Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Sandra | 28.11.2007 15:23:01 | Nevyplacení mzdy

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat co mám dělat a jaká jsou má práva.Dala jsem výpovědˇu sokromníka,kde jsem pracovala jako servírka a ta mi zkončila 30.9.2007.Doposud mi ani přez opakované upozornění nebyla vyplacena výplata za poslední měsíc a taktéž dovolená.Bývalý zaměstnavatel mě absolutně ignoruje,vymýšlí si že nemá peníze,přitom ostatní zaměstnanci výplatu dostávají.Snažím se to vyřešit jinou cestou než soudní,protože to může trvat třeba dva roky,než peníze dostanu.Také jsem kontaktovala inspektotát práce,ale tam mi nezaručili,že se tím vůbec budou zabývat.Děkuji za odpovědˇ.

Odpověď:

Na inspektorát práce pošlete písemnou stížnost a tento úřad je pak p o v i n e n se Vaší stížností zabývat. Jeho postup pak může posoudit i například Veřejný ochránce práv. Bohužel, jinou možnost než domoci se svých práv než cestou soudní, v daném případě nemáte.

Ivana Spoustová

jana | 27.11.2007 09:36:47 | placené volno

Dobrý den,manžel potřebuje odvést svého otce do zdravotnického zařízení dalekého 60km.Má nárok na placené volno,když je to rodinný příslušník?Na jak dlouho má tento nárok.Děkuji za odpověď Jana

Odpověď:

Obávám se, že v daném případě nárok nemá.

Ivana Spoustová

Simča | 9.11.2007 09:18:45 | 2 měsíční odstupné

Chtěla bych se zeptat, dokdy musí být vyplaceno měsíční odstupné. Týká se to moji mamky, které byl ukončen pracovní poměr 31.12.2006, a do dnešního dne ji odstupné nebylo vyplaceno. A bývalý zaměstnavatel tvrdí, že to může trvat i 10 let, což se nám nelíbí. Potřebovali bychom poradit jak máme pokračovat. Děkuji Simča

Odpověď:

Odstupné se vždy vyplácí v nejbližším výplatním termínu stanoveném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy , pokud není dohodnuto jinak. Pokud se tedy Vaše maminka se zaměstnavatelem nedohodla jinak, pak je odstupné splatné. Měla by jej tedy písemně vyzvat k jeho zaplacení a dále i k zaplacení úroků, které jí z důvodu prodlení zaměstnavatele vznikly. Má možnost podat i stížnost na příslušný inspektorát práce a dále se domáhat zaplacení dlužné částky prostřednictvím soudní žaloby.

Ivana Spoustová

Ivana | 31.10.2007 22:17:44 | Nařízení práce přesčas bezodměny

Dobrý den, jsem zaměstnaná na pozici farmaceutického zástupce s uvedenou pracovní dobou 40 hodin týdně. Dále je ve smlouvě uvedeno: zaměstnanec je povinen vykonávat práci přesčas za podmínek stanovených zákoníkem práce. Zaměstnavatel nás vysílá na pracovní akce i o víkendech a za tuto práci nám nechce dát ani náhradní volno. Nyní trochu ustoupil že za dva odpracované dny v sobotu nebo v neděli během kvartálu si můžeme vybrat 1 den náhradního volna. Žádné přesčasy prý hradit ale nebude, to je prý ošetřeno v pracovní smlouvě. Má na toto právo podle nového zákoníku práce? Běžně pracuji mnohem více hodin než oněch 40 týdně. Děkuji. Vavrová Ivana

Odpověď:

Zákoník práce upravuje podmínky týkající se práce přesčas v ustanovení § 93. Předně platí, že práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, potom i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce (tam se však nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno).

Gender Studies, o.p.s.

Mišula | 23.10.2007 16:44:08 | Příplatky

Dobrý den, začala jsem pracovat v hotelu s dvanácti hodinovou pracovní směnou denní+noční, včetně víkendu,bylo mi zděleno,že nedostanu příplatky za práci v noci a o víkendu.Jsou mi zaměstnavatelé povinni platit tyto příplatky i když mi bylo řečeno, že nejsou plátci DPH?Jak se mohu bránit?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Požádejte zaměstnavatele o písemné odůvodnění postupu. Pokud nebudete s jeho vyjádřením spokojena, můžete požádat inspektorát práce působící v místě vašeho zaměstnání, aby celou záležitost prověřil.

Ivana Spoustová

Hana | 23.10.2007 08:49:06 | práce přesčas

Dobrý den, prosím o vysvětlení, zda může zaměstnavatel nezaplatit nebo neposkytnout náhradní volna za práci přesčas do limitu 150 hodin daných ZP, i když v pracovní smlouvě ani v platovém výměru není toto uvedeno. Mzdová účetní mi řekla, že do 150 hodin ročně na to má zaměstnavatel ze zákona právo, protože to je limit přesčasové práce. Děkuji

Odpověď:

Podle ustanovení § 93 odst. 2 zákoníku práce nesmí nařízená práce přesčas u zaměstnance činit vice než 150 hodin v kalendářním roce.
Podle ustanovení § 127 zákoníku práce přísluší zaměstnanci část mzdového tarifu, osobního a zvláštního příplatku připadající na jednu hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná a příplatek ve výši 25% průměrného hodinového výdělku, a jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu, příplatek ve výši 50% průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. Požádejte tedy mzdovou účetní o písemné stanovisko, pokud nebudete souhlasit, můžete např. požádat příslušný inspektorát práce o prošetření celé záležitosti.

Ivana Spoustová

Franta | 23.10.2007 00:53:48 | Práce ve svátek

Dobrý den ! Jsme nepřetržitý provoz. Moje směna vyšla na svátek. Ale zaměstnavatel ten den uzavřel provoz. Tím pádem, ale naší směnu přeřadil místo jiné směny do jiného pracovního dnu o dva dny déle, kdy jsme měli mít volno. Moje otázka zní: máme nárok na zaplacení svátku, když na ten den vychází dle rozpisu směna. Přestože byl provoz uzavřen.A my jako ten den budem nadělávat jindy, nebo se firma jistila, aby nemusela platit svátky. Za 150 členný kolektiv jisté firmy děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že se směna ve svátek nekonala, pak se domnívám, že nárok nemáte. Můžete se však obrátit se žádostí o prověření postupu zaměstnavatele /stížností na příslušný inspektorát práce, který je povinen celou záležitost prověřit a zaměstnavatel je povinen mu poskytnout i potřebná vysvětlení či doklady, které jeho postup odůvodní.

Ivana Spoustová

žíla | 12.10.2007 15:11:49 | Prémie

vedoucí našel na mém pracovišti kam má přístup každý zaměstnanec, malé množství měděného odpadu a sdělil mi že jsem ho tam určitě dal já a chtěl jsem se obohatit, bez jakéhokoli důkazu jen podle své doměnky mě tak viní a potrestal mě odebráním celých prémií v celkové výši 4180Kč má na toto nárok

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz se netýká diskriminace žen a mužů na pracovním trhu. Obratťe se na občanskou poradnu.

Ivana Spoustová

miluška | 5.10.2007 09:27:16 | pracovní doba

Dobrý den. Pracuji jako administr.pracovnice ve výrobním závodě.Pracovní dobu mám pružnou. Přesčasové hodiny si můžeme vybrat pouze v daném měsíci, do dalších se nepřevádí ani se nám neproplácí.Přesčas.hodiny /hlavně poslední dny v měsíci/mám sice evidované v docházce, tato evidence je pak po ukončení měsíce upravována tak, aby byl konečný stav přesčas.hodin nulový. Má na to zaměstnavatel právo?

Odpověď:

Nemá. Podle příslušných právních předpisů náleží za práci přesčas odměna a zaměstnavatel je povinen vám ji poskytnout

Ivana Spoustová

Eva | 4.10.2007 19:53:43 | Jak podat stížnost nazaměstnavatele

Dobrý den,
potřebuji od Vás odbornou radu.
Rok jsem byla zaměstnaná v soukromé ZŠ v Hradci Králové jako učitelka.Podala jsem výpověď (dohodou),po zjištění, že ředitelka podniká v nesouladu se zákonem - školu navštěvuje cca 60 žáků, ale dalších cca 60 žáků zde figurují jako "černé duše", to proto, aby ředitelka dostala státní dotace, jež využívá čistě na soukromé účely.
Dále mi paní ředitelka neproplatila dovolenou (cca 13 tisíc korun), na kterou mám ze zákona nárok.
Jsem opravdu zoufalá, nevím, jak se mám bránit a koho mám upozornit na protizákonné jednání paní ředitelky.
Jen podotýkám, že školní inspekce v Hradci Králové úzce spolupracuje s touto paní ředitelkou a v jejích černých praktikách ji podporuje.
Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď a odbornou radu.
S pozdravem Mgr. Eva Ratiborská.

Odpověď:

Jenom pro upřesnění – váš pracovní poměr skončil dohodou, nikoliv výpovědí. Uvedené skutečnosti můžete dále oznámit i příslušnému inspektorátu práce – kompetence mezi tím, co řeši oni a co školní inspekce nejsou přesně vymezeny. Dále můžete oznámit tuto skutečnost Policii ČR – jednání paní ředitelky by totiž mohlo naplnit skutkovou podstatu trestního činu – např. porušení povinnosti při správě cizího majetku či daňového deliktu.

Ivana Spoustová

Ondrej | 3.10.2007 19:55:30 | nevyplacení peněz

Dobrý den ja bych se chtěl zeptat na takový problém!
V letě jsem byl na brigádě ale ještě doposud jsem nedostal peníze!Potřeboval bych od vs strašně moc poradit!!Děkuji předem!!

Odpověď:

Požádejte zaměstnavatele písemně, aby vám peníze předal či převedl. Tuto částku pak můžete vymáhat soudní cestou. Máte též možnost podat stížnost na příslušný inspektorát práce, ten může zaměstnavateli případně uložit pokutu, nemůže jej však fakticky donutit, aby vám dlužnou částku uhradil.

Ivana Spoustová

spargon | 30.9.2007 19:26:09 | svátek

Dobrý den mám dotaz ohledně odměny za práci o statním svátku.
Zaměstnavatel tvrdí že buď mi zaplatí 100% za to že jdu o svátek ale neproplatí svátek jako takový. A nebo mi proplatí svátek a nedostanu příplatek 100%. Já si myslim že mám nárok mít ve výplatě jak proplacený svátek tak pokud jdu ve svátek tak i zaplacené odpracované hodiny + příplatek ve výši 100% jak to tedy je?? Děkuji

Odpověď:

Podle ustanovení § 115 zákoníku práce přísluší zaměstnanci za dobu práce ve svátek dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Ivana Spoustová

Šárka | 25.9.2007 10:10:00 | příplatky ve svátky

Pracuji ve dvánáctihodinovém nepřetržitém provozu. Na pátek 28.9. 2007 mám od 18:00 noční směnu. Na jaký příplatek mám ze zákona právo za svátek a může zaměstnavatel na státní svátek nařídit dovolenou?

Odpověď:

Podle ustanovení § 135 zákoníku práce poskytne zaměstnavatel za práci ve svátek zaměstnanci náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, a to nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. Zaměstnavatel se také může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku ve výši průměrného hodinového výdělku za hodinu práce ve svátek místo náhradního volna.
Pokud se týká dovolené, pak podle ustanvoení § 217 zákoníku práce dobu čerpání dovolené určuje zásadně (při splnění určitých podmínek) zaměstnavatel, může jí tedy nařídit i na dobu státního svátku.

Ivana Spoustová

dana | 21.9.2007 16:21:01 | příplatky za práci

Pracuji ve firmě v úkolové mzdě.
Zaměstnavatel mě tvrdí, že nemám nárok na příplatek za práci přesčas (že to co si vydělám třeba v sobotu -to mi normálně zaplatí - ale bez jakýchkoliv příplatků). Je jeho postup správný? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Domnívám se, že ano, pokud však pracujete nad rámec stanoveného úkolu, přísluší Vám další odměna. Skutečnost, že pracujete nad rámec stanovené pracovní doby ještě neznamená práci přesčas.

Ivana Spoustová

mik30 | 20.9.2007 17:11:41 | Změna platu z hodinoveho naukol

Dobrý den mám dotaz moje manželka pracuje v jedné firmě má smlouvu na hodinový výdělek a zaměstnavatel jim oznámil že budou od září pracovat v úkole aniž by jim dal nějakou smlouvu nebo dodatek takže má pořád smlouvu na hodinovou mzdu je možné to nařídit bez podpisu smlouvy nebo dodatku předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Změna smlouvy je možná pouze na základě dodatku ke smlouvě či nové smlouvy . Ustanovení smlouvy nelze měnit jednostranným rozhodnutím, vždy se musí jednat o shodný projev vůle obou (případně všech) účastníků.
Upozorňuji v této souvisloti pro jsitotu na skutečnost, že ustanovení týkající se mzdy nemusí být nutnou součástí pracovní smlouvy, ale jsou mnohdy určována na základě platových výměrů.

Ivana Spoustová

Myslikovjanová Lenka | 18.9.2007 18:02:31 | odstupné

Daní se odstupné? děkuji.

Odpověď:

Odstupné jako každý příjem podléhá zaplacení daně z příjmu.

Gender Studies, o.p.s.

Jirka | 14.9.2007 15:39:16 | Nepřišla výplata

V měsíci srpnu jsem nastoupil do nového zaměstnání a po odpracování jednoho měsíce jsem pracovní poměr ukončil ve zkušební době.Ve smlouvě jsem měl uvedeno ,že výplatní den je 10. září.Do dnešního dne jsem neobdržel výplatu na svůj účet.Jak mam postupovat v jednaní s bývalými zaměstnavateli? děkuji

Odpověď:

Zaměstnavateli oznamte , že jste neobdržel v dohodnutém termínu mzdu a požádejte jej, aby vám jí obratem zaslal. Pokud tak neučiní, můžete podat stížnost na příslušený inspektorát práce a dále se můžete soudně domáhat její výplaty. Tyto kroky můžete činit v libovolném pořadí a můžete se pochopitelně rozhodnout jen pro některý z nich.

Ivana Spoustová

12.9.2007 16:23:36 | Práce po bývalé kolegyni

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mi náleží (a kolik) finanční navýšení platu, když jsem získala veškerou pracovní náplň po kolegyni, která dostala výpověď. V současné době mám nižší plat než sekretářka se středoškolským vzděláním. Já jsem si dodělala vysokoškolské vzdělání, přibyla mi práce po kolegyni a navýšení platu se stále nekoná. Proto se ptám, zda z těchto dvou důvodů mohu sama žádat zvýšení a o kolik. Děkuji.

Odpověď:

Máte samozřejmě právo požádat zaměstnavatele o zvýšení platu, nelze Vám však bez znalosti konkrétní situace ani doporučit "o kolik". Tento dotaz navíc nespadá do oblasti dikriminace na pracovním trhu a proto jej nemůžeme ani v budoucnu zodpovědět.

Ivana Spoustová

9.9.2007 23:49:25 | prace ve svatek

kolik procent je za praci ve statni svatek je placenej ten svatek

Odpověď:

Za práci v sobotu a v neděli náleží zaměstnanci příplatek ve výši 25% průměrného výdělku.
Za práci ve svátek náleží zaměstnanci příplatek ve výši průměrného případně mu může zaměstnavatel poskytnout náhradní volno.

Ivana Spoustová

marki | 5.9.2007 17:14:46 | práce přesčas

Dobrý den.Mám nejasno v příplatcích za práci přesčas.Pokud mi zaměstnavatel zdělí že mi nebude platit příplatek 25%za práci přesčas,neporušuje tím zákoník práce?Mám ukolovou mzdu se zaručenou minimální mzdou a práci přesčas jsem si odpracovala v pracovních dnech.Přesčasy si nechci vybírat jako náhr.volno.Pokud odpracuji sobotu nebo svátek jak je to s příplatky v těchto dnech?Děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel se s Vámi může též dohodnout, že Vám za práci přesčas posyktne náhradní volno místo platu za práci přesčas. Záleží na dohodě mezi vámi oběma.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 6 | 7 | | 9 | | .. | 15 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect