já jsem na pobočce sama a pokud nemá nikoho kdo by mě zastoupil musím tam být. Můj nadřízený mi řekl ať tedy jsem s nemocným dítětem v práci, protože opravdu za mě nemá zástup. Jelikož se bojím pobočku zavřít a hodit mu klíče na stůl, z důvodu nepředání peněz atd., mohl by mě napadnout, že jsem tam neměla tolik kolik uvádím. Kdyby mi někdo poradil jaký zákon zaměstnavatel porušuje, v případě mé výpovědi z důvodu neplnění pracovně-právního vztahu a jestli bych podat žalobu z těchto důvodů, byla bych moc ráda.
Děkuji M.
Děkuji M.
Odpověď:
Pokud zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte překážku na Vaší straně spočívající v péči o osobu blízkou, je zaměstnavatel povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit (ustanovení § 191 zákoníku práce )a nemůže vás nutit v zaměstnání být.
Zaměstnanec dává výpověď i bez udání důvodu, pokud byste se chtěla domáhat ochrany porušeného práva soudní cestou, pak patrně žalovat újmu, která vám jeho jednáním vznikla.
Můžete se však nejdřív obrátit na místně příslušný inspektorát práce, který může shledat, zda zaměstnavatel pochybil či nikoliv.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na MD, která mi končí 10.10. Na MD jsem nastoupila 1.4., předtím jsem byla na rizikovém těhotenství („na neschopence“). Po skončení MD bych si chtěla vyčerpat dovolenou. Chtěla bych se zeptat, na kolik dnů dovolené mám za rok 2008 nárok. Je to celých 20 dnů (protože jsem „odpracovala“ tento rok u zaměstnavatele 60 dnů) nebo je to poměrná část 15 dnů? Zaměstnavatel mi sdělil, že mám nárok na 5 dnů – do data nástupu na MD, dovolenou za měsíce na MD mi odmítá poskytnout. Děkuji.
Odpověď:
Mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za dobu skutečného výkonu práce , máte tedy nárok i za dobu, po kterou jste čerpala mateřskou dovolenou.
Ivana Spoustová
Pracuji 10 let ve státní správě, od zařazení do jednoduché administrativní práce (3. pl. tř.)jsem se vypracovala k práci odborné (8.pl. tř). Před rokem jsem dokončila VŠ - Bc a pokračuji ve vzdělání - Mgr. Přesto mám neustále - mimo odbornou agendu- v pracovní náplni jednoduché administrativní úkony (zapisování pošty atd) které mi nedávají prostor k plnění odborných úkolů. Ptám se, je-li vykonávaná odborná práce charakteristická pro vyšší plat. třídu a splňuji kvalifikační předpoklady, mám nárok na zvýšení platové třídy a změnu pracovní náplně (pouze odborná agenda)?
Odpověď:
Vedle Vašeho platového zařazení byste měla mít i popis Vaší práce - katalog. Domnívám se ale, že vedení běžné admnistrativní agendy bude pravděpoodbně součástí i Vaší pracovní náplně, zvláš´t pokud ji nevykonáváte pro jiné kolegy či kolegyně.
Ivana Spoustová
Jsem na nemocenské a firma ve které jsem zaměstnána třetím rokem snižuje stav zaměstnanců,bez nároku na odstupné.Mám na dobu neurčitou a proto se ptám jestli mám nárok na odstupné a popřípadě jak se mám zachovat , když mi zaměstnavatel odstupné nebude chtít dát.
Odpověď:
Pokud jste na nemocenské, jste v tak zvané ochrané době a zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď, na ukončení se však můžete dohodnout. v případě výpovědi ze strany zaměstnavtele i v případě dohody máte nárok na odstupné v zákonem stanovených důvodech. Svého nároku se můžete domáhat soudní cestou. Předpokladem pro vyplacení odstupného je pochopiteleně ukončení pracovního poměru - viz výše.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda budu mít nárok na odstupné, když po roční pracovní neschopnosti předpokládám, že dostanu od zaměstnavatele výpověď. 27/12 2008 je to rok od nástupu na nemocenskou. S pozdravem děkuji za brzkou odpověď. Majkl
Odpověď:
Nárok na odstupné vzniká pouze v případě, že je dána výpověď z důvodů uvedených v zákoníku práce, se kterými zákon nárok na vznik odstupného spojuje. Proto nelze dopředu předjímat, zda vám nárok na odstupné vznikne či nikoliv.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
sice nevím, zda se tento problém týká právě Vaší problematiky, ale už jsem celkem zoufalá a nevím na koho se obrátit. Je mi 21 let a studuju VOŠ,k tomu trpím Crohnovou chorobou a s mým otcem jsme se již před rozvodem s mojí mamkou dohodly na alimentech ve výší 1500Kč,což bylo dohodnuto mimosoudně, otec až do února tohoto roku platit vesměs řádně, ale od února platí se spožděním nebo vůbec, vymlouvá se, že je na nemocenské a že on může dát celou situaci k soudu, kde mu vyměří mnohem menší alimenty. Chci se proto zeptat, kam se mám obrátit, abych otce k soudu vyhnala já, je mi jedno kolik mi soud nakonec vyměří, ale už s ním chci mít jednou provždy vše vyřešené a hlavně jak mám sepsat případné trestní oznámení?Děkuji a promiňte, jestli je můj dotaz mimo..
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do právního rámce naší poradny - diskriminace na pracovním trhu.
Vzhledem k platné právní úpravě, kdy rodiče jsou povinni přispívat na výživu svých dětí do doby, než jsou schopny se samy živit a zletilé děti se musí svých nároků domáhat samy, doporučujeme obrátit se přímo na advokátní poradnu, která se zabývá rodinným právem.
V případě, že máte zájem o konzultaci ve specializované právní poradně, můžete si vyžádat kontakt na e-mailu office@genderstudies.cz.
Ivana Spoustová
dobrý den,pracuji na ZŠ jako školnice.Svoje povinnosti neplním vždy v čas, někdy mě zaměstnavatel musí upomínat.Byla provedena kontrola skladu čisticích prostředků a vělká část jich chybí, protože jsem některé věci nakupovala fiktivně (v dodacím listě je psáno něco jiného, než bylo koupeno).Může mi ředitel školy dát okamžitou výpověď za hrubé porušení pracovní kázně? Nebo mě jen může napomenout a upozornit mě na možnost výpovědi? Děkuji.
Odpověď:
Zaměstnavatel má dvojí možnost. Pravděpodobně některá vaše pochybení mohou být hodnocena i jako hrubé porušení pracovní kázně, pro které lze zrušit pracovní poměr okamžitě, jiná pak až po té, co vám je zaměstnavatel vytkne, poskytne vám lhůtu pro jejich odstranění, ale z vaší strany dojde k opakovanému porušování pracovních povinností. V této souvislosti si vás dovoluji upozornit, že zaměstnavatel má vůči vám i nárok na náhradu škody, kterou mu neplněním pracovních povinností způsobíte.
Ivana Spoustová
JSEM NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ A ZAMĚSTNAVATEL MI CHCE DÁT VÝPOVĚĎ. PRACOVNÍ DOBU MÁ NA NEURČITO. DĚKUJI MONI
Odpověď:
Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen z důvodů uvedených v ustanoveních § 52a) b) a § 54 odst. 3 zákoníku práce, tedy jen pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo pokud se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část.
Ivana Spoustová
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jestli můžu rozvázat pracovní poměr dohodou k určitému dni, když týden přede mnou ji takto rozvázal můj kolega v podstatě pod nátlakem..Jak se správně domluvit jestli to tedy jde? Dále pak jaká je ochranná lhůta, jestli tedy nějaká je, jak po dohodě tak i po rozvázání s dvouměsíční výpov. lhůtou a jestli se může zaměstnanec (dvouměsíční) výpovědi marodit..A naposledy jestli je možné hledat na zaměstnancích stále nějaké chyby (stálé kontroly zavánějící pomalu šikanou) a brát jim osobní ohodnocení na dobu neurčitou na základě nějakých vytýkacích protokolů..Co je to vůbec ten vytýkací protokol je možné ho vůbec zaměstnanci dát při nějakém porušení pracovní nebo ústrojové kázně a posléze ho třeba na jejím základě propustit..Děkuji pěkně za odpověď.
Odpověď:
K vašim dotazům :
rozvázání pracovního poměru dohodou předpokládá, že se jedná o shodný projev vůle jak zaměstnance tak zaměstnavatele pracovní poměr ukončit. Rozhodně by tedy neměla být podepisována pod nátlakem, naopak, je projevem vůle svobodné.
Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby či ke dni, který bude v dohodě sjednán; zaměstnanec v té době může být pochopitelně v pracovní neschopnosti. Ochranná doba se vztahuje na výpověď ze strany zaměstnavatele - je-li zaměstnanec uznán neschopným práce, pak mu nemůže být výpověď řádně doručena.
Zaměstnavatel má právo, svým způsobem i povinnost kontrolovat činnost svých zaměstnanců, avšak takovým způsobem, aby nebyla narušena jejich důstojnost. Pokud by se jednalo o šikanózní výkon takového práva, pak je naším právním řádem zakázán.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si pracovník může brát každé úterý v měsíci neplacené volno (v případě, že s tím zaměstnavatel souhlasí.)Jedná se o dlouhodobou záležitost. (zhruba 1 rok). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Samozřejmě může. Rozhodnutí o poskytování neplaceného volna je plně v kompetenci zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené (dále MD), která mi končí 22.10.2008. Po skončení MD bych si chtěla před nástupem na rodičovskou dovolenou vyčerpat dovolenou. Požádala jsem tedy účetní, aby mi sdělila, na kolik dnů dovolené budu mít ke dni ukončení MD nárok. Bylo mi sděleno: „ke dni nástupu na MD (10.4.2008) je to 13 dnů dovolené, za dobu čerpání MD firma dovolenou neposkytuje“. V zákoníku práce v §216 odst. 3 jsem našla: „doba čerpání MD ... se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce“. Mám tedy nárok na dovolenou i za dobu co jsem na MD nebo ne? Pokud bych na ni nárok měla a zaměstnavatel mi ji nechtěl dát, co mám dělat? Děkuji.
Odpověď:
Ustanovení § 216 je kogentní, to znamená, že se od něj zaměstnavtel nemůže odchýlit. Zároveň je povinen umožnit vám řerpat dovolenou tak, aby bezprostředně navazovla na mateřskou dovolenou.
Pokud by vám zaměstnavtel nechtěl vyhovět, můžete se obrátit na místně příslušný inspektorát práce, který by celou záležitost prověřil.
Ivana Spoustová
Dobry den,chtela bych se vas zeptat na problem ohledne uznani platove tridy.Splnuji vsechny pozadavky k priznani platove tridy,ale vedeni skoly mi ji nechce dat.pracuji jako vychovatelka a od mych kolegyn z jinych skol vim,ze maji plat.tridu 9.ja mam stale pouze 8.Nekolikrat jsem se byla ptat p.red. a ten mi vzdy odpovi,ze na pracovisti ma narok na 9 plat. tridu pouze vedouci vychovatelka,ma pravdu?Dekuji za odpoved
Odpověď:
Tento dotaz přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji si prověřit platové tarify pro pracovníky ve školství a pokud nebudete se stanoviskem souhlasit, obraťte se stížností na příslušný nadřízený školský orgán.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Kolik hodin má zaměstnaec nárok na návštěvu lékaře na jednu propustku?
Děkuju Richard
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Nelze tedy určit počet hodin obecně, záleží vždy na konkrétním případě.
Ivana Spoustová
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Jsem na mateřské dovolené a zaměstnavatel chce, abych s nim uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru. Jsem totiž posledním zaměstnaancem této firmy- Všichni zaměstnanci již byli převedeni do jiné firmy (majitelé jsou stejní lidé). Když jsem projevila zájem být také převedena, sdělili mi, že jako matka na mateřské dovolené nemůžu uzavřít novou pracovní smlouvu. Prosím poradte, je nějaký jiný způsob přechodu ze staré smlouvy na novou? Co se může stát když odmítnu podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru?
Děkuji moc za odpověď.
Odpověď:
K podepsání dohody vás zaměstnavatel nemůže nutit - dohoda je projevem svobodné vůle obou stran. Novou pracovní smlouvu podepsat můžete, tím však zanikají veškeré vaše nároky ze smlouvy původní.
Pokud nedojde k uzavření dohody a zaměstnavatel s vámi bude chtít pracovní poměr ukončit výpovědí, pak může jen ze zákonem vymezených důvodů, které umožňují dát výpověď zaměstnankyni na mateřské dovolené. V těchto případech by vám však vznikl nárok na odstupné.
Ivana Spoustová