Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

M H | 25.6.2013 21:53:54 

Dobrý den,
V průběhu mateřské se mi změní zaměstnavatel. Do práce. ale nenastoupím a budu na dále na mateřské, ale nebudu evidována na úřadu práce. Chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek pokud budu navazovat hned druhou mateřskou s druhým dítětem.
Děkuji přeji pěkný den

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se Vám změní zaměstnavatel z důvodu přechodu práv a povinností ze stávajícího zaměstnavatele na nového zaměstnavatele, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství u 2. dítěte vypočítanou ze stejného vyměřovacího základu jako u 1. dítěte.
Pokud změníte pracovní poměr a budete mít nového zaměstnavatele, vypočte Vám PPM Okresní správa sociálního zabezpečení z Vašeho pravděpodobně dosahovaného příjmu.

Eva Fialová

Zdenka | 25.6.2013 10:29:55 

Matka samoživitelka - 3 děti -15,13,6 let.Vzdělání-gymnázium uk.maturitou,praxe jako pom.učetní,fakturantka. Po poslední mateřské jsem sehnala práci pokojské(práce na dohodu o pracovní činnosti,pracovní doba nepravidelná,včetně sobot a nedělí,pracovní doba 8 hodin denně, potíže během prázdnin, v době uzavření mateřské školy-u DPČ nezohlednovány překážky na straně zaměstnance.Jsme bez babiček,či jiného hlídání.Nemohu si dovolit přijít úplně o práci, zároveň je nesmírně obtížné zkloubit práci a péči o děti.Jak mohu zlepšit svoji situaci -co se týká nějaké jistoty zaměstnání-jiný typ pracovní smlouvy(bohužel zaměstnavatelé nechtějí dát "jistou smlouvu,všude se teď nabízí souze dohody)a přitom nepřijít o práci úplně. Děkuji za odpověď Jehličková

Odpověď:

Dobrý den,
ve svém dotazu jste odpověď již naznačila. Větší jistotu by Vám dal pracovní poměr na základě pracovní smlouvy. V době pracovního volna můžete tuto práci hledat.

Eva Fialová

zohys  | 25.6.2013 08:51:41 

dobrý den , dne 27.6 mi končí mateřská a jsem opět v jiném stavu , zaměstanateli jsem tuto info oznámila a 28.6 se mám vrátit zpět na pracovní místo , ale nechám si u lékaře vystavit neschopenku , je nutno vyplnit nějaký formulář na ukončení první mateřské nebo zajít na příslušný úřad ? děkuji

Odpověď:

Dobrý den
formulář na ukončení mateřské dovolené, rodičovské dovolené, peněžité pomoci v mateřství ani rodičovského příspěvku neexistuje.

Eva Fialová

Atomovka | 24.6.2013 19:33:06 

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné mít při mateřské a rodičovské dovolené přivýdělek ze zahraničí, konkrétně z Polska a za jakých podmínek - typ smlouvy. Je zde nějaká hranice výše přivýdělku? Jedná se o práci z domu online v oboru, ve kterém jsem před nástupem na mateřskou pracovala. Všude jsem našla jen informace o přivýdělku z ČR, nevím tedy, zda se liší podmínky v případě zahraničí.

V tuto chvíli mám pozastavený živnostenský list a NEJSEM plátcem DPH - tuším, že toto by mohl být problém.

Mockrát děkuji za odpověď
Mgr. Alena Vetchá

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství můžete vykonávat činnost, ze které byste tuto dávku na základě nemocenského pojištění čerpala. Nárok na rodičovský příspěvek máte, pokud celodenně osobně pečuje o dítě. Pokud budete vykonávat výdělečnou činnost z domova, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Výše výdělku není sledována.

Eva Fialová

Dana 1 | 24.6.2013 19:12:55 

Dobry den byla jsem na paragrafu s ditetem pak hned na to jsem sla na marodni bude mi zamestnavatel platit prvnich 21dni Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
během prvních 21 dnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny. Náhrada mzdy nebude příslušet za první 3 dny pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

Figo1 | 24.6.2013 17:19:15 

Dobrý den, chtěla bych ze zeptat na věc ohledně mateřské. Čekám druhé dítě s termínem porodu v srpnu a první mateřská mi skončila 22.6.2013 a druhá mi začala 23.6.2013. Před prvním porodem jsem byla zaměstnaná a pobírala jsem PPM a tak mě zajímá jestli i následujících 6 měsíců mě bude platit zaměstnavatel nebo OSSZ.

Odpověď:

Dobrý den,
do 4 let věku prvního dítěte se Vám druhá peněžitá pomoc v mateřství vypočítává z vyměřovacího základu jako u prvního dítěte, pokud je to pro Vás výhodnější. PPM Vám bude vyplácet OSSZ.

Eva Fialová

cimecek | 24.6.2013 14:39:10 

Dobrý den, od září 2011 pobírám rodičovský příspěvek uzavřený do 3 let věku dítěte. Od září 2013 bych se ráda vrátila do zaměstnání. Co musím splnit, abych o příspěvek nepřišla? Furt se ty normy mění. Platí pro mě, že si můžu vydělat kolik chci u stejného zaměstnavatele než jsem nastoupila na MD a přitom brát i příspěvek než budou dceři tři roky? Můžu dát dceru na celý den do školky, i když jí nebyly ještě tři roky (dat. narození 1.4.2011) aniž bych přišla o příspěvek? Ještě před rokem mi někdo říkal, že bych musela přejít na normu platnou pro rok 2012, abych mohla dát holku do školky. Teď jsem zase slyšela, že od prosince 2012 už nikam přecházet nemusím. Že v klidu můžu do práce, pobírat příspěvek a dát dceru do školky, i když jsem nastupovala s platnou normou v roce 2011, že teď už se hlídají jen děti do dvou let. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete chtít dávat dítě do školky bez omezení doby, kterou může dítě ve školce strávit, musíte stále přejít na nový systém čerpání rodičovského příspěvku. Tuto změnu můžete provést na příslušném Úřadu práce. Poté nebude docházka dítěte do školky sledována a Vy budete moci vykonávat práci u zaměstnavatele bez sledování výše výdělku.

Eva Fialová

efka | 24.6.2013 14:15:45 

Dobrý den, rádi bychom se informovali ohledně čerpání rodičovského příspěvku cca od 3.8. (TP). Matka - student do 30.6.13 a zároveň OSVČ, OSVČ od 1.7. jako hlavní činnost. Neplatí nemocenskou. Otec - OSVČ, platí nemocenské pojištění posl. 12 měsíců vkuse. Je možné - rodičovský příspěvek ode dne porodu nahlásit na otce - zvolit dvouletou variantu a event. "převést" na matku? Jsou nějaká omezení pro podnikání obou rodičů z hlediska zisku, soc. a zdrav. pojištění? Děkujeme.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud otec splní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, může si matka vybrat dobu čerpání rodičovského příspěvku. Výběr může provést sama. Příspěvek nemusíte převádět. Žádné omezení výdělečné činnosti nemusíte provádět. Doba, po kterou bude matka pečovat o dítě, se započítává jako náhradní doba sociálního pojištění. Zdravotní pojištění bude hradit stát.

Eva Fialová

Milan | 24.6.2013 11:57:02 

Dobrý den moje družka je na mateřské dovolené, já jsem nezaměstnaný ale nejsem vedený na úřadu práce, čili jsem v domácnosti. Zdravotní pojištění si platím sám. Můj dotaz je tento. Když nastoupím na rodičovskou dovolenou a budu pobírat rodičovský příspěvek jelikož moje družka splnila podmínky, bude za mě platit zdravotní pojištění stát nebo budu muset platit pojištění sám? popřípadě jak je to se započítáním doby na duchodové pojištění?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete pobírat rodičovský příspěvek bude za Vás zdravotní pojištění hradit stát. Doba péče o dítě se Vám bude započítávat do doby sociálního pojištění. Vaše družka může být rovněž na mateřské a rodičovské dovolené. Pokud Vaše družka ještě pobírá peněžitou pomoc v mateřství, budete pobírat rodičovský příspěvek až po skončení PPM. Stát rovněž hradí zdravotní pojištění pouze jednomu z pečujících rodičů.

Eva Fialová

Staenly | 24.6.2013 11:40:42 

 Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda se na mě  jako otce vztahuje & 241 zákoníku práce odst.3 "Přesčas nesmí zaměstnavatel nařídit ani zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok." A tedy zda mi zaměstnavatel může nařídit práci přesčas? Dodám, že partnerka je doma na rodičovské dovolené.  Děkuji. 

Odpověď:

Dobrý den,
zákaz přesčasů se vztahuje jak na matky-zaměstnankyně, tak i na otce zaměstnance, přestože druhý rodič celodenně osobně pečuje o dítě.

Eva Fialová

Kamila Rozenská | 24.6.2013 09:41:58 

Dobrý den, 26.února 2013 jsem dostala od zaměstnavatele dostala vypoved z pracovniho pomeru z organizacnich důvodu. Mam doma dítě, jemuž budou 3 roky v lednu 2014. 28.2.2013 jsem zamestanavateli předala zadost o RD, a to bez termínování (tj. Bez specifikace DO KDY). Moje pozice byla zrusena k 1.6.2013. K 3.6.2013 jsem se chtěla vrátit z RD, protože jsem si našla jiné zaměstnání a chtěla jsem nechat ubehnout výpovědní dobu formou překážek v práci na strane zaměstnavatele. Zamestnavatel převzal osobně můj dopis, kde jsem všechny tyto skutecnosti uvedla a ústně souhlasil. Potom mi ale poslal doporučený dopis, že s mým navratem z RD nesouhlasí dříve nez po dosazeni 3 let veku mého dítěte. Je souhlas zaměstnavatele s navratem z RD nutný a na zaklade jakého ustanovení ZP? Předem Vam děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu rodičovské dovolená jste v ochranné době a zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď. Taková výpověď je neplatná. Pokud jste 26.2.2013 dostala výpověď z organizačních důvodů, uplynula Vaše výpovědní doba 30.4.2013. Do 30.6.2013 jste mohla podat žalobu na neplatnost výpovědi u soudu. Z komunikace s Vaším zaměstnavatelem ale usuzuji, že on sám považuje výpověď za neplatnou a z jeho chování vyplývá, že pracovní poměr nadále trvá.
Do práce se můžete po rodičovské dovolené kdykoliv. Čerpání RD není Vaše povinnost, ale právo. Po návratu z RD Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně. V této době můžete dát výpověď a během výpovědní doby můžete tzv. být na překážkách v práci na straně zaměstnavatele.

Eva Fialová

Petra | 22.6.2013 17:00:42 

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem těhotná ve druhém měsíci těhotenstvý. Zajímalo by mě, jestli můžu pracovat v tří směném provozu?!Pracuji jako dělnice v jedné fabrice .

Odpověď:

Dobrý den,
koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Zároveň pokud požádá těhotná zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, např. o jiné zařazování do směn, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Eva Fialová

pracujcí | 21.6.2013 20:46:21 

Dobrý den,s přítelkyní máme 3 děti.Šestiletou dceru a dvojčata 3 roky.Přítelkyně nastoupila po mateřské.Pracujeme oba u jedné firmy oba na dvě směny.Pracujeme na protisměny já ranní ona odpolední a obráceně z důvodu obstarání dětí.Na úseku kde pracuje přítelkyně je zvykem jít v pátek po ranní ještě na noční přesčas.Což přítelkyně s omluvou odmítla protože by odcházela od dětí ještě když já jsem v práci na odpolední a přijdu nejdříve za hodinu a půl.Bylo jí naznačeno že když chodí ostatni bude chodit taky.Můžeme se nějak bránit když nemáme hlídání?Nemám už rodiče a přítelkyně má jen mamku 70 let.Dekuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Zároveň požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Váš zaměstnavatel může pravit pracovní dobu tak, abyste se i na pátečních směnách prostřídali. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. To znamená, že Vaše přítelkyně nemusí pracovat přesčas, pokud nejsou na straně zaměstnavatele vážné provozní důvody. Eva Fialová

Jaruš | 21.6.2013 10:45:27 

Dobry den vracim se po dvou leté rodičovské dovolené zaměstnavatel mě zaměstná se stejnou smlouvou t.j.zastupce vedoucí ale tím že budu vykonávat zástupce vedoucí bez odpovědnosti to znamená vlastně funkci prodavačky ale s původní smlouvou . Dotaz jestli tak může a jestli s tím mám souhlasit a nebo se můžu nějak bránit a vykonávat svou funkci.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že vykonáváte zástupce vedoucí s odpovědností, musí Vám ji Váš zaměstnavatel po návratu z RD přidělovat.

Eva Fialová

Ivana | 21.6.2013 10:41:30 

Dobrý den.Jsem nezaměstnaná už 3 roky a zjistila jsem že jsem těhotná,takže nemám nárok na PPM.Ale můj manžel je osvč a nemocenské pojištění si platí už 1rok v kuse(platil si 220kc,protože si platil větší sociální pojištění a ted si platí 150kč měsíčne),takze nez porodim tak si to bude platit už 2roky.Je nejaka moznost,že bych normalne pobirala PPM a pak rodičovský příspevek 7600kc na 3roky?dekuji Ivana

Odpověď:

Dobrý den,
protože nejste pojištěná, nárok na PPM mít nebudete. Protože Váš manžel teoreticky splňuje podmínky nároku PPM, můžete si vybrat délku čerpání rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Jana | 21.6.2013 10:20:29 

Moc děkuji za odpověd vracím se ještě s jedním dotazem k mé záležitosti ,která se týkala převedení ze zástupkyně na prodavačku a z kracením prac.úvazku ze 40h na 20h kterou mám v prac.smlouvě na dobu neurčitou po návratu z prac.neschopnosti byl to dotaz zodpovězený 13.6.2013.Zapoměla jsem uvést že samozřejmě zaměstnavatel udělá dodatek smlouvy, jak mám tedy postupovat ,když to nebudu chtít podepsat ,může mi dát zaměstnavatel výpověd ?Děkuji za odpověd Jana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš zaměstnavatel nebude se změnou pracovní smlouvy souhlasit, musí Vám stále přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Případná výpověď by musela být podložená jedním z důvodů podle zákoníku práce. Do dvou měsíců po případném skočení pracovního poměru výpovědí můžete podat žalobu na neplatnost výpovědi u soudu.

Eva Fialová

IF | 19.6.2013 20:49:09 

Dobrý den,
mám dotaz ohledně PPM. Nastoupila jsem do zaměstnání a zjistila jsem, že jsem v prvním měsíci těhotenství a pracovní smlouvu mám podepsanou na dobu určitou na 6 měsíců. Předtím jsem byla na ÚP cca. 4 měsíce. Tedy smlouva mi skončí v době nástupu na mateřskou tedy 7 týdnů před porodem. Budu mít nárok na PPM ? Může o PPM zažádat manžel a předat mi písemnou dohodou dítě do péče? Kdo mi bude platit sociální a zdravotní pojištění? díky

Odpověď:

Dobrý den,
podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství je 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku a trvání nemocenského pojištění. Výjimkou z posledně jmenované podmínky je skončení pracovního poměru v době těhotenství zaměstnankyně. Pokud byste nastoupila do 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru na PPM, máte na tuto dávku nárok. PPM může čerpat otec dítěte, který uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu o péči o dítě. Na PPM může nastoupit nejdříve počátkem 7. týdne ode dne porodu. Poté může čerpání ukončit a Vy o PPM požádat, pokud splníte výše zmiňované podmínky.
Doba péče o dítě do 4 let věku se započítává jako náhradní doba sociálního pojištění. Zdravotní pojištění za Vás po stejnou dobu hradí stát.

Eva Fialová

Martinaf84 | 19.6.2013 15:18:45 

jsem na RD. končí mi 21.7. a v práci dostanu výpověď pro nadbytečnost s odstupným. jsem těchotná s termínem porodu v lednu. z čeho se mi bude počítat mateřská?

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Do dvou měsíců od doby, kdy měl pracovní poměr skončit, můžete podat žalobu na neplatnost výpovědi u soudu. Pokud se rozhodnete tuto žalobu nepodat, skončí Váš pracovní poměr koncem výpovědní doby. Pokud skončí pracovní poměr v době těhotenství, nacházíte se v ochranné době, která trvá 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru. Pokud by Vám v této době vznikl nárok na PPM, máte nárok na čerpání této dávky.

Eva Fialová

katus | 18.6.2013 21:13:25 

Dobry den, pokud se mne moje nadrizena (zena) pravidelne kazdy mesic pta, zda nejsem tehotna (neb by chtela moje misto obsadit svou znamou), jde o obtezovani, sexualni obtezovani, diskriminaci? Jak se mohu branit? Je mi to velice neprijemne, jde pouze a jen o mou osobni vec. Dekuji Vam

Odpověď:

Dobrý den,
ve vašem případě se jedná o porušení § 316 odst. 4 zákoníku práce. Zaměstnavatel nesmí vyžadovat od zaměstnance informace, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce a se základním pracovněprávním vztahem. Mimo jiné nesmí zaměstnavatel vyžadovat informace těhotenství zaměstnankyně, pokud zaměstnankyně nevykovává práce, která je těhotným ženám zakázána.

Eva Fialová

Karla | 18.6.2013 20:04:38 

Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat ,jsem zaměstnaná na veřejně prospěšné práce a bylo na nás vyčleněno 15 000 kč.Na výplatu jsme dostali 7100 v okolních vesnicích dostavají okolo 9000 až 10000 kč Jak a podle čeho se rozdělují finance.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pro zodpovězení této otázky Vás odkážu na místně příslušný Úřad práce.

Eva Fialová

| 1 | .. | 99 | | 101 | | 103 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect