Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

IvettaG | 4.6.2009 18:07:47 | Socialní dávky a příspěvek nabydlení

Dobrý den,je mi 29 let a jsem 19.týdnů těhotná.Bydlím nyní u rodičů v Plzni,ale od příštího měsíce bych se měla přestěhovat do Klatov,do pronajatého bytu.Jsem nezaměstnaná,pobírám nyní dávky hmotné nouze v Plzni.Chtěla jsem se zeptat kolik budu pobírat měsíčně v Klatovech,když budu bydlet v pronajatém bytě,za který budu platit 8000,- měsíčně?Známá která bydlí v Klatovech mi tvrdí že mi sociálka veškeré náklady proplatí.Mně se toto její tvrzení zdá poněkud scestné,protože v Plzni to tak není.Mohli byste mi prosím vysvětlit jak to tedy je?Děkuji IvettaG

Odpověď:

Omlouvám se, ale bez podrobnějších informací, nelze říci, kolik budou činit dávky hmotné nouze.

Martina Štěpánková

26.5.2009 17:58:05 | zaplacení dovolené a následnáztráta práce

mám zaplacenou dovolenou,v únoru jsem dostala výpověď,jsem registrovaná na úřadu práce,kde jsem byla upozorněna na to,že jako nezaměstnaná nemám nárok na dovolenou a pokud za dobu mého pobytu na dovolené mne bude úřad práce kontaktovat budou mou nepřítomnost brát jako hrubé porušení.

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny, omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/

Martina Štěpánková

Marcela | 25.5.2009 10:18:58 | nájemní smlouva

Dobrý den chtela bych se vas zeptat,zdali jde přepsat nájemní smlouva u statniho bytu na jiného příbuzného z rodiny aniz by v tom byte kdy bydlel ,stim ze nynejsi vlastnik smlouvy se bude stehovat a smlouvy se v jeho prospech vzda. Dekuji s pozdravem Marcela

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny, omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy.

Martina Štěpánková

Chryz | 13.5.2009 19:53:11 | studium při zaměstnání

Dobrý den, pracuji jako učitelka praxe. Již třetím rokem studuji bakalářské studium, které je v souladu s potřebami zaměstnavatele. Zanedlouho budu vykonávat státní bakalářské zkoušky. Mám nárok na uvolnění ze zaměstnání. Za celé tři roky jsem žádných úlev nevyužívala. Hodiny, které mám v úvazku odučím vždy sama, nikdo je nesupluje. Děkuji za odpověď Chryz

Odpověď:

Podle zákoníku práce studium k dosažení vyššího stupně vzdělání představuje zvyšování kvalifikace. Podle § 231 odst. 2 je zvyšováním kvalifikace studium, vzdělávání k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Z Vašeho mailu nevyplývá, jak se k Vašemu studiu staví zaměstnavatel, zda s ním souhlasí. Pokud by zaměstnavatel s Vaším studiem souhlasil, vznikne Vám nárok na studijní volno podle § 232 zákoníku práce.

Martina Štěpánková

lucie | 26.4.2009 09:21:28 | propustky

dobrý den,pracuji pevnou pr.dobu na 8 hodin.na propustce od zaměstnavatele mám uvedeno,že bude proplacena pouze od 8hod do13,hod ,pouze v prac.době,asi si upravili prac.dobu,ale ve smlouvě mám na 8 hodin,že pracuji.tedy,když jdu k dokt. na krev,musím tam být do osmy,tak nemám nárok a musím si to nadělávat

Odpověď:

Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že máte pružné rozvržení pracovní doby, kdy si zaměstnanec volí sám začátek, popřípadě i konec pracovní doby v jednotlivých dnech v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem. Tento úsek zaměstnavatel stanovil od 8 hod do13 hod. Nicméně toto pružné rozvržení pracovní doby se v určitých případech neuplatňuje, např. a pro tyto účely by měl zaměstnavatel stanovit pevně začátek a konec pracovní doby v rozsahu 8 hodin.
tanoven, nebo brání-li jejímu uplatnění provozní důvody, a v době důležitých osobních překážek v práci, po kterou zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu podle § 192 nebo peněžité dávky podle předpisů o nemocenském pojištění; v takových případech platí pro zaměstnance předem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen určit.

Martina Štěpánková

Pavlína | 26.4.2009 05:59:37 | hledání zaměstnání na zkrácenýůvazek

Dobrý den,jsem na částečném invalidním důchodě a z důvodu zaměstnavatele mne propustily ze zaměstnání,dokud jsem dělala na osm hodin tak bylo vše v pořádku a od nového roku jsem začala chodit jen na šest hodin třísměnného provozu,v lednu mi vnutily papíry o rozvázání pracovního poměru.Výpovědní doba trvala dva měsíce s tím že budu doma a místo hodinové prac.doby mi vypláceli průměrný plat do konce března a musela jsem si vybrat mezi tím i starou našetřenou dovolenou a taky novou.Z důvodů operací jsem na neschopence a zajímalo by mne kde si potom najdu zaměstnání na zkrácený ůvazek ,když rozesílám stále životopisy už půl roku a nikde o mne nestojí.To mám doplácet celý další život na boreliozu a díky tomu že nebudu mít vyšší příjem, tak u rozvodu stratím děti,které posuzují podle příjmu rodičů a ne podle toho u koho děti chtějí být.Byla jsem před pěti lety donucena pozastavit soudní líčení které trvalo 4roky a nikdo mi nepomohl.Soudkyně naše čtyři děti chtěla rozházet po dětských domovech a nezajímalo jí ,že jsem stále s dětmi sama a starám se o jejich výchovu. více

Odpověď:

Při hledání zaměstnání je samozřejmě možné se obrátit na úřad práce, případně také na nějakou soukromou agenturu, která zaměstnání zprostředkovává.
Soud by Vám v žádném případě neměl odebrat děti pouze z důvodu Vaší složité finanční situace. V této věci se můžete obrátit na Poradnu pro občanství/občanská a lidská práva tel. 270 003 291, která poskytuje pomoc rodinám ohroženým nařízením ústavní výchovy.

Martina Štěpánková

Jack | 9.4.2009 07:45:45 | Jak platí nemocenská

Dobrý den můžu se zeptat jak platí nemocenská a kolik dostanu peněz s pozdravem Ríša Zemánek nashledanou

Odpověď:

1. - 3. pracovní den pracovní neschopnosti Vám nenáleží náhrada mzdy ani dávka, od 4. pracovního dne do 14. kalendářního dne Vám náleží náhrada mzdy (60 % redukovaného průměrného výdělku), náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel.
Od 15. kalendářního dne Vám náleží nemocenské (60 % denního vyměřovacího základu), nemocenské vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Výše náhrady mzdy a nemocenské se odvozuje od výše vašeho platu, není tedy možné přesně určit kolik peněz dostanete.

Martina Štěpánková

Lucie | 7.4.2009 13:47:08 | Nárok na volno

Dobrý den, studuji dálkově střední školu ukončenou maturitní zkouškou při zaměstnání. Již v dubnu letošního roku mám první zkoušky a zajímalo by mě, zda mám ze zákona nárok na uvolnění ze zaměstnání (nárok na volno) když mi ještě nebylo 26let. Něco jsem o tom zaslechla a nemůžu se toho dopátrat. Co je na tom prosím vás pravdy? Velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle zákoníku práce studium k dosažení vyššího stupně vzdělání představuje zvyšování kvalifikace. Podle § 231 odst. 2 je zvyšováním kvalifikace studium, vzdělávání k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Z Vašeho mailu nevyplývá, jak se k Vašemu studiu staví zaměstnavatel, zda s ním souhlasí. Pokud by zaměstnavatel s Vaším studiem souhlasil, vznikne Vám nárok na studijní volno podle § 232 zákoníku práce.

Martina Štěpánková

JANINA | 6.4.2009 20:18:12 | OŠETŘOVÁNÍ

CHODÍ PŘI OŠETŘOVÁNÍ DÍTĚTE KONTROLA?DĚKUJI

Odpověď:

Podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by měl tedy Vaší žádosti vyhovět, pokud mu v tom skutečně existující provozní důvody nebrání.

Martina Štěpánková

Majoroš | 3.4.2009 17:17:41 | KONKURENČNÍ DOLOŽKA

Nedovedu posoudit,zdali to spadá do Vaší kategorie,ale myslím si,že mě to diskriminuje v hledání další práce v daném oboru.
Věc: konkurenční doložka
Podepsal jsem smlouvu jako OSVČ s firmou ,jako jejich zprostředkovatel služeb.Bohužel hned po 10 dnech jsem do smlouvy odstoupil,protože nesplnili jeden z bodů smlouvy na jejich straně (dodávka smluv pro výkon mé činnosti)a nemohl jsem pracovat.
Jenže ve smlouvě je uvedeno,že po ukončení platnosti smlouvy NESMÍM být činný v daném oboru ať už jako OSVČ,zaměstnanec nebo společník firmy. Tato konkurenční doložka je popsána ve smlouvě tak,že není uvedena doba trvání doložky a působí,že nesmím doživotně v tomto daném oboru vlastně působit.
Vyhrožují pokutou v řádech několika statisíců korun. V době od uzavření smlouvy až po odstoupení od smlouvy jsem činnost pro tuto společnost nevykonával.
Myslíte,že je to diskriminační jednání ze strany dané společnosti a je tato konkurenční doložka platná,když nesplnili to,k čemu se zavázali a já jsem odstoupil?
Děkuji Majoroš

Odpověď:

Konkurenční doložka je upravena v § 672a obchodního zákoníku u smlouvy o obchodním zastoupení. Záleží také na tom, jakou smlouvu jste měl uzavřenu, neboť konkurenční doložku lze uzavřít i u jiných smluv než je smlouva o obchodním zastoupení.
My bohužel z kapacitních důvodů poradenství v oblasti obchodního práva neposkytujeme, doporučuji Vám proto obrátit se s žádostí o radu na advokáta.

Martina Štěpánková

Dáša | 2.4.2009 20:00:59 | Lékař a propustka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kolik hodin mám nárok na lékaře za měsíc a jestli mám nárok týž měsíc na proplacení propustky když půjdu s nezletilou dcerou k lékaři.Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. více

Dagmar | 23.3.2009 19:10:46 | propustky

Dobrý den pracuji u soukromého zaměsnavatele a chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na proplacení propustky od ošetřujícího lékaře když není v místě bydliště,a musím ho navštívit do 30 km vzdáleného Brna.Bylo mi zaměstnavatelem řečeno,že na propustku nemám nárok a tudíž si to musím nadělat.Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. Zákoník práce a nařízení vlády stanoví povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu, a neumožňují mu stanovit časový limit pro návštěvu lékaře. Martina Štěpánková více

Viktor | 16.3.2009 19:10:15 | Fianční vyrovnání

Vážení, byl jsem zaměstnancem po dobu 31 rok u jednoho zaměstnavatele. Nikdy nebyly výhrady k mé práci, vypracoval jsem se na pozici ved.provozu. Dne 13.3.2005 jsem prodělal infarkt myokardu. Mohu i po těchto 4 letech žádat po býv.zaměstnavateli (PP ukončen dohodou k 28.2.2008) fin.kompenzaci za poškozené zdraví a ztížení uplatnění na trhu práce? Zaměstnavatel mně totiž nikdy před IM neposlal na prev.lék.prohlídku. Velmi děkuji za odpověď na můj dotaz. Přeji Vám spokojené tazatele. S pozdravem V.B. Mostecko.

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, rovné zacházení a slaďování profesního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale z kapacitních důvodů není možné tyto dotazy zodpovídat.

Martina Štěpánková

Marie | 13.3.2009 19:26:27 | přístup k elektřině

Dodavatel elektřiny po 25 letech,kdy jsem vše zařizovala,
přestal se mnou jednat,že nemám s nimi smlouvu já,ale manžel a křivě mne obvinovali,že jsem zřejmě mstící se nedůvěryhodná manželka.Jak se mohu bránit tomuto neslušnému křivému obvinování?Dodavatel tvrdí,že má nové interní předpisy,a to proti mstivým manželkám,ale
v mém případě naopak nahrávají spíš mému manželovi,který
mi občas dělá naschvály.Udajné nové předpisy způsobí,
byl-li by manžel např.dlouhodobě neschopen se starat,
problémy s přístupem k elektřině několika domácnostem.
Ev.rozvedla bych se s ním,jak by to bylo se smlouvou,
když bychom bydleli stále ve společném domě?Nové předpisy dodavatele mi tedy spíš připadají zhoršení v přístupu k elektřině,vytápění,vaření.Je jednání
zaměstnanců dodavatele ke mně slušné a zákonné?

Odpověď:

Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy překračující vymezený rámec právní poradny.
Doporučujeme obrátit se na Občanskou poradnu (http://www.mpsv.cz/files/clanky/3401/SEZNAM_PORADEN.pdf)

Martina Štěpánková

Vyrutka | 10.3.2009 15:45:41 | paragraf na dítě

jsem doma na paragrafu a chci se zeptat jestli chodí kontroly,volala jsem na správu sociílního zabezpečení a tam my řekly že při paragrafu kontroly nechodí,tak jestli je pravda.Dekuji Vyrutka

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny, zda chodí při ošetřování nemocného dítěte kontroly Vám nejsme schopni zodpovědět.

Martina Štěpánková

Anat | 26.2.2009 10:23:17 | Vysočina

Hezký den, s kamarádkou jsme založili chráněnou dílnu.Rok a půl jsme vyřizovaly dotace. Mezitím jsme museli ze dne na den převzít cukrárnu v provozu, jinak bychom o celý připravovaný projekt přišly (majitelka cukrárny měla finanšní potíže).Obě jsme si půjčily v bankách, co šlo, abychom mohly začít.Dotace jsme dostaly, ale z možného milionu pouze 32 tisíc. Byl to výsměch úřadů. Zaměstnaly jsme 4 problémově zaměstnatelné ( mentální nebo zdravotní postižení) a rok jsme to nějak válčily. Cukrárna je dva roky zavřená, ale dluhy zůstaly. Často s námi jednají, jako bychom byli zločinci.Vše pochopitelně zaplatit chceme,ale banky jsou ochotné přistoupit pouze na vysoké splátky. Konkrétně ČSOB navrhla z původních splátek 2200,-(které se jen obtížně později splácely)na 6000,-.Kamarádka se telefonicky dohodla na 3000,-a ty také platila a přesto jí přišla obsílka k soudu. Když se odvolávala na telefonickou dohodu, nikdo to nebral v potaz.Soud je 11.3.Je nutné, aby tam kamarádka šla? Nemáme peníze na právníka, takže zastoupení nelze.Jakou omluvu jsou ochotni akceptovat? Její psychický stav jí nedovolí tam jít, ale zároveň k lékaři nechodí.Moc děkuji za Vaši pomoc. více

Odpověď:

Pokud přišlo pozvání k soudu, je nutné tam jít, je to v zájmu Vaší kamarádky, neboť soud by rozhodl i v její nepřítomnosti.
Nemáte-li finanční prostředky na advokáta, je možné požádat o přidělení advokáta příslušný soud, přičemž do žádosti uveďte číslo spisové značky.
Také je možné požádat o bezplatné přidělení advokáta Českou advokátní komoru, k žádosti je však třeba doložit odmítnutí alespoň dvěma advokáty vzhledem k majetkovým poměrům.

Martina Štěpánková

Jaroslava Garšicová | 26.2.2009 09:14:39 | neplacení mzdy zaměstnavatelem

Dobrý den, mám dotaz: manžel pracoval u stavební firmy, zaměstnavatel mu již 2 měsíce nezaplatil mzdu a nyní dostal od zaměstnavatele výpověď. Kam se má obrátit se stížností? Děkuji za odpověď , Garšicová

Odpověď:

Obraťte se na inspektorát práce, v jehož obvodu má firma sídlo.
Informace o inspektorátech naleznete zde:
http://www.suip.cz/default/drvisapi.dll?MIval=/www/index.html&v_wdt=1

Martina Štěpánková

23.2.2009 15:56:28 | Studijní volno přistudiuuzaměstnání

Dobrý den, pracuji ve státní správě a chtěla bych se zeptat, zda když studuji dálkově vysokou školu /dobrovolně, ne z důvodu nutnosti pro výkon mé funkce/ zda mám ze zákona nárok na nějaké studijní volno. Děkuji za odpověď Drexlerová

Odpověď:

Podle zákoníku práce studium na vysoké škole směřující k dosažení vyššího stupně vzdělání představuje zvyšování kvalifikace. Podle § 231 odst. 2 je zvyšováním kvalifikace studium, vzdělávání k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Z Vašeho mailu nevyplývá, jak se k Vašemu studiu staví zaměstnavatel, zda s ním souhlasí. Pokud by zaměstnavatel s Vaším studiem souhlasil, vznikne Vám nárok na studijní volno podle § 232 zákoníku práce.

Martina Štěpánková

Sabina | 23.2.2009 15:17:50 | Návštěva lékaře

Dobrý den, chtěla bych se opta, jak je to s návštěvou lékaře v pracovní době od 1.1.09? Jsem na HPP. Na jak dlouho mohu lékaře navštívit, když prac.doba je 9-17:30 a lékař má v této době ordinační hodiny. a zaměstnavatel má povinnost mi tuto dobu proplatit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. více

pachlinda | 21.2.2009 18:36:17 | dovolená

Rada bych se zeptala jak je to s čerpaním dovolené u samoživitelek mam problem se zaměstnavatelem ohledně výběru dovolené v červenci a srpnu jsem si nahlasila tři tydny dovolené a v září další týden z duvodu nástupu syna do první třídy byla mi
zamítnuta čast dovolene stím ze na ní nemam narok
ač nemam žadné absence nemocenské atd
pokud se mi to prý nelíbí mam si hledat praci jinde ma na to zamestnavatel pravo

Odpověď:

Podle zákoníku práce o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel, měl by však přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 9 | 10 | | 12 | | .. | 16 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect