Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Pěkný den,
pracuji na HPP v sociální službě (odvádí za mě ZP) a současně na DPP v projektu u jiného zaměstnavatele (veřejná instituce). V této instituci jsem dostal úplně jinou pracovní nabídku s tím, že to půjde přes DPP. Ptal jsem se, zda nevadí, že už jednu DPP v instituci mám, bylo mi řečeno, že ne. Účetní z veřejné instituce se mi ozvala den předtím, než ode mě nutně potřebovala potvrzení o minimálním vyměřovacím základu (od zaměstnavatele na HPP) s touto žádostí (bez uvedení data) a další den mi volala s tím, že to ten den potřebuje, jinak mi strhnou ZP, vzala si mail na účetní s tím, že se s ní spojí. Účetní v mém zaměstnání na HPP nikdy nereaguje takto rychle, tedy toto nestihla dodat. Účetní na DPP mi tak z odměny odvedla pojistné tzv. "v plné palbě". Chtěl bych se vás zeptat, jak by bylo možné se proti tomuto postupu bránit a zda je právně v pořádku, že po mě potvrzení chtěli takhle na poslední chvíli (tedy není-li tam nějaká daná lhůta). Předem děkuji.
S pozdravem
zaměstnanec
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě postupovala mzdová účetní v souladu s předpisy. Zákonná lhůta zde není dána.
Poradili bychom Vám předložit účetní na DPP potvrzení o skutečnosti, že za svého zaměstnance odvádí zaměstnavatel pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu dodatečně. Ideální by bylo paní účetní předat potvrzení oproti podpisu i se žádostí o opravu (vyplacení) neoprávněně strženého zdravotního pojištění.
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s.
Zaměstnavatel mi neposkytuje stravenky na odpolední směnu s odůvodněním,že nechodím na obědy.Kolegové chodí,stravenky mají.Vnímám to jako sociální nespravedlnost.Mám i já nárok na stravenky za odpolední směnu?Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
ze zákona zaměstnavateli neplyne povinnost poskytovat svým zaměstnancům příspěvek na stravování formou stravenky. Pokud však zaměstnavatel stravenky poskytuje, měl by se v tomto řídit zákonnými pravidly a určitě by se neměl dopouštět nerovného zacházení napříč různými skupinami zaměstnanců. Pokud u Vás na pracovišti neexistuje kolektivní smlouva, která by blíže upravovala výši a podmínky nároku na příspěvek na stravování, stravenka Vám náleží za jednu směnu (do 11 hodin), pokud během této směny odpracujete alespoň 3 hodiny a zároveň Vám nevznikl během této směny nárok na stravné v rámci cestovních náhrad. Toto vychází z ustanovení § 6 odst. 9 písm. b) zákona o daních z příjmů. Zaměstnavatel Vám tak, aby tento náklad byl osvobozen od daně, může za jednu směnu poskytnou příspěvek na stravování (stravenku) ve výši max. 116,20 Kč. To platí pro rok 2024.
Zkuste se tedy na zaměstnavatele obrátit se žádostí o sjednání nápravy . více
Pracuji v s. p. se statutem agentury. Odměňování je upraveno interní směrnicí. Zákl. mzda zaměstnance je stanovována dle jeho typové pozice a jí odpovídajícího mzdového stupně, v rámci kterého se následně pohybuje zákl. mzda. Má zákl. mzda je oproti minimu (!) mého mzdového stupně podhodnocena řádově o vyšší jednotky tisíc Kč (ve srovnání s maximem to činí cca střední desítky tisíc Kč). V agentuře pracuji x let, objektivně odvádím nadstandardní prac. výkon (např. v 2023 > 150 h přesčasů), ač (zatím) nejsem na expertní úrovni. Na odd. jsem jediná žena na této typ. pozici. Nábory na shodnou prac. pozici na “mé” odd. jsou dělány s nabídkou mzdy o řádově nižší až středí desítky tisíc Kč vyšší, než jakou pobírám já. Mám právo na ofic. info o konkrétní výši mzdového rozpětí na mé typ. pozici, a to i zpětně? Pokud se prokáže, že má mzda nedosahuje ani min. výše mzdy, kterou by mi mělo zaručovat mé prac. více
Odpověď:
Dobrý den,
v pracovněprávních vztazích platí zásada stejné odměny za stejnou nebo rovnocennou práci. Tato zásada je zakotvena v § 16 zákoníku práce. Pokud při diferenciaci mzdy mezi jednotlivými zaměstnanci vzal zaměstnavatel na vědomí jakékoliv jiné hledisko (např. dobu Vašeho působení v podniku, nedejbože Vaše pohlaví) mimo těch, které výslovně stanoví zákon (složitost, odpovědnost a namáhavosti práce, jako dále pracovní podmínky, pracovní výkonnost a výsledky práce), je zaměstnavatel povinen navrhnout Vám takovou úpravu mzdy, aby byl zákon dodržen. Ještě předtím než byste se pustila do případného soudního sporu, doporučovala bych o tomto a o Vašem nároku na dorovnání mzdy nejdříve písemně informovat zaměstnavatele, případně nahlásit na inspekci práce podezření z přestupku na úseku rovného zacházení ze strany zaměstnavatele podle § 24 zákona o inspekci práce. více
Dobrý den,
je možné, že jen proto, že pracuji na DPČ mám úplně jiný příjem nežli kolegyně na smlouvu - je to odůvodnitelné? Přitom obě děláme na pozici prodavačka, obě děláme vše stejně, jen ona má úplně jinou hodinovou sazbu, úplně jiné benefity, nárok na dovolenou.
Díky K.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce spojuje s pracovním poměrem rozdílné nároky, než se vztahem založeným DPP nebo DPČ. Zaměstnavatel by ale měl přistupovat rovně k tomu, s kým jaký typ pracovněprávního vztahu uzavře. Pokud se cítíte znevýhodněna, je možné se obrátit na inspekci práce.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chci se zeptat, má právo zaměstnavatel kolegyni dát odměny s tím, že je samoživitelka a že by ze základního platu nevyžila? Mně, protože nemám děti, tuto logiku nedává....
Odpověď:
Dobrý den,
pravidla pro stanovení výše mzdy či platu jsou upravena v zákoníku práce, konkrétně v ustanovení § 110. Vycházejí zejména z náročnosti a hodnoty odvedené práce, z kavlifikace a zkušeností daného zaměstnance, apod. Je nezbytné toto ustanovení vykládat i ve spojení s § 16 zákoníku práce a s příslušnými ustanoveními antidiskriminačního zákona. Domníváme se, že takto odůvodněné odměny by byly v rozporu se zákonem.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, dozvěděla jsem se, že kolega - mladší, junijornejsi, na stejné pozici jako já má o 10000 větší základní mzdu jak já.dost mne to štve
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce v § 110 stanoví kritéria, podle kterých má být posouzena a stanovena hodnota práce a výše mzdy. Většina těchto kritérií vychází z povahy a náročnosti samotné práce, pracovních podmínek, atd., jen menší část pak z osobních vlastností konkrétního zaměstnance nebi zaměstnakyně. Pokud váš kolega vykonává stejnou nebo podobnou práci, doporučuji se obrátit na zaměstnavatele s dotazem, jakým způsobem byla hodnota práce posuzována. Zaměstnavatel má povinnost zajistit rovné zacházení a mj. i nárok na stejnou mzdu za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
Započítávají se k prokázání Maroku na příspěvek pro rodiče i příspěvek od zaměstnavatele na zajištění chůvy? Je to pak můj příjem?
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládáime, že Váš dotaz směřuje k jednorázovému příspěvku na dítě. Součástí rozhodného příjmu pro posouzení nároku jsou zejména příjmy, které podléhají dani z příjmu, některé sociální dávky a některé další příjmy. Pokud je tento benefit konstruován tak, že dani z příjmu nepodléhá, součástí posuzovaného příjmu nejspíše nebude. Blížší informace k rozhodnému příjmu najdete v materiálech MPSV, například zde: https://www.mpsv.cz/documents/20142/2786931/otazky_odpovedi_5000_A4_final.pdf
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
mám dotaz - mohu se cítit diskriminována tím, že během rodičovské pracuji na DPP a pracuji i o víkendu, hodinovou sazbu mám stále stejnou. Kdybych ale pracovala o víkendu na smlouvu, měla bych nárok na zvýšenou sazbu za práci o víkendu? Kolegové - muži to takto mají a já nikoliv.
Díky
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 77 zákoníku práce se na DPP a DPČ nevztahují některá zákonná ustanovení, mj. o odměňování, a z toho důvodu ze zákona nárok na příplatky za práci o víkendu dohodáři nemají. Bylo by možné tento nárok sjednat. Pokud ale nemáte v dohodě sjednáno, že Vám zaměstnavatel rozvrhuje pracovní dobu, máte právo si hodiny, ve kterých odvedete práci, rozvrhnout zcela sama a tedy se vyhnout práci o víkendu. Pokud máte sjednáno, že Vám práci rozvrhuje, včetně víkendu, měl by být příplatek v dohodě sjednán.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, potřebovala bych se zeptat jak řešit tento problém. S přítelem jsme dostali covid, tudíž nařízena karantena a týden doma. Do práce jsme dali vědět mistrovi. Asi o 2 dny později samé telefonáty od nadřízené a nadřízeného , telefon jsme nebrali, protože nejsme povinni brát telefon mimo pracovní dobu a ještě na neschopence. Další měsíc Přišla výplata a všimli jsme si že nám strhli celou motivační mzdu což dělá nějakých 6tisic dohromady, to mi teda nedalo a šla jsem za šéfem pro vysvětleni a on mi řekl že jsme nebrali telefony a že to máme takový trest , přijde mi tohle vážně už moc , maji na tohle vůbec právo ? Vráti peníze ? Zpět. Děkuju za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
neuvádíte, jakým způsobem je u Vás motivační složka mzdy zakotvena, zda vnitřním předpisem, nebo v pracovní smlouvě atd. Není tudíž zřejmé, jaké podmínky přesně musíte k přiznání této složky splnit, zda se jedná například o normovaný výkon apod. Ze zdravotních důvodů vám ale mzda zkrácena být nemůže, jednalo by se o diskriminaci z důvodu zdravotního stavu, kterou zákon zakazuje. Obdobně vás zaměstnavatel nesmí bez vašeho souhlasu ani nějakým způsobem pokutovat.
Pokud jste obecné podmínky pro přiznání motivační složky mzdy splnili, obraťe se na zaměstnavatele písemně, upozorněte jej na možnou diskirminaci a požadujte vyplacení složky mzdy nebo písemné zdůvodnění jehjího nevplacení.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den,
Ukončil jsem se zaměstnavatelem pracovní poměr. Zaměstnavatel mi nechce vyplatit variabilní složku. Ve mudovem výměru je uvedeno, ze mi bude vždy 25 v měsíci stanovovat za co bych měl variabilní složku dostat. To zaměstnavatel neučinil a nyní mi ji nechce vyplatit. Mám i tak na ni nárok? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
i z judikatury vyplývá, že pokud jste splnil podmínky pro přiznání pohyblivé složky mzdy, stává se nárokovou a zaměstnavatel má povinnost vám ji vyplatit, i pokud byste byl ve výpovědní lhůtě nebo v době, kdy se výplata za daný měsíc provádí, už by váš pracovní poměr netrval. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, můžete to po něm vyžadovat jako dluh, případně uvědomit Inspekci práce.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, prosím o radu. Od r.2006 jsem v ID 1 st, NzP. Od Koperativa a.s, pobíram ztrátu na výdělku. Momentálně mám možnost pracovat na poloviční úvazek. Pojišt'ovna výžaduje abych jsem ukázala příčinu zkráceného úvazku jestli z důvodu NzP nebo ne, ale pořádně nevysvětluji o co jim jde.. Bojím se že pokud mi práce nebude vyhovovat budu muset skončit, a na rentě budu hůr než před tím, a nebo úplně ztratím nárok. Prosím Vás porádtě mi. Děkuji. Viktorie
Odpověď:
Dobrý den,
nelze jednoznačně říct, proč Vaše pojišťovna toto vyžadujte, na to se jich asi ještě doptejte. Domnívám se, že by to mohlo být pro posouzení toho, zda si přivýdělku dosáhnete zvýšeným pracovním úsilím ve smyslu § 271b odst. 1 zákoníku práce, a jestli se Vám o něj bude nebo nebude krátit renta. Na výši renty po případném skončení přivýdělku by to ale nemělo mít vliv.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den. Jsem zaměstnaná jako účetní (uvedeno v prac. smlouvě). Od ledna dělám zástup vedoucí pouze na základě ústní domluvy a průběžně dostávám úkoly mimo mou pracovní náplň. Nyní je vedoucí 3 týdny na dovolené a zastupuji ji plně. Bylo mi řečeno, že na odměnu či navýšení platu nemám nárok. Je to tak? A popř. jsem povinna plnit úkoly, které neodpovídají prac. náplni? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že zaměstnavatel vám má přidělovat práci v souladu s druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě. Jinou práci můžete odmítnout. Co se týče kompenzace, práce navíc by vám v souladu s pravidly pro odměňování měla být kompenzována, není ale jednoznačně upraveno jak. Nepíšete, zda jste zaměstnána ve mzdové nebo platové sféře. V případě, že by šlo o platovou sféru, pak v případě zastupování nadřízeného po dobu delší než 4 týdny. Ve mzdovém odměňování takové ustanovení není. V souvislosti s plněním většího objemu práce nebo náročnějších pracovních úkolů Vám může být poskytnuta odměna, není však na ni rovněž bez dalšího jednoznačně stanovený nárok.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Pracuji jako Technická manažerka v české společnosti. Vedu technické oddělení zahrnující 9 pracovníků. 2.4.2020 jsem oznámila těhotenství. 9.4.2020 mi byl předán nový mzdový výměr o 60% nižší, který jsem nepodepsala. Tímto výměrem mě společnost postavila do nerovné pozice vůči mým podřízeným. S tímto novým platem jsem hodnocena mzdou o 20-50% níže než moji podřízeni.
Vzala jsem si 4 dny dovolenou, abych promyslela, co dále. Oslovila jsem advokátku, která mi pomohla ohradit se proti tomuto mzdovému výměru a nerovnému postavení, ale marně. Firma mi následně poslala email, že už mi další dovolenou nedá a že mě posílá od 20.4.2020 na překážky a nebude mi zadávat práci, přitom celé mé oddělení plně pracovalo. Dále mi dubnovou výplatu vypočítali z toho nízkého mzdového výměru, což má negativní dopad i následně na výpočet mateřské dovolené. více
Odpověď:
Z Vašeho dotazu usuzují dvě věci, jednak že pracujete v pracovním poměru založeném pracovní smlouvou a jednak že u Vašeho zaměstnavatele je mzda stanovována jednostranně mzdovým výměrem, tedy není součástí pracovní smlouvy. To sice podle zákona možné je, ale nesmí tak být činěno diskriminačně nebo nerovně ve srovnání s ostatními (jak se podle výše uvedneého zřejmě stalo). Zároveň by Vám zněmu mzdy měl zaměstnavatel zdůvodnit, nemá sice k tomu výslovnou zákonnou povinnost, ale požadovala bych to od něj. Ohledně dovolené i překážek má na to skutečně zaměstnavatel právo, tam o tom rozhoduje on, s tím se asi nedá nic dělat.
více
Dobrý den. Má zaměstnavatel právo nařídit mi, abych zdarma zaučoval kolegy ve své profesi, detailně odevzdával pracně nabyté zkušenosti a dovednosti a tím umožnil mé nahrazení, pokud to není v mé pracovní smlouvě?
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše povinnost zaučovat nového zaměstnance závisí na druhu práce, kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě nebo v náplni práce. Pokud lze po Váš druh práce zařadit i zaučení nových zaměstnanců, může Vám jejich zaučení zaměstnavatel nařídit. Zaučení je výkonem práce, spadá do Vaší pracovní doby a přísluší Vám za ni mzda nebo plat.
Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o informaci jak postupovat ve služebním poměru, kde mám zkrácený úvazek (rozhodnutí ředitele) na 25 hod. týdně, v případě, kdy ošetřování dítěte mi spadne do dne, kdy nebyla plánována směna. Musím si za tento den chybějící hodiny naddělat?
Děkuji
Zita Sedláčková
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 71 odst. 2 zákona o služebním poměru se služební volno při ošetřování nemocného člena rodiny nebo při péči o dítě mladší 10 let poskytne v nezbytně nutném rozsahu, v rámci prvních 9 kalendářních dnů, a jde-li o osamělého příslušníka, v rámci prvních 16 kalendářních dnů, jestliže doba potřeby ošetřování nebo péče trvá. Od nástupu služebního volna do jeho ukončení nevykonáváte službu a nemusíte si směny, na které služební volno připadlo, nahrazovat. Podle § 58 odst. 3 tohoto zákona jestliže příslušník pro překážku ve službě, která zasáhla do volitelné doby služby, nevykonal celou denní dobu služby při uplatnění pružného dne služby nebo celou týdenní dobu služby při uplatnění pružného týdne služby anebo celou čtyřtýdenní dobu služby při uplatnění čtyřtýdenní pružné doby služby, je povinen chybějící část doby služby vykonat do konce následujícího kalendářního měsíce, nestanoví-li služební funkcionář na žádost příslušníka jinou dobu výkonu služby. více
Dobrý den,
dozvěděla jsem se, že kolega, který pracuje na obdobné pracovní pozici jako já má o 4 000,- větší plat. Přijde mi to velmi nespravedlivé. Na naši pracovní náplň je potřeba stejné vzdělání, zlušenosti a kompetence. Zároveň jsma v naší firmě museli všichni podepsat dohodu o mlčenlivosti, která nás zavazuje, že se o výši našeho platu nebudeme s ostatními kolegy bavit. Nevím, co mám teď dělat. Nemůžu konforntovat zaměstnavatele, protože bych vystavila kolegu postihu za nedodržení mlčenlivosti, zároveň se chci domáhat stejné výše platu. Můžete mi poradit, jak bych měla postupovat?
Děkuji a hezký den.
Odpověď:
Dobrý den,
za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Prokazování, že dochází k nerovnému odměňování, je ovšem složité. Pokud je Váš kolega jediným možným zdrojem informací o výši své mzdy a Vy ho nechcete vystavit postihu ze strany zaměstnavatele, můžete podat podnět inspekci práce o podezření na porušování zásady nerovného odměňování. Inspekce bude mít možnost se se mzdovými poměry u zaměstnavatele seznámit a dodržování zásady rovného odměňování prošetřit.
Eva Fialová
Dobrý den, v rádiu jsem slyšela něco o tom, že když se vrátím z rodičovské do práce před jejím skončením, bude mi pak kromě výplaty ještě nějakou dobu vyplácena i rodičovská. Ale nějak se mi to nezdá. Je to pravda? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
návratem do práce Vám skončí rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek Vám však bude nadále vyplácen po tu dobu, podle varianty, kterou jste si zvolila. Platí, že výdělek příjemce rodičovského příspěvku není sledován. Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
dozvěděla jsem se, že můj kolega v zaměstnání, který pracuje na identické pozici jako a má minimálně stejné nebo dokonce prokazatelně menší pracovní úspěchy (počet klientů, počet a výše zakázek), bere za svoji práci znatelně vyšší mzdu než já. Jsem odhodlaná to s vedením řešit, ale nemám žádné důkazy, vím to jen z dosledu, ale je to určitě pravda. Před časem jsem zaslechla něco o obráceném důkazním břemenu, že když se jedná o diskriminaci na základě pohlaví, tak u případného soudu bych nemusela tuto situaci dokládat já, ale naopak by musel zaměstnavatel doložit, že v otázkách mezd přistupuje ke všem stejně. Je to pravda? Kde je toto ustanovení v našem právní řádu obsaženo? Chtěla bych tím posílit svoji vyjednávací pozici s vedením, ale nevím, na jaký předpis se mám přesně odkázat. Nikde se mi to nepodařilo konkrétně dohledat.
Předem děkuji za informaci,
Ludmila
Odpověď:
Dobrý den,
za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele podle § 110 zákoníku práce stejná mzda. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se posuzuje podle vzdělání a praktických znalostí a dovedností potřebných pro výkon této práce, podle složitosti předmětu práce a pracovní činnosti, podle organizační a řídící náročnosti, podle míry odpovědnosti za škody, zdraví a bezpečnost, podle fyzické, smyslové a duševní zátěže a působení negativních vlivů práce.
Diskriminace v pracovněprávních vztazích (včetně odměňování) z důvodu pohlaví je zakázána zákonem č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zákon). více
Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje někde vyjasnění, co je práce stejné hodnoty? Jde mi o to, že mám pocit, že u nás ve firmě jsou opravdu zvláště nastavené platy.
Díky
Odpověď:
Dobrý den,
a stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele podle § 110 zákoníku práce stejná mzda. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se posuzuje podle vzdělání a praktických znalostí a dovedností potřebných pro výkon této práce, podle složitosti předmětu práce a pracovní činnosti, podle organizační a řídící náročnosti, podle míry odpovědnosti za škody, zdraví a bezpečnost, podle fyzické, smyslové a duševní zátěže a působení negativních vlivů práce. více
Dobrý den. Je možné,aby vedoucí pracovník svému zaměstnanci snížil platovou třídu jako trest za " údajně " špatně provedenou práci? Podotýkám,že osobní ohodnocení ani odměny nepobírám. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 3 odstavce 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb. zařadí zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které je zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje. Pokud není tato práce v katalogu prací uvedena, zařadí zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které jsou v katalogu prací zahrnuty příklady prací porovnatelné s ní z hlediska složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Snížit platovou třídu beze změny náplně práce není možné.
Eva Fialová