Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, poraďte mi prosím, už nevím kam se obrátit. Byla jsem na měsíční brigádě, pracovala jsem na dohodu o provedení práce.Zaměstnavatel se mnou jinou pracovní smlouvu odmítl uzavřit, když jsem důchodkyně. Po čtrnácti dnech jsem se na směně pořezala o sklo, což bylo klasifikováno jako pracovní úraz a byla mi vystavena neschopenka. Bylo mi ale řečeno, že na nemocenskou nemám nárok, protože z tohoto pracovního vztahu nejsem pojištěná. Nemoc mi zabrala skoro tři měsíce, měla jsem na ruce 15 stehů a dodnes není plně obnovena funkčnost pravé ruky. Úraz se mi stal prokazatelně v práci, jsou na to svědci, záznam je řádně sepsán, přesto nedosnatu ani korunu? Děkuji Jana
Odpověď:
Doporučuji písemně vyzvat zaměstnavatele o úhradu škody, která vám byla způsobena. Pokud jste byla zaměstnána, byl zaměstnavatel povinen vytvořit vám dostatečné podmínky a přecházet vzniku úrazů.
Ivana Spoustová
Dobrý den, pracuji u firmy od roku 2006, v září 2007 jsem onemocněla a jsem v neschopnosti dosud. Byla mi nyní uznána nemoc z povolání a protože pro mě nemá zaměstnavatel náhradní práci vzhledem k mému onemocnění, budu si hledat jinou lehčí práci po ukončení nechopnosti.. Chtěla bych se zeptat. Mám nárok na letošní dovolenou ikdyž jsem neodpracovala ani jediný den? Děkuji J. Králová, Beroun.
Odpověď:
Nárok na dovolenou nemáte, ten vzniká jen za odpracované dny.
Ivana Spoustová
jsem jako zaměstnavatel povinna proplácet propustku k lékaři. Zaměstnanec, který si stěžuje pokaždé na jinou nemoc a lékaře navštěvuje dost často..
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Ivana Spoustová
Po výpovědi dohodnuté odstupné 3prům.měs.platy=58.292,-
Podle dohody odstupné má být vyplaceno s měs.mzdou btto
19.571,-.Postup při zdanění? Zvlášť mzda +daň z příjmu za odstupné?Nebo ze mzdy zdrav.+soc. a celý zbytek mzdy+odst.zdaněn daní z příjmu?
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Podle platných předpisů je rozhodující celková částka, kterou v daném měsíci od zaměstnavatele obdržíte.
Ivana Spoustová
jak se pise vypoved ze zamestnaní?
Odpověď:
Pro výpověď není předepsaný formulář a jako zaměstnanec nemusíte uvádět důvody. Pouze napíšete, ke kterému dni výpověď dáváte; pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Dobrý den,dostala jsem v praci vypovědˇs dvouměsíční výpovědní lhůtou a třemi platy odstupného,z důvodu stěhování firmy.Mám jako částečně invalidní nárok na vice měsíční odstupné?Za odpovědˇ děkuji
Odpověď:
Nemáte, rozhodující je výpovědní důvod, pokud se jedná o organizační změny a změny sídla pak je zákonem stanovené odstupné ve výši třech měsíčních příjmů.
Ivana Spoustová
V pracovní smlouvě mám uvedené konkrétní pracoviště- místo výkonu své práce.Zaměstnavatel mě přeřadil na určitou dobu na výpomoc na jiné pracoviště- obojí ve stejné funkci a za stejných podmínek.Řeší tak katastrofální nedostatek personálu na pracovišti, kde mám vypomáhat. Má na to právo nebo to mohu odmítnout a za jakých okolností? Děkuji
Odpověď:
Zaměstnavatel vás může na jinou práci přidělit pouze dočasně, jinak je povinen přidělovat vám práci v souladu s pracovní smlouvou, tedy přidělovat vám práci v místě, které je pro výkon práce určeno.
Ivana Spoustová
Jak je to s nárokem na proplacení doby nutné k návštěvě lékaře ?
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře. Zaměstnavatel omluví Vaši nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou vám, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Ivana Spoustová
Dobrý den p. doktore mam k vám nalehavou prosbu .Pracuji v jednom skladu zabyvajici se vývozem hraček ve ktere neni žadná klimatizace jen gejty( nakladka aut)ale ty nesmi být otevřene jen když je tam kamion na hale neni možnost aby tam proudil trochu jiny vzduch ,hala je jinak cela uzavřena.A mame tam dost velké teplo neda se tam pomalu dychat a
když jsem vedoucimu navrhla at nam rozděli půl hodinovou přestavku tak to nejde.Nevim jak mu vysvětlit že ,mě s toho tepla je špatně a toči se mi hlava.mam narok se nějak proti tomu branit ,vždyt musi existovat nějaké řešeni .Mame sice střešni okna ale na ty mi ochranka sdělila že musi byt uzavřene jen při požaru se sama odjisti pojistka. děkuji za odpověd
Odpověď:
Doporučuji obrátit se znovu na zaměstnavatele, aby vám zajistil vhodné pracovní podmínky. Jinak máte možnost požádat příslušný Inspektorát práce, aby prověřil, zda ve stávajícím prostředí neporušuje zaměstnavatel povinnost zajistit podmínky bezpečnosti a ochrany života a zdraví při práci a zda stávající pracovní prostředí vám umožňuje bezpečný výkon práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den sem na mateřské a zároven mám HPP a chci ho ukončit okamžitě i kolegině která má důchod zaměstnavatel nás nepustí až po dvou měsících má na to nárok Děkuji
Odpověď:
Pokud jste na mateřské či rodičovské dovolené, pak jste oprávněna ji čerpat a vaší nepřítomnost v práci je zaměstnavatel povinen omluvit. Pokud se rozhodnete pracovní poměr ukončit, pak i pro vás platí dvouměsíční výpovědní lhůta.
Ivana Spoustová
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, jestli může můj zaměstnavatel požadovat 3 měsíční zkušební dobu po nástupu do zaměstnání po mateřské dovolené. Nenastupuji na původní pozici, ale na jinou. "Novou" práci jsem začala vykonávat již v průběhu MD na dohodu o práci.
Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď:
Pokud právním důvodem pracovního poměru je stávající pracovní smlouva tj. nepodepsala jste novou pracovní smlouvu, pak nelze zkušební dobu nařídit.
Ivana Spoustová
Pěkný den přeji.
Chtěla bych se zeptat, zda mi zaměstnavatel může změnit pracovní smlouvu z doby určité (zástup za mateřskou dovolenou)na dobu neurčitou, když už je mu známo, že se původní zaměstnankyně nechce vrátit na své místo. Nebo zda musí dle zákona o úřednících územních samosprávních celků (zeměstnanec magistrátu)vyhlásit výběrové řízení na ono místo. Přijde mi hloupé se přihlašovat se do výběrového řízení na místo se stejno pracovní náplní, které vykonávám nyní - i když jen jako zástup za mateřskou dovolenou. Děkuji moc za Vaši odpověď.
Odpověď:
Záleží na tom, jakou formou je předepisováno obsazování daného místa. Pokud je pro obsazení předmětné pozici předepsáno výběrové řízení, pak jej zaměstnavatel musí vypsat. Jinak Vám může změnit pracovní smlouvu – budˇpřímo na dobu neurčitou či na jiný určitý termín.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
pracuji na Městském úřadě. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou (do návratu paní z mateřské dovolené-cca 11/08.),ale ta oznámila, že už se na své původní místo nevrátí. Jak to bude se mnou dál? Může mi zaměstnavatel změnit pracovní smlouvu na dobu nerčitou nebo bude muset vyhlásit nové výběrové řízení a já se do něj budu muset přihlásit.Děkuji
Odpověď:
Záleží na tom, jakou formou je předepisováno obsazování daného místa. Pokud je pro obsazení předmětné pozici předepsáno výběrové řízení, pak jej zaměstnavatel musí vypsat. Jinak Vám může změnit pracovní smlouvu – buď přímo na dobu neurčitou či na jiný určitý termín.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je nyní s neomezenými vycházkami v době těhotenství, jsem na neschopence od 2.měsíce
Odpověď:
Tato otázka nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Záleží pouze na ošetřujícím lékaři, v jakém rozsahu vám vycházky napíše.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli má zaměstnanec nárok na poměrnou část dovolené, když nastoupil 30.4.2008 a procovní poměr ukončil dne 1.6.2008 dohodou.
Děkuji L.
Odpověď:
Ano, podle ustanovení § 212 a násl. zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na poměrnou část dovolené na zotavenou.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mi může zaměstnavatel zabránit ve vyčerpání dovolené. Pracovní poměr mi končí dohodou a ráda bych si před ukončením pracovního poměru vyčerpala poměrnou část dovolené.Děkuji
Odpověď:
Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, je však zásadně povinen určit její čerpání tak, aby vyhověl požadavků zaměstnance, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Věřím, že pokud jste se dohodli na ukončení pracovního poměru, podaří se vyřešit i tuto otázku dohodou.
Ivana Spoustová
Dobrý den, už nevím,kde bych se zeptala. Každý mi tvrdí opak, jako by vůbec žádné zákony neexistovali. Ukončila jsem studium SŠ. A chtěla bych studovat celoživotní vzdělávání, než se mi podaří přestoupit, je to bez statusu studenta. V úvau pro mě přichází poloviční úvazek, ale nikdo mi není schopen říct, jestli se mi z toho zalpatí sociální a zdravotní. Z některých zdrojů jsem se dozvědlěa,že snad ani nesmůžu mít poloviční úvazek,protže budu stále vedena na pracovním úřadě. Nemohu tedy platit zdrvotní pojištění sama a přividělávat si příležitostně na brigádách, slyšela jsem,že kdybych se přihlásila jako nepracující, tak bych platila jen 600,- měsíčně, jenže mi každý tvrdí něco jiného, já už tomu nerozumím. Prosím pomozte
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a proto se jím nebudeme dále zabývat. Pokud budete zaměstnána, bude hradit pojištění zaměstnavatel.
Ivana Spoustová
jsem v prac.neschopnosti.podala jsem zadost o rozvazani pr.pomeru dohodou ke dni 15.7.08.vypoved mi byla odsouhlasena,avsak nevim,zdali jeste musim do prace-nebo muzu marodit do 15.7 a ten den si dojit pro zapoctovy list apd.dekuji
Odpověď:
Nejedná se o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru dohodou. Domluvte se se zaměstnavatelem, kdy si příslušné doklady vyzvednete, pochopitelně můžete být v pracovní neschopnosti až do dne, kdy Váš pracovní poměr skončí dohodou, tj. k 15.7.2008.
Ivana Spoustová
Dobrý den jsem čtvrtý měsíc těhotna a k 31.5.08 mi končí smlouva,zaměsnavatel mě nabídl prodloužení o1. měsíc.mám pravo na prodloužení na delší dobu?co bi nasledovalo v případě mé pracovní neschopnosti?Děkuji
Odpověď:
Nárok na prodloužení nemáte. V případě smlouvy na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím doby na kterou byl sjednán, tj. po uplynutí této doby nemusí zaměstnavatel smlouvu prodloužit
Ivana Spoustová
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem zaměstnaná na dobu určitou na poloviční úvazek!Teď jsem na rizikovém těhotenství a v práci mi oznámili že ať tam příjdu podepsat výpověď že mi neprodlouží smlouvu!Chtěla jsem se zeptat jestli to mohou jelikož u nás výužívají neznámost práv!Děkuji
Odpověď:
V případě smlouvy na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím doby na kterou byl sjednán, tj. po uplynutí této doby nemusí zaměstnavatel smlouvu prodloužit. Výpověď může dát zaměstnavatel jen z důvodů stanovených zákonem, přičemž výpověď daná těhotné ženě je neplatná.
Ivana Spoustová