Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Roman | 30.7.2006 21:06:33 | Zásada stejné mzdy

Dobrý den, pracuji asi rok ve finanční oblasti u velké výrobní společnosti, v menším týmu lidí vykonávajících stejnou práci. Náhodou jsem zjistil, že kolegyně pobírá po stejnou dobu o 20% vyšší plat, než všichni ostatní. Paradoxně má nejnižší kvalifikaci (konzervatoř, ostatní VŠ ekonomie) a odvádí nejméně kvalitní práci. Oficiálně má vyšší plat kvůli jednomu cizímu jazyku navíc, který však v práci vůbec nevyužívá. Chci se zeptat, jestli postup zaměstnavatele není v rozporu s § 4a zák. 1/1992 Sb. o mzdě. Pokud ano, mám např. REÁLNOU možnost domáhat se u zaměstnavatele zpětného dorovnání mzdy a jak mám v tomto případě postupovat? Díky moc.

Odpověď:

Dobrý den,
to, co popisujete se zdá na první pohled skutečně porušení ustanovení o stejné mzdě za práci stejné hodnoty. Upozorněte svého zaměstnavatele na porušování pracovněprávních předpisů. Pokud to nepomůže, můžete se obrátit na mediátora neboli prostředníka a pokusit se s Vaším zaměstnavatelem vyjednávat prostřednictvím něho. Zaměstnavatel s tím však musí souhlasit. Mediace je méně nákladná a rychlejší než soudní řízení.

Eva Fialová

Jitka Pelešková | 28.7.2006 14:40:25 | Ukončení prac. poměru na dobuurčitou

Dobrý den. Můj pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou,do 31.12. 2003. Dne 23.8. 2003 se mi narodil syn, takže jsem v době ukončení prac. poměru čerpala mateřskou /zhruba do poloviny ledna 2004/ a poté dosud čerpám rodičovskou dovolenou. Jelikož zaměstnavatel neučinil žádné kroky vedoucí k ukončení Prac. poměru, domnívala jsem se, že pracovní poměr trvá na základě paragrafu 56 Zákoníku práce a pracovní smlouva se tedy automaticky změnila na smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi nedoručil žádné dokumenty, dovolená za rok 2003 mi byla proplacena až na počátku roku 2005 poté, co jsem o to požádala / po dohodě se mzdovou účetní pouze ústně/. Navíc mi zaměstnavatel umožňoval i nadále v průběhu rodičovské dovolené čerpat zaměstnanecké výhody - odebírat produkt za zvýhodněnou cenu /s písemným dokladem na moje jméno!/. více

Odpověď:

Dobrý den, § 56 zákoníku práce stanoví, že pracovní poměr na dobu určitou se změní na dobu neurčitou pouze v případě, že zaměstnavatel vykonával práci i po době sjednané v pracovní smlouvě s vědomím zaměstnavatele. V případě, že jste byla na mateřské dovolené, práci jste vykonávat nemohla a Váš pracovní poměr skončil k 31.12.2003. Poskytování zaměstnaneckých výhod na tom nic nemění. Zaměstnavatel je povinen vydat potvrzení o zaměstnání. Pro vydání potvrzení není stanoven žádná lhůta. Lhůtu 15 dnů má zaměstnavatel k vypracování pracovního posudku, o který můžete požádat kdykoli. Bohužel na peněžitou podporu v mateřství nemáte nárok, protože jste neodpracovala potřebných 270 hodin v průběhu dvou let. Tato situace se řeší přiznáním nemocenského. Lékař Vás uzná práce neschopnou od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Tato neschopnost pak končí uplynutím 6. týdne po porodu. více

26.7.2006 12:31:27 | prace na dohodu ve skolstvi

Dobry den, pracovala jsem jako ucitelka na soukromem gymnaziu do konce cervna letosniho roku. Mela jsem smlouvu na dobu urcitou a k ni jsem mela podepsanou dohodu o provedeni prace, podle ktere jsem dostavala k platu mesicne "premie". Napln sjednane prace v dohode bylo vypracovani skolskeho vzdelavaciho programu, na kterem cely pedagogicky kolektiv pracoval. Puvodne jsem prodlouzila svoji pracovni smlouvu, z duvodu stehovani jsem vsak od teto nove pracovni smlouvy nakonec odstoupila jeste pred zapocetim jeji platnosti. Ukoncila jsem tedy svuj pracovni pomer uplynutim sjednane doby ve smlouve na dobu urcitou. Plat stanoveny v teto smlouve jsem dostala. Majitel soukromeho gymnazia mi vsak odmita vyplatit "premie" stanovene v dohode, ktera byla take na dobu urcitou - do 30.6.2006. Chtela jsem se zeptat, zda je mozne nejakym zpusobem tyto penize ziskat, nebo zda ma majitel spolecnosti narok odstoupit od dohody bez jakehokoli oznameni, a penize mi tak nevyplatit. Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
dohoda o provedení práce není formálně závislá na pracovní smlouvě, kterou jste měla sjednanou se svým zaměstnavatelem. Výplata odměny stanovené v dohodě závisí pouze na tom, jestli práce určená v dohodě byla vykonána, tzn. jestli vzdělávací program je hotov či nikoli. Pokud na toto Váš bývalý zaměstnavatel nepřistoupí, můžete se odměny domáhat i soudně nebo prostřednictvím mediátora neboli prostředníka, kterého Vám doporučí Asociace mediátorů ČR.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Terka | 23.7.2006 23:05:20 | mateřská dovolená a podnikání

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s 18ti měsíční dcerou. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala na pracovní poměr na dobu nerčitou. Nyní mám možnost začít podnikat a můj zaměstnavatel mi tvrdí, že mi nemusí držet pracovní místo pro případ, že bych chtěla po skončení mateřské dovolené nastupit zpět do práce. Má pravdu?

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po dobu mateřské dovolené má povinnost držet stejné místo, které jste měla před jejím nástupem. Vy však už budete na rodičovské dovolené. To pro Vás znamená, že Vám musí zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené přidělit práci podle pracovní smlouvy, tzn. ne nutně tu samou pozici, kterou jste zastávala před narozením dítěte.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Zuzana | 19.7.2006 13:13:04 | Návrat po RD

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu:Před rodičovskou dovolenou jsem pracovala v nemocnici jako zdr. sestra v jednosměnném provozu, což mám uvedeno i v pracovní smlouvě. Chtěla bych se vrátit a dělat na jednu směnu, i na jiném pracovišti, ale zaměsnavatel mi řekl, že pokud bude mít místo pouze na směny, musím ho přijmout, jinak se mnou rozváže pracovní poměr. Měla bych v tomto případě alespoň nárok na odstupné? Předem děkuji za odpověď. Zuzana S.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám Váš zaměstnavatel nebude moci po návratu z rodičovské dovolené zadávat, která odpovídá obsahu Vaší pracovní smlouvy, musí Vám dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte vždy nárok na odstupné ve výši dvou průměrných měsíčních platů.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

LEONA | 3.7.2006 10:21:38 | MATERSKA DOVOLENA

dOBRY DEN CHTELA BYCH SE ZEPTAT NEVIM JAK MAM POKRACOVAT TED MI BUDE KONČIT MATERSKA DOVOLENA 4 ROKY ALE SNAŽIME SE S MANŽELEM O DRUHE MIMINKO NAVSTEVUJEM SPECIALNI KLINIKU NA OTEHOTNENI TAK TED NEVIM JESTLI SE MUŽU YAREGISTROVAT NA PRACOVNI URADĚ JELIKOŽ NEVIME JAK TA LEČBA BUDE TRVAT A KDY SE POVEDE OTEHOTNET

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Zvažujete-li další postup s ohledem na plánované těhotenství, poraďte se proto s Vaším lékařem event. budete-li žádat právní poradu na občanskou poradnu v místě bydliště nebo nějakého advokáta.

Pro úplnost dodávám, že mateřská dovolená trvá tři roky, povolil-li Vám Váš bývalý zaměstnavatel čtvrtý rok, jedná se o pracovní volno bez náhrady mzdy. Po jejím skončení tmáte právo požadovat, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnal. Pokud ukončíte pracovní poměr a jiné zaměstnání nenajdete, pak máte právo žádat o pomoc Úřad práce.

Ivana Spoustová

jANINA | 27.6.2006 10:07:40 | Dovolená

JSEM na md,od 8.6.2005 jsem na rodičovské dovolené.Dovolená na zotavenou mi byla proplacena za rok 2004.Zajímalo by mne zda mám nárok na dovolenou na zot. za rok 2005.

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na dovolenou na zotavenou máte, ale jen poměrně k počtu odpracovaných dnů. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc (tzn. od ledna do června) jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Za každý z pěti měsíců máte tedy nárok na jednu dvanáctinu ze čtyřech týdnů, nebo případně z jiného počtu týdnů, které jsou u Vašeho zaměstnavatele upraveny v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu.

Eva Fialová

mery | 26.6.2006 10:31:14 | neplatná výpověď,změnavýpovědního důvodu

Jelikož můj problém nezapadá do žádného z uvedených typů dotazů,uvádím zde že se jedná o jakousi diskriminaci ze zdravotních důvodů,neboť zaměstnavatel se mě snažil za každou cenu zbavit díky mému zdravotnímu postižení. Dobrý den.Prosím o radu.Zaměstnavatel mi dal výpověď dle které jsem měla nárok na odstupné.Jakmile jsem písemě vyjádřila souhlas s touto výpovědí ale zároveň ho upozornila na to že mám nárok na odstupné,zřejmě od tohoto úmyslu ustoupil ,a delší dobu se mnou nekomunikoval(byla jsem dočasně v invalidním důchodu).Po několika měsících mi doručil výpověď ze zdravotních důvodů,na kterou jsem reagovala dopisem nadepsaným "Nesouhlas s výpovědí" a v kterém ho žádám o zpětvzetí výpovědi a který měl být "projevem vůle" být dále zaměstnávána .Jelikož si nejsem jista ,jestli takovýto argument u soudu obstojí jako důvod pro náhradu mzdy,chci se zeptat jestli je v tomto případě možno místo náhrady mzdy žádat jako náhradu škody dle §187 ZP ,neboť zaměstnavatel mi svým protiprávním jednáním způsobil škodu tím že jsem z důvodu právní nejistoty nemohla nastoupit do práce u jiného zaměstnavatele. více

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste dostala výpověď ze zdravotních důvodů, tedy předpokládáme podle § 46 odst 1 d/, pak Vám ze zákona nevzniká právo na tzv. odstupné a výpovědní doba činí dva měsíce. Pro platnost výpovědi se vyžaduje , aby byla dána písemně a doručena druhému účastníku, tedy vám, a aby byl výpovědní důvod skutkově vymezen tak, aby jej nebylo možné zaměnit s jiným důvodem. Druh výpovědi nelze dodatečně měnit. Z neplatného rozvázání pracovního poměru můžete uplatnit nároky pouze v souladu s ustanovením § 61 zákoníku práce, tedy v případě, že trváte na tom, aby vás zaměstnavatel dále zaměstnával, pak je zaměstnavatel povinen poskytnout vám náhradu mzdy a to ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy zaměstnanec oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru. více

Michal | 25.6.2006 00:06:31 | chov skotu

Nastoupil jsem do zaměstnání a mím zaměstnavatel je soused , který se věnuje zenědělství , tedy chovu skotu a patrně v dílně kde úpracuji chce chovat skot, vybudovat odpad z tohoto kravína do mé jímky a další , bez zjevného dotazu o souhlas , tedy jako jeho zaměstnanec bych mu to měl trpět? Taktéž nechci , aby ustájil v objektu , který sousedí s dílnou skot , vůbec nevím jak se mám bránit , aby mě nevyhodil z práce a já pak třeba nepobíral hmotné zabezpečení
Děkuji za odpověď Zeman

Odpověď:

Dobrý den, Vašemu sousedovi (to, že je současně Vaším zaměstnavatelem zde nehraje žádnou roli) nemusíte dát souhlas k vybudování odpadu ze jeho kravína do Vaší jímky. Bez tohoto souhlasu nemůže nic na Vaší nemovitosti dělat. Pokud však hodláte vybudování odpadu strpět, můžete tak učinit ve formě věcného břemene. Váš soused je pak se zákona povinen nést přiměřené náklady spojené s věcný břemenem. Lepší je však tyto náklady specifikovat přímo ve smlouvě o zřízení věcného břemene. Vašemu zaměstnavateli nemůžete zabránit v úpravě svého provozu. Zaměstnavatel je však povinen podle zákoníku práce zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti, hygieny a ochrany zdraví při práci, odpovídaly bezpečnostním požadavkům a hygienickým limitům na pracovní prostředí a pracoviště. Mgr. Eva Fialová Eva Fialová více

Lenka | 23.6.2006 08:53:14 | přihlašení po mateřské

Dobrý den
Mám dotaz,skončila mi mateřská 5.6.2006 jsem ve 4 měsici těhotenstvý a pracovní uřad v Teplicích mě odmitl přihlásit stím že těhotné nepřihlašují správa socialního zabespečení mi sdělila že zdravotní pojištení má platit manžel to semi zdá divné.Proto se obracim k vám o radu.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, z Vašeho dotazu s ohledem na nové těhotenství vyplývá, že jste pravděpodobně ukončila rodičovskou nikoliv mateřskou dovolenou. Pokud jde o Váš dotaz na platbu pojistného na zdravotního pojištění, pak Vás ujišťujeme, že stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění mimo jiné za tyto pojištěnce : - nezaopatřené děti /tj. děti od narození do skončení povinné školní docházky - ženy na mateřské a rodičovské dovolené, ženy pobírající peněžitou pomoc v mateřství - příjemce rodičovského příspěvku /ten se vyplácí ve standartních případech do 4 let věku dítěte, zatímco zákonný nárok na rodičovskou dovolenou je tři roky/ - osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o příjemce rodičovského příspěvku nebo o osoby na mateřské rodičovské dovolené. více

dvořáková | 20.6.2006 14:29:58 | výmaz z trestního restříku

prosím o radu kam se obrátit kvůli výmazu z rejstříku trestů. Stále tam je záznam, který je již dávno promlčen, tedy vše splněno dle rozsudku.
děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí žen a mužů. Přesto odpověď :

Zahlazení odsouzení provádí za splnění zákonem stanovených podmínek - viz ustanovení § 69 a 70 trestního zákona soud.
Pokud tyto podmínky splňujete, tedy uplynula příslušná doba po výkonu nebo prominutí trestu anebo po promlčení jeho výkonu a vedl/-a/ jste nejméňe po stanovenou dobu řádný život, obraťte se na příslušný soud se žádostí.
Doba je závislá na délce trestu, který byl pravomocně soudem vyměřen.

Ivana Spoustová

Jan | 20.6.2006 08:21:27 | Ukončení smlouvy v UK

Dobrý den!

Obracím se na Vás s prosbou o kvalifikovanou a účinnou radu. Se zprostředkovatelskou firmou mám uzavřenou smlouvu o tom, že mi zajistí práci, ubytování a vyřízení nezbytných formalit ve Velké Británii. Ve smlouvě je uvedeno, že budu pracovat podle požadavků zaměstnavatele. Smlouva je uzavřena na dobu šesti měsíců. Po nástupu do zaměstnání mi anglický zaměstnavatel sdělil, že budu pracovat po celou dobu šesti měsíců výhradně na nočních směnách. Pokud bych tento požadavek zaměstnavatele znal před odjezdem do Velké Británie, smlouvu bych nepodepsal, neboť mi práce v noci nevyhovuje. Navíc mi bylo zajištěno ubytování ve zdravotně závadném objektu – plesnivé stěny a podlahy. Smlouvu se zprostředkovatelskou firmou chci zrušit a vrátit se zpět do České Republiky. Poraďte mi prosím jak mám postupovat.

Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den, Vaše situace se odvíjí od obsahu smlouvy, kterou jste podepsal. Bez znalosti této smlouvy Vám budu moct pouze nastínit některé možnosti. Pokud je ve smlouvě uvedena možnost odstoupení nebo výpovědi a Vám, pozorně si je přečtěte a řiďte se podle nich. Jestliže by se Vám tyto ustanovení zdály pro Vás zřetelně nevýhodná a současně zřetelně výhodná pro druhou stranu, jsou tato ustanovení neplatná. V takovém případě, stejně jako v případě, že ve smlouvě o výpovědi ani o odstoupení není zmínka, můžete od smlouvy odstoupit pokud jste zprostředkovateli před podpisem uvedl, že nechcete pracovat v noci a zprostředkovatel Vás ujistil, že se o takovou práci jednat nebude. Co se týče nevyhovujícího ubytování, požadujte od agentury změnu ubytování nebo finanční kompenzaci, za kterou byste si mohl zařídit ubytování jiné. Nevyhovění Vašemu požadavku je také důvod pro odstoupení od smlouvy. Eva Fialová více

Lucia | 14.6.2006 17:17:38 | Životopis

Dobrý den. Při mateřské dovolené si hledám brigádu. Nevím, jestli a jak mám uvést v životopisu, že jsem na mateřské. Mám pocit už z předcházejícího hledání, že tato informace mně automaticky vyřazuje z pozvání k vstupnému pohovoru. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Můžete samozřejmě životopis ukončit k datu posledního zaměstnání a skutečnost, že jste na mateřské příp. rodičovské dovolené pak vůbec neuvádět.
Dotazy týkající se osobního a rodinného stavu jsou považovány za diskriminaci na základě pohlaví.

Ivana Spoustová

Zuzana | 14.6.2006 11:22:33 | Nastup po materske

Dobry den.V pondeli 12.6.jsem se vracela zpet do zamestnani po 3 letech ditete.Pred materskou jsem zastavala 16 let funkci ucetni s platem 13.500 dle prac.smlouvy.Po navratu /3 letech/jsem byla prerazena na obchodni oddeleni jako referent s platem 8.500Kc.Jsem samozivitelka.Muj dotaz zni.Je mozne aby me snizili plat o 5.000? Je to skutecne velmi zasah do meho rodinneho rozpoctu. Ze bych trvala na svem puvodnim zarazeni a zamestnavatel,protoze pro me nema jako ucetni uplatneni, me dal odstupne jsem neuvazovala.Nebyla bych totiz prvni a ani posledni pripad u firmy, kdy majitel nikomu nic nevyplatil a donutil zamestnance, aby sam odesel.Tak mu zneprijemnoval zivot,ze to radsi sam vzdal.Je obklopen pravniky a vi jaky ma udelat natlak,aby nemusel odstupne vyplacet.Nemam na to dost psychickych sil,abych se poustela do nerovneho boje s radoby podnikatelem,ktery nas jako pracujici ma skutecne jen na jeho osobni obohaceni.A vim co rikam.Jak jsem uvedla,delala jsem tam pred materskou 16 let ucetni.Nevim co mam delat.Je mi 40 let a pro mnohe jsem uz stara.Stat se o sve ovecky nedovede postarat a opet je zpet vlada,ktera takove jednani podnikatelu /majitelu firem/jen schvaluje. více

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel Vás nemusí zařdatit po návratu z rodičovské dovolené na původní místo, ale pouze na místo, které odpovídá místu, které jste zastávala před nástupem na rodičovskou dovolenou, co do odpovědnosti a Vašim schopnostem. Tomu samozřejmě odpovídá i možný finanční rozdíl.
Nedokážu posoudit, zda si pozice referentky a účetní odpovídá natolik, aby Váš zaměstnavatel dostál zákonem stanovené povinnosti Vám takové místo poskytnout.
Pokud je Vám 40 let a jste přesvědčená o nesolidnosti Vašeho zaměstnavatele, která by pro Vás mohla znamenat skončení pracovního poměru v budoucnosti, řešila bych situaci odchodem již v současné době, abyste si mohla najít ještě práci podle Vašeho přání.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Leona Vojtášková | 14.6.2006 11:14:07 | Nárok na odstupné

Dobrý den,se zaměstnavatelem jsem se dohodla,že zůstanu na MD i čtvrtý rok a poskytl mi neplacené volno.Mám obavy,že až se budu chtít ve čtyřech letech své dcery vrátit do práce,dostanu výpověď pro nadbytečnost.Budu mít v tomto případě nárok na odstupné.Děkuji za odpověď.Leona Vojtášková

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel má povinnost vyplatit odstupné ve výši dvou průměrných platů pokaždé, když svému zaměstnanci dává výpověď pro nadbytečnost, tedy i po návratu s prodloužené rodičovské dovolené.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Heidi | 13.6.2006 20:02:07 | Dotaz na práva při skončenípracovního poměru

Firmou X mi byla nabídnuta brigáda, kterou jsem odmítla, jelikož jsem měla zájem o stálé zaměstnání. Načež mi firma poskytla trvalý pracovní poměr s dobou 40 hodin týdně po 1 rok. Po 3 týdnech, co jsem pracovala s brigádníky se mnou firma chtěla přepsat smlouvu na smouvu o vykonání práce. Na toto jsem nepřistoupila a dostala jsem výpověď, jelikož zaměstnavatel neměl jinou práci a věděl to již od začátku.Výpověď nebyla podepsána mnou, ale třetí osobou. Zajímalo by mne, zda mám nárok na odstupné z důvodu zániku pradovního místa, i když jsem výpověď dostala během zkušební doby? (je prokazatelné že pozice zanikla)

Odpověď:

Dobrý den,

výpověď je jednostranný právní úkon, může být podepsána Vámi, ale ani nemusí. K její platnosti stačí písemná forma a doručení, tzn. s výpovědí musíte získat možnost se seznámit.
Pokud jako důvod výpovědi byla nadbytečnost, protože pro Vás zaměstnavatel neměl práci, máte nárok na odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Fakt, že jste byla ve zkušební době, nemá na nárok na vyplacení výživného žádný vliv.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Klára | 12.6.2006 10:51:21 | Rozvázání pracovního poměru ve zkušební době?

Chtěla bych se zeptat jestli je možné rozvázání pracovního poměru ve zkušební době pokud je člověk v pracovní neschopnosti?

Odpověď:

Dobry den,
ano, rozvázání pracovního poměru ve zkušební době je možné jak ze strany zaměstnavatele tak ze strany zaměstnance bez udání důvodů. Zároveň zde neplatí žádné ochranné instituty, kterými např. při pracovním poměru uzavřeném na dobu neurčitou pracovní neschopnost je.

Ivana Spoustová

lenka | 11.6.2006 17:19:10 | materska

Jsem 18mes.na rodicovske dovolene a mam smlouvu na domu neurcitou zamestnavatel mi poslal oznameni ze z organizacnich duvodu muzu byt uvolnena ma na to pravo dekuji za odpoved

Odpověď:

Doba, po kterou čerpáte rodičovskou dovolenou je považována za tzv. ochrannou dobu. To v praxi znamená, že zaměstnavatel není oprávněn dát vám v této době výpověď. Jeho jednání je tedy nejen pochybením, ale bylo by jej pravděpodobně možné považovat i za diskriminaci z důvodu pohlaví.

Ivana Spoustová

9.6.2006 11:39:46 | Smlouva na dobu urcitou

Dobry den,
chtela jsem se zeptat, za jakych podminek se mnou muze zamestnavatel uzavrit smlouvu na dobu urcitou.
Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky lze sjednat nebo dohodou účastníků prodlužovat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Pokud od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba delší než šest měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží. Toto se však nevztahuje na případy, kdy dochází ke sjednání pracovního poměru na dobu určitou: a) podle zvláštního právního předpisu nebo kdy zvláštní právní předpis stanoví sjednání pracovního poměru na dobu určitou jako podmínku pro vznik dalších nároků (např. důchodci) b) z důvodů náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance, více

9.6.2006 11:33:43 | rekvalifikace

Dobry den, chtela jsem se zeptat, zda mne muze Urad prace odmitnout zaradit do rekvalifikace z duvodu, ze jsem dosahla jen zakladniho vzdelani. Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Úřad práce zajišťuje rakvalifikaci uchazečů o zaměstnání. Rekvalifikací se rozumí získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala.
Úřad práce přímá navíc opatření na podporu a dosažení rovného zacházení s skupinami osob, které mají ztížené postavení na trhu práce, což osoby, které dosáhly pouze základného vzdělání nepochybně jsou. Z toho vyplývá, že úřady práce musí věnovat těmto osobám zvýšenou pozornost.
Odmítání poskytování rekvalifikace osobě se základním vzděláním je tak v přímém rozporu se zákonem o zaměstnanosti.

Eva Fialová

| 1 | .. | 234 | 235 | | 237 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect