Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Michaela | 6.6.2006 10:59:34 | dovolená

jsem na MD,pracovala jsem jako učitelka MŠ a po ukončení rodičovské dovolené jsem bohužel jen ústně zažádala o navázání dovolené podle§108/4 ajakýmsi nedopatřením na mne zapoměli a dovolenou mi nevyčerpali za rok 2005 40dní.Pak nastoupila nová ředitelka a já ji požádala o proplacení dovolené,jelikož na mne zapoměli a ona,že už na ni nemám náro a že jsem nepodala žádost písemně tak mi nic nechce dát ani se se mnou nějak dohodnout.Musim přijít tak o peníze za dovolenou?nebo bych je mohla nějak získat?Třeba i výpovědí jelikož se do tohoto zaměstnání nevrátím a pokud by to bylo možné výpovědí dostat zpět nebudu na tom nějak hůře jako nezaměstnaná na MD?Děkuji Vám moc za pomoc.M. Červinková

Odpověď:

Dobrý den,

Jestliže jste si nemohla dovolenou vyčerpat v kalendářním roce proto, že zaměstnavatel neurčil její čerpání, je zaměstnavatel povinen poskytnout ji zaměstnanci tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku, tzn. do konce roku 2006.
Neurčí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den, pokud zaměstnanci v nástupu dovolené nebrání čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené.
Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou ani do konce příštího kalendářního roku, nárok na tuto dovolenou zaniká.

Náhradu mzdy za 4 týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

h.s. | 6.6.2006 10:52:39 | nerovný přístup

Již 4 roky jsem zaměstnána jako vědecký pracovník, v lednu letošního roku nastoupil nový vedoucí katedry. Ačkoliv doposud se mnou nebyl nikdy proveden pohovor (zápis), ve kterém by si vedoucí stěžoval na mé chování a práci, minulý týden , po té co jsem údajně nenastoupila do práce a svou nepřítomnost jsem oznámila zpětně a žádala zpětné zapsání služební cesty, což nebylo pravda, protože na služební cestě jsem již byla, a dokonce jsem den před údajným "áčkem" volala a psala sms sekterářce, že služební cestu prodlužuji o další den (na vše toto již mám doklady - výpis z telefonu a opis sms z telefonu sekretářky)jsem byla předvolána k vedoucímu, kde již byl přítomen personalista a kromě toho, že mi bylo vytknuto toto údajné áčko, mi byl na dobu 3 měsíců snížen plat.vše toto bylo vyústěním antipatií ze strany vedoucího, ale jak již bylo řečeno nikdy v minulosti jsem neobržela žádné písemné napomenutí a ž tento krok. Je to možné aby bez předchozích napomenutí rovnou byl veden pohovor před personalistou a byl mi snížen plat. Dále se chci optat, zda je možné se domáhat vrácení peněz, když jsem sou nepřítomnost ohlásila již den předem. více

Odpověď:

Dobrý den,

postih neplnění pracovní kázně by měl upravovat pracovní řád na Vašem pracovišti. Pokud obsahuje možnost snížení platu v případech neplnění pracovní kázně, bude to pravděpodobně jen v případech hrubého porušení a po předchozím upozornění.
Vy jste navíc pracovní kázeň neporušila a máte na to důkazy.
Pokud Váš zaměstnavatel neuzná své protiprávní jednání, můžete se obrátit na úřad práce a navrhnout kontrolu chování Vašeho zaměstnavatele. Pokud ani úřad práce nepomůže, obraťte se na soud, aby Vám byla strhnutá částka doplacena.
Žaloba u soudu není podmíněná stížností na úřadu práce, můžete podat i obojí najednou.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

KOPECKÁ Jitka | 1.6.2006 18:02:54 | fotografování

Zajímalo by mě zda mě může zaměstnavatel fotografovat bez mého vědomí s odůvodněním že se jedná o interní materiál pro potřeby firmy

Odpověď:

Zákoník práce (ustanovení § 1 odst. 8) zakazuje zaměstnavateli jakékoliv jednání, které je zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na pracovišti.

Pokud tedy zmíněný projev vašho zaměšstnavatele vnímáte jako nevhodné a urážlivé a vede ve svých důsledcích k vytváření nepřátelského a ponižujícího prostředí na pracovišti, pak je zřejmé, že takové chování je vašemu zaměstnavateli zakázáno, neboť je považováno za obtěžování zaměstnance.

Zaměstnavatel tedy nemá při splnění výše uvedených předpokladů na takové jednání nárok.

Ivana Spoustová

Radek | 30.5.2006 15:45:43 | Diskriminace na základěpohlaví

Dobrý den
Můj dotaz se týká ve věci podezření z možného přístupu zaměstnavatele z diskriminace na základě pohlaví. Zaměstnavatel (pověřená osoba řízením úseku), vydal příkaz, nejprve ústní, poté písemný, že ženy nemusí provádět v noční době pravidelné kontroly. K tomuto je třeba dodat, že se jedná o bezpečnostní agenturu, ostraha podniku, kde se ostraha provádí není žádné zvýšené riziko, je zde vše řádně osvíceno a pracuje zde noční směna. Všichni máme stejné pracovní smlouvy, stejné finanční ohodnocení a na všechny zaměstnance se vztahovaly stejná kritéria při výběru. I přez uvedené skutečnosti, zaměstnavatel vydal shora uvedený příkaz. Pro úplnost dodávám, že obchůzková činnost je základním pracovním prvkem v noční době. Když jsem na tuto skutečnost upozornil, bylo mi řečeno, ať si hledám nové pracovní místo. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel se skutečně dopouští diskriminačního jednání z důvodu pohlaví. Zaměstnavatel je povinen zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky. Za diskriminaci se považuje jednání, podle kterého může být se zaměstnancem zacházeno i výhodněji ve srovnání jiným zaměstnancem u stejného zaměstnavatele. Za nerovné zacházení se nepovažuje pouze rozlišování, které stanoví Zákoník práce nebo zvláštní právní předpis, nebo pokud je pro nerovné zacházení věcný důvod spočívající v povaze práce, kterou zaměstnanec vykonává, a který je pro výkon této práce nezbytný. Nic z toho není Váš případ. více

Radka | 26.5.2006 15:19:09 | Povinné preventivní prohlídkyod smluvního partnerazaměstnavatele

Dobrý den, pracuji již 2 roky u korejské firmy, a i když mám několik zkušeností s mezinárodními firmami a různými kulturami včetně několika asijských, bohužel musím říci, že takovou neprofesionalitu jako v této firmě jsem nikdy nezažila. Mobbying, Bossing, sexuální obtěžování kolegyň atd... Chtěla bych Vás poprosit o radu, dostali jsme informační email od zaměstnavatele, že ze zákona má povinnost postarat se o naši zdravotní péči a to jednotným systémem vstupních a preventivních prohlídek u smluvního partnera, kterým si vybral společnost Kardia. V této společnosti u určeného lékaře se máme podrobit prohlídce, která bude obsahovat detailní odebrání anamnézy (sociální, pracovní, rodinné, osobní, epidemiologické, farmakologické, alergologické, abusus), celkové fyzikální vyšetření sluchu a kůže, dále pak vyplnění žádanek, zdravotního dotazníku, lékař na základě výsledků prohlídky doporučí postup a potvrzenou žádanku vrátíme zaměstnavateli. více

Odpověď:

Máte pravdu. Zaměstnavatel je pouze oprávněn požadovat potvrzení, zda jste zdravotně způsobilá k výkonu sjednaného druhu práce. Právo volby lékaře je na Vás a nemůžete být proto nucena vykonávat prohlídky u lékaře, který např. nemá Vaší důvěru. Výsledky lékařských vyšetření představují údaje osobnostního charakteru a proto mohou být dalším osobám sdělovány jen se souhlasem toho, koho se dotýkají. Požadavek zaměstnavatele na sdělení těchto údajů i jejich případná archivace jsou nezákonné.

Vzhledem k tomu, že se však nejedná o otázku spadající do oblasti diskriminace na pracovním trhu na základě pohlaví, doporučujeme se v případě dalších problému a dotazů obrátit na občanskou poradnu případně advokáta. Uvedeným problémem by se měla zabývat i odborová organizace, pokud byla u Vašeho zaměstnavatele založena.

Ivana Spoustová

Jarka | 23.5.2006 14:26:48 | Jak se bránit zaměstanvateli?

Dobrý den, po ukončení VŠ 2002 jsem nastoupila do práce jako kvalifikovaná učitelka 1.st.ZŠ. Rok jsem vykonávala práci učitelky. Dostala jsem smlouvu na dobu určitou s odůvodněním, že mají s madými učitelka mi špatné zkušenosti. Osvědčila jsem se a v roce 2003 jsem nastoupila na místo zástupkyně ředitelky ZŠ opět se smlouvou na dobu určitou, protože nikdo nevěděl jak dlouho bude škola dále fungovat ( důvod: v té době probíhalo rušení škol s malým počtem žáků). Ale na druhý stupeň ZŠ jsme přijali dva učitele a ti dostali okamžitě smlouvu na dobu neurčitou a po půl roce se jim vyplácelo odstupné, protože byl zrušem duhý stupeň ZŠ. V této době jsem otěhotněla a řed. mi dala další smlouvu na dobu určitou na další šk. rok s datem ukončí při nástupu na MD. Jak se bránit proti takovému přístupu zaměstnavatele? Myslím si že šlo o porušení mých práv zaměstanace. Pro školu jsem dělala mnoho dlaších aktivit, za které jsem nebyla placená: vedení zájimových kroužků, práce navíc atd.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám žen pečujícím o dítě. Navíc, pokud žena pečující o dítě mladší než 15 let požádá vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Po rodičovské dovolené musí zaměstnavatel nabídnout zaměstnankyni místo odpovídající její dosažené kvalifikaci a zkušenostem, tzn. ne stejné místo. Pokud takové místo nabídnout nemůže, vzniká výpovědní důvodu pro nadbytečnost s příslušným 2 měsíčním odstupným. Vaše kamarádka se může obrátit se stížností na úřad práce nebo na soud. Pokud ale bude zaměstnavatel tvrdit, že žádnou pozici odpovídající kvalifikaci a zkušenostem nemá, a dokáže to (např. že nepodal v poslední době žádné inzeráty hledající zaměstnance na místo odpovídající kvalifikaci a zkušenostem Vaší kamarádky), nezbývá Vaší kamarádce než zůstat a trvat na změně pracovní doby, nebo žádat o ukončení pracovního poměru s dvouměsíčním odstupným. více

Maja | 23.5.2006 14:18:09 | VZPOVED DOHODOU

Dobry den,
mam dotaz, jak spravne napsat vypoved dohodou ze zdravotnich duvodu.
Potrebuji okamzitou vypoved, nemuzu si dovolit aby to zamestnavatel odmitl.Mam mit potvrzeni od lekare?
Prosim poradte..

Odpověď:

Dobrý den,
Výpověď můžete dát svému zaměstnavateli i bez udání důvodu. Můžete se dohodnout, že skončíte i bez výpovědní doby. Pokud by však na ni zaměstnavatel trval, musíte u něj setrvat ještě 2 měsíce, nedohodnete-li se na výpovědní době jiné.
Dohodou můžete rozvázat pracovní poměr rovněž bez udání důvodu. Pokud na uvedení důvodu trváte, musí být v písemném vyhotovení uveden. Na dohodu však nemusí Váš zaměstnavatel přistoupit. Lékařské potvrzení dodat musíte, učiní-li to Váš zaměstnavatel podmínkou přijetí dohody o rozvázání pracovního poměru.

Eva Fialová

Hana | 23.5.2006 14:13:29 | vědomé poškozování adiskriminace v zaměstnání

Můj problém se objevil již před delší dobou,jen posledních pár měsíců nabývá na intenzitě.Začalo to v době kdy mé děti byly malé, já jsem se rozvedla a nastoupila do práce.Děti byly často nemocné,já jsem téměř vždy po nástupu z ošetřování dítěte byla přeřazena na práci ,na kterou jsem nebyla zaučena a to tak na 2 týdny,abych nestihla splnit normu na 100 procent.To se odráželo a odráží na mém finač.hodnocení.Poslední 2 roky jsem byla nemocná já sama a po nástupu do práce, se situace opakovala.Dodělávám si nyní maturitu jsem v 2 ročníku ze 3,chodím proto jen na ranní směnu,ale na odpolední nemohu i z důvodu dojíždění.Nadřízený mě posílá na os.odd.abych tam zdůvodnila proč nemohu na odpol.směnu chodit.Takových žen je u nás na dílně dalších 15, které chodí jen na ranní směnu a některé nemají k tomu žádný závažný důvod a žádná jiná tam jít nemusí,nikdo s nimi o tom nemluvil.Nadřízený vyhrožuje ,že to bude řešit jinde,kdykoli potřebuji jít třeba k lékaři vyptává se co mi je,dává mi nepříjemné otázky.Stupnuje se to víc a víc, mohu se nějak bránit?Považuji to za diskriminaci mé osoby.Prosím poradte mi. více

Odpověď:

Dobrý den,
Ve Vašem případě se jedná o tzv. mobbing, resp. šikanu na pracovišti. Zaměstnavatel nesmí výkonu práv a povinností z pracovněprávního vztahu zneužívat na újmu svého zaměstnance, nebo nesmí snižovat jeho lidskou důstojnost.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoli způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv a nároků z pracovněprávního vztahu.
Žádejte svého zaměstnavatele, aby se takového jednání zdržel. Pokud bude v jednání pokračovat, obraťte se na soud. Tam můžete žádat i peněžité odškodnění za utrpěnou nehmotnou újmu.

Eva Fialová

strbos | 23.5.2006 10:13:09 | Pracovní doba

Dobrý den,
má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci 12-ti hodinovou pracovní dobu po dobu tří až čtyř po sobě jdoucích dnech + jedna osmihodinová směna. Všechny tyto směny pouze s jednou půlhodinovou přestávkou.

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel Vám tyto směny nařídit může. Může to však činit pouze tehdy, pokud týdenní pracovní doba bez práce přesčas nepřesáhne průměrnou týdenní pracovní dobu za období nejvýše 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích (§85 Zákoníku práce), tzn. pokud Vám Váš zaměstnavatel určí delší směnu, musí Vám jiný den určit směnu kratší.
Zaměstnavatel Vám musí poskytnout přestávky na jídlo a oddech v délce 30 min. po 4,5 hod. Tyto přestávky se nezapočítávají do pracovní doby. Pokud však pracujete v provozu, kde práce nemohou být přerušeny, musí zaměstnavatel přiměřenou dobu na jídlo a oddech vymezit i bez přerušení práce.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

eun | 5.5.2006 07:45:55 | Živnostenský list

Pracuji ve spol. s r.o. na smlouvu na dobu neurčitou.Zaměstnavatel(majitel) vyhlásil konkurz na místo,které zastávám a do podmínek opětovného přijetí uvedl vlastnictví ŽL.Chce,aby nový zaměstnanec u jeho firmy pracoval na ŽL.Je to možné?Co se proti tomu může dělet?Děkuji Ruda

Odpověď:

Váš dotaz nespadá do problematiky rovných příležitostí, na kterou se zaměřuje náš projekt. Proto se obraťte na občanskou poradnu event. na advokátní kancelář.
Zaměstnavatel může shledat určitého pracovníka nadbytečným , rozhodne-li se tak za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo jiných organizačních změn a pak může tomuto zaměstnanci dát výpověď(ustanovení § 46 odst. 1 c) zákoníku práce. Zaměstnavatel samozřejmě může v rámci smluvních vztahů zadávat určité úkoly osobám podnikajícím na základě živnostenského oprávnění. Není však ze zákona přípustné, aby touto formou nahrazoval resp. obcházel pracovněprávní vztah s určitým zaměstnancem. V daném případě by nešlo odpověď bez podrobnějších informací.

Ivana Spoustová

Jana | 27.4.2006 06:37:02 | pracovní poměr na dobu určitou

Před MD jsem pracovala jako učitelka, měla jsem 3x po sobě pracovní úvazek uzavřený na dobu určitou(u téhož zaměstnavatele).3smlouva mi vypršela během MD. Nyní když se chci po MD s jedním dítětem vrátit, zaměstnavatel mi opět navrhuje smlouvu na dobu určitou. Má na to zaměstnavatel nárok? Jak se mohu bránit ?

Chtěla bych dodat, že během MD jsem pracovala 2 roky u téhož zaměstnavatele na zkrácený úvazek ( vždy smlouva na dobu určitou). a zároveň si zvyšuji kvalifikaci - dle požadavků školy. Mám zatím 1 dítě, v budoucnu bych chtěla ještě jedno, ale bojím se nejistého zaměstnání.
Děkuji za radu
Bc. Jana Bednářová

Odpověď:

Dobrý den, Pracovní poměr mezi týmiž účastníky lze sjednat nebo dohodu účastníků prodlužovat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. To platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Pokud však od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynulo více než 6 měsíců, tak se k tomuto předchozímu pracovnímu poměru nepřihlíží. Pokud tyto podmínky Váš zaměstnavatel nesplnil a Vy písemně oznámíte zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby, že trváte na tom, aby Vás Váš zaměstnavatel nadále zaměstnával, platí, že pracovní poměr byl sjednán na dobu neurčitou. (Návrh na to, zda tyto podmínky byly, či nebyly splněny, můžete Vy, ale i Váš zaměstnavatel uplatnit u soudu, ovšem nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.) Eva Fialová

Ka | 8.3.2006 14:35:00 | Otěhotnění - výpověď

Zaměstnavatel mi při zprávě o mém otěhotnění dal výpověď. Má na to právo? Díky za odpověď.

Odpověď:

Od třetího měsíce těhotenství jste chráněna a zaměstnavatel vám výpověď dát nesmí. Záleží tedy na tom, k jakému datu jste výpověď obdržela.

Kateřina Jonášová

| 1 | .. | 87 | | 89

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect