Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den,
pracuji patym rokem jako akademicka pracovnice na verejne vysoke skole. Zamestnavatel mne nuti, abych prevzala na nasledujici 4 roky praci v ramci vyzkumneho zameru, k niz se puvodne zavazal muj nejvyssi nadrizeny. Jelikoz se mi za stejnou mzdu i tak od zari zvysuje uvazek o sedm hodin a jelikoz planuji odchod na materskou dovolenou, sdelila jsem zamestnavateli, ze se nemohu k prevzeti prace zavazat (mj. bych musela za tri roky odevzdat vysledky prace, za niz bych po dobu pulrocni materske nebyla placena a nebyl by mi vyplacen jinak bezny prispevek zamestnavatele na duchodove pripoj.). Mi nadrizeni sdelili memu manzelovi, ktery pracuje na stejnem pracovisti, ze si ma na mne doma "bouchnout do stolu". Vyrok by samozrejme manzel sam tezko dokazoval, kdyz to nadrizeni poprou. Predpokladam, ze se mi zamestnavatel pokusi vyhrozovat, ze mi neprodlouzi smlouvu. Rada bych ziskala odbornou radu, jak postupovat. Zajimalo by mne, zda je napr. mozne nosit s sebou diktafon a zda takto porizeny zaznam muze byt pouzit u soudu. více
Odpověď:
K vašemu dotazu sděluji, že za důkaz slouží všechny prostředky, jimiž lze zjistit skutečný stav věci, tedy i záznam z diktafonu – záleží však vždy na konkrétním soudci/soudkyni, zda jej jako důkaz připustí – rozhodně však musí zdůvodnit, proč jej nevzal/a při případném rozhodnutí do úvahy.Ohledně uzavírání termínovaných smluv se nemohu blíže vyjádřit, neznám konkrétní okolnosti ani nemohu porovnat s druhou kategorií akademických zaměstnanců. Pokud však s jinými zaměstnanci ve srovnatelné situaci jedná zaměstnavatel odlišně, mohlo by se jednat o diskriminační jednání z jeho strany.
Ivana Spoustová
dobrý den nevím co mam dělat....dcera omarodila a měla jsem mít noční směnu ale nešla jsem na ní , druhý den jsem šla k lékaři s tím že jsem myslela že mi to lékařka napíše spětně ale nenapsala takže mam jakoby jeden den neomluvenej děkuji za radu petra
Odpověď:
S ohledem na tuto skutečnost doporučuji dohodnout se se zaměstnavatelem, aby Vaší nepřítomnost v práci omluvil – samozřejmě bez náhrady mzdy. Pokud mu totiž vznikla v důsledku vaší neomluvené absence škoda , je oprávněn její náhradu požadovat po Vás.
Ivana Spoustová
Dobrý den, potřebovala bych vědět na kolik dní dovolené a jejího vyplacení mám nárok pokud jsem od 28.1.2008 na nemocenské z důvodu těhotenství a od 26.7.2008 na mateřské dovolené, když mi 31.7.2008 skončil pracovní poměr na dobu určitou. Děkuji.
Odpověď:
Tento dotaz – výpočet kalendářních dní dovolené - překračuje rámec naší právní poradny, zabývající se diskriminací na pracovním trhu. Výpočet a stanovení délky dovolené je uveden v ustanovení § 212 a násl. zákoníku práce, na který proto odkazujeme.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Mam nastoupit do práce po MD,Na mém místě není práce,tudíš mě chtéjí dát na práci jinou ,samozřejmně méně placenou,musí my platit stejně jako v předchozí práci,nebo ne?Vedoucí říkal,že mi bude plati stejné ,jak v předchozí práci po dobu půl roku peníze,které jsem měla před třemi lety-má na to právo?,ted když se minimum zvedlo?
Odpověď:
Po nástupu do zaměstnání z mateřské dovolené máte nárok nastoupit na původní místo, po nástupu z rodičovské dovolené pouze na místo odpovídající pracovní smlouvě. Zde může být i odměna odlišná.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak dlouho mi zaměstnavatel může platit neschopenku. V červnu jsem nastoupila do zaměstnání a pracovala jsem 3 týdny a pak mi lékař doporučil neschopnost,která trvá už 6 týdnů a minimálně víc jak měsíc ještě bude trvat, ale po měsíci marodění mi zaměstnavatel ve zkušební době napsal výpověď.Navíc mé zdravotní problémy se zhoršily při výkonu tohoto povolání, kde jsem tahala kolem 150kg za 8 hodin. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Ve zkušební době může zaměstnavatel pracovní poměr zrušit i bez udání důvodu a pracovní neschopnost není považována za ochranou dobu. Pokud vám vznikla újma na zdraví v důsledku výkonu povolání, můžete požadovat náhradu škody. Nemocenské vám bude vypláceno s ohledem na skutečnosti, zda jste řádným plátcem nemocenského pojištění.
Ivana Spoustová
Dobrý den mám takovej dotaz.Pracuji v domově pro seniory jako pečovatelka,jednou přišla paní vrchní a kontrolovala nás jak děláme raní hygienu atd:dělala si ňáké poznámky coš je logické.Pak si mě po pěti hodinách zavolala k sobě a začala mě upozorňovat na chyby k teré jsem dělala během úkonů,docela mě to dostalo protože když mě nic neřikala během kontroli hned na místě ,tak jsem myslela že je vše v pořádku.Jak je to když zaměstnanec dělá hybu měl by mu jí nadřízenej vytknout na místě nebo ne?? to poto si může kdykoli něco vymyslet.A ještě se chci zeptat když teda bude psát napomenutí a napíše tam chybu kterou mi nevytýkala během pohovoru v ted den může jí tam napsat??Děkuji předem
Odpověď:
Požádejte vrchní sestru o písemnou kopii záznamu, který o kontrole sepsala a pokud s ním nebudete souhlasit, upozorněte Vašeho zaměstnavatele na odlišnosti od skutečnosti.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výpočet výše PPM u druhého dítěte. V průběhu rodičovské dovolené jsem si u svého zaměstnavatele přivydělávala, tato částka byla však mnohem menší než můj plat před odchodem na první mateřskou. Nyní jsem nastoupila na další PPM s novým miminkem, ale účetní mi vypočítala novou PPM podle výše mého přivýdělku. Někde jsem se dočetla, že od 1.1.2008 platí, že pokud by výše nové PPM podle přivýdělku v průběhu předchozí rodičovské byla nižší než první PPM, tak se přiklání k výši té první PPM a měla by být stejná. Jak to prosím je? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Tento dotaz – způsob výpočtu PPM - překračuje rámec naší právní poradny, zabývající se diskriminací na pracovním trhu. Doporučuji se proto obrátit na jinou občanskou poradnu či na sociální odbor v místě bydliště.
Ivana Spoustová
Zaměstnanec má sjednanou ,, Dohodu o pracovní činnosti",- jde o studenta.
poslední 3 měsíce však odmítá dohodnout se na rozepsání služeb a chce mít volno.Prý až bude moci pracovat, ozve se.Vzhledem k tomu, že takového pracovníka nepotřebuju a zabírá místo jinému zaměstnanci,je možné dát mu výpověď ze strany zaměstnavatele? A jak je výpovědní doba dlouhá? Děkuji Králová
Odpověď:
Výpovědní doba je zásadně dvouměsíční – ustanovení § 51 zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když jezdím s dcerkou mimo město-do Karlových Varů na neurologii,jestli mám jako doprovod dítěte nárok na celý den placeného volna.V práci si beru propustku a oni mi proplácí pouze 2 hodiny.Zbytek mám z dovolené nebo nadělávám.Děkuji
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Ivana Spoustová
Prosím, jak se přesně (z čeho) vypočítá výše odstupného. Pracovní poměr jsem skončil k 30.6.08. Děkuji
Odpověď:
Pro výpočet odstupného je rozhodující pojem průměrného výdělku, který je vyložen v ustanovení § 345 a násl. zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení následujícího dotazu: jsem 4. měsíc na mateřské dovolené a po jejím skončení bych chtěla požádat zaměstnavatele (MPSV) o homeworking. V souvislosti s přípravou na předsednictví v Radě EU mají vybraní státní úředníci absolvovat určité semináře při Institutu státní správy. Mezi nimi jsem i já, ovšem nyní na MD. Chtěla jsem proto 2 z těchto seminářů absolvovat o MD. Mým přímým nadřízeným mi bylo sděleno, že bych musela kvůli tomu přerušit na den MD. S tímto výkladem nesouhlasím. ZP tuto situaci podle mne neřeší. Dle mého názoru jde o "prohloubení kvalifikace" na MD, ale ne dle § 230 ZP. Zaměstnavatel mi ji nemůže uložit, neboť jsem na MD, ale pokud ho o ni požádám, tak ji dle mého názoru může umožnit a nevidím důvod, proč bych kvůli tomu na den musela přerušovat MD. Nejvíce mě zaráží, že se mi takovéto odpovědi dostává na úřadu, který hlásí, jak podporuje ženy na mateřské a přitom, když bych moc ráda na mateřské jako zaměstnankyně MPSV navštívila 2 semináře, tak mi tato šance není dána. Je můj názor správný? Mám se dál snažit být zapojená nebo to mám vzdát?
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem více
Odpověď:
Váš názor je rozhodně správný a situaci nevzdávejte, nicméně zaměstnavatel vám účast na seminářích může umožnit, ale nemusí. Může operovat se skutečností, že Vaši nepřítomnost omluvil – v souladu se zákoníkem práce – z důvodu péče o dítě. Na celou věc je třeba nahlížet i v kontextu jiných ustanovení zákoníku práce i možných situací, například vzniku pracovního úrazu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli mohu podat okamžitou výpověď.Můj zaměstnavatel se mnou uzavřel smlouvu na 8h pracovní dobu.Po uplynutí 6 měsíců požaduje práci přesčas,takže mám 40 až 50h měsíčně přesčas.Příplatek za přesčas mi nevyplácí,po upozornění na nárok nereaguje.Ve smlouvě mám práci na dílně,ale zaměstnavatel mě posílá na montáže mimo pracoviště uvedené ve smlouvě.Teprve po roce mi dal podepsat platový výměr o který jsem žádal po zkušební době .Nepodepsal jsem,protože snižoval základní plat.Stačí mi tyto důvody k okamžité výpovědi,nebo musím podat řádnou výpověď.Předem děkuji za odpověď.Hornaj
Odpověď:
Podle ustanovení § 56 odst. 1 písm. b) může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoliv jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Pojem okamžité výpovědi náš právní řád nezná.
Ivana Spoustová
dobry den. jsem zamestnan na vysoke skole na cely uvazek, je mozne byt na jine vysoke skole k tomu (uvazku) zamestnan na dalsi puluvazek? dekuji, f
Odpověď:
Obecně ano, pokud však budete vykonávat stejnou práci, potřebujete souhlas zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
Prosím, dcera se mi vdává v sobotu 6.9.2008. Mám nárok v pátek 5.9.2008 na pracovní volno s náhradou mzdy?
Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji příjemný zbytek dne.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Odkazujeme proto na ustanovení § 199 zákoníku práce, podle nějž se rodiči k účasti na svatbě poskytne pracovní volno na jeden den s náhradou mzdy.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
Manželka je na mateřké dovolené.13.7.2008 byly dceři 3 roky.Zaměstnavatel z důvodu reorganizace namželku propustil k 13.7.2008. 12.8.2008 jsme navštívili lékaře a ten nám potvrdil, že je ve třetim týdnu těhotenství.
Zajímalo by mne zda se na ni vztahuje ochraná lhůta a může jít na nemocenskou nebo bude pobírat nadále pouze mateřký příspěvek.
Předem děkuji Luboš
Odpověď:
Ochranná lhůta se na vaší ženu vztahuje. Rozhodující je v daném případě skutečnost, zda byla těhotná –v době, kdy jí dal zaměstnavatel výpověď. Pokud ale končila rodičovskou dovolenou k 13.7.2008, měla jí běžet teprve výpovědní lhůta – právní účinky výpovědi nastávají až uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Dobry den, navazuji na dotaz ohledne dulezitosti vzdalenosti bydliste, zamestnani a lekare. Je urceno kolikrat do mesice si muzete propustku vzit?
Dekuji
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
- vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
- zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
- zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
- zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
- vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Počet návštěv lékaře není určen.
Ivana Spoustová
Dobry den, mam dotaz ohledne propustky k lekari. Do zamestnani dojizdim 60 km a pokud jdu k vice nez jednomu lekari, mohu dostat propustku na cely den? Nebo kdyz jedu k lekari 70 km od domova, ale lekar se nachazi 20 km od zamestnani, na jakou dobu mohu dostat propustku? Je v techto pripadech vzdalenost dulezita?
Dekuji a s pozdravem
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
• vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
• zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
• zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
• zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
• vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chci se zeptat kdy a kde mám žádat o rodičovský příspěvek? Děkuji Marešová
Odpověď:
Obraťte se na místně příslušný sociální odbor.
Ivana Spoustová
dobry den...dcera11 let ma zlomenou ruku...jak dlouho s ní mužu byt doma na paragrafu??děkuji za odpověd?
Odpověď:
Podle ustanovení § 191 zákoníku práce omluví zaměstnavatel Vaši nepřítomnost (jedná se o ošetřování jiného člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku tedy osoby blízké). Tuto skutečnost jste povinna zaměstnavateli prokázat, po dobu vaší nepřítomnosti vám však nenáleží náhrad mzdy.
Ivana Spoustová
prosím o info co se týká nedodržení výpovední lhůty.Mám výpověd tři měsíce ale vzhledem k finančním problémům sem si byl nucen najít lepe placenou práci ale musel bych nastoupit o měsíc dřive. protože s nadřízeným se nelze dohodnout byl bych nucen odejít bez oznámení,to je však krajní řešení poradte?
Odpověď:
Bez oznámení odejít nemůžete – zaměstnavatel by byl oprávněn po Vás požadovat náhradu škody, která mu v důsledku vaší nepřítomnosti případně vznikla.
Pokuste se dohodnout buď u jiném termínu nástupu nebo o ukončení s Vašimi zaměstnavateli.
Ivana Spoustová