Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Michaela | 2.3.2007 16:50:00 | Prava zamestnavatele

Dobry den obracim se na Vas s prozbou o pomoc.Jsem zamestnana u firmy skoro deset let. V lednu tohoto roku jsem dala vypoved s dvoumesicni vyp. dobou. Duvodem me vypovedi bylo nevhodne chovani vedouciho zavodu, a vulgarni vyrazy do telefonu.Pracuji jako spravce ubytovny,a mam k dispozici sluzebni byt.V rijnu lonskeho roku jsem podstoupila operaci slepeho streva a naslednou prac. nechopnosti asi dva mesice. Po dobu me prac. nesch. zamestnavatel nezajidtil za mne v nicem nahradu,a kdyz byl muj zdr. stav lepsi praci jsem vykonala. Jsem matka samozivitelka a mam v peci dve nezl. deti. Syn je hodne casto nemocen jelikoz u nej byla zjistena snizena imunita. Od ledna t.r jsem byla se synem na OCR a zamestnavatel mi neustale daval prikazy ktere jsem nemohla plnit kvuli OCR na syna. Kvuli operaci kterou jsem prodelala mam vetsi sklony k rychlemu nachlazeni, a casto beru leky na lecbu chripek. Tento tyden jsem zacla mit i gyn. problemy a byla mi vystavena osetrujici lekarkou prac. nechopnost. Zamestnavatel mi dnes opet telefonoval, a vydal prikazy k vykonani povinnosti. více

Odpověď:

Pracovní neschopnost je pochopitelně důvodem, kdy zaměstnanec nemůže a dokonce ani nesmí práci vykonávat. Pokyny zaměstnavatele jsou tedy minimálně v rozporu s ustanoveními zákoníku práce a dalších právních předpisů. Pokud někdo jinému vyhrožuje a nutí je k určitému jednání, pak to za splění dalších podmínek může naplnit i skutkovou podstatu trestného činu. Máte-li důvodné obavy a pocit, že zaměstnavatel na vás vyvíjí nepřiměřený nátlak a využívá vaší tísně, pak se můžete obrátit se svou žádostí o prověření celé situace i na policii. Podmínky, za kterých můžete užívat služební byt nám nejsou známy, tudíž nemůžeme hodnotit zda je zaměstnavatel oprávněn vás nutit k opuštění bytu před ukončením pracovního poměru. Doporučuji však předat tento dopis i příslušnému oddělení sociálněprávní ochrany dětí, neboť jednáním zaměstnavatele je nezletilé dítě ohroženo. více

Radka | 2.3.2007 07:18:35 | Výpověď

Prosím chci se Vás zeptat,jsem ve zkužební lhůtě a po úraze jsem zůstala v neschopnosti,přišel mi dopis na podepsání a ukončení pracovního poměru,prý na to mají právo,mám či nemám podepsat,příjdu o nemocenskou,jak to je v tomto případě s ochranou lhůtou,děkuji.

Odpověď:

Ve zkušební lhůtě ochranná doba neplatí. Zaměstnavatel tedy může zrušit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu. Zaměstnavatel tak pouze nesmí učinit v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Ivana Spoustová

1.3.2007 14:48:55 | zařazení do mzdového stupně

Dobrý den, potřebuji poradit se zařazením do mzdového stupně podle práce. Nemůžu najít nějaký katalog prací.Děkuji za vyřízení

Odpověď:

Tento předpis můžete najít v příslušném rozhodnutí vlády pro jednotlivé obory. Požádejte i Vašeho zaměstnavatele, aby vám do něj umožnil nahlédnout resp. zjistěte, na který předpis se v platovém výměru odvolává. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace na pracovním trhu, nemůžeme vám ani po upřesnění informací poskytnout další odpověď.

Ivana Spoustová

Ivana | 1.3.2007 12:03:28 | podání vypovědi

Dobrý den mužete mi prosím poslat vzor ,když chci podat výpověď dohodou,nevím jak to mám napsat Děkuji

Odpověď:

Na výpověd dohodou není žádný vzor. Ukončení pracovního poměru dohodou znamená, že se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru k termínu, který Vám oběma bude vyhovovat. Toto pak stvrdíte svými podpisy.

Ivana Spoustová

Lucia | 28.2.2007 18:44:06 | příplatek v sobotu a neděli

Dobrý den, mám nárok na příplatek za práci v sobotu a neděli ve výši 10 % prům. výdělku, když pracuji na nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu od 7 do 19 ve dnech PO,ÚT,PÁ,SO,NE,ST,ČT, ..dle harmonogramu směn? Můj zaměstnavatel tvrdí, že práce v sobotu a neděli je za dny v týdnu, kdy jsem doma a nepracuji.
Děkuji

Odpověď:

Nárok nemáte. Podle ustanovení § 92 zákoníku práce je zaměstnavatel pouze povinnen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin. Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.

Ivana Spoustová

Fanka | 28.2.2007 07:25:40 | Můžou mi dát výpověď?

Mám takový dotaz,jsem ve stavu PN již půl roku a doneslo se mi ,že snad zaměstnavatel chce se mnou rozvázat pracovní poměr.Ve firmě dělám od roku 1999 a již jednou jsem dlouhodobě marodila a zaměstnavatel mi přislíbil práci mému zdravotnímu stavu,což se nestalo.Ale jsem ráda,že nějakou práci mám.Po dvou letech jsem zase dlouhodobě onemocněla a nyní se dozvídám toto,že snad chtějí se mnou rozvázat pracovní poměr,podotýkám pracovní poměr mám na dobu neurčitou a o mém zdravotním stavu ví od roku 2003 mají i papír od posudkového lékaře co nemohu dělat,tehdy mě přislíbili,že mi umožní lehčí práci co se nestalo,ale snažila jsem vykonávat práci,kterou mi dali jak to šlo až nyní mám opět problémy a teď se dovídám toto.Proto se ptám,může mi dát zaměstnavatel,za těchto podmínek výpověď? Za odpověď předem děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel může dát (podle ustanovení § 52 odst. e) a f) zaměstnanci výpověď, pokud pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci a také tehdy, poku zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil. Zaměstnavatel Vám tedy v tomto případě může dát výpověď. Ivana Spoustová

Blažena | 27.2.2007 18:36:28 | Náplň práce

Dobrý den,
prosím o radu. Máme pracovní smlouvy, ale v podniku nebyly dosud vypracovány náplně práce. Změnil se vedoucí a náplně práce budeme podepisovat. Co se stane, když v náplni práce bude něco, s čím nebudu souhlasit a já to nebudu moci podepsat? Jak mám postupovat?

Odpověď:

Pokud se jedná o náplň práce, pak nemůže být v rozporu s pracovní smlouvou, resp. s činností, kterou jste se podpisem této smlouvy zavázala osobně vykonávat.
Zaměstnavatel vás nemůže nutit, abyste podepsala cokoliv, s čímž nesouhlasíte.

Ivana Spoustová

Anna | 26.2.2007 22:00:57 | kazdomesicni dohoda ozrusenipracovniho pomeru

Otehotnela jsem ve vypovedni lhute, vypoved jsem dala sama, chtela jsem nastoupit do jineho zamestnani, kde me dnes jiz v mem stavu nezamestnaji. Vychazi mi nastesti ochranna lhuta do nastupu na materskou dovolenou. Chtela bych ale dale pracovat a nezdimat stat na nemocenskych davkach. Soucasny zamestnavatel mi rekl, ze me bude zamestnavat i dale, ale kazdy mesic se mnou sepise dohodu o rozvazani pracoviho pomeru k poslednimu datu v mesici. Muze me tudiz propustit kazdy mesic a netusim ani jak dlouho me chce takto "vydirat". Pristoupila jsem na toto reseni, rikam si kazdy odpracovany mesic je dobry, mam takto pokracovat i nadale, nepostupuje zamestnavatel protipravne? Nemam pravo na nejake lepsi reseni? Mam si kopirovat tyto dohody pro pripadny spor? Nejedna se o ukonceni resp. ukoncovani pracovniho pomeru pod natlakem?

Odpověď:

Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla jinak, pak Váš pracovní poměr s ním skončil uplynutím výpovědní doby.
V rámci ochranné lhůty nemůže dát výpověď zaměstnavatel zaměstnankyni, nevztahuje se však na výpověď, kterou dal zaměstnanec.
Zaměstnavatel s Vámi může uzavírat pracovní poměr na dobu určitou nejvýše po dobu dvou let, potud protiprávně nejedná. Pracovní smlouva je projevem shodné vůle obou účastníků. Pokud se stávajícím postupem nesouhlasíte, pak je na místě novou smlouvu neuzavírat.

Ivana Spoustová

Lenka | 26.2.2007 10:19:27 | výpověď

Dobrý den.
16.4. budou dítěti 4 roky. U zaměstnavatele mám žádost, aby mi prodloužil rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte. Do práce nemohu nastoupit z důvodů špatného spojení. Jakým způsobem mám rozvázat pracovní poměr? Na úřadě práce jsem zatím vedena jako zájemce a chci být od 17.4. vedena jako uchazeč. Chci se zůčastnit motivačního kurzu. Dostanu za duben podporu? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Pracovní poměr můžete rozvázat se zaměstnavatelem dohodou k určitému termínu - pak k jakémukoliv, jinak pouze na základě výpovědi - pak pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.
Pokud se jedná o Váš druhý dotaz, pak záleží na posouzení Úřadu práce, zda Vás bude evidovat i jako uchazečku o zaměstnání - v současné době jste dle poskytnutých informací zaměstnána. Druhou část dotazu proto směřujte na příslušný úřad.

Ivana Spoustová

Tomáš Jurák | 25.2.2007 20:54:00 | Změna zaměstnání

Dobrý den,
obracím se na vaší poradnu s radou o pomoc.Potřeboval bych odejít ze zaměstnání ve kratší výpovědní lhůtě než 2 měsíce.Dá se tato výpovědní lhůta zkrátit?Popřípadě po jakou dobu může být člověk zaměstnán ve dvou pracích zároveň.Dále,po jaké době musí zaměstnavatel poslat zápočtový list,po výpovědi z důvodu absence(po jaké dobe se vymazává zápis v "zápočtáku"),beru tuto metodu jako krajní řešení.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.

1. Pracovní poměr lze ukončit i dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem - pak k jakémukoliv datu, na kterém se dohodnou.
2. Souběh pracovních poměrů není vyloučen.
3. Zápisy ze zápočtového listu se nevymazávají 4. Pokud se nedostavíte do zaměstnání bez náležité omluvy, může to být nejen důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, ale zároveň můžete založit svou odpovědnost za náhradu škody, která zaměstnavateli z důvodu Vaší nepřítomnosti vznikne.

Ivana Spoustová

PAVLÍNA | 23.2.2007 14:57:47 | těhotenství

Dobrý den.chci se zeptat když jsem ve zkušební době otěhotněla můžu být propuštěna.Zkušební doba mi končí 27.2 2007 a od 17.2.jsem již prac.neschopnosti.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

V rámci zkušební doby může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, a to i těhotné zaměstnankyni či zaměstnankyni v pracovní neschopnosti. Bez udání důvodu tak může učinit i zaměstnankyně, tedy Vy. Pokud ani jeden z Vás však neoznámíte druhému účastníku výpověď, pak se Váš pracovní poměr změní na dobu neurčitou event. na dobu určitou, pokud byl pacovní poměr uzavřen na dobu určitou.

Ivana Spoustová

Milan | 22.2.2007 13:29:04 | změna zam.v průb.prac.pom.

Dobrý den,prosím o zodpovězení níže uvedených otázek.
-pracuji u Měpolicie a ze zdravotních důvodů(operace kyčelního kloubu)již nemohu tuto funkci vykonávat.Přihlásil jsem se do několika výběrových řízení na MěÚ,bohužel marně.
-může mi organizace dát výpověď dle §52písm.e(d)?
-musí organizace využít §41?
z čehož vyplývá-je povinností organizace zařadit pracovníka ze zdravotních důvodů na jiné pracoviště?
-pokud by dostal výpověď,jaká lhůta výpovědní a jaké odstupné se na něho vztahuje?
-jak se může bránit proti tomuto rozhodnutí?
-Patří-li pod Město a přešel by pod Městský úřad-musí dostat výpověď a nato uzavřít nový pracovní poměr?
Děkuji za odpovědi. S přáním krásného dne-HB

Odpověď:

1. za předpokladu, že budou splněny podmínky dané v ustanovení, na které se odvoláváte, pak může.
2. pokud vás zaměstnavatel nemůže na jinou práci převést, pak se této povinnsoti zprostí.
3. Výpovědní lhůta je určena ustanovením § 51 - tedy činí nejméně 2 měsíce.
4. S odvoláním na ustanovení § 57 nárok na odstupné nevzniká
5. Pokud nebudete souhlasit s výpovědním důvodem, může o neplatnosti výpovědi rozhodnout na váš návrh příslušný soud. Lhůta pro podání tohoto návrhu je však nejpozději dva měsíce ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí.
6. Pokud převezme nový nástupce všechny závazky, pak nemusí.

Ivana Spoustová

Eva | 22.2.2007 08:46:38 | Prodlouzeni prac. smlouvy II

Dobry den,
zajimalo by mne, jak dlouho muze zamestnavatel prodluzovat prac. smlouvu na dobu urcitou. Jsem zamestnana ve firme pres 13 let a kazdych 5 let musim zadat o prodlouzeni prac. smlouvy. Jak jsem zjistila, zamestnavatel se takto nechova vuci vsem zamestnancum a priblizne 80% ma po prodlouzeni uz smlouvu na dobu neurcitou.

Predem dekuji za odpoved
Odpověděl/a: Eva Fialová
Dobrý den,
Podle zákoníku práce lze sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Totéž platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.
Pokud s Vámi sjedná Váš zaměstnavatel trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s těmito podmínkami a oznámíte-li zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby písemně, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Zamestnavatel tvrdi, ze toto zneni zakona se vztahuje pouze na smlouvy uzavrene po roce 2005. Je tento argument pravdivy?

Odpověď:

Dobrý den,
argument Vašeho zaměstnavatele je mylný. Povinnost uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou, tak jak bylo popsáno v odpovědi, měl Váš zaměstnavatel již před rokem 2005.

Eva Fialová

Dana | 20.2.2007 14:25:40 | Sloučení firem

Dobrý den,

Jaká jsou práva zaměstnance, jestliže majitel sloučí své dvě společnosti - s.r.o. s jeho a.s.
- zaniká tím pracovní poměr zaměstnance s.r.o.?
- musí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď a v tom případě i odstupné ?
Předem děkuji za odpověď, případně i další možné rady spojené s touto problematikou.

Horovitzová

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, ruší-li se jeho podnik nebo jeho část. V případě sloučení dvou společností k žádnému rušení nedochází. Zaniká-li jedna společnost sloučením, přecházejí práva a povinnosti se pracovněprávních vztahů na společnost, která sloučením nezaniká.
Pokud pro Vás již zaměstnavatel, kterým je nyní akciová společnost, nemá místo, může Vám dát výpověď z důvodů nadbytečnosti. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Josef Bittner | 19.2.2007 17:41:18 | Ukončení pracovního poměru

Jak napsat výpověd k ukončení pracovního poměru.

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Dále v ní musí být uvedeno jméno zaměstnance a zaměstnavatele. Důvod výpovědi stejně jako výpovědní doba uvedeny být mohou, ale ani nemusí.
Výpověď je platná doručením zaměstnavateli.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Stanislav | 19.2.2007 17:30:06 | ukončení pracovní smlouvy

Předem děkuji za odpověď,
a rád bych se ještě zeptal. To že se odstupné vyplácí tehdy, pokud jsem dostal výpověď nebo uzavřel dohodu z důvodu nadbytečnosti, zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, nebo přesunu zaměstnavatele jsem se dočetl. Když jsem tedy podepsal ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (dohodou), můžu ještě vznést nějaké nároky vůči bývalému zaměstnavateli? Ptám se proto, jestli se můžu zajímat o některé z povinností zaměstnavatele. Jestli mám ještě na něco nárok, nebo zda má zaměstnavatel při takovémto ukončení pracovní smlouvy vůči mě nějaké povinnosti?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem S.

Odpověď:

Dobrý den,
i po ukončení pracovního poměru přetrvávají mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem určitá práva a povinnosti. Jsou si např. navzájem odpovědní ze způsobené škody a přetrvává povinnost k její náhradě. Dluží-li zaměstnavatel zaměstnanci mzdu nebo odstupné, tento dluh ukončením pracovního poměru rovněž nezaniká, stejně tak jako nároky zaměstnance z nemoci z povolání.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Stanislav | 19.2.2007 14:16:15 | Odstupné či náhrada mzdy

Dobrý den,
podepsal jsem dohodu o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, ve které je uveden důvod "dohoda". V podsattě jsem podepsat musel. Mám v tomto případě nárok na odstupné, náhradu mzdy či jiná práva (proplacení nevybrané dovolené.. atd.) v souladu se zákoníkem práce a pracovním právem?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem S.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na odstupné není závislý na tom, jestli jste dostal výpověď nebo jste ukončil pracovní poměr dohodou. Odstupné se vyplácí tehdy, pokud jste dostal výpověď nebo uzavřel dohodu z důvodu nadbytečnosti, zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, nebo přesunu zaměstnavatele.
To, že s Vámi byl ukončen pracovní poměr z těchto důvodů, musí být ve výpovědi, resp. v dohodě uvedeno.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Elena | 17.2.2007 18:09:06 | práce přesčas

Dobrý den.Chci se zeptat jestli mne může zaměstnavatel /soukromník/nutit skoro každý den pracovat přesčas a dát do pracovní smlouvy,že prvních 12 hodin přesčasů nebude zaplaceno.To znamená každý měsíc odpracovat 12hod.zdarma?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
jednání Vašeho zaměstnavatele je protiprávní. Za práci přesčas máte nárok na příslušnou mzdu s navýšením o 25 procent průměrného výdělku nebo náhradní volno.

Eva Fialová

markéta | 15.2.2007 13:17:18 | kolik kilo

Jak těžká břemena může žena v práci zvedat?

Odpověď:

Dobrý den,
těhotná zaměstnankyně nesmí zvedat břemena těžší než 5 kg. Pokud zvedání takových břemen patří k její práci, musí ji zaměstnavatel převést na jinou práci, ovšem bez ztráty na výdělku.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Lesalka | 15.2.2007 09:48:38 | Výpověď v zaměstnání

Když jsem nastupovala do práce, dle zdravotní prohlídky jsem byla v pořádku. Asi po roce jsme dostali dýchací masky, od které jsem začala mít velké problémy s krční páteří. Snažila jsem se docílit přeřezení na jinou pracovní pozici, ale musela jsem mít lékařský posudek, na základě kterého mě propustili. A to bez nároku na odstupné a i s tím, že to byla překážka na straně zaměstnavatele. Já jsem tam chtěla nadále pracovat a náhradní práci jsem neodmítala. Převedli mě na jinou práci pouze poslední den a ten den mi také dali podepsat výpověď dle paragrafu 52 e. Do konce února mě nechali již doma a k 28.2 se mnou rozvázali pracovní poměr. Nevím, jak mám postupovat a zda se firma ke mě zachovala tak jak měla nebo ze mě udělala blbce

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste utrpěla pracovní úraz, má zaměstnavatel dvě možnosti. Za prvé Vás může převést na jinou práci, a to i na práci jiného druhu, než jakou máte uvedenou v pracovní smlouvě, jestliže práci, kterou máte uvedenou ve smlouvě nemá. Další možnost je, že Vám dá výpověď , pokud zaměstnanec nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. V případě pracovního úrazu můžete po zaměstnavateli žádat náhradu bolestného a ztížení společenského uplatnění, náhradu nákladů spojených s léčením a náhradu věcné škody. Mgr. Eva Fialová Eva Fialová

| 1 | .. | 81 | 82 | | 84 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect