Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Zdena | 14.8.2008 10:37:51 | Náhrada mzdy - svatba dcery

Prosím, dcera se mi vdává v sobotu 6.9.2008. Mám nárok v pátek 5.9.2008 na pracovní volno s náhradou mzdy?
Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji příjemný zbytek dne.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Odkazujeme proto na ustanovení § 199 zákoníku práce, podle nějž se rodiči k účasti na svatbě poskytne pracovní volno na jeden den s náhradou mzdy.

Ivana Spoustová

Luboš | 13.8.2008 17:00:08 | Ochraná lhůta

Dobrý den.
Manželka je na mateřké dovolené.13.7.2008 byly dceři 3 roky.Zaměstnavatel z důvodu reorganizace namželku propustil k 13.7.2008. 12.8.2008 jsme navštívili lékaře a ten nám potvrdil, že je ve třetim týdnu těhotenství.
Zajímalo by mne zda se na ni vztahuje ochraná lhůta a může jít na nemocenskou nebo bude pobírat nadále pouze mateřký příspěvek.
Předem děkuji Luboš

Odpověď:

Ochranná lhůta se na vaší ženu vztahuje. Rozhodující je v daném případě skutečnost, zda byla těhotná –v době, kdy jí dal zaměstnavatel výpověď. Pokud ale končila rodičovskou dovolenou k 13.7.2008, měla jí běžet teprve výpovědní lhůta – právní účinky výpovědi nastávají až uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

Lucie | 13.8.2008 15:21:26 | propustka

Dobry den, navazuji na dotaz ohledne dulezitosti vzdalenosti bydliste, zamestnani a lekare. Je urceno kolikrat do mesice si muzete propustku vzit?
Dekuji

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
- vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
- zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
- zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
- zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
- vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Počet návštěv lékaře není určen.

Ivana Spoustová

Lucie | 13.8.2008 14:42:45 | propustka

Dobry den, mam dotaz ohledne propustky k lekari. Do zamestnani dojizdim 60 km a pokud jdu k vice nez jednomu lekari, mohu dostat propustku na cely den? Nebo kdyz jedu k lekari 70 km od domova, ale lekar se nachazi 20 km od zamestnani, na jakou dobu mohu dostat propustku? Je v techto pripadech vzdalenost dulezita?
Dekuji a s pozdravem

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
• vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
• zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
• zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
• zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
• vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Ivana Spoustová

Dana | 13.8.2008 12:14:17 | Rodičovský příspěvek

Dobrý den,chci se zeptat kdy a kde mám žádat o rodičovský příspěvek? Děkuji Marešová

Odpověď:

Obraťte se na místně příslušný sociální odbor.

Ivana Spoustová

ja.janicka1 | 13.8.2008 06:19:25 | paragraf na dítě

dobry den...dcera11 let ma zlomenou ruku...jak dlouho s ní mužu byt doma na paragrafu??děkuji za odpověd?

Odpověď:

Podle ustanovení § 191 zákoníku práce omluví zaměstnavatel Vaši nepřítomnost (jedná se o ošetřování jiného člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku tedy osoby blízké). Tuto skutečnost jste povinna zaměstnavateli prokázat, po dobu vaší nepřítomnosti vám však nenáleží náhrad mzdy.

Ivana Spoustová

karel | 12.8.2008 15:18:02 | výpověd

prosím o info co se týká nedodržení výpovední lhůty.Mám výpověd tři měsíce ale vzhledem k finančním problémům sem si byl nucen najít lepe placenou práci ale musel bych nastoupit o měsíc dřive. protože s nadřízeným se nelze dohodnout byl bych nucen odejít bez oznámení,to je však krajní řešení poradte?

Odpověď:

Bez oznámení odejít nemůžete – zaměstnavatel by byl oprávněn po Vás požadovat náhradu škody, která mu v důsledku vaší nepřítomnosti případně vznikla.
Pokuste se dohodnout buď u jiném termínu nástupu nebo o ukončení s Vašimi zaměstnavateli.

Ivana Spoustová

Marie | 12.8.2008 14:44:14 | Odstupné platy

Dobrý den,
chtěla bych se informovat. V zaměstnání jsem pracovala více než 1 rok, ale byla jsem zde stále šikanována. tak jsem rozhodla podat výpověď z tohoto důvodu. Zajímalo by mě, zda mám nárok na odstupné platy.

Odpověď:

Tento výpovědní důvod nezakládá nárok na odstupné. Pokud vám však popisovaným jednáním byla způsobena újma, můžete se domáhat soudní cestou, aby vám byla nahrazena.

Ivana Spoustová

Bety | 12.8.2008 11:00:56 | přesčasová práce

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem dosáhnout proplacení přesčasové práce, popř.kam se obrátit,nebo kdo by mohl provést kontrolu, atp. Jsem samostatná účetní ve velké firmě a zaměstnavatel nám odmítá zaplatit přesčasy. Podle ZP od 1.1.08 nesmí být ve smlouvě již jakýkoli dodatek o případné práci navíc - jestli jsem to dobře pochopila - a zaměstnavatel by měl tedy i pracovníkům THP přesčasy proplácet, pokud si do 3 měsíců nevyberou náhradní volno, což u nás není časově možné. Práce je u nás dosti časově náročná, máme problémy si vybrat dovolenou natož NV.

Odpověď:

Pokud se zaměstnavatelem nedohodnete na způsobu, který by vám i jemu vyhovoval, doporučuji obrátit se na příslušný inspektorát práce, který celou záležitost k Vaší případné stížnosti prošetří.

Ivana Spoustová

pavlína | 11.8.2008 17:39:56 | paragraf na dítě

Má manžel nárok na paragraf když musim nastoupit do nemocnice na operaci a nemá se kdo starat o děti?Manžel jezdí MKD takže nemůže v tu dobu být v zaměstnání.Dětem je 5 a 13.let.Děkuji

Odpověď:

Manžel by měl požádat zaměstnavatele o pracovní volno; s ohledem na věk dětí má nárok na „paragraf“ jen v případě, že děti budou nemocné.

Lenka Prčíková

Klára | 11.8.2008 14:52:03 | platový stupeň

Dobrý den,
potřebovala bych vědět zda jako státní zaměstnanec mám po 2 letech nárok na zvýšení platového stupně.Pracuji od 1.8.2006 jako soc.prac v 9 platové třídě.v srpnu 2007 mi byl zvýšen platový stupeň na 2.podle platných tabulek bych tedy po 2 letech praxe měla nárok na 3.stupeň.Je toto nárokové, nebo me toto personalistka muže odepřít.Potřebuju argument než za ní pujdu žádat.Díky moc Klára

Odpověď:

Zařazení do platové třídy se provádí v souladu s pracovním místem, požadovaným vzděláním a dosaženou praxí. Doporučujeme nahlédnout do příslušného katalogu a zjistit, která platová třída vám opravdu náleží.

Ivana Spoustová

Pavla | 9.8.2008 16:43:10 | Rodicovske prispevky vzahranici

Dobry den, ziji v zahranici, avsak muj syn, narozeny v listopadu 2007, ma krome nemeckeho i ceske obcanstvi. Po dobu jednoho roku pobiram rodicovskou dovolenou v Nemecku. Mam narok na rodicovske prispevky v Cechah po dobu druheho /eventualne i tretiho/ roku zivota syna? Respektive muzete mi poradit, kde sezenu presnejsi informace? Dekuji!

Odpověď:

Doporučuji obrátit se na sociální odbory místně příslušné vašemu trvalému pobytu.

Ivana Spoustová

simon  | 7.8.2008 19:00:41 | Výpověď

Dobrý den,od 1.9.2006 do současné doby pracuji u zahraniční společnosti se sídlem v čr,PP mám na dobu neurčitou.Nejdříve jsem byl spokojeným zaměstnancem,pak však personální změnou v managementu,nastalo zvláštní jednání se zaměstnanci.Tímto jednáním jsem značně znechucen.Vedení naléhá na přesčasové hodiny a má představu abychom pracovali 20 hodin týdně navíc,jelikož firma potřebuje nahnat finanční ztrátu za výstavbu.Slíbili nám os.ohodnocení ve výši 5000,-a proplacené hodiny.To se však nekonalo a většina z nás byli odbyti slovy "přesčasy v Sobotu se do tohoto nepočítají,měli jste dělat přesčasy přes týden a soboty jsou za odměnu pro hodiny do plusu)..Uz jen stavájících více

Odpověď:

V daném případě doporučuji obrátit se na příslušný inspektorát práce, který může Vaší stížnost prověřit a v případě, že na straně Vašeho zaměstnavatele sjedná pochybení, je oprávněn uložit mu i pokutu ve správním řízení. Vašich požadavků se můžete pochopitelně domáhat i soudní cestou; je však možné se dohodnete nejen na termínu ukončení pracovního poměru, ale i dalších sporných bodech. Doporučuji však vést o všem písemnou dokumentaci.

Ivana Spoustová

Miroslav | 6.8.2008 19:32:36 | úklid ve státní správě

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu v mé záležitosti. Pracuji ve státní správě již 20 let. Nyní jsem byl přeřazen na jinou služebnu do jiného okresu ve stejném úřadu. Zde si pracovníci - úředníci - sami uklízí. Nebráním se žádné práci, kterou mám v pracovní náplni, ale jako odborný pracovník nechci akceptovat tento nešvar. Nevím, co úřad vede k tomu, že právě naše služebna nemá uklízečku. Nehledě na to, že jsem terénní pracovník a na služebně se vynacházím velice málo. Děkuji za Vaši odpověď

Odpověď:

V daném případě nebyl formulován žádný dotaz – proto pouze konstatuji, že práci, která neodpovídá náplni resp. obsahu pracovní smlouvy, nemusí zaměstnanec vykonávat.

Ivana Spoustová

Víta | 5.8.2008 21:21:40 | plat

Dobrý den, pracuji jako prodavačka na dohodu o pracovní činnosti. Zaměstnavatel mě při nástupu ujistil, že se mi příplatky za odpracovaný svátek, sobotu a neděli proplácet budou, bohužel tomu tak při výplatě nebylo. Musí zaměstnavatel příplatky proplácet nebo je to jen jeho dobrá vůle? V předchozím zaměstnání na stejné pozici s tím nebyl problém. Děkuji

Odpověď:

Podle ustanovení § 115 zákoníku práce náleží zaměstnanci za dobu práce ve svátek dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, případně se může dohodnout na poskytnutí příspěvku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. Doporučuji si se zaměstnavatelem uzavřít písemnou dohodu.

Ivana Spoustová

pavel | 5.8.2008 16:58:33 | odstupne

zajimaso by me jak se vypocitava odstupne pry jsou to min.3 mesice odstupneho pocita se to z predesleho ctvrleti.kolik dostanu kdyz v tomto ctvrtleti jsem mel prumer 20000 kc hrubeho mesicne pracoval jsem 12hodinove smeny v nepretrzitem provozu ranni nocni .firma konci v cechach a nerad bych aby me okradli na odstupnem a nejsem sam dekuji za odpoved

Odpověď:

Bohužel, ve vašem případě se jedná o nové pracovní místo, jehož obsazení podléhá výběrovému řízení. Předpokládám však, že nic nebrání tomu, aby jste se výběrového řízení zúčastnila.

Ivana Spoustová

kauli | 4.8.2008 17:56:44 | pozdní vyplácení mzdy

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli je nějak postižitelné pozdní vyplácení mzdy nebo jestli mohu po zaměstnavateli vyžadovat naké penále.Zatím ale jde jen o max.15dní zpoždění,ale vyplaceno na vícekrát,kdy zbytek výplaty je až ke konci měsíce.Termín výplaty máme stanoven k 15dni/mes.

Odpověď:

V daném případě již nemůže zaměstnavatel opakovaně uzavřít smlouvu na dobu určitou, s výjimkou případů ustanovení § 39 odst. 4 zákoníku práce – vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnavatel vykonávat.

Ivana Spoustová

jarmila | 4.8.2008 11:14:46 | Návštěva lékaře v dobědovolené

Dobrý den,prosím,když má zaměstnanec týdenní dovolenou a poslední den dovolené navštíví lékaře,má nárok po tuto dobu na pracovní volno s náhradou mzdy(tj.návštěva lékaře)a zbytek dne dovolenou?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do rámce naší právní porady tj. diskriminace na pracovním trhu. Nad její rámec proto odpovídáme, že pokud zaměstnanec nesouhlasí s výpovědí ze strany zaměstnavatele, musí se bránit soudní cestou. Skutečnost, že hodlá být dále zaměstnancem má vliv na způsob náhrady ušlé mzdy, které se v případě, že soud potvrdí neplatnost výpovědi, může domáhat.

Ivana Spoustová

tomáš | 31.7.2008 20:32:25 | krácení dovolené při výpovědi

Dobrý den, od srpna loňského roku jsem zaměstnán u svého současného zaměstnavatele a nyní jsem dal výpověď s klasickou 2měsíční lhůtou, takže můj pracovní poměr skončí k 30.9. Bohužel se se zaměstnavatelem nejsem schopen shodnout na krácení dovolené - můj základní nárok je 20 dní / kalendářní rok a pochopil jsem, že za každý odpracovaný měsíc mi tedy náleží 1/12, což by za (v mém případě) 9 měsíců mělo být 15 dní. Zaměstnavatel mi ale neustále tvrdí, že pokud neodpracuji celý kalendářní rok, mám nárok jen na 1.5 dne dovolené za měsíc, čímž mi za 9 měsíců vychází pouze 13,5 dne. Můžete ki prosím napsat kdo z nás má pravdu?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Výpočet a stanovení délky dovolené je uveden v ustanovení § 212 a násl. zákoníku práce, na který proto odkazujeme.

Ivana Spoustová

Zuzana | 31.7.2008 15:37:46 | změna smlouvy

Mám dotaz na který je zde již jednou odpovězeno, ale odpovědi příliš nerozumím. Mám podobný problém. Mám smluvu na dobu určitou na obecním úřadě s rozšířenou působností jako zástup za mateřskou dovolenou. Rada města zřídila na našem oddělení nové pracovní místo, naprosto stejné, na jakém nyní jsem.Bude pravděpodobně vyhlášeno výběrové řízení. Není možné ,abych byla převedena na toto místo a byla mi změněna smlouva na dobu neurčitou ? Zuzana

Odpověď:

Bohužel, ve vašem případě se jedná o nové pracovní místo, jehož obsazení podléhá výběrovému řízení. Předpokládám však, že nic nebrání tomu, aby jste se výběrového řízení zúčastnila.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 177 | 178 | | 180 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect