Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Drahuše Kolevová | 11.9.2017 10:53:55 

Dobrý den,
ráda bych věděla, jaká je minimální teplota v místnosti, kde pobývají děti ve školním zařízení. V době, kdy není topná sezóna se stává, že klesne na 17°C. Je možné v těchto podmínkách s dětmi setrvávat? Obecně se povídá, že musí teplota klesnout tři dny po sobě a potom se teprve problém řeší. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny.

Kateřina Lovitt

Slunecnice | 10.9.2017 12:04:40 

Dobrý den,

děkuji za předchozí odpovědi v souvislosti s uplatněním žádosti o úpravu pracovní doby v souvislosti s péčí o nezletilé dítě. Omlouvám se, snad už poslední doplňující dotaz: § 241 odst. 2 zákoníku práce mluví o zaměstnanci "který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu". Jak moc je tato podmínka rozhodující? Vdaná nejsem, ale s přítelem žijeme spolu. On pracuje na směny a dítě odvádět a vyzvedávat nemůže.

Odpověď:

Dobrý den,
péčí o bezmocnou osobu nemá ustanovení na mysli dítě do 15 let, ale spíše např. staré rodiče. Nárok na kratší pracovní dobu máte z důvodu péče o dítě, i když o něj nepečjete převážně sama.

Eva Fialová

Katka | 9.9.2017 21:09:59 

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu OČR, případně nemocenské. Před MD jsem ve firmě pracovala na plný úvazek, potom jsem šla na mateřskou, a následovala rodičovská dovolená, při které jsem už začala pracovat na zkrácený úvazek ( řešeno dodatkem stávající pracovní smlouvy). 1.9. mi skončila rodičovská dovolená, zaměstnavatel mi opět upravil smlouvu na plný úvazek, z čeho se mi bude počítat případné OČR? V případě výpočtu OČR ze zkráceného úvazku si tedy budu opravdu připadat jako diskriminovaná oproti těm matkám, které při RD nepracovaly. Převést OČR na otce by nám nepomohlo, protože jsme si úvazky zkrátili oba dva a v péči o dítě jsme se střídali. Děkuji moc za případnou odpověď, Katka

Odpověď:

Dobrý den,
rozhodným obdobím pro výpočet ošetřovného je 12 kalendářních měsíců předcházejících nároku na dávku. Pokud jste v tomto období po určitou dobu dosahovala nižšího příjmu z důvodu kratší pracovní doby, bude se výše ošetřovného vypočítávat i z tohoto příjmu.

Eva Fialová

Daniela | 9.9.2017 12:31:16 

Dobrý den,jsem na RD se synem, nyní mu je 37m, chodi do skolky,jelikoz jsem tehotna,cekam dvojcata a musi lezet,TP je 22.11.17.Posledni prispevek v ramci RD mam obdrzet v 10/17.je vysoce pravdepodobne,ze porodim predcasne,pokud ne v zari tak v rijnu. Pokud porodim do doby vyplaty rodicovskeho prispevku,tedy do cca 13.dne v mesici, mam na nej jeste narok?pokud porodim po vyplate rodicovskeho prispevku a tedy se na dany mesic uz bude vztahovat materska,musim sumu vracet(pomerne nebo celou) i kdyz mi ppvm prijde az nasledujici mesic se zpetnou splatnosti? Je nastup na MD vypocitavan lekarem dle platneho stanoveneho TP dle UZ nebo posledni menstruace, nebo jej lze dle zdravotni situace zmenit, zejmena u vicecetne gravidity, kde se nepredpoklada porod ve stanovenem TP? Dekuji za odpovedi! Daniela

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na čerpání rodičovského příspěvku se posuzuje zpětně, tj. za období předcházející výplatě tohoto příspěvku. Pokud v období předcházejícímu porodu splníte nárok na rodičovský příspěvek, měla by Vám byt tato dávka vyplacena. Narození dalšího dítěte musíte sociálnímu odboru Úřadu práce oznámit, abyste nemusela vracet přeplatek za období, kdy již nebudete mít na tuto dávku nárok. Pravděpodobný den prorodu určuje lékař. To, jakým způsobem termín porodu určí, záleží na jeho posouzení Vašeho zdravotního stavu.

Eva Fialová

babca | 8.9.2017 22:13:15 

Dobrý večer, mam k vám dotaz ohledně doprovodu do lázní.Moje kamarádka by mi dělala doprovod v lázních.Vzala by si 14dní dovolenou a na zbývající týden neplacené volno,má plný invalidní důchod,ale je zamestnana,musela by si zaplatit zdravotní a sociální pojištění,kdybby ji zaměstnavatel uvolnil.Kolik by musela v tomto případě uhradit.Za odpověď předem děkuji Dedicova

Odpověď:

Dobrý den,
přestože bude Vaše kamarádka jeden týden na tzv. neplaceném volnu, bude zaměstnaná a pravděpodobně jí vznikne nárok na mzdu za zbývající období. Odvody na sociální a zdravotní pojištění jí zaměstnavatel vypočítá ze mzdy, na kterou ji v daném období vznikl nárok.

Eva Fialová

Zuzana | 8.9.2017 12:01:44 

Dobrý den. V prosinci se mám vrátit po 2 leté rd do práce. Pracuji v nemocnici na lůžkovém odd. jako zdr. sestra na 12 hod. směny. Tvrdí mi, že mi na odd. místo nedrží, jen v nemocnici. Ale tam všude chtějí na směny.. Mám 2 děti (10 a 2 roky). Matka samoživitelka. Hlídání nemám.. Musí mi umožnit praci na ranní? Mám smlouvu na dobu neurčitou.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

Slunecnice | 8.9.2017 09:13:28 

Dobrý den, v případě, že zaměstnavatel nevyhoví žádosti o zkrácený úvazek v souvislosti s péčí o nezletilé dítě - má zaměstnanec nárok na odstupné, příp. kolik platů?

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Skutečnost, že Vám zaměstnavatel v kratší pracovní době nevyhoví, není důvodem výpovědi ze strany zaměstnavatele. Vy stále máte povinnost vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě, že s důvody zamítnutí žádosti nebudete souhlasit, můžete se obrátit na inspekci práce, která tyto důvody prošetří.

Eva Fialová

Lucie | 7.9.2017 11:39:59 

Dobrý den,
ode dne 1.8. jsem na pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového pracovního prostředí v těhotenství. Do práce jsem zatím odnesla první část neschopenky v době jejího vystavení a poté druhou část po 14 dnech. Od té doby jsem kolem neschopnosti nic nevyřizovala. Nejsem si ale jistá, zda jsem něco nezanedbala, co jsem měla vyřídit sama. Např. kdy se začíná chodit pro lístek na peníze a zda ho nosit na čssz, nebo zaměstnavateli. K 31.8. mi skončil prac. poměr (sml. na dobu určitou), takže nevím do kdy budu nosit papíry od lékaře do bývalé práce, nebo už na čssz. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
do skončení pracovní neschopnost se tzv. lístek na peníze předkládá bývalému zaměstnavateli, přestože Váš pracovní poměr skončil.

Eva Fialová

Petra | 7.9.2017 09:46:38 

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně diskriminace ze strany zaměstnavatele. Pracuji v malé CK kde jsem byla přijata před 6 měsíci na pozici prodeje zájezdů. Moje kolegyně daly výpověď. Zaměstnavatel se mě nyní snaží vyhodit také. Aby mohl nabrat zcela nové lidi. Začíná na mě různě psychicky útočit. Hledá chyby tam kde nejsou, abych to vzdala sama a nemusel mě dávat odstupné. Dověděla jsem se informaci, že na mě začíná kout různé nástrahy. např. mě chce nechat vyzkoušet z věcí na které jsem nebyla řádně proškolena. Vlastně vůbec nemám o nich žádné informace. A na základě toho mě chce vystavit vytýkací dopis. Věřím, že dalších nástrah přibude. V pracovní smlouvě nemám, definován ani přesný rozpis práce, co je mou náplní činnosti a co ne. Můžu se nějakým způsobem tomuto bránit ? Začít to někde řešit ? Můžete mi prosím poradit ? Děkuji moc za rychlou odpověď. Situace je akutní.

Odpověď:

Dobrý den, ve Vašem případě se evidentně jedná o šikanu na pracovišti. Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To znamená, že Vás nesmí zaměstnávat pracema, které nespadají do Vašeho druhu práce. Pokud nemáte výkon činnosti blíže vymezen, mohou existovat činnosti, o kterých budete mít se zaměstnavatelem ve sporu, zda do Vaší pracovní náplně spadají, či nikoliv. Až Vás bude chtít zaměstnavatel opět přezkušovat z činností, které nespadají do druhu Vámi vykonávané práce, požadujte od zaměstnavatele předložení písemného dokladu o zaškolení na takovou činnost. V případě jeho absence takové přezkušování odmítněnte či do písemného záznamu uveďte svoji výhradu. Pokud Vám zaměstnavatel předloží vytýkací dopis, odpovězte na něj doporučeným dopisem, adresovaným zaměstnavateli, že s vytýkanými pochybeními nesouhlasíte a uveďte důvod nesouhlasu. více

Lucie | 4.9.2017 19:11:58 

Dobrý den, prosím Vás mám nárok na mateřskou když mám odpracované dva roky a od nového roku jsem na PÚ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM, nebu čerpání PPM v mateřství v ochranné lhůtě 180 dnů ode dne skončení pojištení. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu.

Eva Fialová

lucie | 4.9.2017 12:07:52 

dobry den za rok bych se mela vratit do prace po rodicovske dovolene mam dve deti v dobe navratu do prace jim bude 6 let a 3 roky.byla jsem na pozici delnik v nepretrzitem provozu na tuto pozici mam i smlouvu na dobu neurcitou.chci se vratit na castecny uvazek jenze uz ted vim ze me nebudou chtit prijmout kvuli tomu provoznim duvodum jak mam postupovat dal?kdyz mi reknou at dam tedy vypoved dohodou nebo neco jineho?nemela bych mit narom na odstupne?dekuji a preji krasny den

Odpověď:

Dobrý den, podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné. více

Makyna | 1.9.2017 10:57:46 

Dobrý den, Zaměstnavateli jsem přislíbila nástup na snížený úvazek po ukončení mateřské, protože pracuji ve vedoucí pozici a bylo to žádoucí. S nástupem na rodičovskou jsem nastoupila do práce na 0,5 úvazku na svou pozici, podepsala papír o předčasném nástupu do zaměstnání a dodatek ke smlouvě, kde se mi snižuje úvazek na 0,5. Nyní mi bylo sděleno, že se má pozice v rámci změn v organizaci ruší a mám možnost buď nastoupit na nižší pozici nebo odejít. K této situaci mám několik dotazů. Když odmítnu přistoupit na změnu pozice, musí se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr výpovědí s 2 měsíční lhůtou z důvodu zrušení mé pracovní pozice a vyplatit mi odstupné za 3 roky? V organizaci pracuji více jak 5 let. Odstupné mi bude předpokládám případně vyplaceno jen z polovičního úvazku? Kdybych z organizace odešla, musím se hlásit na ÚP, když ještě 1,5 roku budu čerpat rodičovskou? Kdybych v blízké době otěhotněla, počítala by se mi mateřská z polovičního úvazku nebo z celého? Velice děkuji za odpovědi na mé dotazy a přeji pěkný den, Markéta

Odpověď:

Dobrý den, pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. Výpovědní doba trvá dva měsíce a začíná od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po obdržení výpovědi. Výše odstupného se stanovuje podle počtu odpracovaných let (pokud pracovní poměr trval méně než 1 rok, jednonásobek průměrného výdělku, pokud trval 1 rok až 2 roky, dvojnásobek, a pokud pracovní poměr trval alespoň 2 roky, trojnásobek). Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek. Spočítá se podle pravidel v zákoníku práce jako průměrný hrubý výdělek za celé nejblíže předcházející kalendářní čtvrtletí, přičemž roli hraje hrubá mzda, kterou zaměstnanec v tomto období obdržel, a odpracovaná doba v tomto období. více

Radka | 1.9.2017 01:05:59 

Dobrý den,
pracuji přes 20 let v jednom zemědělské podniku. Předseda představenstva nedavno dal výpovéď kolegini z důvodu nadbytečnosti a hned na její místo vzal jinou slečnu, je o dost mladší a pohlednější. Nyní jsem na neschopence za 14 se chystám vrátit do práce, ale našla jsem na internetu inzerát pracovního místa na stejnou pozici jako já. Byla jsem se zeptat v práci jestli mi chtějí dát výpověď. Dozvěděla jsem se, že předseda představenstva mi jí chce dát, ale hlavní živočichářka je z toho nešťastná, protože mladý pán 31 let se zbavuje dobře pracujících ženských, kterým je kolem 50 let a bere nezkušené 25 lete slečny. Mám nějakou šanci se bránit, abych o místo nepřišla?? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, působí-li u Vašeho zaměstnavatele odborová organizace, je vhodné požádat nejprve o pomoc příslušný odborový orgán. Jinak máte možnost podat oblastnímu inspektorátu práce podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem. Podnět ke kontrole je možné podat písemně, ústně nebo telefonicky. Informace o výsledku případného kontrolního šetření se poskytuje pouze tomu, kdo podal podnět písemně. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy se v jejich důsledku stanete nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. V případě, že by Vám dal zaměstnavatel výpověď, kterou považujete za neplatnou, bude záležet na tom, zda byste vůbec měla zájem i nadále u tohoto zaměstnavatele pracovat. více

bezmocná | 26.8.2017 19:10:55 

Dobrý den,
pracovala jsem v jistém obch.řetězci,kde jsem skončila prac.poměr dohodou po5letech......dalo by se říct,že jsem k tomu byla donucena,ale to neprokážu!Ocitla jsem se na úřadu práce a po půl roce jsem se rozhodla požádat ve stejné firmě o prac.misto,které inzerovali,ale s jiným reg.manažerem,který si se mnou nejdříve domluvil schůzku den předtím ji zrušil,že mě nepřjme.Důvod nevím!To samé se ještě jednou opakovalo na jiné prodejně opět s jinýmRM.Na prodejně mě nechali vyplnit dotazník uchazeče o zaměstnání,zkopírovali veškeré doklady a po dvou dnech zavolali,že mají ZÁKAZ MĚ PŘIJMOUT.Důvod stále nevím.Prosím,jedná se diskriminaci a pokud ano.mohu se bránit třeba i žalobou na tohoto zaměstnavatele?Již jsem bezmocná a proto jsem se rozhodla Vám napsat.děkuji moc za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
to, zda se jedná o diskriminaci závisí ne důvodech odmítnutí Vašeho přijetí do zaměstnání. Diskriminací je mimo jiné méně příznivé zacházení z důvodu pohlav, věku, etnické příslušnosti, apod. Pokud je to možné, požádejte svého bývalého zaměstnavatele, aby Vám sdělil důvod odmítnutí. Žalobu na bývaleého zaměstnavatele podat můžete, nicméně pokud zaměstnavatel prokáže, že se o nepříznivé zacházení z některého z diskriminačních důvodů nejednalo, nebudete v případném soudním sporu úspěšná.

Eva Fialová

Věra Dedicova | 15.8.2017 10:39:35 

Dcera mi bude dělat doprovod v lázních,je na mateřské dovolené a nastoupit do práce by měla 30.10.2017.Je možné nastoupit o něco déle,pokud bude se mnou v lázních v době kdy by měla nastoupit.Za kladnou odpověď předem děkuji Dedicova Věra

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z mateřské nebo rodičovské dovolené má Vaše dcera stejná práva a povinnosti jako kterýkoliv zaměstnanec. Překážkou v práci na straně zaměstnance je doporovod rodinného příslušníka k vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Lázeňský pobt vyšetřením ani ošetřením není, proto u Vaší dcery nebude existovat překážka v práci. Pokud Vaše dcera ještě úplně nevyčerpala dovolenou, na kterou ji vznikl v období před nástupem na mateřskou dovolenou nárok, zaměstnavatel musí umožnit její čerpání po skončení rodičovské dovolené. V takovém případě by Vaše dcera mohla čerpat tuto nevyčerpanou dovolenou na zotavenou během pobytu v lázních v období po skončení rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Věra Dedicova | 15.8.2017 10:39:33 

Dcera mi bude dělat doprovod v lázních,je na mateřské dovolené a nastoupit do práce by měla 30.10.2017.Je možné nastoupit o něco déle,pokud bude se mnou v lázních v době kdy by měla nastoupit.Za kladnou odpověď předem děkuji Dedicova Věra

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená přísluší matce dítěte v rozsahu, o jaký si požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Následně si může zaměstnanec požádat o poskytnutí pracovního neplaceného volna. Takové žádosti však zaměstnavatel nemusí vyhovět.

Kateřina Lovitt

Lili | 11.8.2017 12:21:44 

Dobry den,
Mám dotaz k tomu co psala paní Romana,je potřeba nějaké potvrzení z pohovoru ,že jsem tam byla ?Pro mého zaměstnavatele? Mockrát děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli překážku v práci. Ke splnění této povinnosti jsou právnické a fyzické osoby povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost. Pokud zaměstnavatel požaduje od zaměstnavatele potvrzení o tom, že využil pracovní volno např. k pracovníku pohovoru nebo vyýběrovému řízení, je zaměstnanec povinen mu tuto skutečnost prokázat a subjekt, který pohovor nebo výběrové řízení organizuje, musí zaměstnanci vydat potvrzení pro jeho stávajícího zaměstnavatele.

Eva Fialová

Romana | 9.8.2017 13:27:19 

Zdravím,
dostala jsem výpověd ( dvou měsíční výpovědní lhůta + 3 měsíce odstupnéhé) k 31.8.2017.
Když si budu hledat zaměstnání a na pohovor mě pozvou v pracovnní době, musí mi současný zaměsnavatel určitou dobu omluvit a zaplatit? Jestli ano, tak kolik hodin měsíčně a kolik peněz? děkuji

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat.
To znamená, že pokud jste dostala výpověď např. z důvodu nadbytečnosti, musí Vám zaměstnavatel poskytnout volno s náhradou mzdy ve výpovědní době k vyhledání nového zaměstnání, nejvýše však jeden půlden v týdnu. Pokud tento půlden nevyužijete, zaměstnavatele může souhlasit s tím, že Vám 1x za dva týdny poskytne k hledání nového zaměstnání celý den.

Eva Fialová

kralicek728 | 3.8.2017 11:26:15 

Dobrý den, zapomněla jsem dodat v předchozím dotazu, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou i po 2 měsících v zaměstnání, mám opět rizikové těhotenství. Děkuji

Odpověď:

Dotaz byl již zodpovězen.

kralicek728 | 3.8.2017 11:23:35 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou. Byla jsem 1,5 na mateřské + rodičovské dovolené (během těhotenství na neschopence - rizikové těhotenství + nemohla jsem vykonávat svoji práci). Teď jsem druhý měsíc v práci (v jiném zaměstnání) a zjistila jsem, že jsem těhotná. Na vašich stránkách jsem zjistila, že se účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech musí být alespoň 270 dní. Do těchto 270 dní se započítává i doba strávená studiem, v invalidním důchodu či doba rodičovské dovolené či neplaceného volna. Mám nárok na mateřskou dovolenou prosím nebo ne? Děkuji předem za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
dle mého názoru nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. Do doby účasti na nemocenském pojištění se Vám bude započítávat doba trvání pracovního poměru i doba rodičovské dovolené. Doporučovala bych Vám přesto kontaktovat ohledně Vaší situace správu sociálního zabezpečení.

Kateřina Lovitt

| 1 | .. | 21 | 22 | | 24 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect