Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Zita Sedláčková | 27.3.2018 

Dobrý den, prosím o informaci jak postupovat ve služebním poměru, kde mám zkrácený úvazek (rozhodnutí ředitele) na 25 hod. týdně, v případě, kdy ošetřování dítěte mi spadne do dne, kdy nebyla plánována směna. Musím si za tento den chybějící hodiny naddělat?
Děkuji
Zita Sedláčková

Odpověď:

Dobrý den, podle § 71 odst. 2 zákona o služebním poměru se služební volno při ošetřování nemocného člena rodiny nebo při péči o dítě mladší 10 let poskytne v nezbytně nutném rozsahu, v rámci prvních 9 kalendářních dnů, a jde-li o osamělého příslušníka, v rámci prvních 16 kalendářních dnů, jestliže doba potřeby ošetřování nebo péče trvá. Od nástupu služebního volna do jeho ukončení nevykonáváte službu a nemusíte si směny, na které služební volno připadlo, nahrazovat. Podle § 58 odst. 3 tohoto zákona jestliže příslušník pro překážku ve službě, která zasáhla do volitelné doby služby, nevykonal celou denní dobu služby při uplatnění pružného dne služby nebo celou týdenní dobu služby při uplatnění pružného týdne služby anebo celou čtyřtýdenní dobu služby při uplatnění čtyřtýdenní pružné doby služby, je povinen chybějící část doby služby vykonat do konce následujícího kalendářního měsíce, nestanoví-li služební funkcionář na žádost příslušníka jinou dobu výkonu služby. více

Lenka | 19.3.2018 

Dobrý den, pracuji na základní škole jako asistentka pedagoga od 1.10.2017. Bohužel, jsem každý měsíc několik dnů až týdnů doma s nemocným synem (4 roky). Vedení školy mě upozorňuje, že to takhle dál nepůjde, že už to snad dělám schválně. Chápu, že práce asistenta pedagoga je specifická a zaměstnanec tak škole chybí, ale nevím, kde najdu nějaký argument pro vedení školy. Pracovat chci, ale taky se zároveň musím postarat o syna. Nemáte náhodou zkušenosti, jak se v tomto případě zachovat? V takovém pracovním prostředí, kde se člověk cítí pouze trpěn se přeci nedá fungovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je podle § 191 zákoníku práce povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let. Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, o které má zaměstnanec povinnost informovat, ale zaměstnavatel nemá právo čerpání překážky v práci povolit nebo zakázat. Svého zaměstnavatele na tuto skutečnost upozorněte. Případná výpověď z tohoto důvodu by byla neplatná.

Eva Fialová

Lenka | 8.3.2018 

Dobry den, som na rodicovskej dovolene, ktora konci k 5.7.2018. Mala by som sa vratit do povodneho zamestnania, ale nadriadena ma informovala, ze aj ked je moja pozicia volna (hladaju noveho cloveka), mna zobrat nemoze, lebo polovicny uvazok, o ktory ja usilujem, pre nu neprichadza do uvahy. Pozicia je totiz na plny uvazok a ona si nemoze dovolit dalsieho cloveka na polovicny (mna a pripadne niekoho, kto by pokryl zvysnu polovinu uvazku). Mam pravo ziadat odstupne, alebo ako to vyriesit? Dakujem za odpoved!

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Na odstupné byste měla nárok, pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď z důvodu nadbytečnosti. Jelikož nadbytečná nejste, protože zaměstnavatel neprovedl organizační změny, které by Vás učinily nadbytečnou. Taková výpověď by byla neplatná.

Eva Fialová

Aneta | 5.3.2018 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká výše mateřské mi bude náležet, když odejdu na 2.mateřskou v den 4. narozenin 1. dítěte? Před 1. dítětem jsem měla plný úvazek, a před 2.dítětem poloviční, proto bych ráda čerpala mateřskou v původní výši. Děkuji, Aneta

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Eva Fialová

Irovci | 3.3.2018 

Manželka pracovala 11 let u jednoho zaměstnavatele odkud po letech odešla na mateřskou dovolenou s dvojčaty v pěstounské péči. Nyní se klukům bliží 24.4.2018 3 roky věku a pan majitel si vzpomněl, že by měla dát výpověď a jak to tedy s ní bude. Odchod na peněžitou pomoc v mateřství tehdy neproběhla v přátelském duchu. Zároveň je také zaměstnaná u Úřadu práce odkud bere odměnu pěstouna a má tam odpočet na daně. (již rok a půl). Rodičovskou dovolenou má nahlášenou do 4 let věku děti. Zaměstnavatel o tom ví. Zaměstnavatel na ní tlačí, protože prodavačka co byla za ní, tak má prac. smlouvu na dobu určitou. Pan zaměstnavatel zřizuje na všech svých provozovnách chráněné dílny a teď na manželku tlačí co a jak. Chtěl jsem se zeptat jestli by si měla manželka dát žádost na neplacené volno a vyčkat jak on zareaguje a nebo jak se
zachovat v této situaci.


Předem moc děkuji

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Lenka | 3.3.2018 

Pracovala jsem 11 let u jednoho zaměstnavatele odkud jsem po letech odešla na mateřskou dovolenou s dvojčaty v pěstounské péči. Nyní se klukům bliží 24.4.2018 3 roky věku a pan majitel si vzpomněl, že bych měla dát výpověď a jak to se mnou bude. Odchod na peněžitou pomoc v mateřství tehdy neproběhla v přátelském duchu. Zároveň jsem také zaměstnaná u Úřadu práce odkud beru mzdu a mám tam odpočet na daně. (již rok a půl)

Tak bych chtěla poradit jak se v této situaci zachovat.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku.
Rodičovská dovolená Vám podle zákoníku práce náleží nejdéle do 3 let věku dítěte. Dále můžete požádat o neplacené volno – zaměstnavatel Vám však nemusí vyhovět. Pokud chcete v tomto zaměstnání později pokračovat, doporučuji zkusit zaměstnavateli poslat konkrétní písemnou žádost o neplacené volno. V průběhu rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel dát, až na výjimky, nemůže. Po skončení rodičovské dovolené Vám může dát výpověď jako jinému zaměstnanci, tj. z důvodů uvedených v zákoníku práce.

Eva Fialová

Dana | 22.2.2018 

lze v pracovní neschopnosti podat výpověď.Nebo musí být uschopněná.Chci změnit zaměstnání,ale jsem na PN.Výpověď bych dala dvouměsíční aby měl zaměstnavatel možnost si najít náhradu

Odpověď:

Dobrý den,
zákaz výpovědi zaměstnanci nebo zaměstnankyni v pracovní neschopnosti platí pouze pro výpověď ze strany zaměstnavatele. Zaměstnankyně nebo zaměstnanec výpověď v pracovní neschopnosti dát mohou.

Eva Fialová

Reňa | 21.2.2018 

Prosíme o pomoc ve věci řešení situace - vztah kolegyně s nadřízeným, vysokým důstojníkem PČR, kdy ve věci již podala trestní oznámení na OSZ. Jsme toho názoru, že ve věci bude potřeba podpory a pomoci mimo resort PČR, kdy z praxe máme informace, že v podobných případech se objevují snahy o tiché řešení problému a naopak restrikci oznamovatelů. Předem děkujeme za odpověď a další informace.

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel Vám Váš dotaz nemohu zodpovědět, neboť neobsahuje takové informace, abych mohla Vaši situaci posoudit. Pokud budete mít zájem, obraťte se telefonicky na linku právní pomoci Gender Studies, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Eva Fialová

Romana Dodávková | 15.2.2018 

Dobrý den,

Jsem na rodičovské dovolené, mám ji nahlasenou do tří let věku dítěte, což je 27.4.2018. Smlouvu mám na dobu neurčitou. V současné době pracuji pro stejného zaměstnavatele na DPC na jinou pracovní činnost na ca 8 hodin týdně. A nyní k dotazu. Ráda bych nastoupila zpet do prace na HPP az od zari 2018, kdy predpokladam ze syn nastoupí do státní školky. Do te soby bych pracovala pouze na DPC. Zaměstnavatel s tím nemá problém. Ale jak mám postupovat? Mám si v zaměstnání požádat o neplacené volno na období od 28.4. do konce srpna ? Nebo co by pro mě bylo výhodnější, jaké jsou jiné možnosti? Pokud bych měla neplacené volno, musím se hlásit na úřad práce? Mohu současně pracovat na DPC? A mam nějakou právní záruku, že mi zaměstnavatel místo od září opravdu poskytne, nebo uz jsem odkázána pouze na naší dohodu a věřit mu, že ji dodrží?

Moc děkuji za odpovědi a vaši pomoc!
Romana Dodavkova

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku. Rodičovská dovolená rodiči přísluší nejdéle do 3 let věku dítěte. Poté můžete požádat o neplacené volno – pokud Vám zaměstnavatel vyhoví, bylo by dobré sepsat smlouvu obsahující konkrétní data (abyste případně měla na co se odvolat). Zaměstnavatel Vám musí i po skončení neplaceného volna přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, pokud nedojde k její výpovědi. v případě výpovědi v době neplaceného volna se Vámi může být ukončena pracovní smlouva výpovědí, jako s jiným zaměstnancem. Na úřad práce jako uchazečka o zaměstnání se hlásit nemůžete, protože Váš pracovní poměr neskončí. Na základě DPČ můžete pracovat i v době neplaceného volna. Pokud nepřesáhnete hranici 2 500 Kč u DPČ nebo 10 000 u DPP nebude se z této odměny platit sociální ani zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění Vám v případě péče o dítě bude platit stát, je ale třeba to oznámit pojišťovně. Péče o dítě do věku 4 let se Vám také bude počítat jako náhradní doba sociálního pojištění. více

radon | 14.2.2018 

dobrý den,dcera bude mít 2 dítě.její přítel je dlouhodobě mimo republiku .mohu jako její otec žádat o placené volno na ošetřování člena rodiny .někdo se bude muset postarat o vnučku v době porodu a po.nedovedu si představit ž přijede z porodnice a povede dceru do do školky na nákup a starat se o domácnost sama a hned a kde by byla vnučka v době porodu .děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
péče o dítě mladší 10 let je překážkou v práci na straně zaměstnance. Překážka v práci z důvodu péče o takové dítě může být i v situace, kdy fyzická osoba, které o dítě pečuje, porodila. V takovém případě má zaměstnanec nárok na dávku ošetřovného (§ 39 zákona o nemocenském pojištění). Podmínkou pro překážku v práci a nároku na ošetřovné však je, aby zaměstnanec sdílel s touto osobou společnou domácnost. Tato podmínka neplatí pouze pro rodiče dítěte. Pokud nesdílíte domácnost požádejte svého zaměstnavatele o čerpání dovolené či neplaceného volna.

Eva Fialová

Irena Lištiaková | 13.2.2018 

Dobry den, chci se zeptat, kdyz jsem osvc, kolik mesicu pred porodem bych musela byt klasicky zamestnana, aby mi vznikl narok na materskou dovolenou?dekuji

Odpověď:

Hezký den, děkuji za dotaz. Pravděpodobně Vás zajímá peněžitá pomoc v mateřství – na tuto dávku má podle zákona o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Tato povinnost může být splněna, ať už jste zaměstnána, nebo si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění sama. O dávku může žádat i otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2). více

Veronika | 13.2.2018 

Dobrý den, můžu se nějak ohradit, když mi spádová školka odmítla vzít dítě do školky (kvůli naplněné kapacitě)? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Podle školského zákona (561/2004 Sb.) se do mateřské školy zřízené obcí nebo svazkem obcí přednostně přijímají děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně čtvrtého roku věku, pokud mají místo trvalého pobytu, a to do výše povoleného počtu dětí uvedeného ve školském rejstříku. O přijetí rozhoduje ředitel/ka mateřké školy (§34 odst. 3). Proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání můžete podat odvolání u orgánu, který je vydal – tedy u ředitele/ky školky. Pokud ředitel/ka odvolání nevyhoví, předává věc k rozhodnutí krajskému úřadu. (Poučení o odvolání by mělo být také součástí rozhodnutí o nepřijetí.) Samotná kapacita by jako důvod nepřijetí (zvláště přednostně přijímaného dítěte) neměla stačit – zřizovatel MŠ totiž může do začátku školního roku kapacitu navýšit nebo požádat o výjimku. S pozdravem Eva Fialová více

Tereza k. | 11.2.2018 

Dobrý den.je mi 25 let a nedávno jsem se dozvěděla ze Můj biologicky otec (kterého jsem v životě nevidela) po mem narození z falsoval testy otcovství s pomoc jeho přítelkyně ktera pracovala v laboratoři a vyměnila vzorky.jedna se o trestny cin i po tak Dlouhé době? a jak ho mohu napadnout u soudu.diky

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz bohužel nespadá do rozsahu této právní poradny.

Eva Fialová

Domi | 7.2.2018 

Dobry den, mam dotaz ohledne materske pri druhem diteti. Behem materske s prvnim ditetem mi skocila smlouva na dobu urcitou. Po materske jsem nastoupila na rodicovskou dovolenou. Behem rodicovske jsem nastoupila znovu na smlouvu na dobu urcitou na pul roku, ktera taky uz skoncila. Planujeme druhe dite, ktere by se narodilo v dobe kdy uz ani nebudu pobirat rodicovsky prispevek. Muj dotaz je, jestli budu mit narok na materskou dovolenou pri druhem diteti, i kdyz v dobe nastupu nebudu v pracovnim pomeru? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud nebudete v době obvyklého nástupu na PPM nemocensky pojištěná, ani Vám nebude v této době běžet ochranná doba z předchozího nemocenského pojištění, čili zaměstnání, nárok na PPM Vám nevznikne.

Eva Fialová

Renáta  | 5.2.2018 

Dobrý večer! Jsem na RD, RP mám na 2 roky, zaměstnaná jsem na dobu neurčitou. Mohu se nechat zaměstnat na půl roku nebo 1 rok u jineho zaměstnavatele na HPP? Kdyby ano a chtěla bych druhé dítě, výše mateřské bych dostala stejnou jako u prvního ditete nebo by se to počítalo z toho druhého zaměstnání?

Odpověď:

Dobrý den, u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.Pokud budete nemocensky pojištěná i v druhém pracovním poměru, tzn. Váš příjem bude vyšší než 2.500 Kč měsíčně, bude se Vám další PPM vypočítávat i z tohoto pojištění. více

Eva | 31.1.2018 

Dobrý den,
nastoupila jsem od ledna po rodičovské (2 navazující) do nové práce - na poloviční úvazek a na dobu určitou. U původního zaměstnavatele mám HPP na dobu neurčitou, ale je to spolek, který aktuálně nemá žádné finance na mzdy a ani mít výhledově nebude. Rodičovská mi nyní v lednu končí a se spolkem řešíme, co dál. Plánujeme do roka ještě jedno dítě, čili bych ráda udělala rozhodnutí, které by mě pak neznevýhodnilo ve vztahu k výši mé další případné mateřské/ rodičovské. Spolek je vstřícný. Můžeme ukončit HPP dohodou, nebo nabízí, že bych mohla nastoupit na neplacené volno apod. Co byste mi doporučili? Předem moc děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,
přestože Váš zaměstnavatel nemá prostředky na výplatu mezd, bude se peněžitá pomoc v mateřství vypočítávat se zúčtovatelného příjmu, tedy příjmu, a který by Vám vznikl nárok, pokud byste vykonávala pro zaměstnavatele práci. Jestliže budete souhlasit s neplaceným volnem, bude se Vám do čtyř let věku dítěte vypočítávat PPM ze stejného vyměřovacího základu jako předchozí PPM. U nového zaměstnavatele by Vám nárok na PPM vznikl, pokud byste před nástupem na PPM u tohoto zaměstnavatele dosáhla 270 nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Jestliže byste této doby nedosáhla a ukončila byste stávající pracovní poměr, nárok na PPM by Vám nevznikl.

Eva Fialová

Lída | 31.1.2018 

Dobrý den, šéf mě dlouhodobě obtěžuje nevhodnými vtipy, bohužel když jsem před rokem nastoupila tak jsem se tomu pokorně hihňala a teď už nebere vážně, když dám najevo, že se mi toto chování nelíbí. K mým kolegům - mužům ani starším kolegyním se takto samozřejmě nechová a svoji pozici moci zneužívá i v běžných situacích - například pokud jdu žádat o dovolenou nebo zapůjčení služebního vozu za účel pracovní cesty atd., nutí mě "hezky poprosit" jinak mi nárok na tyto věci odepírá. Nemám obavu z toho, že mi se situace ze slovního "obtěžování" vyvinula někam dál - do fyzické roviny - ale situace je mi mimořádně nepříjemná. Poradíte mi, jak se mám proti takovému chování ohradit, existuje nějaká právní cesta, pokud se chci vyhnout tomu, že bych si stěžovala na centrále naší firmy, která sídlí v jiném městě? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, upozorněte svého nadřízeného, že se dopouští obtěžování, které je v pracovněprávních vztazích zakázáno. Ochrana před obtěžováním je upravena v anitdiskriminačním zákoně. Váš nadřízený se k Vám chová méně příznivě než k jiným zaměstnancům pravděpodobně z důvodu pohlaví. Obtěžováním se rozumí nežádoucí chování mimo jiné z důvodu pohlaví, jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašujícího, nepřátelského, ponižujícího, pokořujícího nebo urážlivého prostředí, nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující výkon práv a povinností vyplývajících z právních vztahů. Obtěžování nemusí mít sexuální charakter. Vašeho nadřízeného vyzvěte, nejlépe písemně, aby svého jednání zanechal. Pokud tak neučiní, měla byste se obrátit na přímo na svého zaměstnavatele. Jestliže ani ten nezjedná nápravu, můžete podat stížnost inspekci práce nebo podat žalobu k soudu na zdržení se diskriminace a na přiznání přiměřeného zadostiučinění. více

Friday | 26.1.2018 

Dobrý den, mám skvělou práci, opravdu skvělou, kterou mám moc ráda, za pár měsíců mi bude 39, jsem ve třetím měsíci těhotenství, jsem poprvé těhotná. V podstatě jsem už nepočítala s tím, že budeme mít s přítelem děti, moje práce a zájmy mě bohatě naplňovaly. Od ledna jsem byla povýšena, mám na starost širší oblast, pracuji jako ředitelka oddělení. Začíná mi pomalu docházet, jak velká to bude změna, protože se nebudu moci věnovat práci. Obávám se, že zaměstnavatel na mě nebude moci čekat a že svoji práci i do budoucna ztratím. Protože ani v případě dřívějšího návratu nebude možné jezdit na služební cesty, být flexibilně v práci apod. Potřebovala bych si s tímto nějak vnitřně poradit a promluvit si o tom s odborníkem na toto téma. Jak to mají jiné ženy v obdobných pozicích či v podobně situaci, jak to zvládli, jak se domluvili v práci? Mám nyní pocit, že pro mě kariéra a práce končí, že mi ty roky strávené péčí o dítě budou chybět a ani po návratu do práce budu velmi omezená. Připadám si na to sama, přítel se o tom bavit moc nechce. Bylo by možné se prostřednictvím Vaší organizace o toto téma s někým podělit? Popovídat si o tom? Byla bych velmi ráda. více

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Nezáleží tedy na vůli zaměstnavatele, zda Vám bude místo tzv. držet či nikoliv. Pokud nedojde u zaměstnavatele k organizačním změnám, kvůli kterým byste se stala nadbytečnou, zaměstnavatel se své povinnosti přidělovat Vám práci ředitelky nezprostí. Při péči o dítě lze v pracovním poměru uplatnit řadu možností slaďování pracovního a soukromého života. Jedná se možnost pracovat na kratší úvazek, využít možnosti pružné pracovní doby či práce z domova. Zaměstnavatel má povinnost vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Totéž právo má i otec dítěte. Na rodičovské dovolené se můžete s partnerem i vystřídat. Přeji Vám hodně štěstí.

Eva Fialová

dana | 24.1.2018 

Dobrý den, četla jsem, že mateřská se počítá automaticky na začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Už několikrát v průběhu těhotenství ale gynekolog toto datum změnil. Mám si tedy do papírů vyplnit to, co doktor předpovídá aktuálně a nebo to co předpokládal na začátku a nebo je to jedno a můžu si dát datum podle sebe? Děkuji za odpověď. Daniela

Odpověď:

Dobrý den,
do dokumentů se vyplňuje aktuální předpokládané datum porodu.

Eva Fialová

Katerina | 16.1.2018 

Dobry den
,jsem vojakyne, samozivitelka, syn 9 let,
nadrizeny me nuti na cviceni,ruzne kurzy i presto, ze nemám syna kam dát. Rodice pracuji, pritel pracuje mimo bydliste 3-4dny v tydnu. Pry se na me zákoník prace nevztahuje. Syna mam ve sve výhradní peci. Dekuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 41 odst. 3 zákona o vojácích z povolání stanoví, že těhotná vojákyně a vojákyně pečující o dítě mladší 8 let může být odvelena do jiného místa služebního zařazení, přeložena a vyslána na služební cestu nad základní dobu služby jen s jejím souhlasem. Toto ustanovení se vztahuje i na osamělé vojáky, kteří pečují o dítě. V tomto případě není věk dítěte stanoven. Pokud Vás bude chtít nadřízený vyslat na cvičení nebo kurz a toto cvičení nebo kurz bude služební cestou, upozorněte ho, že tak může učinit pouze s Vaším souhlasem.

Eva Fialová

« | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect