Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
chtel bych se zeptat jestli je rozdil odmenovani za praci ve st. svatek a normalni svatek.Mam jit pracovat 26.12.2007 za nzdu odpovidajici beznemu pr. dni je to pravda?dekuji za odpoved M.K. Zlin
Odpověď:
Podle ustanovení § 115 zákoníku práce přísluší za dobu práce ve svátek zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Můžete se však také se zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
Záleží tedy pouze na Vaší dohodě se zaměstnavatelem.
Ivana Spoustová
Dobrý den,při navyšování platových tříd v našem podniku kolegové dostali 12.třídu,já pouze 9.Mistr to odůvodnil mými častýmí návštěvami lékařů.Mám lékařské zprávy z kterých vyplývá,že bych měl mít určité úlevy.Na toto mi bylo řečeno,že k tomu nebude ze strany zaměstnavatele přihlíženo.Nyní na to doplácím,jak se mohu bránit?Děkuji za odpověd´.
Odpověď:
Sdělte svému zaměstnavateli, že se zařazením do nižší třídy nesouhlasíte, neboť zařazení do tříd je podmíněno dosaženou kvalifikací a praxí, nikoliv tím, zda návštěvujete či nenavštěvujete lékaře.
Můžete také podat stížnost na Inspektorát práce, který by celou záležitost prošetřil.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
minulý měsíc jsem dala výpověď, měla jsem uzavřenou dohodu o provedení práce a bývalý zaměstnavatel mi mzdu nechce vyplatit (je solventní, není v konkurzu). Co mohu udělat?popř.Na jaké úřady se obrátit? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dohoda o provedení práce Vás zavazuje k vykonání určité práce a zaměstnavateli ukládá povinnost vám za splněnou práci vyplatit mzdu. Pokud jste splnila práci a zaměstnavatel vám dohodnutou mzdu nevyplatil, můžete se obrátit na příslušný Inspektorát práce se žádostí o prověření celé situace a dále pak i na soud.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
můj přítel má následující problém:
zaměstnavatel mu do dnešního dne nevyplatil mzdu za duben a květen 2007 – výplatní termín byl do 15. dne následujícího měsíce. V měsíci červnu byl nemocen a ihned po ukončení nemocenské podal 26.6.2007 výpověď z důvodu neplacení mzdy. Převzetí výpovědi mu zaměstnavatel potvrdil. Součástí textu výpovědi byla i žádost o doplacení dlužné mzdy, včetně proplacení nevyčerpané řádné dovolené a také vystavení potvrzení o zaměstnání
a o výši mzdy.
Jelikož mu nebyly vyplaceny ani nemocenské dávky, přestože zaměstnavateli řádně předal potvrzení o pracovní neschopnosti i o jejím ukončení, informoval se na správě soc. zabezpečení, proč dávky neobdržel. Bylo mu sděleno, že zaměstnavatel potvrzení o prac. neschopnosti správě do dnešního dne nepředal.
Prosím o sdělení, jak má dále postupovat a jakým způsobem se může domoci svých práv, když s ním bývalý zaměstnavatel odmítá komunikovat. více
Odpověď:
S ohledem na jednání zaměstnavatele, tak jak jej popisujete, bych doporučovala podat stížnost na jeho jednání na příslušný inspektorát práce, který by měl prověřit, zda zaměstnavatel nejedná v rozporu s příslušnými právními předpisy. Pokud jde o situaci vašeho přítele, pak by měl opět zaměstnavatele vyzvat jednak k doplacení dlužné částky a jednak k předložení potvrzení o zaměstnání. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, nezbývá než se domáhat nároků soudní cestou (a to jak předložení potvrzení, tak i úhrady dlužné mzdy). Pokud je Váš přítel v tíživé sociální situaci, kterou soudu prokáže (tzn. že nevlastní žádný majetek), pak může požádat jak o osvobození od soudních poplatků, které by měl hradit, tak event. i o přidělení právního zsátupce, který by jej bezplatně v daném sporu zastupoval. Toto však jen pro případ, že se Vám nepodaří vyřešit celou záležitost smírnou cestou.
Ivana Spoustová více
Dobrý den,
již několikrát se zde řešila otázka pozdních výplat mzdy za odvedenou práci. Zeptám se s dovolením znovu, jestli se nepletu tak je zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu do 15 dnů od řádného termínu. Chci-li to však vědět přesně, pak se ptám, jak je tomu v případě, že v pracovní smlouvě máme uvedeno, že výplatní termín je poslední týden následujícího měsíce? Znamená to tedy, že mám počítat oněch 15 dní od poslední dne následujícího měsíce? A potom ještě jeden dotaz, pokud je lhůta 15 dní, znamená to 15 kalendářních dní nebo pracovních? Když mi zaměstnavatel vyplácí mzdu převodem, považuje se za určující den, kdy peníze odešly z firmy, jinými slovy, když je zaměstnavatel pošle 15. v 23:59, je vše OK? Děkuji Vám předem za zodpovězení mých otázek současně Vás žádám o pokud možno přesné sdělení příslušného článku zákona, kde toto najdu, děkuji mnohokrát.
Odpověď:
Máte patrně na mysli ustanovení § 56 odst. 1 písmeno b) zákoníku práce, podle nějž může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Podle ustanovení § 141 odst.1 zákoníku práce jsou mzda nebo plat splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.
Ivana Spoustová
Dobrý den,pracuji ve zdravotnictví a zajímalo by mě, zda zaměstnavatel má právo snížit osobní hodnocení (nyní jde o tzv. fišerné) z důvodu finanční krize?
Odpověď:
Osobní ohodnocení je poskytováno zaměstnavatelem podle jeho uvážení, proto může jeho výši libovolně upravovat.
Ivana Spoustová
Dobrý den, můžete mi prosím poradit jakým způsobem se řeší důchodové odvody po odchodu ze zahraničí? 6 let jsem pracoval ve Francii na smlouvu na dobu urcitou, řádně jsem odváděl všechny daně a poplatky a rád bych věděl, zda mám teď nárok vyžádat si peníze, které šly na důchodové dávky zpět??? Děkuji velmi za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a zcela překračuje rámec naší právní poradny. Doporučujeme proto obrátit se na advokátní či jinou právní poradnu či přímo na příslušný úřad důchodového zabezpečení.
Ivana Spoustová
dobry den, prosim poradte mi jak postupovat při vymahaní vyplaty: Pracovala jsem u soukromeho podnikatele, ktery mi nezaplatil 4 mesice, domluvy na nej neplati pokaždé slibi,že posle nejake penize dosud neposlal nic. nevim jak mam postupovat dal. Děkuji Š
Odpověď:
Jednak máte pochopitelně možnost pracovní poměr ukončit - podle ustanovení § 58 zákoníku práce může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Pokud Vám zaměstnavatel dlužnou částku neuhradí ve vámi navrženém náhradním termínu a ani se nedohodnete jinak, pak se domnívám, že Vám nezbyde než se domáhat Vašich nároků soudní cestou.
Ivana Spoustová
Prosím o sdělení výpočtu nároku na řádnou dovolenou. Pracovala jsem ve školství. Nárok ŘD na rok ve školství je 40 dní.Ve škole jsem pracovala jako učitelka 5 a půl roku.V letošním roce se mi stala nepříjemná věc.Od 12.2.2007 do 15.4.2007 jsem byla na nemocenské. Po nástupu do zaměstnání jsem dne 15.5.2007 dostala bez jakéhokoliv tušení výpověď z prac. poměru pro nadbytečnost a zhroutila jsem se. Opět jsem nastoupila na nemocenskou od 16.5.2007 do 30.7.2007. 31.7.2007 jsem nastoupila od zaměstnání vše co bylo pótřeba jsem v pořádku předala svému nadřízenému.Byl mi vydán zápočtový list a další doklady. S doklady mi byl předán i výplatní lístek za měsíc červenec. Po prostudování výplatního lístku jsem byla překvapena počtem dní řádné dovolené, které mi byly proplaceny.Vím, že mi musí být počet dní dovolené krácen za neodpracované dny.Prosím o sdělení počtu dní, které by mi měli být proplaceny. Mockrát děkuji. Kurková
Odpověď:
Výpočet dovolené se řídí ustanoveními § 212 a následujícími zákoníku práce. Pokud zaměstnanec neodpracoval celý kalendářní rok, pak mu náleží poměrná část. Za odpracovaný den se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část směny.
Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
Ivana Spoustová
Dobry den, chtel jsem se vas touto cestou zeptat na podminky proplaceni dovolene. S mym zamestnavatelem jsme se dohodli ze mi proplati dovolenou za minuly rok. Chtel jsem se vas tedy zeptat jakym zpusobem se tato nevycerpana dovolena proplaci. Jelikoz mi zustaly z minuleho roku cele 4 tydny dovolene znamena to ze (napr. 4tydny=28dnu, 1den=500kc, cili za 4 tydny bych mel mit proplaceno 14 000kc)? Opravdu tomu moc nerozumim dekuji moc za vysvetleni.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Proto doporučuji obrátit se na příslušnou advokátní či jinou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,pracuji ve státní správě 7 let.Během let se zaměstnancům v této sféře zvyšovaly mzdy o určitá procenta.Částky na zvýšení základních mezd se berou z osobního hodnocení. Od l.1. letošního roku jsem tudíž dopadla tak, že již osobní hodnocení nemám žádné. Můj plat nedosahuje ani zdaleka průměru mzdy ve státní správě, a to mám odpracováno více jak 32 let. Prosím o sdělení, zda tento postup navyšování mezd vychází ze zákona, či zda opět platí, že to co není zakázáno je povoleno. Děkuji a přeji hezký den
Zuzka
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a k seriozní odpovědi by byla zapotřebí osobní konzultace k zjištění podrobností. Pokud budete mít o tuto konzultaci zájem, kontaktujte, prosím, naší telefonickou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobry den, jsem v inv.duchodu, na voziku, mam ZTP/P a dve nezletile deti ve vlastni peci. Zamestnavatel mne slibem zvyseni platu premluvil podepsat po zkusebni dobe 3mes., smlouvu na dobu urcitou, do konce t.r.
Nyni zvyseni platu zamitl a nabidl mi chabou kompenzaci formou prispevku na benzin. To se mi nechce prijmout, castka by byla opravdu jen symbolicka. Jakym zpusobem mohu postupovat aniz bych delala zlou krev? Mam dat proste vypoved a nebudu mit v tom pripade problemy, kdyz jsem smlouvu podepsala do prosince? Nebude chtit, abych setrvala v prac. pomeru do teto doby? Dekuji za radu, hezky den, E.R.
Odpověď:
Bez znalosti podrobností je odpověď velmi obtížná. V každém případě můžete ukončit pracovní poměr výpovědí kdykoliv a bez udání důvodu uplynutím výpovědní doby váš pracovní poměr skončí. Jednání zaměstnavateli, pokud Vás uvedl v omyl by mohlo naplňovat i skutkovou podtstatu trestného činu; toto by však musely vyšetřit a prokázat orgány činné v trestním řízení.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Rozhodl jsem se ukončit pracovní poměr dle § 56 odst.1b protože již 3.měsíce jsem bez výplaty,vznikne mi nárok na odstupné,které mi ale také nevzplatí.Ještě nemám jinou práci a tak se chci zeptat jestli mám v tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti.Děkuji za odověď.
Odpověď:
Pokud jde o formulaci Vašeho dotazu, pak s politováním konstatuji, že mu příliš nerozumím. Pokud vznikl nárok na vyplacení odstupného, pak se domnívám, že není důvod proč by Vám nemělo být vyplaceno, event. proč by zanikl Váš nárok, aby Vám bylo vyplaceno soudní cestou. Pokud nejste zaměstnán(a), pak samozřejmě máte nárok nechat se zaevidovat na příslušném Úřadu práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den,prosím poraďte mi,ke dni 30.6.2007 jsem dala výpověď z práce z důvodů stěhování do jiného města.3 týdny před skončením výpovědní lhůty jsem si vybírala dovolenou.Zaměstnavatel mi ale ještě nevyplatil výplatu za červen,prý dělal na prodejně inventuru za mé nepřítomnosti a vzniklé manko mi chce dát k úhradě.Informovala mě o tom jeho účetní.Ještě se musím zmínit,že tam na prodejnu chodila a ještě chodí jedna brigádnice,která udržuje vztah se synem mého bývalého zaměstnavatele a prokazatelně si brala peníze z pokladny,bývalá kolegyně na to upozornila zaměstnavatele a on s tím nic neudělal.Kolegyně dala výpověď k 15.5.2007 a k vůli ní inventůru nedělal.Má na to můj bývalý zaměstnavatel právo?Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Jana Zamastilová
Odpověď:
Dobrý den,
rozsah Vaší odpovědnosti závisí na tom, jestli máte podepsanou dohodu o odpovědnosti za schodek (dříve hmotná odpovědnost). Pokud ne, musí zaměstnavatel dokázat, že jste škodu zavinila. Jestliže toto prokázat nemůže, za škodu neodpovídáte.
Máte-li dohodu o odpovědnost podepsanou, za schodek odpovídáte, pokud neprokážete, že schodek vznikl bez Vašeho zavinění, ve Vašem případě tím, že peníze brala jiná osoba. Na tuto osobu můžete podat trestní oznámení, pokud celková částka, kterou ukradla činí více než 5000,-.
V žádném případě nemá zaměstnavatel právo Vám mzdu zadržovat. Pokud to bude činit i nadále. Obraťte se na inspektorát práce.
Eva Fialová
Mám prosbu prosím, můj zaměstnavatel nedodržuje výplatní termín a výplatu vyplácí po částech nepravidelně.Co s tím jako zaměstnanec,který si plní své pracovní povinnosti může dělat.Děkuji za odpověd´.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel nevyplatí mzdu nejpozději 15 dnů po dnu, kdy měla být vyplacena, může zaměstnanec okamžitě ukončit pracovní poměr s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Dále se můžete obrátit na úřad práce nebo inspektorát práce v sídle zaměstnavatele. Ten může zaměstnavatele za toto jednání pokutovat.
Eva Fialová
Může mi zaměstnavatel snížit libovolně osobní ohodnocení stanovené v pracovní smlouvě, i když mi nikdy ústně ani písemně nesdělil, že bych práci vykonávala špatně nebo se mnou byl nespokojený?
Odpověď:
Určení výše osobního ohodnocení jako tzv. pohyblivé složky mzdy je plně v kompetenci zaměstnavatele. Nebylo-li stanoveno, že se tato částka nebude po určitou dobu měnit či že k případné změně je nezbytný souhlas obou stran, pak je její změna právem zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
Dobry den,mam dotaz ohledne mzdy od zamestnavatele.Vec se ma tak,minuly mesic jsem od 1.5 do 25.5 chodill do prace,dne 28.5 jsem vstoupil do neschopnosti ktera stale trva,vsechy doklady - pocatek neschopnosti a "listek na penize" jsem zamestnavateli dorucil den pote.Nejdele do 15.6 jsem ocekaval ze mi na ucet prijde vyplata,jako kazdy mesic,ale nestalo se tak,na zaklade toho jsem zavolal zamestnavateli,resp mzdovou uctarnu a bylo mi sdeleno,ze penize nebyly na ucet odeslany z duvodu,ze se mnou chce pan reditel mluvit a ze jsou ulozeny v pokladne na mzdove uctarne,"uz to mi prislo dost divne".Nasledkem jednani ze strany zamestnavatele se mi zpozdily platby z uctu,za ktere jsem musel zaplatit penale z prodleni.Dnes 20.6 jsem navstivil zamestnavatele "pana reditele" a ten mi zdelil,ze zadne penize nedostanu.Ma na takove jednani nejake pravo a mohu se na nekoho obratit - policii ČR nebo pravnika,nevim si rady,diky za odpoved
Odpověď:
Právo na jednání, které popisujete, zaměstnavatel nemá. Obrátit se můžete na advokátní poradnu, požádat o přešetření jeho jednání i příslušný Inspektorát práce. Z informací, které čerpám z Vašeho dotazu nepovažuji za řešení obrátit se na Policii ČR, která se zabývá prošetřováním trestných činů. Máte-li však podezření, že nějakým jednáním zaměstnavatel mohl skutkovou podstatu nějakého trestného inu naplnit, pak na takovou pomoc máte právo.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, pracuji 3 roky ve firmě, a teď zjistila účetní firmě, že mě přepláceli mzdu, mám úvazek na 7,5 hod ale účetní se spletla a platila mě 8,5 hod.Teď po mě chtějí abych jim mzdu , kterou mě přeplatili, vrátila, aniž bych se obohacovala nezákonně(nevědomě), protože jsem výši mzdy v pracovní smlouvě neměla uvedenou.Mají právo přeplatek vyžadovat?Děkuji Marie M.
Odpověď:
Mají, protože na Vaší straně skutečně vzniklo bezdůvodné obohacení, pokud byla výše mzdy určena platovým výměrem. Pokud nebyla, pak jestliže jste byla v dobré víře, že tato mzda odpovídá vámi odpracované době a je v souladu s vašimi výsledky (nesmí být tedy na výplatních páskách uvedeno 8,5 hodiny), pak budou její navrácení pravděpodobně i soudní cestou těžko vymáhat. Bez konkrétních podkladů se však tato záležitost obtížně řeší. Obraťte se proto na jinou právní poradnu – tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a proto se jim nemůžeme dále zabývat.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do kdy má právo zaměstnavatel vyplatit mzdu za měsíc duben? A jaké jsou konkrétní úroky z prodlení u nevyplacené mzdy? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nemá právo Vám nevyplatit mzdu vůbec, a to ani v případě, pokud by Vám byla strhávána část mzdy z důvodu výkonu rozhodnutí. Je-li zaměstnavatel v prodlení, přísluší Vám kromě dlužné mzdy úroky z prodlení, které nyní činí 3,2 % ročně.
Eva Fialová
Dobrý den, slyšela jsem, že úřad práce vyplatí dlužnou mzdu za podnik, na který je podán návrh na konkurs. Počítá se do této částky a zákonné odstupné, když jsem ukončila pracovní poměr podle par. 56.Děkuji Hana
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákona o platební neschopnosti zaměstnavatele č. 118/2000 Sb. přísluší zaměstnanci mzda nebo plat, její náhrady a odstupné, které zaměstnanci náležejí z pracovního poměru.
Eva Fialová