Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Marie M. | 7.6.2007 11:29:33 | Změna smlouvy

Dobrý den,
nastoupila jsem do práce se smlouvou na dobu neurčitou, se zkušební dobou na 3 měsíce.Zkušební doba mi končí za 4 dny.Šéf mi navrhl změnu pracovní doby na 6 měsíců, tedy na dobu určitou a chce to podepsat.Bojím se, že když odmítnu, propustí mě (stále jsem ve zkušební době).Je to legální? A mám vůbec nějakou možnost říci ne? V původní smlouvě mám uvedený 13 plat, touto novou smlouvou o něj tedy přijdu?
Děkuji za odpověď.
Marie M.

Odpověď:

Dobrý den,
postup vašeho zaměstnavatele je obcházení zákona. Na tyto praktiky byste měla upozornit úřad práce nebo inspektorát práce ve Vašem okrese.

Eva Fialová

karla | 2.6.2007 13:01:28 | doplatek mzdy

Dobrý den, v lednu jsem zjistila, že mě zaměstnavatel 10 let započítával špatně praxi a tudíž jsem byla zařazena o jeden platový stupeň níž. Mámnárok na doplacení rozdílu? Jak dlouho zpátky? zaměstnavatel tvrdí, že jen tři roky. Od podání žádosti ( leden 2007) se stále nic neděje. Děkuji.

Odpověď:

V daném případě záleží především na dobré vůli vašeho zaměstnavatele, neboť platový výměr včetně délky započítavané praxe jste pravděpodobně svým podpisem odsouhlasila. Požádejte proto zaměstnavatele písemně o doplatek částky, která vám dle vás náleží a zároveň jej požádejte, aby částku, kterou uzná, zaplatil v nejbližším termínu určeném pro výplatu mzdy. Samozřejmě můžete přistoupit i na splátkový kalendář.

Ivana Spoustová

Marie | 30.5.2007 20:58:26 | Sirotčí důchod a práce přidenním studiu

Dobrý den. Ráda bych se zeptala jestli je možné pobírat sirotčí důchod v případě, že studuji DENNÍ studium na vysoké škole, ale zárověň při tomto studiu pracuji na částěčný pracovní úvazek? Děkuji s přáním pěkného dne Marie

Odpověď:

Dobrý den,
pobírání sirotčího důchodu není v rozporu s příjmem oprávněného. Sirotčí důchod je omezen pouze věkem, a to do 26 let.

Eva Fialová

monika | 29.5.2007 20:21:38 | VPP a nevyplacená mzda

Od roku 2001 mám VPP, ve smlouvě je uvedeno - prac.doba - dle potřeb zaměstanavatele, max. 50 hod/měs. dále paušální měsíční mzda činí 5 000,- Kč. Od 10.5.2007 jsem v prac.neschopnosti. Výplatní termín je 20. Dosud jsem nedostala výplatní pásku na 04/2007 a ani mzdu. Zaměstnavatel mi ústně sdělil, že jsem žádnou činnost nevykonávala a že mi nevyplatí žádnou mzdu, že ve smlouvě je dle potřeb zaměstnavatele a že potřeba zaměstnavatele nebyla. Prokazatelně jsem skutečně pracovala. Jak má postupovat a prokázat, že jsem skutečně pracovala a získat mě náležící mzdu? Je u VPP nárok na dovolenou?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na mzdu z pracovní smlouvy máte, i když zaměstnavatel nemá potřebu Vaší práce. Pokud Vám nevyplatil mzdu do 15 dnů ode dne splatnosti můžete pracovní poměr ukončit okamžitě a navíc máte nárok na odstupné ve výši tří měsíčních výdělků. Obraťte se na inspekci práce. Nevyplacenou mzdu, popř. odstupné, pokud pracovní poměr ukončíte, můžete žalovat i u soudu spolu s úroky z prodlení.
Vedlejší pracovní poměr již od 1.1.2007 neexistuje. Nárok na dovolenou máte po odpracování 60 dnů podle zákoníku práce čtyřtýdenní, pokud není prodloužena Vaší pracovní smlouvou, vnitřním předpisem zaměstnavatele nebo smlouvou kolektivní.

Eva Fialová

Petr M. | 29.5.2007 19:13:58 | Zápočet pohledávek

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně možnosti započtení pohledávek z pracovněprávního vztahu. Po dvou letech působení v jedné soukromé firmě jsem dostal výpověď podle § 52 odst. c) zákoníku práce, čímž mně vznikl nárok na odstupné, ve výši 3 měsíčního platu. K výkonu své pracovní činnosti jsem užíval, se souhlasem zaměstnavatele, osobní motorové vozidlo, kdy mně každý měsíc po vyúčtování proplatil veškeré náklady. V průběhu pracovního poměru jsem potřeboval finanční úvěr k úhradě léčebných výloh, na což mně jednatel firmy nabídl pomoc a zapůjčení finanční hotovosti. S tímto jsme tedy sepsali "Smlouvu o půjčce", kde oba účastníci smlouvy vystupují jako soukromé osoby. V průběhu současné výpovědní lhůty (pracovní poměr končí 31.5.2007) mně pak zaměstnavatel odmítl proplatit mzdu a cestovní náhrady za předchozí měsíc a dále mi odmítá proplatit mzdu, cestovní náhrady za měsíc květen, jakož i odstupné s odůvodněním, že mám vůči tomuto pohledávku a on uplatňuje institut započtení, ve smyslu občanského zákoníku. Můj dotaz tedy zní, podle dřívější platné právní úpravy, zákoníku práce před 1.1. více

Odpověď:

Dobrý den,
závazkové vztahy se řídí občanským zákoníkem, který upravuje podmínky započtení. Jednostranné započtení je podle tohoto zákona možné, pokud jsou závazky stejného druhu (např. peněžní) a pokud jsou oba závazky již splatné. Jestliže půjčka, kterou máte vůči zaměstnavateli z důvodu postoupení pohledávky, není splatná, nebylo možné mzdu ani cestovní náhrady za duben proti této pohledávce jednostranně započíst, protože tato mzda již splatná byla. Neoprávněně započtenou mzdu můžete vymáhat i soudní cestou.

Eva Fialová

Yveta Horáková | 29.5.2007 16:02:41 | Dohoda a odstupné

Vážení,
po dlouhé nemoci odcházím do plného invalidního důchodu a můj zaměstnavatel navrhuje ukončení pracovního poměru dohodou. Možnosti a znění paragrafů znám a je mi celkem jasné. Co však nevím, zdali neexistují nějaké podobné případy, které by mohly být
"návodem k řešení" : Jak a za jakých případně následných podmínek dostat tříměsíční odstupné při rozvázání pracovního poměru dohodou ?
Děkuji a srdečně zdravím. Yveta Horáková

Odpověď:

Dobrý den,
mimo důvody uvedené v zákoně (rušení nebo přemisťování zaměstnavatele nebo jeho části, nebo nadbytečnost), které se vztahují na ukončení pracovního poměru jak výpovědí, tak dohodou, může být tříměsíční odstupné přiznáno v dohodě samotné, protože v ní si se zaměstnavatelem mohou domluvit i jiné možnosti, než jsou uvedené v zákoně. Dále může nárok na odstupné upravovat vnitřní předpis zaměstnavatele nebo kolektivní smlouva.

Eva Fialová

Míra | 28.5.2007 14:37:49 | Nevyplacená mzda

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám dále postupovat, když mi zaměstnavatel nevyplatil mzdu. Mám od soudu Platební rozkaz, který nabyl právní moci. Zaměstnavatele stále uháním. Na všechny moje telefonáty ani dopisy nereaguje.Když jsem se obrátil na exekutora, bylo mi sděleno, že firma nedisponuje žádným majetkem. Děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den,
zkuste podat u soudu exekuční žalobu. Pokud budete postupovat soudní cestou, bude Váš zaměstnavatel muset u soudu výši majetku doložit.

Eva Fialová

Renata | 27.5.2007 07:08:38 | Výpočet náhrady za paragraf

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak se vypočítá náhrada za paragraf na dítě. Mockrát děkuji.

Renata

Odpověď:

Dobrý den,
mám za to, že máte na mysli podporu při ošetřování člena rodiny. Tato dávka se stanoví z 69% denního vyměřovacího základu, který se vypočítá z průměrné mzdy.

Eva Fialová

19.5.2007 10:26:26 | nárok volna ze zákona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik dní volna mám ze zákona nárok v případě stěhování (z města do města a změně trvalého bydliště). A dále pak na kolik dní volna mají v tom samém případě pracovníci ve státní správě (na které se vztahuje zákon o služ. poměru?) díky

Odpověď:

Dobrý den,
Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 2 dny. Jde-li o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.
Podle zákona o služebním poměru se příslušníkovi na jeho žádost poskytne služební volno bez poskytnutí služebního příjmu, nebrání-li tomu vážný zájem služby. K přestěhování z důvodu služebního místa se příslušníkovi poskytnou 2 dny služebního volna s s poskytnutím služebního příjmu.

Eva Fialová

17.5.2007 19:55:02 | státní svátek

zaměstnavatel neproplácí státní svátky a volna za darování krve/plazmy/.Jak se bránit?děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
náhradu mzdy můžete požadovat od svého zaměstnavatele i soudě, napřed se ale obraťte na inspekci práce.

Eva Fialová

Michaela Žambůrková | 9.5.2007 16:31:32 | Odstoupení od kupní smlouvy

Dobrý den, prosím,potřebovala bych poradit. Moje matka koupila od firmy BEST 4 HOME zboží, o kterém posléze zjistila,že je značně předražené.Na kupní smlouvě má jasně uvedeno,že zboží může v zákonné lhůtě 14-ti dnů vrátit.Odstoupení od kupní smlouvy jsme asi 10.den po podepsání kupní smluvy odeslali doporučeně na adresu provozovny firmy,tak jak je uvedeno ve smlouvě. Zároveň jsme toto odstoupení odeslali i faxem z pošty a máme od toho potvrzení,že fax do firmy přišel v pořádku. 13.den jsem osobně jela do provozovny se zbožím.Zde mi bylo řečeno,že žádné zboží nepřevezmou,že je jednou zaplaceno a tudíž,že má moje matka smůlu. Jako důvod mi bylo udáno,že peníze byly předány doma.No úplný nesmysl.Když jsem po něm chtěla nějaky rozumný důvod,tak mi řekl,že už mi důvod řekl a víc se se mnou nebavil. Nechci to v žádném případě nechat být a chci bránit právo mé matky na odstoupení od smlouvy třeba i soudně. Prosím o radu,jestli jsem udělala vše v pořádku a pokud ano,jak postupovat momentálně dál.Zítra 10.5.je poslední den 14-ti denní lhůty na vrácení zboží. Děkuji více

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je to možné, kontaktujte osobu nadřízenou zaměstnancům firmy, se kterými jste jednala. Nebude-li to možné, požádejte zaměstnance, aby Vám napsaly potvrzení, že zboží odmítají převzít. Pokud by došlo k soudnímu řízení o odstoupení od smlouvy, budete mít v ruce více důkazů. Předtím než podniknete další právní kroky se však obraťte na sdružení ochrany spotřebitele.

Eva Fialová

Slavinka | 6.5.2007 09:42:41 | Navyseni platu

Dobry den. Pocas zamestnania v urcitej spolocnosti som si zacala hladat pracu v spolocnosti inej. Ked sa tuto skutocnost dozvedel moj nadriadeny, ponukol mi zvysenie platu. Cele sa to dialo v obdobi brezen. K navyseniu mzdy malo dojst od 1.5.2007. Dna 27.4.2007 som ale predsa prijala nabidku od inej firmy a tak v dosavadnom zamestnani som podala vypoved s dvojmesacnou vypovednou lehotou.
Na to mi moj nadriadeny oznamil, ze kedze som podala vypoved, uz nemam narok na zvysenie mzdy od 1.5.2007.
Mozte mi poradit, ci je to pravne v poriadku?
Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,
výše mzdy sjednává v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě nebo jiné smlouvě. Popřípadě ji může zaměstnavatel stanovit vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Pokud měl příslib Vašeho zaměstnavatele formu jednoho z výše uvedených úkonů, a to i v nepsané podobě, máte na zvýšení mzdy nárok.

Eva Fialová

Marie | 6.5.2007 00:45:56 | Vlastnické právo

Dobrý den.Mám opravdu velký problém, na který musím pořád myslet.Moje mamka mi dala domek se zahradou po svých rodičích,což se velmi nelíbí mému otci.Ten dům celých 15 let pronajímal a těžil z toho jen peníze,které mamka už asi stejně nikdy neuvidí.Nejradši by z toho domu udělal ukrajinskou ubytovnu,ale za ta léta do něho neinvestoval ani korunu.A od prosince loňského roku máme opravdu peklo na zemi.Největší úskalí je asi v tom, že otec má na mé zahradě složeno řezivo, celkem 5 štosů,a dále starý autovrak.Arogantně se mi vysmívá, že s tím nic dělat nebude, že to nemá kam dát.Ale tím porušuje mé vlastnické právo.Nemůžeme si totiž tím pádem udělat nové ploty, ani prohloubit starou studnu,natož rovnat nějaký terén.Navíc neoprávněmě vstupuje na můj pozemek.Samozřejmě hlavně,když nejsme doma.A tu a tam se nám ztratí sekerka, lopata,...Prostě když se mu to hodí,tak si to vezme. více

Odpověď:

Dobrý den,
Váš otec je pravděpodobně psychopatická osobnost a na jeho chování zapůsobí tvrdší postup s Vaší i matčiny strany. Z Vašeho dopisu není zřejmé jestli má Váš otec v nemovitosti bydliště. Pokud bydliště v domě nemá a dům je ve Vašem vlastnictví, můžete na svého otce podat žalobu na vyklizení nemovitosti a žádat v ní, aby odstranil všechny své věci z Vašeho pozemku.
Vnikne-li Váš otec na pozemek můžete zavolat policii, která toto jednání může vyhodnotit jako přestupek nebo i trestný čin neoprávněného vniknutí.
Pro Vaši matku přidávám dvě čísla, která by mohla využít, v případě, že se rozhodne svou situaci řešit. Linka Rosy, informačně-poradenského centra pro oběti domácího násilí: 241 432 466 (po, út, st), proFem, právní pomoc obětem domácího násilí: 224 910 744 (st 18:30 - 20:30).

Eva Fialová

Jenda | 5.5.2007 10:05:26 | Nevyplacená mzda

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, do kdy mohu zrušit pracovní poměr vpřípadě nevyplacené mzdy dle par.56,je tam nějaká ochranná doba nebo něco podobného, bylo nám přislíbeno,že se následující měsíc bude vše srovnáno,ale byla nám vyplacena pouze záloha ve výši 25%,děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jestliže, mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, náhradu mzdy nebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Právo okamžitě zrušit pracovní poměr máte tedy od 16. dne po nevyplacení mzdy až do doby než Vám zaměstnavatel splatí tuto mzdu nebo mzdu za další měsíc ve výplatním termínu.

Eva Fialová

Andulka | 3.5.2007 06:46:53 | Předčasný důchod

Dobrý den,chci odejít do předčasného důchodu necelé 3 roky před nárokem na důchod.Personalistka mi vysvětlila, že požádám-li o ukončení prac.poměru z důvodu odchodu do důchodu zůstanou mi jízdní výhody Českých Drah ale nemám nárok na odchodné. Ukončím-li prac poměr dohodou bez udání důvodu vznikne mi nárok na odchodné, ale přijdu o jízdní výhody ČD. Má pravdu?

Odpověď:

Omlouvám se, ale na tuto otázku vám nedovedu odpovědět, protože neznám předpisy o poskytování výhod Českých drah zaměstnancům po ukončení pracovního poměru event. po odchodu do důchodu. Ostatně tato otázka nesouvisí s diskriminací na pracovním trhu a není náplní naší právní poradny.

Ivana Spoustová

Martina | 1.5.2007 19:48:08 | Jak se bránit?

Dobrý den,můj zaměstnavatel mi každý měsíc strhává z platu několik tisíc. Jeho jednání je neoprávněné a bezdůvodné. Neporušuji pracovní řád. Mohu se proti tomu nějak bránit? Děkuji

Odpověď:

Vašemu dotazu nerozumím. zaměstnavatel je povinen vám jakékoliv srážky ze mzdy náležitě odůvodnit. Pokud by vám srážel něco "jen tak", pak by jeho jednání bylo protiprávní.
Pro jednotlivé případy srážek ze mzdy existují jednoznačná pravidla, která zaměstnavatel v žádném případě nesmí porušovat.

Ivana Spoustová

ANONYM | 30.4.2007 08:36:42 | vrácení části daní

Dobrý den.Výplatní po měsíci zjistila že špatně vypočítala daně a chce určitou částku vrátit.Jsem povinna peníze vrátit?Daním vůbec nerozumím.Je to její práce.Nebo mám jinou možnost?Děkuji.

Odpověď:

Jste. Daně jste povinna zúčtovávat resp. nedoplatky odvádět vůči státu. Pochybení vaší účetní by mělo vliv pouze na případné vymáhání penále za nedoplatek, nebyla-li by daň odvedena řádně v daném časovém období (tedy za příslušný kalendářní rok).

Ivana Spoustová

Vanda | 25.4.2007 07:56:53 | mzda

Dobrý den,21.4. jsem Vám zasílala dotaz,ale dosud nebyl zodpovězen,tak to zkusím znovu.Pracuji 11 let v soukromém knihkupectví (moje celková praxe v oboru je 25let).Jsem vyučený knihkupec,po vyučení jsem při zaměstnání studovala Střední knihovnickou školu v Praze(obor knihkupec)a získala maturitu.V knihkupectví se mnou pacuje kolegyně,která je pouze vyučená.Obě však pobíráme zcela stejný plat.Několikrát jsem o tom mluvila s vedoucím a žádala ho o vysvětlení, proč nezohledňuje mé vzdělání ve vztahu k platu.Vždy mě ujistil,že uznává mé schponosti,vzdělání i praxi,ale o odměně se se mnou odmítá bavit.Pociťuji to jako nespravedlnost a prosím o radu,jak tento problém vyřešit.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce stanoví, co znamená rovnost v odměňování a stejná mzda za práci stejné nebo srovnatelné hodnoty. Jedním z kritérií je i vzdělání zaměstnance, Toto ustanovení se však nedá "otočit". To znamená, že neexistuje právo různě vysoké mzdy, pokud se jedno nebo více kritérií liší.
Máte právo zaměstnavatele žádat o zvýšení mzdy z důvodu svého vzdělání. On má ale právo Vám nevyhovět.

Eva Fialová

Iveta | 24.4.2007 16:23:25 | .

Dobrý den,nevím zda sem tu dobře ale chtěla bych se zeptat na dotaz ohledně reailtní kanceláře.Koupila sem se přes realitku byt ,ale po par dnech sem zjistila ze věci co jsou uvedené ve smlouvě nejsou pravdivé, v bytě se mělo nacházet zděné jádro ale není tomu tak je umakartové,v koupelně měla být vana jak uvádí dle smouvy a je tam sprchový kout...a mnohé další.Je možné zpetne chtít od realitky vrácení nejakych pěněz nebo odstoupit od smlouvy?
Děkuji za pomoc

Odpověď:

Dobrý den,
doporučuji Vám prostudovat si ve smlouvě podmínky odstoupení od smlouvy, vadné plnění na straně realitní kanceláře a způsobě přebrání bytu.

Eva Fialová

Vlaďka | 24.4.2007 13:29:02 | dotazníky-podvod

Dobrý den, byla jsem na brigádě jako tazatelka. Celkově jsme měli ve třech vyzpovídat 360 respondentů. Práci jsme vykonaly a poslední den nám bylo oznámeno, že jsme podváděly, proto nám nebude vyplacena mzda. Prý ale po domluvě usoudili, -naši kontroloři- že nám vyplatí jen část a některé dny nám nezaplatí vůbec. Chtěla jsem se zeptat zda na to mají právo, aby nám nezaplatili celý den práce? Smlouvu máme...a část o výplatě je formulována takto: Zaměstnanec je povinen vykonávat práci řádně, v souladu s pokyny zaměstnavatele, není oprávněn svou práci jakkoli zkeslovat či jakkoli dopisovat bez získaných relevantních údajů, jinak je zaměstnavateli odpovědný za způsobenou škodu, která zaměstnavateli vznikne tím, že takto nesprávně odvedenou práci zaměstnavatel nemůže využít a celou práci musí činit znovu. V takovém případě je zaměstnavatel oprávněn jednak odstoupit od smlouvy a jednak je oprávněn krátit zaměstnanci sjednanou odměnu." Dotazníky, které jsme vyplňovaly prý svou dobou vyplňovaní nesmí trvat méně než 8-9 minut..to však ve smlouvě ani v instrukcích uvedeno není a na školení to nebylo zdůrazňováno. více

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel jedná protiprávně, jestliže Vás bez důkazů sankcionuje za nedodržení pracovního postupu, který nebyl označen jako rozhodující v popisu práce. Ten by totiž musel znít v tom smyslu, že nedodržení časového limitu se považuje za nesprávné vyplnění dotazníku.
Váš zaměstnavatel je v postavení věřitele, který Vám mzdu dluží. Dlužnou mzdu od něj můžete vymáhat soudně i s poplatky z prodlení. Nejprv mu ale sdělte, že jeho jednání je v rozporu se zákoníkem práce a že ho za něj můžete žalovat u soudu.

Eva Fialová

| 1 | .. | 9 | | 11 | | 13 | .. | 15 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect