Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Prosím Vás,mám zdravotní problém se kterým nemůžu pracovat v původním zaměstnáním.Zaměstnavatel mě nechce dát výpověď.Když si požádám sama o výpověď ze zdravotních důvodů,mám nárok na odstupné.Děkuji
Odpověď:
Pokud dáte výpověď ze zdravotních důvodů vy, nárok na odstupné nemáte.
Ivana Spoustová
kolikrát se muže zaměsnavatel,prodloužit pracovní smlouva
Odpověď:
Podle ustanovení § 39 zákoníku práce je možné sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.
Ivana Spoustová
JAK SE PLATI PARAGRAF NA DITE A NEMOCENSKA
Odpověď:
Tzv. paragraf na dítě – podpora při ošetřování člena rodiny a nemocenská jsou vypláceny osobám, které splnily podmínky pro jejich vyplácení. Doba, po kterou jsou vpláceny je považována za důležitou osobní překážku v práci, o kterou vzniká nárok na náhradu mzdy. Pro konkrétní výpočet se obraťte na případnou mzdovou účetní či odbor sociálního zabezpečení – tento dotaz překračuje rámec naší právní poradny, kterou je diskriminace na pracovním trhu.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Chci svoje dítě dát od Listopadu do školky a najít si práci.Jenže vůbec nevím jak na to Jestli nejdříve do školky pak do místá kde chci pracovat no a nakonec ukončit mateřskou.Školku mám zařízenou na celý den.A jaký k tomu budu potřebovat formuláře atd.... Moc děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz nespadá do oblasti rámce naší právní poradny, neboť neobsahuje žádný konkrétní právní dotaz.
Proto si dovolujeme pouze upřesnit, že s ohledem na věk dítěte čerpáte rodičovskou nikoliv mateřskou dovolenou, kterou jste oprávněna čerpat do tří let věku dítěte. Do čtyř let věku dítěte pak můžete pobírat rodičovský příspěvek.
Je jen na Vás, zda budete nejdřív hledat místo či umístíte dítě do školky, či zda se budete o zaměstnání ucházet později.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na RD se synem (2,4 roků) a znovu jsem otěhotněla (13 týdnů).Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou který skončil 31.12.2005. Byla jsem na nemocenské a MD mi platil podnik. Mám nárok znovu na mateřskou od podniku nebo budu pokračovat v rodičovské dovolené? Děkuji za pomoc
Odpověď:
S ohledem na povinnost podniku týkající se pouze mateřské dovolené nikoliv rodičovské nemá již další závazek vůči vám. Veškeré státní dávky se pak posuzují podle nejmladšího dítěte v rodině - viz tzv. třírychlostní rodičovská dovolená či rodičovský příspěvek.
Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, doporučuji kontaktovat občanskou poradnu či přímo příslušný sociální odbor.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám dotaz ohledně dovolené.Pracuji na základní škole jako uklízečka.A potřebovala bych v měsíci říjnu alespon 3 dny dovolené z rodinných důvodů.Jenže pan ředitel mi nechce během školního roku žádnou dovolenou dát.Máme si dovolenou vyčerpat o velkých prázdninách a během vánoc jinak nemáme nárok na dovolenou během roku.Prosím poradte mi zda můžu žádat o dovolenou i během roku.Děkuji za odpověd
Odpověď:
Podle ustanovení § 217 zákoníku práce stanoví dobu čerpání zaměstnavatel; mimo jiné je povinen přihlížet nejen ke svým provozním důvodům, ale i k oprávněným zájmům zaměstnance.
Doporučuji proto - a s odkazem na toto ustanovení - zaměstnavatele znovu požádat, pro všechny případy písemnou formou.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
ráda bych podala trestní oznámení na svého bývalého nadřízeného, z důvodu sexuálního obtěžování. Situace se zdá o něco komplikovanější z hlediska mediálního propírání celé kauzy. V kostece - byla jsem odejita z rádia Frekvence 1, pravé důvody (sexuální obtěžování, následná šikana) jsou logicky oficiálně odmítány a vše je shazováno do roviny touhy mého mediálního zviditelňování. Řada českých novinářů a vydavatelů především se obává velkého inzerenta, kterým můj bývalý zaměstnavatel - rádio Frekvence 1 - je, takže celou věc shazují do roviny mého "mstění se" a křivého osočování. Jsem přesvědčená, že jde o natolik závažnou věc, která by se neměla promíjet, že jsem rozhodnutá jít do případnéo soudního sporu. Hledám jen adekvátní a v této oblasti kompetentní právní pomoc (zastoupení). Děkuji za zprávu. Zdravím srdečně. K.H.
Odpověď:
Tento problém je natolik komplexní, že jej nelze vyřešit na základě stručného popisu prostřednictvím on-line právní poradny.
Budeme vás kontaktovat s nabídkou osobní schůzky, která umožní posoudit všechny okolnosti vaší situace a může být základem pro podniknutí dalších kroků.
Helena Skálová
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o následující radu: Zaměstnavatel všem zaměstnancům bez rozdílu až donedávna poskytoval stravenky v hodnotě 85,- Kč/den. Nyní dal kolega výpověď a zaměstnavatel se na základě toho rozhodl, že stavenky mu již nebudou po dobu výpovědní doby vydávány. Stejně se rozhodl u nového zaměstnance,kterého zaměstnal - po dobu zkušební doby mu žádné stravenky nebudou poskytovány. Nikdo ze zaměstnanců nebyl nikdy seznámen s nějakým vnitřním předpisem, kde by tato pravidla byla zakotvena, takže se domníváme, že se jedná o zamětnavatelovu svévoli. Je jeho postup správný? Pokud ne, existuje nějaká možnost domoci se svého nároku,neakceptuje-li jej zaměstnavatel "dobrovolně"?Děkuji Vám za odpověď. Jana
Odpověď:
Domnívám se, že zaměstnavatel nemůže v daném případě činit výjimky mezi pracovníky, jimž běží výpovědní doba či pracovníky, kteří jsou ve zkušební době a ostatními zaměstnanci. Zaměstnavatel je totiž povinen zaměstnance odměňovat v zásadě rovným způsobem , přičemž i stravenky jsou formou odměny resp. benefitu , který zaměstnavatel posyktuje. V daném případě by se pak, dle mého názoru, jednalo o nerovné odměňování, které náš právní řád nepřipouští.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co obnáší klouzavá pracovní doba? Jakou dobu mám být na pracovišti si určí zaměstnavatel? Díky za odpověď
Odpověď:
Jedná se o tzv. pružné rozvržení pracovní doby (viz ustanovení § 85 odst.4 zákoníku práce).
Při pružném rozvržení pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek, popřípadě i konec pracovní doby v jednotlivých dnech v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem ("volitelná pracovní doba"). Mezi dva úseky volitelné pracovní doby je vložen časový úsek, v němž je zaměstnanec povinen být na pracovišti ("základní pracovní doba").
Ve skutečnosti jste tedy povinna být v určitém časovém úseku na pracovišti a zbytek můžete určovat volně dle svých časových možností, samozřejmě v souladu se zájmy či podmínkami zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
dobry den,jsem na neschopence,ale zamestnavatel chce,abych nastoupila do zamestnani,na kontrolu mam jit az za 14 dni.Jde v dobe neschopnosti chodit do prace,nebo ji musim ukoncit.Dekuji za odpoved.Veronika
Odpověď:
Pokud lékař rozhodl, že ze zdravotních důvodů nemůžete svou právi vykonávat a vystavil vám poukaz práce neschopného pojištěnce, pak je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost respektovat a nemůže vás nutit ani nastoupit do práce ani pracovní neschopnost ukončit.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat má zaměstnavatel nárok mi dát výpověd kvůli tomu,že jsem tak 4krát do roka na paragrafu s dětma.Jsem samoživitelka
Děkuji za odpověd
Odpověď:
Zaměstnavatel z takového důvodu nemá rozhodně právo ukončit s Vámi pracovní poměr výpovědí.
výpovědí je možné ukončit pracovní poměr pouze z důvodů uvedený v ustanovení § 52 zákoníku práce, v ostatních případech by byla výpověď ze strany zaměstnavatele neplatná.
Ivana Spoustová
chci dat vypoved,a nevim jak ji napsat
Odpověď:
Postačí, pokud zaměstnavateli napíšete, že ukončujete pracovní poměr výpovědí. Důvod uvádět nemusíte , ale můžete. Výpověď musí být písemná a musí být zaměstnavateli doručena. pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby, která je dvouměsíční a začíná běžet první den kalendářního měsíce následujícím po měsíci, kdy jste výpověď zaměstnavateli doručila - pokud tedy zaměstnavateli doručíte písemnou výpověď během měsíc září, Váš pracovní poměr skončí k 30. listopadu 2008.
Ivana Spoustová
Jela jem pro zletilého syna, který má trvl. bydliště u mě. Vezla jsem ho z nemocnice, když byl propuštěn po operaci kotniku.V práci mi bylo zděleno, že mi proplatí pouze 2 hodiny.Byla jsem s ním ještě u obvodního lékaře. Mám potvrzené oba lékaře. Na co mám nárok? Myslím že na celých 6 hdoin. Děkuji za informaci
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
1. vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
2. zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
3. zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
4. zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
5. vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud tedy může být ošetření provedeno v době, na kterou nepřipadá práce ve směně, pak zaměstnavatel není povinen poskytnout volno.
Zaměstnavtel vám tedy - v souladu s výše uvedeným může uznat jen určitou část z doby, kterou jste zameškala v souvislosti s vyšetřením Vašeho syna.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala jako leasingová pracovnice na tzv. dlouhý a krátký týden od 9 hod do 22hod.Ve 3 letech dcery jsme se se zaměstnavatelem domluvili, že v současné době zaměstnavatel nemá pro mne místo a prodloužil mi rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte s tím, že mi bude poskytnuto místo s pracovní dobou od 8hod do 16.30hod, toto bylo domluveno ústně. Týden před nástupem mi bylo oznámeno, že žádné takové místo pro mne nemají. Našli pro mne místo pouze na pokladně, kde jsem v životě nepracovala a je to opět na dlouhý a krátký týden. Když jsem toto odmítla bylo mi řečeno, že musím ukončit pracovní poměr dohodou bez nároku na odstupné. Bránila jsem se, že se jedná o výpověď pro nadbytečnost a nárok na odstupné mám a bylo mi řečeno, že když chci, můžu nastoupit znovu na leasing, ale opět na dlouhý a krátký týden - já vím, že žádné volné místo tam není, že mi jenom nechtějí vyplatit odstupné. Prosím poraďte mi co mám dělat. děkuji.
Odpověď:
Po návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit práci, která je v souladu s pracovní smmlouvou. Zároveň je však povinen umožnit zaměstnankyni vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Pokud tedy zaměstnavateli nebude způsobena žádná újma, budete-li pozici, o kterou máte zájem vykonávat v době, kterou jste uvedla, pak by vám měl vyhovět. V případě, že by mu vznikly ztráty z důvodu provozních podmínek, vyhovět vám nemusí.
Ivana Spoustová
dobry den zamestnavatel mě chce propustit z protoze nemuyu ze zdravotnich duvodu delat nocni když jsem nastupovala tak se nocni nedelala je povinen mě dat odstupné ?
Odpověď:
V případě, že zaměstnanec/zaměstnankyně pozbyl/-a vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutím příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci - viz ustanovení § 52 odst. e) zákoníku práce., nárok na odstupné nevzniká (viz ustanovení § 67 odst. 1 zákoníku práce ).
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chci se zeptat, zda po mě může zaměstnavatel požadovat potvrzení o návštěvě lékaře, když mi nedá prázdnou propustku? Stalo se mi, že lékař odmítal vystavit celé potvrzení nebo ho vystavil za poplatek. Děkuji, Marie Novotná
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví Vaši nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou vám přísluší náhrada mzdy. Pokud v pracovní době navštěvujete lékaře, jste povina zaměstnavatele požádat, aby Vaši nepřítomnost omluvil a bez zbytečného odkladu mu tuto skutečnost prokázat.
Ivana Spoustová
Dobrý den!
Jsem matka 2-letého dítěte na mateřské dovolené se zvolenou variantou pobírání rodičovského příspěvku do 3 let věku dítěte.V současné době s manželem plánujeme druhé dítě a tak bych se chtěla zeptat, jak je to s pokračováním pracovního poměru, když bych nestihla nastoupit do 3 let na druhou mateřskou a neměla tak nárok na PPM.V zaměstnání mi drží místo do 4 let věku prvního dítěte, jak by to bylo v tomto případě dále?
Předem Vám děkuji za odpověď.A.
Odpověď:
Výše a způsob amteřské dovolené se vždy řídí nejmladším dítětem v rodině.
Pokud nemáte sjednáno v pracovní smlouvě či případně v jejím dodatku jinak, je zaměstnavatel povinen vám po skončení rodičovské (což je nyní váš přípd) dovolené pouze přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě. Tato jeho povinnost trvá nikoliv do 4, ale pouze do 3 let věku dítěte - nemáte-li písemně dohodnutou odchylnou úpravu.
Ivana Spoustová
Dobrý den
chtěla bych se zeptat jak to chodí,když pracuji v baru a chci dítě.Jenže musím hnedka od začátku těhoten.nastoupit na neschopenku ,protože nemužu dělat zakouřeném prostředí a ke všemu 20.h deně.Kolik budu dostavat za tu dobu co budu doma(9.měsíců)a pak za mateřskou?Děkuji za odepsání
S pozdravem hezkého dne přeje Joska
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rámce našeho právního poradenství týkajícího se diskriminace na pracovním trhu. Se žádostí o konkrétní výpočet dávek proto doporučujeme obrátit se přímo na mzdovou účetní.
Ivana Spoustová
dobry den chtela jsem se zeptat jak ma spravne byt podana vypoved a co do ní mam napsat.dekuji za vyrizení
Odpověď:
Výpověď musí mít písemnou formu a musí být doručena zaměstnavateli. Zaměstnanec může uvést jakýkoliv důvod a nebo nemusí žádný důvod uvádět. Váš pracovní poměr pak skončí uplynutím dvouměsíční doby, která počíná prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po té, co byla doručena výpověď - tedy pokud výpověď doručíte do konce září, váš pracovní poměr skončí k 30.11.2008. Tuto skutečnost můžete uvést, ale ani to enní nezbytné, protože tento fakt vyplývá přímo ze zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den.U zaměstnavatele pracuji dva a půl roku.Jako řidič MKD. Nejméně rok,jsem dostával plat s půl měsíčním zpožděním. 4.8.2008 jsem nastoupil 14 denní dovolenou. 17.8.2008 mi zaměstnavatel řekl,že firma k 30.8.2008 bude v likvidaci a že promne nemá práci. Prý až si najdu něco jiného podepíše mi dohodu. Řekl jsem mu,že bych měl mít nárok na odstupné. On na to odpověděl,že nárok na odstupné nemám protože se nejedná o nadbitečnost. Zřejmě si založil novou společnost protože s některými kolegy sepsal novou smlouvu.Já jsem doposud zaměstnancem původní společnosti. Zaměstnavatel mi práci nedává,nedostal jsem ani výpověď. Poslední plat jsem dostal za měsíc květen. Může te mi prosím poradit jak bych měl postupovat? Nemohu nastoupit do nové práce protože nemám ukončený minulý prac. poměr,na dotaz jesli mi pošle platy co jsem nedostal odpovídá že nemá peníze nebo že nemá čas. V kanceláři ho nikdy nezastihnu.Podepsat dohodu se mi nechce protože bych tím pádem přišel o šanci na zmíněné odstupné.
Odpověď:
Pracovní poměr opravdu nemáte ukončen a zaměstnavatel je tedy povinen přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy, jinak máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku. Nárok na odstupné budete mít i v případě, že se se zaměstnavtelem dohodnete na ukončení pracovního poměru, pokud bude v dohodě označen jako důvod jeden z případů uvedených v ustanvoení § 52 zákoníku práce.
Doporučuji zaměstnavtele písemně vyzvat jednak k dodržování podmínek uvedených v pracovní smlouvě a jednak k úhradě dlužné částky. Chování zaměstnavtele pak můžete nechat prověřit i místně příslušným Inspektorátem práce, který může zaměstnavateli za jeho jednání - pokud shledá, že naplnilo skutkovou podstatu přestupku - uložit i pokutu.
Ivana Spoustová