Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Dagmar | 23.6.2008 12:11:41 | Dovolená

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené. Po skončení mateřské bych si chtěla vyčerpat dovolenou, ale zaměstnavatel mi při ústním jednání sdělil, že na žádnou dovolenou nemám nárok. U tohoto zaměstnavatele jsem zaměstnaná od 1.4.2007, 17.9.2007 jsem nastoupila na nemocenskou a poté přešla 10.4.2008 na mateřskou dovolenou. Mám nárok na nevyčerpanou dovolenou za rok 2007 + za rok 2008 (za dobu do skončení mateřské dovolené)? Chci poslat zaměstnavateli písemnou žádost o čerpání dovolené, můžete mi prosím poradit, jak bych ji měla formulovat. Pokud by mi zaměstnavatel přece jen čerpání dovolené neumožnil, jaké mám možnosti se bránit? Je např. možné dát pracovnímu úřadu podnět ke kontrole? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď:

Nárok na dovolenou vzniká za odpracované kalendářní dny , za rok 2007 máte nárok na alikvotní část dovolené. Zaměstnavatele vyzvěte, aby Vám písemně sdělil počet dní, na které máte nárok a oznamte mu termín, kdy ji chcete čerpat – máte nárok, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou. Kontrolou podobných jednání není pověřen Úřad práce, ale místně příslušný inspektorát práce. Pokud se na nedohodnete se zaměstnavatelem, doporučuji se na něj obrátit.

Ivana Spoustová

Sofie | 21.6.2008 13:55:13 | materská

Dobrý den Jsem na rodičovské dovolené a kdyz plánujeme druhé dítě než to první dovrší 4let mám nárok zase na mateřskou i když jsem před prvním byla vedema na uřadu práce.Budu si moci zase vybrát se tří variant?Malá je narozena 13.3.06 tak se nás vybíraní vyhnulo.Moc děkuji za odpověd

Odpověď:

Nárok na rodičovský příspěvek se přiznává od 1. ledna 2008 vždy na nejmladší dítě v rodině, a to i v případě narození dvojčat a vícerčat, s výjimkou některých případů u dětí dlouhodobě zdravotně postižených a dětí dlouhodobě těžce zdravotně postižených .
Pokud Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevzniká (např. jste nebyla řádným účastníkem nemocenského pojištění), máte nárok v době mateřské dovolené na základní výměru, tedy 7 600,- Kč od 22. týdne do 21. měsíce věku dítěte. V období od 22. měsíce do 48. měsíce věku dítěte pak na sníženou výměru, tedy 3 800,- Kč měsíčně.

Ivana Spoustová

Romana | 20.6.2008 21:26:02 | mateřská

Dobrý den.Chci dát výpověd v práci a nastoupit na uřad práce.V srpnu chci jít na umělé oplodnění a tak můžu mít neschopenku na uřadu práce?Když budu mít vybraných 6 měsíců budou mě potom ještě třeba další 2měsíce propláce než nastouím na mateřskou děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den, litujeme, že nemůžeme na Váš dotaz kvalifikovaně odpovědět, neboť překračuje rámec naší právní poradny, kterou je diskriminace na pracovním trhu. Obraťte se proto na jinou právní či advokátní poradnu.

Ivana Spoustová

SoňaOlivová | 20.6.2008 12:21:38 | návrat do zaměstnání po MD

Dobrý den, příští rok mě bude končit MD, na které jsem byla se dvěma dětmi 4a1/2 roku. Ráda bych se vrátila zpět do původního zaměstnání, ale na zkrácený úvazek. Již jsem se o tom bavila se svým zaměstnavatelem. A ten mě řekl, že na zkrácený úvazek mě nemůže zaměstnat a proto mě hrozí výpovědí, pokud nebudu dělat na celý úvazek. Bezpečně vím, pracuji jako skladnice a admin.pracovnice, že stále potřebuje nové lidi, jak do skladu tak i do administrativy. Jak se můžu proti tomu bránit? Děkuji Soňa Olivová

Odpověď:

Podle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce, pokud požádá (mimo dalšího) zaměstnanec či zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět takové žádosti, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Je-li tato podmínka splněna, pak vám zaměstnavatel vyhovět musí.

Ivana Spoustová

Zuzana Otrubová | 20.6.2008 10:30:36 | sexistické urážky

Dobrý den,

umožňuje náš právní řád nějaký způsob, jakým se můžeme my ženy bránit nevhodným poznámkám pronášeným jedním z vedoucích pracovníků naší firmy a neustálým slovním útokům na výši našeho intelektu atp.? Jedná se o opakované urážení, se kterým se nezávisle na sobě setkáváme od tohoto člověka všechny. Můžu proti tomu něco dělat?

Děkuji

Zuzana Otrubová

Odpověď:

Takové jednání by mohlo být považováno za obtěžování – tedy chování, které je dotčenou osobou oprávněn vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí .
Můžete požádat zaměstnavatele, aby vedoucí takového jednání zanechal a případně se vám omluvil, totéž však můžete požadovat i soudní cestou. Pokud vám byla takovým jednáním způsobena újma, můžete soud žádat, aby vám byla nahrazena – to může být i v penězích. V naší soudní praxi by se pravděpodobně jednalo o jednu z prvních kauz takového druhu.

Ivana Spoustová

Lenka | 17.6.2008 18:17:16 | pracující důchodce

Dobrý den,
moc prosím o odpověď na následující dotaz. Jaké jsou povinné odvody starobního důchodce na sociální, zdravotní pojištění a daň z příjmu získaného prostřednictvím zprostředkovatelské smlouvy? Je stanoven určitý limit příjmů? Jedná se o sjednávání smluv o stavebním spoření a různé typy pojištění.
Děkuji mnohokrát za Váš čas a radu.

Odpověď:

Dobrý den, litujeme, že nemůžeme na Váš dotaz kvalifikovaně odpovědět, neboť překračuje rámec naší právní poradny, kterou je diskriminace na pracovním trhu. Obraťte se proto na jinou právní či advokátní poradnu.

Ivana Spoustová

Eva | 17.6.2008 07:47:17 | Diskriminace v těhotenství

Dobrý den, moc vás prosím o radu. V zaměstnání, kde pracuji, je základní mzda 9800,- Kč hrubého. Pobírala jsem však doteď, ostatně jako všichni zaměstnanci, ještě prémie (ty bohužel ve smlouvě uvedeny nejsou, ale zaměstnavatel je dává). Čistý plat mi činil i s prémiemi (procházely výpl. páskou) 11.500,- čistého. Jenže jsem otěhotněla a vše je rázem jinak. Beru základ!!! Pracuji stejně dobře jako doteď, ale nejsem pro ně "perspektivní". Nehledě nato, že mám strach, že na mě mohou něco najít a vyhodit mě (nemuseli by za mě pak platit PPM). V této firmě to tak totiž chodí - vedení nejste sympatičtí a okamžitě si na vás něco najdou a vyhodí vás...Mám nervy nadranc a jediné východisko vidím rizikové těhotenství. Přece se nebudu takhle nervovat a ubližovat tak svému miminku.

Odpověď:

Vzhledem k dnešnímu telefonickému rozhovoru odpovídám jen stručně. Zaměstnavatel je povinen za stejnou práci či práci stejné hodnoty poskytovat stejnou odměnu. Zkuste ho na to upozornit.

Ivana Spoustová

Kamila | 16.6.2008 18:48:19 | Jak najít odpovídající práci

Vážené slečny a paní,

velice bych uvítala jakoukoliv podporu a pomoc při hledání a nalezení nové smysluplné činorodé práce do které bych se každé ráno těšila. Velikou chybu jsem udělala když jsem v roce 1998 odešla ze Škoda Auto a následně vystřídala několik méně či více stresujících zaměstnání až jsem se začila léčit s těžkými stavy deprese a nyní jsem v plném invalidním důchodu, ale vzhledem k tomu že žiji sama nejsem schopna z tohoto plně financovat veškeré běžné výdaje. Jsem přizpůsobivá učenlivá loajální jen bych nerada MLM, prodej hrnců, dek nebo pojištění. Mám zkušenosti ze ZO, bankovnictví, finance, AJ, NJ, částečně RJ, aktivní řidič skupiny B, vedení kolektivu.Odpovědnost nejen za své úkoly, orientace na výsledek.
telefon: 776 461 864

Jak jsem si před časem přečetla v Týdnu splňuji nejzávažnější diskriminační atributy: jsem žena, stará, tlustá (díky antidepresivum)
Děkuji předem za tipy i rady a těším se Kamila

Odpověď:

Děkujeme za Váš zájem, momentálně Vám ale nemůžeme vhodnou práci nabídnout.

Ivana Spoustová

Edita | 16.6.2008 18:25:26 | nárok na propustku

Dobrý den chtěla bych se zeptat, vezu syna do lázní je mu 13 let, zda mám nárok na propustku .Vím že tomu dříve tak bylo děkuji za odpověd s pozdravem Polívková


















Odpověď:

Dobrý den, bohužel nemáte.

Ivana Spoustová

aaandys | 16.6.2008 12:25:53 | vypovedni lhuta

Dobry den,chtela bych se zeptat k 30.5 jsem podala vypoved a 4.6. jsem onemocnela kdy skonci vypovedni lhuta vedouci mi tvrdi ze se mi pracovni neschopnost nezapocitava do vypovedni lhuty dekuji za odpoved!!!

Odpověď:

Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby tj. k 31.7.2008 bez ohledu na váš zdravotní stav.

Ivana Spoustová

JItka | 15.6.2008 10:39:53 | rada

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to v případě návštěvy zubního specialisty mimo bydliště, mám nárok na započítání do pracovního fondu hodin, nebo se musím vrátit do práce, aby se mi hodiny uznaly?

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaši nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, Vám přísluší náhrada mzdy. Pokud toto bylo splněno v obou případech, pak je povinnost zaměstnavatele založena zákonem.

Ivana Spoustová

triadas | 12.6.2008 12:53:09 | těhotenství a zkušební doba

Dobrý den, jsem čerstvě po studiu a chtěla bych nastoupit do práce. Mým problémem je, že v době nástupu budu již asi ve třetím měsíci těhotenství a asi to nezakryju. Můžu nějak vyjít firmě vstříc, aby mně zaměstnali a nevyhodili již ve zkušební době? Například vzdání se mateřské podpory (jestliže ji platí zaměstnavatel) nebo smlouva na dobu určitou s možným podepsáním další na částečný úvazek během rodičovské dovolené? Nevím, jak se k tomu postavit a zda jednat s budoucím zaměstnavatelem narovinu, neboť když jsem to zkoušela u jiných firem, obrací se ke mně zády.

Odpověď:

Zde se nejedná o problém právní, ale spíš psychologický. Zaměstnavatel je povinen zjišťovat vaši způsobilost práci vykonávat a srovnávat tento aspekt s jinými uchazeči. Pokud by s vámi nejednal rovným způsobem právě z důvodu vašeho těhotenství, dopouštěl by se diskriminačního jednání. Rozhodně není vyloučeno se dohodnout na netypických formách (práce na částečný úvazek), bude-li i toto pro zaměstnavatele výhodné.

Ivana Spoustová

Maja | 12.6.2008 09:20:01 | proplácení propustky

přeji hezký den. V minulém měsíci jsem měla dva dvy propustku na celý den. Pokud máme propustku na celý den, zaměstnavatel po nás požaduje dvě razítka. Jedna propustka byla začátkem měsíce a druhá na konci. A na obou byli dvě razítka. Ale zaměstnavatel mi proplatil pouze jednu. Mám nárok na proplacení i druhé propustky? Do práce to mám 50 km a lékař se nacházel v blízkosti mého bydlišti, cca 20 km.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaši nepřítomnost v případě, že:
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, Vám přísluší náhrada mzdy. Pokud toto bylo splněno v obou případech, pak je povinnost zaměstnavatele založena zákonem.

Ivana Spoustová

Jana | 10.6.2008 13:07:30 | pracovní úraz

Dobrý den, poraďte mi prosím, už nevím kam se obrátit. Byla jsem na měsíční brigádě, pracovala jsem na dohodu o provedení práce.Zaměstnavatel se mnou jinou pracovní smlouvu odmítl uzavřit, když jsem důchodkyně. Po čtrnácti dnech jsem se na směně pořezala o sklo, což bylo klasifikováno jako pracovní úraz a byla mi vystavena neschopenka. Bylo mi ale řečeno, že na nemocenskou nemám nárok, protože z tohoto pracovního vztahu nejsem pojištěná. Nemoc mi zabrala skoro tři měsíce, měla jsem na ruce 15 stehů a dodnes není plně obnovena funkčnost pravé ruky. Úraz se mi stal prokazatelně v práci, jsou na to svědci, záznam je řádně sepsán, přesto nedosnatu ani korunu? Děkuji Jana

Odpověď:

Doporučuji písemně vyzvat zaměstnavatele o úhradu škody, která vám byla způsobena. Pokud jste byla zaměstnána, byl zaměstnavatel povinen vytvořit vám dostatečné podmínky a přecházet vzniku úrazů.

Ivana Spoustová

Tereza | 10.6.2008 12:48:18 | dovolená a PN

Dobrý den, pracuji u firmy od roku 2006, v září 2007 jsem onemocněla a jsem v neschopnosti dosud. Byla mi nyní uznána nemoc z povolání a protože pro mě nemá zaměstnavatel náhradní práci vzhledem k mému onemocnění, budu si hledat jinou lehčí práci po ukončení nechopnosti.. Chtěla bych se zeptat. Mám nárok na letošní dovolenou ikdyž jsem neodpracovala ani jediný den? Děkuji J. Králová, Beroun.

Odpověď:

Nárok na dovolenou nemáte, ten vzniká jen za odpracované dny.

Ivana Spoustová

koumar | 9.6.2008 17:15:13 | proplácení propustek

jsem jako zaměstnavatel povinna proplácet propustku k lékaři. Zaměstnanec, který si stěžuje pokaždé na jinou nemoc a lékaře navštěvuje dost často..

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.

Ivana Spoustová

Vlasta | 9.6.2008 16:01:12 | zdanění mzdy +odstupné

Po výpovědi dohodnuté odstupné 3prům.měs.platy=58.292,-
Podle dohody odstupné má být vyplaceno s měs.mzdou btto
19.571,-.Postup při zdanění? Zvlášť mzda +daň z příjmu za odstupné?Nebo ze mzdy zdrav.+soc. a celý zbytek mzdy+odst.zdaněn daní z příjmu?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Podle platných předpisů je rozhodující celková částka, kterou v daném měsíci od zaměstnavatele obdržíte.

Ivana Spoustová

colins | 7.6.2008 15:41:14 | jak se pise vypoved

jak se pise vypoved ze zamestnaní?

Odpověď:

Pro výpověď není předepsaný formulář a jako zaměstnanec nemusíte uvádět důvody. Pouze napíšete, ke kterému dni výpověď dáváte; pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

Martina | 7.6.2008 10:22:25 | odstupne

Dobrý den,dostala jsem v praci vypovědˇs dvouměsíční výpovědní lhůtou a třemi platy odstupného,z důvodu stěhování firmy.Mám jako částečně invalidní nárok na vice měsíční odstupné?Za odpovědˇ děkuji

Odpověď:

Nemáte, rozhodující je výpovědní důvod, pokud se jedná o organizační změny a změny sídla pak je zákonem stanovené odstupné ve výši třech měsíčních příjmů.

Ivana Spoustová

JK | 7.6.2008 07:33:00 | přeřazení

V pracovní smlouvě mám uvedené konkrétní pracoviště- místo výkonu své práce.Zaměstnavatel mě přeřadil na určitou dobu na výpomoc na jiné pracoviště- obojí ve stejné funkci a za stejných podmínek.Řeší tak katastrofální nedostatek personálu na pracovišti, kde mám vypomáhat. Má na to právo nebo to mohu odmítnout a za jakých okolností? Děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel vás může na jinou práci přidělit pouze dočasně, jinak je povinen přidělovat vám práci v souladu s pracovní smlouvou, tedy přidělovat vám práci v místě, které je pro výkon práce určeno.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 180 | | 182 | | 184 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect