Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Veronika | 22.6.2018 08:16:26 

Dobrý den, termín porodu mám 8.8.2018. Ráda bych,ale v zaměstnání zůstala až do 1.8. O PPM si tedy budu žádat k 1.8. Je nutné mít v rozmezí 27.6. (což je 6 týdnů před porodem) až 31.7. novou smlouvu se zaměstnavatelem na jinou pozici? Po tuto dobu nechci být na mateřské a pobírat ppm, chci být jednoduše dál zaměstnaná. Že se v při pozdějším nástupu na MD doba krátí na 22 týdnů po porodu jsem si vědoma. Děkuji a pěkný den

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání mateřské dovolené není Vaše povinnost, ale právo. Pokud toto právo využijete, musí zaměstnavatel omluvit Vaši nepřítomnost v práci z důvodu překážek na Vaši straně. Podle zákoníku práce Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci 6 týdnů po porodu. Před porodem pro zaměstnavatele takový zákaz neexistuje.

Eva Fialová

lenka | 18.6.2018 21:41:44 

dobrý den, zaměstnavatel mi přispíval na penzijní pojištění, teď jsem ale na mateřské a od kamarádky jsem se dozvěděla, že prý ode mě bude pojišťovna vymáhat peníze za příspěvek, který měl zaměstnavatel posílal v době mé mateřské dovolené a neposílal, protože v té době nemusel. Je to pravda? Můžu to začít platit už teď během mateřské, abych pak nemusela platit velkou částku po konci mateřské?

Odpověď:

Dobrý den,
příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění je benefit, který zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům. Zaměstnavatel může ve vnitřním předpise určit, zda budete tento příspěvek poskytovat zaměstnancům, kteří vykonávají práci. Pokud by však byl benefit nepřiznán pouze zaměstnancům a zaměstnankyním na mateřské a rodičovské dovolené dovolené, jednalo by se o porušení zásady rovného zacházení se zaměstnanci. Doporučuji zjistit ve vnitřním předpise zaměstnavatele, jak je nárok na tento příspěvek v tomto předpise upraven.

Eva Fialová

Michaela | 18.6.2018 21:13:05 

Dobry den,do dubna 2019 cerpam rodicovsky prospevek.Kdybych se vratila do prace v zari 2018,mohu si prispevek mesicne.rozpocitat,aby se navysil nebo o nej prijdu,kdyz ho nestihnu vycerpat.
Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
délku a tím i výši čerpání rodičovského příspěvku lze měnit. Výše výdělku rodiče se pro nárok na rodičovský příspěvek nesleduje. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě v mateřské škole nebo jinou zletilou osobou, nárok na rodičovský příspěvek neztratíte ani po návratu do zaměstnání.

Eva Fialová

anonym | 15.6.2018 17:53:40 

Dobrý den,zaměstnavatel nám ruší plánované směny z důvodu, že není práce. Tak že nám pošle SMS ,že je zrušena směna.Když přijdeme do práce, nutí nás vypsat si dovolenou na zrušenou směnu, má na to právo? Neměl by nám dát vědět 14 dnů dopředu?Když máme přesčasy tak nám ruší směnu z přesčasů,kdo nemá hodiny musí si vypsat dovolenou.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci podle jeho pracovní smlouvy, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Dovolenou sice určuje zaměstnavatel, nicméně dovolená slouží k odpočinku zaměstnance. Určování dovolené na dobu, kdy zaměstnavatel nemá práci podle pracovní smlouvy, je obcházení zákoníku práce.

Eva Fialová

Michal | 13.6.2018 11:52:18 

Dobry den,

chci se optat na jakou dobu mam narok placeneho volna?

Manzelka je na materske s 10 mesicnim chlapcem, ktery byl na operaci v Motole. Nyni tam jsou spolecne na luzku. Maji je propustit a ja pro ne pojedu. Praha je od nas vzdalena cca 140 km asi 2 hod cesta.

A dalsi otazka je pro nasledne kontroly v Motole, kde je specializovane pracoviste jedine v CR pro nasi diagnostiku.
Manzelka je sice ridic, ale ne moc zdatny a tak se chci optat zda mam narok na placeno volno pokud je tam povezu a v pripade ze ano tak na jakou dobu?

Dekuji za odpoved Michal

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod mimo dítěte. Má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu.
Sdělte svému zaměstnavateli, že Vaše manželka nemá možnost z důvodu absence řidičských schopností dítě doprovázet, a tudíž pracovní volno k doprovodu dítěte musíte čerpat Vy.

Eva Fialová

Kata | 12.6.2018 11:27:39 

Dobrý den,
V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou a v současné době jsem na neplaceném volnu z důvodu péče o dítě do 4 let. Ráda bych se zeptala
1) zda moje dítě může nastoupit do školky? (popř. jestli je zde nějaké časové omezení)
2) jestli mohu po dobu nepl.volna pracovat pro jiného zaměstnavatele na plný úvazek (jednalo by se totiž převážně o práci z domova)
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
není zakázáno, aby Vaše dítě navštěvovalo v průběhu Vašeho neplaceného volna mateřskou školu. Od dvou let věku dítěte není omezen počet hodin v mateřské škole pro nárok na rodičovský příspěvek.
Vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu můžete vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Pokus chcete v době neplaceného volna vykonávat práci pro jiného zaměstnavatele, musíte mít ve výše uvedeném případě souhlas stávajícího zaměstnavatele.

Eva Fialová

Lenka | 7.6.2018 15:08:06 

Dobrý den, matce odešel lékař do důchodu, sama je také již v důchodu. Chtěla se přihlásit do jiné ordinace v místě svého bydliště, ale řekli jí, že přijímají jen rodinné příslušníky a nově přistěhovalé. Podle mě to ale nemůžou, vycházím z: §48 Předpisu č.372/2011 Sb.,/ zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do okruhu problematiky, který řeší tato právní poradna.

Eva Fialová

helga | 4.6.2018 12:22:52 

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli bude mít na něco vliv, ze bude mít naše dítě trvalí pobyt jako já matka a bydlet budeme na adrese otce. Máme každý jiný trvalí pobyt. Tak se ptám jestli si musím změnit trvalí pobyt nebo to nemá na nic vliv. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
trvalý pobyt slouží pouze pro evidenční účely. Pokud neuvedete jinou doručovací adresu, budou Vám orgány státní správy doručovat na adresu trvalého pobytu. V takovém případě si musíte hlídat poštu v místě trvalého pobytu.

Eva Fialová

Verča | 3.6.2018 23:14:48 

Dobrý den,nastoupila jsem do služebního poměru (PČR) na dobu určitou 3roky s následným prodloužením na dobu neurčitou. Co se stane,když v průběhu těchto tří let otěhotněním? Budu se moci vrátit zpět na své místo? Děkuji Verča

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 33 zákona písm. a) č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů jste po dobu rodičovské dovolené, tj. do tří let věku dítěte byla zařazena do neplacené zálohy. Po skončení rodičovské dovolené byste měla být ustanovena na služební místo, pro které je stanovena stejná služební hodnost jako pro služební místo, na něž jste byla ustanovena před zařazením do této zálohy (§ 34 odst. 1 zák. o služebním poměru).

Eva Fialová

Verča | 3.6.2018 23:14:00 

Dobrý den,nastoupila jsem do služebního poměru (PČR) na dobu určitou 3roky s následným prodloužením na dobu neurčitou. Co se stane,když v průběhu těchto tří let otěhotněním? Budu se moci vrátit zpět na své místo? Děkuji Verča

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Tomáš | 28.5.2018 23:42:04 

Dobrý den, prosím o radu.
Pracuji v pekárně a mám nerovnoměrnou pracovní dobu. Chci se zeptat pokud měsíc má 20 pracovních dní a 1 svítek a já v tento svátek mám plánovanou směnu kolik pracovních dní pro mě platí a musím odpracovat? 20 nebo 21?
Mám fixní plat. Mám nárok na proplacení příplatků za odpracované soboty, neděle, svátky a noční směny?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den. T.

Odpověď:

Dobrý den, za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku. To znamená, že Vám zaměstnavatel za dobu práce ve svátek musí poskytnout náhradní volno. Za práci v sobotu a v neděli a za noční práci máte nárok na příplatek. Eva Fialová více

Monika | 28.5.2018 12:32:11 

Dobry den, mam problemi s propustkou mam jit 1 a 6. 6 k dr s malou 5let,ale zamestnavatel mi je nechce proplatit. Pry si mam vymenit smeny abych si to naddelala. Do prace jezdim 40km tam a 40zpatky. Pracuji ve vyskove a bydlim v Rajci dr mame v Blansku. Ma na to narok mi je neproplatit? Ani nemam hlidani kdyz jdu s malou k dr. Dekuji za odpoved Štěpanková i firmy pracuki skoro 2roky

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne na nezbytně nutnou dobu rodinnému příslušníkovi. Pokud vyšetření ve zdravotnickém zařízení připadá na naplánovanou směnu, jedná se o překážku v práci na Vaší straně s náhradou mzdy a Vy si nemusíte směny měnit ani si překážku v práci tzv. nadělávat.

Eva Fialová

Simona | 24.5.2018 09:22:17 

Dobrý den,
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a pracuji u farmaceutické firmy jako obchodní zástupce. Jsem těhotná a nyní jsem nastoupila na MD. Minulý týden mi nadřízený oznámil, že moje pozice obchodního zástupce byla k 31.5.2018 z organizačních důvodů zrušena. Zároveň bylo zrušeno prac.místo i dalším 4 kolegům, kteří nejsou v ochranné lhůtě a dostali 6 odstupných platů. Nyní mne HR nutí buď podepsat dohodu do konce května a vzít si odstupné platy nebo zůstat na MD. Chci se zeptat, zda mohu zůstat na MD a po 28 týdnech požádat o dohodu a rozvázat prac.poměr z organizačních důvodů stran zaměstnavatele a získat 6 odstupných platů, které dostali i kolegové? Nebo pokud odejdu na MD už nemám nárok na odstupné? HR mne tlačí, že pokud chci přistoupit na dohodu, musím ji podepsat k 31.5., tak jako kolegové, jinak bych prý získala výhodu a není to v rámci complaince. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
v těhotenství se nacházíte v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Se zaměstnavatelem můžete kdykoliv uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste se nedohodla se zaměstnavatelem jinak, dal by Vám výpověď z těchto důvodů po skončení rodičovské dovolené. Nárok na odstupné byste měla podle zákoníku práce, pokud Váš vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva nestanoví odstupné vyšší.

Eva Fialová

xxx | 22.5.2018 16:16:54 

Dobrý den, přiznali mi dnes invalidní důchod druhého stupně, ale myslím, že bych měla mít nárok na 3. stupeń, můžu se nějak odvolat?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je v poučení na konci dokumentu uvedeno, že se můžete proti rozhodnutí odvolat, pak je odvolání možné.

Eva Fialová

Dana | 18.5.2018 08:50:13 

Dobrý den, v březnu 2019 se mám vrátit do práce po 3-leté rodičovské dovolené. Minulý měsíc jsem bylana schůzce se zaměstnavatelem za účelem domluvy o dřívějším nástupu do práce, k této domluvě nedošlo, naopak jsem se mezi řečí dozvěděla že se zaměstnavatel stěhuje jinam. Pro mě by to znamenalo časově náročné dojíždění. Dočetla jsem se, že pokud zaměstnavatel změní místo výkonu práce, musím to odsouhlasit podpisem, jinak mám narok na odstupné (v případě, že je místo výkonu práce uvedeno v pracovní smlouvě přímo adresně - což je můj případ). Nic k podepsání jsem nedostala.
Má otázka zní: mohu se zamestnavatelem ukončit pracovní poměr a mám opravdu nárok na odstupné?
Děkuji za odpověď, Dana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno určité místo výkonu práce a zaměstnavatel se bude stěhovat, musíte se se zaměstnavatelem buďto dohodnout na změně pracovní smlouvy, nebo Vám zaměstnavatel může dát výpověď podle § 52 písm. b) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Nárok na odstupné budete mít, pokud ukončíte pracovní poměr se zaměstnavatelem z tohoto důvodu dohodou. V dohodě by měl být důvod rozvázání pracovního poměru uveden, abyste měla důkaz, z jakého důvodu k ukončení pracovního poměru došlo.

Eva Fialová

Lenka | 17.5.2018 07:47:43 

Dobry den,chcela by som sa spytat,z coho sa bude pocitat materska dovolenka u druheho dietata,ked som pred 1.dietatom bola zamestnana na dobu neurcitu a pocas RD s prvym dietatom pracujem na DPC u ineho zamestnavatela? Zalezi pri vypocitani druhej materskej,ci termin porodu,pripadne nastup na matersku dovolenku s druhym dietatom je pred alebo po skonceni 1.RD? Dakujem

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Toto pravidlo se bude týkat vyměřovacího základu se zaměstnání, ve kterém jste zaměstnaná na dobu neurčitou. Pokud Vám vznikne nárok na PPM i v případě práce vykonávané na DPČ, bude Vám PPM vypočítávána i z tohoto pojištění. Eva Fialová více

Dalila | 9.5.2018 13:18:09 

Dobrý den, tchýně potřebuje vzhledem ke svému onemocnění intenzivní péči, kterou už nejsem schopná zajistit při běžném pracovním nasazení. Dozvěděla jsem se o institutu dlouhodobého ošetřovného, kde bychom se snad o péči mohli dělit i s ostatními členy rodiny, jak se o to žádá a jak to funguje? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na dlouhodobé ošetřovné má pojištěnec, pečující o osobu, která potřebuje poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí a nevykonává v zaměstnání, z něhož dlouhodobé ošetřovné náleží, nebo v jiném zaměstnání práci, jde-li o zaměstnance. Ošetřovanou osobou může být i tchyně. Podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné je účast na pojištění např. ze zaměstnání, která současně trvala alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče. Doba poskytování dávky činí nejdéle 90 kalendářních dnů. Žádost se podává na tiskopise prostřednictvím zaměstnavatele.

Eva Fialová

Hanka | 30.4.2018 15:08:21 

Dobrý den. Mám dotaz: v případě uznání pracovníka práce neschopným, tedy pracovník je v pracovní neschopnosti, a má vycházky. Může v době vycházet pracovník vykonat státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole? a) může mít nějaký postih u svého zaměstnavatele, že v době pracovní neschopnosti, i když v době vycházek vykonal státnice na VŠ? Může toto být nějakým způsobem napadnutelné? b) je to (vykonaná zkouška) legislativně platná?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel můžu dát zaměstnanci výpověď z důvodu podle § 52 písm. h) zákoníku práce, pokud zaměstnanec nedodržuje režim práce neschopného. Dále může být takovému zaměstnanci odejmuta dávka nemocenské. Pokud zaměstnanec složil zkoušky v době své vycházky, nedopustil se porušení režimu. Podmínky skládání státních závěrečných zkoušek jsou upraveny v zákoně o vysokých školách a ve zkušebním řádu jednotlivé školy. Student nebývá v těchto předpisech rozlišen podle toho, zda je zaměstná či zda není v pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

Irena | 14.4.2018 06:48:32 

Dobrý den. Jsem na RD a chci nastoupit na další MD. Můj pracovní poměr skončil v průběhu 1. RD, jako učitelka jsem měla smlouvu jen do konce školního roku. Nyní nevím jestli mám právo pobírat podporu v mateřství. A popřípadě kam mám zanést žádost od paní doktorky. Úřady jsem již obvolala, ale neshodují se jejich odpovědi.
Děkuji moc za rady.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Může o ni zažádat i otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2). Pokud tyto podmínky nesplňujete Vy ani otec dítěte, můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek. Ten se poskytuje matce či otci dítěte po skončení výplaty PPM nebo ode dne narození dítěte rodičům, kterým nevznikl nárok na PPM. více

Nerodia | 13.4.2018 12:08:48 

Byl mi přiznám invalidní důchod 3. stupně .Chci se zeptat kdo v tomto případě dává výpověď z pracovního poměru?
Moc děkuji .

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

Přiznání invalidního důchodu samo o sobě nevylučuje výkon zaměstnání. Pokud však nemůžete nebo nechcete v práci pokračovat, můžete rozvázat pracovní poměr dohodou nebo podat výpověď (§§ 49 a 50 zákoníku práce 262/2006 Sb.). Jestliže Váš zdravotní stav další výkon práce neumožňuje může Vám zaměstnavatel dát výpověď (podle §52 e)), vy můžete případně pracovní poměr okamžitě zrušit za podmínek § 56 odst. 1 a). Pro Vás i zaměstnavatele bude pravděpodobně nejvýhodnější uzavřít dohodu. Dohoda i výpověď musí být písemná.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den

Eva Fialová

| 1 | .. | | 16 | | 18 | 19 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect