Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den chtela bych vas poprosit o radu, jsem tri mesice na uradu prace vedena, predtim jsem rok a pul pracovala v jedne firme.Kdyz jsem tudiz veden ana uradu prace tak jsem otehotnela, kolik budu pobirat?a z ceho se mi to bude pocitat?kdyz ted jsem na uradu parce?dekuji
Odpověď:
Osoby vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání nemají nárok na příspěvek v mateřství, ale na rodičovský příspěvek, a to jeho pomalejší čerpání v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
Poskytování těchto dávek prochází změnami, pro informace je možné se také obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení či Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Martina Štěpánková
Synovi budou 31. 10. 2008 tři roky. Na základě jednání se zaměstnavatelem mi bylo sděleno, že pracovní místo pro mne v současné době nemá a chce ukončit pracovní poměr dohodou.Připustil však i možnost pozdějšího nástupu do zaměstnání ( duben 2009 ). Začátkem měsíce října jsem zaměstnavateli oznámila, že od 3. 11. nastoupím do zaměstnání a v případě, že pro mne nemá místo, žádám o neplacené volno do měsíce března 2009. Zaměstnavatel zatím nereagoval. Prosím o odpověď co mám dělat, pokud do 31. 10. 2008 zaměstnavatel neodpoví na moje oznámení. Mám jít 3. 11. 2008 do zaměstnání?
Odpověď:
V případě skončení rodičovské dovolené byste měla nastoupit zpět do práce, nedohodnete-li se se zaměstnavatelem jinak. Pokud pro Vás zaměstnavatel práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, vznikne výpovědní důvod a může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, kterou by Vám přiděloval, vznikne překážka v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám přísluší náhrady mzdy ve výši 100% průměrného výdělku a dále máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Nárok na uvedené odstupné máte i v případě, že se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů.
Je samozřejmě možné se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu a zůstat dále doma, přestože rodičovská dovolená končí dosažením 3 let věku dítěte, rodičovský příspěvek lze podbírat až do dosažení 4 let věku dítěte.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat před měsícem jsem podala výpověď u zaměstnavatele.Nyní jsem jí písemně stáhla zpět, jelikož jsem ve druhém měsíci těhotenství.Zaměstnavatel mi řekl, že ji nepřijímá a že trvá na výpovědi.Mohu se nějak bránit nebo mi nezbývá nic jiného než odejít?
Odpověď:
Zaměstnavatel není povinen Vaší žádosti o stažení výpovědi vyhovět.
Zákoník práce zakazuje zaměstnavateli dát výpověď těhotné ženě, avšak zaměstnavatel nemusí vyhovět žádosti o stažení výpovědi, kterou dala sama těhotná žena.
Martina Štěpánková
Dobrý den,v únoru 2008 jsem nastoupila do zamestnani a zjistila, že jsem těhotná,pracovala jsem 3měsíce a pak nastoupila na nemocenskou kterou jsem ukončila když jsem nastoupila na mateřskou,mám od firmy nárok na mateřskou nebo ne?do minulého měsíce mi chodili od firmy peníze a tento měsíc mi přišlo jen 2700,-kč nevim zde je to doplatek nemocenské nebo to je nějaká částka mateřské.moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Nárok na peněžitý příspěvek v mateřství vznikne, pokud je splněno několik podmínek, což nelze z Vašeho dotazu zjistit. Peněžitá pomoc náleží, jestliže trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou a je splněna podmínka tzv. čekací doby, tj. účast v posledních 2 letech před porodem alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění.
Podrobnosti lze nalézt na http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/_s.155/8713ks=1242&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377
Pokud jde o peníze zaslané Vám zaměstnavatelem, doporučuji se obrátit na příslušné oddělení Vašeho zaměstnavatele a zjistit přímo od něj, o jaké peníze se jedná.
Martina Štěpánková
Dobrý den,před MD a RD jsem pracovala jako referent nákupu, v současnosti mám povolené po RD neplacené volno. Místo ve stejné pozici je obsazené. Pokud mi nabídnou místo na jiné pozici a já to nepřijmu, mám nárok na výpověď pro nadbytečnost a odstupné? A v jaké výši by mělo odstupné být, ve výši platu, který jsem měla před odchodem na MD? Měla by být nově nabízená pozice adekvátní té předchozí a mému vzdělání, nebo mi zaměstnavatel může nabídnout cokoliv, třeba i pozici nižší? Předem děkuji.
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Zaměstnavatel Vám tak po návratu z rodičovské dovolené nemůže nabídnout jakoukoli práci a Vy nejste povinna jakoukoli práci přijmout, ale pouze práci, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost, v takovém případě poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, za níž Vám náleží průměrná mzda a dále máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dne 30.11. mám nastoupit po 3leté rodičovské dovolené do práce. Pokud pro mě nebudou mít místo a dají mi výpověď na co mám právo. Na 2měsíční výp. dobu a potom 3 měsíční odstupné, pokud tedy pro mě nebude práce ani na ty 2 výpovědní měsíce a dojde tedy k překážce na straně zaměstnavatele? Děkuji
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit práci podle pracovní smlouvy: Pokud takovou práci nemá, vznikne výpovědní důvod a může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, kterou by Vám přiděloval, vznikne překážka v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám přísluší náhrady mzdy ve výši 100% průměrného výdělku a dále máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku a výše peněžité pomoci v mateřství a následně rodičovského příspěvku. Nyní jsem na RD s dcerou (narozena 06/06) a mám stanovenou tříletou variantu RD. Nyní jsme opět těhotná, termín porodu mám stanoven na 02/09. Ale 31.1.2008 mi skončila pracovní smlouva (měla jsme ji pouze na dobu určitou). Proto jsem se chtěla zeptat, zda opravdu splním všechny podmínky nároku na PPM a v jaké výši (nevím, zda se mi tam započítává pouze rodičovský příspěvek či i plat z předchozího zaměstnání nebo by mi pomohl např. pracovní poměr alespoň na 1 měsíc). A dále bych se chtěla zeptat, zda budu mít možnost vybírat si ze všech 3 variant délky trvání RD. A poddotaz: Kdybych si později zvolila 2letou variantu trvání RD a okamžitě po jejím skončení nenastoupila do zaměstnání, budu mít nějakou možnost podpory (či bych si sama musela platit zdrav., sociální poj. či byla zcela bez příjmu)? Zvažuji ještě další miminko, ale nyní je to velké rozhodnutí, které nechceme nijak uspěchat. Omlouvám se, že můj dotaz je takto obsáhlý, ale snažila jsme se zjišťovat informace na různých místech (OSSZ, zdravotní poj., prac. více
Odpověď:
Tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu a přesahuje tak rámec této právní poradny. Ohledně vzniku nároku na jednotlivé dávky doporučuji se obrátit přímo na Českou správu sociálního zabezpečení či na Ministerstvo práce a sociálních věcí posta@mpsv.cz.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych se vrátit po RD do práce na stejné oddělení jako před nástupem na RD, ale na zkrácený úvazek.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Bylo mi řečeno, že na tom oddělení není místo, i když vím, že někdo odchází na MD. Na dotaz, jestli bych mohla vycestovat na delší dobu do zahraničí jsem odpověděla, že zatím nikoliv. O zkráceném úvazku nebo posunu pracovní doby z důvodu pracovní doby školky, mi bylo sděleno, že ve firmě nikdo žádnou výjimku nemá. Mohu trvat na místě na stejném oddělení a zkráceném úvazku? Nemůže mě zaměstnavatel, kdybych nepřijmula místo na jiném oddělení propustit bez odstupného?
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci podle pracovní smlouvy, pokud toto dodrží, není povinen Vás zařadit na stejné oddělení jako před nástupem na mateřskou dovolenou. (Po návratu po mateřské dovolené je povinen zařadit zaměstnankyni na původní pracovní místo.)
Podle zákoníku práce (§241 odst. 2) pokud požádá zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by tedy měl Vašemu požadavku na úpravu pracovní doby vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (za závažné provozní důvody je možno považovat např. pásovou výrobu).
Martina Štěpánková
Dobrý den,pokud se se zaměstnavatelem domluvím na rod. dovolené do 4 roků věku dítěte, musím si vzít neplacené volno, nebo si mě bude stále evidovat jako zaměstnankyni na Rodičovské dovolené?
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Musíte si vzít neplacené volno, neboť podle zákoníku práce je nárok na rodičovskou dovolenou pouze do tří let věku dítěte, ačkoli na rodičovský příspěvek je nárok do čtyř let věku dítěte.
Martina Štěpánková
Dobrý den. Jsem Slovenka. Od března 2007 jsem byla zamestnáná, pak jsem otěhotněla a od dubna 2008 jsem nastoupila na nemocenskou. Teď mi byla ukončna (25.9) s tým že 26.9 mi začína mateřská dovolená. Chci se zeptat jestli mám jako cizinka nárok na čerpáni mateřske a jiných dávky. Zamestnáná jsem byla na dobu určitou, smlouva mi skončila v červni.Ďekuji za odpoveď
Odpověď:
Nárok na čerpání dávek z nemocenského pojištění závisí na tom, zda jste byla po stanovenou dobu řádnou plátkyní nemocenského pojištění. Pokud jste tuto podmínku splnila, budou Vám dávky vypláceny. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu, doporučuji obrátit se na jinou právní či občanskou poradnu.
Ivana Spoustová
Obracím se na Vás se žádostí o pomoc.
V září 2004 se mi narodila dcera. V době, kdy jsem odcházela na mateřskou dovolenou, jsem pracovala na Základní škole jako učitelka angličtiny-smlouva na plný úvazek a na dobu neurčitou.
V srpnu 2007 jsem se vrátila do práce, ale bylo mi sděleno, že jen na 16 hodin týdně, protože mám dítě a tudíž budu mít pořád paragrafy a nemocenské. A pokud se mi to nelíbí, že mě vezmou a následně ihned propustí.
Úvázek 16h jsem přijala a za celý školní rok 2007/2008 jsem nebyla na paragrafu či nemocenské ani jednou. Když byla dcera nemocná, vždycky jsme se s manželem prostřídali, jen abych mohla od začátku nového školního roku dostat konečně slíbený plný úvazek.
Situace v tomto školním roce se však ještě zhoršila. Od září 2008 už mám jen 13h týdně, navíc velmi nevhodně rozmístěných - do čtyř pracovních dnů v týdnu, spoustu volných hodin mezi vyučovacími hodinami, odpolední vyučování. Navíc mi přidělili neúměrný počet neplacených dozorů - mám jich stejně jako pracovníci na plný úvazek. více
Odpověď:
Situace ve školství se řídí zejména školským zákonem a dalšími interními předpisy. Doporučuji proto obrátit se se stížností na nadřízený školský úřad.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na MD, dceři budou v listopadu 3 roky.Můj zaměstanavatel firmu prodal a je údajně v konkurzu, což mi nebylo oznámeno. Jak mám postupovat. Děkuji Olina
Odpověď:
Máte paltnou pracovní smlouvu, oznamte zaměstnavateli, že ve stanoveném termínu nastoupíte. Pokud je již určena nástupnická firma, pak je povinna převzít původní závazky zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na MD, která mi končí 10.10. Na MD jsem nastoupila 1.4., předtím jsem byla na rizikovém těhotenství („na neschopence“). Po skončení MD bych si chtěla vyčerpat dovolenou. Chtěla bych se zeptat, na kolik dnů dovolené mám za rok 2008 nárok. Je to celých 20 dnů (protože jsem „odpracovala“ tento rok u zaměstnavatele 60 dnů) nebo je to poměrná část 15 dnů? Zaměstnavatel mi sdělil, že mám nárok na 5 dnů – do data nástupu na MD, dovolenou za měsíce na MD mi odmítá poskytnout. Děkuji.
Odpověď:
Mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za dobu skutečného výkonu práce , máte tedy nárok i za dobu, po kterou jste čerpala mateřskou dovolenou.
Ivana Spoustová
JSEM NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ A ZAMĚSTNAVATEL MI CHCE DÁT VÝPOVĚĎ. PRACOVNÍ DOBU MÁ NA NEURČITO. DĚKUJI MONI
Odpověď:
Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen z důvodů uvedených v ustanoveních § 52a) b) a § 54 odst. 3 zákoníku práce, tedy jen pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo pokud se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené (dále MD), která mi končí 22.10.2008. Po skončení MD bych si chtěla před nástupem na rodičovskou dovolenou vyčerpat dovolenou. Požádala jsem tedy účetní, aby mi sdělila, na kolik dnů dovolené budu mít ke dni ukončení MD nárok. Bylo mi sděleno: „ke dni nástupu na MD (10.4.2008) je to 13 dnů dovolené, za dobu čerpání MD firma dovolenou neposkytuje“. V zákoníku práce v §216 odst. 3 jsem našla: „doba čerpání MD ... se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce“. Mám tedy nárok na dovolenou i za dobu co jsem na MD nebo ne? Pokud bych na ni nárok měla a zaměstnavatel mi ji nechtěl dát, co mám dělat? Děkuji.
Odpověď:
Ustanovení § 216 je kogentní, to znamená, že se od něj zaměstnavtel nemůže odchýlit. Zároveň je povinen umožnit vám řerpat dovolenou tak, aby bezprostředně navazovla na mateřskou dovolenou.
Pokud by vám zaměstnavtel nechtěl vyhovět, můžete se obrátit na místně příslušný inspektorát práce, který by celou záležitost prověřil.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Chci svoje dítě dát od Listopadu do školky a najít si práci.Jenže vůbec nevím jak na to Jestli nejdříve do školky pak do místá kde chci pracovat no a nakonec ukončit mateřskou.Školku mám zařízenou na celý den.A jaký k tomu budu potřebovat formuláře atd.... Moc děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz nespadá do oblasti rámce naší právní poradny, neboť neobsahuje žádný konkrétní právní dotaz.
Proto si dovolujeme pouze upřesnit, že s ohledem na věk dítěte čerpáte rodičovskou nikoliv mateřskou dovolenou, kterou jste oprávněna čerpat do tří let věku dítěte. Do čtyř let věku dítěte pak můžete pobírat rodičovský příspěvek.
Je jen na Vás, zda budete nejdřív hledat místo či umístíte dítě do školky, či zda se budete o zaměstnání ucházet později.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na RD se synem (2,4 roků) a znovu jsem otěhotněla (13 týdnů).Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou který skončil 31.12.2005. Byla jsem na nemocenské a MD mi platil podnik. Mám nárok znovu na mateřskou od podniku nebo budu pokračovat v rodičovské dovolené? Děkuji za pomoc
Odpověď:
S ohledem na povinnost podniku týkající se pouze mateřské dovolené nikoliv rodičovské nemá již další závazek vůči vám. Veškeré státní dávky se pak posuzují podle nejmladšího dítěte v rodině - viz tzv. třírychlostní rodičovská dovolená či rodičovský příspěvek.
Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, doporučuji kontaktovat občanskou poradnu či přímo příslušný sociální odbor.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala jako leasingová pracovnice na tzv. dlouhý a krátký týden od 9 hod do 22hod.Ve 3 letech dcery jsme se se zaměstnavatelem domluvili, že v současné době zaměstnavatel nemá pro mne místo a prodloužil mi rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte s tím, že mi bude poskytnuto místo s pracovní dobou od 8hod do 16.30hod, toto bylo domluveno ústně. Týden před nástupem mi bylo oznámeno, že žádné takové místo pro mne nemají. Našli pro mne místo pouze na pokladně, kde jsem v životě nepracovala a je to opět na dlouhý a krátký týden. Když jsem toto odmítla bylo mi řečeno, že musím ukončit pracovní poměr dohodou bez nároku na odstupné. Bránila jsem se, že se jedná o výpověď pro nadbytečnost a nárok na odstupné mám a bylo mi řečeno, že když chci, můžu nastoupit znovu na leasing, ale opět na dlouhý a krátký týden - já vím, že žádné volné místo tam není, že mi jenom nechtějí vyplatit odstupné. Prosím poraďte mi co mám dělat. děkuji.
Odpověď:
Po návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit práci, která je v souladu s pracovní smmlouvou. Zároveň je však povinen umožnit zaměstnankyni vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Pokud tedy zaměstnavateli nebude způsobena žádná újma, budete-li pozici, o kterou máte zájem vykonávat v době, kterou jste uvedla, pak by vám měl vyhovět. V případě, že by mu vznikly ztráty z důvodu provozních podmínek, vyhovět vám nemusí.
Ivana Spoustová
Dobrý den!
Jsem matka 2-letého dítěte na mateřské dovolené se zvolenou variantou pobírání rodičovského příspěvku do 3 let věku dítěte.V současné době s manželem plánujeme druhé dítě a tak bych se chtěla zeptat, jak je to s pokračováním pracovního poměru, když bych nestihla nastoupit do 3 let na druhou mateřskou a neměla tak nárok na PPM.V zaměstnání mi drží místo do 4 let věku prvního dítěte, jak by to bylo v tomto případě dále?
Předem Vám děkuji za odpověď.A.
Odpověď:
Výše a způsob amteřské dovolené se vždy řídí nejmladším dítětem v rodině.
Pokud nemáte sjednáno v pracovní smlouvě či případně v jejím dodatku jinak, je zaměstnavatel povinen vám po skončení rodičovské (což je nyní váš přípd) dovolené pouze přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě. Tato jeho povinnost trvá nikoliv do 4, ale pouze do 3 let věku dítěte - nemáte-li písemně dohodnutou odchylnou úpravu.
Ivana Spoustová
Dobrý den
chtěla bych se zeptat jak to chodí,když pracuji v baru a chci dítě.Jenže musím hnedka od začátku těhoten.nastoupit na neschopenku ,protože nemužu dělat zakouřeném prostředí a ke všemu 20.h deně.Kolik budu dostavat za tu dobu co budu doma(9.měsíců)a pak za mateřskou?Děkuji za odepsání
S pozdravem hezkého dne přeje Joska
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rámce našeho právního poradenství týkajícího se diskriminace na pracovním trhu. Se žádostí o konkrétní výpočet dávek proto doporučujeme obrátit se přímo na mzdovou účetní.
Ivana Spoustová