Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jenda | 20.4.2007 21:26:43 | Nevyplacená mzda

Je pravda,že mohu odejít z firmy z důvodu nevyplacené mzdy podle par.56 ,mzda mi bude vzplacena sociálním úřadem a snad mám údajně i nárok na odstupné?

Odpověď:

Dobrý den,

pokud Vám nebyla vyplacena mzda nebo záloha mzdy do 15 dnů ode dne splatnosti, máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr. V takovém případě máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Dlužnou mzdu Vám musí vyplatit zaměstnavatel a můžete ji po něm vymáhat i soudní cestou.

Eva Fialová

Mates | 18.4.2007 23:01:59 | zmena kol. smlouvy - Muze byprace prescas zahrnuta dozakladni mzdy?

v paušální výši /150 hodin za rok, to je 12,5 hodin za měsíc v průměru/ zahrnuta do základní mzdy.
Je toto pravne mozne? Doposud tato veta vlozena nebyla.
Brzy budeme podepisovat nove vymery (navysene o urc %). Muze byt zminena klicka soucasti smlouvy? co mohu delat pokud s timto nesouhlasim ale zaroven chci navyseni jako kazdy jiny zamestnanec?

Odpověď:

Dobrý den,

předpokládám, že se jedná o práci přes čas.
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Zaměstnavatel tedy mzdu za práci přesčas paušálně sjednat nemůže.

Eva Fialová

otero | 13.4.2007 09:04:57 | výše mzdy v souvislosti sevzděláním

Dobrý den,pracuji 11 let v soukromém knihkupectví.Jsem vyučený knihkupec a poté jsem si dálkově dodělala maturitu na Střední knihovnické škole(obor knihkupec).V knihkupectví se mnou pracuje kolegyně,která je pouze vyučená v oboru.Přesto obě dostáváme zcela stejnou mzdu.Když jsem se dotazovala(několikrát) vedoucího proč nezohledňuje moje vzdělání,vždy uznal moji odbornost i praxi(více než 20 let v oboru),ale to bylo také vše,další diskuse neexistovala.Jak mám dosáhnou spravedlnosti?Věnovala jsem osm let studiu,abych získala co možná nejvyšší vzdělání o oboru,snažím se vzdělávat stále v literatuře i v komunikaci se zákazníkem.S kolegyní nemám žádné rozpory,dokonce uznává,že to není sravedlivé.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle zákona má zaměstnavatel povinnost poskytovat za stejnou práci stejné odměňování.
Zde tedy zaměstnavatel pravděpodobně žádné zákonné ustanovení neporušuje. Skutečnost, že vy máte vyšší vzdělání než vaše kolegyně, se pravděpodobně neodráží v rozdílech ve výkonu práce; obě vykonáváte práci stejné hodnoty.

Ivana Spoustová

Irena | 12.4.2007 22:09:37 | daňové přiznání

Dobrý den, pracovala jsem do konce prosince 2006 na jednom prac. místě, od 1.1.2007 na novém. Na starém jsem dávala účetní "prohlášení" k daňovému přiznání (daň z příjmu FO)za rok 2006 (moc se v tom nevyznám, je to růžový několikastránkový formulář). V březnu 2007 mi ůčetní ze starého zaměstnání po domluvě vypracovala daňové přiznání za rok 2006 (i když už jsem bla v zaměstnání novém). Zajimalo by mě, pokud bych měla např. za rok 2006 na zálohách na daň přeplatek, jakým způsobem bych jej dostala a od koho? od finančního úřadu? bývalého zaměstnavatele? nebo nového zaměstnavatele např.formou menší srážky na daň? účetní mi na toto nebyla schopna podat odpověď. Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Daň se odvádí vždy za uplynulý kalendářní rok, zpravidla do 31.3. následujícího roku. Skutečnost, že jste změnila zaměstnavatele je proto bezpředmětná. Případný nedoplatek stejně jako přeplatek vyplývá právě z daňového přiznání. Tuto částky Vám převede, pokud se jedná z vaší strany o přeplatek – event. vy převedete, jedná-li se z Vaší strany o nedoplatek – příslušný finanční úřad.

Ivana Spoustová

Tomáš | 4.4.2007 10:47:08 | § 56 Okamžité zrušenípracovního poměru zaměstnancem

Dobrý den, z důvodu nevyplacené mzdy budu zítra okamžitě rušit pracovní poměr podle §56 ods. 1 písm. b), v tomto paragrafu je ale dále v odstavci 2 uvedeno, že - Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle odstavce 1 písm. b), přísluší právo na odstupné ve výši podle § 67. - zajímalo by mne, zda mám na toto odstupné právo, případně v jaké výši a jakým způsobem se mám tohoto odstupného domoci. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
v případě okamžitého zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Tento nárok uplatněte u zaměstnavatele při oznamování okamžitého zrušení.
Ani po okamžitém zrušení pracovního poměr neztrácíte nárok na nevyplacenou mzdu.

Eva Fialová

Lenka | 3.4.2007 09:28:16 | pozdní vyplácení mzdy

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v případě pozdního vyplácení mzdy. Firma u které pracuji má výplatní termín 28 dne následujícího měsíce po odpracovaném měsíci. Není už tohle porušení nějakého ustanovení? Běžně se mzda pro zaměstnance vyplácí dva týdny i více po tomto termínu. Prosím o radu, co se s tím dá dělat. Případně kam se obrátit pro pomoc. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel se ocitl v prodlení. Pokud prodlení z výplatou nebo její zálohou bude delší než 15 dnů máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr.
V každém případě máte na dlužnou částku nárok. Pokud byste žalovala svého zaměstnavatele u soudu, máte nárok i na úroky z prodlení.

Eva Fialová

Marcela | 2.4.2007 12:54:28 | pracovní třída

pracuji v chemickém provozu jako laborantka/střídačka,pracuji sřídavě v deviti laboratořích,mám pátou pracovní třídu,myslím že svoji práci dělám dobře,ale vyskytly se u mě zdravotní potíže/astma, a já se nemohu ze zdravotních problémů jít učit další laboratoř.V práci mě vyhrožují že pokud se nebudu učit dál,že mě seberou pracovní třídu,pracuji na podniku 21let,chci se zeptat jestli to mohou udělat když jsem jinak neporušila žádné svoje povinosti a pracovní zařazení které jsem měla doposud se mě nezmění děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
domnívám se, že nikoliv. Přesto vám nemohu posyktnout kvalifikovanou odpověď, neboť neznám konkrétní předpisy a podmínky jak pro zařazení do určitého zařazení, tak pro výkon v něm.

Ivana Spoustová

Janca | 26.3.2007 22:39:14 | odstupné

dobrý den,týden před koncem měsíce mi zaměstnavatel oznámil,že ukončuje činnost.Mám nárok na odstupné,zaměstnavetel nabízí přechod k jiné firmě na stejném místě,za stejných podmínek.Odstupné tedy neposkytne?Díky

Odpověď:

Pracovní poměr můžete ukončit se zaměstnavatelem dohodou event. počkat, až vám dá zaměstnavatel výpověď. V obou případech vám vzniká nárok na vyplacení odstupného, které vám (podle ustanovení § 67 odstavec 1 zákoníku práce) přísluší ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. V prvním případě skončí pracovní poměr ke dni, na kterém se dohodnete, v tom druhém uplynutím výpovědní doby.
Nabídky na jiné místo můžete pochopitelně využít.

Ivana Spoustová

evina | 24.3.2007 22:15:49 | odstupny

Podnik se bude zavirat mame narok na odstupne a ak ano tak kolik

Odpověď:

Pracovní poměr ve Vámi zmíněném případě může být ukončen dohodou event. výpovědí ze strany zaměstnavatele podle ustanovení § 52 písmeno a) tedy ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Podle ustanovení § 67 odst.1 přísluší zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce (ustanovení § 51 odst. 1).


Ivana Spoustová

Stana | 23.3.2007 12:16:56 | Výpověď z důvodu nezaplacenívýplaty

Zaměstnavatel mi nevyplatil mzdu v termínu ale poslal zálohu.Mohu dát okamžitou výpověď podle § 56 odst.1b.

Odpověď:

Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 56 odst. 1 b) se svým zaměstnavatelem nemůžete, protože zaměstnavatel Vám poskytl zálohu, tedy podle zákoníku práce část náhrady mzdy.

Eva Fialová

Lída | 22.3.2007 14:19:28 | jak na dlužníka

Dobrý den, jak postupovat v případě že vím o firmě zaměstnávající sociální případy takzvaně "načerno" s tím že jim slibuje stálé zaměstnání ale skutek utek a ani jim nezaplatil odpracovanou částku s tím že na něj vlastně nemůžou, protože počítá s tím že se nikdo neozve aby si nezpůsobil potíže s pracovním nebo sociálním úřadem.

Odpověď:

Dobrý den,
přestože máte pracovní smlouvu na dobu určitou, můžete být před dobou vypršení platnosti této smlouvy propuštěna za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci.

Eva Fialová

Lenka | 13.3.2007 12:25:43 | odstupné

Dobrý den.
manžel dostal 28.11.2006 výpověď podle §46 odst1 písm.c) zákona 65/1965 Sb. s 3 měsíční výpovědní lhůtou. pracovní poměr mu skončil 28.2.07. Má nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku nebo ve výči dvojnásobku průměr. výdělku a jak se jeho výše počítá

Děkuji Láchová

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel má nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, protože výpověď mu byla dána za platnosti starého zákoníku práce, ve kterém bylo odstupné v této výši.

Eva Fialová

Lucie Procházková | 12.3.2007 11:57:16 | Vyplácení mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplácení mzdy. Pracuji na čerpací stanici v 15hodinových směnách vždy 2dny pracuji a 4 dny volna. Základní plat činí 7500kč + %z tržby.Pokud pracuji 10dní v měsíci nebo 11 či více základ se nemění! ale pokud si vezmu 2 dny dovolené kterou čerpáme v době pracovní činnosti Základ je menší a dovolená je proplacena hodinově tj 8hod. Takže , 2dny dovolené mám zaplacených 16hodin! Je to tak správné? Další dotaz vztahuje se na nás příplatek 10% za so+ne . A ještě jeden jak se vypočítá náhrada za paragraf na dítě! Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašich informací vyplývá, že Váš zaměstnavatel postupuje správně. Dovolená se počítá na kalendářní týdny, i když máte nerovnoměrně rozvrženou týdenní pracovní dobu. Stanovená týdenní pracovní doba je 40 týdně.
Na příplatek za sobotu a neděli mají právo všichni zaměstnanci, kteří v sobotu a v neděli pracují.
Podpora při ošetřování člena rodiny pomoc v mateřství se vypočte příslušnou procentní sazbou z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se zjistí tak, Váš se příjem v rozhodném období (12 kalendářních měsíců) dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.

Eva Fialová

křemílek | 8.3.2007 11:03:44 | škoda zaměstnavateli

Chtěl bych se zeptat když udělám v práci škodu a platím si pojištění proti škodě zaměstnavateli a zaměstnavatel mi z tohoto důvodu odmíta vyplatit mzdu za dva měsíce i v případě že jsem se zaměstnavatelem ukončil pracovní poměr.A druhý dotaz když jsem dal výpověd z důvodu že mi zaměstnavatel platil výplaty jak se mu chtělo asi co dva měsíce jestli mám nárok na odstupné.Děkuji za odpověď křemílek

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste dal zaměstnavateli výpověď z toho důvodu, že Vám nevyplácel včas mzdu, nemáte nárok na odstupné. Ten byste měl, kdyby jste okamžitě zrušil pracovní poměr z toho důvodu, že Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu alespoň 15 dnů po dni její splatnosti.
Způsobil-li jste zaměstnavateli škodu musíte ji nahradit Vy nebo pojišťovna. Zaměstnavatel nemá právo zadržovat Vaši mzdu.

Eva Fialová

cobra 48 | 8.3.2007 10:58:41 | práce přesčas

Chtěl bych se zeptat když dělám přes 300 přesčasových hodin jestli za toto může mít zaměstnavatel nějaký postih.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad výše uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem.
Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

Postižen může být zaměstnavatel úřadem práce nebo inspekcí práce, pokud je na něho podána stížnost a kontrolní orgán zjistí porušování pracovněprávních předpisů.

Eva Fialová

cobra 23 | 8.3.2007 10:56:18 | víkendové příplatky

Pracuji dlouhý krátky týden,hodinová mzda mi činí 48,10.Zajímalo by mě jestli ten víkend co pracuji v dlouhém týdnu mám nárok na ten víkendový příplatek 10%.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
ano, za práci v sobotu a v neděli Vám přísluší dosažená mzda s desetiprocentním příplatkem. Zákon v tomto nerozlišuje kratší a delší týdny.

Eva Fialová

6.3.2007 09:58:47 | diskriminace cizince

Muze se muj muz,ktery je cizinec a bude mit zivnostensky list v remeslen praci nejak branit pred nezplacenim faktur?Fakturovat po castech a nebo zalohu chtit po odpracovani casti ? Prosim o odpoved na e mail.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
obávám se, že nemám dostatek vstupních informací, abych Váš dotaz mohla zodpovědět. Obecně ale platí, že fakturovat lze podle podmínek stanovených ve smlouvě s druhou stranou.

Eva Fialová

5.3.2007 23:19:18 | Konkurenční doložka u OSVČ

Dobrý den.
Je prosím platná smlouva o konkurenční doložce se zprostředkovatelem?Nejsem zaměstnanec,pracuji na IČO pro Real.kancelář.A to cca 4 měsíce.Chtěla bych k jiné, která bude mít lepší servis.zatím jsem nevydělala vůbec nic.Mám živn.list na zprostředkovatelskou činnost.
Cituji:"Uzavřeno dle zákoníku práce dle §29.Zprostředkovatel se k zájemci zavazuje touto konk.doložkou,čestně a výslovně prohlašuje,že nejdéle 1 rok po ukončení smlouvy o tprostředkování nebude vykonávat činnost, která je shodná s prací,na kterou byla sjednána dmlouva o zprostředk.obchodu.A to ani u jiného zaměstnavatele ani jako OSVČ.Pokud dojde k porušení této dohody,zaplatí zprostředkovatel zájemci,dle oboustrané dohody smluvní pokutu ve výši 300.000,-Kč.Splatnost této pokuty je do 14 dnů od doručení výzvy zprostředkovateli zájemcem,pokud se prokáže porušení této dohody.“

Odpověď:

Dobrý den,
smlouva o zprostředkování je v části, kterou se upravuje konkurenční doložka uzavřená podle zákoníku práce, neplatná. Smlouva o zprostředkování se uzavírá podle § 642 a násl. obchodního zákoníku. Vztahy mezi Vámi a realitní kanceláří se neřídí zákoníkem práce, protože ten upravuje pouze vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Eva Fialová

Hana | 5.3.2007 17:56:16 | Dovolená

Dobrý den.
Pracuji jako prodavačka v supermarketu.Pracuji dvanáct dní v celku a pak dva dny volno.Při čerpání sedmi dní dovolené pondělí až neděle nám zaměstnavatel nepropláci dovolenou za sobotu a neděli ale uděluje neplacené volno.Náhradní volno nám uděluje i když nemám žádný presčas,a přitom mám nečerpanou ŘD.Prakticky se jedná o neplacené volno.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
dovolená se čerpá a tudíž i vyplácí za kalendářní týden. Nezáleží na to, zda máte rovnoměrně či nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Jednání Vašeho zaměstnavatele je protiprávní a vy si na něj můžete stěžovat na úřadu práce, inspekci práce a neproplacenou mzdu za soboty a neděle, v kterých jste měla čerpat dovolenou, můžete žalovat i u soudu.

Eva Fialová

Krajník Miroslav Ing. | 3.3.2007 18:50:34 | platová diskriminace

Pracoval jsem u firmy jako vedoucí kvality. Nyní odcházím do důchodu a zjistil jsem ,že mí kolegové se stejnou usmluvněnou funkcí a stejnou nomenklací jsou vedeni jako THP s fixním platem plus ročními prémiemi
oproti mě, který jsem veden v časové mzdě s výkonovou prémií. Tuto skutečnost jsem se dověděl kdÿž jsem žádal o důchod. Rozdíl. v měsíční mzdě činí 3000 až 5000Kč.Cítím se tímto postupem firmy diskriminován a prosím o odpověď zda je možno se úspěšně s firmou soudit. Ve firmě jsem pracoval pět let. Firma má vedení v SRN. Za odpověď děkuji
Krajnik Miroslav.

Odpověď:

Dobrý den,
ve Vašem případě by skutečně o diskriminaci mohlo jít, a to o diskriminaci na základě věku.
Podle zákoníku práce přísluší za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Zaměstnavatel musí rovněž zajistit rovné zacházení se zaměstnanci a dodržovat zákaz jakékoli diskriminace zaměstnanců, jakož i fyzických osob ucházejících se o zaměstnání.
U soudu se můžete domáhat toho, aby byla diskriminace na základě věku vyslovena. Můžete se domáhat i náhrady škody, která Vám vznikla tím, že zaměstnavatel porušil svoji povinnost nediskriminovat a v důsledku toho Vám mzdu vypočítával jinak než ostatním zaměstnancům.

Eva Fialová

| 1 | .. | 9 | 10 | | 12 | | .. | 15 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect