Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, matce odešel lékař do důchodu, sama je také již v důchodu. Chtěla se přihlásit do jiné ordinace v místě svého bydliště, ale řekli jí, že přijímají jen rodinné příslušníky a nově přistěhovalé. Podle mě to ale nemůžou, vycházím z: §48 Předpisu č.372/2011 Sb.,/ zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do okruhu problematiky, který řeší tato právní poradna.
Eva Fialová
Dobrý den, přiznali mi dnes invalidní důchod druhého stupně, ale myslím, že bych měla mít nárok na 3. stupeń, můžu se nějak odvolat?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud je v poučení na konci dokumentu uvedeno, že se můžete proti rozhodnutí odvolat, pak je odvolání možné.
Eva Fialová
Dobrý den, můžu se nějak ohradit, když mi spádová školka odmítla vzít dítě do školky (kvůli naplněné kapacitě)? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.
Podle školského zákona (561/2004 Sb.) se do mateřské školy zřízené obcí nebo svazkem obcí přednostně přijímají děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně čtvrtého roku věku, pokud mají místo trvalého pobytu, a to do výše povoleného počtu dětí uvedeného ve školském rejstříku. O přijetí rozhoduje ředitel/ka mateřké školy (§34 odst. 3).
Proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání můžete podat odvolání u orgánu, který je vydal – tedy u ředitele/ky školky. Pokud ředitel/ka odvolání nevyhoví, předává věc k rozhodnutí krajskému úřadu. (Poučení o odvolání by mělo být také součástí rozhodnutí o nepřijetí.)
Samotná kapacita by jako důvod nepřijetí (zvláště přednostně přijímaného dítěte) neměla stačit – zřizovatel MŠ totiž může do začátku školního roku kapacitu navýšit nebo požádat o výjimku.
S pozdravem
Eva Fialová více
Dobrý den,
v naší organizaci bylo vypsáno VŘ na zástupce našeho vedoucího.
Na místo byl vybrán kolega, který dělá stejnou práci jako já a je tu mnohem kratší dobu, má tedy méně zkušeností. Já jsem zde 6 let a kolega 11 měsíců. Vedoucí mi nedokázal zdůvodnit, proč dostal přednost kolega. Argumentoval jazykovou výbavou, přitom jazykově jsem na tom lépe než kolega, a doložila jsem to příslušným certifikátem, který kolega nemá. Vzhledem k tomu, že má vedoucí s tímto kolegou blžší vztah, probírají i soukromé věci a dobře si spolu rozumí, jsem přesvědčena, že si ho vybral z toho to důvodu. Chtěla bych vědět, jak se můžu proti tomuto postupu bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel se v pracovněprávních vztazích musí zdržet jednání, na základě kterého by bylo se zaměstnancem nebo zaměstnankyní méně příznivě zacházeno s jiným zaměstnancem nebo zaměstnankyní ve srovnatelné situaci, neboli musí se zdržet diskriminace. Diskriminace je ovšem zakázaná pouze, pokud existuje zákonný diskriminační důvod, kterým je mimo jiné pohlaví nebo věk. Pokud by Váš zaměstnavatel dal přednost mužskému kandidátovi přestože nemá takové předpoklady jako Vy čistě z důvodu Vašeho pohlaví, dopouštěl by se diskriminace. Pokud zaměstnavatele vedly k výběru Vašeho kolegy jiné než diskriminační důvody, nemuselo k diskriminaci dojít. Pokud se domníváte, že došlo ze strany zaměstnavatele k diskriminaci, můžete se obrátit s podnětem na inspekci práce nebo podat žalobu k soudu, kde se můžete domáhat, aby se zaměstnavatel diskriminace zdržel, odstranil její následky nebo/a aby Vám poskytl přiměřené zadostiučinění.
Eva Fialová více
Dobrý den, nikde nemohu nalézt žádné názory ohledně pojmenování pozic dle služebního zákona, "odborný rada" "ministerský rada". Vzhledem ke zdůrazňování genderové vyváženosti a někdy až bizardních termínů chiruržka apod. nechápu, jak mohli takto nesmyslné označení dát do zákona. Jak oslovovat v korespondenci ženu, která je rada? Vážená paní rado?
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že zákony jsou psány v generickém maskulinu, ale nevyplývá z toho, že by se termín radová neměl užívat. Viz. níže vyjádření ústavu pro jazyk český:
„Rozpaky, zda lze přechýlenou podobu vůbec užít, často vzbuzuje tvar radová, k němuž lze podotknout, že je z čistě jazykového hlediska naprosto v pořádku. Důvody rozpaků při užití jsou mimojazykové a mají kořeny v prvorepublikovém označení žen podle manželovy funkce. Představy žen z filmů pro pamětníky, které se nám vybaví ve spojitosti s označením paní radová, přijímání označení radová poněkud zpomalují. Protože ale přibývá žen, které tuto funkci (v různých oblastech) vykonávají, oslovení paní radová se vžívá, a to např. ve spojeních policejní radová, zdravotní radová, obchodní radová. Doporučujeme jej užívat bez předsudků.“
Kateřina Lovitt
Čeština v označování profesí užívá tzv. generické maskulinum, tj. označení mužského rodu. Pokud je tedy v inzerátu napsáno: „hledáme řidiče tramvaje“, myslí se tím automaticky i žena, pokud není uvedeno jinak. Ale jak je to v opačném případě, pokud je v inzerátu napsáno: hledáme cukrářku pro naši pekárnu. Generické feminimum jako preferovanou formu v češtině nemáme, je tedy tato druhá formulace již diskriminační? Rozumím tomu tedy správně, že v inzerátu může být označení pozice v mužském rodu nebo obě formy, ale není možné uvádět jen ženský tvar (samozřejmě někdy bývá z dalšího popisu v inzerátu jasné, že je pozice pro obě pohlaví, ale jak je to tedy v případě, kdy tam toto další ustanovení není a je tam jen označení pozice)?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatelům je zákonem o zaměstnanosti zakázáno činit nabídky zaměstnání, které mají diskriminační charakter. Zaměstnavatel, který nepoužije v inzerátu obě formy, tzn. femininum i maskulinum, by se v případě podnětu či stížnosti na takový inzerát mohl bránit argumentem, že v inzerátu použil generické maskulinum. Jelikož generické femininum není v češtině pro pracovní pozice používáno, je pravděpodobné, že by zaměstnavatel, který zveřejní inzerát s pracovní pozicí ve formě feminina, byl sankcionován ze strany inspekce práce za nabídku k zaměstnání, která má diskriminační charakter.
Eva Fialová
Dobrý den,
přihlásila jsem se do výběrového řízení na pozici vychovatele v domově mládeže. Práci jsem nedostala a tak jsem se šla zeptat proč. Ředitel mi vysvětlil, že chtěli na pozici muže (aby lépe zapadal do kolektivu a měl u mládeže větší autoritu). Je v pořádku, že to nenapsali rovnou do inzerátu a je v pořádku, že si muže vybrali hned v prvním kole (posílání životopisů) a byl jediný, koho pozvali na pohovor, protože byl jediný přihlášený muž? Docela mi to vadí, protože jsem věnovala hodně času zpracování životopisu a motivačního dopisu a měla jsem o práci hodně moc velký zájem. Myslím, že to měli rovnou napsat do inzerátu. Určitě nejsem jediná, kdo takhle promarnil čas a úsilí.
Děkuji za odpověď. Eva.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákona o zaměstnanosti je zakázáno činit nabídky zaměstnání, které mají diskriminační charakter. Zaměstnavatel nesmí zveřejňovat inzeráty, které by na pracovní pozici upřednostňovaly muže nebo ženu. I přestože inzerát na pozici vychovatele nebylo diskriminační, dopustil se zadavatel inzerátu porušení antidiskriminačního zákona, který zakazuje diskriminaci v přístupu k zaměstnání na základě pohlaví uchazeče. Proti nepřijetí do zaměstnání z důvodu diskriminace na základě pohlaví se můžete bránit cestou žaloby u soudu.
Eva Fialová
Dobrý den,
v naší firmě působí převážně muži, a proto jsme se rohodli, že bychom to chtěli změnit. Rádi bychom vyhlásili výběrové řízení do ekonomického oddělení, kde je také většina mužů, a do inzerátu výslovně napsali, že hledáme osobu na pozici ekonomky a že pozice je pouze pro ženy. Je to takto možné? Jak bychm měli inzerát formulovat, abychom se vyhnuli případnému nařčení z diskriminace (mužů)? Antidiskriminační zákon toto podle mého názoru umožňuje, ale nejsem právnička a nejsem si tedy jistá, zda je moje interpretace správná.
Předem děkuji za informaci.
K. N.
Odpověď:
Dobrý den,
při uplatňování práva na zaměstnání je zakázána diskriminaci mimo jiné na základě pohlaví. To znamená, že v inzerátech ani následně při výběru uchazeče o zaměstnání nesmíte preferovat ženy. Diskriminací není jen samotný inzerát, ale i Vaše jednání, kdybyste zvali na pracovní pohovor pouze ženy. (Diskriminací by nebylo rozdílné zacházení ve věcech práva na zaměstnání, přístupu k zaměstnání nebo povolání, pokud by k tomu byl věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce nebo činnosti a uplatněné požadavky by byly této povaze přiměřené. To znamená ku příkladu to, že pokud byste byli divadlo, mohli byste v inzerátu požadovat ženy na hraní ženské role. Ve Vašem případě se však tato výjimka neuplatní.)
Kateřina Lovitt
Dobrý den, nevím, jestli se to týká Vaší poradny, ale zajímalo by mě, jestli je problém, když můj manžel vezme naši 6tiletou dceru do bazénu a ta s ním půjde do pánské šatny a do sprch. Nemohou jim ve vstupu zabránit zaměstnanci bazénu? Dcera je ještě malá na to, aby chodila do šatny sama, ale nezdá se mi vhodné, aby byl manžel v dámských šatnách. Nerada bych, aby měla dcera trauma z toho, že je z bazénu vyhodí kvůli tomu, že se nemá, kde převléct a osprchovat.
Odpověď:
Dobrý den,
doporučuji požádat o provozní řád zařízení a domluvit předem situaci s odpovědnými zaměstnanci.
Eva Fialová
Dobrý den, někde jsem slyšela informaci, že mám za život nárok jen na jeden rekvalifikační kurz plně hrazený Úřadem práce. Je to oprvdu tak, že pokud jsem již jeden absolvovala před pěti lety, nemohu již na další? (aktuálně jsem na mateřské dovolené a přemýšlímo své budoucnosti). Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zákon neobsahuje podmínku jednoho hrazeného rekvalifikačního kurzu za život. Pouze stanoví, že celková finanční částka, kterou může Úřad práce vynaložit na zvolenou rekvalifikaci jednoho uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání, nesmí v období 3 po sobě následujících kalendářních let ode dne prvního nástupu na zvolenou rekvalifikaci přesáhnout částku 50 000 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den,
je prosím diskriminační, pokud jsou na obchodech uvedeny vývěsky "hledáme prodavačku pro tento obchod" a pak telefonní číslo. Jsem muž, vyučený prodavač a když mě taková nabídka osloví, tak se většinou jdu zeptat. Ale je to takto v pořádku, nebo je to již z pohledu práva špatně? V poslední době jsem se s tímto případem setkal již několikrát.
S pozdravem,
Václav
Odpověď:
Dobrý den,
ano, za diskriminační z důvodu pohlaví lze nabídku práce považovat tehdy, vyplývá-li z inzerátu, že pozice je určena pouze mužům nebo pouze ženám. Porušování zákazu diskriminace můžete ohlásit inspektorátu práce.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli exekutor může přijít k vám domů bez jakéhokoliv upozornění či dopisu o probíhající exekuci a říct vám o jakési exekuci, říct si o peněžní částku která je větší než údajná exekuce, pobíhat po bytě(který není váš) bez vašeho dozoru a lepit si štítky jak se mu zlíbí a vyhrožovat vám? Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den, mám malého syna a v prosinci budu odcházet z rodičovské zpět do práce. Nedaří se mi pro něj najít ani školku, ani hlídání. To, co jsem našla, si nemůžu dovolit. Do práce ho brát nemůžu. Jsem samoživitelka, nemám babičku a ani jiné příbuzné, kteří by se mohli o kluka celý den starat. Co mám dělat?
Odpověď:
Dobrý den,
pokuste se se zaměstnavatelem dohodnout tzv. neplacené volno. Nebyla byste sice již na rodičovské dovolené, ale zaměstnavatel by Vám po návratu musel přidělovat práci podle vaší platné pracovní smlouvy. V této době Vám zaměstnavatel může dát výpověď stejně jako jinému zaměstnanci, to znamená pouze v případech stanovených zákoníkem práce. Nárok na přijetí dítěte do mateřské školy je bohužel účinný až od 1.9.2018.
Eva Fialová
Dobrý den,
v současnosti jsem doma na rodičovské (synovi je 1,5 roku) a od kolegyň z práce jsem se dozvěděla, že v současnosti firma, ve které jsem před rodičovskou pracovala, realizuje velice zajímavé dlouhodobé školení, kterého bych se ráda zúčastnila, protože by mi umožnilo získat informace o novinkách v práci a při návratu do práce by mi to mohlo hodně pomoci. Psala jsem své šéfové ve firmě, pod kterou jsem pracovala, ale ta mi napsala, že školení je určeno jen pro zaměstnance a zaměstnankyně a ne pro osoby na mateřské a rodičovské. Chtěla jsem se zeptat, jestli tohle může zaměstnavatel udělat. Není to možné považovat za diskriminaci? Můžu se proti tomu nějak bránit?
Předem děkuji za informaci, Karla
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržovat zásadu rovného zacházení se všemi zaměstnanci a zásadu zákazu diskriminace. Toto se týká i zaměstnanců a zaměstnankyň na rodičovské dovolené. Podle antidiskriminačního zákona je zakázána diskriminace z důvodu pohlaví, kterou se rozumí i diskriminace na základě rodičovství. Pokud je školení určeno zaměstnancům a Vy jste zaměstnankyní společnosti, je odmítnutí Vaší účasti pouze z důvodu rodičovství diskriminační. Na toto svého zaměstnavatele nejlépe písemně upozorněte a trvejte na své účasti.
Eva Fialová
Dobrý den, je mi 52 let a poslední rok jsem byla v invalidním důchodu, ale teď už jsem zdravá a můžu se vrátit do práce. Problém je, že na místech, kam se se svou kvalifikací hodím, mě nechtějí přijmout. Myslím si, že je to proto, že je to jednak proto, že už nejsem mladá a jednak právě proto, že jsem do práce poslední rok nechodila kvůli nemoci. Když se mě u pohovoru ptají, proč mám v životopise za poslední rok prázdné místo, odpovídám po pravdě. Mohu to nějak zamlčet při přijímacím řízení?
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel může od zaměstnance na pohovoru požadovat jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy (§ 30). Pokud na otázku ohledně Vašeho zdravotního stavu v uplynulém roce nechcete odpovědět, raději se pokuste odpovědět vyhýbavě i přesto, že zaměstnavatel nemá právo takovou informaci požadovat.
Kateřina Lovitt
Dobrý den. Momentálně jsem na mateřské a čekám druhé dítě ( je mi 32). Přemýšlím o doplnění vzdělání s více technickým zaměřením , it ( mám Mgr v humanitních studiích). Zda byste mohli poradit, kde vyhledat efektivní kurz v Praze, který lze skloubit s péči o děti a domácnost? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny.
Kateřina Lovitt
Potrbovala bych poradit,potrebuji doprovod do lazni,stale se mi vse hrouti.Dcera musela nastoupit do prace,kamaradce nemohou dat pracovni volno,protoze nema nahradu za sebe v praci.Lze najit doprovot v socialnich sluzbach nebo na uradu prace.Za kladnou odpoved prexem dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny. Doporučovala bych zavolat přímo do lázní, kam máte jet a poradit se, jak se dá Vaše situace řešit.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
pracovala jsem v jistém obch.řetězci,kde jsem skončila prac.poměr dohodou po5letech......dalo by se říct,že jsem k tomu byla donucena,ale to neprokážu!Ocitla jsem se na úřadu práce a po půl roce jsem se rozhodla požádat ve stejné firmě o prac.misto,které inzerovali,ale s jiným reg.manažerem,který si se mnou nejdříve domluvil schůzku den předtím ji zrušil,že mě nepřjme.Důvod nevím!To samé se ještě jednou opakovalo na jiné prodejně opět s jinýmRM.Na prodejně mě nechali vyplnit dotazník uchazeče o zaměstnání,zkopírovali veškeré doklady a po dvou dnech zavolali,že mají ZÁKAZ MĚ PŘIJMOUT.Důvod stále nevím.Prosím,jedná se diskriminaci a pokud ano.mohu se bránit třeba i žalobou na tohoto zaměstnavatele?Již jsem bezmocná a proto jsem se rozhodla Vám napsat.děkuji moc za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
to, zda se jedná o diskriminaci závisí ne důvodech odmítnutí Vašeho přijetí do zaměstnání. Diskriminací je mimo jiné méně příznivé zacházení z důvodu pohlav, věku, etnické příslušnosti, apod. Pokud je to možné, požádejte svého bývalého zaměstnavatele, aby Vám sdělil důvod odmítnutí. Žalobu na bývaleého zaměstnavatele podat můžete, nicméně pokud zaměstnavatel prokáže, že se o nepříznivé zacházení z některého z diskriminačních důvodů nejednalo, nebudete v případném soudním sporu úspěšná.
Eva Fialová
Dobrý den,
hledám práci a mimo jiné jsem se u jedné zdejší firmy ucházel o místo kontroly kvality. Přestože v inzerátu uveřejněném na portálu MPSV nebyla a nejsou uveřejněna žádná omezení, byl jsem odmítnut s tím, že místo je vhodné pro ženy. Zároveň mě informovali, že místa vhodná pro muže momentálně nemají. Nevidím však žádný důvod, proč by můž nemohl kontrolovat kvalitu výrobků ani proč by žena nemohla dělat profese, které zdejší firma považuje za "vhodné pro muže". Zcela jednoznačně zde vidím diskriminaci v přístupu k zaměstnání z důvodu pohlaví. Kam se mohu obrátit? Emailovou odpověď firmy mám uloženou a mohu ji poslat v příloze.
Odpověď:
Dobrý den,
při ucházení se o zaměstnání je zakázána diskriminace. Podle antidiskriminačního zákona je zakázána diskrimance v přístupu k zaměstnání na základě pohlaví. Odmítnutí přijetí do zaměstnání s odůvodněním, že místo je vhodné pro ženy, je diskriminací a jako takové je zakázáno. Podle zákona o zaměstnanosti se právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba dopustí správního deliktu tím, že poruší zákaz diskriminace nebo nezajistí rovné zacházení. Za tento přestupek jí inspektorát práce může uložit pokutu až do výše 1 milionu korun. Zároveň můžete podat žalobu u soudu a domáhat se zdržení se diskriminace, odstranění jejích následků nebo žádat přiměřené zadostiučiněné, a to i v penězích. Jestliže máte email, který o diskiminaci svědčí, předložte ho insperkci práce, resp. soudu.
Eva Fialová
Dobrý den chtěla bych poprosit o radu . Mám problémy se zdravím a nedaří se mi zůstat v práci vždy se mi něco zkomplikuje zdravotně va já musím hledat novou práci ta je vždy náročně manuální bohužel se ani tento rok nezlepšil a prodělala sem infarkt takže sem bez práce nestihla sem podepsat smlouvu tak sem zůstala na úřadu práce žádám o castecny invalidni důchod chtěla bych pracovat z domu neznate nejake kontakty na které bych se mohla obrátit podpora se krátí a s platů uklízečky nedokážu vše platit acnechci být rodině na krku prosím jestli máte nějakou radu budu vám velice vděčná
Odpověď:
Dobrý den,
doporučovala bych Vám obrátit se na nějakou občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, která by Vám pomohla orientovat se na trhu práce a nalézt řešení Vaší nepříznivé situace. Rovněž se můžete obrátit na úřad práce s žádostí o dávky podpory v hmotné nouzi (nárok na dávky v hmotné nouzi by se posuzoval podle Vašich majetkových poměrů).
Kateřina Lovitt