Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den.Ke dni 30.06. mi skonci pracovni pomer.Zajima me, zda kdyz otehotnim (mam se vdavat) a budu vedena od 01.07.2013 na Uradu prace, jestli dostanu nejaky prispevek z UP nebo odjinud.Dekuji Vam za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete v evidenci Úřadu práce, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Další dávky (příspěvek na dítě, porodné, příspěvek na bydlení) závisí na příjmu celé rodiny.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 7.4.2013 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená, teď mám neplacené volno do 15.7.2013. Od 16.7.2013 mám nastoupit na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
S prvním dítětem jsem nárok měla. Nebo by mohl mít nárok můj manžel? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud začnete čerpat peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku prvního dítěte, bude se Vám druhá PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. Pokud Váš manžel splňuje nárok na PPM (270 dnů nemocenského pojištění), může s Vámi uzavřít písemnou dohodu o péči o dítě. V takovém případě by mu od 7. týdne po porodu byla dávka vyplácena. Pří pobírání PPM by ovšem neměl nárok na mzdu, ze které by nárok na tuto dávku vyplýval.
Eva Fialová
Dobrý den,mohu požádat o informaci ohledně rodičovské dovolené.Manželka je nyní se synem(16 měsíců) na rodičovské dovolené a pobírá rodičovský příspěvek.Je možné,abych mohl čerpat rodičovskou dovolenou (pochopitelně bez příspěvku) jako otec současně? Pokud se to dá,jak je to s finančním výdělkem? Mám několik zaměstnání a z nich potřebuju v jednom požádat o rodičovskou dovolenou.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Ostatní zaměstnání bych chtěl normálně pokračovat.
Vím,že záleží na dohodě se zaměstnavatelem, ale mám na to se zákona právo? Nebo mi to může zaměstnavatel jednoduše nepovolit, jenom proto, že už manželka je na rodičovské dovolené?
Děkuji moc
Odpověď:
Dobrý den,
do tří let věku dítěte máte nárok na rodičovskou dovolenou. Na její čerpání máte nárok ze zákona a Váš zaměstnavatel Vám ji musí poskytnout. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat v každém pracovním poměru nebo jen v některých pracovních poměrech.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 10.6. mám návrat z MD, v 04/2013 mi nadřízený sdělil, že pro mě nemá práci, navrhl dohodu s odstupným, pak mě kontaktovala pers. ředitelka, nabídla práci asistentky (prac.smlouva pozice účetní),odmítla jsem a ona, že situaci přehodnotila, že pro mě místo účetní, avšak můj nadřízený pro mě práci nemá. Připravují pro mě místo, kde budu sedět odděleně od všech účetních, prakticky ve spodní částí budovy a můj nadřízený dostal příkaz mi vymyslet práci na týden a pak se uvidí s tím, jak dlouho to tam budu schopná zvládnout. Mohu se nějak bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolená Vám zaměstnavatel musí vrátit stejnou práci, jakou jste vykonávala před nástupem na MD. Po návratu z rodičovské povolená Vám zaměstnavatel musí přidělat práci podle pracovní smlouvy. Toto se týká jak druhu vykonávané práce, tak místa výkonu práce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tento nárok máte do doby, než pro Vás zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy bude mít, či dokud se nedohodnete na změně pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské (2 děti: 7 a 26 měsíců, pobírám rodičovský příspěvek a se zaměstnavatelem mám dohodnutu rodičovskou dovolenou aktuálně do 31.8.2013. Rodičovskou prodlužuji (dělala jsem to tak i u 1. dítěte) cca po 3 měsících - dělám tak proto, že můj manžel má nejistou práci, je na něj činěn nátlak a je možné, že v důsledku změn dostane výpověď.
Zároveň však uvažuje, že by šel na rodičovskou místo mě, pokud by to bylo nutné (má vyšší mzdu než já, tak je lepší, když pracuje on).
Může se za situace, kdy mu zaměstnavatel sdělí, že mu dává výpověď, zachovat tak, že nepřevezme výpověď a naopak oznámí zaměstnavateli odchod na rodičovskou? Jak to lze technicky udělat? (Důvod: manžel chce "přežít" současného šéfa a počkat, až odejde, nebo povýší do jiné země), protože jinak má svou práci rád.
Podle dostupných informací můžeme být na rodičovské i oba - je to tak? A já bych se pak případně vrátila do práce hned v tom rozsahu cca 3 měsíců max (jak jsem uváděla výše).
Je možné takto vyřešit naši situaci? Nebo doporučíte mi něco jiného?
více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se chce Váš manžel vyhnout výpovědi, je nutné, aby nastoupil na rodičovskou dovolenou před tím, než tuto výpověď dostane. Po dobu RD bude v ochranné době a zaměstnavatel mu v této době nemůže dát. Pokud by dostal výpověď před nástupem na RD, je tato výpověď platná, ale výpovědní doba se přerušuje na dobu čerpání RD. Výpovědní doba by poté doběhla po návratu Vašeho manžela z RD. Výpověď je jednostranný právní úkon, který je platný doručením zaměstnanci.
Na RD mohou být oba rodiče současně. Zdravotní pojištění hradí stát pouze jednomu z nich.
Eva Fialová
Dobrý den,potřebovala bych poradit.S partnerem čekáme miminko.Já jsem osvč a neplatím si nemocenskou.On je zaměstnaný.Dočetla jsem se,že by bylo možné,aby on požádal o mateřskou dov.,která by se mohla po nějaké době převézt na mne.Nikde jsem se ale nedočetla,zda musíme být manželé,nebo se to týká i partnerství,a jak je to pak dále s rodičovskou a zda nebudu mít problém,pobírat mateř.dovolenou a přivydělávat si,dle možností.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
matka dítě, která není nemocensky pojištěna, nemůže čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Bude proto čerpat rodičovský příspěvek od narození dítěte. Pokud otec dítěte nárok na PPM splňuje, i když jej nečerpá, může si matka dítěte vybrat dobu čerpání příspěvku. Otec dítěte může čerpat PPM, pokud splní podmínky čerpání a uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu o péči o dítě. Tuto dohodu může uzavřít s účinností od 7. týdne po porodu. Nárok na PPM nemůže otec dítěte na matku převést. Po dobu čerpání PPM nemůže příjemce příspěvku vykovávat výdělečnou činnost, na základě které tuto dávku čerpá. Váš parter tudíž bude muset pro zaměstnavatele vykonávat jinou činnost, než ze které mu plyne nemocenské pojištění.
Zákon nerozlišujme mezi rodiči dítěte, kteří jsou sezdaní a rodiči, kteří sezdaní nejsou.
Eva Fialová
Dobrý den, nastoupila jsem po 2 letech na mateřské a rodičovské dovolené do zaměstnání a první den jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s 2 měsíční výpovědní lhůtou. Plánuji další dítě a kvůli nároku na mateřskou potřebuji být v pracovním poměru. Protože jsou dítěti teprve 2 roky, uvažuji, že opět nastoupím na rodičovskou dovolenou. Mám následující dotazy:
1) Má zaměstnavatel povinnost mé žádosti o RD vyhovět a přeruší se tím běh výpovědní doby?
2) Mám i jinou možnost řešení situace? Vím, že se zaměstnavatelem nebude možné se na ničem dohodnout.
3) Pokud zjistím, že jsem těhotná, bude výpověď neplatná?
Děkuji Vám za odpověďi.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Platnost výpovědi pro nadbytečnost můžete napadnout do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, u soudu. Se zaměstnavatelem se samozřejmě můžete dohodnout na změně pracovní smlouvy, která bude akceptovatelná pro obě strany.
Pokud byste toto neučinila a nastoupila opět na RD, přeruší se výpovědní doba na dobu Vaší RD. Pokud byste byla v době podání výpovědi těhotná, je výpověď daná zaměstnavatelem neplatná.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz. Já jsem studentka (ukončila jsem teď Bc. a chci pokračovat na Ing.) a v srpnu mám porod. Chtěli bychom využít rodičovskou podporu, eventuálně i PPM - ale na otce dítěte. Který je ovšem vyslaný pracovník a od února 2012 platí soc. poj. v Polsku. Předtím platil v 6 let v ČR. Navíc si zařídil nárok na zdravotní péči i v ČR - protože je to země jeho životního zájmu. Jak to probíhá v takovém případě? Pojištění platí v Polsku, ale zaměstnavatelem je česká firma. Má tedy nárok na čerpání PPM v ČR nebo v Polsku. A jak je to v případě, že budeme chtít čerpat rodičovský příspěvěk? Je možnost volby kratšího čerpání? Děkuji za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
doporučuji Vám obrátit se s dotazem na Českou správu sociálního zabezpečení. Ta Vaši situaci posoudí podle konkrétních skutečností.
Eva Fialová
Dobrý den,
pobírám rodičovský příspěvek a nyní bych mohla na 2 měsíce do práce. Před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem byla vedena u ÚP jako nezaměstnaná. Chtěla bych se zeptat zda mohu nastoupit do zaměstnání aniž bych přišla o tento příspěvek a zda se z toho platí nějaké daně a sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek bude zachován, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Od dvou let věku dítěte není sledována docházka dítěte do předškolního zařízení. Osobní péči lze zajistit i jinou zletilou osobou. Zdravotní pojištění vám po dobu péče o dítě do 4 let věku hradí stát. Záloha na daň a nemocenské a sociální pojištění se bude odvádět z Vašeho příjmu.
Eva Fialová
Prosím o radu. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatel mne nutí naučit svou práci (mzdové účetní) kolegyni, která tuto práci nikdy nevykonávala a nerozumí ji. Odmítám to s tím, že jsem podle výpovědi nadbytečná a proto zaměstnavatel již moje znalosti nepotřebuje. Až do konce výpovědní lhůty - t. 30.6. svou práci nadále vykonávám bez omezení. Pokud tak neučiním, hrozí mi odebráním osobního ohodnocení. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel přiděluje zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Zaučení kolegy či nového zaměstnance obvykle spadá do druhu vykonávané práce v pracovní smlouvě. Pokud Vám zaměstnavatel tuto práci přidělí, jste povinna ji vykonat.
Eva Fialová
Dobrý den,
Manželce začátkem července končí 3 letá mateřská dovolená a dcera je přijata do školky od září. Zaměstnavatel jí nabídl prodloužení mateřské nebo neplacené volno na dalšího půl roku. Zůstává v tomto případě dceři nárok na školku? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může poskytnout Vaší manželce po skončení rodičovské dovolené neplacené volno. Obecný nárok na umístění dítěte do školky kromě posledního předškolního roku neexistuje. Pokud předškolní zařízení přijalo Vaší dceru, nelze toto rozhodnutí již změnit, pokud podmínky provozu konkrétního předškolního zařízení nestanoví jinak.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu.
V srpnu 2013 mi končí rodičovská dovolená s prvním synem. Nyní jsem ale zjistila, že jsem těhotná a miminko by se mělo narodit v lednu 2014. V zaměstnání, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou cca 5 let s pracovním úvazkem na dobu neurčitou, jsem se dohodla na tříleté rodičovské dovolené, která mi tedy v srpnu skončí. Nejsem si ale jistá, zda se do práce budu moc vrátit - moje pracovní náplň nebyla taková, že bych ji mohla vykonávat pouze 4 měsíce a pak zase odejít, a nejsem si ani jistá, zda by se pro mě našlo jiné umístění. Pokud bych se tedy v srpnu chtěla vrátit do práce a zaměstnavatel mi nenašel jiné místo, které bych mohla na takto krátkou dobu vykonávat, mohla bych přijít o zaměstnání? Pokud bych nenastoupila a šla z rodičovské dovolené přímo na nemocenskou, z čeho by se nemocenská počítala (v práci jsme podepisovali každý rok nový platebení výměr)? Je pravda, že pokud zůstanu zaměstnaná, moje mateřská na druhé dítě bude stejná i pokud mi např. zaměstnavatel sníží plat nebo pokud budu do mateřské na nemocenské? Předem děkuji za odpověď. více
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Se zaměstnavatelem se můžete rovněž dohodnout na časově omezené dohodě do doby nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám tato dávka vypočítávat z vyměřovacího základu jako první PPM, jestliže to bude pro Vás výhodnější. Nemocenská se do vyměřovacího základu nezapočítává.
Eva Fialová
Jsem na rodičovské dovolené. Nastoupit zpět do práce bych měla 29.1. 2014, dítěti budou tři roky. Chtěla bych další dítě, ale již se mi nepodaří, aby se narodilo do termínu nástupu do zaměstnání.Jak se v tomto případěpak postupuje? Mám na mysli nárok na příspěvek v mateřství a rodičovskou dovolenou.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám tato dávka vypočítávat z vyměřovacího základu jako první PPM, jestliže to bude pro Vás výhodnější. Pokud budete mít nárok na PPM, budete si moci vybrat dobu čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem pracující důchodce a pracuji v hotelu jako hotelový zřízenec.Smlouvu mám původní ,na dobu neurčitou.Nový managment nás nutí k pracovní flexibilitě a to tak,že nám mění rozpis služeb a to pouhé 4 dni před nástupem na směnu.Snížil počet zaměstnanců na minimum a nepočítá
s nemocností.Tak se také stalo,že při nemoci kolegy jsem
pracoval 9 dní bez dne odpočinku/75,5hod/Narůstají přesčasové hodiny,které nejsou placeny a ani není možnost si je vybrat ve volnu.Jak se máme bránit a jak postupovat aby v případě výpovědi, získali zaměstnanci nějaké odstupné.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Výjimkou je, pokud máte přesné rozvržení pracovní doby v pracovní smlouvě. Pro její změnu je v takovém případě potřeba dohoda zaměstnance a zaměstnavatele.
I v nepřetržitých provozech je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, nebo i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. více
Dobrý den,
chtela bych se zeptat na moznosti navratu do zamestnani po rodicovske dovolene.
V zari budou mladsimu diteti 3 roky a ja bych se chtela vratit do zamestnani, probehly jiz 2 jednani se zamestnavatelem, obe velmi zvlastni vedena manipulativnim zpusobem :(
Rozhodla jsem se pozadat o kratsi uvazek a chtela jsem se zeptat, jakym zpusobem se vypocitava plat a jak je osetrena doba na kterou kratsi uvazek zadam, kdy muzu pozadat o pripadne zvyseni uvazku a musi-li mi zamestnavatel vyhovet? Jak se vypocitava narok na dovolenou, v pripade, ze bych pracovala 6 hodin kazdy den, nebo 8,5 hodiny 3x tydne? Jak probiha prakticky pripadna prekazka na strane zamestnavatele, kdyz nema praci dle pracovni smlouvy? Predpokladam, ze maji pozici nabidnout, ne ze se mam prihlasit do vyberoveho rizeni (jak me mimochodem informovali).
Predpokladam, ze uprava smlouvy probiha dodatkem ke smlouve?
Dekuji za odpoved
Agape
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tato náhrada Vám přísluší do doby, než pro Vás zaměstnavatel práci podle Vaší pracovní smlouvy bude mít, nebo se spolu nedohodnete na změně pracovní smlouvy.
Zároveň má Váš zaměstnavatel povinnost vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Rozsah pracovní doby lze poté dohodou se zaměstnavatelem navyšovat. Výši mzdy určuje zaměstnavatel. Měla by odpovídat poměrné části Vaší původní mzdy. Pokud by mzda byla poměrně nižší, upozorněte svého zaměstnavatele na povinnost rovného zacházení se zaměstnanci a na zákaz diskriminace z důvodu pohlaví. více
Mame v praci kolegu,ktery je vuci nam vulgarni,ma obsceni narazky,naznacuje mastrubaci atd.Bohuzel vedeni dela mrtveho brouka.Co muzeme my jako zamestnanci.Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
upozorněte svého zaměstnavatele, že neřešení jednání Vašeho kolegy na pracovišti porušuje zákaz diskriminace. Za diskriminaci je považováno i sexuální obtěžování. V případě, že zaměstnavatel bude i nadále nečinný, můžete na něj podat žalobu u soudu. V této žalobě můžete požadovat i přiměřené zadostiučinění v penězích za způsobenou újmu.
Eva Fialová
jak dlouho je mozne prodluzovat prac.smlouvu na dobu urcitou.
Odpověď:
Dobrý den,
smlouvu na dobu určitou je možné prodloužit třikrát vždy o roky.
Eva Fialová
Dobrý den,oznámila jsem zaměstnavateli,že jsem těhotná a ten mi oznámil,že nemá pro mě žádnou práci kterou bych mohla vykonávat v těhotenství a odkázal mě na doktora ať mi napíše neschopenku a jsem doma.S tím nesouhlasím jak se proti tomu to jednání bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Zaměstnavatel Vám může přidělovat po dobu těhotenství i méně placenou práci. Rozdíl mezi Vaši původní mzdou a touto nižší mzdou bude dorovnán vyrovnávacím příspěvkem vypláceném z nemocenského pojištění.
Pokud zaměstnavatel pro Vás jinou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat .Mám odstupné tři měsíce jsem zaregistrovaná na úřadu práce.Čerpám odstupné druhý měsíc,můžu si přivydělat něco navíc nebo ne.(Když vlastně čerpám odstupné.) A bude úřad práce krátit nějak podporu v nezaměstnanosti. Mám ji přiznanou od 1.6 2013.
Odpověď:
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti začne být uchazeči o zaměstnání vyplácena až po uplynutí doby, za kterou bylo vyplaceno odstupné. Posunutí začátku výplaty podpory v nezaměstnanosti nemá vliv na délku podpůrčí doby.
Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tzn. 8 000 Kč měsíčně.
Uchazeč o zaměstnání je povinen Úřadu práce výkon této činnosti oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.
Eva Fialová více
Dobrý den,ráda bych se ujistila,zda mám nárok na peněžitou pomocv mateřství,pracovala-li jsem 1.9.2005-19.9:2011(to jsem byla již na mateřské,poté do dubna 2013 na rodičovské a zároveň v pracovní neschopnosti,neboť jsem nastoupila 1.1.2013 do novéh zaměstnání.Nyní jsem pouze v NP a na MD bych měla nastoupit za týden.Podle finanční poradkyně nárok na MD mám,ale lékařka si tím není jistá.Děkuji za opověď!
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud jste v posledních dvou letech splnila podmínku 270 dnů nemocenského pojištění. Současně musíte být nemocensky pojištěna. Nemocensky pojištěna jste po celou dobu trvání pracovního poměru. Podle Vašeho dotazu tyto podmínky splňujete.
Eva Fialová