Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

28.2.2007 15:47:07 | mzdový tarif od 1.01.2007

Do kterého mzdového stupně zařadit prodavačku v samoobslužné drogerii, která občas pracuje i na pokladně.

Odpověď:

Tento dotaz opravdu nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a proto na něj nemůžeme odpovědět. Můžeme však doporučit získat informace ve vládním rozhodnutí o mzdových tarifech.

Ivana Spoustová

Melša Jarmil | 27.2.2007 09:05:05 | příplatky za soboty a neděle

Byl jsem zaměstnancem ZŠ jako pomocník správce sportovní haly, která pod školu patří, společně s kolegou jsme se střídali na 12 hodinových směnách-2 dny v práci,2 dny doma včetně sobot a nedělí. Příplatky za soboty a neděle nám nebyly poskytnuty, že prý na ně nemáme nárok.
Lze tyto příplatky nárokovat, eventuelně i zpětně. Ačkoliv budu nyní měnit zaměstnání rád bych věděl jaká je skutečnost.
Za odpověď děkuji Melša Jarmil

Odpověď:

Pokud ve stanovené a vámi odsouhlaseném platovém výměru byla zahrnuta skutečnost, že směny budou vykonávány i o sobotách a nedělích, pak nemáte nárok požadovat zpětně žádné příplatky. Lze předpokládat, že při výpočty mzdy za vykonanou práci Váš zaměstnavatel tuto skutečnost zohlednil.

Ivana Spoustová

SAM | 25.2.2007 21:01:23 | Vyhrožování

Může mi můj zaměstnavatel ať už je to z jakéhokoliv důvodu vyhrožovat výpovědí? Mám na mysli jestli například neexistuje nějaká zákonná norma, která to zaměstnavateli zakazuje. Prostě jestli mi může můj nadřízený říct např. při mém nesouhlasu s jeho požadavky na práci, která je prací nad rámec běžných úkolů a povinností: "pokud to neuděláte, tak máte výpověď".

Odpověď:

Výpovědí Vám zaměstnavatel rozhodně vyhrožovat nesmí. Může Vás však upozornit na skutečnost, že nesplnění úkolů, jejichž přidělování je v naprostém souladu s pracovní smlouvou může považovat za porušení pracovních povinností event. jejich hrubé porušení. Pak by byl dán jeden z výpovědních důvodů ze strany zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

bystron | 22.2.2007 20:09:36 | práce o víkendu

Dobrý den,
pracuji v hotelu normální pracovní týden od pondělí do pátku (žádný směnný provoz). Zaměstnavatel si nyní vymyslel tzv. víkendové služby a nutí nás trávit v hotelu jednou za měsíc i sobotu (7,5h) a neděli (4h). Místo příplatku ke mzdě, který by, dle mého názoru, měl podle nového znění nastat nám nabízí jeden den pracovního volna. Má na takové jednání právo?

Děkuji

S pozdravem
bystron

Odpověď:

Má. Jak si dohodnete pracovní režim. resp. rozvržení pracovní doby a do směn záleží jen na Vás a Vašem zaměstnavateli. Dohoda však představuje souhlasný projev vůle obou účastníků - zaměstnavatel nemá právo vás do něčeho nutit.

Ivana Spoustová

Marie | 21.2.2007 19:03:35 | neplacení příplatků

Zaměstnavatel mi odmítá předložit evidenční list moji pracovní doby.Mám oprávněné podezření,že víc než rok mi neplatí práci přes čas,svátky,noční příplatky a všechny další příplatky,které jsou v zákoníku práce.Prosím poraďte,jakým způsobem se k dokumentům dostat,když zákoník práce ukládá,že je to povinnost zamněstnavatele,když o evidenci požádám.

Odpověď:

Dobrý den,
máte pravdu, zaměstnavatel tuto povinnost má. Pokud Vám evidenční list nevydá, můžete se obrátit na úřad práce, případně i na soud.

Eva Fialová

Pavol  | 17.2.2007 11:20:16 | renta po dovršení 65 let

Kdy končí renta přiznaná z výlučního zavinění zaměstnavatele.

Odpověď:

Dobrý den,
předpokáládám, že se jedná o odpovědnost za pracovní úraz nebo nemoc z povolání.
Škoda spočívající ve ztrátě na výdělku, se vyplácí do doby, než zaměstnanec nezíská nárok na jiný příjmem, resp. výdělek. To znamená, do doby než následky úrazu nebo nemoci z povolání pominou nebo než zaměstnanec bude mít nárok na důchod ze systému důchodového pojištění.

Eva Fialová

Magda | 6.2.2007 14:37:15 | Nová smlouva

Kdy musí zaměstnankyně nahlásit, že je těhotná? Chtějí mi změnit pracovní smlouvu, mohu jít na nemocenskou aniž bych novou smlouvu podepsala. Firma se snaží i vyhrožovat.

Odpověď:

Povinnost nahlásit své těhotenství nemáte, vzhledem však k zaměstnavateli je vhodné mu to oznámit tak, abyste mu svým odchodem nezpůsobila žádné potíže. Pokud mu však své těhotenství neoznámíte, nemůžete se ani odvolávat na žádné výhody, které vám je zaměstnavatel jako těhotné zaměstnankyni ze zákona povinen poskytnout. Novou smlouvu nejste povinna uzavřít, smlouva představuje vždy shodný projev vůle obou účastníků.

Ivana Spoustová

Marcel zberky | 2.2.2007 23:02:02 | odstupne

pracuji na draze 4 roky .ptam se mam narok podle zakoniku prace 2007 na vyplaceni odstupne kdyz mam smlouvu na neurcito a dam vypoved .

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže.
Poku dáte výpověď z pracovního poměru Vy - pak Vám nárok na odstupné nevzniká. Ten vzniká pouze v případě, že dostane výpověď ze zákonem vyjmenovaných důvodů od zaměstnavatele a nebo pokud ukončíte pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou - také v případě zákonem stanovených důvodů.

Ivana Spoustová

Červená | 30.1.2007 22:35:56 | rozvod

Dobrý den, S manželem jsme koupili můj podnikový 1999byt ve slevě,díky tomu že byl můj za 120tis.v době, kdy by stál tak asi 700t.Dnes manžel v případě rozvodu bude chtít 1/2z 1,5mil.To přeci nemůže? to bych chodila celý zbytek života žebrotou. Děkuji JČ

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace na pracovním trhu - doporučujeme se obrátit na občanskou nebo advokátní poradnu.

Při vypořádání společného jmění manželů se vychází z hodnoty movitých a nemovitých věcí ke dni nabytí právní moci rozsudku o rozvodu mnaželství, pokud se manželé nedohodnou na vypořádání jinak. Do společného jmění se nazahrnují pouze věci, které jeden z mnaželů získal darem, restitucí nebo v rámci dědictví. Rovněž tak věci osobní potřeby a dále věci, které mnažel nabyl prokazatelným způsobem ze svých prostředků - ať již těch, které nabyl za trvání manželství a které do společného jmění nepatří, ať již těch, které měl před manželstvím. V případě soudního řízení se však musí prokázat, že sporná věc nebyla pořízena ze společných prostředků.

Ivana Spoustová

Jan | 28.1.2007 14:05:01 | Výplata

Dobrý den,jsem placen z obratu,který vykonám.Je v souladu se zákonem,když mi zaměstnavatel odečítá z obratu 5%DPH a hodnotu za použitý kov?Děkuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Nemůžeme na něj zodpovědět i z toho důvodu, že neznáme konkrétní ustanovení smlouvy či dohody, na jehož základě dochází k vyplácení částky odvozené z obratu a tedy ani způsobu jejího výpočtu. Případná ujednání jsou smluvní, nikoliv upravená zákonem.

Ivana Spoustová

Blahová | 28.1.2007 00:09:19 | přesčasy vedoucích

Pracuji jako vedoucí týmu a vedu zaměstnance.V minulosti jsem si nesměla vykazovat žádné přesčasové hoiny a vybírat si za ně náhr.volno,V době přesčasu jsem vykonávala práci řadového zaměstnance, Prý jako vedoucí už mám toto zohledněno v platu.Změnilo se toto dle nového zákoníku práce od l.l. 07?

Odpověď:

Pokud jste odměňována podle platových tarifů a dostáváte příplatek za vedení, není v nich práce přesčas zahrnuta. Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci část platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná, a příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, a jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu, příplatek ve výši 50 % průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. To znamená, že Vám za přesčasové hodiny přísluší buďto náhradní volno nebo plat s příplatkem. více

martib | 25.1.2007 21:13:12 | smluvní vztah

dobrý den chtěl bych se zeptat jak mám vyřešit smluvní vztah.mám hostinskou živnost a vzhledem ktomu,že nemám požadovanou praxi odpovědného vedoucího mi dělá mamimka,která je vedena na úřadu práce a pobýrá dávky soc.zabezpečení.tento vztach je pouze formální a maminka u mne jenom zaskakuje při mé nepřítomnosti a to maximálně 5hodin týdně potřebovala bych poradit jaký smluvní vztah mám mezi námi vytvořit

Odpověď:

Se svojí maminkou můžete uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Na základě této dohody není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tzn. 20 hodin týdně. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
Dohodu o pracovní činnosti jste povinen uzavřít písemně, jinak je neplatná. Jedno vyhotovení této dohody vydáte zaměstnanci, své mamince.
V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.

Eva Fialová

Kamila | 24.1.2007 20:36:08 | odměna za jednatelství

Dobrý den,
v případě vyplácení jednorázové odměny jednatele (vyplacena k 31.12.za celý rok vevýši Kč 4500,)je nutno odvádět též odvody na soc. a zdrav. pojištění? Jedná se v tomto případě o srážkovou daň?

Odpověď:

Tato otázka bohužel není v tématické náplni poradny. Obraťte se prosím na Českou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Jana | 23.1.2007 01:31:41 | SOS -chci svoje peníze :-)

Prosím o radu ... v listopadu a v prosinci 2006 jsem na základě písemné dohody o provedení práce vykonávala brigádu ( roznos letáků) v naší obci. Bohužel mi za odvedenou práci nebyla vyplacena mzda, údajně proto, že jsem práci nevykonala, což není pravda. Sehnala jsem si 350 podpisů obyvatel Měšic, že v uvedené době dostávali pravidelně do schránky letáky. Bohužel se mi nepodařilo sehnat podpisy od všech sousedů, neb někdo nemá zvonek, někomu zase nezvoní, někdo tam trvale nebydlí, ale asi 80% mám. Potřebovala bych vědět, kam se mám obrátit s žádostí o prošetření celé věci. Při "podpisové akci" jsem zjistila, že tuto špatnou zkušenost s distribuční firmou má i několik mých sousedů. Mzdu mi nevyplatili, žádnou reklamaci mé práce mi písemně nedoručili, pouze se mi vysmáli, což mě skutečně rozhořčilo, proto jsem uspořádala onu sbírku podpisů. Prosím poraďte,jak mám dále postupovat. Jsem sama s 14-ti letou dcerou a nemám prostředky na placenou právní pomoc.Děkuji mnohokrát za brzkou odpověď. Jana Michlanová

Odpověď:

Znovu můžete vyzvat zaměstnavatele, aby vám mzdu proplatil. Můžete se
obrátit se stížnsotí na příslušný Úřad práce a Inspektorát práce. Máte samozřejmě i
možnost domáhat se soudní cestou, aby vám byla dohodnutá mzda proplacena. Na
využití této své zákonné možnosti byste měla zaměstnavatele ve své výzvě o úhradu dohodnuté částky upozornit. Doporučuji veškerou korespondenci sezaměstnavatelem vést písemně a doporučenou formou.

Ivana Spoustová

Vencas | 18.1.2007 09:36:54 | Mzda a přemístění pracoviště

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně odměňování mé ženy za práci. Pracuje v malé firmě a nemá nikde stanoven pevný výplatní termín (alespoň o žádné vývěsce či nařízení neví). Ve firmě se mluví o 20. v každém měsíci. V prosinci dostala pouze část peněz, podepsala výplatní pytlík (na tu část), ale nedostala výplatnici.Zbytek peněz zatím nedostala. Navíc jí včera zaměstnavatel oznánil, že od příštího týdne se firma stěhuje na jinou adresu ve městě. Je toto důvo k okamžité výpovědi? Na to, že dostala jen část peněz nemá doklad, protože nedostala výplatnici.Ani vlastně nemá platový výměr od zaměstnavatele, jen pracovní smlouvu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

Vaše žena má právo okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud jí zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, i když ten by stanoven neoficiálně.
Pokud však zaměstnavatel vyplatí Vaší ženě mzdu další výplatní termín, právo okamžitě vypovědět pracovní poměr Vaše žena ztrácí.
Ani v jednom případě neztrácí nárok na dlužnou mzdu a může ji po svém zaměstnavateli vymáhat i soudně.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Pavlína | 13.1.2007 19:24:21 | Nárok na dovolenou

Do nového zaměstnání jsem nastoupila 2.1.2007 a smlouvu mám na dobu neurčitou.Je nárok na dovolenou celých 20 dní nebo je nárok pokrácen na 18,5 dne na rok z důvodu nástupu 2.1.07?Děkuji

Odpověď:

Nárok na dovolenou
S odkazem na ustanovení § 212 a následujících zákoníku práce Vám náleží dovolená v plném rozsahu při splnění uvedených kritérií. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace, doporučujeme se v případě pochybností obrátit na advokátní či jinou právní poradnu.

Ivana Spoustová

Věra | 8.1.2007 17:32:37 | nevyplacená mzda

Od srpna roku 2006 nedostávám výplatu z důvodu platební neschopnosti zaměstnavatele. Chtěla bych zrušit pracovní poměr okamžitě, dle §56 zákoníku práce. Na jak vysoké odstupné mám ze zákona právo? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Odpověď:

Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle odstavce 1 písm. b) přísluší právo na odstupné ve výši podle ustanovení § 67 zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že v tomto ustanovení není pamatováno na situaci, kdy dá výpověď zaměstnanec zaměstnavateli, pak výkladem zákona by patrně přicházelo v úvahu odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
V daném ustanovení se dále zmiňuje odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Vzhledem k mezeře v tomto ustanovení by tak musel rozhodnout svým výkladem soud, nedojde-li v nejbližší době k upřesnění a doplnění novelizovaného zákoníku práce - tedy zákona č. 262/2006 Sb.

Ivana Spoustová

dane | 3.1.2007 22:10:08 | banka

Dobry den chtela bych se zeptat,kdyz jsem slozila penize v bance na jiny ucet,mam pravo na jejich vraceni kdyz majitel uctu mi je nechce vratit.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

podejte proti majiteli účtu, na který jste poslala peníze, žalobu pro bezdůvodné obohacení. V žalobě uveďte číslo účtu na, který jste měla peníze posílat, můžete připojit i vyjádření jeho majitele, číslo účtu, na který jste peníze poslala a jeho majitele (žalobce) a účel platby.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Míla | 17.12.2006 10:57:56 | rozpis směn

Dobrý den,
podepsala jsem prac. dohodu s nemocnici o prac.činnosti na Lékařské službě první pomoci,jako zdrav.sestra.Nejsem však zaměstnakyně nemocnice,pod níž LSPP spádá.Hlavní sestra však v rospisu služeb upřednostňuje zaměstnance nemocnice.Víkendové služby,které jsou lépe placené píše hlavně sobě a svým známým,a mě jen vyjímečně jednu službu ve všedním dni,které jsou kratší a mnohem hůře placené.Existuje nějaký způsob,jak docílit pravidelného rozpisu služeb?Nejedná se o diskriminaci?Upozornila jsem na tuto situaci vedoucího lékaře LSPP,ten však nápravu nezajistil.Děkuji Milena

Odpověď:

Dobrý den,

na základě Vašich informací nelze usuzovat, za jakých podmínek jste DPČ sjednala a tudíž ani usoudit, zda byste mohla být a z jakého důvodu diskriminována. Pokud jste byla přijat na určitou výpomoc, resp. náhradu v případě výpadku stabilních zaměstnanců, pak je postup staniční sestry správný. Diskriminační důvody jsou vypsány v zákoníku prácev ustanovení § 1. POkud byste měla pocit, že se staniční sestra diskriminaci z některého v zákoně uvedených důvodů dopouští, pak nás můžete kontaktovat s podrobnějšími informacemi, a to nejen prostřednictvím internetu , ale i v době telefonické právní poradny. Telefonní právní poradna je vždy v úterý od 9-11 hod a v pátek od 16,30-18,30 hod.

Ivana Spoustová

Dagmar | 14.12.2006 17:42:33 | Řádná dovolená

Dala jsem v zaměstnání výpověď ,profese uklízečka,která mi končí k 31.12.2006.Zaměstnavatel mi nenabídl čerpání řádné dovolené,mám nárok na 8,5 dne.Zdělil mi ,že mi ji zaplatí.Já s tím nesouhlasím,jelikož přijdu o nárok na sociální podporu což dělá přibližně 4000 kč za kalendářní čtvrletí.Co mám dělat?Když nenastoupím do práce a mám dovolenou můžu dostat §53? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

domnívám se, že máte na mysli § 53, který upravuje okamžité zrušení pracovního poměru. Zaměstnavatel Vás může okamžitě propustit jen z přesně vymezených důvodů. Pokud byste se nedostavila jeden do práce, nejedná se o porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem. Navíc, když jste sama dala výpověď a Váš pracovní poměr končí k 31. prosinci toho roku, je tento postup ze strany Vašeho zaměstnavatele vysoce nepravděpodobný.
Co se týče dovolené, může Vám Váš zaměstnavatel stanovit její čerpání ještě do konce roku (pokud jste nepodala výpověď bez výpovědní doby), nebo musíte přijmout její proplacení.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

| 1 | .. | | 13 | | 15 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect