Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Předchozí dotaz-Děkuji za odpověď
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do obalsti rovných příležitostí.
Obecně je pro ženu výhodné, pokud ji zaměstnavatel prodlouží neplacené volno
z důvodu péče o dítě až do 4 let věku dítěte, protože může do práce
nastoupit. Plánuje-li však , že do práce nenastoupí, ať již z důvodu
plánovaného těhotenství, měla by zaměstnavateli tuto skutečnost včas
oznámit.
Ivana Spoustová
V prosinci 2006 jsem písemně oznámila zaměstnavateli svůj záměr vrátit se do zaměstnání od dubna 2007.Rodičovská dovolená mi končí v červnu, kdy mé dceři budou tři roky. V lednu jsem od zaměstnavatele dostala následující odpověď: Sdělujeme Vám, že na gynekologicko porodnickémn oddělení v současné době není volné pracovní místo. Volné je momentálně místo na dětském oddělení, které Vám touto cestou nabízíme. V případě, že nemáte o toto místo zájem, mám pro Vás variantní řešení: Do 3 let věku dítěte můžete zůstat na rodičovské dovolené a do 4 let věku dítěte můžete čerpat neplacené volno. V tomto období by mohlo dojít (zaměstnanci v důchodovém věku) k uvolnění pracovního místa na gyn.-por. oddělení, kam bychom Vás mohli přijmout. více
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí nabídnout místo podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže toto místo nemá a nabízí Vám místo náhradní, na které ale nejste kvalifikovaná a Vaše kvalifikace je uvedena v pracovní smlouvě, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost. Pak byste měla nárok na odstupné ve výši tří průměrných výdělků.
Proto soudím, že je pro Vás výhodnější přijmout nabídku Vašeho zaměstnavatele.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,12.2.2007 bude mít můj syn 4.roky.Se zaměstnavatelem jsem domluvená na prodloužení RD do této doby.Nyní jsem těhotná.Je možné nastoupit od 13.2 na neschopenku z důvodů rizikového těhotenství.(termín porodu 7/2007).Lékař mi řekl,že bych měla nastoupit na
jeden den,nebo půl dne do zaměstnání.Jaký postup je správný?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
abyste měla nárok na příspěvek v mateřství, musíte odpracovat nejméně 270 hodin za poslední 2 roky. Pokud tuto podmínku nesplníte, máte v době, kdy zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou, možnost nechat se lékařem zneschopnit z důvodu mateřství. Tato neschopenka může být vystavena však jen na 6 týdnů. Poté budete mít nárok na rodičovský příspěvek.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu... Dnes jsem se dozvěděla, že po mém nástupu do práce - po tříleté mateřské, zamýšlí ředitel firmy za 2 měsíce mé místo zrušit - organizační změny. Proto se ptám, je možné nastoupit do původní práce jako "přivýdělek" při mateřské (čtvrtý rok) a při té příležitosti místo zrušit?? Snad je dotaz srozumitelný, děkuji předem a jsem s pozdravem Jaruška
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí dát místo, které odpovídá Vaší pracovní smlouvě. To se ve Vašem případě zřejmě stane. Zaměstnavatel má ale také právo takové místo zrušit. Pak Vám náleží odstupné ve výši tří průměrných výdělků. Je také možné, abyste dále pobírala rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte. V takovém případě musíte splnit podmínku osobní celodenní a řádné péče o dítě.
Pokud si k rodičovskému příspěvku chcete přivydělat musíte splnit jednu s následujících podmínek:
Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení po dobu nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci nebo pravidelně navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel, po nástupu do práce po 3leté MD, propustit z důvodu rušení místa - slučování 2 pracovišť. Jestliže ano, za jak dlouho po nástupu do práce? A zda se v takovémto případě mohu vrátit zpět na mateřskou dovolenou a být doma do 4 let dítěte?? Děkuji předem za zodpovězení mého dotazu Zdena
Odpověď:
Rodičovská, nikoliv mateřská dovolená může být čerpána pouze do 3 let věku dítěte. PO uplynutí této doby můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí dalšího roku neplaceného volna, ten však není povinen Vám vyhovět. Situace, kterou popisujete, spadá pod tzv. organizační změny – tady Vám může zaměstnavatel dát výpověď – skutečnost – zda jste se právě vrátila z rodičovské dovolené nemá pro tuto okolnost právní význam+ v takovém případě vám však náleží odstupné. Nárok na dávky nemocenského pojištění trvá po dobu pracovní neschopnosti. Dávky na peněžitou pomoc v mateřství jsou vázány na splnění dalších předpokladů /počet odpracovaných dnů apod.), proto na tuto část dotazu nelze odpovědět. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejedná o diskriminaci, doporučujeme obrátit se na právní příp. advokátní poradnu, která vám právní pomoc poskytne.
Ivana Spoustová
Dobrý den, můj druhý syn se narodí kolem 20.4., nyní stále ještě pracuji. Na mateřskou nastoupím cca 8. 3.,má pracovní smlouva končí ke konci měsíce května t.r. Kdo mi bude vyplácet rodičovskou? Mám správnou informaci, že prvních 6 měsíců ze zákona zaměstnavatel a to i v případě, že mi končí má pracovní smlouva?Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím doby stanovené ve smlouvě. Příspěvku na péči o dítě Vám bude po dobu pracovního poměru vyplácet Váš zaměstnavatel, poté okresní správa sociálního zabezpečení, na kterou se obraťte co nejdříve.
Rodičovský příspěvek vyplácí rovněž okresní správa sociálního zabezpečení.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů:
1) Od 9.10.2006 jsem zaměstnána u společnosti s ručením omezeným. Dne 12.10.2006 mi lékařka vystavila neschopenku na rizikové těhotenství, předpokládaný termín porodu je stanoven 10.6.2007. V současné době jsou mi vypláceny nemocenské dávky, jak dlouho mám nárok na jejich pobírání? Kdy lékař ukončí pracovní neschopnost? Mám nárok i na peněžitou pomoc v mateřství z tohoto pracovního poměru, který stále trvá a je uzavřen na dobu neurčitou?
2) Dne 2.10.2006 jsem nastoupila do zaměstnání v hlavním pracovním poměru s 3 měsíční zkušební dobou. Dne 12.10.2006 jsem odevzdala zaměstnavateli potvrzení pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi písemně oznámil, že sjednaný pracovní poměr ruší ve zkušební době ke dni 23.10.2006. V současné době pobírám nemocenské dávky z tohoto pracovního poměru. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství z tohoto pracovního poměru, který navazuje na předchozí pracovní poměr ve kterém mi byla dána výpověď z nadbytečnosti dle §46 zákoníku práce? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď! Email: olga.brno@centrum. více
Odpověď:
Předpokládáme, že Váš pracovní poměr nebyl uzavřen s tzv. zkušební dobou a že vám zaměstnavatel nedal v předmětném období výpověď z pracovního poměru. Nemůžeme předvídat, kdy Vám lékař ukončí pracovní neschopnost, to bude, předpokládáme, v souladu s Vaším aktuálním zdravotním stavem. Nárok na dávky nemocenského pojištění trvá po dobu pracovní neschopnosti. Dávky na peněžitou pomoc v mateřství jsou vázány na splnění dalších předpokladů (počet odpracovaných dnů apod.), proto na tuto část dotazu nelze odpovědět. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejedná o diskriminaci, doporučujeme obrátit se na právní příp. advokátní poradnu, která vám právní pomoc poskytne.
Podle ustanovení § 58 odst.1 zákoníku práce může ve zkušební době zrušit pracovní poměr písemně bez udání důvodu případně z jakéhokoliv důvodu jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Skutečnost, že jste byla v té době v pracovní neschopnosti ani Vaše těhotenství nemá na tuto skutečnost žádný vliv. více
Jsem na MD.Do prosincejsem si přivydělávala v Nemocnici,kde mem poměr na dobu neurčitou dle vykázaných hodin.Nyní mi tuto smlouvu zrušili a musím mít prý částečný úvazek.Kdybych znovu otěhotněla,z čeho se mi bude počítat MD?
Odpověď:
Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví stejným způsobem jako nemocenské - s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou.
V případě, že by výše peněžité pomoci v mateřství byla nižší než rodičovský příspěvek, bude ještě náležet rodičovský příspěvek ve výši rozdílu.
Ivana Spoustová
Dobrý večer,
děkuji za vaše služby. Je-li to ve vašich možnostech, prosím o radu.
Jsem podnikatelkou, překladatelkou, která začala podnikat na základě nabídky a obdržení dotace od úřadu práce po měsících nezaměstnanosti. Kdykoliv jsem měla žadonit o sociální dávky, lezla z toho na mě akorát deprese, tak jsem si chtěla zachovat důstojnost a hup do výuky cizích jazyků v kraji, který o to nemá zájem, ale hlavně, že jsem něco mohla dělat...
Jsem tedy vázána (pro tu dotaci) vytrvat dva roky v podnikání. V průběhu podnikání jsem porodila svoje první dítě (ve 30 letech!)a teď mám po půl roce přejít z mateřské dovolené na rodičovskou. Jenomže musím vytrvat v podnikání ještě rok, abych nemusela vrátit dotaci 50 tisíc korun. Podnikání musí být přitom mým hlavním zdrojem příjmů.
Jak to mám vyřešit, když na rodičovské dovolené nesmím mít žádnou činnost, která by odporovala celodenní péči o dítě?
Co se celodení péčí o dítě míní, jestliže sousedka ho má třikrát denně na několik hodin u dědy a bábi, aby si "odpočinula" zatímco mně by stačila jediná třičtvrtě hodina, abych mohla odučit cizí jazyk?
Jak je to s přivýdělkem a co se tím míní? více
Odpověď:
Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci nebo zaměstnankyni. Pokud byste jako podnikatelka chtěla tuto dovolenou čerpat, pak byste musela logicky svoji podnikatelskou činnost přerušit, což je dle vašeho vyjádření v rozporu s možností čerpat dotaci. V daném případě může být skutečně charakter této činnsoti posuzován jako celodenní, neboť patrně bude hodnocena nejen vlastní výuka, ale i teoretická příprava na ní.
Pokud tedy budete na rodičovské dovolené (tu posyktuje zaměstnavatel k prohloubení péče o dítě), nemůžete patrně v souladu s poskytnout dotací provádět služby, ke kterým jste se zavázala. Pokud se chcete naplno věnovat dítěti, pak je na místě dotaci vrátit a věnovat se ponikání v okamžiku, kdy se rozhodnete řešit péči o vaše dítě jinak. Máte svobodnou volbu, pro kterou činnost se rozhodnete. Poskytnutí dotace je však vázáno na nepřerušení resp. nepozastavení činnosti.
Ivana Spoustová více
dobry den,chtela bych se zeptat, jak probiha smluvny rozvod.tedy spise nejsem si jista zda jsem to dobre pochopila.k zadosti o rozvod bych mela prilozit i smlouvu o majetkovem vyporadani,jak je to ale kdyz mame hypoteku?byt si chci vzit ja.staci do smlouvy napsat ze byt po rozvodu bude muj a prilozit doklad z banky ze jsem bonitni.a teprve az po rozvodu prepsat uver na me jmeno a byt take?v bance mi rikali ze se mam nejprve rozvest a teptrve pote prijit.ale jednalo se o obycejny rozvod.moc dekuji a preji prijemny den
Odpověď:
Dobrý den,
k tzv. nesporném rozvodu potřebujete smlouvu o vypořádání společného jmění manželů. Do této smlouvy musíte zahrnout i splácení hypotéky, jakožto závazek patřící do SJM. Soud se nebude na Vaši bonitu vůbec dotazovat.
Banka po Vás nemůže chtít postup nad rámec zákona.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
dobry den,chtela bych se zeptat jak se vypocitava materska zene v domacnosti ktera si plati nemocenske pojisteni? dale bych se chtela zeptat z jakeho obdobi se pocita a jakou castku bych si mela platit?za odpoved dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
obávám se, že nejsem schopna na Váš dotaz elektronicky odpovědět, protože neznám všechny podrobnosti Vaší situace. Obraťte se, prosím, na naši telefonickou právní poradnu:
út 9:00 - 11:00
pá 16:30 - 18:30
tel: 224 913 350
mobil: 775 913 350
nebo na okresní správu sociálního zabezpečení podle místa Vašeho bydliště.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kdy a kde se žádá o příspěvěk k mateřské?U jaké částky se tak žáda?Jsem svobodná a v lednu čekám své první dítě.Děkuji Maňa.
Odpověď:
Dobrý den,
o veškeré dávky státní sociální podpory se žádá u příslušného Úřadu (obecní úřady, úřady městské části) a to na sociálním odboru.
Pracovníci tohoto odboru jsou zároveň povinni Vám poskytnout pomoc. Zároveň je možné zjistit řadu podrobností na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mé dceři budou koncem prosince 4 roky, měla bych tedy nastoupit zpět do zaměstnání.Pracovala jsem ve škole jako učitelka,teď mi ale bylo nabídnuto místo pomocné kuchařky.Pokud ho odmítnu,mám při výpovědi nárok na odstupné?Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené nemá zaměstnavatel povinnost zařadit vás na Vaši původní práci a pracoviště, má však povinnost přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Nemá-li možnost přidělit ani práci odpovídající pracovní smlouvě , měl by se pokusit o dohodu
na změně pracovní smlouvy. Pokud k ní nedojde a vy nebudete práci vykonávat, jedná se o ostatní překážku na straně zaměstnavatele , po jejíž dobu vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud dáte výpověď vy, nárok na odstupné vám nevzniká. Zaměstnavatel je povinen důvod výpovědi, kterou dá on , přesně specifikovat, jinak je výpověď neplatná. Nárok na odstupné vzniká jen na základě zákonem stanovených podmínek (organizační změny, nadbytečnost).
Ivana Spoustová
Dobrý den,jsem na MD a dceři budou v lednu 3 roky.Nyní jsem znovu otěhotněla,tudíž zpátky do zaměstnání nenastoupím.Mám tedy dotaz,bude mi zaměstnavatel vyplácet půl rok MD od narození dítěte?Pokud ano do jaké doby musím dodat potvrzení zaměstnavateli od lékaře?
Děkuji Jana
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatele jste povinna o důvodu , proč nenastoupíte do zaměstnání vyrozumět nejpozději ke dni nástupu do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené. Je však vždy lepší, pokud zaměstnavatele upozorníte bez zbytečného odkladu po té, co jste se o skutečnsoti, která Vám brání do zaměstnání nastoupit, dozvěděla.
Ivana Spoustová
Dobrý den, před nástupem na rodičovskou dovolenou, jsem písemně uzavřela dohodu o délce čerpání rodičovské dovolené a to na 1,5 roku(tedy do 31.3.07). V březnu jsou synovi 2 roky a dle této smlouvy mám nastoupit zpět do práce. Může mi zaměstnavatel dát výpověd z důvodu nadbytečnosti? Vztahuje se na mě ochranná doba tzn. osoba pečující o dítě do 3 let, nebo platí pouze pro osamělé matky . (jsem vdaná).Na mém místě pracuje jiná žena a další pracovní místo bylo také zřízeno, ale je obsazené. Podnik se nerušil ani nestěhoval. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce máte nárok na rodičovskou dovolenou a to v
rozsahu, o jaký požádate, nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku tří
let. Rozsah Vaší rodičovské dovolené máte stanoven v dohodě s Vaším
zaměstnavatelem (1,5 roku). Můžete si ji však po dohodě prodloužit do
tří let věku dítěte. V ochranné době pak po tuto dobu budete.
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí nabídnout
místo podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, může Vám
dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě Vám náleží odstupné
podle nového zákoníku práce ve výši trojnásobku průměrného měsíčního
výdělku. Jestliže ale zaměstnavatel vytváří nová pracovní místa, je
pravděpodobné, že svoji povinnost nabídnout Vám výše zmíněné místo,
obchází. V takovém případě se můžete obrátit na soud a žádat neplatnost výpovědi.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová více
Rodičovská dovolená
V současné době je družka na rodičovské dovolené a je opět těhotná ve 4 měsíci, bohužel však v tomto 4 těhotenství má zdravotní potíže a tzv. rizikové těhotenství a soustavná péče o tři děti mladšího věku 4, 3, 2 roky ji činí problémy s tímto těhotenstvím problémy. Já jsem v zaměstnání, větší část dne mimo domov, navracím se až okolo 17 hod. Zaměstnavatel není ochoten přistoupit na zkrácený pracovní úvazek, případné přesčasy neproplácí a některé zaměstnance nutí v rámci dovolené pracovat a volno poskytne v jiných termínech, prémie nejsou dlouhodobě vypláceny.
více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost vycházet vstříc zaměstnancům pečujícím o dítě. Ve Vašem případě tuto povinnost, stanovenou zákoníkem práce, nesplňuje.
Na rodičovskou dovolenou máte stejně jako Vaše partnerka nárok do tří let věku dítěte. Problém je, že se rodičovský příspěvek ze systému sociálního zabezpečení vyplácí jen jednomu z rodičů.
S žádostí o rodičovskou dovolenou se obraťte na svého zaměstnavatele. Připomínám, že být na rodičovské dovolené je Vaše právo a zaměstnavatel Vám ho nemůže odepřít.
Obraťte se rovněž na Okresní správu sociálního zabezpečení pro Prahu východ. Pokud ani Vy ani Vaše partnerka nebudete výdělečně činný, budete jistě potřebovat poradit s konkrétními sociálními dávkami a s pojištěními. Do důchodu se Vám rodičovská dovolená započítává. více
Dobrý den, Je mi 49 let,jsem 2 roky vdova.Po manželoví mi náležel důchod 1 rok po jeho úmrtí.Dceři je 23 let, je svobodná, pobírá plný invalidní důchod a bydlí se mnou ve společné domácnosti.Má dcera nárok na sirotčí důchod po otci? Děkují. Zemanová Ivana
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše dcera má nárok na sirotčí důchod, pokud je tzv. nezaopatřeným dítětem. Za nezaopatřené dítě se považuje dítě nejdéle do 26. roku věku, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Z Vašeho dotazu se zdá, že Vaše dcera nárok na přiznání sirotčího důchodu má.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobry den,
jsem na materske dovolene, 25.3.2007, kdyz budou dceri ctyri roky, jsem se chystala
vratit do zamestnani. Ale na firmu, u ktere jsem zamestnana, byl prohlasen
konkurz a pred casem jsem dostala vypoved z pracovniho pomeru. V dopise spravce
konkurzni podstaty uvadi, ze od 1.11.2006 mi zacina bezet trimesicni vypovedni lhuta.
V zari jsem otehotnela a mam rizikove tehotenstvi. Pokud bych nebyla v soucasne dobe
na materske dovolene, byla bych v pracovni neschopnosti. Dite se ma narodit v cervnu.
Zadam vas o informace, zda mi spravce konkurzni podstaty muze dat vypoved i presto,
ze jsem v pracovni neschopnosti a nemam tedy moznost hledat si jine zamestnani.
A pokud to pravo ma, jak mam dale postupovat.
Dekuji
S pozdravem Marketa Silna
Odpověď:
Dobrý den,
podle termínů, které jste udala, se v současné době už nenacházíte na rodičovské dovolené. Do čtyř let věku dítěte můžete čerpat rodičovský příspěvek, ale pro Vašeho zaměstnavatele již neplatí ochranná lhůta, po kterou Vám nemůže dát výpověď. Jiná situace ovšem nastala, když jste před ukončením pracovního poměru otěhotněla. Tím se na Vás ochranná lhůta opět začala vztahovat. Tuto skutečnost však musíte zaměstnavateli sdělit bez zbytečného odkladu.
Zákaz výpovědi těhotné zaměstnankyně se však navztahuje na případy, ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. V takovém případě Vám Váš zaměstnavatel výpověď dát může.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,nyní jsem na rodičovské dovolené se svým 2- letým synem, do zaměstnání bych měla nastoupit v září 2007 kdy budou synovi 3 roky.Chtěla bych se zeptat zda mi zaměstnavatel může dát výpověd, pokud jsem znovu otěhotněla a tedy v květnu 2007 čekám druhé dítě.Kdy jsem povinna v zaměstnání nahlásit, že jsem znovu těhotná?Je pak po narození mého druhého dítěte mi zaměstnavatel povinenen držet místo a po jakou dobu?Moc děkuji za odpověd.
Odpověď:
Pokud zaměstnavateli neoznámíte, že jste těhotná, pak se nemůžete dovolávat tzv. zákazu výpovědi v ochranné době, kterou je doba, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy čerpá mateřskou či rodičovsku dovolenou. Tento zákaz však neplatí pro výpověď danou pro organizační důvody (tj. ustanovení § 46 odst. 1 písm. a) a b) zákoníku práce) a dále pro porušení a hrubé porušení pracovní kázně. V prvém případě Vám vzniká nárok na odstupné.
Zaměstnavatel je povinen Vás zařadit na původní práci a pracoviště, vrátíte-li se po skončení mateřské dovolené tj. do doby 28 týdnů resp. 37 týdnů - jde-li o vícečetný porod či osamělou zaměstnankyni. Po návratu z rodičovské dovolené tj. po 3 letech od narození dítěte je povinen přidělit Vám práci podle pracovní smlouvy tedy již nikoliv zařadit Vás na původní práci a pracoviště. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit ani práci odpovídající pracovní smlouvě, měl by se pokusit o dohodu s Vámi o změně pracovní smlouvy. více
Dobrý den .Jsem momentalně vedená na úřadu práce ,za tyden nastupuji mateřskou dovolenou..Komu budu dávat formulář?Na socialku nebo na úřad práce?Nebo budu pobírat ,ař rodičovský příspěvek dnem porodu?Děkuji Karolina
Odpověď:
Tento dotaz nespadá na oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu.
Výše mateřského příspěvku je odvozena od počtu odpracovaných dnů v kalendářním roce a z Vašeho dotazu nevyplývá, zda je tato podmínka splněna. Proto doporučuji kontaktovat příslušný odobor správy sociálního zabezpečení, který Vám jednak výši případného příspěvku stanoví a dále Vám sdělí, kam se máte se žádostí o jeho poskytování obrátit. Základní informace je však povinnen vám poskytnout i úřad práce.
Ivana Spoustová