Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Mawerick | 11.7.2013 00:04:23 

Dobrý den. Chci poradit ohledně výpovědi. Zaměstnanec který byl tři roky perfektní se od loňského roku úplně obrátil. Firma má ekonomické problémy a snažím se o udržení, ale zjistil jsem, že místo plného využívání pracovní doby, si prochází soukromé zájmy na webu. Jeden den to bylo dokonce cca 3 hodiny. Dále si občas vyrobí něco pro sebe bez mého svolení ( vytiskne barevně manuál na televizi, vyřeže dřevo na laseru, atd). Momentálně je ve výpovědní lhůtě od 1.7., ale v brouzdání na netu pokračuje (včera jen jsem odjel z firmy, tak 1,5hod v kuse ). Je možné za takovéto úmyslné flákání rozvázat s pracovníkem pracovní smlouvu na hodinu ? I od zákazníku se začínají množit stížnosti a nechuť s ním komunikovat, raději chtějí někoho jiného.
Děkuji předem za pomoc.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste již svému zaměstnanci dal výpověď (předpokládám, že z důvodu soustavného, méně závažného porušování předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci), máte možnost tomuto zaměstnanci snížit mzdu, jestliže je stanovena jednostranně pracovním výměrem, či nařídit zaměstnanci určitou práci, kterou musí během pracovní doby udělat.

Eva Fialová

Simona | 10.7.2013 22:10:46 

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Jsem na koncici rodicovske dovolene cca 1,5. Zjistila jsem, ze jsem tehotna. Po skonceni rodicovske bych se rada vratila do prace, ale co kdyz zamestnavatel me bude nutit, abych sla na "rizikove" tehotenstvi s tim, ze pro me nema praci. Ma prace neni fyzicky narocna, home office mi taktez neumozni. Co mam delat. Lze se dohodnout, ze budu pro ne tzv. nepotrebna, nebudu vykonavat praci, ale budu plne placena?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud nejsou dány podmínky rizikového těhotenství, lékař Vám neschopenku z tohoto důvodu oficiálně dát nemůže.

Eva Fialová

katka | 10.7.2013 19:58:50 

Dobrý den,chci se Vás zeptat,mám 8-mi měs.syna,mateřskou dovolenou jsem si dala na 3roky,nyní bych to chtěla změnit na 2roky,co pro to musím udělat a musím to nahlásit zaměstnavateli?A ještě,synovi bude rok v listopadu,kdybych např.v prosinci otěhotněla a už měla mateřskou zkrácenou na 2 roky,budu jí pobírat do jeho 2let,ikdyž bych byla těhotná?

Odpověď:

Dobrý den,
změnu rodičovské dovolené se dvou na tři roky musíte ohlásit zaměstnavateli bez zbytečného odkladu. Změnu čerpání rodičovského příspěvku učiníte na Úřadu práce. Pokud v prosinci otěhotníte a posléze půjdete na mateřskou dovolenou, dvouletá rodičovská dovolená Vám začátkem nové mateřské dovolené skončí.

Eva Fialová

Lenka | 10.7.2013 15:56:26 

dobry den,jsem OSVC a chtela bych se zeptat,jestli mam narok na materskou,kdyz mam POB na dceru.Rodit mam cca za 220 dni a premyslim,jestli si mam zatim teda zacit platit alespon minimalni zalohu na nemocenskem pojisteni.Nebo jestli spada i POB do PPM.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
jako OSVČ máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud jste jako OSVČ nemocensky pojištěná nejméně 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství a současně splňujete podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Pobírání POB nemá na nemocenské pojištění vliv.

Eva Fialová

Helma | 10.7.2013 11:11:10 

Dobrý den,
Fakta:
Jsem v 20. týdnu těhotenství. Termín porodu 11.12.2013
Jsem zaměstnaná v nejmenované nemocnici a mám smlouvu na rok končící koncem srpna 2013, kterou mi neprodlouží.
Od půlky dubna 2013 jsem na PN.
Předpokládám, že budu muset přejít na 2 měsíce na Úřad práce.
První moje otázka je, jestli nemocenská zůstane stejná nebo se bude vypočítávat jinak než doposud? Případně nebylo by pro mě výhodnější odejít z PN a brát pouze podporu v nezaměstnanosti do té doby než nastoupím na mateřskou?
A jak by se v obou případech následně vypočítala mateřská?
Nevím, zda nehrají důležitou roli i tyto údaje:
5.2011 - 5.2012 pobyt v zahraničí (mimo EU, odhlášení ze zdrav. poj. atd. bez zdanitelných příjmů).
od příjezdu - konce srpna 2012 na Úřadu práce ( vrátila jsem se do 1 roku, měla jsem nárok na podporu vypočítanou z předchozího zaměstnání)
od 9.2012 - doposud (smlouva končí koncem srpna 2013) zaměstnána v nemocnici. Další údaje viz text.

A moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, i po skončení pracovního poměru Vám bude poskytována nemocenská ve stejné výši, v jaké Vám byla poskytována za trvání pracovního poměru. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste v posledních dvou letech před čerpáním PPM byla nejméně 270 dnů nemocensky pojištěná. Protože jste od září 2012 do srpna 2013 v pracovním poměru, povinnou dobu nemocenského pojištění splníte. Pokud Váš pracovní poměr skončil v době těhotenství, budete mít nárok na PPM, pokud na ni nastoupíte v době do 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru. Na PPM se nastupuje 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu, tudíž byste měla splňovat i tuto podmínku. více

Jirka | 9.7.2013 16:10:30 

Pekny den,chtel bych se zeptat,zda je mozne pozadat urad o rodicovskou dovolenou pro oba rodice soucasne,ale s jednim financnim prispevkem?Dekuji za informaci.Jirka

Odpověď:

Dobrý den,
o rodičovskou dovolenou žádá zaměstnavatel u zaměstnavatele. O rodičovskou dovolenou mohou požádat oba rodiče. Rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce pouze jednomu z nich.

Eva Fialová

Martina | 4.7.2013 13:47:55 

Dobrý den. Chci se zeptat. Jsem na mateřské a chtěla bych nastoupit zpět do práce na hlavní pracovní poměr tak o půl roku dříve než mi bude mateřská dovolená ukončená, dítě bude hlídat babička. Příjdu o peněžitou pomoc v mateřství? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte v případě, že nevykováváte výdělečnou činnost, ze které jste nemocensky pojištěna a z tohoto pojištění je PPM vyplácena.

Eva Fialová

Petra | 3.7.2013 19:40:36 

Dobrý den,
dne 30.8.2013 mi končí po 3 letech RD. Zaměstnavatel mi drží místo, ale bohužel se denní provoz změnil na nepřetržitý 24/7, což mi neumožňuje práci vykonávat v pozdně odpoledncíh a nočních hodinách, z důvodu péče o syna. Zaměstnavatel mi, jak jsem se informovala, v úpravě pracovní doby nevyjde vstříct a v pracovní smlouvě není o pracovní době vůbec žádná zmínka. Je mojí jedinou možností podat dohodu o ukončení pracovního poměru z důvodu péče o dítě? Pokud je i jiná možnost, jak mám prosím postupovat?

Děkuji,

Petra S.

Odpověď:

Dotaz zodpovězen v rámci telefonické poradny.

Eva Fialová

Martina | 3.7.2013 18:23:00 

Dobrý den, mám dvouletou dceru. V září nastupuje do školky, chtěla jsem se zeptat jestli tím přijdu o mateřskou? Do práce zatím nepůjdu a dcera bude do školky chodit jen na pár hodin, ale přišel mi úření dopis ze školky, že od září nastupuje. Ten jde i na sociálku. Jsem si na 90 procent jistá že je nový zákon, který říká, že dvou leté dítě do školky smí a o mateřskou nepřijdu, když do práce nenastoupím?

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Tato podmínka je splněna, i když dítě straší dvou let dochází do předškolního zařízení. Doba docházky se u dítěte tohoto věku nesleduje. Vaše dcera může chodit do školky, aniž byste ztratila nárok na příspěvek.

Eva Fialová

Vom | 3.7.2013 10:47:40 

Dobrý den,

jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství, na podzim bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Pracuji jako OSVČ, od září 2012 jsem ale zaměstnaná na poloviční úvazek a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zaměstnání mám smlouvu na dobu určitou (1 rok), která končí 31. 8. 2013. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění a musíte být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěná. Výjimkou je těhotenství pojištěnky v době skončení pojištění (pracovního poměru). Pokud byste nastoupila na PPM do 180 dnů ode dne skončení pojištění (pracovního poměru), bude Vám tato dávka vyplácena.

Eva Fialová

Kateřina | 2.7.2013 16:59:08 

Dobrý den,chtěl ajsem se zeptat.Mám dvojčata v polovině srpna jim budou 3,jak je to s nástupem do zaměstnání a do kdy mi budou vypláceny dávky,když jsem teda měla vlastně o 8 týdnů delší mateřskou než je normálně,tudíž mi byl rodičoviský přišpěvek vyplácen až dýl..Jak se to pak počítá?Protože každá matka by měla od státu dostat stejné peníze,ne?myslím teda v té celkové částce.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek se vyplácí do Vámi zvoleného věku dítěte či dětí. Protože máte dvojčata, skončila Vaše mateřská dovolená a čerpání peněžité pomoc v mateřství později. O tuto dobu se však čerpání rodičovského příspěvku neprodlužuje. Celková částka, kterou můžete čerpat je 220 000 Kč.

Eva Fialová

katka | 2.7.2013 09:20:53 

Od 14.6. jsem nastoupila na MD a nyní mám možnost si přivydělat. Bylo by to u jiného zaměstnavatele na DPP. Jsou tam nějaká omezení nebo můžu začít klidně pracovat?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství máte, pokud nevykonáváte činnost, ze které je Vám na základě nemocenského pojištění PPM vyplácena. Pokud budete zaměstnaná na základě DPP u jiného zaměstnavatele, budete vykonávat činnost, ze které Vám dávky PPM plynout nebudou. DPP nebude mít na nárok na výplatu PPM vliv.

Eva Fialová

Hata | 1.7.2013 15:10:01 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zdali mi může zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené po skončení pracovní neschopnosti. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání dovolené podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel. Dovolená může být proto nařízena i po skončení nemocenské.

Eva Fialová

Markéta Kupková | 1.7.2013 12:31:36 

Dobrý den. Potřebovala bych poradit jak se můžu bránit, alespoň tak ať mám nějakou práci když né tu svou.
Byla jsem vedoucí expedice v jedné firmě, tu expedici jsem celou rozjela, zajela a vedla do té doby dokud jsem v 3 měsíce před porodem neodešla na nemocenskou. Teď jsem doma na RD. Dítě bude mít 07.10.2013 2 roky a já mám RD do 31.12.2013, tudíž od ledna roku 2014 mám nastoupit do práce, jenže tady je ten problém...Dnes jsem se byla informovat a domluvit..., gen.ředitel mi řek že mi moje místo nevrátí, ano moji práci a pozici vedoucího. Na mé místo si dosadil rodinnou známou. No a že pro mě práci nemá, pokud si nějakou najdu tak mu mám dát vědět, jinak by se prej pokusil nějaké místo mi od ledna najít.

Na co mám prosím vás nárok?
Na vrácení stejné pozice vedoucího? po dvouleté RD
Na místo v kanceláři? nebo místo kdekoliv jinde?
Na stejný plat co mám ve smlouvě, postavenou jako vedoucí expedice?
A popřípadě na odstupné? Jaké?

Děkuji moc.
Ráda bych aby mi nějakou práci našel.V našem okrese práce není.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uveden druh práce vedoucí expedice, musí Vám ji zaměstnavatel po návratu z RD přidělovat. Nemusí se teda jednat o stejnou "židli", ale o stejný druh vykonávané práce. Pokud máte výši mzdy uvedenu v pracovní smlouvě, musí Vám zaměstnavatel tuto mzdu vyplácet. Jestliže zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy přidělovat nemůže, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku do té doby, než Váš zaměstnavatel pro Vás práci podle pracovní smlouvy bude mít, nebo dokud se nedohodnete na změně pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Alena | 30.6.2013 18:21:16 

Dobrý den, od 17. 1. 2013 jsem na neschopence (rizikové těhotenství). 5. 9. 2013 mám termín porodu. V zaměstnání mi tedy náleží poměrná část dovolené. Kdy je lepší si jí vybrat? Nyní před MD - ukončit neschopnost - dovolená - MD, nebo až mezi MD a rodičovskou. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dovolenou si můžete vybrat kdykoliv. Před mateřskou dovolenou, mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, nebo i po skončení rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Pavla | 29.6.2013 11:12:17 

Dobry den,
pracuji na plný úvazek 40hod/týden v oblasti IT - veškerou práci vykonávám prostřednictvím emailů, jsem momentálně těhotá a po porodu bych chtěla pracovat z domu na zkrácený pracovní úvazek. Technicky tomuto nic nebrání. Zaměstnavatel mi bv tomto požadavku nechce vyhovět - plánuje, že mé místo bude zrušeno a práce rozdělena mezi kolegy. Na jiných odděleních kolegyně na mateřské dovolené pracují na částečný úvazek. Má vedoucí na tento postup právo respektive mám já právo na přidělení částečného úvazku během rodičovské dovolené nebo je jen na vůli zaměstnavatele i když tomu technicky nic nebrání a jedná se jen o úspory ze strany zaměstnavatele? Může mé pracovní místo odchodem na mateřskou dovolenou ihned zaniknout? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené jste v ochranné době. Po tuto dobu Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď mimo jiné z organizačních důvodů. Po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na MD. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí předělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Nárok na práci z domova podle zákoníku práce nemáte. Máte však nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody. Těmito důvody je omezení či narušení činnosti zaměstnavatele.

Eva Fialová

Dana | 28.6.2013 08:31:32 

Dobrý den,
po skončení tříleté rodičovské dovolené jsem nastoupila u zaměstnavatele na neplacené volno, tři měsíce do září 2013,nyní po získání školky bych se chtěla do zaměstnání vrátit má zaměstnavatel povinnost mě vzít zpět ?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost přidělovat práci podle pracovní smlouvy, dokud nedojde ke skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Jarka | 26.6.2013 23:06:16 

Dobrý den, prosím o upřesnění, který zákon (číslo, citace) upravuje nárok ženy po rodičovské dovolené na zkrácený pracovní úvazek. Potřebuji argumentovat zaměstnavateli. Do zaměstnání nastupuji za měsíc, zaměstnavatel argumentuje, že zkrácené úvazky nyní neposkytuje, je to pro něj ekonomicky nevýhodné. Je to argument?
Děkuji Vám.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na kratší pracovní dobu upravuje § 241 odst. 1 zákoníku práce: "Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody." Vážnými provoznímu důvody jsou podle soudních rozhodnutí důvody spočívající v narušení či ohrožení provozu zaměstnavatele. Ekonomická nevýhodnost tímto důvodem není, pokud neohrozí činnost zaměstnavatele.

Eva Fialová

Michaela | 26.6.2013 16:57:04 

Dobrý den, koncem července bych se měla vrátit do práce po 3leté rodičovské,ale zaměstnavatel mi nemůže nebo nechce vyhovět s částečným úvazkem, nabízejí výpověď dohodou z organizačných důvodů nebo dlouhodobé neplacené volno. Říkají,že mi můžou dát dva až tři platy jako odstupné, mají na to právo určovat kolik platů mi dají jako odstupné,když jsem tam pracovala před mateřskou 4 roky? Mám právo od nich žádat,aby mi dali výpověď s výpovědní lhůtou 2 měsíce i odstupné ve výši 3 platů? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po tuto dobu rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď mimo jiné z organizačních důvodů. Po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na MD. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí předělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tento nárok máte do doby, než Vám zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy začne přidělovat nebo než se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Neplacené volno nemusíte akceptovat. Výpověď můžete napadnout žadobou u soudu. Takovou žalobu můžete podat ve lhůtě dvou měsíců po skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Marcela | 26.6.2013 16:38:21 

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, na celý úvazek ve firmě, momentálně jsem na mateřské a od ledna bych chtěla nastoupit zpět do práce. Zaměstnavatel by mě chtěl jen na půl úvazku a já s tím nesouhlasím. Mám nárok na odstupné? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí předělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto se týká i rozsahu pracovní doby.Pokud takovou práci nebude mít, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tento nárok máte do doby, než Vám zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy začne přidělovat nebo než se dohodnete na změně pracovní smlouvy.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 100 | | 102 | 103 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect