Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Kateřina | 9.1.2007 16:15:26 | Bossing

Obracím se na Vás s radou ohledně možného ukončení pracovního poměru z důvodu bossingu. Před Vánocemi jsem podala výpověď dohodou, nebyla přijata, proto jsem druhý den zaměstnavateli předala výpověď. Bylo mi sděleno, že nemůžu odejít z firmy dříve než koncem února, že jsem potřeba. Včera mi však bylo uděleno napomenutí za hrubé porušení pracovní kázně, kde byl zmíněn i paragraf ohledně náhrady škody, která tím zaměstnavateli vzniká. Nevidím tedy logicky důvod, proč nerozvázat prac. poměr na dohodu, zaměstnavatel má však jiný názor. Vzhledem k tomu, že jsem matka samoživitelka, obávám se následných soudních procesů a nepříjemností ze strany zaměstnavatele. V minulosti jsem se již setkala s "vyhrožováním" z jeho strany. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dohoda je dvoustranný právní úkon a k jeho uzavření je potřeba shodné vůle obou stran. Jestliže Váš zaměstnavatel nechce dohodu uzavřít, nelze ho k tomu nutit.
Výpověď můžete jako zaměstnankyně dát, a to i bez udání důvodu. Výpověď je jednostranný právní úkon a k jeho platnosti stačí doručení zaměstnavateli. U výpovědi je třeba počítat s tím, že po Vás bude zaměstnavatel chtít, abyste dodržela výpovědní lhůtu, na které se se zaměstnavatelem dohodnete. Pokud se na výpovědní lhůtě nedohodnete je podle zákoníku práce dvouměsíční,.
Ve vašem jednání však nevidím žádné porušení pracovní kázně nevidím. Na napomenutí si můžete stěžovat u zaměstnavatele, nebo u odborové organizace, pokud na Vašem pracovišti působí.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Zuzana | 9.1.2007 12:33:03 | šikana

Dobrý den.
Ráda bych se zeptala jak se mohu v zaměstnání bránit proti neoprávněným útokům ze strany své nadřízené.
Neustále nás obviňuje z krádeží,které jsou neoprávněné.Neustále nám nadává za chyby které s námi nemají nic společného a když jsme ji to dokázali,že s tím nemáme nic společného,přejde to jako by nic a ani se neomluví.Práci bych měnit nechtěla protože mě baví a než nastoupila nová vedoucí žádné problémy tam nebyly.Můžete mi prosím poradit? Za vaši odpověď vám předem moc děkuji a s přáním příjemného dne
Brhlíková

Odpověď:

Zákoník práce ve svém ustanovení § 14 odst. 1 zakazuje tzv. šikanozní výkon práva, což znamená, že nikdo nesmí zasahovat do práv a oprávněných zájmů druhých a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
Z Vašeho popisu vyplývá, že se Vaše vedoucí dopouští i vytváření nezdravého a ponižujícího prostředí na pracovišti. Myslím, že by bylo vhodné nejprve tuto skutečnost projednat s ní a požádat ji, aby se Vámi popsaného chování zdržela, event. dle vztahů na pacovišti požádat o toto majitele firmy , jiného oprávněného nadřízeného pracovníka či odborovou organizaci, pokud byla zřízena. Můžete se také obrátit na příslušný Inspektorát práce se žádostí o prošetření situace a zjednání nápravy. Je na Vás, kterou z uvedených možností po zvážení konkrétních podmínek na pracovišti použijete.

Ivana Spoustová

9.1.2007 12:16:35 | placené pracovní volno

je placené pracovní volno při svadbě dítěte, úmrtí rodinného příslušníka

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.

Tyto důvody jsou považovány za jiné důležité překážky v práci týkající se zaměstnance. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a v případech stanovených nařízením vlády i náhradu mzdy nebo platu.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o dotaz spadající do oblasti rovných příležitostí, odkazujeme vás na právní poradnu event. advokátní poradnu, kde by vám měly přesný rozsah sdělit.

Ivana Spoustová

Libuše | 8.1.2007 11:31:13 | výpoěd

Potřeboala byh formulař výpovědi dohodou

Odpověď:

Dobrý den,

žádný formulář neexistuje a ani není potřeba. Dohoda o skončení pracovního poměru - její součástí musí být označení zaměstnance a zaměstnavatele a doba skončení pracovního poměru.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Jan | 7.1.2007 14:04:47 | Pracovní zařazení

Pracuji u záchranné služby jako všeobecná zdravotní sestra ve výjezdové skupině.Může mě zaměstnavatel zařadit do pracovní skupiny rychlé zdravotnické pomoci i když nemám specializaci.Předtím jsem pracovala v posádce rychlé lékařské pomoci což je pod dohledem lékaře a specializace není potřebná.Pro upřesnění doplňuji že momentálně studuji pomaturitní specializaci(urgentní starostlivost).


Odpověď:

Dobrý den,

obávám se, že nejsem schopna Váš dotaz zodpovědět. Obraťte se, prosím, na stavovskou organizaci pracovníků ve zdravotnictví.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Iva | 2.1.2007 09:38:23 | Odstupné

Dobrý den,

dle zákoníku platného pro rok 2007, je v tištěné podobě, ale i na www stránkách uvedeno, že odstupné se vyplácí dle par 46 odst.1 pís. a až c ve výši dvojnásobku prům. výdělku. Nicméně na stránkách jakési TJ je uvedeno, že odstupné se vyplácí nejméně ve výši trojnásobku prům. výdělku. Zajímá mne tedy jaká je skutečnost.
Děkuji a přeji hezký den.
Iva

Odpověď:

Dobrý den,

výše odstupného činí podle § 67 odst. 1 zákoníku práce účiného od 1.1.2007 nejméně trojnásobek průměrného výdělku.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Dana Chocen | 21.12.2006 23:19:22 | nastupni lhuta

Pracovni pomer trva od 1/9/06 . 20/11/06 zacala nemoc - pracovni neschopnost do 17/12/06. . .18/12/06 jsem nastoupila do praCE PO nemoci a zajimalo by mne kdy mi konci nastupni lhuta? Presne. Děkuji velice-bylo mi receno ze uz NEJSEM v nastupni lhute a ze ubehlo jakychsi maximalnich deset dni?!!!

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel má pravdu. Podle ustanovení § 31 zákoníku práce může být sjednána v pracovní smlouvě zkušební doba, která činí, pokud nebyla sjednána kratší, tři měsíce. Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována.
Podle odstavce 2 tohoto ustanovení se doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nemůže během zkušební doby práci konat, tedy např. doba, po kterou je zaměstnance v pracovní neschopnosti, započítává do zkušební doby v rozsahu nejvýše deseti pracovních dnů.

Ve zkušební době již tedy nejste, skončila uplynutím 3 měsíců a 10 pracovních dnů ode dne sjednání pracovního poměru.

Ivana Spoustová

Petr Čerňanský | 20.12.2006 14:16:09 | Vodafone

Dobrý den, využíval jsem paušální telefonické služby u Vodafonu. Chci zdůraznit že jsem s Vodafonem nikdy neuzavřel žádnou smlouvu; poskytl jsem jen "jistinu" v hodnotě 1000,- KČ, kterou by mi Vodafone měli vrátit po šesti uhrazených fakturách. V naprostém pořádku jsem pomocí inkasa uhradil první 3 faktury, ale ta čtvrtá přesahovala částku 1000,- KČ a má banka (GE Money B.) kvůli nastavenému limitu u inkasa transakci nepovolila. O ničem jsem nevěděl a považoval jsem fakturu za uhrazenou. O tom že faktura uhrazena nebyla jsem se dozvěděl až když mi u Vodafonu omezili služby (volání). V ten moment jsem přešel k jinemu mobilnímu operátorovi a považoval jsem věc za uzavřenou, neboť částka neuhrazené faktury se rovnala částce VRATNÉ volací jistiny. Vodafone mi ale dál posílali faktury za další měsíce, ač byly jejih služby neaktivní. Částka se zastavila na čísle : 4.255,50 a nyní ji po mě vymáhají s pomocí firmy: "Intrum Justitia" a tato firma mi horzí v případě nezaplacení žalobou. Chci se zeptat, zda musím - i přesto že se společností Vodafone nemám žádnou smlouvu částku uhradit, či nikoliv. více

Odpověď:

Dobrý den,

tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a proto je třeba požádat o právní pomoc advokátní poradnu, případně vyhledat občanskou poradnu, která se tímto konkrétně zabývá.

Ivana Spoustová

Tina | 19.12.2006 08:43:34 | Výpověď

Dobrý den, dne 14.12.2007 jsem obdržela výpověď z důvodu nadbytečnosti - byla zastavena práce na projektu. Výpověď začíná běžet 1.1.2007 a končí 31.3.2007, odstupné je uvedeno 3 měsíce. Proč je výpovědní doba 3 měsíční (podle starého ZP) a odstupné pak podle nového ZP? Vždyť jak výpovědní doba, tak i vyplácení odstupného spadají do roku 2007, kdy začíná platit nový ZP? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pro výpověď z důvodu nadbatečnosti je jak výpovědní doba, tak výše odstupného stanovena na 3 měsíce.

Ivana Spoustová

Renca | 15.12.2006 11:18:14 | nové zaměstnání

dobry den,především si moc vážím vašich stránek.Chtěla jsem se zeptat jsem zaměstnaná jako prodavačka mobilních telefonů,naskytla se mi příležitost jít do lepší práce do které ale musím nastoupit hned ale můj zaměstnavatel mi dal 2měs.výpov,lhůtu kterou musím podle něho dodržet ale tím pádem příjdu o lepší zaměstnání existuje něco jak s práci opustit třeba do týdne aby nebyli nějaké problémy okolo?děkuji moc za radu renča PS: v této práci jsem na smlouvu dobu neurčito od 8.3.2006

Odpověď:

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel má právo na zachování výpovědní lhůty ze strany zaměstnance, aby měl čas na hledání nového zaměstnance. Pokud výpovědní lhůtu nedodržíte, má zaměstnavatel právo po Vás vyžadovat náhradu škody.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Kačenka stříbrná | 14.12.2006 21:19:11 | Zánik firmy

Můj pracovní poměr končí k 31.12.2006 jelikož mi bude 9.1.2007 50let jakou dobu mužů být na pracovním úřadu?A jak by to bylo kdyby jsem šla 2.1.2007 na nemocenskou?Komu bych odevzdala nemoc.lístek když firma zanikla.Děkuji mik07

Odpověď:

Dobrý den,

podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání do 50 let věku 6 měsíců, ale od 50 do 55 let věku už 9 měsíců. Rozhodující pro délku podpůrčí doby je věk uchazeče o zaměstnání dosažený ke dni podání žádosti o podporu. Abyste mohl pobírat nemocenskou, musíte být přihlášen na úřadu práce. Proto Vám radím, počkteje s přihlášením na úřadu práce do dne Vašich 50. narozenin.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Michala | 13.12.2006 17:53:14 | Jak napsat výpvěď

Potřebuji nějaký vzor podle kterého bych mohla zhotovit vypověď kvůli tomuto problému

Odpověď:

Dobrý den,

Zaměstnanec může dát výpověď i bez udání důvodu a žádné formální nálezitosti výpovědi, kromě písemné formy, nejsou stanoveny. Pro bližší informace zavolejte na naši poradenskou linku v úterý od 9-11 hodin nebo v pátek od 16,30-18,30 hodin na telefonních číslech 774 913 350 nebo 224 913 350.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Renáta | 13.12.2006 10:17:36 | Poskytnutí pracovníhovolna-stěhování

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má zaměstnanec státní správy nárok na poskytnutí pracovního volna (placeného nebo neplaceného) při stěhování do jiného města. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

na stěhování do jiného místa si můžete vzít placenou dovolenou. Jestli Vám zaměstnavatel umožní vzít si neplacené volno, záleží na Vaší dohodě s ním.
Mgr Eva Fialová

Eva Fialová

Jana | 10.12.2006 17:12:04 | operace

Dobry den, prosim Vas o informaci, jestli jsem nucena informovat zamestnavatele o terminu planovne operac a jak dlouho pred. (V pripade, ze neschopnost nebude zamestnavateli zpusobovat problem).

Dekuji Jana.

Odpověď:

Dobrý den,
o termínu operace informovat zaměstnavatele musíte. Po dobu své nepřítomnosti v práci budete čerpat nemocenskou a současně budete v ochranné lhůtě. Z toho vyplývají pro Vás i pro zaměstnavatele určitá práva a povinnosti stanovené zákoníkem práce a zákony v oblasti sociálního zabezpečení.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Micinka | 5.12.2006 14:12:26 | Může mi zaměstnavatelprodloužit pracovní smlouvujen na rok?

Dobrý den. Jsem technický pracovník pro výzkum na vysoké škole. Pracovní poměr jsem měla uzavřený Od 1. 2. 2003 do 31. 12. 2003 na částečný pracovní úvazek (4 hodiny týdně). Dne 9. 12. 2003 mi byl pracovní poměr prodloužen do 31. 12. 2006 (s účiností od 1. 1. 2004) a rozšířen na plný úvazek tj. 40 hodin týdně. Škola mi nyní nabízí prodloužení jen na jeden rok. Podle zákoníku práce paragraf 30 odstavec 2 cituji: (2) Pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky lze sjednat nebo dohodou účastníků prodlužovat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Pokud od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba delší než šest měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží. Zaměstnavatel však uvádí, že: více

Odpověď:

Osobně mám za to, že se právní poměry uzavřené před účinností nového zákoníku práce řídí výlučně ustanoveními zákoníku práce účinného v dané době a tudíž se přikláním k původně uvedenému právnímu názoru. Jakákoliv odchylka resp. výjimka by musela být součástí tzv. přechodných a závěrečných ustanovení novelizovaného předpisu a tomu tak nebylo. V každém případě podle ustanovení § 30 odst. 4 zákoníku práce, pokud chcete, aby se Váš pracovní poměr na dobu určitou za nesplnění podmínek, na které se odvoláváte, změnil na dobu neurčitou, jste povinna oznámit písemně zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. Potom platí, že byl pracovní poměr sjednán na dobu neurčitou. více

Jan Boldiš | 29.11.2006 20:56:52 | Nátlak zaměstnavatele naukončení pracovního poměru zestrany zaměstnance

Absolvent teologie, slovenský občan nastoupil do jednoho sboru cirkve v Ph na nástupní roční dobu , následne si musel znova požádal o novou smlouvu na další rok . Dodatkem č. 1 na jeho žádost mu byla prodloužena doba o další rok. Žádost o dodatek č. 2 musel podat do konkretnně daného termínu anebo by mu smlouvu ukončili. Sbor, vekterém působil a kde byl oblíben žádal o setrvání a o to měl zájem i tento duchovní. Nebylo vyhověno, protože on sám si podal žadost na vnucený termín. Byl tento postup v souladu se zákoníkem práce ?

Odpověď:

Podle ustanovení §30 odst. 2 zákoníku práce , v platném znění, lze pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky sjednávat nebo dohodou účastníků prodlužovat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru.
Podle informací, které lze z vašeho mailu vyčíst tedy zaměstnavatel nejednal v rozporu s platnými právními předpisy.
Pokud Vás však tato odpověď neuspokojí, kontaktujte, prosím, naší telefonickou poradnu, abychom Vám mohli poskytnout kvalifikovanější odpověď na základě podrobnějších informací.
Právní poradna je Vám k dispozici v úterý od 9-11 hod. a v pátek od 16,30 - 18,30 hod. na tel číslech 224 913 350 nebo 774 913 350.

Ivana Spoustová

Petr Kovanda | 29.11.2006 20:01:49 | Služební cesta

Dobrý den, chci se zeptat když mě firma outsourcuje do jine firmy a v této jiné firmě do níž jsem prodán mě může nařídit služební cestu do zahraničí na 2 měsíce a to navíc v prosinci a lednu, kdy je navíc spustu svástků. Nechci tam jet(osobní důvpdy) a chci se zeptat zda jsou možnosti jak se tomu legálně vyhnout. Ci nemají povinnost dostat můj souhlas.
Děkuju za odpověd...

Odpověď:

Pokud došlo k vašemu převedení na práci do jiné firmy, pak se výkon práce řídí stále stejnými podmínkami, které byly sjednány pro původní výkon práce.
Podle ustanovení § 38 odst. 1 se pracovní cestou rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavavtelem mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu, je-li tato podmínka dohodnuta v pracovní smlouvě. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
Doporučuji tedy znovu pročíst ustanovení pracovní smlouvy, zda nebyla ujednání o pracovních cestách Vámi a zaměstnavatelem sjednána odlišně. Po té zdůrazňuji, že vyslání na pracovní cestu může být jen na dobu nezbytné potřeby.
Pokud budou tyto podmínky splněny, pak zaměstnavatel ustanovení zákona neporušuje.

Ivana Spoustová

Hana Hajflerová | 22.11.2006 15:14:08 | výpověď z důvodu šikany

Pracuji ve firmě 14 let, bohužel jsem se před kolegyní
zmínila, že bych chtěla jít do předčasného důchodu a od té doby mám na pracovišti peklo. Stále jsem šikanována od majitelky firmy, každý týden se mě ptá, kdy už půjdu do důchodu, neustále mě napadadá za jakýkoliv problém a pod. Zjistila jsem však, že však
už v příštím roce nebude dorovnávána důchodcům výše
důchodu, až docílí důchodového věku. Jsem totiž v částečném invalidním důchodu. Chtěla jsem tedy zůstat
v zaměstnání, ale jsem psychicky tlačena k výpovědi.
Navrhovala jsem výpověď dohodou s 2 měsíčním odchodným,
ale na to nechce zaměstnavatel přistoupit.
Když dám výpověď, mohu se přihlásit na úřadu práce
a pobírat podporu v nezaměstnanosti a jak dlouho.
Případně mi poraďte co dál, protože jsem už na dně a
nevím, jak dlouho ještě vydržím chodit s takovým tlakem
do zaměstnání.
Děkuji
Hajflerová

Odpověď:

Dobrý den, stala jste se obětí obtěžování nebo také mobbingu na pracovišti. Výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů účastníků pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Upozorněte svého zaměstnavatele na jeho protiprávní jednání a na možnost obrátit se na soud v případě, že svého jednání nezanechá. Zaměstnavatel Vás nesmí jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáháte svých práv a nároků vyplývajících z pracovněprávního vztahu. Vy můžete dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu. Je to jednostranný právní úkon, jehož platnost nezávisí na tom, jestli ho druhá strana příjme nebo ne. více

Michaela | 14.11.2006 18:48:08 | Jaké mám právo na volno mezisměnami

Pracuji jako obsluha čerpací stanice, kde došlo ke snížení počtu zaměstnanců a nyní nás nutí odpracovat třeba i deset dvanáctihodinových směn za sebou bez volna, ma na to zaměstnavatel právo? Je běžné, že měsíčně odpracuji i 240 h..

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu, ale porušení povinností zaměstnavatele z hlediska povinnosti zajistit nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Podle ustanovení § 92 odst. 1 zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin.
Upozorňuji i na skutečnost (ustanovení § 94 zákoníku práce), že má zaměstnavatel povinnost vést evidenci pracovní doby, práce přesčas, pracovní pohotovosti a noční práce u jendotlivých zaměstnanců. na žádost zaměstnance je povinnen umožnit mu nahlédnout do evidence jeho pracovní doby.

Ivana Spoustová

hana | 12.11.2006 19:51:47 | Moje právo

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, byla jsem s kamarádkou nakupovat v Německu již po několikáté v téže prodejně. Vybrané jeansy (asi 10) jsem chtěla zaplatit, ale ,,prý" šéf mi zakázal je koupit. Řval na mě i na kamarádku, že tolik jeansů kupovat nemůžeme a když tak musíme koupit i jiné zboží. Byly jsme tedy donuceny koupit i trika, která jsme nechtěly, aby jsme si odvezly jeansy. Druhý den jsem prodejnu navštívila sama a přišla za mnou prodavačka s tím, že prodejna je pro mě uzavřena a, že tu nesmím nakupovat. Chci se tedy zeptat, jestli na to mají právo a jak mám postupovat, nic jsem neporušila v prodejně nebylo napsáno kolik můžu nakoupit věcí, vědšina lidí tam nakupuje hojně a jen na nás začal křičet, asi, že jsem češka. Předem díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz se nevztahuje do naší právní poradny pro rovné příležitosti žen a mužů na pracovním trhu. Můžete se obrátit na sdružení pro ochranu spotřebitelů nebo případně podat stížnost na náš zastupitelský úřad v Německu s tím, že požadujete vysvětlení a omluvu .

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 84 | 85 | | 87 | | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect