Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den. V listopadu mi končí již druhá prodloužená smlouva na dobu určitou, tedy uplynou dva roky. Může se mnou zaměstnavatel uzavřít novou smlouvu jako záskok za mateřskou a nebo už musí se mnou automaticky uzavřít smlouvu na dobu neurčitou? Za vaší odpověd předem děkuji
Odpověď:
V daném případě již nemůže zaměstnavatel opakovaně uzavřít smlouvu na dobu určitou, s výjimkou případů ustanovení § 39 odst. 4 zákoníku práce – vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnavatel vykonávat.
Ivana Spoustová
Dobrý den, 31.7.08 končím PP výpovědí ze zaměstnání(3 roky) ze strany zaměstnavatele s kterou nesouhlasím. Co se stane, když 1.8. příjdu normálně do zaměstnání a napíši se do knihy docházky a začnu pracovat? Děkuji za odpověď. Alena Urbanová
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do rámce naší právní porady tj. diskriminace na pracovním trhu. Nad její rámec proto odpovídáme, že pokud zaměstnanec nesouhlasí s výpovědí ze strany zaměstnavatele, musí se bránit soudní cestou. Skutečnost, že hodlá být dále zaměstnancem má vliv na způsob náhrady ušlé mzdy, které se v případě, že soud potvrdí neplatnost výpovědi, může domáhat.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je platná smlouva na dobu určitou, když je tam pouze datum nástupu, a dále znění zástup za MD. Není tam stanovené datum ukončení. Jak bude zaměstnavatel postupovat v případě, že mu oznámím tehotenství? Může mi ukončit pracovní poměr?
Odpověď:
V typu smlouvy, který popisujete , je dána určitost právě návratem dotyčné zaměstnankyně z mateřské dovolené (což nahrazuje konkrétní datum). Váš pracovní poměr tedy zanikne návratem dotyčné zaměstnankyně. Pokud zaměstnavateli oznámíte, že jste těhotná, pak tato skutečnost na již uzavřenou smlouvu a její ukončení nemá vliv, pouze by vám zaměstnavtel nemohl dát před jejím ukončením výpověď.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla bych poprosit o zodpovězení otázky, k 31.8.2008 skončím svůj pracovní poměr ve firmě, na základě mnou dané výpovědi, zbývá mi 20 dní dovolené, které jsem nestihla vybrat. Musí mi firma dovolenou proplatit za všechny dny? Nebo to pro ně není povinnost? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Zaměstnavatel by vám měl umožnit čerpat dovolenou před skončením vašeho pracovního poměru. V opačném případě vám dovolenou proplatí.
Ivana Spoustová
dobry den pracuji jako zdr. sestra v 3smennym provozu,a chtela jsem se zeptat jestli mam narok na lekare v prubehu smeny t.j. napriklad preventivni prohlidka.na kolik hodin mam narok?nase vrcni nam zakazuje chodit k lekari v pres pracovni dobu,pry si takove veci mame vyridit v osobnim volnu,je to pravda?rikala ze kdyz mame nepravidelne smeny a volno i v tydnu nemame narok chodit k lekari pres pracovni dobu.poradte mi prosim,dekuji
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
1. vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
2. zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
3. zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
4. zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
5. vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud tedy může být ošetření provedeno v době, na kterou nepřipadá práce ve směně, pak zaměstnavatel není povinen poskytnout volno.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych ukončit prac poměr bez 2 měsíční lhuty.Je to možné nebo,když se nedohodnu se zaměstnavatelem a bude chtít 2 měsiční lhutu mohu jíd na neschopenku?A nebo když se dohodneme a pujdu marodit,komu mám poslat neschopenku??Děkuji
Odpověď:
Pracovní poměr můžete ukončit i dohodu ke dni, který bude vám i vašemu zaměstnavateli vyhovovat. Pokud budete ze zdravotních důvodů v pracovní neschopnosti, pak legitimaci práce neschopného pojištěnce zasíláte pochopitelně zaměstnavateli.
Ivana Spoustová
Pracuji jako zdravotní sestra na ambulanci FN.Mám pomaturitní specializační studium " Ošetřovatelská péče o dospělé". Pokud jsem pracovala na denních službách na lůžkovém oddělení , byla jsem s tímto PSS zařazena do 10 platové třídy.V současné době mě platovou třídu snížili s vysvětlením, že na ambulantní části se k tomuto studiu nepřihlíží a tím mi náleži platová třída 9.Prosím o vysvětlení podle čeho může zaměstnavatel takto rozhodnout. Děkuji za vysvětlení M.Strnadová
Odpověď:
Zařazení do platové třídy se provádí v souladu s pracovním místem, požadovaným vzděláním a dosaženou praxí. Doporučujeme nahlédnout do příslušného katalogu a zjistit, která platová třída vám opravdu náleží.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěli bychom se vás touto cestou zeptat na jednu věc spojenou s těhotenstvím a pracovním poměrem. Má přítelkyně nastoupila před dvěma měsíci do nového zaměstnání. Před dvěma týdny jsme zjistily, že je těhotná, zhruba v 5-6 týdnu. Projevují se u ní klasické příznaky spojené s počátkem těhotenství včetně ranní a někdy celodenně trvající mírné nevolnosti. Chtěla by zajít k doktorovi na prohlídku, ale má strach z nahlášení těhotenství doktorem jejímu zaměstnavateli, z neprodloužení pracovního poměru a ze ztráty zaměstnání ve zkušební době, což by se nám momentálně vůbec nehodilo z důvodu stěhování do novéhoho bydlení. Může zaměstnavatel neprodloužit zkušební pracovní dobu přítelkyně z důvodu otěhotnění ?? Jaký je v tomto případě nejlepší další postup? Děkujeme Vám předem za odpověď .
Odpověď:
V daném případě doporučuji obrátit se na místně příslušný inspektorát práce, který může jednání zaměstnavatele prověřit. V rámci výpovědi musí být uvedený výpovědní důvod – výpověď může zaměstnavatel dát jen v souladu se zákoníkem práce. Výpověď musí být řádně doručena – pak je na vás, zda jste výpověď převzala. Pokud vám byla dána na formuláři, který jste podepsala dříve, pak bude jistě dodatečně upraveno datum – tato skutečnost by mohla inspekci práci usnadnit činnost při prověřování jednání vašeho zaměstnavatele. Zaměstnavatele vyzvěte o okamžitou úhradu dlužné částky – nemá právo vám mzdu zadržovat.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Pracuji na tři směny a můj zaměstnavatel nařídil,aby jsme si návštěvy lékaře vždy vyřídili ve volném čase,pokud jdeme během směny (na propustku)čas strávený u lékaře nám neproplatí.Vůbec ho nezajímá,že některý lékař mě objedná i tři měsíce předem.Dokonce neuzná ani akutní odchod k lékaři-pokud nepokračuje pracovní neschopností.Můžete mi prosím napsat jestli je to tak v pořádku.Děkuji za odpověď J.
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
1. vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
2. zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
3. zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
4. zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
5. vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud tedy může být ošetření provedeno v době, na kterou nepřipadá práce ve směně, pak zaměstnavatel není povinen poskytnout volno.
Ivana Spoustová
Prosím poradte mi.syn se narodil 26.3.2006.ráda bych se zeptala,kdy by se melo narodit druhe dite abych neprisla o ppm,kterou jsem pobirala pul roku pri synovi?nevim zda se ma narodit do jeho 3let, nebo zda staci nastoupit na mateřskou do jeho 3let.dekuji kacka
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny, proto na něj nemůžeme odpovědět.
Ivana Spoustová
Dobrý den,moje dcera se vdává v sobotu 26.července a já jsem se chtěla optat na kdy mám nárok na volno s náhradou mzdy.Jestli v pátek nebo v sobotu.Děkuji za odpověď Filípková.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Přesto upřesňujeme, že při svatbě dítěte se rodiči poskytne volno v rozsahu dvou pracovních dnů – 1. den k účasti na svatbě dítěte.
Ivana Spoustová
Dobrý den,pracuji v oboru gastronomie a to jako číšník.Musím podotknout že po pracovní stránce jsem nikdy problém nemněl,ba naopak,nejsem typ,že když není co dělat,sednu do kouta a schulím se,aby mně nikdo neviděl,ale raději dělám i práci navíc,aby mi tech 16 hod rychleji uteklo.Všeobecně v tomto oboru se neustále setkávám snad s nejhorším zacházením zaměstnavatelů se zaměstnanci a to mluvím jak z vlastní,tak i ze zkuženosti mých přátel.Když pominu,že pracujeme 16-20 hod vkuse,a i to že za celou mou praxi..tj.asi 11 let jsem nikdy nedostal proplacenou dovolenou(to slovo v tomto oboru vůbec neznají) přišla poslední kapka,kdy jsem se rozhodl,že si toto už líbit nenechám.Poslední zaměstnavatel mi po dlouhém škemrání vystavil pracovní smlouvu,(kde je stejně zaevidovano jen nějaké směšné minimum)takže alespon tam jsem krytý,ale za posl.3 měsíce jsem neviděl od něj ani korunu,stále jen sliboval a oddaloval a ted mi formou SMS podal ráno před odjezdem do práce výpověd,že nemá na placení už dále a že od nynějška tam bude pracovat pouze on sám,max.se svou rodinou..Nenechal jsem se jen tak odbýt a přijel tam,ale nebylo to nic platné,vyhodil mně..Chtěl jsem se zeptat jak si mám nyní počínat. více
Odpověď:
Doporučuji podat stížnost na místně příslušný inspektorát práce a zaměstnavatele vyzvat, aby vám mzdu proplatil. Dále je důležitý i výpovědní důvod – zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů uvedených v zákoníku práce. Pokud výpovědní důvod nebude odpovídat skutečnosti, můžete se domáhat neplatnosti výpovědi u soudu a navíc, v některých případech vám vzniká nárok na odstupné.
Ivana Spoustová
Dobry den, chtela bych se vas zeptat na nazor. Jiz 3 mesice pracuji v herne-baru a nyni z podezreleho duvodu mi nechteji vyplatit vyplatu za uplynuly mesic a ze dne na den mi dali vypoved. Tvrdi, ze je to z duvodu, ze jsem byla stale nemocna, a tak me v praci nechteji, ale opravdu jsem byla nemocna a mam potvrzeni od doktora. Navic mi chteji dat pokutu 2 tisice korun, ze pry jsem nalila alkohol zamestnanci firmy a pak nezaplatil. Dale jsem v pracovni smlouve nemela povolenou zadnou dovolenou. A primo pri podpisu pracovni smlouvy jsem musela podepsat i prazdnou vypovedni smlouvu, aby majitel nemel problemy pri pripadne vypovedi. Nevim, jak postupovat. A na koho se obratit? Na policii CR nebo ministerstvo prace a socialnich veci? Momentalne jsem penez a potrebuji vyplatu za uplynuly mesic, tzn 10 tisic Kc. S pozdravem. Huskova.
Odpověď:
V daném případě doporučuji obrátit se na místně příslušný inspektorát práce, který může jednání zaměstnavatele prověřit. V rámci výpovědi musí být uvedený výpovědní důvod – výpověď může zaměstnavatel dát jen v souladu se zákoníkem práce. Výpověď musí být řádně doručena – pak je na vás, zda jste výpověď převzala. Pokud vám byla dána na formuláři, který jste podepsala dříve, pak bude jistě dodatečně upraveno datum – tato skutečnost by mohla inspekci práci usnadnit činnost při prověřování jednání vašeho zaměstnavatele. Zaměstnavatele vyzvěte o okamžitou úhradu dlužné částky – nemá právo vám mzdu zadržovat.
Ivana Spoustová
Dobrý den ,mám dotaz.Pracuji 1,5 roku u jedné firmi na 3 směny.Nyní jsem zůstala sama s 10 letou dcerou o kterou se nemá kromě mne kdo starat.Chtěla jsem aby mě umožnily práci na ranní směnu,ale bylo mi řečeno že buď na 3 směny nebo odejít.Jsem v těžké situaci finanční a jinou práci tak placenou u nás nenajdu a ani na 1 směnu.Dcera se doma sama bojí ani nevím zda tak malé dítě může zůstávat samo.potřebuje i dohled u učení.Mistr nechce o tom ani slyšet i když u nás v podniku chodí i svobodné ženy na 1 směnu.Je nějaké řešení?v dubnu budu mít teprve smlouvu na dobu neurčitou.moc děkuji za odpověď Lena
Odpověď:
Pokud jste zaměstnankyní, která pečuje o malé dítě, můžete zaměstnavatele požádat o vhodnou úpravu pracovní doby – ten je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Ivana Spoustová
Dobrý den,dostala jsem od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost (předána 11.7.2008, 2. měs. lhůta začne běžet 1.8.2008).Dnes mi lékařka potvrdila těhotenství (cca od 8.6.2008).Jak dále postupovat? Je výpověď platná, ale výp. lhůta začne běžet až po mateřské dovolené, jelikož jsem teď v tzv. ochranné době?Nebo je vypověď neplatná, jelikož v době kdy mi byla předána jsem již těhotná byla, jen to pro rané stadium nebylo možné dříve lékařsky potvrdit.Jak v tomto případě dále postupovat? Zaslat na základě zjištěnych skutečností zaměstnavateli nesouhlas s výpovědí?Děkuji
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste dostala výpověď v době, kdy jste byla těhotná, je výpověď neplatná. Sdělte tuto skutečnost zaměstnavateli s tím, že trváte na tom být dále zaměstnána a aby potvrdil zpětvzetí výpovědi. Jinak se musíte domáhat určení neplatnosti výpovědi u soudu v prekluzní (propadné) lhůtě dvou měsíců, která se počítá ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí
Ivana Spoustová
Dobrý den,
> pracuji na pozici administativní pracovnice v jedné mezinárodní
> společnosti. Mým úkolem je spravovat docházky zaměstnanců a plnit
> jiné administativní úkoly spojené s prací na PC a chodem kanceláře.
> Případ: můj nadřízený (muz) mi ulozí úkol udělat kávu jednajícímu
> partnerovi(zákazníkovi, dodavateli, ditrubutovovi apod.) a já jeho
> úkol odmítnu s tím, ze není v popisu mé práce konat takovéto úkony,
> protoze nejsou součástí mé práce a zároveň proto, ze je pro mě
> bytostně nepřijatelné dělat někomu kávu z principu společenského
> stereotypu, podle kterého je zena je opečovávatelkou (sluzkou).
> Následně mi můj nadřízený z těchto důvodů zkrátí měsíční prémie.
> Mohu se právně bránit např. pro diskriminaci? Pokud ano, zajímalo by
> mě jakým způsobem.
>
> Děkuji za odpověď
> Petra Chomová
Odpověď:
V daném případě závisí na povaze činnosti, kterou máte vykonávat, pod pojmem úkoly spojené s chodem kanceláře lze za určitých okolností podřadit i vaření kávy.
Doporučuji si tedy podrobně přečíst katalog Vaší práce, výčet vašich povinností, abyste předešla případným stížnostem. Pokud nic podobného v popisu práce mít nebudete, pak nesplní takové povinnosti nemůže být důvodem ke snížení prémií. Výše prémií však záleží na uvážení zaměstnavatele, je však povinen zdůvodnit, z čeho vycházel.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěli bychom se zeptat jak je to s příplatkami za odpolední směnu.Zda podle zákona na ně máme nárok nebo ne.
děkujem Nashledanou
Odpověď:
Ze zákona náleží příplatky pouze za práci přesčas, práci v noci ve svátek.
Ivana Spoustová
Musí my zaměstnavatel nabíídnout práci na jednu směnu když jsem před mateřskou dovolenou pracovala na nepřetržitém provozu?
Odpověď:
Pokud jste zaměstnankyní, která pečuje o malé dítě, můžete zaměstnavatele požádat o vhodnou úpravu pracovní doby – ten je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Ivana Spoustová
do koloika let věku dítěte má manžel nárok na paragraf, když je žena v porodnici
Odpověď:
Jedná se o ošetřování nezletilého dítěte, takže tato věková hranice není omezená. Zaměstnanec je jen povinen o vzniku této překážky vyrozumět zaměstnavatele bez zbytečného odkladu.
Ivana Spoustová
Dobry den, mam takovy dotaz, zamestnavatel mi proplatil jen pulku propustky teda jen 4 hodiny, lekare nevstevuji v jinem okrese nez pracuji, na propustce jsem mela jedno razitko, odpoved zamestnavatele na dotaz proc bylo proplaceno jen 4hodiny jsem dostala tuto " mam si najit zubare blize ke svymu bydlisti" i kdyz do jinyho okresu to mam pouze o 2 kilometry dal nez k zubnimu lekari v miste bydliste, proste s tym lekarem v miste bydliste nejsem spokojena proto jsem vyhledala kvalitnejsi peci. Je mozny ze mi i nadale budou proplacet jen pul propustky. Diky za odpoved
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Zaměstnavatel tedy postupoval v souladu se zákoníkem práce
Ivana Spoustová