Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Morgan | 24.2.2015 14:28:55 

Dobrý den,
nyní jsem po rodičovské dostala výpověď dohodou a přihlásila jsem se na pracovní uřad. Pokud bych si našla práci na dohodu s výdělkem do 10000 měsíčně, stačí abych za sebe zaplatila zdravotni pojištění a daňové přiznání nemusím podávat?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
u dohody o pracovní činnosti činí záloha na daň z příjmu 15%. Odměna z dohody o provedení práce do 10.000 Kč se zdaňuje srážkovou daní ve výši 15% Nad 10.000 je i z odměny z dohody o provedení práce zálohová patnáctiprocentní daň. Zálohu na daň nebo srážkovou daň platí zaměstnavatel. V máte povinnost podat daňové přiznání, pokud ho za Vás nepodá zaměstnavatel.

Eva Fialová

Lenka | 28.1.2015 20:37:26 

Dobrý den,
náhodně jsem zjistila, že můj přímý podřízený má výrazně (o cca 30%) vyšší plat než já. Ve firmě jsem déle, za jeho práci nesu zodpovědnost, rovněž mám vyšší vzdělání (já VŠ on SŠ) a doložitelně vyšší odbornou kvalifikaci (profesní certifikace). Náplň jeho práce dokáži plně zastoupit, on mou nikoliv. Mám nějakou možnost se bránit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
ve Vaše případě by se mohlo jednat o diskriminaci na základě pohlaví nebo věku. Upozorněte svého zaměstnavatele na tuto skutečnost. Pokud nebudete spokojena s řešením, můžete podat žalobu k soudu a požadovat zdržení se diskriminačního jednání a odstranění následků.

Eva Fialová

ales | 9.1.2015 17:58:06 

Dobrý den. Mám dotaz: Pracuji jako strážný objektu pro bezpečnostní agenturu. Mám částečný invalidní důchod, ale pracovně nejsem omezen vzhledem ke kolegům bez invalidního důchodu. Zastávám zcela stejnou práci. Mám nárok na stejnou mzdu?? Tedy, protože jsme zařazeni ve 2.skupině jako strážní, na nejnižší úroveň zaručené mzdy pro 2.skupinu prací ve výši 10200 Kč pro rok 2015 ?? Těch 10200 je základní mzda nebo hrubá mzda se všemi příplatky - za noční směny, soboty, neděle a svátky, ošatné a podobně??
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržovat zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Částečný invalidní důchod na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění. Mzda se uvádí jako hrubá, ovšem bez příplatků, které uvádíte.

Eva Fialová

Věra | 25.10.2014 07:15:58 

Dobrý den,
potřebuji se informovat, jestli musím přistoupit na snížení plat. ohodnocení. V průběhu praxe jsem byla převedena z plat stupnice č.7 do stupnice č.6. Plat se mi nezměnil. Teď bych měla možnost pracovat na jiné pozici, ale ta je ve tř. 6, takže bych šla zase do původní třídy. Bohužel zaměstnavatel mi chce krátit mzdu. Připadá mi to jednak nelogické, ale také nefér. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte plat stanoven platovým výměrem, může Vám ho zaměstnavatel v rámci platové třídy snížit. Zaměstnavatel však musí dodržovat zásahu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Eva Fialová

Janka | 10.9.2014 22:29:56 

Dobrý den,zaměstnavatel mě propustil k 31,08,2014 s tím, že mi dá odstupné za tři měsíce + za dva měsíce dle kolektivní smlouvy.Můj výpočet průměrné čisté mzdy za poslední kvartál je však jiný než mi zaměstnavatel napsal. Brala jsem 13000.-kč za duben , květen a červen tzn. za poslední čtvrtletí celkem 39000, ale zaměstnavatel mi to vypočetl tak že průměr mám 12 000.-. Na můj dotaz mi odpověděl, že se do průměru čisté mzdy nepočítá náhrada za dovolenou a návštěva lékaře. Má pravdu???

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce se průměrný výdělek zjišťuje z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Náhrada mzdy ať již za období dovolené, nebo překážek v práci, se do průměrného výdělku nezapočítává.

Eva Fialová

Andrea | 5.9.2014 18:18:04 

Dobry den.Lekar mi stanovil diagnozu tenisoveho lokte a jako lecbu zvolil laser ktery aby ucinkoval musim absolvovat 10x.V zamestnani jsem tuto vec nahlasila a dostala propustky.Kdyz jsem vsak sla od Dr po pate, zamestnavatel mi oznamil ze uz mi to nebude platit a budu si to muset nadelat, protoze vykon na ktery dochazim hradim u lekare 60,-kc a pojistovna ho neproplaci, tak to pry je neco jako bych chodila na plastiku a je to pry neco jako moje soukroma vec.Jinak s cestou a cekanim a vykonem to zabere cca 3hodiny, takze mi tyto 3hodiny budou schazet a mam si je pry nadelat.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno z náhradou mzdy nebo platu přísluší zaměstnanci po dobu vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Pokud může být Vaše léčba kvalifikována jako vyšetření nebo ošetření, máte nárok na pracovní volno.

Eva Fialová

Šárka | 22.8.2014 10:18:57 

Dobrý den, prosím kolik let praxe lze započítat při výpočtu platu, pokud jsem na rodičovské dovolené strávila 3 roky, nikoliv však s jedním dítětem, ale s dvojčaty. Nastupuji do přísp.org. k 1.9.2014 a musím doložit dosavadní pracovní praxi. Vím, že podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě se zaměstnanci jako doba praxe započte doba čerpání mateřské a rodičovské dovolené nejvýše v celkovém rozsahu 6 let.
Mohu tedy ve svém případě nárokovat 6 let za dvě děti? Děkuji velmi za odpověď. Š.

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání rodičovské dovolené se započítá jako praxe nejvýše po dobu 6 let (za sebou). Pokud jste čerpala rodičovskou dovolenou 3 roky, započítá se Vám jako délka praxe tato doba.

Eva Fialová

viki | 16.8.2014 13:00:33 

Dobrý den, mám moznost se nejak branit, pokud kolega za stejnou praci navic ma mensi kvalifikaci dostane mnohem vyssi premie nez ja? dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
upozorněte svého zaměstnavatele na zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Eva Fialová

werda | 27.7.2014 15:39:00 

Dobrý den prosím o radu zda mám nárok na paragraf nebo plac.volno na propustku když doprovazim bratra k lékaři. Je to schizofrenik, jsem jeho opatrovatelka ale nebydlí se mnou, ma svůj byt. Nyní onemocněl rakovinou, mám ho zatím u sebe a podle nasazení léčby budeme vědět co bude dále. Pokud mi ho nechají v začátku doma a bude muset často na chemoterapii nebo jinou léčbu, zda mám nárok na placené volno při doprovodu.

Odpověď:

Dobrý den,
k doprovodu bratra k vyšetření nebo ošetření máte nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy.

Eva Fialová

Slavka | 22.5.2014 08:56:09 

Dobrý den,prosím o radu,jestli mám nárok na náhradu platu za dobu strávenou na odborném lékařském vyšetření se synem 3,5r.Syn je astmatik,alergik,atopik a jednou za 3měsíce chodíme na veškeré vyšetření/kožní,dětská lékařka,alergologie/.Alergologie a dětská lékařka jsou v místě bydliště a kožní je ve městě,kde je firma. Pracuji ve firmě 30km od bydliště s třísměnným pracovním režimem.Mám nárok na náhradu mzdy,nebo si musím vzít dovolenou,když to zrovna vychází,že budu mít noční směnu?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu Vám náleží při doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení ošetření nebo léčení. Pracovní volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud doprovod zasahuje do Vaší noční směny, poskytne se pracovní volno, pokud nebylo možné objednat se k lékaři na jinou dobu.

Eva Fialová

lenka | 13.5.2014 15:25:14 

Od roku 2008 jsem pracovala pro FO,která v roce 2013 ukončila svou činnost.Byla ukončena smlouva dohodou.V tomto roce byla založena spol.s.r.o s bývalým zaměstnavatelem a novým společníkem.Bylo mi nabídnuto místo s novou smlouvou.Teď odcházím a chtěla bych doplatit rozdíly ve mzdách a dovolenou poFO ,mám na to nárok?

Odpověď:

Dobrý den,
nesplacenou mzdu a náhradu za nevyčerpanou dovolenou musíte požadovat po svém zaměstnavateli, kterým je uveden ve Vaší pracovní smlouvě. Pokud je v ní uvedena společnost s ručením omezeným, musíte dluh požadovat po této společnosti.

Eva Fialová

markýtka | 5.5.2014 21:41:29 

Dobrý den,
chci se zeptat na situaci. Jsem vedena na úřadu práce, a tudíž si mohu vydělat pouze odměnu za práci maximálně 4250,-/měsíc. Za kolik mohu dělat minimálně na hodinu? Jaká je minimální hodinová sazba podle zákona? Je možné, abych u zaměstnavatele dělala za 30 kc na hodinu?

Odpověď:

Dobrý den,
výše minimální mzdy za hodinu činí 50,60 Kč.

Eva Fialová

Eva | 22.4.2014 15:50:34 

Dobrý den. Jsem zubní sestra a paní doktorka odjíždí na čtrnáct dní na Kubu. Na tuto dobu mi chce dát neplacené volno. Mám nějaké právo na náhradu mzdy?

Odpověď:

Dobrý den,
paní doktorka Vám může na tuto dobu nařídit dovolenou, neplacené volno Vám nařídit nemůže.

Eva Fialová

Štefan | 29.3.2014 17:17:18 

Dobrý den.Prosim vas poradte mi ako mam postupovat když sem dal zaměstnavateli vypověd v skušebny lhute k poslednimu lednu. Je konec března a ja sem za nej odpracoval neco přes 100 h a nemam za odvedenou praci ani korunu .Dostal sem se do platebni neschopnosti a nevim co dal. S pozdravem Štefan tel.774161921

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí vyplatit mzdu za provedenou práci. Od 1.3.2014 je zaměstnavatel v prodlení. Upozorněte zaměstnavatele doporučeným dopisem. Můžete podat i žalobu k soudu.

Eva Fialová

Zdenek | 23.3.2014 15:14:33 

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak to je s prací přesčas. Zaměstnavatel nám nařídil že pokud nás nikdo nevystřídá na lince musíme si směnu prodloužit z 8 hodin na 12 pokud ne 3 tisíce pokuta a to i několikrát v týdnu i přes to že máme třeba nařízené pracovní soboty s argumenty že je to v zákoníku práce.
Mají na toto právo popřípadě jak se bránit.

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, v případě nepřetržitého provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený výše pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Pokutování zaměstnance ze odmítnutí prací přesčas nemá oporu v zákoníku práce.

Eva Fialová

Alena Tomášková | 10.3.2014 06:46:15 

Dobrý den,jsem ČID a pracuji za h mzdu 56.60kč jako vedoucí směny.Moji kolegové kteří nepobírají žádný druh ID a vykonávají stejnou práci, dostali asi tak před 4-5 měsíci dá se říci tajně přidáno ,protože já mám ČID a oni ne.Chápala bych to kdyby se jednalo o zvýšení min.mzdy u které je toto dáno zákonem ,že se to nevztahuje na pobíratele ID ale zde se nejedná o navýšení min mzdy tak si myslím že zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákoníkem práce a jeho jednání se dá považovat za mou diskriminaci jen proto že pobírám Čid.Jestli že je má doměnka správná, můžete mi prosím poradit jak postupovat aby mi zaměstnavatel dorovnal mzdu do stejné výše jako pobírají kolegové.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona máte právo na stejnou odměnu za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pobírání důchodu nemá na Vaše práva vliv. Automatický nárok na dorovnání mzdy však nemáte. Promluvte se svým zaměstnavatelem a požádejte o zvýšení mzdy.

Eva Fialová

Světa | 27.2.2014 15:03:37 

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli může zaměstnavatel nařídit pracovat a výdělek uchovávat v pomyslné bance a v případě, že není práce a jsme doma být placen z těchto mnou vydělaných a uložených peněz. Prosím o odpověď na email. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí vyplácet plnou mzdu, na kterou máte podle pracovní smlouvy nebo mzdového výměru nárok. Pokud Vím zaměstnanec nemůže přidělovat práci , jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy (ze zdrojů zaměstnavatele). Mzdu, kterou jste si u zaměstnavatele "uložili" Vám zaměstnavatel musí vyplatit.

Eva Fialová

Irena | 25.1.2014 07:10:10 

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok v zaměstnání na volno jako doprovod matky na vyšetření do namocnice je to 30km od místa bydliště děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno se poskytne zaměstnanci k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.

Eva Fialová

Pavel | 10.12.2013 21:35:04 

Jsem OSVČ a podepsal jsem smlouvu o obchodním zastoupení.
Ve společnosti jsem měl za úkol pokusit se oslovit "staré" klienty z databáze.
Systém odměňování mi byl vysvětlen tak, že nepočítá s tím, že výsledky se dostaví ihned, takže mám na rozjezd 3 měsíce. Do dnešního dne mi nebylo nic zaplaceno.
Společnost se mně snaží přesvědčit na ukončení smlouvy dohodou s tím, že mi vyplatí 1/2 z 3 měsíců, tj. 45.000,-Kč

tel: 777625991

Odpověď:

Dobrý den,
ve smlouvě o obchodním zastoupení jsou jistě uvedeny způsoby, jakými lze smluvní vztah ukončit a za jakých podmínek. Dlužnou částku můžete po druhé smluvní straně vymáhat u soudu, a to i s úroky z prodlení.

Eva Fialová

Pavlíček | 31.10.2013 17:59:23 

Dobrý den, nedávno jsem odešla ze zaměstnání, místo mě si nadřízený dosadil na mé místo svého kamaráda, který je víc jak o 10 let mladší, má kratší praxi a má nižší vzdělání než já. Přesto vše bere mnohem víc peněz, než jsem brala. Vše jsem oznámila vedení organizace, ale nic se neděje. Pokusím se s nimi ještě jednou promluvit. Cítím se tímto postupem organizace poškozená. Mám nějakou možnost tento problém řešit a jak.
Děkuji
S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,
nepíšete, jak byl s Vámi ukončen pracovní poměr. Pokud jste dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi. V každém případě můžete podat u soudu žalobu z důvodu porušení zákazu diskriminace a žádat přiměřené zadostiučinění, a to i v penězích.

Eva Fialová

| 1 | | 3 | | .. | 15 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect