Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Rebeka | 5.1.2017 12:25:03 

Dobrý den, k 31.1.2017 mi končí pracovní poměr. Je zaměstnavatel povinen podat za mě daňové přiznání za rok 2016 nebo si ho musím podat sama? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste u zaměstnavatele pro rok 2016 měla podepsané Prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude za rok 2016 za Vás podávat daňové přiznání zaměstnavatel. Doporučujeme kontaktovat účetní/ho zaměstnavatele.

Eva Fialová

Stepi | 9.11.2016 07:52:31 

Dobrý den.
Můj dotaz je, byla jsem vyzvednout maminku po tom co mi zavolala že je propuštěna z nemocnice po mrtvičce.Propustku mi v nemocnici potvrdil dr. ale v práci mi ji neuznali.Neměla se jak dostat domu o sanitku nepožádala a nevím jestli by ji dali.Bylo to v celku tři hodiny co jsem odběhla abych maminku dopravila domu. Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle nařízen vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci poskytne zaměstnavatel pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Pokud byl tedy Váš doprovod nezbytný, což pravděpodobně potvrdil ošetřující lékař, platí, že máte za zmeškanou část směny nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.

Kateřina Lovitt

Kamila | 22.9.2016 09:57:30 

Dobrý den. Potřebuji poradit, jak zrušit garanční smlouvu . Jsem kadeřnice bez ŽL a nalítla jsem, nechala se zaměstnat na dohodu o provedení práce u zaměstnavatele, který není kadeřník a ten mi řekl, že aby mě mohl zaměstnat, musí mít kadeřníka garanta, ale že si ho mám sehnat a zaplatit sama. Tak jsem si ho sehnala, on si s ním sepsal garanční smlouvu a já to zaplatila....ani mě nenapadlo zjišťovat, jestli je to vůbec legální, abych se přiznala, to je tedy první můj dotaz....Po skončení prázdnin cca třech měsících, kdy už mě nepotřeboval, mě ze dne na den vyhodil i se vším mým materiálem,který jsem si musela pořídit za své a zaměstnal jinou kadeřnici....na základě garanční smlouvy, kterou jsem já zaplatila a peníze mi odmítl vrátit..... Moji garantce se to také nelíbí, je to bývalá kolegyně mojí babičky a udělala to pro mne, jinak by do toho nešla, ale bohužel tohle nás nenapadlo že se stane a nemáme to v té garanční smlouvě nijak ošetřené. Tak teď nevím, na základě čeho mužem tu smlouvu zrušit a kam s tím jít, aby zrušení bylo platné. více

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel Vám Váš dotaz nemohu zodpovědět, neboť neobsahuje takové informace, abych mohla Vaši situaci posoudit. Pokud budete mít zájem, obraťte se telefonicky na linku právní pomoci Gender Studies, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Eva Fialová

beruška | 15.9.2016 21:49:23 

SE ZEPTAT POBÍRÁM PODPORU V NEZAMĚSTNANOSTI CCA 1600KČ MANŽEL MÁ VÝPLATU ČISTÝ PŘÍJEM 16500KČ.MÁM NÁROK NA DOPLACENÍ ŽIVOTNÍHO MINIMA?VŽDYŤ Z TOHO SE NÁDÁ VYŽÍT,KDYŽ MÁME DVĚ MALÉ DĚTI.KAM SE MÁM PROSÍM OBRÁTIT NA JAKÝ ÚŘAD?DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
to, zda máte nárok na dávky podpory v hmotné nouzi posuzuje Úřad práce podle Vašich majetkových poměrů, které posuzuje na základě kompletního dotazníku. Proto doporučuji se obrátit přímo na tento orgán s žádostí o dávky.

Eva Fialová

Inka | 14.9.2016 14:31:29 

Dobry den, chtela bych znat vaš nazor na tuto situaci: od 1.9 začal muj 3 lety syn chodit do školky, bohužel adaptace probihala až priliš dlouho a ja nemohla to nejak ovlivnit. V praci mi vedouci naznačil že by se take měl vice zapojovat tatinek(nema uplně flexibilni praci a je často mimo republiku), že pry to bude problem pokud budu často chybět, navic když si představi všechny podzimni a zimni virozy. Ma pravo zamestnavatel takto jednat ? Či li "doporučovat" kdo z rodiču si ma brat tak zvanou ošetrovačku?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na ošetřované mají oba rodiče. Záleží pouze na jejich dohodě, který z rodičů bude o dítě v případě nemoci pečovat. U obou rodičů se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatel nemůže tuto překážku akceptovat nebo neakceptovat. To, který z rodičů bude o dítě pečovat v době nemoci, je Vaše soukromá záležitost. Zaměstnavatel nemá právo do Vašeho soukromí zasahovat.

Eva Fialová

OO.. | 8.6.2016 14:55:16 

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené, mám možnost nastoupit do zaměstnání na HPP o 6 měsíců dříve ( rodičovskou mám na 2 roky). Přicházím o ty dávky za 6 měsíců definitivně nebo je nějaká jiná možnost jak vše skloubit? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, třeba i jinou zletilou osobou nebo v předškolním zařízení, nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstane zachován. Pro tento nárok není rozhodující výše výdělku příjemce.

Eva Fialová

Monika | 15.5.2016 14:02:56 

Dobrý den,
mám 3 děti, za poslední rok jsem byla krátce (asi týden) vedená na ÚP.(říjen 2015) pak mě z úřadu práce vyřadili pro překročení výdělku.Vydělala jsem si víc než povolený limit.
V prosinci 2015 jsem se znovu registrovala. nebyla práce, byla dovolená o vánocích, méně se pracovalo.Myslela jsem si, že nepřekročím.Ale o něco jsem překročila.Opět mě vyřadili kvůli výdělku. V dubnu 2016 jsem nezaevidovali.Co to znamená, jaké důsledky .Řekia, že už tam nemám chodit.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš výdělek v době žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání nedosahuje výše poloviny minimální mzdy, musí Vás Úřad práce jako uchazečku o zaměstnání zaevidovat.

Eva Fialová

Amy | 11.5.2016 13:34:50 

Dobrý den, prosím o radu jsem už zoufalá.Po hromadném propuštění jsem v evidenci ÚP již přes 3 roky , trpím i únavovým syndromem (který se však oficielně neuznává) proto jsem dříve pracovala na zkrácený úvazek. Chtěla jsem si přes úřad udělat rekvalifikaci ale prý mi zvolenou asi neschválí .Já ale hledám to co bych zvládla, prý mohu žádost podat. Nyní se mi naskytla možnost úklidu na málo hodin na hpp. Finančně to není moc ale nechci odmítnout práci i se smlouvou. Chtěla bych védět zda není možnost žádat kurz přes ÚP i při zaměstnání, pokud si chci změnit a zvýšit kvalifikaci a mít možnost dalšího uplatnění, protože plat za úklid mě neuživí. Jinou práci jsem přes úsilí a co zvládnu nesehnala.
Také mi bylo dporučeno jít k psychologovi zda bych neměla pro potíže nárok na částečný ID. Myslíte že mi může být vyhověno když budu pracovat ale pouze zkráceně ? Moc děkuji za Vaší radu, bohužel na úřadu nemají pochopení k zdravot.problémům a již se bojím zeptat.
Nevím jak situaci řešit abych mohla pracovat co zvládnu a uživila se.

Odpověď:

Dobrý den,
rekvalifikačního kurzu zprostředkovaného úřadem práce se můžete zúčastnit nejenom jako uchazečka o zaměstnání, ale také jako zájemkyně o zaměstnání. Zájemcem o zaměstnání se může stát i osoba, který pracuje, ale má zájem o to, aby jí úřad práce zprostředkovával zaměstnání. To znamená, že i pokud budete v pracovním poměru nebo budete pracovat na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti, můžete se zúčastnit rekvalifikačního kurzu.
Posouzení Vašeho nároku na částečný invalidní důchod (nyní se invalidní důchod dělí na invalidní důchod I. II., a III. stupně) závisí na určité procentní ztrátě schopnosti pracovat. Podmínkou získání nároku na invalidní důchod není výše pracovního úvazku.

Eva Fialová

Jana | 16.4.2016 19:30:21 

Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, zda je trestné, když v otevřeném dopise uvedu větu "domnívám se, že nový vedoucí by měl být člověk věkově perspektivní." Jestli je trestné něco se domnívat, když nikoho nediskriminuji. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
diskriminace na základě věku je v pracovně právních vztazích zakázána antidiskriminačním zákonem. Zároveň je podle § 12 odst. 1 zákona o zaměstnanosti zakázáno činit nabídky zaměstnání, které mají diskriminační charakter. Pokud se zaměstnavatel chová méně příznivě k zaměstnancům určitého věku nebo učiní nabídku, která je v tomto ohledu diskriminační, jedná protiprávně. Protiprávní jednání zaměstnavatele můžete oznámit inspekci práce.

Eva Fialová

Jarka | 26.3.2016 18:51:27 

Dobrý den. Jsem v částečném invalidním důchodu.Pracuji na 6 hod v chráněné dílně. Byla jsem v pracovní neschopnosti od 1.10.2015 do 29.2.2016. Prvních 14 dnů proplatil zaměstnavatel a předal mě na sociální. Říjen mi byl zaplacený. Další měsíc jsem opět zaslala doporučeně "papír na peníze" zaměstnavateli. Nemocenská mi nepřišla. A protože jsem předtím několik let nemocenskou nečerpala, netušila jsem co si počít. 30.12.2015 jsem se došla zeptat na sociální a tam mi řekli, že jim zaměstnavatel "papír na peníze" neodevzdal. Ptala jsem se zaměstnavatele a oznámil mi, že zapomněl. Na sociálním jsem si vyjednala, že další "papír na peníze" odevzdám přímo jim a oni mi vše doplatí. Toto fungovalo. K 29.2.2016 jsem ukončila neschopnost a 1.3.2016 jsem nastoupila do zaměstnání a zaměstnavateli jsem odevzdala ukončenou neschopenku. 24.2.2016 jsem se ptala co se děje, že mi opět nepřišly peníze za neschopnost. Zaměstnavatel mi zdělil, že mou neschopenku (opět) zapomněl odevzdat na sociální. Koupil mi jako omluvu bonboniéru a kytici. Nevzala jsem si to. Chci ukončit pracovní poměr. Zajímalo by mě, zda je pro takového zaměstnavatele nějaký postih. více

Odpověď:

Dobrý den,
za neplnění nebo porušení povinností podle zákona o nemocenském pojištění může ČSSZ uložit zaměstnavateli pokutu. Zaměstnavatele je možné vyzvat k nápravě (jak jste učinila), pokud k ní nedojde, je možné dát podnět ČSSZ ke kontrole.

Kateřina Lovitt

puzzlik | 16.12.2015 18:20:46 

dobrý den, po ukončení rodičovské dovolené bych ráda nastoupila na zkrácený úvazek, je to možné,když mám fve do 4 kw výdělek je tam minimální, ale mam ič. nebo bych se automaticky stala podnikatelem s plným placením soc a zdrav. pojištění.
Můžu s fotovoltaikou žádat o poloviční úvazek s péči o dvě děti do 15 let a tím zpěté zvýhodnění neplacení soc a zdrav. v plné výši.
Děkuji Satke

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel, tak jak je dotaz formulován, není úplně srozumitelný. Můžete jej prosím poslat znovu? Děkuji.

Kateřina Lovitt

Alžběta | 18.11.2015 10:53:40 

Dobrý den, domlouvam si novou práci v instituci, kde na příslušném oddělení mají určenou pracovní dobu 8:30-17:00. Musím ovšem vyzvednout dítě nejpozději do 17:00 že školky. Práce je v kanceláři, nezávislá na zakaznikach. Mám nárok na posunutí pracovní doby o hodinu dopředu? Děkuji za radu!

Odpověď:

Dobrý den,

podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud chcete požádat o úpravu pracovní doby, můžete se na toto ustanovení odvolat a zaměstnavatel Vám bude muset vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele (např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele), přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem spočívají a případně proč nemůže žádosti vyhovět.

Kateřina Lovitt

jitka | 3.10.2015 11:56:49 

Zaujal mě článek "Chudoba má v důchodu ...." Já nemám nejmenší důchod, ale někde jsem zaslechla, že rozvedeným ženám je důchod vyměřován o 700 Kč nižší. Za to, že jsem se 17 let o syna starala sama? Já už jsem několik let důchodkyně, ale prosím o sdělení, zda jste při průzkumu na tento problém narazili.
Děkuji za podání zprávy.

Odpověď:

Dobrý den,

v našich výzkumech jsme nenarazili na to, že by rozvedeným ženám byl vyměřován nižší důchod z toho důvodu, že jsou rozvedené. Výše důchodu u rozvedených žen souvisí s jejich postavením na trhu práce, s délkou mateřské/rodičovské dovolené, která komplikuje návrat na trh práce, s nedostupností zařízení péče o děti, s nemožností věnovat se naplno kariéře, a s platovými rozdíly mezi ženami a muži.

Kateřina Lovitt

Jack | 1.9.2015 15:17:28 

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu.Přecházím z denního studia střední školy na dálkové a nevím, zda můžu podle zákona č. 117/1995 Sb, §12 mít status studenta a tím pádem hrazené zdr.pojištění. Nejsem výdělečně činný ani nemám nárok na podporu, přesto mi na pojišťovně i na škole řekli, že při dálkovém studiu nemůžu mít hrazené pojištění a status studenta. Je to pravda nebo jsem diskriminován? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění mimo jiné za nezaopatřené dítě, kterým se podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, považuje dítě do ukončení povinné školní docházky, a poté do 26. roku věku, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se pak považuje i studium na středních i vysokých školách, a to včetně dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, pokud není dítě v době studia výdělečně činné nebo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Když studiem na středních školách se rozumí studium na středních školách zapsaných do rejstříku škol, středních školách zřizovaných ministerstvy obrany, vnitra a spravedlnosti a VOŠ zapsaných do rejstříku škol.


Kateřina Lovitt

Miroslav - Vodafon agresivní praktika | 31.8.2015 22:00:48 

Dobrý den, nevím si rady, navíc žiji většinu týdne v cizině. Uzavřel jsem 5/14 dvouletou smlouvu s Vodafone na 600minut roamingu v ceně tarifu za cca 1.100kč/měsíčně cca 5-6/15 mi změnili tarif (informaci o změně podmínek jsem přímo nedostal, dozvěděl jsem se vše náhodou) mi změnili Změna spočívá v tom, že mi vzali 600min zdarma na měsíc, dali mi jakýchsi pět dní a pak za každý den účtují 69kč V praxi to znamená, že platím stejný paušál cca 1.175kč + navíc v rozporu s uzavřenou sml. 25x 69kč (1.725kč) = 2.900kč (stačí na zavadit o tlačítko hovoru na 1s a agresivně naúčtují 69kč) Poslal jsem stížnost na ČTU a snad pracují pro Vodafon, odpověděli, že je vše v pořádku. Vodafon mi přes infolinku oznámil, pošlete písemnou výpověď. Tu jsem poslal, ale nic se neděje. Volal jsem po cca deseti dnech, že žádám a trvám na písemné odpovědi na mou výpověď. Odpověď zněla, že pouze volají, že nemusí posílat písemnou odpověď. Pokud jí chci, musím zaslat notářsky ověřenou písemnou výpověď. Mezi tím tiše účtují 69kč za každý den... více

Odpověď:

Dobrý den,

lituji, ale tento dotaz nespadá do okruhu problémů, které řeší naše poradna.

Kateřina Lovitt

Petra | 30.8.2015 13:27:28 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na placení zdravotního a sociálního pojištění jako OSVČ. Během rodičovské jsem založila malé nakladatelství a protože nyní dcera nastupuje do školky, ráda bych se věnovala jeho rozvoji. V tuto chvíli je zisk minimální, na zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení mi však sdělili, že jsem jako OSVČ povinna platit zdravotní a sociální pojištění v celkové výši cca tři až čtyři tisíce. Je nějaká možnost jak získat snížení těchto poplatků, abych se mohla pokusit svoje podnikání nastartovat? Existuje ještě nějaká jiná možnost úlev či podory pro začínající podnikání? Za vaši pomoc předem děkuji,

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte nárok na rodičovský příspěvek, je Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost vedlejší. Při vedlejší činnosti se neplatí odvody na sociální pojištění, jestliže Váš příjem za rok 2014 byl nižší než 62.261 Kč. Podobně je tomu u zdravotního pojištění. Pokud jste nedosáhla za rok 2014 výše uvedené částky a pobíráte rodičovský příspěvek, hradí za Vás zdravotní pojištění stát.

Eva Fialová

DM | 20.8.2015 10:48:33 

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Jsem v evidenci Úřadu práce od 1.1.2014. ždy jsem se řádně starala o to, abych si plnila z toho vyplívající mé povinnosti.Nyní budu zřejmě vyřazena z evidence,protože jsem neodevzdala výplatní pásku ve stanovené lhůtě,vždy jsem pásky odevzdávala včas,až nyní nastal problém, v červnu jsem na brigádě nebyla,takže výdělek jsem neměla a protože jsem obyčejný člověk,který se nevyzná ve všem netušila jsem,že i tak se musí dokládat výplatní páska.Podepsala jsem papír kde je uvedeno:"Obsah jednání: Byla stanovena lhůta pro dokládání výplatní pásky nebo potvrzení o hrubém výdělku vždy do 30. Dne v měsíci.Stanovená lhůta pro doložení se vztahuje i na případná další uzavřená nekolidující zaměstnání,v případě změny výplatního termínu jste povinen změnu termínu oznámit do 8 kalendářních dnů."Takže jsem do 30.7.2015 nepředložila výplatní pásku. Ještě 5.8.2015 jsem volala mojí referentce zaměstnanosti,protože jsem měla zájem si od září udělat rekvalifikaci na pracovnici v sociálních službách,kdy mi jen sdělila,že jsem jednu rekvalifikaci měla nedávno,tak neví zda to bude možné,ale na žádný problém mě neupozornila.Schůzku jsem měla až na 19.8. více

Odpověď:

Dobrý den, zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. Bohužel není v možnostech právní porady radit při konkrétním sepsání odvolání, neboť nelze tímto způsobem posoudit všechny skutečnosti, které jsou pro konkrétní případ významné. Eva Fialová více

Veronika | 30.7.2015 10:13:51 

Dobrý den, moje matka má zahradnictví a já jsem přes léto vedená na úřadu práce, jelikož přes léto, si mamka nemůže dovolit zaměstnance. Pracovnice na úřadě práce byla vyrozuměna, že mě od 1. září matka zaměstná. Jenže jsem otěhotněla a v září budu cca ve 4. měsíci těhotenství. Může mě matka jako rodinný příslušník zaměstnat i když jsem těhotná? Jde o to, že první měsíce bych práci zvládla, ale kdybych pak musela později nastoupit na rizikové těhotenství, tak zda by na to OSSZ nenahlížela jako na podvod. Já ale bohužel nemohu z finančních důvodů zůstat až do porodu na úřadu práce a ráda bych pokavaď to ještě jde pracovala. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zákaz pracovněprávního vztahu platí pouze mezi manželi. Vaše matka Vás zaměstnat může.

Eva Fialová

terka | 13.7.2015 14:30:21 

Dobrý den,1.8.2015 mám nastoupit do nového zaměstnání jako administrativní pracovník. Mám povinnost zaměstnavatele informovat o tom,že do října 2016 mám podmíněný trest?Při vyplňování formuláře byl dotaz pouze na zákaz činnosti a zda není proti mně v současné době vedeno trestní řízení, což ani jedno není.

Odpověď:

Dobrý den,
o podmíněném trestu zaměstnavatele informovat nemusíte.

Eva Fialová

Eliška | 10.6.2015 13:54:20 

Dobrý den,
co mám dělat, když nemohu sehnat práci v oboru (učitel) díky pomluvě, kterou o mě rozšířil bývalý zaměstnavatel. Zažila jsem u něho mobbing i bossing ( doloženo lékařskou zprávou).

Odpověď:

Dobrý den,
jediné, co Vám mohu na Váš stručný dotaz poradit, je žalovat svého zaměstnavatele žalobou na ochranu osobnosti.

Eva Fialová

| 1 | | 3 | | .. | 16 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect