Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Jsem plně kvalifikovaná učitelka na malotřídní škole, plný pracovní úvazek 22 hod., na škole jsou další 2 plně kvalifikované učitelky a 2 asistentky pedaggoa. V průběhu celého týdne jsem musela vykonávat 23 dozorů v celkovém čase 225 minut navíc. Těchto dozorů jsem měla z uvedeného počtu spolupracovnic nejvíce. Mám nárok na osobní ohodnocení nebo je tato práce zahrnuta v základní mzdě? A jaak se bránit nerovnoměrnému rozdělení počtu hodin dozoru mezi jednotlivé pracovnice? Cítím toto jako křivdu a přetěžování.
Odpověď:
Pokud jde o nerovnoměrné rozdělení počtu hodin dozoru, obraťte se na nadřízeného pracovníka a zkuste se s ním dohodnout, aby hodiny dělil rovnoměrněji. Smírné řešení je určitě výhodnější. Pokud by Vaší stížnosti nevyhověl, je možné se obrátit na zřizovatele školy či na úřad práce.
Neznám Vaši pracovní smlouvu, tedy nevím, jaký rozsah práce máte v pracovní smlouvě a co již je nad rámec. Pokud pracujete nad rámec pracovní smlouvy, musíte být za tuto práci zaměstnavatelem odměněna.
Martina Štěpánková
Dobrý den,od zaměstnavatele jsem obdržela výtku prostřednictvím svého nadřízeného,který mi oznámil její udělení.O fin. postihu mi při podepsání nesdělil nic,až při mém dotazu kvůli výplatní pásce a stravenkám jsem se dozvěděla,že kvůli výtce nedostanu žádné odměny,stravenky na 3 měsíce a příspěvek na penz,přip.také 3 měsíce.Může mi zaměstnavatel toto vše odebrat aniž by mě o tom jakkoli informoval?Děkuji.
Odpověď:
Pokud Vám zaměstnavatel dal písemnou výtku, může s tím být spojený i další postih. Nicméně o této skutečnosti by Vás měl zaměstnavatel informovat zároveň s udělením výtky.
Martina Štěpánková
Dobrý den, prosím Vás o radu jak postupovat v případě rozdílných mezd. Nastoupila jsem do firmy společně s mladším kolegou kde vykonáváme zcela stejnou práci, ale dozvěděla jsem se od něj, že on má nástupní hodinovou odměnu 65 Kč, kdežto já jen 60 Kč. Myslím, že je to nespravedlivé a chci se na to zeptat zaměstnavatele. Bojím se ale aby nepropustil kolegu, jelikož jsme při nástupu podepisovali vnitřní směrnice, kde se nesmí o výši mzdy hovořit. Jak mám postupovat dále? Děkuji za pomoc.
Odpověď:
Pokud vykonáváte zcela stejnou práci máte nárok na stejnou mzdu jako Váš kolega, pokud zaměstnavatel nemá nějaký oprávněný důvod, proč Vám dává mzdu menší. Musí se jednat skutečně o oprávněný důvod, přičemž mě žádný takový důvod ve Vašem případě nenapadá. Nicméně pro přesné posouzení by bylo potřeba znát více podrobností.
Podle § 110 zákoníku práce přísluší všem zaměstnancům vykonávajícím stejnou práci nebo práci stejné hodnoty stejná mzda nebo plat. Zákaz diskriminace v odměňování upravuje také antidiskriminační zákon, na který zákoník práce odkazuje.
Na diskriminaci v odměňování lze podat stížnost na inspektorát práce, či podle antidiskriminačního zákona podat žalobu k soudu.
Máte obavu, aby neměl kolega problémy za to, že Vám výši mzdy sdělil. Podle antidiskriminačního zákona je zakázáno pronásledování, tedy nikdo nesmí být znevýhodňován za to, že se domáhá ochrany před diskriminací, přičemž tato ochrana se vztahuje i na další osoby, např. svědky. více
dobry den, po nastupe do zamestnania v cr mi bol ponuknuty isty plat + odmeny, po skusob. dobe sluzob. auto a telefon. telefon mam, auto po 20 mesiacoch nie udajne z dovodu financ. kizy. po mne nastupilo do prace niekolko kolegov muzov v rovnakom postaveni a vzdelani- dostali sluzob. auto okamzite. teraz som o auto prvy raz pisomne poziadala, nadriadeny mi odkazal- ze bude auto, ale nizsie odmeny. citim sa diskriminovana ako zena, ako sa mozem branit ?
dakujem ua odpoved
Odpověď:
Dobrý den, situace, kterou popisujete skutečně vypadá jako diskriminační jednání ze strany zaměstnavatele z důvodu pohlaví. Pokud zaměstnavatel nebude ochoten sám diskriminační jednání ukončit, řešením by bylo podat stížnost na inspektorát práce nebo případně žalobu k soudu. Nicméně k tomu by bylo třeba znát všechny detaily a podrobnosti Vašeho případu.
Pokud budete mít zájem věc dále řešit, obraťte se na telefonickou poradnu Gender Studies a bude možné dohodnout další podrobnosti.
Martina Štěpánková
Dobrý den. Dne 8.8. 2010 jsem skončila po 29 letech nepřetržtého zaměstnání pracovní poměr.Vyčerpala jsem 11,5 dnu letošní dovolené.Od 9.8.10 jsem nastoupila k novému zaměstnavateli.Na kolik dní dovolené mi z toho plyne nárok u nového zaměstnavatel pro r.2010 Děkuji
Odpověď:
Omlouváme se, ale dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na slaďování rodinného a pracovního života. Z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. S pracovně-právními dotazy je možné se obracet na občanské poradny http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
Je ze zákona povinost zaměstnavatele zaměstnanci uhradit propustku navštívil li lekaře v jakém finančním rozsahu .Děkuji
Odpověď:
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci stanoví, že zaměstnanec má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, a to po dobu nezbytně nutnou, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud bylo vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu jako by trvalo ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
chtela jsem se zeptat z čeho se vychází při stanovení náhrady mzdy.
V březnu jsem měla nastoupit do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené, kterou jsem čerpala po dobu 3 let.
Bohužel jsem obdržela výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost dle § 52 písm.c zákoníku práce a byla jsem seznámena s informací o zrušení mé pozice.
Ve výpovědi je uveden pro náhradu mzdy výše průměrného výdělku.Po obdržení náhrady mzdy jsem zjistila, že pro výpočet nebyl použit průměrný výdělek nýbrž moje základní hrbá mzda.
Odpověď:
Pro výpočet průměrného výdělku stanoví zákoník práce jasná pravidla.
Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.
Martina Štěpánková
Chtěla bych se zeptat, na kolik hodin si mohu vzít propustku při návštěvě lékaře s dítětem. Lékař je vzdálený od pracoviště i zaměstnání 30 km.
Odpověď:
Návštěvu lékaře s dítětem upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení máte nárok na volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud je to tedy nezbytné, není propustka omezena počtem hodin v rámci jednoho dne.
Martina Štěpánková
Dobrý den chci se zeptat jestli mě může můj známí dát dohodu o pracovní činnosti když nepodniká a nemá žádnou firmu?Je jen chovatel koní a potřeboval by po mě výpomoc za nějakou finanční částku ale já jsem na UP takže by se mi hodila ta dohoda je možné aby mi ji dal?Děkuji za odpověď Míša
Odpověď:
Váš známý zřejmě podnikatelem je, protože jestliže chov koní provozuje za účelem zisku, jedná se o výkon živnosti volné, oboru činnosti chov zvířat. Jako takový Vás samozřejmě zaměstnat může. Dohoda o pracovní činnosti musí být písemná, jinak je neplatná a může být sjednána maximálně na 20 hodin týdně. Zaměstnavatel za Vás bude muset odvádět zdravotní a sociální pojištění. Jinou variantou je dohoda o provedení práce, ze které se pojištění neodvádí, ale může být sjednána pouze na 150 hodin ročně. Pokud jste evidována na úřadě práce a nechcete o svoji pozici uchazeče o zaměstnání přijít, můžete být na jednu z těchto dohod zaměstnaná jen pokud Vaše měsíční odměna nebude vyšší než 4 000,- Kč.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
je rozdíl v posuzování náhrady mzdy v případě když jde k lékaři zaměstnance sám a když jde k lékaři jako doprovod s rodiným příšlušníkem.
v zaměstnánímáme klouzavou pracovní dobu (pevní blok od 09:00 do 14:00 hod.).
Po jakou dobu je čas hrazen mzdou a kdy musí zaměstnanec napracovávat?
Děkuji,
Katarína
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci náleží náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci, pokud sám navštíví lékaře nebo jde jako doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. V případě doprovodu ostatních rodinných příslušníků náhrada mzdy zaměstnanci nenáleží.
Podmínkou je, že vyšetření či ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu a u doprovodu navíc musí být doprovod nezbytný.
Pokud máte klouzavou pracovní dobu, měl by být lékař navštíven především v době mimo stanovenou pevnou pracovní dobu. Návštěva lékaře se potom do pracovní doby nezapočítívá. Není-li to možné, potom je samozřejmě návštěva lékaře možná i v rámci pevně stanovené pracovní doby.
Martina Štěpánková
co je neplacené volno
Odpověď:
Neplacené volno je doba, kdy trvá Váš pracovní poměr, nicméně nechodíte do práce, nevykonáváte práci pro zaměstanavatele, a nedostáváte tudíž žádnou mzdu nebo plat. Na neplacené volno není v žádném případě nárok, záleží pouze na zaměstnavateli, zda zaměstnanci na jeho žádost o neplacené volno vyhoví. Naopak také zaměstnanec není povinen jít na neplacené volno, pokud ho k tomu zaměstnavatel nutí. S neplaceným volnem musí souhlasit obě strany, jak zaměstnavatel tak zaměstnanec.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
chtěl jsem se informovat jestli je možné, když pracuji tak že mám mzdu na dvě části a to fixní a provize z obchodu, aby mi zaměstnavatel sdělil výši provizí za které pracuji až po měsíci co platí. Viz. teď. Máme 1.12.09 a já se výši provizí na listopad dozvěděl až dnes. Je možné poslat na zaměstnavatele nějakou kontrolu protože toto se u nás ve firmě děje pořád
Díky
Jarda
Odpověď:
K bližšímu posouzení by bylo potřeba znát více informací.
Obecně lze říci, že podle § 141 zákoníku práce je mzda splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém Vám vznikl nárok na mzdu nebo některou její složku.
Na zaměstnavatele lze podat stížnost na inspektorát práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den,pracuji v supermarketu TESCO,dali smlouvu jen na 20h týdně-tedy částečný,ale pracovní doba je normální na 8h,a těch 20h to taky není,mají to spočítané aby nám všem to vycházelo na počet h dle kalen.dnů.Můj dotaz se týká oghledně nemocenské,nevíte jak je to právě u smlouvy smlovy na částečný úvazek?Děkuji Češková
Odpověď:
Z Vašeho datazu není zcela zřejmé co myslíte tím, že máte smlouvu jen na 20h týdně-tedy částečný, ale že pracovní doba je normální na 8h.
I v případě, že pracujete na částečný úvazek, máte nárok na nemocenskou.
Martina Štěpánková
Mezi 2005-2008 jsem pracovala jako "Office manager" v realitce RE/MAX v Deggendorfu (SRN). Nedostala jsem zaplaceno a nebyly za mne odvedeny sociální dávky s odůvodněním, že jsem byla ve výuce a nebyla v pracovním poměru. Existoval konkludentní pracovní poměr ? Která německá ženská organisace by mi mohla právně pomoci ? Děkuji, Radka
Odpověď:
Omlouváme se, ale nemáme informace o tom, které německé organizace poskytují právní poradenství.
Martina Štěpánková
sem v iv. duchodu zaměstnavatel mě chce propustit i kdys mi dotkorka napsala ze muzu praci stale delat mužou mě propustit bez meho souhlasu a bez odstupného pracuji tam 35 let
Odpověď:
Přiznáním invalidního důchodu pracovní poměr nekončí a můžete dál chodit do zaměstnání, pokud práci, kterou děláte, můžete i nadále podle lékaře vykonávat.
Zaměstnavatel by Vás mohl propustit, pokud byste nesměla podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, nebo pokud byste pozbyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.
Martina Štěpánková
DOBRÝ DEN,
PRACOVNÍ ÚŘAD ZPROSTŘEDKOVAL MANŽELOVI PRÁCI. PO 3 MĚSÍCÍCH FIRMA V NÍŽ MANŽEL PRACOVAL ZKRACHOVALA ( BYLO TO V ÚNORU LETOŠNÍHO ROKU)A MANŽELOVI DODNES DLUŽÍ PENÍZE ZA 2 MĚSÍCE. pŘI KONTAKTOVÁNÍ SE MANŽELOVI VYSMÍVAJÍ, TVRDÍ, ŽE BY SE STEJNĚ JEDNALO O OBČANSKO PRÁVNÍ SPOR, KTERÝ POTRVÁ ROKY A JESTLI NA TO MÁ AŤ SE SOUDÍ.PŘITOM NA PRACOVNÍ ÚŘAD ZASLALI POTVRZENÍ O PROVEDENÉ PRÁCI, KOLIK SI MANŽEL VYDĚLAL ( MANŽEL TAM SAMOZŘEJMĚ IHNED NAHLÁSIL, ŽE PENÍZE NEDOSTAL , MĚLI MU BÝT ZASLÁNY NA ÚČET. DÍO DNEŠNÍHO DNE SE TAK NESTALO.MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT CO MÁME DĚLAT?DĚKUJI JUHAŇÁKOVÁ
Odpověď:
Pokud zaměstnavatel odmítá mzdu vyplatit, je třeba podat na zaměstnavatele žalobu na soud. Můžete se obrátit na občanskou poradnu, která by Vám mohla pomoci žalobu bezplatně sepsat.
http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
mám zaměstnanec nárok na placené volno když se mu vdává sestra? děkuji za odpověď
Odpověď:
Překážky v práci upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Pracovní volno se poskytuje na vlastní svatbu nebo na svatbu dítěte či opačně na svatbu rodiče.
Pokud jde o stavbu sestry, zaměstnanec může čerpat dovolenou nebo mít neplacené volno, záleží na dohodě se zaměstnavatelem.
Martina Štěpánková
Dobrý den.
nam dotaz co mam podniknout nebo jak napomenout bývalého zaměstnavatele, který mi nezaplatil mzdu a nedodal Zápočtový list.
Byla jsem zaměstnaná v jedné restauraci,k 13 únoru letošního roku jsem zkončila na vlastní žádost. Ke dni mého odchodu bývalí zaměstnavatel vyhlásil bankrot a ukončil svoji činnost po zkoumání jestli mi platil socialní a zdravotní jsem zjístila, že podnikatelsou činnost ukončil o tři dny dříve nežli byla ukončena moje pracovní smlouva. Do této doby jsem od něj neobdržela výplatu za leden a unor ani započtový list.
Budu Vám vděčná za radu, co mam podniknout,
aby mi dodal peníze co mi dluží a zápočtový list
Odpověď:
Pokud Vám zaměstnavatel mzdu nevyplatí a nevydá zápočtový list, bude nutné věc řešit soudní cestou. Doporučuji Vám se obrátit na advokáta nebo na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
zajímá mě z jakého období se počítá podpora?
Je to půl rok, rok nebo kolik?
Děkuji
Odpověď:
Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u Vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. V případě, že jste před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období.
Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Podpůrčí doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti činí u uchazeče
o zaměstnání:
do 50 let věku - 5 měsíců,
nad 50 let do 55 let věku - 8 měsíců,
nad 55 let věku - 11 měsíců.
Podrobnosti naleznete na více
Po skončení prac.poměru dle § 52 c.)ZP jsem dostala jen jednoměs.odstupné přestože mi dle ZP náleží odst.tříměsíční. Bývalý zaměstnavatel nereaguje na moje výzvy k zaplacení ani na prosby. Existuje nějaký "nejpozdější termín",do kterého bych měla podat u okresního soudu Žalobu o proplac.odst.po kterém iž nebude možno moje právo uplatnit?
Odpověď:
Uplatní se zde § 101 občanského zákoníku, podle něhož je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Je třeba tedy žalobu podat nejpozději do tří let od dne, kdy Vám vznikl nárok na odstupné.
Martina Štěpánková