Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, jsem zaměstnankyní akciové společnosti s pracovní smlouvou uzavřenou na dobu neurčitou, v současné době na rodičovské dovolené, která mi končí k 4.2.2010, ráda bych k 5.2.2010 opět nastoupila do zaměstnání. Jsem ale nyní znovu těhotná, v současné době v 10tt, zaměstnavatel se prostřednictvím personálního útvaru vyjádřil v tom smyslu, že mi není schopen zajistit práci, protože si žádný vedoucí těhotnou maminku, která již má dvě malé děti a nastoupila by pouze na čtyři měsíce (únor - červen 2010) k sobě nevezme. Nabídli mi, abych na ony kritické čtyři měsíce podepsala dohodu o neplaceném volnu, která by mi umožnila zachování aktuální pracovní smlouvy i po dobu mé třetí rodičovské dovolené. Této nabídky si samozřejmě vážím, ale přesto já bych chtěla pracovat i když jen na čtyři měsíce. Prosím napište mi, jaká jsou moje práva? Co když odmítnu podepsat dohodu o neplaceném volnu? Má zaměstnavatel právo se mnou ukončit pracovní poměr, například pro nadbytečnost? Může ho ukončit i s těhotnou ženou? Děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Nemáte povinnost navrhovanou dohodu o neplaceném volnu podepsat, po návratu z rodičovské dovolené by Vám měl zaměstnavatel přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě.
Jako těhotná zaměstnankyně jste v takzvané ochranné době, ve které Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď mj. z důvodu nadbytečnosti /(§52 písm.
c) zákoníku práce "stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách")/.
Nicméně ze zákazu výpovědi existují výjimky, zaměstnavatel může dát výpověď těhotné ženě, pokud se ruší nebo se ruší jeho příslušná část a dále také v případě, že se zaměstnavatel přemísťuje nebo jeho část. To neplatí, pokud se přemísťuje v rámci místa výkonu práce. více
Dobrý den,
náš zaměstnanec,mající ženu na mateřské dovolené chce uplatnit náhradu mzdy za doprovod dítěte k lékaři. Lze uznat, nebo má doprovod zabezpečit manželka,která je na mateřské dovolené?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci stanoví omezení pro vznik nároku na náhradu mzdy za doprovod dítěte k lékaři pouze v případě, že má zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění.
V takovém případě mu náhrada mzdy nepřísluší, v ostatních případech mu nárok vzniká.
Martina Štěpánková
Dobrý den
Zajímalo by mě, jak muže v rámci EU existovat nadnárodní organizace, kterou sponzorujeme všichni z daní a přitom ma ve stanovách to, že vedoucí funkci a i ty nižší muže zastávat pouze muž.
Je to právně možné, neměla by být alespoň finančně postihnutelná, né-li zrušená?
Touto organizací je Katolická církev.
Děkuji za odpověď Tomáš
Odpověď:
Evropská unie a v návaznosti na to i členské státy stanoví povinnost rovného zacházení mezi muži a ženami, pokud jde o přístup k zaměstnání nebo povolání. Nicméně zároveň je stanovena výjimka z této povinnosti, pokud jde o zaměstnání nebo povolání vykonávané v náboženských společnostech nebo církvích. Tato výjimka umožňuje stanovit si při výběru zaměstnanců požadavky na osobu určitého pohlaví.
Martina Štěpánková
Dobrý den,26.11.2009 mi byl zamítnut částečny invalidní duchod.Jak se muzu odvolat a kam odvoláhí zaslat?Okr.Brno venkov.Dékuji za odpověd.
Odpověď:
Proti rozhodnutí správy sociálního zabezpečení o nepřiznání částečného invalidního důchodu lze podat žalobu, která se podává ke krajskému nebo městskému soudu místně příslušnému podle místa bydliště. Podrobné informace naleznete na stránkách http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/10202/_s.155/708?POSTUP_ID=614&PRVEK_ID=1025
Martina Štěpánková
ze zdravotnictví: pokud někdo ukončí bakalářské studium, je oprávněn pracovat na jednotce intenzivní péče, když ostatní sestry musí mít ukončené specializační studium v oboru ARIP?
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a pracovního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy.
Martina Štěpánková
Dobry den.Pracoval som 2r.v CR.Nepredlzili mi zmluvu.Mal som uraz na koleno-PN som si nemohol dovolit.Koleno stale boli.Ked pojdem na PN na Slovensku v ochrannej lehote ako je to s vyplacanim PN-ky. Kolko percent z platu? Je urcena horna hranica penazi.Bolo mi povedane -"nasi lide nemaj praci,cizinci nam zabiraj mista"Je to smutnne, ze Slovaci su pre Cechov "cizinci".Pekny den a dakujem
Odpověď:
Ochranná lhůta činí pouze 7 dní, aby Vám vznikl nárok na nemocenskou, musí dojít ke vzniku pracovní neschopnosti do 7 dnů od skončení zaměstnání.
Během prvních dvou týdnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, avšak náhrada mzdy, platu či odměny nebude příslušet za první 3 takovéto dny. Náhrada mzdy náleží pouze za dobu, v níž trvá pracovní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud tedy Vaše zaměstnání již skončilo, za prvních 14 nebudete mít nárok ani na náhradu mzdy ani na nemocenskou. Nemocenská Vám bude náležet až od 15 dne pracovní neschopnosti. více
Dobry den, měl bych dotaz ohledne zvýšeného najmu který nám dnes uz „mestys“ kamenice u jihlavy zvysili. Nájemníkem bytu 3+1 jsem od 02/2008 a doposud jsem platil 20Kč/m2 před tydnem prisel z mestysu novy vypocet nájemného kde je akorat jedina změna a to od 1.1.2010 35Kc/m2. Navyseni cini vice nez 57% a ja se ptam zdali najemce si vůbec muze dovolit tak razantni zmenu.. navíc nemam jistotu ze za pul roku nam to nezvednou znovu. Pisi proto nesouhlasny dokument na radu mestyse.. Mohu se tedo oprit i o fakt ze zvyseni není z pravniho hlediska v poradku??
Navíc za dobu pobytu v tomto byte jsme s manzelkou na zkulturneni bytu(nova okna, nova kuchyn, zatepleni) zafinancovali castku blizici se k 200 000Kc a rada se nam takto odmenila.. pritom co zde bydlime jsme od mestyse nevideli ani naznak oprav na dome..
Moc Vam budu vděčný za odpověd
S pozdravem..
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a pracovního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné odpovídat všechny dotazy.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
Přes můj nesouhlas si mne (jako nějakou věc) manžel pojistil na úraz i mou smrt a to tak, že nebyl potřeba můj podpis a on v případě mé smrti dostane milion korun, v případě mé smrti autonehodou miliony dva, v případě mého úrazu bude pobírat on finance od oné pojišťovny. Jedná se o pojištění trvalých následků, pojištění rodiny, kdy si de facto pojistil svou rodinu (i včetně našeho dítěte). Je prosím možné, že se v dnešní době může takto jednat o mě beze mně, že není třeba můj podpis? Hovorem s danou pojišťovnou mám toto potvrzeno, opravdu je taková pojistka možná a je sjednána. Já navíc nebyla dva roky o tomto informována – v případě že by se stalo něco manželovi, ani bych nevěděla, že mohu něco nárokovat (pojištění je vzájemné). Ačkoli já osobně manželovi věřím v tom smyslu že celou záležitost myslel jen dobře ačkoli ji utajil (tušila jsem totiž co chce dělat a nesouhlas již dříve projevila), myslím si, že jsou i páry, kdy vztahy mohou být na takové úrovni, že takováto pojistka může někoho motivovat k trestné činnosti – stačí např. manipulace s brzdami a je nehoda hned. více
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života.
Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
jsem rozvedena a chtela bych vedet do kolika let je doprovod deti k lekari . na pracovnim urade mi rekli ze je to jen do 15 let podle zakoniku prace prosi poradte mi dekuji
Odpověď:
Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví žádné věkové omezení a podle zákona se za dítě považuje osoba mladší 18 let.
Přikládám příslušné ustanovení:/
8. Doprovod/
/ a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na
1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu více
dnes mi ukoncili pn a skoncila podpur.doba.14 10.2009 mi dali cas.duchod,v praci mi navrhli tyden dov.a daji mi 52 ,e,jsem po operaci 2008 list.meningeomuThpatere 10,11, nemohu dlouho sedet .stst,nic nnahradni praci pro mne nemaji.jak mam postupovat,mam 12 l.syna.nevim jak dal
Odpověď:
Dobrý den,
Podle ust. § 52 písm. e) je dán důvod pro výpověď zaměstnavatelem, právě na základě Vašeho zdravotního stavu, protože již nemůžete svou práci vykonávat. Nemoc uvedená v § 52 písm. e) není nemocí z povolání.
Pokud by byla důvodem výpovědi nemoc z povolání (výpovědní důvod dle §
52 písm. d), pak by Vám náleželo odstupné ve výši dvanáctinásobku Vašeho průměrného výdělku. V případě § 52 písm. e) však odstupné nenáleží (avšak pokud pro tento důvod máte odstupné upraveno v kolektivní smlouvě, pak by Vám odstupné náleželo).
Skutečnost, že pečujete o dítě ve věku 12 let, nemá pro zaměstnavatele žádnou relevanci a neplynou mu z toho žádné povinnosti. Po skončení pracovního poměru pro Vás plyne povinnost přihlásit se na úřadu práce (dle místa Vašeho trvalého pobytu), vyplnit Žádost o zprostředkování zaměstnání a nechat se zapsat do seznamu uchazečů o zaměstnání. více
Dobrý den,žádám o radu ohledně zdravotní pojištovny Média.Od 1.10. 2009 jsem u ní registrována,při podpisu smlouvy,jsem byla ujištěna,že mě každý kékař bezplatně ošetří a má s nimi uzavřenou smlouvu nebo ošetří na základě veřejného příslibu.Situace je taková,že nás nechce ošetřit nikdo,protože s nimi nemají uzavřenou smlouvu,neplatí. Jsem sama se dvěmi nezletilými dcerami,bez zaměstnání. Mám částečný invalidní důchod a lékaře potřebuji poměrně čašto já i moje dvě dcery. poradte mi prosím co dělat,aby mi tato pojištovna zrušila urychleně smlouvy,když vůbec nereaguje na emaily,doporučený dopis o zrušení,který jsem zaslala před měsícem na jejich ředitelství. děkuji
Spozdravem Marie maja.svob@seznam.cz
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
U příjmacích pohovorů chtějí vědět zda mám přítele.
Proti kterým zákonům se tím proviňují. Jaké odškodné bych mohla žádat u soudu?
dávají mi tím totiž najevo svoje podezření, že mě někdo přivádí do jiného stavu
Podle senátorů jsou zákony dostatečné, podle mě ne.
Jandová
Odpověď:
Podle zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstanavatel při pohovoru od uchazečů vyžadovat informace, které odporují dobrým mravům, mezi tyto informace patří i otázky na rodinný život a plány. Na porušení zákona ze strany zaměstnavatele je možné podat stížnost k úřadu práce.
Pokud jde o žalobu k soudu, bylo by možné se domáhat ochrany před diskriminací. Nicméně v praxi je velmi komplikované diskriminační jednání prokázat, bylo by např. potřeba mít nějaké důkazy svědčící o tom, že Vám zaměstnavatel obdobné otázky kladl, Vaše trvzení by jako důkaz bylo nedostatečné.
Přikládám příslušné sutanovení zákona o zaměstnanosti § 12
(1) Účastníkům právních vztahů vznikajících podle tohoto zákona je zakázáno činit nabídky zaměstnání, které
a) mají diskriminační charakter,
b) nejsou v souladu s pracovněprávními nebo služebními předpisy, nebo
c) odporují dobrým mravům. více
Dobrý den, chodím až 5x za měsíc na lékařské procedúry a v práci nejsem celý den. Mám nárok na proplacení náhrady i za několik dní v měsíci?
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, máte nárok na volno na nezbytně nutnou dobu vyšetření nebo ošetření, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví omezení počtu hodin a ani na počtu dnů v měsíci, hovoří pouze o nezbytně nutné době. Záleží tedy na tom, že nelze ošetření provést mimo pracovní dobu, a že je provedeno v nejbližším zdravotnickém zařízení (viz níže)
/Přikládám příslušné ustanovení nařízení:/ /
1. Vyšetření nebo ošetření více
Dobrý den potřebuji radu zaměstnavatel po nás žádá nahlášení propustky týden dopředu to se dá tolerovat ale když potřebuji odject k lékaři který je vzdálen 15km od pracoviště chce abychom si propustku vyzvedli ráno mám to sice do zaměstnání 4km ale v případě že jedu ze synem nemám se jak dostat spět pro něj a v 5hodin se my ho sebou brát nechce děkuji za radu
Odpověď:
Překážky v práci, tedy návštěvu lékaře, jakož i dobu za níž náleží náhrada mzdy nebo platu upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Toto nařízení však již detailně neupravuje, jakým způsobem si převezmete propustku od zaměstnavatele. Toto bude záležet na Vaší dohodě se zaměstnavatelem. Pokuste se mu tedy Vaší situaci vysvětlit.
Martina Štěpánková
Dobry den, dnes jsem videl na dverich prodejny A3 sport v Praze na Vaclavskem namesti inzerat "Prijmeme prodavace/prodavacku pro tuto prodejnu". Dotazem u zamestnance jsem se dovedel, ze prijimaji pouze divky. Abych zjistil, zda se nejedna i o dikriminaci vekem, vecer jsem do prodejny zatelefonoval a zadal o praci/pohovor. Opet mi bylo receno, ze prijimaji pouze divky. Na dotaz, proc toto neni uvedeno na prodejne mi bylo sdeleno, ze maji pouze jednu cedulku, kterou pouzivaji. Nebyl jsem vubec dotazovan na dosavadni praxi a zkusenosti, zamestnavatel neprojevil vubec zadny zajem o mou osobu. Mam za to, ze se jedna o diskriminaci pohlavi. Podotykam, ze jsem slovenske narodnosti a hovoril jsem slovensky a mozna je problem i zde. Muzete mi prosim poradit, zda staci na zalobu u soudu pouze svedek, ktery muj telefonicky hovor slysel, anebo jak mam dale postupovat, abych mohl diskriminaci prokazat. Dekuji. Muj kontaktni telefon je 774 907 333.
s pozravem Henrich Rudavsky
Odpověď:
Pokud by prodejna přijímala pouze ženy a muže odmítala, dopouštěla by se tím diskriminace. Dokázat diskriminační jednání je poměrně složité a svědek, který Vás slyšel telefonovat, by pravděpodobně byl nedostatečný důkaz.
Vedle žaloby k soudu je možné podat stížnost na úřad práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den.
Můžete mi poradit, jaký paragraf upravuje poskytování neplaceného volna? primárně mi jde o to, kde je uvedeno, že zaměstnavatel nemůže zaměstnaci nařídit neplacené volno. děkuji.
Odpověď:
Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno, to mu zákoník práce neumožňuje. §209 zákoníku práce upravuje překážku na straně zaměstnavatele, kdy nemá pro zaměstnance práci. Za tuto dobu však musí
zaměstnanci poskytovat náhradu mzdy, která musí činit nejméně 60 % průměrného výdělku. Předem musí toto projednat s odbory, případně s úřadem práce.
Martina Štěpánková
Vážení přátelé,
je mi bráněno v přístupu k zaměstnání. Chtějí vdanou a po dětech, vyslýchají mě, zda nejsem přiváděna do jiného stavu. Máte vy v současné době nějakého přítele, bydlíte u rodičů, máte svůj byt tady v Přerově, máte vy v současné době nejaké finanční prostředky. Nebo slabomyslně prohlásí - a vy se za rok vdáte.
Jsem neustále křivě a sprostě obviňována z těhotenství.
ráda bych , kdyby zákony byly přísnější.
Máte zájem zorganizovat petici? Jde mi o to aby byla za takový výslech pořádná pokuta.
Ze senátu mi včera odepsali -pan Jaromír Jermář - předseda výboru pro vzdělávání atd., že podle nich ty zákony jsou dostatečné. Podle mne ne. Vůbec neošetřují tu českou mentalitu a ten jejich drzí a sprostý postoj k ženám , typu bež rodit děti a běda jak ne, tak ti budeme nadávat , co se do tebe vleze.
Můžete mi nějak pomoci?
Děkuji za odpověĎ a za Váš čas
Jandová
Odpověď:
Zaměstnavatel nemá právo od Vás požadovat žádné informace, které bezprostředně nesouvisí s výkonem Vašeho zaměstnání, tedy ani ty o Vašich rodinných poměrech. Tyto informace nesmí vyžadovat ani od uchazečů o zaměstnání. Na nezákonné jednání zaměstnavatele lze podat stížnost na úřad práce. Nicméně je pravda, že v praxi je těžké nezákonné jednání zaměstnavatele prokazovat. Gender Studies v této souvislosti připravuje průzkum, který se bude těmto otázkám více věnovat.
Martina Štěpánková
dobrý den,měl jsem dnes propustku k doktorce,na kožni,ale doktorka odmitla dat razitko na 4 hodiny.Ma na to pravo? Děkuji
Odpověď:
Žádný právní předpis přímo nestanoví povinnost lékaře propustku potvrdit. Každopádně by to udělat měl, protože pouze s jeho potvrzením je propustka platná. Nevím, z jakého důvodu Vám nechce lékařka potvrdit
4 hodiny (pokud jste tyto 4 hodiny opravdu v čekárně a následně na vyšetření strávil), doporučuji se s ní napříště zkusit dohodnout.
Pokusit se jí dokázat, že jste na místě skutečně 4 hodiny byl, odkázat ji například na zdravotní sestru, která Vás v čekárně viděla a podobně.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli byste mi poradili, zda mám jako student střední školy právo odstěhovat se od rodičů, jako nepracující. Slyšela jsem, že lze zažádat o životní minimum (což dnes pro studenta činí 2550,-Kč), dále sociální dávky a různé příspěky (na bydlení, apod.) a také alimenty od rodičů. Moje otázka tedy zní, zda je toto opravdu možné. A pokud ano, tak kde mám toto začít řešit? Kam si dojít toto nahlásit, kde zažádat o příspěvky? Podotýkám, že jsem plnoletá.
Předem Vám moc děkuji za odpověď
S pozdravem
Andrea Türková
Odpověď:
Pokud jste plnoletá, máte právo se odstěhovat od rodičů. Informace o různách dávkách naleznete zde http://www.mpsv.cz/cs/2#nd. a o životním minimu http://www.mpsv.cz/cs/3213
Martina Štěpánková
při návštěvě lékaře mimo bydliště . na propustku mám nárok na kolik hodin .
děkuji
Odpověď:
Volno při návštěvě lékaře upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu. Podmínkou je že je ošetření poskytnuto provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance. Pokud máte lékaře jinde, máte nárok na pracovní volno, ale náhrada mzdy se poskytuje jen za dobu, po níž by trvalo ošetření u nejbližšího zdravotnického zařízení.
Přikládám příslušné ustanovení:
1. Vyšetření nebo ošetření
více