Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Eva | 24.9.2013 11:50:00 

Vážení, prosím o váš názor na můj problém. Bylo mi odebráno osobní ohodnocení z pohledu ředitele za překročený limit využívání internetu pro soukromé účely v pracovní době. Nepodepsala jsem mu vyjádření personálního útvaru o odejmutí ohodnocení na 3 měsíce. Z mého pohledu jsem limit nepřekročila. Měla jsem možnost jenom nahlédnout na seznam mnou navštívených internetových stránek. Může mi ředitel odebrat ohodnocení přes můj nesouhlas? Chci mu napsat ( momentálně jsem v prac. neschopnosti ) a požádat ho o seznam a písemně se vyjádřit. Děkuji za váš názor. Balharová

Odpověď:

Dobrý den,
právo zaměstnavatele odebrat osobní ohodnocení závisí na tom, zda máte toto ohodnocení přiznávané jako nárokové či jako nenárokové. Pokud jste splnila všechny předpoklady pro výplatu nárokového osobního ohodnocení a tyto předpoklady nezahrnují určitý limit sledování internetu, máte na osobní ohodnocení nárok. Limity pro sledování internetu by Vám měl zaměstnavatel sdělit při nástupu do pracovního poměru. Pokud je přiznání osobního ohodnocení závislé na vůli zaměstnavatele, může o jeho přiznání či nepřiznání rozhodovat podle svého uvážení. I v takovém případě byste měla být seznámena s limity pro sledování internetu předem.

Eva Fialová

Zuzana | 8.8.2013 15:19:10 

Dobrý den,od ledna 2014 mám nabídku práce za minimální mzdu.Potřebovala bych vědět kolik se odvádí na zdravotní a sociální pojištění a daň a kolik dostanu čistého.Mám dvě děti.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
od ledna 2013 bude výše minimální mzdy činit 8 500 Kč. Podle webové kalkulačky mi vychází Vaše záloha na daň 1 710 Kč, zdravotní pojištění 383 Kč a sociální pojištění 553 Kč.

Eva Fialová

Simona | 10.7.2013 22:10:46 

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Jsem na koncici rodicovske dovolene cca 1,5. Zjistila jsem, ze jsem tehotna. Po skonceni rodicovske bych se rada vratila do prace, ale co kdyz zamestnavatel me bude nutit, abych sla na "rizikove" tehotenstvi s tim, ze pro me nema praci. Ma prace neni fyzicky narocna, home office mi taktez neumozni. Co mam delat. Lze se dohodnout, ze budu pro ne tzv. nepotrebna, nebudu vykonavat praci, ale budu plne placena?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud nejsou dány podmínky rizikového těhotenství, lékař Vám neschopenku z tohoto důvodu oficiálně dát nemůže.

Eva Fialová

VLADKA | 28.5.2013 14:03:06 

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat .Mám odstupné tři měsíce jsem zaregistrovaná na úřadu práce.Čerpám odstupné druhý měsíc,můžu si přivydělat něco navíc nebo ne.(Když vlastně čerpám odstupné.) A bude úřad práce krátit nějak podporu v nezaměstnanosti. Mám ji přiznanou od 1.6 2013.

Odpověď:

Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti začne být uchazeči o zaměstnání vyplácena až po uplynutí doby, za kterou bylo vyplaceno odstupné. Posunutí začátku výplaty podpory v nezaměstnanosti nemá vliv na délku podpůrčí doby. Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tzn. 8 000 Kč měsíčně. Uchazeč o zaměstnání je povinen Úřadu práce výkon této činnosti oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. Eva Fialová více

Tom | 27.3.2013 10:38:37 

Chtěl bych se zeptat zda mi zaměstnavatel muže vyhrožovat výpovědí,když se chci domáhat svých práv ohledně opožděných výplat.Mám platit své pohledávky,výživné,stravné pro děti,atd. banky nepočkají.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Domáhání se svých práv na výplatu mzdy takovým důvodem není. Od zaměstnavatele můžete požadovat kromě mzdy i úroky z prodlení, které se počítají ode dne následujícího po tom, co měla být mzda vyplacena.

Eva Fialová

Alborotadora | 18.3.2013 21:14:21 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co udělat proto, aby byl u nás ve firmě (nebo alespoň na našem oddělení) uspořádán audit rovných příležitostí. Mám pocit, že rovnost mužů a žen u nás tak docela neplatí. Na oddělení nás pracuje 12 osob: 9 žen a 3 muži, z těchto tří jsou dva vedoucí (žena tedy ve vedení oddělení zastoupená není). Nedávno bylo mně a kolegyni rozšířeno portfolio povinností (včetně vedení 4-členných teamů), ovšem nijak se to neodrazilo na platu či na změně titulu naší pozice. Ve stejné době se nabíral nový, řadový pracovník. Do užšího výběru postoupil muž a žena. Muž splňoval všechna kritéria (včetně skutečnosti, která byla v inzerátu označena za výhodu). Přesto však byla přijata absolventka bez potřebných znalostí i schopností. Domnívám se, že obě skutečnosti spolu souvisí. Zkrátka se dělá vše proto, aby nedošlo k ohrožení pozice dvou mužů ve vedení. Jaksi se očekává, že já i kolegyně v budoucnu (a postupně i věkem i služebně mladší kolegyně) odejdou na MD, nový muž se nikdy nepříjme a naši dva kolegové zůstanou na svých vedoucích pozicích nejpíše až do důchodového věku. více

Odpověď:

Dobrý den,
skutečnost, že do vedení jsou jmenováni pouze muži-zaměstnanci, přestože jsou ve Vaší firmě v menšině může být porušením zákazu diskriminace z důvodu pohlaví. Problémem v těchto případech je však zjednání nápravy cestou žaloby či stížnosti státnímu orgánu. Zaměstnavatel bude pravděpodobně tvrdit, že konkrétní muži měli lepší předpoklady pro výkon funkce vedoucího. Váš zaměstnavatel by mohl též argumentovat, že na volné místo přijal ženu, které dal přednost před mužským kandidátem.
Ve Vašem případě bych nejprve použila formu neformálního tlaku na zaměstnavatele.

Eva Fialová

Eliška | 19.10.2012 14:12:29 

Dobrý den, pracuji v soukromé laboratoři. Všichni jsme hodnoceni dle platových tabulek. V lednu u nás nastuopila větší skupina zaměstnanců, která pobírá za naprosto stejnou práci až o deset tisíc vyšší plat. Jedná se v tomto případě o diskriminaci a můžeme se nějak bránit? Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
je právem zaměstavatele dávat každému zaměstnanci jiný plat podle jeho pracovních výsledků, náplni práce apd. Jedniné, co je zakázané antidiskriminačním zákonem, je rozdílný plat nebo mzda mimo jiné z důvodu pohlaví, národnosti a věku. Takové jednání je diskriminační, a tudíž protiprávní. Pokud máte dojem, že rozdíl ve výši platu má důvod v diskriminaci, můžete se bránit u odborové organizace, kontaktovat inspektorát práce, nebo dokonce podat žalobu u soudu. Žalobou se můžete domáhat odstranění diskriminačního jednání zaměstnavatele.

Eva Fialová

karel | 12.10.2012 18:19:58 

Dobrý den,pracuji jako ošetřovatelka psů v útulku.Smlouvu mám na 40h.týdně.Chodíme do práce i o víkendech i svátcích,za víkendy dostaneme odměnu a můzeme si vzít náh.volno přes týden.Víkendová spojení nemám žádná,do práce mě pokaždé musí vozit tam i zpět.Chtěla bych vědět jestli mi můžou nařídit práci o víkendech i svátcích a brát si volno přes týden.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel. Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. Do této výjimky však spadá krmení a ošetřování zvířat. To samé platí i o svátcích. Můžete se se zaměstnavatelem však dohodout na jiném rozvržení pracovní doby, které by lépe vyhovovalo Vaší dojezdovým možnostem.

Eva Fialová

Nika | 10.10.2012 17:17:46 

Dobrý den, prosím o radu ohledně výpočtu pravděpodobného výdělku. Po rodičovské dovolené jsem ukončila pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů. Odstupné mi bylo vyplaceno ve výši základní měsíční mzdy. V době pracovního poměru jsem byla odměňována kromě základní mzdy také variabilní složkou - ročním individuálním bonusem ve výši až 4 měsíčních platů. Úkoly jsem plnila, takže bonus jsem v posledních letech vždy dostala v plné výši. Bonusy se ve firmě i po dobu mé 3leté nepřítomnosti stále vyplácely, do pravděpodobného výdělku mi však poměrná část bonusu započítána nebyla. Je postup zaměstnavatele správný? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
se počítá z hrubé mzdy, kterého byste zřejmě dosáhla. Váš pravděpodobný výdělek se bude skládat s Vaší základní měsíční mzdy. Pokud byste v rozhodném období, kterým je předcházejícící kalendářní čtvrtletí, dosáhla u zaměstnavatele bonusů, započítávají se do pravděpodobného výdělku i tyto bonusy.

Eva Fialová

Barbora | 20.7.2012 13:50:28 

Dobrý den, pracuji v jedné společnosti jako nákupčí. Na nákup jsme dva-kolega muž. V únoru jsem zjistila, že on dostal přidáno o rovných 17 tis., a to od 1.3. Mám i emailovou zprávu ředitelky personalistovi. Já mám 18 tis hrubého, on 35 tis. Okamžitě jsem si podala žádost o zvýšení platu, ale ředitelka si to pouze poznačila, nezeptala se mě na mou představu, nic k tomu nedodala. Bohužel jsem byla od března až do minulého týdne na nemocenské. Vůbec nic se nezměnilo. Ředitelka dokonce po mě požadovala, abych pracovala v době nemocenské z domy, ale to jsem odmítla, protože bych to dělala zadarmo. Co mám dělat? Mám možnost dorovnání za měsíce, kdy kolega už bral podstatně více než já? Druhá věc je, že už 3 roky kromě nákupu dělám i přepravy a nedostávám za to vůbec nic i přesto, že jsem na to několikrát poukázala. Namísto toho se ředitelka s jiným kolegou domluvili, že to bude dělat on. Musím od něj trpět šikanu a ponížování. Píše o mě ředitelce, že jsem neschopná, nic neumím, atd. a ředitelka mi na to řekla, že to není pravda. Neví, že mám jejich emailovou komunikaci. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel nesmí znevýhodňovat zaměstnance pouze proto, že se domáhá svých práv. Jejich uplatnění je, zvlášť v oblasi odměňování velmi složité. Zaměstnavatel může vždy tvrdit, že Vaše práce a práce Vašeho kolegy není srovnatelná. Máte pouze dvě možnosti. Za prvé se můžete obrátit na inspekci práce. Podle zákona o inspekci práce se deliktu dopustí zaměstnavatel, který neposkytne zaměstnanci za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty stejnou mzdu nebo plat jako jinému zaměstnanci nebo pokud nezajistí rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty. Za první delikt mu hrozí pokuta až do výše 500 000 Kč, a druhý až do výše 400 000 Kč. více

Edita | 30.5.2012 19:35:26 

Dobrý den,
v září bych se měla vrátit do práce po tříleté rodičovské dovolené. Již jsem se informovala u svého šéfa a bylo mi řečeno, že mé místo je zrušeno a bylo mi nabídnuto tří měsíčné odstupné. Jedná se mi o to z čeho se odstupné počítá. Jelikož jsem v době odchodu na nemocenskou a následně mateřskou měla smlouvu na 37,5 hodin týdně za 20 000 Kč a v době rodičovské dovolené mi změnili z důvodu krize smlouvu i platební výměr na 30 hodin týdně za 16 000 Kč hrubého. Prosím o informaci, zda se odstupné počítá s platu před mateřskou nebo dle nového platebního výměru a zda se vyplácí odstupné v hrubém platu nebo čistém. Děkuji velice Edita

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnnakyni na rodičovské dovolené není možné dát výpověď z organizačních důvodů. Po návratu do práce je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni zařadit na místo podle pracovní smlouvy. Teprve pokud toto místo nemá, může této zaměstnankyni dát výpověď z organizačních důvodů. V případě vypovězení smlouvy máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky. Průměrným výdělkem se rozumí hrubá mzda nebo platu zúčtovaná zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Po dobu rodičovské dovolené vám mzda ani plat nenáleží, proto se váš průměrný výdělek bude počítat se mzdy dosahované před nástupem na mateřskou dovolenou. Eva Fialová

Jana | 27.5.2012 08:10:41 

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s nárokem na dovolenou po návratu z rodičovské dovolené. Vracím se zpět do svého zaměstnání kde mám stále platnou pracovní smlouvu. Nyní budu ale pracovat na zkrácený úvazek, 6 hodin a ke smlouvě bude vypracován dodatek. Nevím jestli mám nárok na dovolenou stejně jako kdybych stále chodila do práce, nebo jsem po rodičovské dovolené brána jako nový zaměstnanec a tudíž budu muset odpracovat povinných 75 prac.dní, abych měla nárok na pár dní volna. A ráda bych ještě věděla, jsetli se mi i se zkráceným úvazkem taky přiměřeně krátí počet dní na dovolenou. Mnokrát děkuji za vaši radu. Hezký den, Jana I.

Odpověď:

Dobrý den,
máte nárok na stejný počet dnů dovolené jako zaměstnanci, kteří pracují na plný úvazek, tzn. čtyři týdny podle zákoníku práce, či více týdnů podle dohody se zaměstnavatelem. Co se bude krátit podle Vašeho úvazku, bude náhrada mzdy za vybranou dovolenou.
Odpracování alespoň 60 dnů se na Vás nevztahuje, protože neuzavíráte pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem, ale zůstáváte v pracovním poměru, který jste uzvařela před nástupem na mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

K.K. | 3.3.2012 23:34:28 

Dobrý den,
mám několik dotazů.

Děkuji za odpovědi.

K.K.

0. Mám možnost podat na zaměstnavatele návrh na insolveci pokud mi nezaplatil mzdu za dva měsíce práce i když odcházím od zaměstnavatele dohodou ve zkušební lhůtě?
Pracovala jsem část prosince. Mám zaplaceno.
Leden - nemám zaplaceno.
Únor - nemám zaplaceno.
1. Kdy je možno podat návrh na insolvenci za práci v lednu a za práci v únoru?
2. Mohu podat žádost na insolvenci i když je částečně mzda vyplacena? Za leden jsem dostala k dnešnímu dni 10% mzdy.
3. Dozví se zaměstnavatel, že jsem na něho já osobně podala žádost na insolvenci?
4. Jak se podává návrh na insolvenci?
5. Co znamená návrh na insolvenci pro mého zaměstnavatele?
6. Jak je zrušen návrh na insolvenci? Např. doplacením mé mzdy?

Odpověď:

Dobrý den, dle insolvenčního zákona je dlužník je v úpadku, jestliže má zároveň více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Má se za to, že dlužník není schopen plnit své závazky, pokud je mimo jiné neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti nebo není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Tyto podmínky musí být splněny, aby soud zahájil inslovenční řízení s Vaším zaměstnavatelem. Jestliže tyto podmínky splněny nejsou, soud návrh na zahájení řízení odmítne. To však neznamená, že nemáte nárok na zaplacení mzdy. Toho nároku se můžete domáhat u soudu tři roky ode dne splatnosti mzdy spolu s úroky z pradlení. Na zaměstnavatele můžete rovněž podat stížnost inspektorátu práce. S pozdravem, Eva Fialová Eva Fialová

Lucka | 19.2.2012 17:55:34 

Dobrý den,

v únoru 2011 jsem nastoupila do zaměstnání na zkrácený úvazek. V květnu jsem dodělala školu a od června 2011 pracuji na plný úvazek. Pracuji v nepodnikatelském sektoru. Byla jsem zařazena do 9 platové třídy. Po roce praxe bych měla přejít do 2platového stupně. Prosím, mám nárok na vyšší platový stupeň od února 2012 nebo až v červnu 2012? Bere se v úvahu pracovní poměr na zkrácený úvazek?

Děkuji! Lucka

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nemáte zaměstnavatelem určeno, že do dékly praxe se nezapočítává délka výkonu práce na částečný úvazek, měla byste roční praxe a s ní spojené zvýšení mzdy, dosáhnout rok po podpisu pracovní smlouvy, tudíž od února 2012.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Růža | 8.2.2012 15:26:03 

Dobrý den, v loňském roce jsem pracovala do konce května, pak jsem byla na úřadu práce, od října jsem si našla práci do konce roku. Nyní jsem matka pečující o dítě do 7let věku dítěte. Můžete mi poradit jestli mám nárok na odečet příspěvků z penzijního připojištění za rok 2011? U mého posledního zaměstnavatele? (jsem pracovala jen 3měsíce) nebo si musím daňové přiznání podat sama? co k tomu budu potřebovat.
Děkuji a jsem s pozdravem

Odpověď:

Váš dotaz bohužel přesahuje rámec právní poradny týkající se slaďování rodinného a profesního života. Z kapacitních důvodů není možné zodpovídat tyto dotazy, zkuste se obrátit na nějakou finanční poradnu.

Martina Štěpánková

DavidI. | 31.1.2012 12:34:14 

I.)§ 308,309 odměna za práci na dohodu, tj. kdo mi sdělí jaká je skutečná výše hrubé mzdy u uživatele bez rizika vyhazovu od agentury práce-zaměstnavatele tzn. dodržování povolení MPSV,
například: místo srovnatelného zaměstnance není nikým obsazeno až tzv. brigádníkem, vykonává stejnou práci kupř. horník: sbíječka, výztuž, injektáž bez nároku na příplatky rizikové, důchod apod., dle horníků 160 kč/hod. hrubého, dle agentury 60kč/hod. ?, TESCO 110 KČ/hod & agentura 75kč/hod. etc., etc.?
II.)Proč jsem zaměstnán u agentury, ale jinak nezaměstnaný, III.)jak je to s nárokem na náhradu odměny v případě plánované operace?IV.) Proč mi pojištění tzv. solidární platby na ,,dohodě,, neplatí stát? (Platím tak za ,,invalidu,, , který pobírá kupř. 9000 kč čistého a krade měď, jídlo ze společných prostor apod., neb je beztrestný (Invalida z důvodu duševních) a sám mám 6700 kč po srážkách pro zdravotní pojišťovnu, když HPP prostě není ? ) Děkuji za odpověď na I.-III., nepotřebuji vědět co vidím, ale radu jak z toho ven.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel nemusí dodržovat zásadu rovného zacházení se všemi zaměstanaci, tzn. i s ageturními zaměstnanci. Agentura práce a uživatel musí zajistit, že mzdové podmínky agenturních zaměstnanců nebudou horší než podmínky srovnatelného zaměstnnace. Pokud se agentura práce dozví o nerovném zacházení, měla by sjednat nápravu. Pokud agentura práce na Vaše podněty nereaguje, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda jste s agentrou uzavřel dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. V případě dohody o provedení práce jste nemocensky pojištěn, pokud Váš měsíční výdělek je vyšší než 10 000 Kč. Jste-li nemocensky pojištěn, máte právo na čerpání dávek nemocenské v pracovní neschopnosti. Podle § 25 odst. více

pavlína | 30.1.2012 18:10:04 

Dobrý den,pracuji v psím útulku jako ošetřovatelka psů.Když jsem nastupovala tak sem nahlásila ,že nemám možnost dojíždět o víkendu nemám žádné spojení a ani nemám řid.průkaz,tak mi vedoucí sdělil ,že to vůbec nevadí na víkendy je paní která potřebuje volno v týdnu.Paní se to přestalo líbit a výkendy se střídáme dostaň se jak chceš.Že výkendy musím chodit taky a pak si za ně musím vzít náhradní volno bez příplatku a musím si ho nechat na náštěvu lékaře.V prac.smlouvě mám jem počet hodin za týnen.Páce o víkendu tam není zapsána ,bylo nám řečeno že pracujeme se zvířaty a on si může určit prac.dobu.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Za práci o víkendu je zaměstnavatel povinen Vám podle § 118 zákoníku práce poskytnout mzdu a navíc příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Od 1. ledna 2012 se s Vámi zaměstnavatel může dohodnout na nižším příplatku, pokud, ale takovouto dohodu nemáte, je povinen Vám příplatek vyplácet nejméně ve výši 10%. Na návštěvu lékaře máte nárok, zaměstnavatel je povinen Vám poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, pokud nemohlo být ošetření nebo vyšetření provedeno mimo pracovní dobu. Rozvrh pracovních směn nemusí být součástí pracovní smlouvy, nicméně měl by jej zaměstnavatel určit svým vnitřním předpisem tak, aby byl zřejmý. Pokud jste se na tom, že nebudete pracovat o víkendech, se zaměstnavatelem dohodla pouze ústně, jen těžko budete nyní toto prokazovat. U zaměstnavatele, kde je práce i o víkendech, Vám zaměstnavatel může práci o víkendech přidělovat, ale je povinen Vám za ní poskytnout uvedený příplatek. Martina Štěpánková více

iva | 25.1.2012 08:05:46 

Dobrý den, prosím mám právo na placené volno , když doprovázím otce do léčebny který je po mozkové příhodě a jezdí tam 2x ročně, moje maminka nemá řidický průkaz.Děkuji

Odpověď:

Doprovod k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy k doprovodu rodiče na léčení, pokud je doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Text nařízení 8. Doprovod a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu 1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu, více

syslík | 24.1.2012 21:32:37 

Zaměstnavatel se během mojí RD odstěhoval. Očekávala jsem výpověď a odstupné §52b.To on odmítl, chce mi pronajmout kancelář, vytvořit prac. místo dle smlouvy, ovšem na rovinu řekl, že náklady za pronájem mi odečte z odměn.Základ mám psaný nízký, smlouva je 10 let stará, tenkrát jsem byla bez praxe...Můžu se nějak bránit, odvolávat na zvýšení mezd ve firmě na obdobných pozicích..na výši osobního ohodnocení před RD,které bylo léta vysoké?Z jeho jednání je jasné, že mě chce donutit k odchodu bez odstupného

Odpověď:

Dobrý den, chování Vašeho zaměstnavatele je je rozporu se zákoníkem práce. Podle § 2 odst. 1 zákoníku práce je závislou prací práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Z toho vyplývá, že náklady spojené s výkonem práce hradí zaměstnavatel, nedohlodnou-li se zaměstnavatel se zaměstnancem jinak. Chová-li se Váš zaměstnavatel tímto způsobem, porušuje zásadu rovného zacházení se zaměstnnaci a zásadu nediskriminovat. Upozorněte svého zaměstnavatele na tuto skutečnost, popř. i na možnost obrátit se na soud. Pracovní poměr může být ukončen kromě výpovědi z organizačních důvodů i dohodou. Abyste měla nárok na odstupné, musí být jeden z těchto důvodů v dohodě o ukončení pracovního poměru uveden. Jinak na odstupné nárok nemáte a tuto dohodu nepodepisujte, nechcete-li na odstupné ztratit nárok. S pozdravem, více

Helena | 16.10.2011 00:00:00 | prevedeni na jinou praci

dobry den,jsem vyucena kucharka a 30 let jsem varila v materske skole.Ale loni jsem onemocnela a rok jsem byla doma.Kdyz jsem mela nastoupit opet do zamestnani,tak si me nechal zavolat pan reditel ZS,jsme totiz pravni subjekt a materska skolka spada pod skolu,oznamil mi ze me prerazuje ze skolky do skoly ,ze na tom budu stejne financne jako jsem byla ve skolce,zs pry se uz dneska nerozlisuje hlavni kucharka a kucharka.Ja jsem teda souhlasila a nastoupila jsem na horsi a tezsi praci s tim ze budu mit plat opravdu jako ve skolce,ale zatim jesta nema novou smlouvu.Ale kdyz jsem si byla pro vyplatku tak mi ucetni oznamila,ze me prerazuji do nizsi tridy a i stupne jako pomocnou silu.Nevim jak se mam zachovat a co mam delat.Kdyz jsem se na to ptala pana reditele tak mi odpovedel ze to musi udelat at se o to nezajimam.Ja si myslim ze me nemuze takto sesadi z kucharky na pom.silu.Dekuji za odpoved Helca.

Odpověď:

Zaměstnavatel Vás nemůže jen tak přeřadit z práce kuchařky na pomocnou sílu. Záleží na tom, co máte uvdeno v pracovní smlouvě, konkrétně záleží jaký druh práce a místo výkonu práce máte ve smlouvě uvedeny. Pokud máte ve smlouvě druh práce kuchařka, zaměstnavatel Vás bez změny smlouvy nemůže přeřadit na jinou práci. Stejně tak, pokud jste měla v pracovní smlouvě místo výkonu práce určeno přesnou adresou mateřské školy, nemůže Vás bez Vašeho souhlasu přeřadit na jiné místo. Pokud tam máte uvedeno pouze město, pak Vás může přeřadit na jiné místo výkonu práce v rámci města, ale ne na jinou práci. Je tedy třeba se podívat na pracovní smlouvu, ta je závazná nejen pro Vás, ale i pro zaměstnavatele. S její změnou souhlasit nemusíte. Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uvedenu kuchařku, trvejte na tom, aby Vás zařadili na tuto pozici, aby Vás zařadili do odpovídající platové třídy. Martina Štěpánková více

| 1 | .. | | 4 | | 6 | 7 | .. | 15 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect