Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jamal | 14.2.2007 12:38:46 | Musím pryč

Dobrý den,
pro soustavné porušování zákoníku práce chci odejít od nynějšího zaměstnavatele a přejít - okamžitě - ke druhému, sepíšu návrh na dohodu s formulací že pokud na ni nepristoupi, at ji bere jako výpověd. Už vím, že na ni nepřistoupí a odejdu tedy z práce - dostanu nějaký postih - myslím paragraf č. 53.
Zájímá mě toto - sepsáním smlouvy u nového zaměstanavatele je předchozí smlouva neplatná a končí, nebo naopak. Bude pak někde zaznamenáno ze jsem dostal paragraf kdyz odejdu od nového zaměstnavatele bez problémů?

Odpověď:

Dobrý den, máte tři možnosti rozvázání pracovního poměru: První možnost je dohodou, ve které se se zaměstnavatelem dohodnete na dnu skončení Vašeho pracovního poměru, za druhé výpovědí, kterou můžete dát z určitého důvodu nebo i bez udání důvodu. Je lepší tyto dva právní úkony nekombinovat v jednom dokumentu. V případě výpovědi má však Váš zaměstnavatel právo na dvouměsíční výpovědní dobu, pokud se s ním nedohodnete jinak. Poslední možnost je okamžité zrušení pracovního poměru. Okamžité zrušení lze použít jen v zákoně uvedených případech, a sice pokud podle lékařského posudku nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel Vám neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné vhodné práce, nebo pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. více

Martin | 14.2.2007 09:31:48 | nárok na paragraf ?????

Mam svého zubaře 50km od svého pracoviště a musel jsem ho akutně navštívit.A můj zaměstnavatel mě to
nechce uznat jako paragraf.Tak tímto žádám o Brzkou
odpověď,z důvodu vyřízení s e Zaměstnavatelem.Chce
mi to strhnout z dovolené.Předem děkuji za Brzkou odpověď.S Pozdravem Martin,Vrchlabí

Odpověď:

Dobrý den,
pro to, aby Vaše návštěva u lékaře byla posuzována jako důležitá osobní překážka v práci a Vy jste měl nárok na omluvu z práce a náhradu průměrné mzdy za dobu Vaší nepřítomnosti, musel by Vám Váš lékař vystavit nemocenskou.
Pokud to není možné, můžete si domluvit se zaměstnavatelem napracování pracovní nepřítomnosti. Zaměstnavatel má právo zaměstnanci dovolenou za neomluveně zameškanou směnu nebo pracovní den zkrátit o 1 až 3 dny.

Eva Fialová

Zdeněk Berdych | 14.2.2007 08:38:17 | Pracovní doba

Dobrý den, pracuji u bezpečnostní agentury. Zajímalo by mne, jaký je fond pracovní doby. V novém zákoníku práce uvádí 37,5 hodin týdně a zaměstnavatel tvrdí, že fond je 40 hodin týdně. Jedná se o práci v nepřetržitém 3 směnném provozu. Děkuji - Berdych.

Odpověď:

Dobrý den,
délka stanovené týdenní pracovní doby ve třísměnném provozu je skutečně 37,5 hodiny. Doba, kterou po Vás požaduje zaměstnavatel odpracovat navíc, je práce přesčas, za kterou Vám přísluší mzda, na kterou Vám vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Konto pracovní doby se uplatňuje při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby může jej obsahovat jen kolektivní smlouva, popřípadě vnitřní předpis.

Eva Fialová

Henzlová Jaroslava | 13.2.2007 19:25:01 | poděkování,dotaz na obtěžování

Dobrý den, nejdříve vám chci poděkovat za Vaši odpověď na předchozí dotaz. Dále bych se chtěla zeptat. Manžel naší ředitelky, který pracuje na postu vedoucího střediska a je přímým podřízeným své manželky, nikoli mým nadřízeným, mě slovně napadal a křičel v průběhu prac. doby za přítomnosti mé vedoucí. Osočoval mě, ať si nechám své kecy a nekecám proti němu, když jsem se sháněla po dokladech pro zaúčtování, které nepředal. Bylo to dost nepříjemné a nevhodné, já se chovám vždy slušně a už vůbec bych nebyla vulgární v práci. Dále má občas dvojsmyslné narážky, snaží se být velice vtipný a poplácává nás po ramenou, či se snaží obejmout ramena. Mě osobně to dost vadí a snažím se mu vyhnout, či couvnout. Z mého chování jasně vyplývá, že je mi jeho chování nepříjemné. Myslí si, že když jeho manželka je ředitelka, tak on je nepostihnutelný. Když bych si na jeho chování stěžovala, musím mít písemné či slovní doložení svých spolupracovnic, že občas haraší? Po jeho výstupu se obávám, že si bude stěžovat a ředitelka mi dá výhružný dopis o porušení prac.kázně, kterého jsem se nedopustila. Vše jsem sepsala písemně jako stížnost na jeho chování, ale zatím jsem to nepředala ekonomovi. více

Odpověď:

Dobrý den, z Vašeho dotazu se zdá, že jste obětí sexuálního obtěžování. Písemné svědectví mít nemusíte, je ovšem lepší, když ho budete mít. Stejně tak si zaznamenávejte místo a čas jednotlivých incidentů. Máte právo se domáhat u soudu, aby se pachatel obtěžování tohoto jednání zdržel. Můžete se domáhat i přiznání přiměřeného zadostiučinění, např. omluvy. V případě značného snížení Vaší důstojnosti nebo postavení, máte možnost domáhat se přiměřeného zadostiučinění i v penězích. Tato svá práva pachateli sdělte. Je pravděpodobné, že svého jednání zanechá. Pokud ne, je třeba obrátit se na soud. O sexuálním obtěžování mluvte i se svými kolegyněmi. Nemusíte být sama. více

Monika | 13.2.2007 16:28:13 | paragraf na dítě

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na "dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou", tudíž chodím do zaměstnání především dle potřeby zaměstnavatele. Jsem samoživitelka a mám 10-letého syna. Chtěla jsem se zeptat, kdyby byl syn nemocný, mám nárok na placený paragraf na dítě při takovéto smlouvě?
Děkuji Koubková Monika.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstananci pracující na základě dohody o pracovní činnosti musí být nemocensky pojištěni, na základě kterého byste měla nárok na příspěvek při ošetřování člena rodiny. Při ošetřování dítěte se však tento příspěvek poskytuje jen do deseti let věku dítěte.

Eva Fialová

Kateřina | 13.2.2007 14:39:21 | Pracovni neschopnost

Dobry den,
jsem v pracovníneschopnosti mam jiz mesic pres mesíc marodní,lístek na peníze jsem poslala do práce 31.1.2007 a čekala sem že mi prijde k 10.2.na ucet marodni,ale nestalo se tak. na dotaz mi sef odpovedel ze zapomnel dat listek na penize uctarne a penize mi poslou pristi mesic:(.bohuzel jsem tedy bez prostredku a zadnou zalohu nebo tak neco mi nedaji.maji na takovyto jednani pravo?jak mam prosim postupovat?

Odpověď:

Dobrý den,
na takové jednání Váš zaměstnavatel právo nemá. Dávky nemocenského pojištění Vám musí být vypláceny měsíčně. I když Váš zaměstnavatel zmeškal výplatní termín, musí dávku odeslat na Váš účet bez zbytečného odkladu poté, co se o své chybě dozví. Pokud toto nebude chtít akceptovat, obraťte se na okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Eva | 13.2.2007 08:07:39 | Prodlouzeni prac. smlouvy

Dobry den,
zajimalo by mne, jak dlouho muze zamestnavatel prodluzovat prac. smlouvu na dobu urcitou. Jsem zamestnana ve firme pres 13 let a kazdych 5 let musim zadat o prodlouzeni prac. smlouvy. Jak jsem zjistila, zamestnavatel se takto nechova vuci vsem zamestnancum a priblizne 80% ma po prodlouzeni uz smlouvu na dobu neurcitou.

Predem dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
Podle zákoníku práce lze sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Totéž platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.
Pokud s Vámi sjedná Váš zaměstnavatel trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s těmito podmínkami a oznámíte-li zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby písemně, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Eva Fialová

petr čížek | 12.2.2007 19:39:17 | prace přesčas

Zamestnavatel po me chce napr. v nocni sichte praci prescas a to z patku na sobotu,ja nemuzu. Zamestnavatel mi to prikazuje .Pokud nepujdu co mi muze zamestnavatel provest nebo jak me muze potrestat?Muze mi ten to prescas naridit? Pokud muze a ja nemuzu co delat? Jsem normalni delnik v normal fabrice bez odboru... prosim poradte Qciza@seznam.cz

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám může práci přesčas nařídit, ale jen za zvláštních podmínek a do určitého počtu přesčasových hodin. Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rozsah může zaměstnavatel práci nařídit jen na základě dohody se zaměstnancem.
Pokud Váš zaměstnavatel splnil všechny podmínky, za kterých může práci přesčas nařídit, a Vy v tuto dobu nemůžete práci vykonávat, jedná se z Vaší strany o překážku v práci. Podle povahy překážky Vám poté bude náležet náhrada (části) mzdy, nebo bez ní.

Eva Fialová

vojta | 9.2.2007 13:56:35 | důtka

Dobrý den, zajímalo by mne, jaká je lhůta pro udělení důtky za porušení pracovní kázně.

Děkuji

Odpověď:

Tu má zaměstnavatel udělit bez zbytečného odkladu, po té, co se o skutečnosti dozvěděl, výpověď pak může dát jen v subjektivní lhůtě dvou měsíců resp. v případě hrubého porušení pracovní kazně do jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k výpovědi dozvěděl, nejpozději však vždy v objektivní lhůtě jednoho roku ode dne, kdy důvod k výpovědi vznikl.
Udělení důtky by tedy , má-li být právně relevantní, nemělo být mimo tyto lhůty.

Ivana Spoustová

Zuzana | 8.2.2007 19:25:58 | jak napsat vypoved?

Dobry vecer,muzete mi prosim zaslat vzor vypovedi s dvoumesicni vypovedni lhutou?Abych vedela jak presne napsat vypoved.Predem dekuji

Odpověď:

Výpověď ze strany zaměstnance je možná i bez udání důvodu. Vás dopis by měl tedy obsahovat datum, označení výpovědi jako věci, které se dopis týká a dále skutečnost, že dáváte ke dni ....... (ten určíte) .... výpověď z pracovního poměru. Výpověď musí být doručena zaměstnavateli. Dvouměsíční výpovědní doba počíná běžet od prvního dne následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena.
Tento běh (tedy počátek a ukončení nemusíte v dopise zmiňovat.
Výpověď musí být dána písemně.
Váš pracovní poměr však můžete - se souhalsem zaměstnavatele - ukončit i dohodou - pak k termínu, na kterém se vzájemně shodnete.

Ivana Spoustová

Marie | 8.2.2007 14:34:45 | Daňové přiznání

Dobrý den,pracovala jsem jako pečovatelka v domácnosti 14 měsíců.Má zaměstnavatelka a zároveň matka postiženého chlapce o kterého jsem se starala,slibovala po celou dobu že mě dá smlouvu, také za mě neplatila sociální a zdravotní pojištění,neustále se na něco vymlouvala,a tak ze strach jsem si vše platila sama,ale s tím že mě vše dodatečně uhradí to se nestalo a tak jsem vše nahlásila policiji, po druhé návštěvě u policie mě bylo řečeno že mám přinést daňové přiznání!? Čemu nerozumím byla jsem v životě víckrát zaměstnaná a vždy za mě zaměstnvatel platil daně a odváděl daňové přiznání, ale mám spíš dojem že se mě snaží podvést neboď na té samé policejní služebně pracuje také jeden příbuzný mé zamněstnavatelky. momentálně jsem na pracáku a tak si nemohu dovolit právníka a proto budu vděčná za každou pomoc moc děkuji.

Odpověď:

V daném případě je bohužel ve Váš neprospěch, že jste neměla písemnou smlouvu se zaměstnavatelkou, která by prokázala, její příslib za Vás tyto dovody platit - event. Vám je nahradit. Popravdě řečeno nevím, jakého trestného činu se měla Vaše zaměstnavatelka dopustit - a jak jej chcete prokázat. Bohužel stále platí zásada, že každý si má svá práva hájit sám - nebylo dobré, že jste Vaší zaměstnavatelku nikdy písemně nevyzvala, aby plnila a platila dohodnuté částky.

Je mi líto, že na základě informací, které jsem z Vašeho e-mailu získala Vám nemohu poskytnout příznivější odpověď.

Ivana Spoustová

7.2.2007 17:26:08 | odstupné

Dobrý den,
K 1,11,2006 jsem obdržela výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost. Pracovní poměr mi skončil 31,1,2007. Mám nárok na dvou nebo tříměsíční odstupné?
Děkuji
Jiřina Makovičková

Odpověď:

Máte nárok na dvouměsíční odstupné - i výpovědní doba se řídila zákoníkem práce, který byl účinný v době, kdy jste výpověď obdržela.

Ivana Spoustová

henzl petr | 5.2.2007 10:35:44 | v prubehu pracovniho poměru

manželka pracuje jako účetni.kolegyně odešla do důchodu.vedeni firmy ji nabidlo možnost zvyšeni platu s tim,že bude ona a jeji kolegyně vykonávat práci za odchazejici zaměstnankyni.manželka na tuto nabidku nepřistoupila,protože finančni nabidka byla velice nizká.Dnes ji bylo sděleno že práci bude vykonávat i tak jako zastupováni kolegyně a ZADARMO.chtěl bych se zeptat jestli je to možné .Toto zastupování může také trvat rok,nebo deset let a manželka bude pracovat za dvě síly za jeden plat? Děkuji za odpověd.S pozdravem Henzl

Odpověď:

Vaše manželka má vykonávat práci podle pracovní smlouvy - nelze tedy navýšit práci za výkon jiné kolegyně. Změna smlouvy je možná pouze dohodou - tedy vzájemným souhlasem obou stran. manželka tedy může práci za kolegyně - nejedná se o dočasný zástup odmítnout vykonávat.

Měla by se však poklusit se zaměstnavatelem o dohodu, zvláště za situace, kdy ústně přislíbila předmětnou práci za finanční odměnu vykonávat.

Ivana Spoustová

Henzlová | 5.2.2007 07:48:26 | zástup zaměstnance

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zdali mi může být přikázán dlouhodobý zástup (natrvalo) za zaměstnance,který odešel do starobního důchodu. Před jeho odchodem s námi byla sjednána nová pracovní náplň s ohodnocením. Jelikož potom ohodnocení bylo nižší než bylo dohodnuto, tak jsem odmítla podepsat novou pracovní náplň i ohodnocení. Za daného pracovníka mám v původní prac.náplni zástup po dobu jeho nepřítomnosti. Ředitel jako odvetu odmítl navýšení platu, nedal ani sníženou částku a sdělil mi, že výkon za pracovníka bude zajištěn v rámci stávajících náplní, kde je stanoven zástup. Dle kolektivní smlouvy máme po návratu pracovníka informovat o situaci a předat zpět agendu. Myslím si, že když už není pracovník o jehož zástup se jedná v pracovním poměru, tak se nemůže hovořit o nějakém zástupu a už vůbec ne dlouhodobém. Můžete mi poradit, zdali má ředitel právo mě takto diskriminovat a nařizovat tento dlouhodobý zástup. Vím, že žádného nového pracovníka přijímat nebudou.

Odpověď:

S odvoláním na náš telefonický rozhovor vám připomínám, že rozvržení pracovních náplní a sjednání odměny za vykonanou práci vedoucí k uzavření pracovní smlouvy předpokládá souhlas obou účastníků. Podle ustanovení § 14 odst. 2 zákoníku práce však zaměstnavatel nemsí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů.
V případě, že se Vám nepodaří se zaměstnavatelem dohodnout na vzájemně akceptovatelných podmínkách, máte možnsot obrátit se na příslušný Inspektorát práce či odborovou organizaci se stížností na jeho postup. V případě pochybení mu pak může Inspektorát práce uložit i poměrně vysokou pokutu.

Ivana Spoustová

Blahova | 4.2.2007 19:18:11 | práce na ,,dohodu"

Pokud je zaměstnanec zaměstnán na ,, dohodu o provedené činnosti " dle potřeb zaměstnavatele/nepravidelně jako pracovník na záskok/ má nárok též nárok na čerpání řádné dovolené a na dávky v nemoci, pokud doloží PN? Jestliže ano, za jakých okolností? Děkuji

Odpověď:

Tyto dohody nezakládají nárok na čerpání dovolené na zotavenou, který přísluší pouze pro zaměstnancům a zaměstnankyním, kteří jsou k příslušnému zaměstnavateli v pracovním poměru.

Ivana Spoustová

DJ | 3.2.2007 10:28:06 | Určování dovolené zaměstnanci

Dobrý den.Obracím se na Vás ve jménu mé přítelkyně.Předem se omlouvám za svoji češtinu,ale původem jsem Slovák.Ale teď k jejímu problému.Pracuje jako zdravotní sestra v Ostravské nemocnici na Fifejdách.Pracuje na směnném provozu.Zaměstnávatel nutí nejenom ji,ale i ostatním zdravotním sestrám a ošetřovatelkám,aby si dovolenku čerpali mezi směnami.V praxi to vypadá tak,že když skončí cyklus dvou,nebo tří dvanáctihodinových nočních směn a pak má jeden,nebo dva dny volna,než jde na další cyklus,tak jí zaměstnávatel nařídí na té dva dny dovolenou!Je to v právomoci zaměstnávatele?A když ano,není v tom případě nutný i souhlas zaměstnance?A třetí dotaz :S jakou částkou v procentech může disponovat zaměstnávatel?Předem děkuji za právní radu.Dušan Jonáš

Odpověď:

Právní úprava dovolené zajišťuje zaměstnanci právo na dovolenou jako nárok na pracovní volno se současným poskytováním náhrady mzdy. Hlavním účelem je posyktnout zaměstanci volno na reprodukci jeho pracovní síly. Nástup na dovolenou sice určuje zaměstnavatel, ale tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku. Při určení nástupu na dovolenou musí zaměstnavatel dodržovat tyto zásady: - povinnost oznámit zaměstnanci určenou dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem - poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. zaměstnavatel má právo zaměstnance odvolat z dovolené - pokud je nezbytné pro splnění jeho úkolů, pak má ale povinnost nahradit zaměstnmanci náklady, které mu v důsledku jeho rozhodnutí vznikly. více

1.2.2007 23:36:26 | Platnost výpovědi

Pracovnice převzala dne 8.1.dopis s výpovědí.Téhož dne předala svému zaměstnavateli doklad o pracovní neschopnosti s totožným datem zahájení 8.1.. Jedná se o výpověď v ochranné lhůtě (převzetí výpovědi, zahájení neschopnosti), tudíž je neplatná?

Odpověď:

Platnost výpovědi je podmíněna i tím, že byla zaměstnanci doručena - což se pravděpodobně stalo, tedy ještě v době, kdy zaměstnanec nebyl v pracovní neschopnosti. Ta je sice datována téhož dne, ale pravděpodobně byla vystavena později. Rozhodně o ní zaměstnavatel nebyl písemně informován před jejím vznikem.
O platnosti či neplatnosti výpovědi je oprávněn s konečnou platností rozhodnout pouze soud - vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do obalsti porušování rovných příležitostí, doporučujeme se obrátit se žádostí o právní radu na občanskou či advokátní poradnu.

Ivana Spoustová

Jana | 1.2.2007 20:45:58 | změna pracovní smlouvy

Pracuji v soukromém gymnáziu a mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou na plný pracovní úvazek. Od nového roku došlo ke změně ředitele v naší škole. Nový ředitel mně nutí uzavřít smlouvu novou, na poloviční pracovní úvazek a na dobu neurčitou. Myslím si, že si chce přivést nové a mladší spolupracovníky. Jak se mohu bránit a mám vůbec nějakou oporu v zákoníku práce? Na poradě nám říkal, že kdo nepodepíše může odejít. Děkuji za radu. Jana

Odpověď:

Zaměstnavatel vás nemůže nutit k uzavření nové pracovní smlouvy - změna je možná pouze po vzájemné dohodě. Výpověď z pracovního poměru Vám může dát jen ze zákonem stanovených důvodů a za dodržení zákonem stanovených podmínek. Vy můžeze dát výpověď z jakéhokoliv důvodu i bez udání důvodu.
V daném případě máte možnost stěžovat si na příslušném Inspektorátu práce a na školském odboru a samozřejmě u odborové organizace - předpokládám, že uvedený postup neuplatňuje nový ředitel jen vůči Vám. Příslušné isntituce by z jeho jednání měly vyvodit důsledky.

Ivana Spoustová

LINDA | 1.2.2007 16:55:37 | povinnost?

Dobrý den,již rok jsem z důvodu nemoci v prac. neschopnosti,a proto jsem byla pozvána před LPK, kde mi byl přiznán ČID o který jsem ještě nepožádala.Před nástupem do práce mě zaměstnavatel pozval na poradu,kde mi před všemi zaměstnanci vyčítal,že jsem ho ihned neinformovala o pozvánce k LPK a nazval to jako mé ,,sprosté chování" vůči němu a kolegům a začal rozebírat můj zdrav. stav.Připadalo mi to nevhodné a mě poškozující.Opravdu bylo mou povinností oznámit zaměstnavateli předvolání k LPK v době mé neschopnosti?? Myslím si,že mu úplně stačila výsledná zpráva od LPK,kterou mu potom zaslali.Nyní chci nastoupit do práce,ale díky jeho projevu cítím nepřátelství vůči mně.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zaměstnavatelovo chování nemá oporu v právních předpisech, naopak, tak jak jej popisujete bylo značně nevhodné. Pokud budete žádat například úpravu pracovní dobu či budete zaměstnavatele žádat o přeložení na jinou práci s ohledem na Váš aktuální zdravotní stav, měla byste jej informovat o nastálých změnách bez zbytečného odkladu po té, co se o nich dozvíte.

Ivana Spoustová

Iva | 1.2.2007 10:34:12 | Výpověď x ochranná lhůta

Dobrý den, po narození dvojčat jsem nastoupila ( po 9 měsících dle zákona, jinak mi bylo řečeno, že mě zpět do práce nevezmou ) na své místo. Po dobu mateřské byla na mé místo přijata slečna na dobu určitou. Po mém nástupu zpět jí ale byla smlouva změněna na dobu neurčitou.
Nyní se blíží doba, kdy mi skončí 3 roky RD a zaměstavatel mě všemožně dává najevo, že jsem nadbytečná ( krácení prémií bez udání důvodu, bez ročních odměn, nejkomplikovanější práce apod.). Na personálním mi jasně naznačili, čeho chce vedení dosáhnout, tedy abych odešla sama. Svou práci odvádím na 100% a nechci se smířit s tím, že po skončení ochrané lhůty dostanu výpověď pro nadbytečnost, nadbytečná by přece měla být slečna přijatá na mé místo v době mé mateřské.
Jakou mám šanci se bránit a event. jaké odstupné mi náleží v případě mého propuštění kvůli nadbytečnosti? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Bráníte se tím, že svou práci vykonáváte svědomitě a dostatečně. Skutečnost, že důvodem případné výpovědi byla pouze skutečnsot, že máte malé děti by bylo možné prokázat jen v případném soudním řízení. Doporučuji si pečlivě schovávat dokumentaci, která vám prokáže, že jste svou práci vykonávala řádně (např. mailová korespondence, docházka apod.).
Pro případ, že Vám dá zaměstnavatel výpověď dle ustanovení § 52 písmeno c) zákoníku práce, tedy proto, že jste se z jeho rozhodnutí stala nadbytečnou, pak Vám dle ustanovení § 67 odst .1 zákoníku práce náleží přísluší odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | | 85 | | 87 | 88 | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect