Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den.Chtela by jsem se Vás zeptat jak postupovat.Rodice maji chatu,já sama jsem na sociálních dávkách takze nemohu nic vlastnit.Jak by to bylo nedej boze v prípade umtí jednoho s rodicu s danemi za chatu?je nejaká moznost jak tyto výdaje co nejvic snízit nebo prípadne uplne se jim vyhnout.Je u nás problém s financemi,ale zároven mi neskutecne na chate zálezí.Moc Vás prosím o radu.Dekuji Jana
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz se netýká diskriminace na trhu práce. Požádejte o radu v některé z občansko právních poraden.
v případném dědickém řízení, pokud by se dědilo se zákona a nemáte žádné sourozence, by Vám připadla pouze 1/4 chaty. Protože se dědí podle podílů, můžete místo chaty obdržet v dědickém řízení jinou hodnotu.
Pokud byste přeci jen chtěla být spolumajitelkou chaty, může za Vás platit část daně Vaše matka.
Eva Fialová
Prosím o zodpovězení otázky-koupila jsem si věc, zjistila jsem vadu a nikdo se celý měsíc neozval a nereagoval. Mohu odstoupit od smlouvy? Děkuji.
Odpověď:
Tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu.
Dobrý den,
vadu výrobku musíte oznámit prodávajícímu bez zbytečného odkladu. Podle druhu vady máte právo buď na přiměřenou slevu z ceny věci, bezplatnou opravu nebo odstoupení od smlouvy, v případě neopravitelné vady, pro kterou se výrobek nedá užívat.
Tato práva můžete vymáhat i u soudu, v případě, že prodávající nesplní povinnost dané odpovědností za vady.
Eva Fialová
Můžu dát zaměstnavateli výpověď i když jsem v pracovní neschopnosti.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, zaměstnavateli můžete dát výpověď i v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel Vám však výpověď v této době dát nemůže.
Eva Fialová
Pracuji v marketu,směny mám dle rozpisu vedoucího-někdy osmi nebo dvanácti hodinové směny.Zaměstnavatel to nazývá nerovnoměrně rozložená prac.doba.Když máme paragraf nebo nemocenskou nechávají nám zaplatit jen dny od pondělí do pátku,jakoby jsme snad na víkend vždycky vyzdravěli.Prý bychom měli potom moc hodin,ale nemoc.dávky se vyplácí za dny a né hodiny snad a navíc to platí stát a né zaměstnavatel.Jak to je?Okrádají nás?Děkuji,Jana.
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenské dávky se poskytují za kalendářní dny a ne za dny pracovní nebo za hodiny. Pokud Váš zaměstnavatel je organizace, která zaměstnává více než 25 zaměstnanců, vyplácí nemocenské dávky on, a to jednak z částky, která Vám byla již stržena ze mzdy, tak z částky, kterou za Vás zaměstnavatel již odvedl.
Pokud je Váš zaměstnavatel organizace zaměstnávající méně než 25 zaměstnanců, dávky za něj vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení, ovšem ze stejných prostředků.
Eva Fialová
Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat na toto, jsem ve firmě zaměstnán druhým rokem, ale zaměstnavatel mi smlouvu od začátku prac. poměru prodlužuje vždy jen na dobu určitou (tj. po půl roce). Nyní mám smlouvu do 31.3.07 a doslechl jsem se, že zaměstnavatel semnou dál nepočítá.
Chtěl jsem se zeptat zda mám nárok na odstupné platy? za odpověd mnohokrát děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. To platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.
Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Pokud by se Váš zaměstnavatel držel v zákonných mezích, neuzavřel s Vámi další pracovní smlouvu a důvod Vašeho odchodu by bylo uplynutí doby, na kterou byla uzavřena předešlá smlouva, nemáte na odstupné nárok.
Eva Fialová
Chtěla jsem se zeptat, co mám dělat, když jsem nedostala výlatu za měsíc leden. Díky JJ
Odpověď:
Dobrý den,
výplatu od zaměstnavatele požadujte před následujícím výplatním termínem. Pokud Vám zaměstnavatel nepřevede mzdu i za další měsíc, můžete do 15 dnů od výplatního termínu okamžitě zrušit pracovní poměr.
Nezaplacenou mzdu můžete žalovat zaměstnavatele u soudu a požadovat po něm i úroky z prodlení.
Eva Fialová
Dobrý den,
v jakém případě mně můj zaměstnavatel může dát tříměsíční výpovědní lhůtu.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržet výpovědní dobu v délce nejméně dvou měsíců, pokud se s ním nedohodnete na výpovědní době delší nebo kratší než stanoví zákoník práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
po dvou letech jsem dostal výpoveď z nadbytečnosti
podle §46 1/c, s klasickou 3měsíční výpovědní lhůtou
+ odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Výpověď počala běžet od 1.11.2006 a pracovní poměr skončil 31.1.2007. Dvouměsíční odstupné jsem obdržel. Ve včerejší MFD jsem si přečetl zajímavou věc, že podle nového zákoníku platného od 1.1.2007 bych měl mít (vzhledem k ukončení pracovního poměru v roce 2007) již nárok na odstupné ve výši třech platů i když výpovědní doba začala běžet před platností tohoto zákona. Mám tedy na doplacení jednoho platu nárok? A jaká je promlčecí doba k uplatnění?
A můj dotaz č.2: Dostal jsem výpověď z nadbytečnosti, ale mám ověřeno, že na mou pozici byl do 14 dnů přijat nový zaměstnanec. Vzhledem k tomu, že v mých letech se mi již těžko hledá uplatnění ve stejném oboru, mám šanci na nějaké další finanční zadostiučinění vůči mé osobě, protože firma v tomto případě postupovala v rozporu se zákoníkem? Vypadá to tak, že se mě potřebovali zbavit, aby si tam mohli na mé místo přijmout známého jednoho z praconíků vedení společnosti.
Děkuji za odpověď více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste dostal výpověď před nabytí účinnosti nového zákoníku práce, řídí se účinky právních úkonů podle doby, kdy byly tyto právní úkony, i když účinky z nich vyplývající nastaly až po 1.1.2007. To znamená, že i když jste dostal výpověď s výpovědí lhůtou, která končí až v letošním roce, máte nárok na odstupné podle starého zákoníku práce, tedy dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku.
Jestliže nesouhlasíte s důvodem, pro který Vám byla dána výpověď, můžete se ve dvouměsíční lhůtě obrátit na soud a žádat vyslovení neplatnosti této výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den,k 1.listopadu 2006 jsem dostal výpověď z pracovního poměru z důvodu ukončení činnosti podniku.
Poslední den v zaměstnání jsem byl 31.ledna 2007,mám nárok na 2 měsíční nebo nově na 3 měsíční odstupné?
Děkuji za ospověď.
Odpověď:
Dobrý den,
máte nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, protože účinky právních úkonů učiněných za účinnosti starého zákoníku práce, se řídí tímto již neplatným zákoníkem, i když tyto účinky nastaly až po 1.1.2007.
Eva Fialová
Muj otec byl zamestnan na dobu urcitou. Smlouva mela trvani do 31.12.2006. V listopadu vsak dlouhodobe onemocnel. Vim ze mu PP skocil i pres nemoc dne 31.12.2006, ale nyni nevim zda ma zamestnavatel vuci memu otci nejake zavazky. Vztahuje se na nej nejaka ochranna lhuta? Musi i nadale nosit otec zamestnavateli potvrzeni o tom ze je stale nemocen? Kdo mu nyni plati nemocenskou? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pojistný poměr Vašeho otce k zaměstnavateli ukončením pracovního poměru zanikl, a proto vůči svému bývalému zaměstnavateli žádné nároky nemá. Nároky z nemocenského pojištění však nadále trvají, pokud se Váš otec, pokud je nezaměstnaný, přihlásí na úřad práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám jen malou otázečku. Odpoledne když jsem venčila svého psa (malý pes, fenka), znenadání k ní přiběhli dva velcí psi (vlčáci) a fenku mi pokousali dost ošklivě. Jejich pán šel za nimi a ani si je nezavolal natož aby mi pomohl je od mého psa odtrhnout. Podala jsem tedy oprávněnou stížnost a celá věc byla postoupena přestupkové komisy.
Můj dotaz spočívá v tom, že jako svědek byla k přestupkové komisy přizvána má sousedka, která vše viděla z okna, ale k podání svědectví se nemohla dostavit, jelikož jí její zaměstnavatel nepustil na tu dobu z práce. Musí zaměstnavatel osobu, která má podávat svědectví pustit na nezbytnou dobu z práce? Má svědek popřípadě nárok na nějakou náhradu pokud si na vysvětlení vezme volno?
Děkuji za odpověď
Kateřina Š.
Odpověď:
Dobrý den,
svědkovi přestupku se hradí průměrná mzda za dobu, na kterou je předvolán ke svědectví.
Eva Fialová
Chtěla bych vědět, zda může zaměstnanec obecního úřadu nahlédnout do zápisů rady obce.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákona o obcích Rada obce pořizuje ze své schůze zápis, který musí být uložen u obecního úřadu k nahlédnutí. Mají k němu tedy přístup nejen zaměstnanci obce, ale i ostatní občané obec.
Eva Fialová
Jsem již cca. rok zaměstnána v podniku, který v daném termínu neplatí mzdu( za měsíc prosinec 2006 není k 07.březnu 2007 vyplacena) Jsem v současné době v pracovní neschopnosti - od O1.01.2007 - nemocenské dávky zaměstnavatel též nevyplácí. Mohu dát výpověd´z důvodu neplacení mezd a náleží mně odstupné? A jaký je postup. Děkuji za odpověd´.
Odpověď:
Dobrý den,
Vy jako zaměstnankyně můžete dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. Zaměstnavatel by ovšem mohl trvat na dvouměsíční výpovědní době.
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě, tzn. bez výpovědní doby, zrušit, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. V takových případech Vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Z důvodu státních zkoušek na vysoké škole bych si chtěla vzít neplacené volno, protože smlouvu na pracovní volno nedostanu,splňuji vzdělání, takže to není pro potřebu zaměstnavatele.V novém zákoníku práce, ale tato možnost již není uvedena. Jak mám požádat zaměstnavatele, které předpisy upravují neplacené volno, co musím splnit aby mi bylo uděleno? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce sice nepočítá s pracovním volnem z důvodu studia, které nesouvisí s vykonávanou prací, ale nařízení vlády stanoví, že zaměstnavatel může poskytnout zaměstnanci pracovní volno z jiných vážných důvodů, zejména k zařízení důležitých osobních, rodinných nebo majetkových záležitostí, které nelze vyřídit mimo pracovní dobu. V těchto případech se neposkytuje náhrada mzdy. Zaměstnanec se může se zaměstnavatelem rovněž dohodnout, že takto zameškanou dobu napracuje.
Eva Fialová
Prosím o odpověď ohledně odstupného od 1.1.2007.Vím, že náleží 3 platy, ale jaké je rozhodné období pro výpočet odstupného?.Je to předchozí kvartál nebo celý rok a dále prý se nezapočítáva do hrubého´platu dovolená. To se musí hrubý plat očesat? Děkuji Evik
Odpověď:
Dobrý den,
průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, který zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí.
Dovolená se do průměrného výdělku započítává, protože i při jejím čerpání přísluší zaměstnanci mzda, resp. plat.
Eva Fialová
Byla jsem 9dní na paragrafu,ale můj zaměstnavatel mi nechal proplatit jen 7dní.Prý se sobota a neděle neplatí.Je to správné?Dále mi tvrdí,že u nerovnoměrné prac.doby se dokonce proplácí jen dny,kdy byly naplánované směny.Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
dávky nemocenského pojištění se poskytují za kalendářní dny, ve kterých jste v pracovní neschopnosti. Dny pracovní a dny pracovního klidu se při výplatě nemocenské nerozlišují.
Eva Fialová
Dobrý den, otec dostal z organizačních důvodů výpověď od státního povniku, k 31.01.2007 s tím, že mu bude vyplaceno 5-ti měsíční odstupné. 26.01.2007 bohužel onemocněl, a bylo mu sděleno zaměstnavatelem, že se mu odstupné bude krátit, když bude ještě delší dobu na nemocenské- má otevřené bércové vředy,nemoc je na delší léčení.Zajíma mě, jestli má zaměstnavatel právo mu snížit odstuné a v jaké výši.Děkuji, s pozdravem Kovářová.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš otec se z důvodu pracovní neschopnosti nachází v tzv. ochranné době. To znamená, že mu zaměstnavatel nesmí dát výpověď.
Byla-li však dána zaměstnanci výpověď ještě před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, pokud zaměstnanec nesdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Zaměstnanec, který dostává výpověď z důvodů nadbytečnosti, má nárok na náhradu mzdy ve výši trojnásobku průměrného výdělku, pokud kolektivní smlouva, vnitřní předpis nestanoví odstupné vyšší nebo jiný právní úkon nestanoví odstupné vyšší. Vyšší odstupné může zaměstnavatel vázat na různé podmínky. Pokud jedna z nich je vznik ochranné doby, nárok na vyšší odstupné Vašemu otci nevzniká. Pokud žádná taková podmínka neexistuje, má Váš otec nárok na jemu přislíbené odstupné. více
Dobrý den,prosím Vás poraďte mi jak mám napsat výpověď,klasickou s dvou měsíční výpovědní dobou. Předem mnohokrát děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď je jednoduchý právní úkon, který vyžaduje, abyste v něm uvedl své jméno, jméno zaměstnavatel, dobu, kdy pracovní poměr končí a délku výpovědní doby. Jedno písemné vyhotovení předejte svému zaměstnavateli.
Eva Fialová
Pracuji jako uklízečka v jednosměnném provozu.2x do měsíce mám v rozpisu směn plánované směny o víkendu.
O jarních prázdninách jsem čerpala plánovanou řádnou dovolenou, na kterou navazoval volný víkend.V pátek, po 4 dnech dovolené, mě kontaktoval na můj mobil zaměstnavatel, že musím přijít o víkendu do práce z provozních důvodů.Byla jsem na zaplacené rekreaci na horách se svými dětmi, která končila až během víkendu.Snažila jsem se situaci vysvětlit své nadřízené, že se nemohu jen tak vrátit a přerušit tak svoji i detskou rekreaci.Bylo mi to však dáno příkazem.Nevrátila jsem se, protože by byla zaplacená rekreace propadla a děti mě neměl během víkendu kdo hlídat.V pondělí jsem nastoupila na svoji směnu a nadřízená mě dala zprávu o porušení pracovní kázně, kterou jsem však nepodepsala.Postupoval zaměstnavatel správně?Rekreaci jsem měla zaplacenou půl roku dopředu a dovolenou i s volným víkendem řádně plánovanou. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může zaměstnance z dovolené odvolat. Musí mu však nahradit náklady, které zaměstnanci v souvislosti se zrušením dovolené vznikly. To znamená např. náhradu stornovacích poplatků, jízdních nákladů nebo i případného hlídání dětí.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám na Vás dotaz. Jsem ve zkušební pracovní době a po 1. měsíci v práci jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu těhotenství.Jak to nyní bude s vyplacením nemocenské? Mám se po uplynutí třiměsiční zkušební doby přihlásit na Úřad práce? Děkuji
Odpověď:
Zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu - nesmí tak učinit pouze před uplynutím 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Neplatí tedy ochranná lhůta.
Na výplatu nemocenských dávek máte nárok abudou vám tedy dále vypláceny, pokud jste splnila i další pdmínky stanovené předpisy o nemocenském pojištění.
U úřadu práce se můžete přihlásit ihned po zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Pokud by zaměstnavatel pracovní poměr nezrušil, pak se pracovní poměr změní na dobu, na kterou byl sjednán (tedy určitou event. neurčitou tak, jak je uvedeno v pracovní smlouvě).
Ivana Spoustová