Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Radka | 26.5.2006 | Povinné preventivní prohlídkyod smluvního partnerazaměstnavatele

Dobrý den, pracuji již 2 roky u korejské firmy, a i když mám několik zkušeností s mezinárodními firmami a různými kulturami včetně několika asijských, bohužel musím říci, že takovou neprofesionalitu jako v této firmě jsem nikdy nezažila. Mobbying, Bossing, sexuální obtěžování kolegyň atd... Chtěla bych Vás poprosit o radu, dostali jsme informační email od zaměstnavatele, že ze zákona má povinnost postarat se o naši zdravotní péči a to jednotným systémem vstupních a preventivních prohlídek u smluvního partnera, kterým si vybral společnost Kardia. V této společnosti u určeného lékaře se máme podrobit prohlídce, která bude obsahovat detailní odebrání anamnézy (sociální, pracovní, rodinné, osobní, epidemiologické, farmakologické, alergologické, abusus), celkové fyzikální vyšetření sluchu a kůže, dále pak vyplnění žádanek, zdravotního dotazníku, lékař na základě výsledků prohlídky doporučí postup a potvrzenou žádanku vrátíme zaměstnavateli. více

Odpověď:

Máte pravdu. Zaměstnavatel je pouze oprávněn požadovat potvrzení, zda jste zdravotně způsobilá k výkonu sjednaného druhu práce. Právo volby lékaře je na Vás a nemůžete být proto nucena vykonávat prohlídky u lékaře, který např. nemá Vaší důvěru. Výsledky lékařských vyšetření představují údaje osobnostního charakteru a proto mohou být dalším osobám sdělovány jen se souhlasem toho, koho se dotýkají. Požadavek zaměstnavatele na sdělení těchto údajů i jejich případná archivace jsou nezákonné.

Vzhledem k tomu, že se však nejedná o otázku spadající do oblasti diskriminace na pracovním trhu na základě pohlaví, doporučujeme se v případě dalších problému a dotazů obrátit na občanskou poradnu případně advokáta. Uvedeným problémem by se měla zabývat i odborová organizace, pokud byla u Vašeho zaměstnavatele založena.

Ivana Spoustová

Jarka | 23.5.2006 | Jak se bránit zaměstanvateli?

Dobrý den, po ukončení VŠ 2002 jsem nastoupila do práce jako kvalifikovaná učitelka 1.st.ZŠ. Rok jsem vykonávala práci učitelky. Dostala jsem smlouvu na dobu určitou s odůvodněním, že mají s madými učitelka mi špatné zkušenosti. Osvědčila jsem se a v roce 2003 jsem nastoupila na místo zástupkyně ředitelky ZŠ opět se smlouvou na dobu určitou, protože nikdo nevěděl jak dlouho bude škola dále fungovat ( důvod: v té době probíhalo rušení škol s malým počtem žáků). Ale na druhý stupeň ZŠ jsme přijali dva učitele a ti dostali okamžitě smlouvu na dobu neurčitou a po půl roce se jim vyplácelo odstupné, protože byl zrušem duhý stupeň ZŠ. V této době jsem otěhotněla a řed. mi dala další smlouvu na dobu určitou na další šk. rok s datem ukončí při nástupu na MD. Jak se bránit proti takovému přístupu zaměstnavatele? Myslím si že šlo o porušení mých práv zaměstanace. Pro školu jsem dělala mnoho dlaších aktivit, za které jsem nebyla placená: vedení zájimových kroužků, práce navíc atd.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám žen pečujícím o dítě. Navíc, pokud žena pečující o dítě mladší než 15 let požádá vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Po rodičovské dovolené musí zaměstnavatel nabídnout zaměstnankyni místo odpovídající její dosažené kvalifikaci a zkušenostem, tzn. ne stejné místo. Pokud takové místo nabídnout nemůže, vzniká výpovědní důvodu pro nadbytečnost s příslušným 2 měsíčním odstupným. Vaše kamarádka se může obrátit se stížností na úřad práce nebo na soud. Pokud ale bude zaměstnavatel tvrdit, že žádnou pozici odpovídající kvalifikaci a zkušenostem nemá, a dokáže to (např. že nepodal v poslední době žádné inzeráty hledající zaměstnance na místo odpovídající kvalifikaci a zkušenostem Vaší kamarádky), nezbývá Vaší kamarádce než zůstat a trvat na změně pracovní doby, nebo žádat o ukončení pracovního poměru s dvouměsíčním odstupným. více

Sikáčková | 23.5.2006 | sankce

Dobrý den,jsem evidovaná na Úřadu práce, kde jsem se dozvěděla, že real.BIB přijímají real. makléře. Uvádějí plat 20 až 30 tis.Kč.Přihlásila jsem se na místo a bylo mi sděleno, ža na trvalý prac. poměr neberou, ale na dohodu, nebo Živn. list. Přihlásila jsem se na dohodu a podepsla, že po skončení nebudu vykonávat tuto profesi ani sama, ani jako zaměstnanec, po dobu 2 let, pod sankcí zaplacení různých školení, které jsem absolvovala.Nyní mi dohoda skončila, na trvalý prac. poměr mě nevzali a na Živnost. list si netroufám.Prosím o odpověď, zda je možné požadovat statisícové čátky, když jsem neodešla sama, ani jsem neskončila z důvodů nějakých problémů. Není to jen můj případ, je nás více, děje se tak stále. Děkuji za odpověď. Sikáčková

Odpověď:

Dobrý den,

tzv. konkurenční doložka musí být uzavřena na dobu nejvýše 1 roku a pouze v případě, že to lze o zaměstnance spravedlivě požadovat a pokud by následná pracovní činnost bývalého zaměstnance narušila činnost jeho bývalého zaměstnavatele.
Jestliže konkurenční doložka nesplňuje tyto podmínky, je neplatná a zaměstnanec se podle ní řídit nemusí.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Jana | 23.5.2006 | Zástup za mateřskou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali je možné, že zaměstnavatel (v mém případě ÚP) může sepsat smlouvu za zástup paní na mateřské s dalším zaměstnancem, pokud již byla sepsána se mnou? Tudíž jsme v současné době za jednu paní zaměstnány dvě. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Zaměstnavatel může přijímat zaměstnance podle svého uvážení. Pokud máte pochybnosti, zjistěte si, jestli druhý zaměstnanec na zástup nemá vykonávat ve stejné funkci tu samou práci, tzn. pokud její pozice nevylučuje tu Vaší.

Eva Fialová

Maja | 23.5.2006 | VZPOVED DOHODOU

Dobry den,
mam dotaz, jak spravne napsat vypoved dohodou ze zdravotnich duvodu.
Potrebuji okamzitou vypoved, nemuzu si dovolit aby to zamestnavatel odmitl.Mam mit potvrzeni od lekare?
Prosim poradte..

Odpověď:

Dobrý den,
Výpověď můžete dát svému zaměstnavateli i bez udání důvodu. Můžete se dohodnout, že skončíte i bez výpovědní doby. Pokud by však na ni zaměstnavatel trval, musíte u něj setrvat ještě 2 měsíce, nedohodnete-li se na výpovědní době jiné.
Dohodou můžete rozvázat pracovní poměr rovněž bez udání důvodu. Pokud na uvedení důvodu trváte, musí být v písemném vyhotovení uveden. Na dohodu však nemusí Váš zaměstnavatel přistoupit. Lékařské potvrzení dodat musíte, učiní-li to Váš zaměstnavatel podmínkou přijetí dohody o rozvázání pracovního poměru.

Eva Fialová

Jan | 23.5.2006 | Prosím o pomoc!!!

Dobrý den,
moje přítelkyně je sexuálně obtěžovaná na pracovišti...Jsme teď celkem bezmocný, jelikož proti nám stojí kolos. Je to mezinárodní společnost a aktérem je sám gen.ředitel. Nekončí to pouze u slov...Ona neni 100% jediná.Potřebujeme pomoct, jelikož on má neomezené finanční možnosti...Myslím, že ani nepomůže, když odejde ze zaměstnání, ale to by stejně nic neřešilo.
Budu rád za jakoukoliv co nejrychlejší pomoc...

Odpověď:

Dobrý den,
Pokud si myslíte, že řešení situace s vaším zaměstnavatelem by nemělo žádný smysl, obraťte se rovnou na soud. Sexuální obtěžování se považuje podle zákoníku práce za diskriminaci. V případě diskriminace platí v soudním řízení obrácené důkazní břemeno. Tzn., že zaměstnavatel musí dokázat, že se Vámi tvrzeného jednání nedopustil. Pokud toto neprokáže, vynese soud rozsudek ve Váš prospěch. V žalobě můžete žádat jak zdržení se takového jednání, tak i přiznání peněžitého odškodnění Vám způsobené nehmotné újmy.

Protože tvrdíte, že sexuální obtěžování není u Vašeho zaměstnavatele ojedinělé, prosíme Vás, pokud máte zájem, jako poradna pro rovné příležitosti o podrobnější informace o Vašem zaměstnavateli a jeho chování. V takovém případě by se toto sexuální obtěžování mohlo řešit komplexně.

Děkujeme

Eva Fialová

Eržika | 23.5.2006 | znovu na RD?

Dobrý den,
Jsem zaměstnaná na plný pracovní úvazek, mám 3letého syna (narozen 3/2003), na kterého bere rodičovský příspěvek manžel - osvč.a chodí na 4h. do školky.
Protože synovy bude pravděpodobně potvrzena dg. vývojová dysfazie - opoždění řeči, chtěla jsem opět zůstat doma na rodičovské dovolené a věnovat se mu (s manželem se "vyměnit").Je možné znovu nastoupit rodičovskou dovolenou, platí nějaká lhůta, po kterou musím ještě pracovat, nebo můžu nastoupit na RD hned od 1. příštího měsíce? (čekají nás další vyšetření cca 100km vzdáleném odborném pracovišti...) je nutné nějak zažádat u zaměstnavatele, jakým způsobem, musí mi to být umožněno?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
S manželem se vyměnit můžete. Problém může být u Vašeho zaměstnavatele. Protože Váš syn již dosáhl věku tří let, po kterou máte nárok na rodičovskou dovolenou. Na prodlouženou rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele nárok nemáte, on Vám vyhovět nemusí a pokud ano, tak Vám po jejím skončení nemusí nabídnout práci odpovídající Vaší pozici, kterou jste měla před odchodem na mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

piskotka | 23.5.2006 | ukonceni cinnosti

Dobry den.Chci se zeptat,nevim si rady...Pracovala jsem jako vedouci prodejny Zlatnictvi v jednom Hypermarketu.Po necelych trech letech prace jsem otehotnela,mela jsem rizik.tehotenstvi,takze jsem nastoupila po mesici prace nemocenskou az do porodu ditete.Dcera se narodila v roce 2003.Letos to budou jiz tri roky,co jsem na materske dovolene.Ovsem,aniz by mi dal z firmy,ktera zlatnictvi provozuje dal vedet,jsem cirou nahodou navstevou zmineneho supermarketu zjistila,ze zlatnictvi bylo zruseno.Majitel ma po cele republice dalsi provozovny,jak na Morave,tak v Cechach.Rada bych s ditetem zustala doma cele ctyri roky.A tady je kamen urazu.Absolutne nevim,co dal,kdyz zlatnictvi,kde jsem pracovala,bylo zruseno,nejblizsi provozovna je snad v Brne,ja mam v prac.smlouve napsano ze me pracoviste je PREROV.Navic udajne firma,pri zadosti o prodlouzeni mat.dovolene,ZAMITA.V tom pripade nema poneti,kam bych mela nastoupit,kdyz je provozovna uz delsi dobu zrusena.Nevim,co pocit,proc me o tom neinformovali,ze ukoncili v nasem meste provoz.Muzete mi prosim poradit,jak dal postupovat??Dceri budou 17.9.2006 tri roky. více

Odpověď:

Dobrý den,
Kontaktujte svého zaměstnavatele, a pokud firma prodloužení rodičovské dovolené zamítá a je pro Vás nevýhodné změnit pracovní smlouvu co do místa výkonu práce, žádejte výpověď z důvodu zrušení části zaměstnavatele (§46 odst.1 a) Zákoník práce) V tomto případě máte nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku, pokud v kolektiní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele není stanoven částka vyšší.

Eva Fialová

Reni | 23.5.2006 | Nástup po ukončenírod.dovolené

Jsem čtvrtým rokem na mateřské dovolené. Dcera bude mít 4 roky 26. prosince 2006. Jelikož se jedná o příjemné období svátků a následující pracovní dny většina firem i úřadů čerpá dovolenou, kdy mám nastoupit do zaměstnání? Nástupem v lednu by mi tak vznikla přetržka? Děuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Nastupte do zaměstnání klidně až první pracovní den v novém roce. Přetržka 4 dny vůbec nevadí. Za tyto dny Vám nebude vyplácena dávka v mateřství ani mzda. Uvažte, co je pro Vás přijatelnější.

Eva Fialová

Hana | 23.5.2006 | vědomé poškozování adiskriminace v zaměstnání

Můj problém se objevil již před delší dobou,jen posledních pár měsíců nabývá na intenzitě.Začalo to v době kdy mé děti byly malé, já jsem se rozvedla a nastoupila do práce.Děti byly často nemocné,já jsem téměř vždy po nástupu z ošetřování dítěte byla přeřazena na práci ,na kterou jsem nebyla zaučena a to tak na 2 týdny,abych nestihla splnit normu na 100 procent.To se odráželo a odráží na mém finač.hodnocení.Poslední 2 roky jsem byla nemocná já sama a po nástupu do práce, se situace opakovala.Dodělávám si nyní maturitu jsem v 2 ročníku ze 3,chodím proto jen na ranní směnu,ale na odpolední nemohu i z důvodu dojíždění.Nadřízený mě posílá na os.odd.abych tam zdůvodnila proč nemohu na odpol.směnu chodit.Takových žen je u nás na dílně dalších 15, které chodí jen na ranní směnu a některé nemají k tomu žádný závažný důvod a žádná jiná tam jít nemusí,nikdo s nimi o tom nemluvil.Nadřízený vyhrožuje ,že to bude řešit jinde,kdykoli potřebuji jít třeba k lékaři vyptává se co mi je,dává mi nepříjemné otázky.Stupnuje se to víc a víc, mohu se nějak bránit?Považuji to za diskriminaci mé osoby.Prosím poradte mi. více

Odpověď:

Dobrý den,
Ve Vašem případě se jedná o tzv. mobbing, resp. šikanu na pracovišti. Zaměstnavatel nesmí výkonu práv a povinností z pracovněprávního vztahu zneužívat na újmu svého zaměstnance, nebo nesmí snižovat jeho lidskou důstojnost.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoli způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv a nároků z pracovněprávního vztahu.
Žádejte svého zaměstnavatele, aby se takového jednání zdržel. Pokud bude v jednání pokračovat, obraťte se na soud. Tam můžete žádat i peněžité odškodnění za utrpěnou nehmotnou újmu.

Eva Fialová

OF | 23.5.2006 | Návrat po mateřské dovolené

Píši vzkaz za svou kamarádku, která pracuje u státní, kulturou se zabývající instituce ve středoškolské funkci od roku 1983. V minulém roce se vracela po tříleté mateřské dovolené zpět do zaměstnání. Je matkou - samoživitelkou. V zaměstnání na její místo nastoupila na záskok paní (věk asi 47 let), má již dospělé, oženěné děti ! Kamarádce však při návratu zaměstnavatel oznámil, že její místo již není a nabídl ji práci pro ni absolutně nevhodnou. Protože se jedná o muzeum, kde dříve původně pracovala jako správce sbírek, nyní ji nabídli pouze místo průvodkyně, kde je pracovní doba pro ni, která je s dítětem sama naprosto navyhovující (provází se od 8.00 do 16. 00, tzn., že po poslední prohlídce skončí až někdy v 17.00- 17.30 hodin ! Ve školce již v 15.30 její dcera zůstává a čeká s paní učitelkou sama. Nemluvě o tom, že se provází celý den i v sobotu a neděli. Přitom však paní, která ji v době mateřské zastupovala v instituci zůstala a její práci nadále vykonává, pouze s tím rozdílem, že tuto funkci jinak nazvali, aby mohli zdůvodnit, že byla zrušena. více

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám žen pečujícím o dítě. Navíc, pokud žena pečující o dítě mladší než 15 let požádá vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Po rodičovské dovolené musí zaměstnavatel nabídnout zaměstnankyni místo odpovídající její dosažené kvalifikaci a zkušenostem, tzn. ne stejné místo. Pokud takové místo nabídnout nemůže, vzniká výpovědní důvodu pro nadbytečnost s příslušným 2 měsíčním odstupným. Vaše kamarádka se může obrátit se stížností na úřad práce nebo na soud. Pokud ale bude zaměstnavatel tvrdit, že žádnou pozici odpovídající kvalifikaci a zkušenostem nemá, a dokáže to (např. že nepodal v poslední době žádné inzeráty hledající zaměstnance na místo odpovídající kvalifikaci a zkušenostem Vaší kamarádky), nezbývá Vaší kamarádce než zůstat a trvat na změně pracovní doby, nebo žádat o ukončení pracovního poměru s dvouměsíčním odstupným. více

Sikáčková | 23.5.2006 | sankce

Dobrý den, již jsem Vám psala, ale neodpověděli jste mi. Měla jsem dotaz, zda na mně může real. kancelář vymáhat statisícové sumy za školení, které mi poskytla v případě, že budu působit ve stejném oboru u jiné instituce. Při uzavření Dohody o provedení práce jsem musela podepsat, že v případě ukončení dohody nebudu ve stejném oboru působit po dobu 2 let. Jelikož mi dohoda na půl roku již skončila a na zaměstnanecký poměr neberou, chtěla bych v tomto odvětví pracovat v jiné real. kanceláři, ale mám obavy. Prosím o odpověď a děkuji za ni. Sikáčková

Odpověď:

Dobrý den,

tzv. konkurenční doložka musí být uzavřena na dobu nejvýše 1 roku a pouze v případě, že to lze o zaměstnance spravedlivě požadovat a pokud by následná pracovní činnost bývalého zaměstnance narušila činnost jeho bývalého zaměstnavatele.
Jestliže konkurenční doložka nesplňuje tyto podmínky, je neplatná a zaměstnanec se podle ní řídit nemusí.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

strbos | 23.5.2006 | Pracovní doba

Dobrý den,
má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci 12-ti hodinovou pracovní dobu po dobu tří až čtyř po sobě jdoucích dnech + jedna osmihodinová směna. Všechny tyto směny pouze s jednou půlhodinovou přestávkou.

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel Vám tyto směny nařídit může. Může to však činit pouze tehdy, pokud týdenní pracovní doba bez práce přesčas nepřesáhne průměrnou týdenní pracovní dobu za období nejvýše 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích (§85 Zákoníku práce), tzn. pokud Vám Váš zaměstnavatel určí delší směnu, musí Vám jiný den určit směnu kratší.
Zaměstnavatel Vám musí poskytnout přestávky na jídlo a oddech v délce 30 min. po 4,5 hod. Tyto přestávky se nezapočítávají do pracovní doby. Pokud však pracujete v provozu, kde práce nemohou být přerušeny, musí zaměstnavatel přiměřenou dobu na jídlo a oddech vymezit i bez přerušení práce.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Panda | 22.5.2006 | Nárok na odstupné

Dobrý den, mám dotaz - dostala jsem výpověď z důvodů rušení pobočky, pracovní poměr skončil k 30.4.2006, nakonec pobočku nerušili, takže mi naše mzdová tvrdí, že na odstupné nemám nárok. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

na odstupné nárok podle §60a Zákoníku práce máte. Pro přiznání tohoto nároku je rozhodující důvod výpovědi, který Váš bývalý zaměstnavatel uvedl. To, že se nakonec pobočka nezrušila, nemá na výplatu odstupného žádný vliv. Výplata odstupného se musí uskutečnit v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.
Jiná situace by nastala, kdybyste nastoupila opět na stejnou pobočku. Pak byste musela odstupné nebo jeho poměrnou část zaměstnavateli vrátit.

Eva Fialová

22.5.2006 | Odstupné

Dobrý den,momentálně jsem na mateřské dovolené.Před 2 měsíci zkrachova firma,u které jsem byla před nástupem na MD zaměstnána.Můj dotaz je jestli se nárok na odstupné vztahuje i na mě?Děkuji

Odpověď:

Zákoník práce stanoví dobu, po kterou se zaměstnanec zdrží výkonu výdělečné činnosti , která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Toto není vázáno na placení žádných školení. Bylo by však třeba znát konkrétní smlouvu, zda jste se nezavázala k tomu, co po Vás nyní zaměstnavatel požaduje.
Vzhledem k tomu, že Váš dotaz se netýká problematiky diskriminace na pracovním trhu z důvodu pohlaví, doporučujeme obrátit se na občansko-právní nebo advokátní poradnu.




Ivana Spoustová

lucka | 22.5.2006 | vypoved dohodou

dobry den jsem na materske dovolene a kdybych podepsala vypoved dohodou o co vse bych mohla prijit.Co se tyka zdravotniho a socialniho pojisteni registrace na uradu prace musim se zaregistrovat a poenize na materske

Odpověď:

Po návratu z mateřské dovolené máte právo být zařazena na tutéž práci a pracoviště, kde jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou, pouze v případě, že Vaše práce odpadla nebo bylo Vaše pracoviště zrušeno, má zaměstnavatel povinnost zařadit Vás na jinou práci dle pracovní smlouvy. Ukončením pracovního poměru dohodou toto právo ztrácíte, můžete však dohodu získat jednorázovou finanční částku tzv. odstupné.
Váš dotaz se však netýká diskriminace na pracovním trhu a nelze na něj konkrétněji odpovědět, neboť je vymezen velmi stručně a obecně. Obraťte se tedy na advokátní event. občanskoprávní poradnu.

Ivana Spoustová

Ronny | 22.5.2006 | Rizikové pracoviště

Pracuji jako lékařka na oddělení,které je zařazeno mezi rizikové z hlediska infekce. Nyní jsem otěhotněla a zaměstnavatel nemá možnost mě přeřadit na jiné místo, kde není riziko, jak mám dále postupovat? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost Vás převést na jinou práci, zároveň Vás těhotenství chrání i před výpovědí ze strany zaměstnavatele / výjimkou jsou pouze důvody organizačních změn spočívající v rušení nebo přemísťování zaměstnavatele nebo jeho části event. výpověď dána pro hrubé porušení pracovních povinností/. Doporučujeme Vám trvat na tom, aby Vás zaměstnavatel převedl na jinou práci nebo jej požádat o placené mimořádné volno. Není dán důvod, proč by měla být Vaše mzda snížena.

Ivana Spoustová

Tara | 22.5.2006 | nástup po mateřské dovolené

Mám nastoupit po mateřské dovolené po 4 letech do práce. Zaměstnavatel slíbil, že mě vezme zpět pouze ústně a bude-li volné místo. Nyní mám neplacené volno na rok do věku 4 let dětí.(máme dvojčata)Pokud mne však vezme zpět, nechce mi zkrátit úvazek na 6 hodin denně, který potřebuji, protože mám dvojčata a nebude je mít kdo vyzvedávat ze školky a manžel je často služebně pryč a do práce dojíždíme z blízké vesnice. Je prosím nějaký zákon o zkrácení pracovního úvazku pro pracujícího rodiče, pokud ano,jak dlouho ho smí využívat a jak to ovlivní vyplácenou základní mzdu ?(je o hodně nižší?)
Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď:

V souvislosti s pracovní dobou je zaměstnavateli uložena povinnost, aby při zařazování zaměstnanců do směn přihlížel rovněž k potřebám žen pečujících o děti. Požádala-li žena pečující o dítě mladší patnácti let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu či o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, jestliže mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Výkon práce na po kratší pracovní dobu pak musí dovolovat provoz zaměstnavatele. Zaměstnavatel je přitom povinen vytvářet takové podmínky, aby žádostem žen o kratší pracovní dobu mohlo být vyhověno.
Nevyhoví-li tedy zaměstnavatel Vaší žádosti o sjednání kratší pracovní doby, přičemž mu v takovém sjednání nebrání vážné provozní důvody, pak máte možnost domáhat se Vašeho nároku soudní cestou.





Ivana Spoustová

Rejsková | 22.5.2006 | Diskriminace platová

Dobrý den, abych uvedla hned na začátek, nejsem spokojená s výší mé mzdy vzhledem ke mzdě mého kolegy na stejné pozici. Ve firmě jsem nastoupila půl roku před kolegou a ve firmě jsem už 3,5 roku na stejné pozici jako můj kolega - pozice rozpočtář. Jediný rozdíl mezi mnou a kolegou je, že on měl již několikaletou praxi na této pozici v jiné firmě a u mne je to první zaměstnání (jinak věkově jsme s kolegou cirka stejně, bezdětní, já čerstvě vdaná). Na starost dostávám dokonce i důležitější a větší zakázky než kolega - mé se pohybují v milionech či desítkách milionů) navíc mi neoficiálně (nemám uvedeno v pracovní smlouvě) přibyly i jiné povinnosti s jistou zodpovědností a důležitostí jako je sepisování smluv či spolupráce s externí profesionální firmou při tvorbě firemního webu, častěji než kolega také zůstávám přesčas kvůli našemu přímému nadřízenému - řediteli firmy. Nedávno jsem zjistila že můj kolega má o skoro 50% vyšší plat než já, s čímž jsem rozhodně nepočítala. více

Odpověď:

Paní Rejsková, vzhledem k tomu, že se zabývá pouze právním poradenstvím v případech diskriminace na trhu práce a neznáme konkrétní poměry na Vašem pracovišti, můžeme Vám poskytnout pouze právní poradenství.
Z Vašeho dopisu vyplývá, že velmi pravděpodobně jste obětí diskriminace na pracovním trhu, nemá-li Váš kolega větší kvalifikaci či nemá význam pro výkon jeho práce právě délka vykonané praxe. V takovém případě máte právo domáhat se jak mimosoudní, tak případně i soudní cestou toho, aby Vám byla újma způsobená diskriminačním jednáním ze strany zaměstnavatele nahrazena.
S ohledem na skutečnost, kterou popisujete ohledně předchozích zaměstnanců, kteří žádali o zvýšení mzdy pak máme za to, že by bylo vhodné podat návrh na prošetření Vámi uváděných skutečností na příslušný úřad práce (tj. v místě zaměstnavatele).

Ivana Spoustová

Jitka | 22.5.2006 | Výpověď pracovní smlouvy

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli mi zaměstnavatel musí prodloužit pracovní smlouvu v případě, že jsem na nemocenské. Do zaměstnání jsem nastoupila loni, 1. 7. 2005 a dostala smlouvu na dobu určitou do 30.6. 2006. Od 14. ledna 2006 jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství a budu z ní rovnou nastupovat mateřskou dovolenou. Za odpověď děkuji.

Odpověď:

Pracovní smlouva byla sjednána na dobu určitou a tudíž končí uplynutím doby, na kterou by la sjednána tj. ve Vašem případě k 30.06.2006. Skutečnost, že jste těhotná nezakládá zaměstnavateli povinnost pracovní smlouvu prodloužit.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 234 | 235 | 236 | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect