Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Richard | 21.9.2008 19:41:41 | Propustka

Dobrý den.Kolik hodin má zaměstnaec nárok na návštěvu lékaře na jednu propustku?

Děkuju Richard

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Nelze tedy určit počet hodin obecně, záleží vždy na konkrétním případě.

Ivana Spoustová

Nina | 21.9.2008 15:43:06 | Výpověď na MD

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Jsem na mateřské dovolené a zaměstnavatel chce, abych s nim uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru. Jsem totiž posledním zaměstnaancem této firmy- Všichni zaměstnanci již byli převedeni do jiné firmy (majitelé jsou stejní lidé). Když jsem projevila zájem být také převedena, sdělili mi, že jako matka na mateřské dovolené nemůžu uzavřít novou pracovní smlouvu. Prosím poradte, je nějaký jiný způsob přechodu ze staré smlouvy na novou? Co se může stát když odmítnu podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru?
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

K podepsání dohody vás zaměstnavatel nemůže nutit - dohoda je projevem svobodné vůle obou stran. Novou pracovní smlouvu podepsat můžete, tím však zanikají veškeré vaše nároky ze smlouvy původní.
Pokud nedojde k uzavření dohody a zaměstnavatel s vámi bude chtít pracovní poměr ukončit výpovědí, pak může jen ze zákonem vymezených důvodů, které umožňují dát výpověď zaměstnankyni na mateřské dovolené. V těchto případech by vám však vznikl nárok na odstupné.

Ivana Spoustová

Suzi | 19.9.2008 21:50:15 | Odstupné

Prosím Vás,mám zdravotní problém se kterým nemůžu pracovat v původním zaměstnáním.Zaměstnavatel mě nechce dát výpověď.Když si požádám sama o výpověď ze zdravotních důvodů,mám nárok na odstupné.Děkuji

Odpověď:

Pokud dáte výpověď ze zdravotních důvodů vy, nárok na odstupné nemáte.

Ivana Spoustová

dada | 17.9.2008 20:37:52 | prodložení pracovní smlouvi

kolikrát se muže zaměsnavatel,prodloužit pracovní smlouva

Odpověď:

Podle ustanovení § 39 zákoníku práce je možné sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.

Ivana Spoustová

Marcy | 16.9.2008 10:01:28 | dovolená

Dobrý den,mám dotaz ohledně dovolené.Pracuji na základní škole jako uklízečka.A potřebovala bych v měsíci říjnu alespon 3 dny dovolené z rodinných důvodů.Jenže pan ředitel mi nechce během školního roku žádnou dovolenou dát.Máme si dovolenou vyčerpat o velkých prázdninách a během vánoc jinak nemáme nárok na dovolenou během roku.Prosím poradte mi zda můžu žádat o dovolenou i během roku.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Podle ustanovení § 217 zákoníku práce stanoví dobu čerpání zaměstnavatel; mimo jiné je povinen přihlížet nejen ke svým provozním důvodům, ale i k oprávněným zájmům zaměstnance.
Doporučuji proto - a s odkazem na toto ustanovení - zaměstnavatele znovu požádat, pro všechny případy písemnou formou.

Ivana Spoustová

Jana | 15.9.2008 21:42:03 | Poskytování stravenek

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o následující radu: Zaměstnavatel všem zaměstnancům bez rozdílu až donedávna poskytoval stravenky v hodnotě 85,- Kč/den. Nyní dal kolega výpověď a zaměstnavatel se na základě toho rozhodl, že stavenky mu již nebudou po dobu výpovědní doby vydávány. Stejně se rozhodl u nového zaměstnance,kterého zaměstnal - po dobu zkušební doby mu žádné stravenky nebudou poskytovány. Nikdo ze zaměstnanců nebyl nikdy seznámen s nějakým vnitřním předpisem, kde by tato pravidla byla zakotvena, takže se domníváme, že se jedná o zamětnavatelovu svévoli. Je jeho postup správný? Pokud ne, existuje nějaká možnost domoci se svého nároku,neakceptuje-li jej zaměstnavatel "dobrovolně"?Děkuji Vám za odpověď. Jana

Odpověď:

Domnívám se, že zaměstnavatel nemůže v daném případě činit výjimky mezi pracovníky, jimž běží výpovědní doba či pracovníky, kteří jsou ve zkušební době a ostatními zaměstnanci. Zaměstnavatel je totiž povinen zaměstnance odměňovat v zásadě rovným způsobem , přičemž i stravenky jsou formou odměny resp. benefitu , který zaměstnavatel posyktuje. V daném případě by se pak, dle mého názoru, jednalo o nerovné odměňování, které náš právní řád nepřipouští.

Ivana Spoustová

Kamča | 15.9.2008 11:11:04 | Klozavá pracovní doba

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co obnáší klouzavá pracovní doba? Jakou dobu mám být na pracovišti si určí zaměstnavatel? Díky za odpověď

Odpověď:

Jedná se o tzv. pružné rozvržení pracovní doby (viz ustanovení § 85 odst.4 zákoníku práce).
Při pružném rozvržení pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek, popřípadě i konec pracovní doby v jednotlivých dnech v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem ("volitelná pracovní doba"). Mezi dva úseky volitelné pracovní doby je vložen časový úsek, v němž je zaměstnanec povinen být na pracovišti ("základní pracovní doba").
Ve skutečnosti jste tedy povinna být v určitém časovém úseku na pracovišti a zbytek můžete určovat volně dle svých časových možností, samozřejmě v souladu se zájmy či podmínkami zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

manlou | 13.9.2008 09:20:01 | nemocenská

dobry den,jsem na neschopence,ale zamestnavatel chce,abych nastoupila do zamestnani,na kontrolu mam jit az za 14 dni.Jde v dobe neschopnosti chodit do prace,nebo ji musim ukoncit.Dekuji za odpoved.Veronika

Odpověď:

Pokud lékař rozhodl, že ze zdravotních důvodů nemůžete svou právi vykonávat a vystavil vám poukaz práce neschopného pojištěnce, pak je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost respektovat a nemůže vás nutit ani nastoupit do práce ani pracovní neschopnost ukončit.

Ivana Spoustová

zuzka | 12.9.2008 14:20:49 | výpověd kvůli pragrafu na dítě

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat má zaměstnavatel nárok mi dát výpověd kvůli tomu,že jsem tak 4krát do roka na paragrafu s dětma.Jsem samoživitelka
Děkuji za odpověd

Odpověď:

Zaměstnavatel z takového důvodu nemá rozhodně právo ukončit s Vámi pracovní poměr výpovědí.
výpovědí je možné ukončit pracovní poměr pouze z důvodů uvedený v ustanovení § 52 zákoníku práce, v ostatních případech by byla výpověď ze strany zaměstnavatele neplatná.

Ivana Spoustová

Helena | 11.9.2008 12:07:16 | vypoved s dohodou

chci dat vypoved,a nevim jak ji napsat

Odpověď:

Postačí, pokud zaměstnavateli napíšete, že ukončujete pracovní poměr výpovědí. Důvod uvádět nemusíte , ale můžete. Výpověď musí být písemná a musí být zaměstnavateli doručena. pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby, která je dvouměsíční a začíná běžet první den kalendářního měsíce následujícím po měsíci, kdy jste výpověď zaměstnavateli doručila - pokud tedy zaměstnavateli doručíte písemnou výpověď během měsíc září, Váš pracovní poměr skončí k 30. listopadu 2008.

Ivana Spoustová

Dada | 10.9.2008 19:59:52 | proplacení propustky

Jela jem pro zletilého syna, který má trvl. bydliště u mě. Vezla jsem ho z nemocnice, když byl propuštěn po operaci kotniku.V práci mi bylo zděleno, že mi proplatí pouze 2 hodiny.Byla jsem s ním ještě u obvodního lékaře. Mám potvrzené oba lékaře. Na co mám nárok? Myslím že na celých 6 hdoin. Děkuji za informaci

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
1. vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
2. zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
3. zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
4. zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
5. vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud tedy může být ošetření provedeno v době, na kterou nepřipadá práce ve směně, pak zaměstnavatel není povinen poskytnout volno.
Zaměstnavtel vám tedy - v souladu s výše uvedeným může uznat jen určitou část z doby, kterou jste zameškala v souvislosti s vyšetřením Vašeho syna.

Ivana Spoustová

bozenka | 9.9.2008 16:48:08 | jak spravne napsat vypoved

dobry den chtela jsem se zeptat jak ma spravne byt podana vypoved a co do ní mam napsat.dekuji za vyrizení

Odpověď:

Výpověď musí mít písemnou formu a musí být doručena zaměstnavateli. Zaměstnanec může uvést jakýkoliv důvod a nebo nemusí žádný důvod uvádět. Váš pracovní poměr pak skončí uplynutím dvouměsíční doby, která počíná prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po té, co byla doručena výpověď - tedy pokud výpověď doručíte do konce září, váš pracovní poměr skončí k 30.11.2008. Tuto skutečnost můžete uvést, ale ani to enní nezbytné, protože tento fakt vyplývá přímo ze zákoníku práce.

Ivana Spoustová

kopr | 9.9.2008 16:40:53 | pracovněprávní

Dobrý den.U zaměstnavatele pracuji dva a půl roku.Jako řidič MKD. Nejméně rok,jsem dostával plat s půl měsíčním zpožděním. 4.8.2008 jsem nastoupil 14 denní dovolenou. 17.8.2008 mi zaměstnavatel řekl,že firma k 30.8.2008 bude v likvidaci a že promne nemá práci. Prý až si najdu něco jiného podepíše mi dohodu. Řekl jsem mu,že bych měl mít nárok na odstupné. On na to odpověděl,že nárok na odstupné nemám protože se nejedná o nadbitečnost. Zřejmě si založil novou společnost protože s některými kolegy sepsal novou smlouvu.Já jsem doposud zaměstnancem původní společnosti. Zaměstnavatel mi práci nedává,nedostal jsem ani výpověď. Poslední plat jsem dostal za měsíc květen. Může te mi prosím poradit jak bych měl postupovat? Nemohu nastoupit do nové práce protože nemám ukončený minulý prac. poměr,na dotaz jesli mi pošle platy co jsem nedostal odpovídá že nemá peníze nebo že nemá čas. V kanceláři ho nikdy nezastihnu.Podepsat dohodu se mi nechce protože bych tím pádem přišel o šanci na zmíněné odstupné.

Odpověď:

Pracovní poměr opravdu nemáte ukončen a zaměstnavatel je tedy povinen přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy, jinak máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku. Nárok na odstupné budete mít i v případě, že se se zaměstnavtelem dohodnete na ukončení pracovního poměru, pokud bude v dohodě označen jako důvod jeden z případů uvedených v ustanvoení § 52 zákoníku práce.

Doporučuji zaměstnavtele písemně vyzvat jednak k dodržování podmínek uvedených v pracovní smlouvě a jednak k úhradě dlužné částky. Chování zaměstnavtele pak můžete nechat prověřit i místně příslušným Inspektorátem práce, který může zaměstnavateli za jeho jednání - pokud shledá, že naplnilo skutkovou podstatu přestupku - uložit i pokutu.

Ivana Spoustová

Petra | 8.9.2008 10:13:34 | výpověd

Dobrý den, jsem zaměstnanám v jednom potr.řetězci,ale od 1.9. 2008 nechodím do práce. Dala jsem k poslednímu vsrpnu výpověd,ale manažerka mi ji nepodepsala. Uvedla jsem důvod nevhodné a vulgární chování mé nadřízené. Již se tam nechci vrátit a zároven bych chtěla aby mi poslali zápočtový list. Můžete mi poradit co dělat? Děkuji za vaši odpověd

Odpověď:

Váš pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby tedy k 31. říjnu 2008. Do té doby si ale musíte pracovní povinnosti plnit, pokud se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.

Ivana Spoustová

matylda | 7.9.2008 21:53:07 | odstupné

dobrý den.prosím poraďte.mám nárok na odstupné, když jsem uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru podle §52 odst.c a důvod je uveden, že neodpovídá moje kvalifikace práci na kareditovaném pracovišti.děkuji matylda

Odpověď:

Tento dotaz nelze kvalifikovaně posoudit bez předchozího studia písemného znění dohody o rozvázání pracovního poměru. Pokud je uvedeno ustanovení § 52 odst. c) zákoníku práce, pak vám dle ustanovení § 67 zákoníku práce vzniká nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku a důvod by mohl být jaksi nadbytečným, není-li vztažen k rozhodnutí zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že však tento dotaz zcela překračuje rámec naší právní poradny - diskriminace na pracovním trhu, doporučuji obrátit se případně na advokátní či jinou občanskou právní poradnu.

Ivana Spoustová

Vroclav | 5.9.2008 13:22:24 | propustka

Dobrý den,prosím o info ohledně proplacení času u lékaře na propustku od zaměstnavatele v případě,že pracuji v úkolové mzdě,domnívám se ,že i přestože pracuji v "úkole" mám nárok na proplacení tzv.průměrem,pracovníci v zaměstnání/kde pracuji/pracující v časové mzdě mají vše řádně zaplaceno...Moc děkuji za váš čas a radu
s pozdravem
Vroclav

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví Vaši nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou vám přísluší náhrada mzdy, pochopitelně za splnění výše uvedených podmínek.

Ivana Spoustová

Bezděková  | 4.9.2008 10:17:48 | výpověď

Dobrý den! dostala jsem upozornění že od 1,Října 2008 se mě ruší místo, s tím že dostanu odstupné. Mám do duchodu 2roky a 7měsícu, mám nějakou ochranou lhutu kdy mohu být nemocná ? Děkuji

Odpověď:

Nemocná můžete být v případě, že lékař konstatuje, že s ohledem na váš aktuální zdravotní stav nejste způsobilá práci vykonávat. V tomto případě vám nemůže zaměstnavatel doručit platně výpověď z pracovního poměru.

Ivana Spoustová

zbornice | 3.9.2008 08:33:27 | plotenky

DOBRY DEN.CHTELA JSEM SE VAS ZEPTAT.MANZELA CASTO BOLEJ PLOTENKY A TED UZ ZKONCIL V NEMOCNICI A PRY SE ASI NEVYHNE OPERACI.DAVAJ MU KAPACKY ALE MOC MU NEPOMAHAJ.PROSIM NAPISTE CO OPERACE OBNASI A JESTLI BOLESTI PO OPERACI PREJDOU.DEKUJI VAM MOC.

Odpověď:

Dobrý den,
tato poradna je zaměřená na diskriminaci z hlediska pohlaví či věku na pracovním trhu. Je nám líto, ale na váš dotaz nemůžeme odpovědět - jedná se o poradnu právní, nikoli lékařskou.
Na podrobnosti spojené s operačním výkonem se poraďte se svým obvodním či odborným lékařem/lékařkou.

Helena Skálová

Ludvík | 3.9.2008 08:08:30 | Neplacené vlno

Dobrý den.Pracuji jako řidič kamionu a většina mých cest je mimo republiku.Nyní jsem dal výpověd,ale zaměstnavatel trvá na dvouměsíční lhůtě.Rád bych,na tuto dobu, uplatnil nárok na neplacené volno,nebot jsem na svém pracovišti(v autě) a mimo republiku trávil víc času než tvoří pracovní doba,přičemž mi tato doba nebyla proplacena a ani státní svátky v české republice nebyly respektovány,pokud tyto nebyly i za hranicemi.Mám na toto neplacené volno nárok?

Odpověď:

Pokuste se se zaměstnavatelem dohodnout. Za práci přesčas a ve svátek máte nárok na náhradní volno, pokud však toto nebylo kompenzováno finančně.

Ivana Spoustová

Libor Pastyřík | 31.8.2008 11:19:35 | mzda

Dobrý den,pracuji ve firmě kde když jsem nastupoval jsem nebyl upozorněn nato že se mzda vyplácí až nekolik dní po termínu splatnosti.je to pravidlem každej měsíc,dokonce za Leden 2008 jsem obdržel mzdu až 18.3.2008 tj až po termínu 15 dnů.Dále mám ve smlouvě že pokud přikročím limit natelefon bude mě toto překročení strženo ze mzdy(jedná se o pevnou linku)stalo se ve dvou případech.Dodávám že pracuji v obchodě kde musím kontaktovat zákazníky(z etického hlediska)a každý den volat tržbu obchodímu zástupci i v případě že byl na dovolené v chorvatsku.Dá se toto ztržení brát jako neviplacení části mzdy?podotýkám že jsem neměl možnost kontrolovat tento limit a ani po prvním stržení jsem na tuto skutečnost nebyl upozorněn a na výplatní pásce to balo uvedeno jako ostatní srážky.Po tomto zjištění jsem podal výpověď dohodou k 31.8.2008 kterou zaměstnavatel nechce respektovat.Momantálně jsem na nemocenské dokud se nenajde náhrada.Prosím a děkuji za odpověď na email

Odpověď:

Výplatní termín je stanoven a není běžné, že se mzda vyplácí několik dní po splatnosti – pokud k tomu dochází bez vašeho písemného souhlasu, máte možnost okamžitě rozvázat pracovní poměr.
Používání telefonu i pro soukromé účely se řídí stanovenými pravidly – zde se nelze bez konkrétního obsahu této dohody vyjádřit – nejedná se však o zadržování části mzdy.
Pracovní poměr můžete ukončit výpovědí – ta pak končí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby. Dohoda naopak znamená ukončení k termínu, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | | 58 | | 60 | 61 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect