Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

ferdik | 12.9.2016 21:41:24 

POBÍRÁM RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK SYNOVI JSOU 2 ROKY.JSEM ZAMĚSTNANÁ NA PRACOVNÍ SMLOUVU DO 30.6.2017 ÚVAZEK - 0.37.
ZAMĚSTNAVATEL ODVÁDÍ ZE MZDY SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ.JAKÁ FINANČNÍ SITUACE BY PRO MNE NASTALA,KDYBYCH
VÝHLEDOVĚ NASTOUPILA NA MATEŘSKOU DOVOLENOU.POPŘÍPADĚ BYCH SE MUSELA NAHLÁSIT NA ÚŘAD PRÁCE,KDYBYCH TUTO BRIGÁDU UKONČILA,KDYŽ JSEM NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ.POPŘÍPADĚ MÁM DÁT VÝPOVĚD NEŽ OTĚHOTNÍM ABYCH MOHLA POBÍRAT RODIČÁK NA DRUHÉ MIMČO DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
pokud splňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tedy účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech do nároku na tuto dávku, budete po nástupu na mateřskou dovolenou pobírat PPM. Pokud byste ukončila zaměstnání a v ochranné době 180 od konce zaměstnání by Vám vznikl nárok na PPM, budete pobírat tuto dávku a po uplynutí nároku, rodičovský příspěvek. Pokud by po skončení zaměstnání uplynula doba 180 dnů a Vy byste v této době nezačala čerpat PPM, čerpala byste rodičovský příspvěvek od porodu dítěte.

Eva Fialová

Veronika | 12.9.2016 18:11:39 

Jsem zamestanana 4mesic od rodicovskeho prispevku a otehotnela jsem, budu mit narok na PPM?

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud jste byla i při pobírání rodičovského příspěvku zaměstnaná, i když jste čerpala rodičovskou dovolenou, nárok na PPM Vám vznikne.

Eva Fialová

Hanka | 12.9.2016 11:04:52 

Dobry den, prave resim situaci, kdy me zamestnavatel nabizi jinou prac. pozici. Vracim se po materske dovolene. Zamestnavatel nechce pristoupit na zkracenou dobu. Rekl mi, ze by byl rad, kdyz nastoupim, ale budto na 8,5h nebo dohodou vypoved a odstupne. Musela jsem si vzit 1 tyden neplaceneho volna na rozmyslenou. Muj manzel pracuje ve stejne firme a tak nam zamestnavatel "radi" jeden bude vozit a druhy odvazet ze skoly. Vim, ze existuje paragraf do 15 let ditete. Je povinnen mi zamestnavatel vyjit vstrict? ( nevim, zdali se to tyka i manzelu).Mam 3 deti ( 2 deti 6 let a jedno dite 3 roky a pouze ja s nima mohu vykonavat skolni povinnosti,nebot manzel je cizinec) Jedna se o pozici v oddeleni zakaznickych reklamaci ( tu predeslou pozici mi jiz nemuze nabidnout nebot je obsazena). Hl. procesem v nasi firme je vyroba, vse ostatni jsou podpurny procesy v kancelarich. Ikdyz priznavam, ze zakaznicka reklamace si vyzaduje plny uvazek, je na teto pozici zamestnana dalsi min. jedna osoba, ktera me muze vzdy zastoupit. Muzete mi poradit jak tuto situaci resit? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud byste požádali o kratší pracovní dobu oba s manželem, musí zaměstnavatel vyhovět oběma, pokud mu v tom nebudou bránit vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Michala | 8.9.2016 15:37:35 

Dobrý den. Po rodičovské dovolené jsem se se zaměstnavatelem dohodla na zkrácení úvazku na 75%. Dle kolektivní smlouvy prý díky tomu nemám nárok na benefit ( příspěvěk k penzijmínu připojištění). Logicky mi přijde správné, že bych měla mít nárok na 75% příspěvku. Jak to je?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud kolektivní smlouva stanoví, že nárok na benefity mají pouze zaměstnanci vykonávající práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, mohl by se jednat o diskriminační ustanovení, jestliže na kratší pracovní dobu jsou zaměstnány pouze ženy nebo např. osoby se zdravotním postižením. Upozorněte na tuto skutečnost svého zaměstnavatele a požadujte, aby Vám byly vyplaceny benefity podle Vaší pracovní doby.

Eva Fialová

Kateřina V. | 8.9.2016 12:22:35 

Dobrý den,
ráda bych se vrátila do práce před ukončením RD v polovině 10/2016. Ta mi končí k 20.2.2017. Syn bude celodenně navštěvovat soukromou školku. V práci mi bohužel nabídli jinou pozici. Nová pozice se mi líbí, ale mám i obavy. Pokud podepíšu nový dodatek smlouvy, lze se vrátit zpět (budou-li obavy) na rodič.dov.? Budu mít po rodič. dov. nárok na odstupné a z čeho se bude příp. počítat (u nové pozice)? Mohu pracovat a nepřijdu o rodičák, přestože bude syn v soukr.školce a jsou mu 2,5 roku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovskou dovolenou se můžete vrátit kdykoliv až do 3 let věku dítěte, i když podepíšete dodatek k pracovní smlouvě. Nárok na odstupné byste měla, pokud by Vám zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, svého zrušení nebo přemístění. Pokud důvody výpovědi nebudou dány, nemůže Vám zaměstnavatel dát výpověď.
Pro nárok na rodičovský příspěvek se nesleduje příjem rodiče a od dvou let věku dítěte ani docházka do předškolního zařízení.

Eva Fialová

Linda | 5.9.2016 16:10:49 

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Za pár dní mi končí tříletá RD. Bohužel během RD zaměstnavatel prodal firmu, zrušil provozovnu a nový majitel nijak nekomunikuje. Firmu ale nezrušil. Stále jsem vedená jako zaměstnanec, výpověď jsem nedostala. Podle obchodního rejstříku má nový majitel (cizinec a adresou v Bosně a Hercegovině) stále stejnou korespondenční adresu (adresa bývalé majitelky), kde nikdo poštu nepřebírá. Ani telefony nejsou funkční, pošta se vrací a nemám nijak šanci se s ním dohodnout na výpovědi. Jak mám postupovat? Dát výpověď sama? Bude platná, když se mi pak poštou vrátí? Podle jakého paragrafu, abych pak mohla na pracovní úřad a nekrátily se mi dávky? Když budu dávat výpověď já, budu mít nárok na odstupné? Změstnavatel vůbec nekomunikuje. Nebudu mít ani zápočtový list, potvrzení o výdělku , ani evidenční list důchodového pojištění. Může mi někdo tyto doklady vystavit? A co když nestihnu všechny tyto doklady sehnat před skončením RD?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
zrušení zaměstnavatele nebo jeho části bez přechodu práv a povinností ze zaměstnaneckých vztahů na nového zaměstnavatele je důvodem výpovědi ze strany zaměstnavatele. V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši podle počtu odpracovaných let, až do výše trojnásobku Vašeho výdělku. Sama výpověď dát můžete, ale v takovém případě byste neměla nárok na odstupné. Doporučuji obrátit se na inspektorát práce. Pokud nebude ukončen pracovní poměr, nebudete mít ani nárok na dávky v nezaměstnanosti.

Eva Fialová

Lucie  | 4.9.2016 19:51:29 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, v listopadu se mám vracet do práce po mateřské dovolené. Vzhledem k věku dítěte jsem si zažadala o částečný úvazek, kde jsem uvedla, že bych chtěla pracovat denně od 9-15h. Firma mi odpověděla, že mi nabídnout částečný úvazek ale denně v čase od 10:30 do 16:30. Jelikož mám školku pouze do 16:00h, tak je pro mě tento čas nemožný. Mohu se ňák bránit podle zákona? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Provozní důvody musí zaměstnavatel přesně vymezit tak, aby z takového vymezení byly zřejmé konkrétní důvody, které neumožňují Vaší žádosti vyhovět. Jak jste již udělala, vhodné je žádost zaslat zaměstnavateli písemně a požádat rovněž o písemné vyjádření zaměstnavatele. Pokud s Vámi zaměstnavatel nadále nebude komunikovat, můžete jej opět písemně informovat, že zamýšlíte kontaktovat příslušný inspektorát práce ohledně Vaší situace. Kateřina Lovitt více

karel | 2.9.2016 19:20:27 

povezu manželku do lázní mám nárok na propustku nebo si musím vzít dovolenou.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pokud tedy doprovodem manželky k předem stanovenému léčení zmeškáte část směny, budete mít za tuto dobu nárok na pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu.

Kateřina Lovitt

Monika | 2.9.2016 14:59:42 

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Příští měsíc se mám vracet do zaměstnání po RD. Na mém oddělení pro mě ale nemají volné pracovní místo. Chtějí mi nabídnout místo v jiném oddělení (jiný obor), o to ale nemám zájem... Pokud toto náhradní místo odmítnu a nejspíš tedy dostanu výpověď, dostanu i odstupné nebo o něj přijdu? Děkuji za odpověď...

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě, že by zaměstnavatel neměl práci odpovídající pracovní smlouvě a nedošlo by ani k dohodě o změně pracovní smlouvy, jednalo by se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten by Vám byl povinen poskytnout náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. K upřesnění Vašeho dotazu se můžete obrátit na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Kateřina Lovitt

Klara | 2.9.2016 09:12:27 

Dobry den, od 1.8 jsem byla prevedena z nizsi platove tridy (4) do vyssi (7) kvuli zastupu za kolegyni ktera jde na MD.Az se kolegyne vrati, muzou me zase prevest na nizsi platovou tridu, tudiz i snizit plat ???

Odpověď:

Dobrý den,
pokud změna platové třídy byla vymezena dočasně pouze po dobu zástupu, tak je změna platové třídy po skončení zástupu možná.

Eva Fialová

Ela | 1.9.2016 07:49:28 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s prací na DPČ v době 6týdnů před porodem. Je to možné? Je to nějak omezeno např. počtem hodin apod? Ovlivní to výši příspěvku? Stejný dotaz bych měla v souvislosti se situací po porodu a to jak na mateřské tak pak i na rodičovské dovolené. Je možné pracovat na DPČ na mateřské a dále pak na rodičovské dovolené? Jsou nějaká omezení ohledně počtu hodin nebo výše výdělku v případě, že jsem zaměstnanec?
Díky.

Odpověď:

Dobrý den, záleží, zda jste na základě DPČ účastna nemocenského pojištění a vznikne Vám tak nárok peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Platí, že v průběhu mateřské dovolené nesmí rodič vykonávat tu práci, ze které čerpá PPM. Nástup na mateřskou dovolenou a nástup na PPM si zaměstnankyně určuje sama. Pokud budete místo mateřské pracovat, bude se Vám krátit nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na mateřskou dovolenou také vůbec nemusíte nastoupit, ale nevznikl by Vám nárok na PPM. Co se týká období po porodu, zaměstnavatel nemůže zaměstnat zaměstnankyni před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Zákaz práce v šestinedělí platí, pokud byste čerpala mateřskou dovolenou a PPM. Pokud ne, můžete pokračovat v práci na DPČ. více

Hannah | 31.8.2016 16:40:58 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám postupovat, až si budu vyřizovat rodičovskou dovolenou?

Měla jsem pracovní smlouvu na HPP na dobu určitou do 31.3.2016 a tu mi kvůli těhotenství neprodloužili. Mateřská mi začala 21.4.2016 (mezitím jsem byla na neschopence). Mateřská mi po 28 týdnech skončí (někdy začátkem listopadu 2016) a já se neorientuji v tom, jak mám postupovat - kdy jít na pracák zažádat o rodičovskou dovolenou/příspěvek a co s sebou musím přinést. Přes zaměstnavatele si nic už vyřizovat nemůžu, když mi smlouva vypršela. Prý se ještě na sociálku posílá rodný list dítěte (kvůli vyplácení mateřské), ale zaměstnavatel mi rodný list vrátil, že tam již nepracuji, tak nevím, zda ho mám někam posílat sama, zatím se mi to nepodařilo zjistit.

Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den, o rodičovský příspěvek si zažádejte v měsíci, kdy vám PPM končí bez ohledu na případné čerpání dovolené. Dále platí, že nárok na výplatu dávek zaniká uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží, tzn. dávka může být přiznána nejvýše tři měsíce zpětně. Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby. Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV. Adresu krajské pobočky a pobočky pro hlavní město Prahu naleznete na http://portal.mpsv.cz/ssp/local. Formuláře žádostí naleznete na http://formulare.mpsv.cz/okdavky/ nebo na pobočkách ÚP. K žádosti je nutné předložit průkaz totožnosti, rodný list dítěte, potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. více

Lenka | 31.8.2016 12:28:37 

Dobrý den,
obracím se na vás s dotazem, jak postupovat.

29. 8. 2006 jsem nastoupila do prac. poměru na dobu neurčitou jako učitelka. 1.9.2010 jsem byla přeřazena z funkce učitelka do funkce zástupkyně ředitelky (nebyla mi udělána nová prac. smlouva, ale změna prac. smlouvy). V roce 2012 jsem nastoupila mateřskou dovolenou a následně rodičovskou dovolenou a stejně tak v roce 2014. Rodičovskou dovolenou budu čerpat do 3.9.2017. Mezitím jsem ve škole nepracovala a na mou pracovní pozici nebyl nikdo přijat. Od 1.1.2016 se škola sloučila s jinou školou a veškeré závazky přešly na druhou školu. Nyní jsem byla oslovena, zda bych mohla nastoupit na 0,37 úvazku jako učitelka, což sem přijala a měla bych nastoupit od 1.9.2016. Ředitel mi však předal změnu pracovní smlouvy, kde mi pouze snížil úvazek učitelky. To jsem odmítla, protože se domnívám, že když nastupuji na jinou pozici, mohu do příštího roku čerpat rd u zaměstnavatele. Předpokládám, že v příštím roce dostanu výpověď jako zástupkyně ředitele, protože pro mě nebude místo na plný úvazek.

Odpověď:

Dobrý den,
protože nastupujete na jinou pracovní pozici, musí s Vámi ředitel uzavřít dohodu o změně pracovní smlouvy, kde bude uveden druh práce učitelka, nebo s Vámi uzavřít na dobu Vaší rodičovské dovolené smlouvu novou pracovní smlouvu s druhem vykonávané práce učitelka. Zákoník práce zakazuje, aby zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele vykonával práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Druhy práce, které budete mít v obou smlouvách musí být odlišně vymezeny.

Eva Fialová

Iva | 30.8.2016 16:13:19 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v listopadu mi bude končit RD. Zaměstnavatel vypsal na moje původní místo výběrové řízení a chce mě přeřadit na jinou pozici, kterou s ohledem na pracovní dobu nemohu vykonávat. Proto jsem se rozhodla, že dám výpověď. Výpověď potřebuji dát dohodou, protože jsem si sehnala jinou práci u jiného zaměstnavatele. Nový zaměstnavatel, ale potřebuje abych nastoupila již nyní v září. Prosím o radu: 1) k jakému datu musí být uzavřena dohoda o ukončení prac. poměru, je to poslední den RD nebo musím ukončit prac. poměr u původního zaměstavatele k prvnímu dni nástupu do nového zaměstnaní k novému zaměstnavateli.2) mohu dobrat zbylou část rodičovského příspěvku, i když již budu vykonávat jinou práci u jiného zaměstnavatele ? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se k původnímu zaměstnavateli již nechcete vrátit, bylo by nejlepší uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru co nejdříve (nejedná se tedy o výpověď). Datum ukončení pracovního poměru bude záležet na dohodě s Vaším původním zaměstnavatelem. Jinak platí, že rodič pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti – pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní. Můžete tedy rodičovský příspěvek nadále pobírat. K upřesnění Vašeho dotazu se můžete obrátit na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Kateřina Lovitt

Zuzka | 29.8.2016 16:52:51 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak to je s nástupem do zaměstnání po ukončení mateřské dovolené. Zajímá mě jestli přijdu o rodičovský příspěvek nebo jak to je.Musím nastoupit kvůli ztrátě své pracovní pozice.Na mateřskou budu nastupovat až v pulce prosince ale už teď by mě zajímalo jak tuto situaci řešit.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Při návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené (28 týdnů) do práce je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště. Teprve, není-li to možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě (tj. v rámci sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce). Při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené (max. do 3 let věku dítěte), je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou. Rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Rodič pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti – pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní. Kateřina Lovitt více

Lucie | 16.8.2016 22:34:39 

Dobrý den,
ráda bych se informovala, zda budu mít nárok na PPM, když v 10/2013 jsem porodila, PPM jsem pobírala a RP mi končí 08/2016. Současně jsem 07/2016 nastoupila do zaměstnání na částečný úvazek. Smlouvu mám na dobu určitou do 31.12.2016, která nevím, zda mi bude prodloužena. Zajímá mne, zda bych měla nárok na PPM, pokud by termín porodu byl 16.4.2017.
Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s čerpáním PPM u muže, který splňuje podmínku 270 dní nemocenského pojištění. Vím, že je toto možné od 7. týdne po porodu. Je možné, aby muž tuto dávku čerpal pouze minimální dobu 7 dní a tato by následně přešla na ženu a muž dále vykonával zaměstnání?
Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Do uvedených 270 dnů se započítává i doba rodičovské dovolené. Doporučovala bych Vám kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace správu sociálního zabezpečení. více

Monika | 15.8.2016 10:37:19 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koncem listopadu mi končí rodičovský příspěvek, který trval 4roky. Po celou tuto dobu jsem stále zaměstnána. Ale koncem října musím podat výpověď, protože mi zaměstnavatel neumožní změnu pracovní doby.S manželem bychom chtěli další dítě, těhotná tedy nejsem. Když do konce listopadu otěhotnim, budu mit i přesto nárok na ppm? A pak následně na 3letou rodičovskou? I pokud bych již zaměstnana nebyla. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Tzn., pokud dáte výpověď v říjnu (výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi), musela byste nastoupit na PPM (8. - 6. týdnů před očekávaným dnem porodu) do konce června. Pokud Vám vznikne nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Od délky čerpání tohoto příspěvku se odvíjí i jeho výše. Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, pokud by nárok na PPM měl otec dítěte. Kateřina Lovitt více

květa | 11.8.2016 17:24:01 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v práci jsem dala výpověď a jako důvod jsem uvedla že se musím starat o děti, které navštěvují školní docházku. Zaměstnavatel mi tuto výpověď neakceptuje a nechce mi ji podepsat. |Má na to právo?

Odpověď:

Dobrý den,
nemá. Výpověď zaměstnance nevyžaduje souhlas zaměstnavatele. Vy, jako zaměstnanec, můžete dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu, nebo i bez udání důvodu. Důležité je, že výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Platí, že výpověď se doručuje zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele, ale je možné listinu doručit i např. prostřednictvím pošty nebo předáním v podatelně. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel navíc povinen doručení písemnosti písemně potvrdit. Pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba činí 2 měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Kateřina Lovitt

B.K. | 8.8.2016 11:02:59 

Dobrý den,mám dotaz na návštěvu lékaře. Můj otec mi vozí k lékaři,někdy 1x týdně,někdy 2x týdně (mám zlomený kotník a jsem momentálně na vozíku) a jsem jeho syn . Ale v práci u otce mu řekli,že mu to maximálně budou tolerovat 2-3x do měsíce,jinak že mu dají dovolenou na ty hodiny,co mi vozí nebo mu ty hodiny budou odebírat z hodin dovolené . Je to vždycky na max 2-3h a pak jde otec do práce. Samozřejmně mu nechám u lékaře potvrdit lístek,co je potřeba dát k zaměstnavateli . Mají na tohle právo? Byl bych moc rád,kdyby jste mi to v mailu vysvětlili srozumitelně,abych to mohl přeposlat otcovi do prác(k rukám paní účetní),aby to pochopili. Já si myslím,že to má být jinak-aspoň tak sem to pochopil v zákoníku práce já. Děkuji moc za odpověd

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. platí, že pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. A to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Pokud je tedy pro Vás doprovod Vašeho otce nezbytný, což Vám může potvrdit Váš ošetřující lékař, a pokud uváděné návštěvy nelze provést mimo pracovní dobu Vašeho otce, platí, že má Váš otec za zmeškanou část směny nárok na pracovní volno s náhradou mzdy. Kateřina Lovitt více

baborka | 8.8.2016 08:26:41 

Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání před 2,5roky. Jsem ID 2.stupně. Pracovní smlouvu mám na neurčito, pracovní úvazek 30h/týdně. Majitelka mě bez nové pracovní smlouvy přeřadila do své 2.firmy na odpolední směny a zvýšila pracovní úvazek (měsíčně 64h přesčasy). Když jsem jí požádala, že vzhledem ke své diagnoze potřebuji čas na odpočinek, řekla mi, že když jsem nemocná, ať jdu na neschopenku. Mám nějakou možnost, jak odejít z firmy s nárokem na zákonné odstupné? Děkuji Vám za laskavost.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To platí i pro rozvržení pracovní doby. Kratší pracovní dobu sjednanou v pracovní smlouvě nelze bez souhlasu zaměstnance opět rozšířit. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Zaměstnavatele upozorněte písemně na svá práva. Rovněž je možné obrátit se na příslušný inspektorát práce (podle sídla zaměstnavatele). Vždy ale platí, že zaměstnavatel může zaměstnanci přidělovat jen takovou práci, která odpovídá jeho zdravotní způsobilosti. více

| 1 | .. | 27 | 28 | | 30 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect