Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

marxina | 3.9.2008 20:20:01 | Nástup do práce po mateřskédovolené

Dobrý den, pracuji jako učitelka I. st. na zš. Na začátku května mi končí rodičovská dovolená a chci nastoupit do práce. Ředitel mě musí vzít zpět, ale problém bude s druhem práce, protože školní rok je již rozběhnutý pro mě nebudou k dispozici hodiny, které bych mohla učit. Můžu ve škole vykonávat i jinou práci, např. administrativního druhu? Nebo můžu pracovat jako suplentka?Jak to potom bude s pracovní smlouvou? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přidělit vám práci v souladu s pracovní smlouvu, tedy stejný druh práce. Na jiném druhu práce se však pochopitelně můžete dohodnout - to předpokládá písemný souhlas obou stran.

Ivana Spoustová

Ivka | 3.9.2008 20:01:40 | Rodičovská a úřad práce

Dobrý den.Známá má takový problém.Její dcera měla v červenci 3 roky.Před mateřskou pracovala,a teď se chtěla vrátit na zkrácený poměr.(to aby mohla pracovat a zároveň pobírat rodičovskou).Jenže se v práci nedohodlia tak dala výpovšď dohodou.Tu šla ukázat paní na úřad a ta jí poslala na úřad práce se slovy, že se musí zaregistrovat,jinak by si musela sama platit sociální a zdravotní pojištění.Na úřadu ji zaregistovali a musí tam chodit co 14dnů.A když jí nabídnou místo musí nastoupit.
Podle mě je to divné.Může mi prosím někdo poradit?
Co má známá udělat?Předem děkuji.Ivka

Odpověď:

V dané chvíli nelze než konstatovat, že Úřad práce postupuje v souladu s platnými předpisy (zákon o zaměstnanosti) a z právního hlediska proto nelze nic doporučit. Pouze si dovoluji konstatovat, že pokud zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody, je povinen žádosti zaměstnance/zaměstnankyně o zkrácený pracovní úvazek vyhovět.

Helena Skálová

zbornice | 3.9.2008 08:33:27 | plotenky

DOBRY DEN.CHTELA JSEM SE VAS ZEPTAT.MANZELA CASTO BOLEJ PLOTENKY A TED UZ ZKONCIL V NEMOCNICI A PRY SE ASI NEVYHNE OPERACI.DAVAJ MU KAPACKY ALE MOC MU NEPOMAHAJ.PROSIM NAPISTE CO OPERACE OBNASI A JESTLI BOLESTI PO OPERACI PREJDOU.DEKUJI VAM MOC.

Odpověď:

Dobrý den,
tato poradna je zaměřená na diskriminaci z hlediska pohlaví či věku na pracovním trhu. Je nám líto, ale na váš dotaz nemůžeme odpovědět - jedná se o poradnu právní, nikoli lékařskou.
Na podrobnosti spojené s operačním výkonem se poraďte se svým obvodním či odborným lékařem/lékařkou.

Helena Skálová

Ludvík | 3.9.2008 08:08:30 | Neplacené vlno

Dobrý den.Pracuji jako řidič kamionu a většina mých cest je mimo republiku.Nyní jsem dal výpověd,ale zaměstnavatel trvá na dvouměsíční lhůtě.Rád bych,na tuto dobu, uplatnil nárok na neplacené volno,nebot jsem na svém pracovišti(v autě) a mimo republiku trávil víc času než tvoří pracovní doba,přičemž mi tato doba nebyla proplacena a ani státní svátky v české republice nebyly respektovány,pokud tyto nebyly i za hranicemi.Mám na toto neplacené volno nárok?

Odpověď:

Pokuste se se zaměstnavatelem dohodnout. Za práci přesčas a ve svátek máte nárok na náhradní volno, pokud však toto nebylo kompenzováno finančně.

Ivana Spoustová

Zdenka | 2.9.2008 16:54:41 | Rada

Dobry den, jsem slobodna matka s 5 letou dcerou a moje matka se semnou soudi o malu resp.o povolene navstevy.a ja se chci zeptat jestli musim nekde nahlasit kdez se chci odstehovat a kdyz jo tak kde.A jestli to nevadi ze se stehuji do anglie.dekuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do obaslti diskriminace na pracovním trhu a přesahuje rámec naší právní poradny.
Nicméně, pokud nemáte zatím soudem upravené styky a dcera je ve vaší péči, je vaším svobodným rozhodnutím, kde budete bydlet - svoboda pohybu a pobytu je ústavně zaručeným právem.
Doporučuji však tuto skutečnost oznámit jak na OSPOD, tak na soud - jednak musíte oznámit adresu pro doručování a dále se vyhnete případnému trestnímu oznámení ze strany matky,že je vaše dcera týrána a možná i vaším přičiněním nežije - máme v obdobných případech zkušenosti, že druhá strana podniká podobné kroky a policie je povinna jejich oznámení prověřovat.

Ivana Spoustová

2.9.2008 10:06:42 | Podminky podpisu pracovnismlouvy

Dobry den! Smi, dle zakona, muj budouci zamestnavatel podminovat podpis pracovni smlouvy se mnou mym dodanim dokladu o zdravotni prohlidce a vypisu z rejstriku trestu? Jde o pozici lektorky ciziho jazyka. Diky za odpoved!

Odpověď:

Domnívám se, že pro Vámi popsanou pozici toto právo má.
Jednak je povinen zjistit, zda jste způsobilá ze zdravotního hlediska tuto pozici vykonávat (na jinou zprávu nemá nárok) a dále může požadovat i výpis z rejstříku trestů, neboť pokud byste byla pravomocně odsouzena za určité trestné činy, nemuselo by být v souladu s jeho zájmy i případnou bezpečností školených, aby s vámi tpracovní smlouvu uzavřel.

Ivana Spoustová

terezka | 2.9.2008 09:57:27 | nenastoupit na mateřskou

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je povinností nastoupit na mateřskou dovolenou nebo zda na ní nastoupit nemusím. děkuji za odpověď

Odpověď:

Nastoupit na mateřksou dovolenou je právem, nikoliv povinností zaměstnakyně. Zaměstnavatel vás tedy nemůže k nástupu na mateřskou dovolenou nutit.

Ivana Spoustová

Alena Holcová | 1.9.2008 10:19:10 | hledaám zaměstnání

dobrý den chtěla by jsem pracovat v TESCU v Klášterci nad ohří jako pomocna síla pro zboží děkuji Holcová

Odpověď:

Dobrý den, toto je právní poradna určená lidem, kteří se cítí diskriminováni na pracovním trhu z důvodu pohlaví nebo věku. Právnička řeší vždy pouze konkrétní dotazy.
Pokud máte zájem pracovat na uvedeném místě, kontaktujte prosím přímo dotyčného zaměstnavatele.

Helena Skálová

Libor Pastyřík | 31.8.2008 11:19:35 | mzda

Dobrý den,pracuji ve firmě kde když jsem nastupoval jsem nebyl upozorněn nato že se mzda vyplácí až nekolik dní po termínu splatnosti.je to pravidlem každej měsíc,dokonce za Leden 2008 jsem obdržel mzdu až 18.3.2008 tj až po termínu 15 dnů.Dále mám ve smlouvě že pokud přikročím limit natelefon bude mě toto překročení strženo ze mzdy(jedná se o pevnou linku)stalo se ve dvou případech.Dodávám že pracuji v obchodě kde musím kontaktovat zákazníky(z etického hlediska)a každý den volat tržbu obchodímu zástupci i v případě že byl na dovolené v chorvatsku.Dá se toto ztržení brát jako neviplacení části mzdy?podotýkám že jsem neměl možnost kontrolovat tento limit a ani po prvním stržení jsem na tuto skutečnost nebyl upozorněn a na výplatní pásce to balo uvedeno jako ostatní srážky.Po tomto zjištění jsem podal výpověď dohodou k 31.8.2008 kterou zaměstnavatel nechce respektovat.Momantálně jsem na nemocenské dokud se nenajde náhrada.Prosím a děkuji za odpověď na email

Odpověď:

Výplatní termín je stanoven a není běžné, že se mzda vyplácí několik dní po splatnosti – pokud k tomu dochází bez vašeho písemného souhlasu, máte možnost okamžitě rozvázat pracovní poměr.
Používání telefonu i pro soukromé účely se řídí stanovenými pravidly – zde se nelze bez konkrétního obsahu této dohody vyjádřit – nejedná se však o zadržování části mzdy.
Pracovní poměr můžete ukončit výpovědí – ta pak končí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby. Dohoda naopak znamená ukončení k termínu, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete.

Ivana Spoustová

Jiřina | 29.8.2008 13:54:35 | práce na dobu určitou

Dobrý den,
pracuji jako operátorka v call centru a již potřetí v řadě jsem dostala k podpisu smlouvu na dobu určitou, předchozí smlouvy byly vždy na půl roku, ta poslední pouze na tři měsíce.
zajímalo by mne zda je to vpořádku.
děkuji za odpověď
jiřina

Odpověď:

Podepisování smluv na dobu určitou se řídí pravidly stanovenými v zákoníku práce. V zásadě platí- nejedná-li se o výjimky, že pracovní poměr na dobu určitou lze s jedním zaměstnancem sjednat nejdéle na dobu dvou let.

Ivana Spoustová

Alena | 28.8.2008 10:18:03 | Nástup do práce

Dobrý den,
Potřebovala bych poradit.Končím mateřskou dovolenou a měla bych nastoupit do práce.Ale skutečnost je taková že jsem začala dálkově studovat.takže bych potřebovala zda mi zaměstanavatel toto musí umožnit.A dceru budu dávat do školky ale odpoledne by ji neměl kdo vyzvedávat takže bych potřebovala abych měla jen ranní musí mi toto též zaměstanavatel umožnit(mám doma ještě tchýni na vozíčku která nemůže být celý den doma sama)Děkuji vÁGNEROVÁ

Odpověď:

Zaměstnavatele můžete požádat o vhodnou úpravu pracovní doby, ten je povinen vám vyhovět pouze za předpokladu, že mu v tom nebudou bránit vážné provozní důvody.

Ivana Spoustová

Michaela | 27.8.2008 09:52:04 | nástup po rd do zaměstnání

Dobrý den.Od roku 2008 si můžeme vybrat na jak dlouho může rodič zůstat na rodičovské dovolené.Já si vybrala tu nejkratší dobu tj.2roky.Před nástupem na mat.dov. jsem pracovala jako vedoucí prod.Na mé místo dosadili zástup a ten tvrdí,že tuto pozici mi drží pouze půl roku a pak mě mohou dosadit na jiné místo.Mohu vědět co je na tom pravdy?Moc děkuji za odpověď.Michaela

Odpověď:

Pokud nastoupíte rodičovskou dovolenou, pak je zaměstnavatel pouze povinen přidělit vám práci v souladu s pracovní smlouvou, nikoliv vás zařadit na vaše původní místo – to je povinen jen při návratu z mateřské dovolené.

Ivana Spoustová

Erika | 26.8.2008 16:08:49 | exekuce

mam pravo na zivotni minimum pro dvou detech 13 a 15 let kdyz mi zablokovaly kvuli exekuci bankomatni kartu a tudiz nemam vubec zadny prijem? dekuji za odpoved

Odpověď:

O tom, na jaké dávky státní sociální podpory máte nárok, se můžete informovat na místně příslušném sociálním odboru.
Vzhledem k tomu, že tento dotaz překračuje rámec naší právní poradny , i s ohledem na nedostatek informací, se jím nemůžeme podrobně zabývat.

Ivana Spoustová

kaspr | 25.8.2008 11:11:10 | osobní prohlídka

Dobrý den,
mám takový dotaz,Manžel dělá v supermarketu.Vedoucí nařídila osobní prohlídky.Ale ty se dělají přímo na informacích kde prochází zákazníci a dívají se na to jak se jim prohrabuji v kabelkách a taškách.Má na to právo to tak dělat na veřejnosti?Já jsem stala vedle manžela jak musel vytahovat z batohu vše co tam měl a chodily zakaznicí a bylo mi trapně.Pak to výpada jak kdyby něco ukradl.Já jsem dělala u bezpečnostní slůžby a vím že by na to měly byt vyhrazená místnost aby byla zachovaná nějaka důstojnost.Ale píšu vám proto že je nový zákoník práce a jestly to teda tak je?
Děkuji moc za informace.Přejí hezký den

Odpověď:

Žádná činnost zaměstnavatele nemůže vést k porušování lidské důstojnosti zaměstnanců. Doporučuji zaměstnavatele na tuto skutečnost upozornit a požádat o zjednání nápravy. Jinak je též možnost obrátit se na místně příslušný inspektorát práce, který prověří, zda zaměstnavatel jedná v osladu se zákony či zda je porušuje.

Ivana Spoustová

Eva Scheinostová | 25.8.2008 09:58:14 | zrušení výhod pro důchodce pod60 letr

Dobrý den, omlouvám se, bohužel není v nabídce "typ dotazu" "po skončení prac. poměru". Obracím se na vás o radu, zda je možné nějak protestovat(na koho se obrátit). Jsem rozhořčena a chci se alespoň ohradit nad zacházením, které má podle mého daleko k slušnému. Z posledního zaměstnání na katedře sociální práce FF UK v Praze jsem odešla do důchodu od 1.8.2008 v 58 letech (vychovala jsem 3 děti). Od 1.8.2008 vstoupilo v platnost nařízení, že kategorie důchodci přestává platit a naopak začíná platit kategorie senioři 60 – 70 let (nezávislá na tom, zda dotyčný je důchodce či nikoliv). Jako důchodkyně bych měla nárok na zlevněné jízdné v MHD (ale třeba i jízdenky se Student agency a slevy na výstavách apod.), zatímco takhle musím počkat až mi bude 60 let. Dopředu na to nikdo neupozornil. Bylo by stačilo odejít do důchodu o měsíc dříve a výhody by mi byly přiznány a dokonce i zachovány. Pokud má člověk důchod slušný, může nad tím mávnout rukou, ale při nízkém důchodu (mně byl vyměřen 6273.- Kč je třeba počítat s každou korunou. Dotýká se to především žen matek, které vychovaly několik dětí, protože bezdětné, stejně jako muži, odcházejí do důchodu až v 60 letech. více

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že se nejedná o dotaz, nelze na něj odpovědět. Vaší poznámku a zkušenost však využijeme při naší práci, pokud bychom do budoucna v podobné záležitosti usilovali o změnu naší legislativy.

Ivana Spoustová

24.8.2008 15:58:42 | neplacené volno v 2měsíčnívýpovědní lhůtě

DOBRÝ DEN,DNE 31.7.MI ZAČALA DVOUMĚSÍČNÍ VÝPOVĚDNÍ LHŮTA,KTERÁ MI KONČÍ K POSLEDNÍMU ZÁŘÍ 2008,MÁM DOTAZ OHLEDNĚ TOHO,ZDA BEZ SOUHLASU MÉHO ZAMĚSTNAVATELE SI MŮŽU VZÍT PO ZBYTEK VÝPOVĚDNÍ LHŮTY NEPLACENÉ VOLNO.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.P.V.

Odpověď:

Bohužel, nemůžete, neplacené volno i dovolenou můžete čerpat výlučně se souhlasem zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

21.8.2008 20:27:15 | Výpověd prac.poměru dohodou

Dobrý dn,chtela bych se zeptat na můj problem.Pracuji jako uklízečka u sourome firmy za minimalní plat 48kč na hodinu.Naskytla se mi nova prace po slovni kladné dohode 18.8 2008 s majitelkou o rozvazaní pracovní smouvy dohodou jsmem jí doložila i písemně ale byla mi zamítnuta,že musím počkat 2 měsíce.Mam novou práci lepe placenou ale nevim zda mi může majitelka požadovat nahradu když odejdu 31.8 2008,Děkuji

Odpověď:

Pokud se jednalo pouze o ústní příslib ukončení pracovního poměru, pak není příliš významné, neboť pracovní poměr je třeba ukončit zásadně písemně. Do doby ukončení – ať již uplynutím výpovědní doby nebo ke dni, který bude shodně vámi i zaměstnavatelem určen, musíte své povinnosti vyplývající z pracovního poměru vykonávat.

Ivana Spoustová

audina | 21.8.2008 09:48:00 | zaměstnaný důchodce

Platí důchodce zaměstnaný v pracovním poměru sociální a zdravotní pojištění ? Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou 1 rok.

Odpověď:

Tento dotaz překračuje rámec naší právní poradny – diskriminace na pracovním trhu. Doporučuji proto obrátit se na sociální odbor či na správu sociálního zabezpečení.

Ivana Spoustová

Poluška | 21.8.2008 00:42:30 | výpověď

Dobrý večer.Mám odpracováno 37 let,25let u prvního a 13 let u posledního zaměstnavatele.Posledních deset let jsem odpracovala bez jediného zameškaného dne z důvodu nemoci či z jiných náhrad.V 11/2007 jsem onemocněla.Na pracovišti s provozní dobou 9 hod jsme byly 3,5 pracovnice.Další zpracování denní agendy trvalo min. 1-1,5 hod pokud bylo vše v pořádku. Ostatní mladší kolegyně často marodily, neschopenky v délce 2-3 měsíců každý rok.V důsledku přetížení krční páteře, kyčelního kloubu i psychiky má neschopnost trvala do 31.3.2008.Po 1 měsíci mé prac. neschopnosti nastoupila nová vedoucí, která ihned vystěhovala mé prac.pomůcky z prac.místa a na mou židli si sedla bývalá vedoucí.Po mém uschopnění jsem byla přesazena na naprosto nevyhovující, dříve neobsazené místo v průvanu, daleko od kopírky, špatné osvětlení a vzduch.Cca po 2 odpr. směnách přijely nadřízené z regionu a daly mi podepsat dva papíry. První byl dohoda o "Překážce na straně organizace do uplynutí výpovědní lhůty" s tím, že po dobu 3 měsíců budu doma za průměrnou mzdu.Jednu kopii jsem dostala do ruky. Po probrání z šoku, jsem zjistila,že na ní je špatné datum./15.10.,2007/. více

Odpověď:

V daném případě by jste měla mít vy i váš zaměstnavatel písemnou dohodu o ukončení pracovního poměru případně vám musela být doručena písemná výpověď. Zaměstnavatel je dále povine vám vydat mzdový lístek a zápočtový list. Doporučuji vyzvat zaměstnavatele, aby vám vydal doklady, na které máte nárok případně i písemnosti týkající se ukončení pracovního poměru. Máte také možnost požádat o prošetření celé záležitosti místně příslušný inspektorát práce. Pokud byste se svými nároky obrátila na soud, je třeba přesně formulovat, co požadujete – např. určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru. S ohledem na obsah přípisu a nejasnosti ve vámi podepsaných písemnostech však nelze určitt, čeho byste se konkrétně chtěla či mohla domáhat.

Ivana Spoustová

20.8.2008 13:31:07 | diskriminace z důvodu věku

Skola, kde jsem učil, mě přijala na zástup za učitelku na mateřské dovolené. Uzavřela se mnou pracovní poměr na dobu určitou dvakrát na jeden rok. Další pracovní poměr se mnou neuzavřela, nahradila mě studentem. Jde patrně o diskriminaci z důvodu věku. Jsem nyní na podpoře v nezaměstnanosti. Jak nejlépe situaci řešit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud se domníváte, že se jedná o věkovou diskriminaci, máte možnost obrátit se na příslušný inspektorát práce, který k Vaší stížnosti celou záležitost prověří a také na soud, kde můžete požadovat i náhradu újmy, která vám jednáním zaměstnavatele vznikla, pokud se prokáže, že se skutečně dopustil diskriminačního jednání.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 174 | 175 | | 177 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect