Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chci se zeptat, kdyz pracuji v hotelu, ktery ma dvousmeny provoz a mam doma dve deti mladsi 15ti let,jestli me zamestnavatel muze nakazat delat odpoledni??
Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby (např. rozvrh směn), je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, ptal jsem se ještě na výši ošetřovného a chtěl bych se ujistit, že správně chápu odpověď, je to tak, že placený je již první den? A co mám dělat ve zbývající době nemoci dítěte? Jak se tyto případy řeší?
Děkuji za odpověď a přikládám minuloý dotaz.
Dobrý den, chci se zeptat, jak funguje ošetřovačka u dlouhých nemocí. Když je dítě nemocné 3 týdny, je možné se s ženou vystřídat? První půlku ona, poté já? Je placen každý den, nebo platí to stejné, jako u nemocenské, že první 3 dny jsou neplacené? A jak se vypočítává výše? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
s manželkou se můžete v ošetřování člena rodiny vystřídat. Celková doba ošetřovného činí 9 dnů (pro oba pečující dohromady) a začíná prvním dnem potřeby. V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou. Pokud již podpůrčí doba uplynula, nelze na stejný případ péče dávku již čerpat.
Eva Fialová
Odpověď:
Dobrý den,
výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikl nárok na dávku, dělí počtem započitatelných kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Ošetřovné se vyplácí od prvního dne péče až do 9. dne péče ze stejného důvodu. Poté již nemají rodiče na ošetřovné nárok.
Eva Fialová
Dobrý den, lze na RD pokud mi běží smlouva na dobu neurčitou na plný úvazek a chci ve stejném zaměstnání zaměstnat jen na 5h týdně a tímpádem je mi nabízeno DPP, může mi dále běžet i smlouva na dobu neurčitou nebo se v takovém případě smlouva ruší a zůstává jen DPP? Lze ještě k tomuto pracovat na živnostenský list a musí se v takovém případě platit navíc sociální a zdravotní pojištění? Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovské dovolené lze u u stejného zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce, nicméně tato dohoda musí obsahovat jiný druh práce než pracovní smlouva. Práci můžete vykonávat i na živnostenský list. V tom případě bude Váš zaměstnavatel Vašim odběratelem. I v takovém případě byste měla pro zaměstnavatele vykonávat jinou práci než v pracovním poměru a tato práce by neměla mít znaky závislé práce. Jinak Vám i Vašemu zaměstnavateli hrozí postih za tzv. schwarzsystém. Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší, sociální a zdravotní pojištění platíte pouze od určité výše výdělku. Limit za rok 2017 činí 67.756 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den,
na konci května mi bude končit rodičovská dovolená. Ráda bych požádala zaměstnavatele o čtvrtý rok navíc. Jaké jsou prosím možnosti a kdy nejpozději musím požádat?
Ještě mám prosím jeden dotaz - je pravda, že zaměstnavatel "musí" přistoupit na požadavek polovičního úvazku?
Děkuji moc za odpověď.
Nataša
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce umožňuje zaměstnancům a zaměstnankyním čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Poté se se zaměstnavatelem můžete dohodnout na tzv. neplaceném volnu, které není právními předpisy upraveno. Zaměstnavatele o svém záměru informujte co nejdříve.
Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 věku o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud zaměstnavateli výše uvedené důvody nebrání ve vyhovění žádosti, musí této žádosti vyhovět.
Eva Fialová
Dobrý den, nevím, jestli se to týká Vaší poradny, ale zajímalo by mě, jestli je problém, když můj manžel vezme naši 6tiletou dceru do bazénu a ta s ním půjde do pánské šatny a do sprch. Nemohou jim ve vstupu zabránit zaměstnanci bazénu? Dcera je ještě malá na to, aby chodila do šatny sama, ale nezdá se mi vhodné, aby byl manžel v dámských šatnách. Nerada bych, aby měla dcera trauma z toho, že je z bazénu vyhodí kvůli tomu, že se nemá, kde převléct a osprchovat.
Odpověď:
Dobrý den,
doporučuji požádat o provozní řád zařízení a domluvit předem situaci s odpovědnými zaměstnanci.
Eva Fialová
Dobrý den, komu mám jako prvnímu v práci oznámit, že jsem těhotná? Teamleaderovi nebo personalistce nebo vedoucímu oddělení? Záleží čistě na mých preferencích nebo je nějaký správný postup?
Odpověď:
Dobrý den,
těhotenství nemusíte zaměstnavateli oznamovat vůbec, pokud nevykonáváte práce, které jsou těhotným ženám zakázány, např. v chemické laboratoři. Zaměstnavateli musíte oznámit bez zbytečného odkladu pouze očekávanou překážku v práci, tedy nástup na mateřskou dovolenou. Překážku v práci oznamte osobě, kterou Váš zaměstnavatel pověřil vedením zaměstnanecké agendy.
Eva Fialová
Dobrý den, vydělávám si jako OSVČ a v létě jsem uzavřela s jednou firmou smlouvu na dobu neurčitou, kde se zavazuji pracovat po tuto dobu výhradně pro tuto firmu. Známí - právník v důchodu mi řekl, že by se mohlo jednat o porušení zákona, ale nikde jsem o tom nic nenašla. Zajímal by mě proto Váš názor na věc. Mám doma dvě děti a rozhodně nechci nic riskovat. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 3 zákoníku práce může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu, tzn. na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Pokud budete vykonávat činnost pouze pro jednoho odběratele, upravte si svůj vztah tak, aby jeho podmínky nevykazovali znaky závislé práce. Závislou prací je podle § 2 odst. 1 zákoníku práce práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat, jak funguje ošetřovačka u dlouhých nemocí. Když je dítě nemocné 3 týdny, je možné se s ženou vystřídat? První půlku ona, poté já? Je placen každý den, nebo platí to stejné, jako u nemocenské, že první 3 dny jsou neplacené? A jak se vypočítává výše? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
s manželkou se můžete v ošetřování člena rodiny vystřídat. Celková doba ošetřovného činí 9 dnů (pro oba pečující dohromady) a začíná prvním dnem potřeby. V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou. Pokud již podpůrčí doba uplynula, nelze na stejný případ péče dávku již čerpat.
Eva Fialová
Dobrý den, někde jsem slyšela informaci, že mám za život nárok jen na jeden rekvalifikační kurz plně hrazený Úřadem práce. Je to oprvdu tak, že pokud jsem již jeden absolvovala před pěti lety, nemohu již na další? (aktuálně jsem na mateřské dovolené a přemýšlímo své budoucnosti). Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zákon neobsahuje podmínku jednoho hrazeného rekvalifikačního kurzu za život. Pouze stanoví, že celková finanční částka, kterou může Úřad práce vynaložit na zvolenou rekvalifikaci jednoho uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání, nesmí v období 3 po sobě následujících kalendářních let ode dne prvního nástupu na zvolenou rekvalifikaci přesáhnout částku 50 000 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den, je mi 18 a jsem těhotná, zatím jsem nikde nepracovala a proto nechápu z čeho se mi bude počítat mateřská, kolik budu mít peněz?
Odpověď:
Dobrý den,
studentkám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože doba studia nezakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud jste úspěšně absolvovala školu, nárok na PPM by Vám vznikl, jen kdybyste si teď našla zaměstnání. Pokud však nebudete splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám náležet rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození dítěte do konce devátého měsíce věku a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Nově od 1. 1. 2018 bude možné zvolit rodičovský příspěvek i variantu na 3 roky – tzn. po celé 3 roky ve výši 7.600 Kč měsíčně.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, plánujeme s manželem příští rok třetí dítě. Budu mít nárok na vyšší mateřskou a rodičovskou než u prvních dvou dětí?
Odpověď:
Dobrý den,
co se týká podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tou je stále účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech alespoň po dobu 270 dní. Do těchto 270 dní se započítává i doba strávená studiem, v invalidním důchodu či doba rodičovské dovolené či neplaceného volna. Výše PPM se počítá z denního vyměřovacího základu. Ten se stanoví jako součet všech příjmů v rozhodném období (posledních 12 měsíců), vydělený počtem započitatelných dní. Tento denní vyměřovací základ se pak pro další výpočet redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Od 1. 1. 2017 došlo pouze k drobnému navýšení.
Co se týká rodičovského příspěvku, celkové výše zůstává 220.000 Kč. Od roku 2018 bude však možné zvýšit rodičovský příspěvek i na vyšší měsíční částku, než 11.500 Kč (jako doposud). Toto omezení bude zrušeno. Nově tak maximální možná výše rodičovského příspěvku, bude odpovídat 70 % z třicetinásobku denního vyměřovacího základu.
více
Dobrý den, můžu během mateřské v šestinedělí chodit na brigádu do obchodu na pokladnu? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovat je možné nejdříve po skončení 6. týdne po porodu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je v pořádku, když si 7 letý syn zlomil nohu a já pracuji na směny, že si vezmu OČR, která mi skončí v den, kdy zrovna nemám plánovanou směnu, já ještě další den vynechám (dny volna mezi plánovanými směnami) a vezmu si novou OČR na dalších 9 dní. (Takže vlastně mezi jednotlivými OČR je vždy minimálně jeden nebo dva dny , které by mě mohli povolat do služby) V případě že je to možné a v pořádku, můžou být všechny tyto očr na stejnou diagnózu? Děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru to není možné. Platí, že ošetřovné náleží maximálně 9 kalendářních dnů (vyplácí se i za soboty, neděle, svátky). V případě, že o nemocné dítě pečuje osamělá osoba, je nárok na delší dobu placené pracovní neschopnosti, a to 16 dnů. Jestliže se dítě uzdraví, ve škole bude třeba jeden jediný den a opět onemocní, je možné znovu čerpat devět dnů ošetřovného. Muselo by se však jednat o dva samostatné případy.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, budu podávat výpověď kvůli sexuálnímu obtěžování (narážky a osahávání). Jaký je správný postup, chtěla bych dostat odstupné, ale zatím se mi zdá, že to není možné, když podám výpověď sama. Děkuji za odpověď. Karolína
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel, pokud dáte výpověď Vy, nebudete mít na odstupné nárok. Jinak za dodržování zásady rovného zacházení a zásady zákazu diskriminace je odpovědný zaměstnavatel. Nejprve je tedy možné požadovat po zaměstnavateli, aby zjednal nápravu. Upozornit zaměstnavatele, že v případě, že nebude situaci řešit, je možné dát podnět k inspekci práce nebo žalobu k soudu na zdržení se diskriminačního chování. (V takovém případě se doporučuje uschovávat důkazy, např. SMS zprávy, e-maily).
Kateřina Lovitt
Dobrý den, budu mít po rodičovské nárok na návrat na své pracovní místo, když mám teď smlouvu na dobu určitou? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
je prosím diskriminační, pokud jsou na obchodech uvedeny vývěsky "hledáme prodavačku pro tento obchod" a pak telefonní číslo. Jsem muž, vyučený prodavač a když mě taková nabídka osloví, tak se většinou jdu zeptat. Ale je to takto v pořádku, nebo je to již z pohledu práva špatně? V poslední době jsem se s tímto případem setkal již několikrát.
S pozdravem,
Václav
Odpověď:
Dobrý den,
ano, za diskriminační z důvodu pohlaví lze nabídku práce považovat tehdy, vyplývá-li z inzerátu, že pozice je určena pouze mužům nebo pouze ženám. Porušování zákazu diskriminace můžete ohlásit inspektorátu práce.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak probíhá a jak mám požádat o střídání na rodičovské s otcem dětí (nejsme manželé). V současnosti jsem s dětmi doma já (máme 2 děti ve věku 6 měsíců a 2 roky), ale chtěla bych se vrátit zpátky do práce a zbytek rodičovské by čerpal manžel. Jak to prosím v praxi probíhá a jak to mám zařídit? A mohla bych se potom s partnerem ještě znovu prostřídat, že bych se vrátila zpátky k dětem?
Děkuji, Květa
Odpověď:
Dobrý den,
jestliže se chtějí rodiče během rodičovské dovolené vystřídat, je zpravidla nejjednodušší, když se společně dostaví na úřad práce (nejlépe k poslednímu dni v měsíci, který předchází měsíci, kdy matka dítěte chce zpět nastoupit do zaměstnání). Matka zde ukončí na základě vlastní žádosti pobírání rodičovského příspěvku a otec si současně požádá na základě vlastní žádosti o pobírání rodičovského příspěvku. S partnerem se můžete střídat, vezměte však v úvahu i složitou situaci zaměstnavatele, který za Vás pravděpodobně zaměstnal po dobu Vaší rodičovské dovolené pracovní sílu na dobu určitou. Doporučuji se se zaměstnavatelem předem dohodnout. Rovněž bych doporučovala obrátit se na úřad práce, který rozhodl o přiznání Vašeho rodičovského příspěvku, a který Vám poradí ve Vaší konkrétní situaci.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, od ledna mám nastoupit po RD na plný úvazek do práce, nicméně v práci chtějí, abych šla na pár dní už od listopadu. Je výhodnější zkrácený úvazek, nebo dohoda o práci? Jde mi o to, aby mi 2 měsíce práce na nižší úvazek nesnížily například dávky v pracovní neschopnosti nebo paragrafu po novém roce, když už budu pracovat na plný úvazek..počítají se z průměrného měsíčního výdělku za poslední měsíce nebo z průměrného denního výdělku? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenská i ošetřovné se vypočítává z tzv. denního vyměřovacího základu, který se zjistí ze započitatelného příjem zúčtovaného zaměstnanci v rozhodném období, kterým je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikl nárok na dávku. Pokud budete pracovat na zkrácený úvazek a budete pobírat nižší mzdu, budou se Vám dávky nemocenského a ošetřovného vypočítávat z nižšího vyměřovacího základu.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli exekutor může přijít k vám domů bez jakéhokoliv upozornění či dopisu o probíhající exekuci a říct vám o jakési exekuci, říct si o peněžní částku která je větší než údajná exekuce, pobíhat po bytě(který není váš) bez vašeho dozoru a lepit si štítky jak se mu zlíbí a vyhrožovat vám? Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den,
Vím, že dotaz určitě už proběhl, ale jak to je s financemi při péči o postiženého syna? Lze kombinovat rodičovskou a zároveň řešit i příspěvek na péči? Díky
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, máte právo čerpat oba příspěvky současně.
Eva Fialová