Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Předchozí dotaz-Děkuji za odpověď
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do obalsti rovných příležitostí.
Obecně je pro ženu výhodné, pokud ji zaměstnavatel prodlouží neplacené volno
z důvodu péče o dítě až do 4 let věku dítěte, protože může do práce
nastoupit. Plánuje-li však , že do práce nenastoupí, ať již z důvodu
plánovaného těhotenství, měla by zaměstnavateli tuto skutečnost včas
oznámit.
Ivana Spoustová
Dobrý den,manžel je 14 let zaměstnán u Městské policie. Před rokem se podrobil operaci kyčelního kloubu.Již dva roky usiloval o jiné, jemu vhodné místo, bohužel mu nebylo umožněno, přestože byli přibíráni noví zaměstnanci.Bylo mu přislíbeno, že se o něho organizace postará. Bohužel, nyní mu hrozí výpověď.Lze se nějak bránit a náleží mu v případě výpovědi ze zdravotních důvodů odstupné ve výši 12násobku?Děkuji. Přeji krásný den.
Odpověď:
Ano, náleží. Podle ustanovení § 52 odst. d) pokud zaměstnanec nesmí podle
lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí
příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat
dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro
ohrožení touto nemocí, je to důvodem, pro který mu může dát zaměstnavatel
výpověď. Pak mu ale dle ustanovení § 67 odst. 1 náleží při skončení
pracovního poměru odstupné ve výši
n e j m é ň e dvanáctinásobku průměrného výdělku.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
před rokem jsem absolvovala operaci,kvůli níž jsem byla šest týdnů v pracovní neschopnosti. Na podzim roku 2006 jsem jednou týdně po dobu třech měsíců musela dojíždět na infuze do vzdálenějšího města, tudíž mě zaměstnavatel musel uvolnit na celý den. 29.12.2006 jsem onemocněla. Dle mínění lékaře už bych koncem ledna mohla nastoupit do zaměstnání. Na 1.3.2007 mám plánovanou další operaci,při které bude doba pracovní neschopnosti činit zhruba šest týdnů. Zaměstnavateli jsem termín operace sdělila - netvářil se vůbec nadšeně,dokonce tak napůl úst pronesl něco o tom, že si asi bude muset najít náhradu. Mám teď velké obavy, jestli mi může dát během toho měsíce co budu v práci výpověď např. z důvodu časté absence v zaměstnání kvůli nemoci, případně z jakého jiného důvodu by mi ji mohl dát. U firmy pracuji devět let, práci vykonávám zodpovědně, tudíž by mi ji neměl dát pro porušení pracovní kázně. Kdyby mi ji ale z nějakého důvodu dal a výpovědní doba by mi skončila v době, kdy budu ještě v pracovní neschopnosti, znamená to pro mě, že bych se měla jít nahlásit na ÚP ? Měla bych také nárok na nějaké odstupné ? více
Odpověď:
Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen z důvodů, které uvádí zákoník práce
ve svém ustanovení § 52. Časté návštěvy lékaře zde uvedeny nejsou, důvodem
může být však pokud pro zdravotní stav není zaměstnanec způsobilý vykonávat
práci; to však musí vyplývaz ze zdravotního lékařského posudku, pak
zaměstnanci náleží odstupné. V době, kdy budete v zaměstnání event. v
pracovní neschopnosti Vám tedy zaměstnavatel může dát výpověď pouze ze
zákonem stanovených důvodů. Pokud byste byla bez zaměstnání, pak vám
doporučuji obrátit se bez zbytečného odkladu na úřad práce se žádostí o
podporu v nezaměstnanosti. Věří však, že k výpovědi ze strany zaměstnavatele
nedojde.
Ivana Spoustová
V prosinci 2006 jsem písemně oznámila zaměstnavateli svůj záměr vrátit se do zaměstnání od dubna 2007.Rodičovská dovolená mi končí v červnu, kdy mé dceři budou tři roky. V lednu jsem od zaměstnavatele dostala následující odpověď: Sdělujeme Vám, že na gynekologicko porodnickémn oddělení v současné době není volné pracovní místo. Volné je momentálně místo na dětském oddělení, které Vám touto cestou nabízíme. V případě, že nemáte o toto místo zájem, mám pro Vás variantní řešení: Do 3 let věku dítěte můžete zůstat na rodičovské dovolené a do 4 let věku dítěte můžete čerpat neplacené volno. V tomto období by mohlo dojít (zaměstnanci v důchodovém věku) k uvolnění pracovního místa na gyn.-por. oddělení, kam bychom Vás mohli přijmout. více
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí nabídnout místo podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže toto místo nemá a nabízí Vám místo náhradní, na které ale nejste kvalifikovaná a Vaše kvalifikace je uvedena v pracovní smlouvě, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost. Pak byste měla nárok na odstupné ve výši tří průměrných výdělků.
Proto soudím, že je pro Vás výhodnější přijmout nabídku Vašeho zaměstnavatele.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně odměňování mé ženy za práci. Pracuje v malé firmě a nemá nikde stanoven pevný výplatní termín (alespoň o žádné vývěsce či nařízení neví). Ve firmě se mluví o 20. v každém měsíci. V prosinci dostala pouze část peněz, podepsala výplatní pytlík (na tu část), ale nedostala výplatnici.Zbytek peněz zatím nedostala. Navíc jí včera zaměstnavatel oznánil, že od příštího týdne se firma stěhuje na jinou adresu ve městě. Je toto důvo k okamžité výpovědi? Na to, že dostala jen část peněz nemá doklad, protože nedostala výplatnici.Ani vlastně nemá platový výměr od zaměstnavatele, jen pracovní smlouvu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše žena má právo okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud jí zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, i když ten by stanoven neoficiálně.
Pokud však zaměstnavatel vyplatí Vaší ženě mzdu další výplatní termín, právo okamžitě vypovědět pracovní poměr Vaše žena ztrácí.
Ani v jednom případě neztrácí nárok na dlužnou mzdu a může ji po svém zaměstnavateli vymáhat i soudně.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,12.2.2007 bude mít můj syn 4.roky.Se zaměstnavatelem jsem domluvená na prodloužení RD do této doby.Nyní jsem těhotná.Je možné nastoupit od 13.2 na neschopenku z důvodů rizikového těhotenství.(termín porodu 7/2007).Lékař mi řekl,že bych měla nastoupit na
jeden den,nebo půl dne do zaměstnání.Jaký postup je správný?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
abyste měla nárok na příspěvek v mateřství, musíte odpracovat nejméně 270 hodin za poslední 2 roky. Pokud tuto podmínku nesplníte, máte v době, kdy zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou, možnost nechat se lékařem zneschopnit z důvodu mateřství. Tato neschopenka může být vystavena však jen na 6 týdnů. Poté budete mít nárok na rodičovský příspěvek.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, jsem již několik měsíců v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství). Porušila jsem léčebný režim (vycházky napsané nemám) a můj zaměstnavatel se o tom dozvěděl. Může mě nějak potrestat? Stalo se to loni, posuzuje se to tedy podle starého zákoníku práce? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vás za nedodržení podmínek pracovní neschopnosti postihnout, na rozdíl od orgánu sociálního zabezpečení, nemůže.
Mgr. Eva Fialová
Ivana Spoustová
Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu... Dnes jsem se dozvěděla, že po mém nástupu do práce - po tříleté mateřské, zamýšlí ředitel firmy za 2 měsíce mé místo zrušit - organizační změny. Proto se ptám, je možné nastoupit do původní práce jako "přivýdělek" při mateřské (čtvrtý rok) a při té příležitosti místo zrušit?? Snad je dotaz srozumitelný, děkuji předem a jsem s pozdravem Jaruška
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí dát místo, které odpovídá Vaší pracovní smlouvě. To se ve Vašem případě zřejmě stane. Zaměstnavatel má ale také právo takové místo zrušit. Pak Vám náleží odstupné ve výši tří průměrných výdělků. Je také možné, abyste dále pobírala rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte. V takovém případě musíte splnit podmínku osobní celodenní a řádné péče o dítě.
Pokud si k rodičovskému příspěvku chcete přivydělat musíte splnit jednu s následujících podmínek:
Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení po dobu nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci nebo pravidelně navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel, po nástupu do práce po 3leté MD, propustit z důvodu rušení místa - slučování 2 pracovišť. Jestliže ano, za jak dlouho po nástupu do práce? A zda se v takovémto případě mohu vrátit zpět na mateřskou dovolenou a být doma do 4 let dítěte?? Děkuji předem za zodpovězení mého dotazu Zdena
Odpověď:
Rodičovská, nikoliv mateřská dovolená může být čerpána pouze do 3 let věku dítěte. PO uplynutí této doby můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí dalšího roku neplaceného volna, ten však není povinen Vám vyhovět. Situace, kterou popisujete, spadá pod tzv. organizační změny – tady Vám může zaměstnavatel dát výpověď – skutečnost – zda jste se právě vrátila z rodičovské dovolené nemá pro tuto okolnost právní význam+ v takovém případě vám však náleží odstupné. Nárok na dávky nemocenského pojištění trvá po dobu pracovní neschopnosti. Dávky na peněžitou pomoc v mateřství jsou vázány na splnění dalších předpokladů /počet odpracovaných dnů apod.), proto na tuto část dotazu nelze odpovědět. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejedná o diskriminaci, doporučujeme obrátit se na právní příp. advokátní poradnu, která vám právní pomoc poskytne.
Ivana Spoustová
Dobrý den,kde mám zjistit zda za mě zaměstnavatel platí soc.pojištění, když jde o firmu větší než je 25 zaměstnanců. Zdrav.poj. za mě neplatí/jsem na neschopence,ale propuštěná/a z výplaty mi nic nestrhávají.Musím si vše doplatit? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Skutečnost , zda a jaké výši zaměstnavatel platí příslušné pojištění zjistíte nejlépe dotazem u mzdové účtárny (doporučuji písemně), údaji na výplatní pásce a samozřejmě u příslušných orgánů nemocenského a sociálního pojištění, na které se můžete, nejlépe písemně, rovněž obrátit.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a v současné době již delší dobu v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi vyhrožuje výpovědí pro hrubé porušování pracovní kázně proto, že jsem nedoručila do zaměstnání potvrzení o 3 lékařských prohlídkách, které jsem absolvovala v prac. době. Má na to právo? Když potvrzení doručím zpětně, bude vše v pořádku?Děkuji.
Odpověď:
Překážky na straně zaměstnance, které jsou důvodem pro omluvu zaměstnance je zaměstnanec povinen doručit zaměstnavateli bez zbytečného odkladu. Doporučuji Vám, abyste výzvy zaměstnavatele uposlechla a bez zbytečného odkladu je předala.
Ivana Spoustová
dobry den mam problemy se zamestnanim podal jsem vypoved a muj zamestnavatel ji nechce prijmout tak nevim co mam delat muzetemy poradit
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď je jednostranný právní úkon, který je platný doručením její písemné formy zaměstnavateli. Zaměstnavatel má možnost trvat na dodržení výpovědní lhůty v délce dvou měsíců.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Do nového zaměstnání jsem nastoupila 2.1.2007 a smlouvu mám na dobu neurčitou.Je nárok na dovolenou celých 20 dní nebo je nárok pokrácen na 18,5 dne na rok z důvodu nástupu 2.1.07?Děkuji
Odpověď:
Nárok na dovolenou
S odkazem na ustanovení § 212 a následujících zákoníku práce Vám náleží dovolená v plném rozsahu při splnění uvedených kritérií. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace, doporučujeme se v případě pochybností obrátit na advokátní či jinou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den, můj druhý syn se narodí kolem 20.4., nyní stále ještě pracuji. Na mateřskou nastoupím cca 8. 3.,má pracovní smlouva končí ke konci měsíce května t.r. Kdo mi bude vyplácet rodičovskou? Mám správnou informaci, že prvních 6 měsíců ze zákona zaměstnavatel a to i v případě, že mi končí má pracovní smlouva?Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím doby stanovené ve smlouvě. Příspěvku na péči o dítě Vám bude po dobu pracovního poměru vyplácet Váš zaměstnavatel, poté okresní správa sociálního zabezpečení, na kterou se obraťte co nejdříve.
Rodičovský příspěvek vyplácí rovněž okresní správa sociálního zabezpečení.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů:
1) Od 9.10.2006 jsem zaměstnána u společnosti s ručením omezeným. Dne 12.10.2006 mi lékařka vystavila neschopenku na rizikové těhotenství, předpokládaný termín porodu je stanoven 10.6.2007. V současné době jsou mi vypláceny nemocenské dávky, jak dlouho mám nárok na jejich pobírání? Kdy lékař ukončí pracovní neschopnost? Mám nárok i na peněžitou pomoc v mateřství z tohoto pracovního poměru, který stále trvá a je uzavřen na dobu neurčitou?
2) Dne 2.10.2006 jsem nastoupila do zaměstnání v hlavním pracovním poměru s 3 měsíční zkušební dobou. Dne 12.10.2006 jsem odevzdala zaměstnavateli potvrzení pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi písemně oznámil, že sjednaný pracovní poměr ruší ve zkušební době ke dni 23.10.2006. V současné době pobírám nemocenské dávky z tohoto pracovního poměru. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství z tohoto pracovního poměru, který navazuje na předchozí pracovní poměr ve kterém mi byla dána výpověď z nadbytečnosti dle §46 zákoníku práce? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď! Email: olga.brno@centrum. více
Odpověď:
Předpokládáme, že Váš pracovní poměr nebyl uzavřen s tzv. zkušební dobou a že vám zaměstnavatel nedal v předmětném období výpověď z pracovního poměru. Nemůžeme předvídat, kdy Vám lékař ukončí pracovní neschopnost, to bude, předpokládáme, v souladu s Vaším aktuálním zdravotním stavem. Nárok na dávky nemocenského pojištění trvá po dobu pracovní neschopnosti. Dávky na peněžitou pomoc v mateřství jsou vázány na splnění dalších předpokladů (počet odpracovaných dnů apod.), proto na tuto část dotazu nelze odpovědět. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejedná o diskriminaci, doporučujeme obrátit se na právní příp. advokátní poradnu, která vám právní pomoc poskytne.
Podle ustanovení § 58 odst.1 zákoníku práce může ve zkušební době zrušit pracovní poměr písemně bez udání důvodu případně z jakéhokoliv důvodu jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Skutečnost, že jste byla v té době v pracovní neschopnosti ani Vaše těhotenství nemá na tuto skutečnost žádný vliv. více
Dobrý den, prosím o radu, mám si vybírat 3 dny náhradního volna a vedoucí mi nařídil vybrat starou dovolenou v délce 7 dní. zajímá mě, co má přednost, zda si vybrat nejprve náhradní volno a pak dovolenou v délce 4 dní, nebo vybrat dovolenou celou a náhradní volno převést do dalšího měsíce, ve kterém budu mít zřejmě další přesčasové hodiny. Děkuji a přeji hezký den
Odpověď:
Dobrý den,
náhradní volno, které je náhradou za přesčasové hodiny, má při čerpání přednost před dovolenou na zotavenou. Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel určil náhradní volno v době čerpání dovolené, je povinen určit čerpání náhradního volna na jiný den. Určil-li Váš zaměstnavatel čerpání dovolené na tento měsíc, převádí se Vám náhradní volno do dalšího měsíce.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Jsem na MD.Do prosincejsem si přivydělávala v Nemocnici,kde mem poměr na dobu neurčitou dle vykázaných hodin.Nyní mi tuto smlouvu zrušili a musím mít prý částečný úvazek.Kdybych znovu otěhotněla,z čeho se mi bude počítat MD?
Odpověď:
Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví stejným způsobem jako nemocenské - s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou.
V případě, že by výše peněžité pomoci v mateřství byla nižší než rodičovský příspěvek, bude ještě náležet rodičovský příspěvek ve výši rozdílu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
jsem třetím rokem na rodičovské dovolené(mé dceři budou tři roku v březnu 2007). Jsem vedená ve firmě, kde jsem pracovala. Včera mi majitel firmy a zároveň můj šéf napsal dopis tohoto znění:"Dnem 31.12.2006 bylo ukončeno živnostenské podnikání mé firmy.Vzhledem k ukončení podnikatelské činnosti bez nástupnictví a k tomu, že Vaše rodičovská dovolená je delší než tři roky, zasílám Vám tímto dohodu o skončení pracovního poměru. Podepsanou dohodu v jednom vyhotovení odešlete zpět na adresu." K tomuto dopisu přiložil dvě kopie Dohody o ukončení pracovního poměru ve smyslu § 43 zákoníku práce. Pracovní poměr pracovníka v podniku končí na základě této dohody dnes 31.12.2006. Smlouva má datum 27.12.2006.
Mám šanci se nějak bránit? Myslela jsem, že v březnu nastoupím opět do práce. A nemám nárok na odstupné?
Mockrát předem děkuji za Vaši rychlou právní pomoc Lenka Hrbáčová.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnankyni na mateřské dovolené lze dát výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů. Jedním z nich je právě zrušení podniku, kde zaměstnankyně pracuje. Na odstupné nárok máte a to ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na rodičovskou dovolenou.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsem ještě zaměstnaná, když jsem 5 dní před koncem zkušební doby dostala výpoveď a to v době kdy jsem byla na neschopence.Od 16.10.2006 jsem práce neschopná z důvodu těhotenství a výpověď mám od 20.10.2006. Peníze od firmy /za nemoc/ dostávám dál,ale nyní jsem zjistila že za mě nikdo neplatí zdrav.pojištění. Musím to platit sama?
Odpověď:
Podle ustanovení § 58 odst. 1 zákoníku práce může ve zkušební době zrušit pracovní poměr písemně bez udání důvodu případně z jakéhokoliv důvodu jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Skutečnost, že jste byla v té době v pracovní neschopnosti ani Vaše těhotenství nemá na tuto skutečnost žádný vliv.
Ivana Spoustová
jsem svobodna matka dcera onemocnela nemoc trvala 20 dni nemocenska mi byla proplacena pouze za 9 dni s tim ze musim dolozit k neschopence cestne prohlaseni ze jsem samozivitelka prosim je toto nutnost dekuji za odpoved
Odpověď:
Nepodařilo se mi najít žádné ustanovení, které by požadovalo Vaše čestné prohlášení. Domnívám se proto, že tento postup nemá oporu v našich právních předpisech.
Ivana Spoustová