Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jarka | 18.1.2008 12:16:15 | Nemocenská?

Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu. V loni jsem dostudovala vysokou školu, v listopadu loňského roku jsem nastoupila do jisté firmy na HPP do funkce Obchodní ředitel. Pracuji zde tedy ještě ani né tři měsíce (výpovědní lhůta) a před nedávnem jsem zjistila, že jsem těhotná. Okolnosti ve firmě jsou bohužel takové, že majitel před měsícem tragicky zahynul a od té doby mám v práci s kolegyněmi (které jsou mnohem starší než já -60 a 57) neustálé problémy. Do práce chodím s nechutí a jsem v neustálém napětí. Chtěla bych se obrátit na mého gynekologa, jestli by byla možnost nastoupit na nemocenskou. Nemohu si v součsné době dovolit odejít z firmy, jelikož jsem těhotná a neumím si představit, že by mě za těchto okololností někde přijali... Mohli by jste mi poradit, co v takové situaci dělat a jaká bude výše mého nemocenského, pokud bych jej skutečně začala čerpat, je-li můj hrubý měsíční příjem 20000,- Kč?

Odpověď:

Dobrý den,
na čerpání nemocenské byste měla nárok, pokud by Váš doktor zjistil rizikové těhotenství. Výše nemocenského za kalendářní den činí 60% denního vyměřovacího základu od 4. do 30. kalendářního dne pracovní neschopnosti, 66% denního vyměřovacího základu od 31. kalendářního dne pracovní neschopnosti do 60. kalendářního dne pracovní neschopnosti a 72 % denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne pracovní neschopnosti.
Pokud se rozhodnete zaměstnání změnit, měla byste tak učinit co nejdříve. Zaměstnavatel nesmí uchazečům o zaměstnání klást otázky osobní povahy, které nesouvisí s výkonem práce. Ve zkušební době s Vámi však může ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu i bez jeho udání.
Nejlepší řešení pro Vás je zůstat u stávajícího zaměstnavatele a o změně uvažovat až po návratu z mateřské, resp. rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Kosanda | 18.1.2008 09:19:15 | paragraf na dítě

Dobrý den, dcera má 5letého syna, který musí jít do nemocnice na nosní mandle, dcera jde s ním, ale problém je, že doma má ještě 9měsíčního syna, můžu já jako babička dostat paragraf na dítě, zaměstnavatel mi odmítl dát dovolenou. Předem děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno se poskytuje zaměstnanci, který doprovází rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení. V tomto případě musí zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno poskytnout. Jako babička ovšem nemáte nárok na náhradu mzdy za dobu pracovního volna.
Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Má proto možnost žádosti o dovolenou nevyhovět.

Eva Fialová

Eva Rogoňová | 16.1.2008 19:01:32 | propustky k lékaři

Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat na propustky k lékaři, na jakou dobu mám nárok když jedu k lékaři 15 km.můj zaměstnavatel mi prý podle zákona může proplatit pouze 2 hodiny.což se mi zdá dost málo, když to není v místě zaměstnání. a navíc ještě musím před návštěvou lékaře vyzvednout dceru ze školy. Slyšela jsem , že jsou propustky i na 4 a více hodin. Je tato doba určená státem nebo si ji může každý zaměstnavatel upravit sám.Prosím poraďte.Děkuji.R.

Odpověď:

Dobrý den, pracovní volno s náhradou mzdy se poskytuje na nezbytně nutnou dobu. Další podmínkou je, aby se zaměstnanec nechal ošetřit nebo vyšetřit ve zdravotnickém zařízení, které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a zároveň má smlouvu se zdeavotní pojišťovnou zaměstnance. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrada mzdy se však poskytuje po dobu, kterou by trvalo vyšetření nebo ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. Samozřejmě to vše za předpokladu, že zaměstnanec nemůže navštívit zdravotnické zařízení mimo pracovní dobu. Zákon propustky pro zaměstnance neupravuje. Délka pracovního volna závisí na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnavatel Vám k návštěvě zdravotnického zařízení musí poskytnout dobu, kterou k tomu objektivně potřebujete, i vzhedem k možnostem dopravy, délkou čekací doby atd. více

Petra | 15.1.2008 16:00:13 | Výpověď

Dobrý den,deset let pracuji jako operátorka v obchodě.Od února 2007 jsem v PN,v červnu jsem podstoupila operaci ploténky.Tento měsíc mi končí PN a budu v plném invalidním důchodu.Mám prosbu:Zaměstnavatel se mnou musí rozvázat pracovní poměr,nebo bude chtít,abych ukončila prac.poměr dohodou:mám to podstoupit,nebo jak se zachovat?Mám nárok na odstupné?Co se stane,když nepodepíšu výpověď (z mé strany)dohodou?Mám nárok na proplacenou dovolenou a o kolik se mi krátí?Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď:

Dobrý den,
ve Vašem případě existují dvě možnosti jak ukončit pracovní poměr. Můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru za podmínek, které si v této dohodě stanovíte, tzn. i den, kdy pracovní poměr končí a případné odstupné.
Druhá možnost je, že vy sama nebo Váš zaměstnavatel ukončíte pracovní poměr výpovědí. Pokud se nedohodnete jinak, musíte oba dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud je pro Vás dosavadní práce nevhodná, musí Vás zaměstnavatel po tuto dobu převést na jinou práci. Na odstupné nemáte ze zákona nárok. Nárok na odstupné může ale vycházet z dohody o skončení pracovního poměru, z vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy.
Nevyčerpanou dovolenou Vám musí zaměstnavatel proplatit, nebo Vám umožnit její čerpání v případné výpovědní době.

Eva Fialová

Irena | 14.1.2008 16:43:38 | nevyplácení nemoc.dávek

Dobrý den.Zamšstnavatel má od začátku roku 2007 potíže s vyplácením mezd.Poslední výplata byla za srpen 2007 za září 2007jsem část obdržela v zálohách.Od 10.10.2007 jsem v pracovní neschopnosti a ještě asi 3 měsíce bude trvat.Do dnešního dne jsem neobdržela žádné nemocké dávky.Na sociálním odboru mi bylo zděleno,pokud jsem zaměstnaná nemám na nic nárok(jsem diabetička na insulinu).Manžel je tak též zaměstnán u stejného zaměstnavatele tak že jsme toho času 4 měsíce bez příjmu.Můžete mi prosím poradit jak tuhle situaci řešit nebo kam se obrátit? Děkuji Irena

Odpověď:

Na sociálním i zdravotním odboru Vás informovali správně, své nároky na výplatu dávek z nemocenského pojištění můžete uplatnit u svého zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

BITALKA | 14.1.2008 11:40:56 | VÝPOVĚĎ ZE STANY ZAMĚSTNANCE ATĚHOTENSTVÍ

PROSÍM O RADU,MÉ SPOLUPRACOVNICI BĚŽÍ VÝPOVĚĎ DANÁ ZE STRANMY ZAMĚSTNANCE. ONEMOCNĚLA A POBÍRÁ nd, ZJISTILO SE PO VYŠETŘENÍCH, ŽE NENÍ NEMOCNÁ, ALE TĚHOTNÁ.JAK POSTUPOVAT? V PŘÍPADĚ, ŽE SE NEDOHODNE O ZRUŠENÍ VÝPOVĚDI, JAK SE CHOVÁ NEMOCENSKÉ POJIŠTĚNÍ, V PŘÍPADĚ UKONČENÍ PP A TRVÁNÍ NEMOCI? A JAK SE ŘEŠÍ ND, A NÁSLEDNÁ MATEŘSKÁ? DĚKUJI ZA INFORMACI.

Odpověď:

Ochranná lhůta se vztahuje pouze na opačné případy, tedy když dá zaměstnavatel výpověď zaměstnankyni. Těhotné zaměstnankyni nesmí dát zaměstnavatel výpověď. Po ukončení pracovního poměru je zaměstnanec v ochranné lhůtě, která 42 dní. Po tuto dobu musí vyplatit nemocenské dávky poslední zaměstnavatel.

Ivana Spoustová

Tereza Mezková | 12.1.2008 17:46:27 | propustky

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat zda je stále nárok na propustku k lékaři.Pracuji jako učitelka v mateřské škola a paní ředitelka nám oznámila,že je tolerovat nehodlá.Děkuji za brzkou odpověd.TEREZA Mezková,Hostomice

Odpověď:

Zaměstnanci při této překážce v práci náleží pracovní volno s náhradou mzdy na dobu nezbytně nutnou. Musí však splnit tyto podmínky: p) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení – nárok na placené volno nevzniká např. při vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, která není zdravotnickým zařízením q) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, r) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance s) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout t) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

MAGDA | 11.1.2008 19:27:00 | PARAGRAF NA DÍTĚ

DOBRÝ DEN, PROSILA BYCH ODPOVĚĎ NA MŮJ NÁSLEDUJÍCÍ DOTAZ. NA JAK DLOUHO DOSTANU PARAGRAF NA PĚTI LETÉ DÍTĚ A JAK JE TO PO FINANČNÍ STRÁNCE OHLEDNĚ MZDY. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Odpověď:

Dobrý den,
podpora při ošetřování člena rodiny se poskytuje maximálně po dobu 9 dnů. Za tuto dobu Vám náleží 60% Vaší průměrné mzdy.

Eva Fialová

zuzana | 11.1.2008 15:28:53 | narok k lekari

na kolik hodin mam narok kdyz jdu v miste a nakolik mam narok kdyz jedu mimo bydliste

Odpověď:

$ 199 Jiné důležité osobní překážky v práci Zaměstnanci při této překážce v práci náleží pracovní volno s náhradou mzdy na dobu nezbytně nutnou. Musí však splnit tyto podmínky: k) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení – nárok na placené volno nevzniká např. při vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, která není zdravotnickým zařízením l) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, m) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance n) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout o) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

10.1.2008 22:16:37 | Hrubé porušení pracovní kázně

Je možné dostat výpověď za hrubé porušení pracovní kázně, z důvodu využívání internetu a hraní her v pracovní době? Tato činnost nebyla vykonávána na úkor zadaných pracovních úkolů, ale v době, kdy zaměstnanec nebyl pracovně vytížen.

Odpověď:

Zákoník práce rozeznává tři intenzity porušení povinností vyplývajících z právních předpisů: 1) Méně závažné porušování povinností vyplývajících z právních předpisů – jedná se o soustavné méně závažné porušování povinností vyplývajících z právních předpisů. Porušení musí být minimálně ve třech případech. Tyto případy nemusí být stejné. Musí být splněna přiměřená časová souvislost mezi jednotlivými porušeními povinností vyplývajících z právních předpisů (v současné době převažuje výklad, podle kterého by se v žádném případě nemělo konat o dobu delší než 6 měsíců. Podle jiného právního názoru by se nemělo jednat o dobu delší než 2 měsíce). Zaměstnanec musí být písemně upozorněn na možnost výpovědi při dalším porušení povinností vyplývajících z právních předpisů. více

Monika | 9.1.2008 20:05:26 | Propustka k lékaři

Dobrý den. Dělám na poloviční úvazek. Náš zaměstnavatel přišel s tím, že nám bude proplácet propustky k lékaři jen 2 hodiny, a to pouze jednou za týden. Zbytek si musíme vzít dovolenou. Jedu s dítětem k lékaři do Prahy, což je od nás asi 300km.Má na to nárok, aby nám to takhle omezil? Děkuji

Odpověď:

$ 199 Jiné důležité osobní překážky v práci Zaměstnanci při této překážce v práci náleží pracovní volno s náhradou mzdy na dobu nezbytně nutnou. Musí však splnit tyto podmínky: f) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení – nárok na placené volno nevzniká např. při vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, která není zdravotnickým zařízením g) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, h) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance i) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout j) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

ivana | 9.1.2008 19:58:44 | propustka k lékaři

dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak je to s placením propustky.Náš zaměstnavatel nám nechce hradit návštěvy lékaře,prý nemáme na propustky nárok,prý to v zákoníku práce není.Nevím kde takový zákon hledat a tak prosím o radu.Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

$ 199 Jiné důležité osobní překážky v práci Zaměstnanci při této překážce v práci náleží pracovní volno s náhradou mzdy na dobu nezbytně nutnou. Musí však splnit tyto podmínky: a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení – nárok na placené volno nevzniká např. při vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, která není zdravotnickým zařízením b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

Saša | 9.1.2008 08:13:15 | nemocenská v ochrané lhůtě

Dobrý den, dne 7.12.2007 jsem ukončila pracovní poměr ( dohodou ) a následně se přihlásila na úřadu práce, jak ukládá zákon.19.12.2007 jsem onemocněla.Bývalý zaměstnavatel mi neschopnost neproplatil, žádá čestné prohlášení o tom, že nejsem v evidenci úřadu práce.Myslí, že na to nemá právo.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jste v ochranné lhůtě, která trvá 42 dní a nemocenské dávky Vám musí vyplatit Váš poslední zaměstnavatel. A to bez ohledu na to, zda jste se registrovala nebo neregistrovala na úřadu práce.

Ivana Spoustová

Nofret | 8.1.2008 18:13:21 | vycházky v těhotenství

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak je to s vycházkou v těhotenství. Doktor mi doporučil neschopenku ( jsem učitelka Mš ), takže jsem ji přijala. Mám sice krásné vycházky od 10-18, ale připadá mi to zvláštní. Kamarádka u jiného lékaře má vycházku neomezenou. Rádi chodíme s manželem do divadla,do kina, tak jestli riskovat, nebo se toho vzdát - vždyť nejsem nemocná. Za odpověď děkuji. N.

Odpověď:

Dobrý den,
žádné obecné pravidlo pro vycházky v těhotenství neexistuje. Ty určuje Váš lékař na základě Vašeho zdravotního stavu. Obraťte se na něho a informujte se o důvodech, na základě kterých Vám dobu vycházek povolil.

Eva Fialová

Luboš | 8.1.2008 09:35:58 | volno v den svatby

Dobrý den,chci se zeptat,zda-li mám nárok na den placeného volna v den kdy se žením.Svatba je ve čtvrtek.Děkuji

Odpověď:

Máte, zaměstnavatel je povinen vám placené volno poskytnout.

Ivana Spoustová

MagdaKanska | 7.1.2008 12:30:54 | výpověď

Dobý den.
Měla bych na Vás tento dotaz.
Od července 2006 jsem pracovala jako pokladní a obsluha na čerpací stanici.
V prosinci 2007 jsem dlouhodobě onemocněla a byla jsem v PN.Nyní bych se měla vrátit do zaměstnání , ale problém je v tom, že původní firma byla převedena na jinou, všem zaměstnancům byla změněna pracovní smlouva.
Zaměstnavatel mi nabídl, že mohu nastoupit zpět k původní fírmě(aniž by se mi změnila původní prac.smlouva) jako pomocná síla, s tím že budu pracovat na čerpací stanici, která je nyní už převedena na jiného provozovatele.V obchodním rejsříku jsem zjistila že ta původní firma zrušila živnotenské listy na provoz čerpacích stanic k dubnu 07.
Proto bch se chtěla informovat, zda musím nastoupit na nově nabízenou pracovní pozici?! A nebo se jen zaměstnavatel tímto chce vyhnout vyplacení odstupného, protože moje pracovní pozice vlastně zanikla?!.
Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud máte stále původní pracovní smlouvu, pak je zaměstnavatel povinen vám přidělovat práci v souladu s touto smlouvou čili stejnou práci na stejném místě výkonu. Pokud se však dohodnete na změně, pak platí to, na čems e dohodnete, byť i s nástupnickou firmou. Pokud tedy byla firma převedena na jinou, nezanikla pravděpodobně vaše původní pozice, ale byla převedena na firmu jinou. V daném případě se však nejedná o dotaz diskriminace na pracovním trhu, proto se obraťte na advokátní či jinou právní poradnu.

Ivana Spoustová

Šárka | 7.1.2008 07:25:44 | paragraf na dítě

Moje dcera má 17let,tak už vůbec netuším,jak to s nárokem na ošetřování člena rodiny vlastně je.Koncem ledna podstoupí složitou operaci v Hradci Králové,zajímá mne na jak dlouho mám nárok na doprovod do nemocnice a následně pak na domácí ošetřování.

Odpověď:

Podle ustanovení § 191 zákoníku práce omluví zaměstnavatel Vaší nepřítomnost v práci po
dobu ošetřování člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku tedy o osobu blízkou v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění. V těchto případech musíte zaměstnavateli prokázat důvod Vaší nepřítomnosti v práci a on je pak povinen vás po dobu trvání omluvit.

Ivana Spoustová

Jiří Levic | 5.1.2008 13:19:56 | rozvázání prac.poměru

Jsem v prac.neschopnosti od poloviny října 2007,neschopenku bud mít ukončenou k 11.1.2008 a chci zároveň ukončit prac.poměr. Jaký paragraf mám zvolit?
Děkuji za odpověď.Levic Jiří

Odpověď:

Pracovní poměr můžete ukončit dohodou, pak pracovní poměr skončí k termínu, na jakém se se zaměstnavatelem dohodnete. Pokud ukončení nesouvisí se zdravotním stavem, pak se výpověď ze strany zaměstnance řídí ustanovením § 50 odts. 3 zákoníku práce, podle kterého může dát zaměstnanec výpověď za jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Ivana Spoustová

Terinka | 4.1.2008 17:13:41 | ochranná lhůta

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu věc.Ke 3.12.07 jsem dohodou ukončila prac. poměr u firmy, kde jsem byla zaměstnána 4 měsíce (8.8.07-3.12.07).Poté jsem nenastoupila do žádného dalšího zaměstnání,ani se neregistrovala na úřadu práce.Nyní mám neschopenku a marodím od 3.1.08 Na sociálním i zdravotním mi řekli, že jsem v tzv. ochranné lhůtě,která trvá 42 dní a nemocenské dávky by mi měl vyplatit můj poslední zaměstnavatel.Je to pravda?

Odpověď:

Na sociálním i zdravotním odboru Vás informovali správně, své nároky na výplatu dávek z nemocenského pojištění můžete uplatnit u svého zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

SIMONA | 2.1.2008 19:42:58 | PODÁNÍ VÝPOVĚDI

DOBRÝ DEN,PODALA JSEM V ZAMĚSTNÁNÍ ŘÁDNOU DVOUMĚSÍČNÍ VÝPOVĚĎ,KTEROU JSEM POSLALA DOPORUČENĚ POŠTOU.ZAMĚSTNAVATEL MI VŠAK ŘEKL,ŽE MI JÍ NEPODEPÍŠE.NEVÍM CO DĚLAT.DĚKUJI ZA BRZKOU ODPOVĚĎ.

Odpověď:

Podmínkou začátku běhu výpovědní dobu je doručení zaměstnavateli písemné formy výpovědi, nikoliv její podpis. Pokud jste tedy výpověď řádně doručila, skončí váš pracovní poměr uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 66 | | 68 | | 70 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect