Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Simona | 24.5.2018 

Dobrý den,
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a pracuji u farmaceutické firmy jako obchodní zástupce. Jsem těhotná a nyní jsem nastoupila na MD. Minulý týden mi nadřízený oznámil, že moje pozice obchodního zástupce byla k 31.5.2018 z organizačních důvodů zrušena. Zároveň bylo zrušeno prac.místo i dalším 4 kolegům, kteří nejsou v ochranné lhůtě a dostali 6 odstupných platů. Nyní mne HR nutí buď podepsat dohodu do konce května a vzít si odstupné platy nebo zůstat na MD. Chci se zeptat, zda mohu zůstat na MD a po 28 týdnech požádat o dohodu a rozvázat prac.poměr z organizačních důvodů stran zaměstnavatele a získat 6 odstupných platů, které dostali i kolegové? Nebo pokud odejdu na MD už nemám nárok na odstupné? HR mne tlačí, že pokud chci přistoupit na dohodu, musím ji podepsat k 31.5., tak jako kolegové, jinak bych prý získala výhodu a není to v rámci complaince. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
v těhotenství se nacházíte v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Se zaměstnavatelem můžete kdykoliv uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste se nedohodla se zaměstnavatelem jinak, dal by Vám výpověď z těchto důvodů po skončení rodičovské dovolené. Nárok na odstupné byste měla podle zákoníku práce, pokud Váš vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva nestanoví odstupné vyšší.

Eva Fialová

xxx | 22.5.2018 

Dobrý den, přiznali mi dnes invalidní důchod druhého stupně, ale myslím, že bych měla mít nárok na 3. stupeń, můžu se nějak odvolat?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je v poučení na konci dokumentu uvedeno, že se můžete proti rozhodnutí odvolat, pak je odvolání možné.

Eva Fialová

Dana | 18.5.2018 

Dobrý den, v březnu 2019 se mám vrátit do práce po 3-leté rodičovské dovolené. Minulý měsíc jsem bylana schůzce se zaměstnavatelem za účelem domluvy o dřívějším nástupu do práce, k této domluvě nedošlo, naopak jsem se mezi řečí dozvěděla že se zaměstnavatel stěhuje jinam. Pro mě by to znamenalo časově náročné dojíždění. Dočetla jsem se, že pokud zaměstnavatel změní místo výkonu práce, musím to odsouhlasit podpisem, jinak mám narok na odstupné (v případě, že je místo výkonu práce uvedeno v pracovní smlouvě přímo adresně - což je můj případ). Nic k podepsání jsem nedostala.
Má otázka zní: mohu se zamestnavatelem ukončit pracovní poměr a mám opravdu nárok na odstupné?
Děkuji za odpověď, Dana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno určité místo výkonu práce a zaměstnavatel se bude stěhovat, musíte se se zaměstnavatelem buďto dohodnout na změně pracovní smlouvy, nebo Vám zaměstnavatel může dát výpověď podle § 52 písm. b) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Nárok na odstupné budete mít, pokud ukončíte pracovní poměr se zaměstnavatelem z tohoto důvodu dohodou. V dohodě by měl být důvod rozvázání pracovního poměru uveden, abyste měla důkaz, z jakého důvodu k ukončení pracovního poměru došlo.

Eva Fialová

Lenka | 17.5.2018 

Dobry den,chcela by som sa spytat,z coho sa bude pocitat materska dovolenka u druheho dietata,ked som pred 1.dietatom bola zamestnana na dobu neurcitu a pocas RD s prvym dietatom pracujem na DPC u ineho zamestnavatela? Zalezi pri vypocitani druhej materskej,ci termin porodu,pripadne nastup na matersku dovolenku s druhym dietatom je pred alebo po skonceni 1.RD? Dakujem

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Toto pravidlo se bude týkat vyměřovacího základu se zaměstnání, ve kterém jste zaměstnaná na dobu neurčitou. Pokud Vám vznikne nárok na PPM i v případě práce vykonávané na DPČ, bude Vám PPM vypočítávána i z tohoto pojištění. Eva Fialová více

Dalila | 9.5.2018 

Dobrý den, tchýně potřebuje vzhledem ke svému onemocnění intenzivní péči, kterou už nejsem schopná zajistit při běžném pracovním nasazení. Dozvěděla jsem se o institutu dlouhodobého ošetřovného, kde bychom se snad o péči mohli dělit i s ostatními členy rodiny, jak se o to žádá a jak to funguje? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na dlouhodobé ošetřovné má pojištěnec, pečující o osobu, která potřebuje poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí a nevykonává v zaměstnání, z něhož dlouhodobé ošetřovné náleží, nebo v jiném zaměstnání práci, jde-li o zaměstnance. Ošetřovanou osobou může být i tchyně. Podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné je účast na pojištění např. ze zaměstnání, která současně trvala alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče. Doba poskytování dávky činí nejdéle 90 kalendářních dnů. Žádost se podává na tiskopise prostřednictvím zaměstnavatele.

Eva Fialová

Hanka | 30.4.2018 

Dobrý den. Mám dotaz: v případě uznání pracovníka práce neschopným, tedy pracovník je v pracovní neschopnosti, a má vycházky. Může v době vycházet pracovník vykonat státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole? a) může mít nějaký postih u svého zaměstnavatele, že v době pracovní neschopnosti, i když v době vycházek vykonal státnice na VŠ? Může toto být nějakým způsobem napadnutelné? b) je to (vykonaná zkouška) legislativně platná?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel můžu dát zaměstnanci výpověď z důvodu podle § 52 písm. h) zákoníku práce, pokud zaměstnanec nedodržuje režim práce neschopného. Dále může být takovému zaměstnanci odejmuta dávka nemocenské. Pokud zaměstnanec složil zkoušky v době své vycházky, nedopustil se porušení režimu. Podmínky skládání státních závěrečných zkoušek jsou upraveny v zákoně o vysokých školách a ve zkušebním řádu jednotlivé školy. Student nebývá v těchto předpisech rozlišen podle toho, zda je zaměstná či zda není v pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

Irena | 14.4.2018 

Dobrý den. Jsem na RD a chci nastoupit na další MD. Můj pracovní poměr skončil v průběhu 1. RD, jako učitelka jsem měla smlouvu jen do konce školního roku. Nyní nevím jestli mám právo pobírat podporu v mateřství. A popřípadě kam mám zanést žádost od paní doktorky. Úřady jsem již obvolala, ale neshodují se jejich odpovědi.
Děkuji moc za rady.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Může o ni zažádat i otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2). Pokud tyto podmínky nesplňujete Vy ani otec dítěte, můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek. Ten se poskytuje matce či otci dítěte po skončení výplaty PPM nebo ode dne narození dítěte rodičům, kterým nevznikl nárok na PPM. více

Nerodia | 13.4.2018 

Byl mi přiznám invalidní důchod 3. stupně .Chci se zeptat kdo v tomto případě dává výpověď z pracovního poměru?
Moc děkuji .

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

Přiznání invalidního důchodu samo o sobě nevylučuje výkon zaměstnání. Pokud však nemůžete nebo nechcete v práci pokračovat, můžete rozvázat pracovní poměr dohodou nebo podat výpověď (§§ 49 a 50 zákoníku práce 262/2006 Sb.). Jestliže Váš zdravotní stav další výkon práce neumožňuje může Vám zaměstnavatel dát výpověď (podle §52 e)), vy můžete případně pracovní poměr okamžitě zrušit za podmínek § 56 odst. 1 a). Pro Vás i zaměstnavatele bude pravděpodobně nejvýhodnější uzavřít dohodu. Dohoda i výpověď musí být písemná.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den

Eva Fialová

Sivena | 11.4.2018 

Dobrý den, jsem všeobecná registrovaná sestra, samoživitelka, mám dvě děti narozené po sobě, tudíž jsem rodičovskou dovolenou měla v kuse 5 let a pak jsem si ještě vzala 1 rok neplaceného volna. Před prvním porodem jsem měla 8 měsíců nemocenskou. Chci se zeptat, pokud se vracím zpět do práce jako všeobecná sestra, musím se ze zákona doškolit? Děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď:

Dobrý den, do doby výkonu povolání se započítá doba pracovní neschopnosti a doba mateřské dovolené v souhrnu se však nejvýše započte 6 měsíců v kalendářním roce. Podle § 4a zákona o nelékařských zdravotnických povoláních pokud zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník přerušil výkon povolání na dobu, která za posledních 7 let činila v celkovém součtu více než 6 let, je povinen se bezodkladně po skončení přerušení výkonu povolání doškolit v rozsahu nejméně 60 pracovních dnů na pracovišti poskytovatele zdravotních služeb, poskytujícího zdravotní služby v oboru povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka. Doškolení probíhá pod vedením zdravotnického pracovníka způsobilého pracovat bez odborného dohledu, který vydá o průběhu a ukončení doškolení potvrzení. Pokud přerušení Vašeho povolání netrvalo déle než 6 let společně s dobou, která se započítává jako výkon práce, nebudete povinna se doškolovat. Eva Fialová více

Klára | 6.4.2018 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak to je s držením místa po dobu MD/RD a smlouvou na dobu určitou. Pokud mi smlouva končí k určitému datu, končí tím i pro zaměstnavatele povinnost držet mi místo?

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu trvání pracovní smlouvy Vám zaměstnavatel nemůže dát podle § 53 zákoníku práce výpověď. Taková výpověď by byla neplatná. Pokud ovšem pracovní smlouva končí v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené, skončí pracovní poměr dnem uvedeným ve smlouvě.

Budete-li mít další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Eva | 5.4.2018 | mateřská dovolená, rodičovská dovolená

Jsem v pátém měsíci těhotenství. Na jaké dávky mám nárok? Kdy můžu odejít na mateřskou?

Odpověď:

Dobrý večer, Evo! Děkujeme za Váš dotaz. Problematice mateřské a rodičovské dovolené se věnuje zákoník práce (262/2006 Sb.). V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů (u 2 a více dětí 37 týdnů). Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku 6 týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku 8 týdne před tímto dnem. Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu (§ 195 odst. 1, 2, 5). Na mateřskou dovolenou obvykle navazuje rodičovská dovolená, kterou musí zaměstnavatel poskytnout na žádost matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. (§ 196) více

5.4.2018 | Obtěžování na pracovišti

Dobrý den, kolegové v práci často vypráví erotické vtipy nebo mají připomínky na moje oblečení, postavu. Je mi tam velmi nepříjemně, můžu se nějak bránit?

Odpověď:

Dobrý den, Dano! Děkuji za dotaz. Chováním, které popisujete, se kolegové pravděpodobně dopouštějí obtěžování případně i sexuálního obtěžování. Podle antidiskriminačního zákona (198/2009 Sb.) je (sexuální) obtěžování formou diskriminace (§ 2 odst. 2) Obtěžováním se rozumí nežádoucí chování související s tzv. diskriminačními důvody (tj. např. pohlaví, sexuální orientace), jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašujícího, nepřátelského, ponižujícího, pokořujícího nebo urážlivého prostředí, nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující výkon práv a povinností vyplývajících z právních vztahů. Sexuálním obtěžováním je výše uvedené chování, pokud má sexuální povahu. (§ 4 odst. 1 a 2). více

Carmen | 5.4.2018 | pay gap

Dozvěděla jsem se, že kolega na stejné pozici a za stejnou práci dostává vyšší mzdu. Je to v pořádku? Jak se mohu bránit?

Odpověď:

Dobrý den, Carmen. Děkuji Vám za dotaz. Podle § 16 zákoníku práce (262/2006 Sb.) jsou zaměstnavatelé povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a o poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, o odbornou přípravu a o příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání. Za stejnou práci stejné hodnoty zaměstnancům jednoho zaměstnavatele přísluší stejná odměna (§ 110). Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Zde je rozdíl mezi platem vás jako ženy a vašeho kolegy – muže, mohlo by tedy jít o diskriminaci na základě pohlaví podle antidiskriminačního zákona (198/2009 Sb.). více

Benjamin | 5.4.2018 | Diskriminace v inzerátu?

Je možné v inzerátu nabízet místo jen ženám (jen mužům), nebo je to diskriminace?

Odpověď:

Dobrý den, Benjamine! Děkuji za otázku. Právo na zaměstnání a s ním spojený zákaz diskriminace upravuje především Zákon o zaměstnanosti (435/2004 Sb.), tzv. Antidiskriminační zákon (198/2009 Sb.) a Zákoník práce (262/2006 Sb.). Při uplatňování práva na zaměstnání je zakázána diskriminace z důvodu pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, národnosti, státního občanství, sociálního původu, rodu, jazyka, zdravotního stavu, věku, náboženství či víry, majetku, manželského a rodinného stavu a vztahu nebo povinností k rodině, politického nebo jiného smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů (§4 odst. 2 zákona o zaměstnanosti). Diskriminační nesmí být ani nabídky zaměstnání (§ 12 zák. o zam.). více

Andrea | 5.4.2018 | Zkrácený úvazek

Dobrý den, budu se vracet do práce po rodičovské dovolené. Kvůli péči o děti bych chtěla požádat o zkrácený úvazek. Jakým způsobem o to mám požádat, musím to udělat nějakou dobu dopředu? Musí mi zaměstnavatel vyhovět a jak lze postupovat, pokud mi kratší úvazek neumožní?

Odpověď:

Dobrý den! Děkuji za Váš dotaz. Zákoník práce (262/2006 Sb.) poskytuje ochranu zvláštním skupinám zaměstnanců, jednou z nich jsou zaměstnanci a zaměstnankyně pečující o děti. Podle § 241 je zaměstnavatel povinen při zařazování do směn přihlížet k potřebám zaměstnankyň (zaměstnanců) pečujících o děti (§ 241 odst. 1) a na žádost zaměstnankyně (zaměstnance) pečující o dítě mladší 15 let, musí umožnit kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody (§ 241 odst. 2). Kratší pracovní dobou je jakákoli pracovní doba kratší než stanovená týdenní pracovní doba ve smyslu § 79 – tzn. většinou 40 hodin týdně. Kratší pracovní doba může být rozvržena na všechny nebo jen na některé pracovní dny.  více

Jana | 5.4.2018 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám jako OSVČ nárok na mateřskou, když mám rizikové těhotenství. Nevím, jestli se mi vyplatí platit nemocenskou, abych dostala co nejvyšší mateřskou. Nevím, jestli mi rozumíte, můžete mi poradit alespoň na koho se obrátit? Má mi poradit doktor nebo nějaký úřad?

Odpověď:

Dobrý den,
u OSVČ existují dvě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Je jím trvání účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a účast na nemocenském pojištění OSVČ musí aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, která se započítává do výše uvedených 270 dnů. To, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství závisí na délkce trvání Vašeho nemocenského pojištění obecně a nemocenského pojištění OSVČ. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Svatava | 4.4.2018 

Dobrý den,
musi zaměstnavatel počítat do odpracované denní pracovní doby návštěvy lékaře? Mám částečně flexibilní pracovní dobu (pevná část 9-12, jinak pružnost). Zaměstnavatel povoluje návštěvu lékře v pevné části jenom výjimečně (tehdy ji i započitává do odpracovaných hodin). Vyžaduje, aby se chodilo k lékaři buď před nebo po pevné části, ale v tom případě se návštěva lékaře nezapočitává do odpracovaných hodin a absence se musí naddělat. Při plném úvazku je to obtížně realizovatelne a velmi stresující. Díky za odpověď!

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen omluvit absenci zaměstnance v práci po dobu překážky v práci. Podle nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci se poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Překážky v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby se podle § 97 zákoníku práce posuzují jako výkon práce jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby. Pokud překážka v práci zasahuje do volitelné pracovní doby, jako výkon práce se neposuzuje. více

Jana | 29.3.2018 

Dobrý den, zbývá mi rok rodičovské dovolené a ráda bych začala podnikat (prodej vlasnoručních výrobků). Oficiálně bych chtěla zůstat na rodičovské i s ohledem k tomu, že nechci dávat syna do školky. Je lepší zařídit si živnostenský list na sebe nebo na partnera? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za dotaz!
Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, není výdělečná činnost na RD problém ani neovlivní čerpání rodičovského příspěvku. Ve vašem případě (RD) půjde o vedlejší samostatně výdělečnou činnost a sociální pojištění byste platila pouze, když váš zisk překoná zákonný limit.

S pozdravem

Eva Fialová

Zita Sedláčková | 27.3.2018 

Dobrý den, prosím o informaci jak postupovat ve služebním poměru, kde mám zkrácený úvazek (rozhodnutí ředitele) na 25 hod. týdně, v případě, kdy ošetřování dítěte mi spadne do dne, kdy nebyla plánována směna. Musím si za tento den chybějící hodiny naddělat?
Děkuji
Zita Sedláčková

Odpověď:

Dobrý den, podle § 71 odst. 2 zákona o služebním poměru se služební volno při ošetřování nemocného člena rodiny nebo při péči o dítě mladší 10 let poskytne v nezbytně nutném rozsahu, v rámci prvních 9 kalendářních dnů, a jde-li o osamělého příslušníka, v rámci prvních 16 kalendářních dnů, jestliže doba potřeby ošetřování nebo péče trvá. Od nástupu služebního volna do jeho ukončení nevykonáváte službu a nemusíte si směny, na které služební volno připadlo, nahrazovat. Podle § 58 odst. 3 tohoto zákona jestliže příslušník pro překážku ve službě, která zasáhla do volitelné doby služby, nevykonal celou denní dobu služby při uplatnění pružného dne služby nebo celou týdenní dobu služby při uplatnění pružného týdne služby anebo celou čtyřtýdenní dobu služby při uplatnění čtyřtýdenní pružné doby služby, je povinen chybějící část doby služby vykonat do konce následujícího kalendářního měsíce, nestanoví-li služební funkcionář na žádost příslušníka jinou dobu výkonu služby. více

Lenka | 19.3.2018 

Dobrý den, pracuji na základní škole jako asistentka pedagoga od 1.10.2017. Bohužel, jsem každý měsíc několik dnů až týdnů doma s nemocným synem (4 roky). Vedení školy mě upozorňuje, že to takhle dál nepůjde, že už to snad dělám schválně. Chápu, že práce asistenta pedagoga je specifická a zaměstnanec tak škole chybí, ale nevím, kde najdu nějaký argument pro vedení školy. Pracovat chci, ale taky se zároveň musím postarat o syna. Nemáte náhodou zkušenosti, jak se v tomto případě zachovat? V takovém pracovním prostředí, kde se člověk cítí pouze trpěn se přeci nedá fungovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je podle § 191 zákoníku práce povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let. Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, o které má zaměstnanec povinnost informovat, ale zaměstnavatel nemá právo čerpání překážky v práci povolit nebo zakázat. Svého zaměstnavatele na tuto skutečnost upozorněte. Případná výpověď z tohoto důvodu by byla neplatná.

Eva Fialová

« | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect