Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
dobrý den, může mi zaměstnavatel nařizovat, že v místě mohu mít propustku pouze na 2 hodiny a ne třeba na 4. upravuje to nějaký zákon? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz nemůžu přesně odpovědět. K tomu bych potřebovala vědět, k čemu propustku se zaměstnání potřebujete. Odkazuji proto na nařízení vlády č. 590/2006 Sb., o jiných důležitých překážkách v práci.
Eva Fialová
Dobrý den. Mám dotaz ohledně návštěvy lékaře během pracovní doby. Vzhledem k tomu, že k odbornému lékaři dojíždím 15km od pracoviště a není autobusové ani jiné spojení, jezdím svým autem. Vedoucí pracovník mi potvrdil propustku k tomuto lékaři. Nadřízeným mi bylo sděleno, že nesmím svým autem jezdit, protože za mě zaměstnavatel zodpovídá i během tohoto pracovního volna.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Odpovědnost, kterou Váš zaměstnavatel nese, se týká pouze úrazu při výkonu práce. Pracovní volno poskytnuté pro překážku v práci není výkonem práce, proto za Vaše případné zranění nenese zaměstnavatel žádnou odpovědnost.
Eva Fialová
Dobrý den,prosím o radu,jsem od 6.měsíce 2007 v nemocenském stavu,po operaci páteře,pracuji v nemocnici a jelikož nebudu moci z důvodu postižení pracovat na svám pracovišti ptám se mám-li nárok na částečný invalidní důchod a je-li zaměstnavatel oprávněn ukončit se mnou pracovní poměr,nebo mě může přeřadit na jiné pracoviště?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Na částečný invalidní důchod máte nárok, pokud poklesla Vaše schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 % nebo jestliže Vám dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky. Jestli tyto podmínky splňujete, určí posudkový lékař.
Pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nemůžete vykonávat dosavadní práci, má zaměstnavatel dvě možnosti. Může Vás buďto převést na jinou práci, která je pro Vás vhodná, nebo s Váni může ukončit pracovní poměr výpovědí.
Eva Fialová
Dobrý den
Zajimalo by mne jak těžká břemena mohu zvedat - do kolika kilo,jestli je to omezené. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Tento dotaz je příliš obecný, proto ho nemohu zodpovědět. Odkazuji proto na vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 261/1997 Sb. kterou se stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázané všem ženám, těhotným ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu a mladistvým, a podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání.
Eva Fialová
Dobrý den,
obracím se na Vás s touto prosbou o radu. Pracuji v obchodě u soukromého podnikatele, jsem jedinným zaměstnancem. V platovém výměru mám uvedenou základní mzdu 8000,- + prémie. Tyto prémie jsou stanoveny pouze ústně ve výši 6500,-.Vše je dodrženo až do doby, kdy mám dovolenou, nebo v měsíci vychází placený svátek. V tento okamžik mám základ mzdy přepočítán na 14500,- a proto mám celý rok stejnou čistou mzdu. Je tento postup zaměstnavatele oprávněný? Je možné aby část platu byla dohodnuta pouze ústně? Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu. Martínek
Odpověď:
Dobrý den,
Od zaměstnavatele musíte obdržet písemný mzdový výměr, kde jsou stanoveny všechny části mzdy, tedy včetně prémií, jelikož na ně vzniká nárok po splnění podmínek určených pro jejich přiznání.
Eva Fialová
Dobrý den,
zaměstnavatel nás nutí k tomu, abychom v případě, že klient nemá finance na zaplacení pohledávky, zadrželi jeho obč. průkaz nebo PAS.vydán bude až ve chvíli zaplacení pohledávky.V zákoně jsme se dočetli, že je to protizákonné.Za neprovedení tohoto jsme však byli finančně potrestáni.Zaměstnavatel však tvrdí, že když písemně přebral zodpovědnosti zadržení dokladů na sebe, v případě řešení sporu s klientem nejsme na vině my jako zaměstnanci.Máme obavy z toho, že klient může podat na policii trestní oznámení o zadržení dokladů a vina bude na tom, kdo je odebral, nikoliv ten, kdo to nařídil, neboť jsme svéprávní.Nevíme, jak se účinně bránit.Zaměstnavatel s námi o tom nechce jednat a vinní nás z toho, že nechceme splnit jeho nařízení a hrozí dalšími tresty. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
cestovní pas může odejmout pouze orgán činný v trestním řízení, občanský průkaz pouze obecní úřad v souvislosti s vydáním nového občanského průkazu. Zadržení cestovního pasu a občanského průkazu jinými osobami je považováno za přestupek. Za zadržení je odpovědná osoba, která tyto doklady fakticky zadrží, tzn. Vy jako zaměstnanec,
Zaměstnavatel nutící zaměstnance k páchání přestupku jedná v rozporu se zákoníkem práce. Výkon práv a povinností z pracovněprávního vztahu nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Zaměstnavatelé jsou povinni pečovat o vytváření a rozvíjení pracovněprávních vztahů v souladu se zákonem, Zaměstnanec musí odmítnout jednání, které je přestupkem, a pokud ho zaměstnavatel k tomu nutí a hrozí postihy za nesplnění tohoto pokynu, dopouští se šikanozního jednání. více
dobrý den chtěla bych se zeptat jaký mám nárok na dovolenou když pracuji nerovnoměrně během týdne a o víkendu , a můj pracovní cyklus se střídá v pořadí 6, 6.5, a 9,5 hodiny. můj zaměstnavatel mi proplácí dovolenou jen přes týden a za 6.5 hodiny .tedy dohromady za 20 dní dovolené to dělá 130 hodin ale vzhledem k tomu že pracuji na plný úvazek mám dojem že bych měla mít právo na 160 hodin dovolené.postupuje můj zaměstnavatel správně ? děkuji předem za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
Máte nárok na 4 týdny dovolené. Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu.
Zaměstnavatel Vám musí proto poskytovat a proplácet dovolenoum jakobyste pracovala v rovnoměrně rozvrženém provozu 40 dnů v týdnu. Zaměstnavatel Vám proto musí proplatit 160 dnů dovolené v kalendářním roce.
Eva Fialová
Mám dotaz,jestli mám nárok na paragraf v sobotu,když žením nevlastního syna? Pracuji v nepřetržitém provozu. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Máte nárok na den placeného volna v na svatbu dítěte. Zákon nepoužívá pojem vlastní dítě.
Eva Fialová
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,jestli je možné,aby posudkový lékař,který posuzoval můj zdravotní stav neobjektivně v můj neprospěch a jeho rozhodnutí bylo zrušeno odvolacím řízením,můj zdravotní stav posuzoval znovu po půl roce.Neníní tam podjatost,nebo spíše pomsta?Děkuji mira.
Odpověď:
Dobrý den,
Zákon nezakazuje, aby rohodování po odvolání prováděl ten samý lékař. Proti rozhodování posudkového lékaře je však možno podat námitky, které nejsou odvoláním. Jak důvod námitky uveďte účast lékaře, který již o Vašem stavu rozhodoval.
Eva Fialová
Dobrý den,začala jsem pracovat na plný úvazek 1.12.2007.Mám ČID a zákaz od lékařů pracovat déle než 8 hodin denně.Majitel i když znal můj zdravotní stav mne nutil pod pohrůžkou vyhazovu zůstávat v práci i 12 hodin.Zhroutila jsem se v polovině ledna a nyní jsem na nemocenské.Jsem ve zkušební době a dala jsem výpověd'.Se mzdou jsem měla také problémy.Dali mi k podpisu 8419kč a až po podepsání jsem dostala 6310kč.Když jsem se ptala,co to má znamenat,tak mi řekli,že mi to doplatí v lednu,což jsem nepochopila.Dělá se v tiskárně,kde je silný smrad z acetonů a barev a není tam větrání.Pokud mi může někdo pomoct a poradit,jak postupovat proti šikane na pracovišti budu ráda.
Odpověď:
Dobrý den,
i když jste ukočila pracovní poměr ve zkušební době, máte nárok na mzdu, kterou Vám zaměstnavatel dluží. Předpokládám, že jste podepsala doklad o převzetí 8419 Kč. Pokud tomu tak je a dlužnou částku Vám zaměstnavatel nedoplatí, můžete se obrátit na soud. Tam budete muset dokázat, že jste převzetí podepsala před faktickým předáním peněz a že částka, kterou jste poté obdržela byla nižší.
Pokud jste pracovala v zdraví škodlivém prostřední a vyskatne se u Vás nemoc v souvislosti se zaměstnáním, odpovídá zaměstnavatel za nemoc z povolání.
Eva Fialová
Dobrý den, 26.11.2007 jsem nasoupila do zaměstnání na dobu určitou s 3 měsíčnú zkušební dobou. Bohužel od 8.1.2008 jsem na neschopence a hned ke 14.1.2008 jsem dostala výpověd. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda má zaměstnavatel právo na to, aby mi v neschopence ukončil pracovní poměr. Ještě jsem se chtěla zeptat, chceme rozšířit rodinu. Kdo by mi platil peníze, kdybych otěhotněla za doby trvání pracovní neschopnosti. Moc děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
Zaměstnavatel může se zaměstnancem ve zkušební době ukončit pracovní poměr kdykoli. Zaměstnec ve zkušební době není proti výpovědi chráněn.
Kdybyste otěhotněla v pracovním poměru v době pracovní neschopnosti a splnila byste podmínku 270 dnů trvajícího pojištění, bude Vám peněžitou pomoc v mateřství vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení, pokud pracujete v podniku, který zaměstnává méně než 25 zaměstnanců, jinak zaměstnavatel.
Eva Fialová
Pracuji jako pedagogický pracovník v PŘO MŠMT ( speciální školství). Jelikož pro výkon mé funkce je potřeba ukončené studium speciální pedagogiky, jsem toto zahájila.
Studuji na soukr.univerzitě a za semestr platím 25.000,-- Kč.
Mohu požadovat od svého zaměstnavatele proplacení částky školného a na základě jakého zákona čí vyhlášky
mohu toto uplatňovat.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Zvyšováním kvalifikace je podle zákoníku práce studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele.
Zaměstnavatel může poskytovat zaměstnanci při zvyšování kvalifikace určité úlevy, např. pracovní volno s náhradou mzdy.
Zaměstnanec a zaměstnavatel mohou rovněž uzavřít kvalifikační dohodu, podle které bude zaměstnavatel zcela nebo zčásti hradit zaměstnanci náklady zyšování kvalifikace. Součástí písemné dohody je závazek zaměstnavatele umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace a závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však po dobu 5 let, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace, které zaměstnavatel na zvýšení kvalifikace zaměstnance vynaložil, a to i tehdy, když zaměstnanec skončí pracovní poměr před zvýšením kvalifikace.
Eva Fialová více
Dobrý den,chci dát výpovědˇdohodou a nevím jak mám výpovědˇ napsat prosím o radu děkuji Hájková
Odpověď:
Dobrý den,
Dohoda o ukončení pracovního poměru musí být písemná, musí obsahovat určení zaměstnance a zaměstnavatele a datum ukončení pracovního poměru. Žádné jiné náležitosti zákoník práce nevyžaduje.
Eva Fialová
Dobrý den. Od 1.4.nastupuji do starobního důchodu. Jakou formou mám napsat výpověď z pracovního poměru?
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď musí být písemná, musí obsahovat Vaše údaje a údaje Vašeho zaměstnance. Musí být podepsaná a datovaná. Dvouměsíční výpovědní doba začíná začátkem následujícího měsíce po podání výpovědi.
Eva Fialová
Dobry den, nastoupila jsem na tydenni dovolenou schalenou ustne vedoucim (ktery byl tentyz mesic take propusten) a po navratu me cekala okamzita vypoved ze strany zamestnavatele z duvodu neschvaleni dovolene. Vypoved mi byla dorucena dnes ale zapoctovy list byl vydan navratem z dovolene (po 4dnech tzn 14dni zpatky) Prosim Vas kdy mi tedy konci pracovni pomer a od kdy jsem si nucena zaplatiz zpetne pojisteni? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
dovolenou mohou určovat vedoucí zaměstnanci. Pro schválení dovolené není třeba písemná forma. Stačí, když Vám vedoucí určí dovolenou ústně.
Výpověď z důvodu neschválení dovolené je neplatná. Takový výpovědní důvod zákon nezná. Výpověď nemůže být okamžitá. Pracovní poměr skončí až uplynutím dvouměsíční výpovědní doby.
Informujte svého zaměstnavatele o tom, že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud chcete ukončit pracovní poměr, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Po tuto dobu máte nárok na mzdu. Navíc máte nárok na náhradu škody, která Vám neplatnou výpovědí vznikla.
Pokud trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával, ale on nesouhlasí, můžete podat u soudu žalobu na určení neplatnosti výpovědi. Žalobu můžete podat do dvou měsíců od doby, kdy měl pracovní poměr skončit.
Eva Fialová
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jak casto muze zamestnanec jit k lekari na propustku, je-li toto nejak omezeno? Zamestnavateli se nelibi caste navstevy lekare a chce, aby volno k lekari bylo vybirano jako dovolena.
Dale tvdi, ze doba nezbytne nutna k osetreni je jen doba, po kterou probiha vysetreni, nepocita s cestou k lekari ani s cekanim v cekarne. Prosim tedy o informaci, jak se spravne vysvetluje doba nezbytne nutna?
Dekuji
Martin
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy zaměstnavatel poskytuje k návštěvě zdravotnického zařízení na nezbytně nutnou dobu. Jiné časové omezení stanoveno není. Pracovní volno k návštěvě lékaře se poskytuje vždy, když nelze návštěvu vykonat mimo pracovní dobu.
Pracovní volno se poskytuje nejen k samotnému vyšetření, ale i k cestě z pracoviště a zpátky a k čekání na vyšetření.
Dovolenou si k návštěvě lékaře vybírat nemusíte a zaměstnavatel nemá právo Vám to nařídit.
Eva Fialová
dobry den mam smlouvu na neurcito a chtela bych okamzite odejit.mohli by jste mi poradit jak to mam udelat?jsem ochotna odejit i na 53
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr můžete jen zákonem stanovených důvodů (zaměstnavatel Vám nevyplácí po určitou dobu mzdu, nebo stala-li jste se nezpůsobilou pro vykonávanou práci a zaměstnavatel Vás nepřevedl). Pokud nejsou tyto zákonem stanovené důvody, můžete ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru. V případě výpovědi má Váš zaměstnavatel právo na dvouměsíční výpovědní dobu. V dohodě si můžete smluvit se zaměstnavatelem jakékoli datum ukončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám 2 nemocné děti s vysokými horečkami ,tak jsem byla u lékaře a ten mi vystavil paragraf v délce 8 dní na jedno z dětí. Zaměstnavatel samozřejmě nadšený nebyl. Zajímalo by mě, jak se paragraf platí ( kolik dostanu v práci zaplaceno) a jestli se mohu do práce vrátit i dříve, a jestli chodí kontroly i na paragraf (mé jméno tam není ani uvedeno, jen jméno dítěte)
Odpověď:
Dobrý den,
dávka při ošetřování člena rodiny činí 60% Vaší průměrné mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel, který má více než 25 zaměstnanců. Jinak dávky vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Do práce se můžete vrátit i dříve, pokud to dovoluje zdravotní stav dítěte, nebo bude o dítě pečovat jiná osoba. Kontrola dodržování podmínek při ošetřování člena rodiny může proběhnout.
Eva Fialová
Zaměstnavatel mi dluží mzdu za 2 měsíce. Současně jsem musela předat klíče od zaměstnání, všechny svěřené pomůcky. Bylo mi oznámeno, že budu svou pracovní dobu trávit u vstupu do budovy zaměsnání.Nyní mi zaměstnavatel zasílá upozornění, že nedocházím do zaměsnání. Mohu tohle jednání zaměstnavatele hodnotit jako šikanu. Mé pracovní místo bylo zrušeno. Mám tedy nárok na odstupné? Děkuji. K.S.
Odpověď:
Dobrý den,
stala jste se obětí obtěžování na pracovišti neboli pracovní šikany. Jestliže Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu, její náhradu nebo zálohu do 15. dne po její splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Jinak by bylo nutné čekat na výpověď ze strany zaměstnavatele a mohla byste být nucena k dodržení dvouměsíční výpovědní doby.
V případě okamžitého zrušení pracovního poměru a v případě výpovědi z důvodu nadbytečnosti máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Co nejdříve případ ohlaste inspekci práce. Ta může zaměstnavateli udělit pokutu až do výše 400 000 Kč.
Eva Fialová
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou.Pokud by mi byl přiznán částečný invalidní důchod a chtěla bych i pracovat,musí mě zaměstnavatel ponechat v pracovním poměru? Kolik hodin měsíčně mohu v tomto případě odpracovat_? Zároveň prosím o radu, kde najdu potřebné informace týkající se invalidního důchodu a pracovního poměru? Děkuji za vyřízení dotazu. M.S
Odpověď:
Dobrý den,
přiznání částečného invalidního důchodu neovlivňuje Váš pracovní poměr. Zákon nestanoví, kolik hodin při částečném invalidním důchodu můžete odpracovat, ani kolik může činit maximální možný výdělek. Zákon pouze stanoví, kdo může být za částečně invalidního uznán. Je jím osoba, jejíž schopnost soustavné výdělečné činnosti poklesla nejméně o 33 %, nebo jestliže jí dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky. Potřebné informace naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Eva Fialová